صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۰۸، ۱۴۰۰

 

به گزارش سایت سی تی وی نیوز، تا روز یکشنبه 28 مارس= 8 فروردین، از 964،512 کیس کرونا در کرونا، 898،513 تن بهبود یافته و 22،874 تن فوت کرده اند. ایالت انتاریو 2448 مورد جدید کرونا و ایالت کبک 917 کیس جدید کرونا با 19 فوتی را تایید کردند.
سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه 8 فروردین، آمار جان باختگان کرونا در 526 شهر ایران از 239،100 نفر فراتر رفته است.

شرکت داروسازی فایزر، آزمایش‌های بالینی برای


یک قرص خوراکی را آغاز کرده است که به‌گفته این شرکت، مبتلایان به کرونا می‌توانند به‌محض بروز علائم، آن را مصرف کنند. اگر این آزمایش موفقیت‌آمیز باشد، این قرص خوراکی اولین درمان زود هنگام در نوع خود برای کرونا خواهد بود که قادر است که از وخامت این بیماری جلوگیری کند. بنا بر اعلام فایزر، این آزمایش که در آمریکا در حال انجام است، تاکنون «توان سرکوب ویروس در شرایط آزمایشگاهی» را نشان داده است. «این توان سرکوب در برابر نسخه‌های مختلف ویروس کرونا، نشان‌دهنده پتانسیل استفاده از آن در درمان کرونا و هم‌چنین استفاده بالقوه برای مقابله با تهدیدات ویروس کرونا در آینده است». رسانه‌ها به‌نقل از میکائیل دولستن، مدیر ارشد علمی فایزر، خبر دادند که «قرص خوراکی و واکسن تزریقی در کنار هم، یک درمان کامل را تشکیل خواهند داد و قرص، مکمل واکسیناسیون است».

این درحالیست که بر اساس گزارش سایت «جهان ما» که میزان تزریق واکسن در کشورهای مختلف جهان را منتشر می‌کند، رژیم ایران در سال ۱۳۹۹ تنها ۱۲۴هزار دوز واکسن تزریق کرده است. به غیر از افغانستان، سایر کشورهای منطقه چندین برابر رژیم ایران واکسن تزریق کرده‌اند. ترکیه ۱۰۰برابر رژیم ایران یعنی بیش از ۱۴میلیون دوز، امارات متحده عربی بیش از ۷میلیون و ۶۰۰هزار، عربستان سعودی بیش از ۳میلیون و ۶۴۵هزار، مراکش بیش از ۷میلیون، و بنگلادش بیش از ۵میلیون تزریق داشته است. کشور عمان نیز سه برابر رژیم ایران تزریق واکسن داشته است. خامنه‌ای در دیماه سال ۹۹ و در شرایطی که واکسنهای محدودی در جهان قابل استفاده بودند با یک فرمان جنایتکارانه ورود هر گونه واکسن آمریکایی و انگلیسی را ممنوع کرد. این در حالی بود که تنها تعداد محدودی واکسنهای این دو کشور مجوز سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرده بودند. پس از بخش خبر با خانم مهین مشکین فام، درباره تحولات سال 99 از جمله ویروس کرونا گفتگو خواهم داشت. 

******

روز سه‌شنبه 3 فروردین مردم گنبد کاووس و روستای 

«عرب سُرنگ» با ماموران سپاه پاسداران که به سرکوب اعتراض مردم اقدام کرده بودند، درگیر شدند. این درگیری به خاطر آزار جنسی، علیه ‌۲ دختر بچه 7 و 8 ساله که از ترس حمله سگ به مقر نگهبانی سد گلستان، پناه آورده بودند و تلاش دادگستری رژیم برای لاپوشانی این جنایت بود. در جریان اعتراض مردم این روستا به کودک آزاری، دهیار و یک آخوند بخاطر لخت کردن و وادار کردن آن دو کودک به رقصیدن، دستگیر شدند ولی دادگستری گنبدکاووس، اتهام آنها را آدم ربایی عنوان کرد. گفتنی است که تا روز پنجشنبه 5 فروردین، اعتراضات در گنبدکاووس همچنان ادامه داشته است. به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر 5 فروردین و بدنبال اعتراضات مردم در گنبد کاووس، پاسدار علی ملک شاهکوهی، سرکرده سپاه در گلستان روز پنجشنبه ۵فروردین با ۲۴ساعت تأخیر، گفت: معاندین و دشمنان قسم خورده نظام از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و عوامل داخلی خود با سوءاستفاده از واقعه گنبد سعی در تفرقه‌افکنی و ایجاد ناامنی در استان داشتند. وی افزود: همه مردم قانون را فصل‌الخطاب بدانند، نباید در برخورد با دشمنان لحظه‌ای درنگ کرد! حفظ نظام اسلامی اوجب واجبات است و این موضوع واجب قلمداد می‌شود.

******

به گزارش رصد بلوچستان روز چهارشنبه ۴ فروردین، یک خودروی سواری پراید با دو سرنشین عوامل سپاه به عنوان مسافرکش سه زن بلوچ را در یکی از خیابانهای زاهدان سوار کرده و قصد داشتند تا طلا و جواهرات آنها را به سرقت ببرند. یکی از این سه زن پس از این حمله‌، درب عقب خودروی در حال حرکت را باز کرده و خود را به بیرون پرت کرد. پس از پرت شدن این زن و داد و فریاد او، مردم به تعقیب خودروی مذکور پرداخته و راه خودرو را در بلوار کشاورز بسته و آن را متوقف کردند. بر اساس این گزارش، یکی از دو عامل مسلح وابسته به سپاه توسط مردم دستگیر شده و خودروی آنها نیز به آتش کشیده شد. 

******

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، پنجشنبه 25 مارس در گفتگویی تلفنی با وزیر خارجه اوکراین حمایت آمریکا را از رسیدگی به پرونده هواپیمای سرنگون‌شده توسط موشکهای سپاه پاسداران رژیم ایران با ۱۷۶مسافر و خدمه آن را اعلام کرد. رابرت مالی ضمن ابراز همبستگی با خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراینی بر تأکید آمریکا مبنی بر اینکه رژیم ایران باید در قبال سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی پاسخگو باشد، را اعلام کرد. هواپیمای اوکراینی بامداد ۱۸دی سال۹۸ به فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران در پی اصابت دو موشک توسط پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶سرنشین آن به قتل رسیدند. گفتنی است که سازمان هواپیمایی رژیم ایران هفته گذشته در گزارش نهایی درباره این سانحه، اپراتور سامانه دفاع هوایی را مقصر معرفی کرده است اما اوکراین و کانادا این گزارش را رد کرده‌اند.

******


بدنبال قرارداد 25 ساله رژیم ایران با چین، روزنامه حکومتی آرمان روز ۸فروردین نوشت: درست در هفتم فروردینی که در جنگهای دوم ایران و روس، نیروهای ما شکست خوردند و روس‌ها تا ترکمانچای پیش آمدند، پاسکوئیچ در آنجا از ضعف ما استفاده کرد و قراردادی معروف به قرارداد ترکمانچای را بست. چینی که الآن مطالبات ما را نمی‌پردازد و مدعی می‌شود به‌خاطر تحریم‌ها امکان استرداد پول وجود ندارد، چطوری می‌توانیم اعتماد کنیم که ۴۶۰میلیارد در ایران سرمایه‌گذاری کنند و این سرمایه‌گذاریها به چه صورت است؟ آیا به انتخاب طرف چینی است که در کجا سرمایه‌گذاری کند و چه میزان و در چه رشته‌ای یا به انتخاب طرف ایرانی است... چه درصدی به سرمایه‌یی که می‌گذارند بهره تعلق می‌گیرد و میزان مشارکت چین در سرمایه‌گذاریها چگونه است آیا فقط سرمایه‌گذار است و بعداً اصل سرمایه و بهره‌اش را می‌گیرد یا در آن سرمایه‌گذاری شریک است. اینها از جمله مواردی است که سؤال‌برانگیز و مربوط به محتواست. این‌که چه کسی تشخیص می‌دهد مثلا باید در نفت یا در متروی ۱۰ کلان‌شهر سرمایه‌گذاری شود؟ این پول‌ها با کدام ارز داخل کشور می‌آید؟ دلار یا یوآن و اینها همه سؤالاتی ست که به‌هرحال باید پاسخ دهند. چرا وزارت امور خارجه دارد قرارداد می‌بندد... اصل ۷۷ قانون اساسی صراحتاً می‌گوید عهدنامه‌ها، مقابله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد. ما در اینجا در تعریف سندی که دیروز امضا شد، می‌مانیم که چیست؟ عهدنامه است، قرارداد است یا موافقتنامه بین‌المللی است؟ روزنامه حکومتی آسیا نیز نوشت: در این قرارداد سؤالات و ابهامات فراوانی وجود دارد، از جمله این‌که چه منابع و چه چالشهایی برای اقتصاد ایران خواهد داشت؟ جمهوری اسلامی نفت خام کشور چین را به مدت ۲۵ سال تأمین می‌نماید در عوض کشور چین چه سهمی در رشد اقتصاد ایران خواهد داشت؟ و سرانجام منابع ارزی ما که در چین بلوکه شده است چه خواهد شد؟ کشوری همانند ایران که زیرساخت علمی و بسترهای فناوری برای اخذ دانش را به قدر کافی ندارد، نمی‌تواند آن‌طور که باید تعاملات مؤثری با کشور چین داشته باشد و بعید به‌نظر نمی‌رسد که در این میان ایران تنها منابع طبیعی و انسانی خود را در اختیار چین قرار دهد. سرانجام این قرارداد با توجه به این میزان سرمایه‌گذاری از سوی چین در حالی که در شرایط کنونی چین برای جلوگیری از تحریم حتی در صنایع عظیم نفتی ایران نیز سرمایه‌گذاری یا منابع ارزی چند ده میلیارد دلاری ایران را آزاد نمی‌کند کمی نگران‌کننده خواهد بود.

******

به نقل از نشریه هیل، 43 سناتور از هر دو حزب آمریکا روز پنجشنبه 25 مارس= 5 فروردین، در نامه‌ای به جو بایدن که توسط باب منندز و لیندزی گراهام تهیه شده بود از دولت او خواستند که از بازگشت به برجام خودداری کرده و برای یک توافق جامع با رژیم ایران که موضوعات دیگر شامل فعالیت هسته‌یی، عملیات تحریک‌آمیز در خاورمیانه و برنامه موشکی بالستیک را نیز در بربگیرد، تلاش کند. در نامه سناتورها از رئیس‌جمهوری آمریکا خواسته شده از «تمامی توان دیپلماتیک و اقتصادی آمریکا و در هماهنگی با متحدان‌مان در شورای امنیت سازمان ملل و منطقه» بهره گرفته و به توافقی برسد که «دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته‌یی را متوقف کرده، فعالیت‌های برهم‌زننده در منطقه را محدود کرده و برنامه موشکی بالستیک» را هم دربرگیرد. به گزارش خبرگزاری رویتر، امضاءکنندگان نامه اکثراً سناتورهایی هستند که با برجام، توافق هسته‌یی شش قدرت جهانی با رژیم ایران در سال 2015 نیز مخالفت کرده بودند.

در خبری دیگر از آمریکا، در یک کنفرانس آنلاین در دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در

واشینگتن در روز چهارشنبه ۴فروردین، وضعیت داخل ایران، نقض حقوق‌بشر، قیامهای مردمی و چشم‌اندازهای تغییر رژیم مورد بررسی قرار گرفت. در این کنفرانس که تحت عنوان "ارزیابی چشم‌اندازهای تغییر در ایران توسط کارشناسان سیاسی و بزرگداشت نوروز و اراده و خواست مردم ایران برای نیل به آزادی و دموکراسی" برگزار شد، شخصیتهای سیاسی، محققان و آکادمیسینها شرکت داشتند و سخنرانی کردند. سخنرانان مؤلفه‌های ضروری برای یک سیاست مؤثرتر در مقابله با عملکرد شرورانه رژیم ایران و حمایت از مردم ایران برای آزادی و دموکراسی و یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و همچنین موقعیت جایگزین دموکراتیک شورای ملی مقاومت ایران و رویارویی آن با دیکتاتوری آخوندها و تروریسم و جنگ‌افروزی این رژیم در منطقه و در سطح بین‌المللی مورد بحث قرار گرفت.

******

روز چهارشنبه 24 مارس= 4 فروردین، جمعی از ایرانیان هوادار مقاومت ایران در بروکسل همزمان با جلسه وزیر خارجه آمریکا و رهبران اروپایی، در برابر مقر اتحادیه اروپا به تظاهرات پرداختند. تظاهرکنندگان خواستار پایان دادن به سیاست مماشات و حسابرسی از رژیم ایران بخاطر نقض گسترده حقوق‌بشر، برنامه موشکی، پیگیری پروژه بمب‌سازی هسته‌ای، و تروریسم بین‌المللی بودند. آقای پائولو کازاکا نماینده سابق پارلمان اروپا طی سخنانی خواستار اتخاذ سیاستی قاطعانه در برابر برنامه بمب‌سازی هسته‌یی رژیم و تروریسم بین‌المللی رژیم شد. این تجمع از جمله توسط خبرنگاران شبکه الاخباریه و شبکه وی آر تی بلژیک که حضور داشتند، از جمله انعکاس یافت. 


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

رژیم آخوندها نفیسه پاک مهر را در روز ۲۴ اسفند 99 در زندان تایباد حلق آویز کرد. نفیسه به مدت ۸ سال زیر حکم اعدام در زندان بود. او 116مین زنی است که از زمان روی کار آمدن حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور آخوندها در تابستان ۱۳۹۲ اعدام می شود. https://tinyurl.com/ymybtz92

******

زندانی سیاسی سمیه قریشی که از 6 ماه پیش در سکوت و بایکوت خبری در زندان مرکزی ارومیه به سر می برد، متهم به همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران می باشد. در پاییز سال 99، شعبه دوم دادگاه انقلاب رژیم در ارومیه خانم قریشی را به اتهام «همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران» به ۱۸ ماه حبس محکوم و بلافاصله وی را برای گذراندن دوران حبس به بند زنان زندان مرکزی ارومیه منتقل نمود. سمیه قریشی که اهل ارومیه است برای اولین بار در تابستان ۹۹ دستگیر و حبس شد. وی بعد از یک ماه با تودیع وثیقه به طور موقت آزاد گردیده بود. https://tinyurl.com/2ubxay34 

******

زندانی سیاسی شکوه الزمان مجد در زندان مرکزی مشهد، به کرونا مبتلا شده و وضعیت جسمی او وخیم عنوان شده است. خانم مجد، 61 ساله و اهل نیشابور، روز 15 اسفند 99 بدون اطلاع قبلی و بدون اینکه اجازه داشته باشد وسائل شخصی مورد نیازش را با خود بردارد، به زندان برده شد. او به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و هواداری از سازمان مجاهدین خلق ایران به دو سال زندان محکوم شده است. https://tinyurl.com/yzb2b7ry

******

کانونهای شورشی؛

کانونهای شورشی در ایرانشهر با بستن جاده نیرورسانی سپاه و بسیج، در تهران، شاهین‌دژ، خرم‌آباد و قوچان با آتش زدن عکسهای خمینی، خامنه ای و قاسم سلیمانی، در اراک به آتش زدن یک مکان جاسوسی وزارت اطلاعات فعالیت کردند. کانونهای شورشی در رباط کریم در تهـران با آتش زدن باشگاه فرهنگی ویژه فرزندان پاسداران، در نقاط مختلف کرج و بوشهر با آتش زدن تصاویر خمینی، خامنه ای و قاسم سلیمانی، به فعالیتهای خود ادامه دادند. 

اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز یکشنبه ۸فروردین، کارگران بخش دفع آفات شرکت هفت‌تپه برای دومین روز در محوطه شرکت مقابل دفتر حراست نسبت به کاهش زمان قراردادها از یک سال به شش ماه و از شش ماه به سه ماه و عدم بستن قرار دادهای جدید و اخراج کارگران شرکت، و گروهی از کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی برای مطالبه حقوق معوقه ،حق بیمه و تعیین تکلیف وضعیت استخدامی شان برای هفتمین روز متوالی از آغاز سال۱۴۰۰ در مقابل ساختمان استانداری در خیابان فلسطین اهواز تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

اخبار منطقه و جهان؛

******

سایت دویچه وله 25 مارس خبر داد که با یک سال تاخیر، مراسم حمل مشعل المپیک ۲۰۲۱ توکیو، تحت تدابیر سخت بهداشتی و بدون حضور تماشاگران در فوکوشیما آغاز شد. این مشعل در ۱۲۱روز با طی کردن ۹۶۰۰ کیلومتر از ۴۷استان ژاپن می‌گذرد و به توکیو خواهد رسید. 


******

خبرگزاری رویتر روز ۷فروردین گزارش داد: روز شنبه نیروهای امنیتی بروی معترضان خواهان دموکراسی آتش گشودند که بر اثر آن در چند نقطه از این کشور ۹۱نفر کشته شدند. بنا به گزارشهای منتشر شده در کمتر از دو ماه گذشته، حدود ۴۰۰معترض به کودتای نظامیان در میانمار بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.