صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۱۸، ۱۳۹۹

 


بنا به سایت سی تی وی، آمار ویروس کرونا یا کووید-19 در کانادا، تا روز پنجشنبه 5 نوامبر = 15 آبان 262,713 کیس تایید شده که 214,932 بهبود یافته و 10,512 نفر جان باخته اند. 

به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت، سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه ۱۸ آبان اعلام کرد آمار جان‌باختگان کرونا در ۴۶۲شهر ایران از ۱۴۷هزار و ۶۰۰نفر گذشت.

******

عکس: آرشیو
خبرگزاری تسنیم وابسته به نیروی تروریستی قدس ۱۵آبان= 5 نوامبر، از قول پاسدار سرهنگ حسین درویشی سرکرده بسیج سپاه بندرعباس ادعا کرد: «در یک اقدام اطلاعاتی پاسداران سپاه ناحیه بندرعباس، تعدادی سلاح گرم همراه با مهمات را کشف کردند».


******به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا روز شنبه۱۷آبان، یک زندانی در مشهد اعدام شد. در خبری دیگر، قضاییه رژیم حکم شلاق و شکنجه را علیه دو موتورسوار در گلبهار اجرا کرد. 

******

به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران رژیم ۱۷آبان، سرهنگ پاسدار علی سلیمانی، سرکرده انتظامی شهرستان ساوجبلاغ گفت: «در ادامه طرحهای پاکسازی و ارتقای امنیت اجتماعی، طرح پاکسازی نقاط جرم خیز از نظر وجود اراذل و اوباش، به مدت ۲۴ساعت در سطح شهرستان ساوجبلاغ با محوریت پلیس آگاهی و همکاری نیرو‌های کلانتریهای تابعه و یگان امداد اجرا شد». او افزود: «در اجرای این طرح، ۱۵تن دستگیر شدند... همچنین در این طرح ۳نفر از اراذل و اوباش که امنیت را مختل کرده بودند، دستگیر شدند».

******

خبرگزاری حکومتی دانشجو۱۷ آبان گزارش داد: "سرهنگ سعید راستی رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری فردی شرور که اقدام به قدرت‌نمایی با سلاح گرم و تخریب شیشه خودرو‌ها در حوالی محله یافت‌آباد تهران کرده بود خبر داد... این مقام انتظامی افزود: «سرانجام با انجام کار اطلاعاتی و پلیسی، مخفیگاه متهم در حوالی نازی آباد شناسایی و مأموران موفق شدند طی یک عملیات پلیسی و در حالی که متهم اقدام به فرار کرده بود با شلیک چند تیر هوایی وی را دستگیر کنند».

******

بالاخره روز شنبه، رئیس جمهور جدید آمریکا معرفی شد. جو بایدن
رهبر حزب دمکرات، با کسب حد نصاب 270 رای الکترول، رئیس جمهور آمریکا شد. وی در ماه ژانویه، وارد کاخ سفید خواهد شد.  

رئیس جمهور کنونی آمریکا، ترامپ، حزب دمکرات را به تقلب در انتخابات متهم کرده است. حسن روحانی، پس از اعلام پیروزی بایدن، از دولت آمریکا خواست، تا "از فرصت پیش آمده برای جبران اشتباهات گذشته استفاده کند". خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، ۱۵آبان نوشت: این روزها شاهدیم که ۲سال آخر دولت روحانی به انتظار برای تغییر در کاخ‌سفید سپری می‌شود. عده‌ای ماه‌هاست که نشسته‌اند و انتظار می‌کشند تا شاید بایدن کاندیدای دمکراتها در انتخابات بتواند در رقابت با دونالد ترامپ به پیروزی برسد و دوباره باب مذاکره و گفتگو باز شده و علاوه بر اینکه از فشارهای خارجی کاسته بشود، آنچه در دوران اوباما محقق نشد، در دوران بایدن اجرایی شده و تحریمها بالاخره برداشته شوند؛ خیال خامی که با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست و به رویای کودکانه می‌ماند.  گفتگوی رادیو ایرآوا،دراین رابطه را در اینجا بشنوید.

******

۵۳تن از اعضای مجلس رژیم در وحشت از قیام و به‌منظور ایجاد فضای رعب و وحشت طرحی با عنوان طرح تشدید مجازات به مجلس رژیم ارائه کردند. به گزارش سایت حکومتی تابناک ۱۸آبان در قسمتی از این طرح آمده است که کسانی که به هر شکل سلاح سرد و یا سلاح گرم (همراه دارند) به اشد مجازات محکوم خواهند شد... و خارج از نوبت حتی در روزهای تعطیل هم رسیدگی خواهد شد.

******

وزرات دادگستری آمریکا اعلام کرد: آمریکا ۲۷ دومین دیگر سپاه پاسداران را که به‌طور مخفیانه برای تأثیرگذاری روی کارزارهای بین‌المللی مورداستفاده قرار می‌گرفت، توقیف کرد. تمامی این ۲۷ دومین، در نقض تحریمهای ایالات متحده که علیه سپاه پاسداران و خود رژیم ایران وضع شده، مورد استفاده قرار گرفته بود. چهار فقره از این دومین‌ها مربوط به یک شبکه واقعی خبری بوده که توسط سپاه پاسداران کنترل می‌شده و هدف آن اقدام علیه مخاطبان آمریکایی بوده است. این اقدام در پی توقف ۹۲ دومین دیگر سپاه پاسدران در ماه گذشته توسط آمریکاست. سایر این دومینها مخاطبانی را در سایر کشورهای جهان هدف قرار می‌داد. 

*****

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

******

بیش از ۱۶۰ پزشک و پرستار در اثر کرونا جان خود را از دست داده اند، ۳۰ هزار پرستار در میان مبتلایان- شیوع کرونا در ایران مرزهای جدیدی را در نوردیده است و برخی از شهرها در «وضعیت سیاه» قرار گرفته اند. بر اساس آمار مقاومت ایران تا عصر روز ۱۷ آبان ۹۹، آمار جانباختگان کرونا در ایران از مرز ۱۴۶هزار و ۵۰۰ نفر گذشت. به این ترتیب از روز ۳۰ اکتبر هر روز بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر در ایران تحت حاکمیت ملایان بر اثر کرونا فوت می کنند. پزشکان، پرستاران و کادر درمانی هم که در خط مقدم جنگ با ویروس کرونا قرار دارند، در میان جانباختگان کرونا در ایران هستند. طی هفته گذشته دو پزشک زن به نام های افسانه حسنوند عموزاد و ماندانا موسوی در اثر ابتلا به کرونا درگذشتند. همچنین سیده زهرا موسوی ارفع در استان همدان روز ۱۴ آبان، فاطمه شفیعی مقدم در استان البرز در ۷ آبان، پروین کیوان در شهر دزفول روز ۴ آبان، مریم شرف خواه مادر دو کودک در استان قزوین روز ۲۷ مهر و محبوبه خداوردی، ۲۵ساله، در تهران از جمله پرستارانی بودند که خبر فوت آنها در رسانه ها منعکس گردید. علیرضا زالی رئیس ستاد حکومتی مقابله با کرونا در تهران در تاریخ ۳ آبان ۹۹ اعلام کرده بود حدود ۳۰هزار پرستار در ایران به کرونا مبتلا شده اند.

******

شب 12 آبان، زندانیان سیاسی زهرا صفایی و گلرخ ایرایی توسط یک زندانی اجیر شده در زندان قرچک ورامین به قتل تهدید شده و مورد فحاشی و حمله قرار گرفتند. 


******

زنان چابهار نسبت به تخریب منازل مسکونی خود در تاریخ ۱۰آبان دست به یک تجمع اعتراضی مقابل استانداری رژیم در چابهار زدند. آنها پلاکاردهایی که روی آنها نوشته شده بود، حق گرفتنی است، ما تا آخر ایستاده ایم، کیست که ما فقرا را حمایت کند؟، و به فریادمان برسید، حمل می کردند. https://tinyurl.com/yy6qvuh9اخبار کولبران؛

******

پاسداران روز پنجشنبه ۱۵آبان یک کولبر کرد به نام حسن دلایی میلان، متاهال و داری 3 فرزند را در مرز چالدران با شلیک گلوله به‌قتل رساندند. این کولبر به همراه جمعی از کولبران هدف شلیک پاسداران قرار گرفت. پاسداران همچنین روز چهارشنبه در مرز نوسود به سوی جمعی از کولبران آتش گشودند و یک کولبر کرد به نام سینا کرمی را مجروح کردند.

کانونهای شورشی؛

******

کانونهای شورشی در هفته ای که گذشت به مجمع «رهروان امر به معروف و نهی از منکر در اصفهان حمله کرده و آنرا آتش زدند. همچنین کانونهای شورشی بنیاد شهید کازرون را مورد تهاجم خود قرار دادند.اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

شماری از کارگران هفت‌تپه در دفاع از فعالان و نمایندگان کارگران یکشنبه ۱۸آبان با شعار کارگر میمرد ذلت نمی پذیرد، تجمع اعتراضی برگزار کردند. یکی از کارگران اخراج‌شده هفت‌تپه، شنبه ۱۷ آبان، در مقابل در ورودی شرکت گفت: «جهش تولید شد، جهش اختلاس، جهش فساد، جهش بدبختی، جهش قیمت‌ها و جهش سرکوب کارگران مظلوم هفت‌تپه به دست نیروی انتظامی». 

- روستاییان توگبری شهرستان چرام کهگیلویه و بویراحمد نسبت به مشکل آب و برق و خدمات عمومی در مقابل فرمانداری این شهر دست به اعتراض زدند. 

- روز یکشنبه ۱۸ آبان، کارگران کارخانه شیر "وارنا"در ورامین برای دومین روز متوالی نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی، کارگران کارخانه قند تعطیل‌شده ورامین در اعتراض به ادامه بیکاری خود با 20 سال سابقه کاری،

- روز شنبه ۱۷آبان، آبداران استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اعتراضات دامنه‌دارشان نسبت به عدم پرداخت ۶ ماه حقوق و نداشتن قرارداد کاری و وعده‌های تو خالی مسئولان رژیم مقابل استانداری، دادگستری و صدا وسیما در یاسوج، اعضای تعاونی مسکن شهرک امیرالمومنین پاکدشت در میدان مادر در نسبت به نداشتن خانه تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

- روز پنجشنبه ۱۵آبان، پس از حضور نیروهای یگان ویژه و جلوگیری غیرقانونی از ورود ۱۵تن از کارگران نیشکر هفته تپه توسط نیروی انتظامی، کارگران بخشهای صنعتی در حمایت از همکاران خود محل کار خود را ترک کرده و به ‌صورت راهپیمایی به طرف درب ورودی شرکت (گیت) رفته و توانستند ۱۵کارگر را با شعار کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد و مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر، وارد محوطه کنند. در همین روز پرسنل کارگاهی شرکت آزاد راه کاریز در شهر رودبار نسبت به عدم پرداخت ٣ماه حقوق معوقه خود اعتصاب کردند.

- روز پنجشنبه ۱۶آبان، دامداران اصفهانی، در اعتراض به پایین بودن نرخ دام و نداشتن نهاده‌های دام و گرانی دست به اعتراض زدند و از دادن دام به کشتارگاه اصفهان خودداری کردند.


اخبار منطقه و جهان؛

******

تلویزیون الرافدین عراق روز 4 نوامبر= ۱۴آبان گزارش داد بعد از وقت‌گذرانی مستمر دولتی ... . تظاهر کنندگان ذی‌قار ساختمان شورای استان را بستند و خواستار برکناری «ناظم الوائلی» استاندار ذی‌قار شدند. تظاهر کنندگان شعار می‌دادند ناظم مزدور باید استعفا دهد. در ادامه قیام مردم عراق، آنها  در بصره به سمت میدان بحریه تظاهرات و بر نصب مجدد چادرهای تحصن در میدان بحریه تأکید کردند. انقلابیون بابل نیز به نیروهای امنیتی نسبت به حمله به میدان تحصن هشدار داده و تأکید کردند که قیام تا محقق شدن خواسته‌های مردمی ادامه دارد.