صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۲۵، ۱۳۹۹


 بنا به سایت سی تی وی، آمار ویروس کرونا یا کووید-19 در کانادا، تا روز یکشنبه 15 نوامبر = 25 آبان از 295،074 کیس تایید شده، 235,401 بهبود یافته و 10,947 نفر جان باخته اند. بر اساس آمار گزارش شده انتاریو طی هفته گذشته، 1575 کیس جدید کرونا باضافه 18 جان باخته، در این ایالت تایید شده است.به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت، سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه ۲۵آبان اعلام کرد آمار جان‌باختگان کرونا در ۴۶۵شهر از ۱۵۵هزار و ۵۰۰نفر گذشت. ******سایت مجاهدین خلق 25 آبان گزارش داد: بر اساس فراخوان قبلی خانواده شهیدان قیام آبان۹۸ مهرداد و محمود دشتی‌نیا در بهبهان، برای برگزاری مراسم سالگرد این دو شهید دلاور، امروز یکشنبه ۲۵آبان ۹۹ مراسم باشکوهی توسط خانواده شهیدان دشتی‌نیا در این شهر برگزار شد و مردم قهرمان بهبهان با حضور گسترده خود یاد شهیدان را گرامی داشتند. شایان ذکر است که این دو شهید قیام بعدازظهر روز ۲۵آبان ۹۸مورد اصابت تک‌تیراندازان جنایتکار پاسداران قرار گرفتند. ابتدا تک تیراندازهای لباس‌شخصی از اطلاعات سپاه روی پشت‌بام مسافرخانه مهمانپذیر موضع گرفته بودند و محمود دشتی‌نیا را که در میان جمعیت بود نشانه رفته و شهید کردند. وقتی محمود تیر خورد، برادرش مهرداد بالای سر وی حاضر شده تا به او کمک کند اما در همین حین پاسداران جنایتکار با شلیک دیگری او را هم در جا شهید کردند و بدین ترتیب هر دو در کنار هم خون پاکشان را فدیه آزادی مردم ایران کردند.

******


روز سه شنبه، کنفرانس ایرانیان به مناسبت سالگرد قیام آبان 98، در 2500 نقطه از جهان، یاد شهدای این قیام را گرامی داشته و خواستار تحقیق درباره قتل معترضان شدند. این کنفرانس که با سخنان خانم رجوی شروع شد توسط خبرگزاریها منعکس گردید. عرب نیوز روز چهارشنبه 21 آبان= 11 نوامبر، دراینباره گزارش داد: کنفرانس ایرانیان خارج از کشور از آمریکا و اروپا روز چهارشنبه از سازمان ملل خواستند تا تحریمهای سخت‌تری بر رژیم تهران اعمال کند و همچنین کشورهای غربی فشار بیشتری اعمال کنند. این خواسته هنگامی که ایرانیان خارج از کشور اولین سالگرد قتل‌عام بیش از ۱۵۰۰ معترض توسط رژیم ایران را گرامی داشتند مطرح شد. میلیون‌ها ایرانی به‌خصوص جوانان نوامبر گذشته (آبان۹۸) به خیابان‌ها ریختند و خواستار آزادیهای بیشتر و تغییر رژیم شدند. این منبع افزود: به دستور علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران سپاه پاسداران صدها تظاهر کننده از جمله ۲۳ کودک، را به ضرب گلوله کشت. حدود ۱۲۰۰۰هزار تن دستگیر و بسیاری از آنان محکوم به اعدام شدند. در کنفرانس اینترنتی ایرانیان خارج از کشور مقامات وزارت‌خارجه آمریکا و سیاستمداران و دیپلماتهای اروپایی شرکت کردند. همه سخنرانان از سازمان ملل و کشورهای غربی خواستند تا در مورد قتل معترضان تحقیق کنند. گتی ایمیجز نیز گزارشی تصویری از این کنفرانس تهیه و در اینباره نوشت: «مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت در یک مراسم در اشرف۳ به‌مناسبت سالگرد قیام آبان۱۳۹۸ شرکت کرد. در این قیام حدود ۱۵۰۰ معترض از جمله نوجوانان توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران به ضرب گلوله کشته شدند. وی از جامعه بین‌المللی خواست سران رژیم ایران را به‌خاطر ارتکاب جنایت علیه بشریت مورد حسابرسی قرار دهد».

******


بنا به گزارش سایت کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه ۲۲آبان= 12 نوامبر، وضعیت اضطراری ملی این کشور در رابطه با رژیم ایران را به‌دلیل تهدیدهای فوق‌العاده از سوی این رژیم به مدت یکسال دیگر، تمدید کرد. در فرمان دونالد ترامپ آمده است: «روابط آمریکا با رژیم ایران هنوز به‌حالت نرمال درنیامده است. به همین دلیل وضعیت اضطراری اعلام شده در ۴نوامبر ۱۹۷۹ و اقدامات تصویب شده در آن تاریخ، برای مقابله با آن وضعیت اضطراری باید به‌طور مؤثری ادامه یابد». وی تأکید کرد: «بر اساس بند ۲۰۲ (d) قانون اضطراری ملی، من وضعیت اضطراری اعلام شده در دستور اجرایی ۱۲۱۷۰را برای یک سال دیگر در رابطه با رژیم ایران تمدید می‌کنم».

******


یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق به نام آقای خلیل حاج‌حسینی متولد 1329، پس از ۴دهه مبارزه با دیکتاتوری ولایت فقیه و پس از نبردی طولانی با بیماری، روز سه‌شنبه ۲۰آبان در آلبانی درگذشت. وی در سالهای محاصره، در کمپ اشرف و لیبرتی حضور داشت. در بین اعضای خانواده او می توان به شهدایی چون، محمد حاج‌حسینی، علی حاج‌حسینی، یحیی طاعت مجد و حبیب‌الله محمدی اشاره کرد.

******


تنها دوماه پس از اعدام قهرمان کشتی، نوید افکاری، اینک یک ورزشکار دیگر بدست رژیم، دستگیر شده است. گناه رضا تبریزی، قهرمان پرا المپیک بدنسازی، این است که در صفحه اینستاگرام خود پرسیده بود چرا سالنهای ورزشی در دوران کرونا، بسته ولی اماکن مذهبی باز هستند. خبرگزاری حکومتی فارس پنجشنبه ۱۵ آبان با اعلام خبر بازداشت رضا تبریزی نوشت دلیل بازداشت او، «هتاکی» و «اهانت» به «ساحت ائمه اطهار» بوده است. به نقل از کانال تلگرام بگونه، شامگاه یکشنبه و صبح دوشنبه نیز در حرم امام رضا در مشهد پاسداران وبسیجی های رژیم با تجمع و اعتراض خواستار حکم اعدام این ورزشکار شدند و اکنون در فضای مجازی نیز همچنان درحال تکرار خواسته خود از مقامات قضایی برای انداختن طناب دار بر گردن رضا تبریزی هستند. رضا تبریزی، صاحب یک باشگاه بدنسازی در مشهد، قهرمان سنگین‌وزن و قهرمان قهرمانان مسابقات آماتور جهانی فدراسیون جهانی بدن‌سازی و تناسب‌اندام (IFBB) و رکورددار بیشترین کسب این عنوان می‌باشد. گفتنی است که بنا به گزارش مطبوعات داخل کشور، باشگاه بدنسازی رضا تبریزی بدست پاسدارن و بسیجیها، تخریب شده است.

******


خبرگزاری حکومتی ایسنا 21 آبان خبر داد که پاسدار حسین رحیمی سرکرده نیروی انتظامی تهران گفت: «در جریان ششمین مرحله از طرح اقتدار ۱۴۶نفر دستگیر شدند. این افراد در قالب ۱۳۱ باند فعالیت داشتند... هفت قبضه سلاح گرم، ۳۰فقره سلاح سرد و ۱۳دستگاه خودرو و موتورسیکلت کشف و ضبط شد. همچنین ۲۴ واحد صنفی نیز که به محل و پاتوقی برای حضور آنها بدل شده بودند پلمب شد... ۱۲۰ تارنما شناسایی شدند که ۳۵مورد فعالیتشان مجرمانه بود و ۹مورد نیز مسدود شد. پاسدار جهانبخش سرکرده انتظامی استان زنجان نیز به خبرگزاری صدا و سیمای آخوندها در همین روز گفت: «با اجرای این طرح در استان زنجان تاکنون ۲۰تن دستگیر شدند». از سوی دیگر، ابراهیم رئیسی رئیس دستگاه قضاییه آخوندها روز پنجشنبه ۲۲آبان = 12 نوامبر گفت: «در حرکت دادستانی باید مقتدر بود مقتدرانه باید عمل کرد به هیچ عنوان نباید اقتدار دادستانی کاسته شود باید با اقتدار در مقابل قانون شکنان هنجارشکنان برخورد کرد با آنها و به دور از هر گونه نفوذ و نفوذپذیری باید وظیفه قانونی و آنچه قانون به عهده ما گذاشته انجام بدهیم... به هیچ عنوان مسأله امنیت را نمی‌شود با آن شوخی کرد و خط قرمز ما است هیچگونه ناامنی قابل ‌تحمل نیست چطور می‌شود ناامنی را تحمل کرد این وظیفه همه همکاران عزیز است که با همکاری نیروی انتظامی با همکاری همه بخشها کاری بکنند که افراد شرور میدان پیدا نکنند مجال پیدا نکنند که بخواهند شرارت کنند». (تلویزیون شبکه خبر (رژیم) ۲۲.۸. ۹۹)

******


دادستانی نظامی یمن روز چهارشنبه ۲۱آبان، از حسن ایرلو سفیر رژیم ایران در یمن به‌دلیل ورود پنهانی به خاک این کشور و به قصد جاسوسی، تخریب و همکاری با شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در انجام عملیات خصمانه علیه ملت و ارتش یمن شکایت کرد. دادگاه نظامی مأرب به ریاست قاضی عقیل تاج الدین و با حضور دادستان کل نظامی سرلشکر عبدالله الحاضری برگزار شد، پرونده جنایی متعلق به ایرلو به دادگاه ارائه شد. حسن ایرلو هیچ سابقه دیپلماتیک ندارد و کارشناس متخصص تسلیحات ضدهوایی است و پیش از این آموزش شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را برعهده داشته است. حسن ایرلو که از فرماندهان سپاه پاسداران رژیم ایران است، بعنوان سفیر رژیم ایران وارد صنعاء شد. وکلای تعدادی از افرادی که در زندانهای شبه‌نظامیان حوثی تحت شکنجه قرار گرفته و از سوی آنها آزار دیده‌اند نیز در این دادگاه حضور یافته و شکایات خود را ارائه کردند. دادگاه نیز به شکایات آنها گوش کرده و تعدادی از آنها آثار ضرب و جرح روی بدن های خود را به دادگاه نشان دادند. در ادامه این گزارش آمده است که جلسه بعدی این دادگاه قرار است در روز ۵ آذر= 25 نوامبر برگزار ‌شود و از همه طرفها خواسته شد که در دادگاه حضور یافته و به موضوعات مطرح شده پاسخ دهند. 


در خبری دیگر، به گزارش سایت کلمبیا روز چهارشنبه ۲۱آبان، دادستانی موزامبیک علیه ۱۲تن از مأموران رژیم ایران به‌جرم حمایت از گروههای شبه‌نظامی در «کابو دلگادو» و تلاش برای ارسال سلاح و مهمات برای آنها، اعلام جرم کرد. دادستانی موزامبیک این مأموران را به تروریسم، اجتماع برای انجام جرم و سازماندهی جنایاتی علیه کشور و نظم و آرامش عمومی، متهم کرده است. دادستانی موزامبیک اعلام کرد این ۱۲مأمور رژیم ایران متهم به عضویت در یک سازمان تروریستی هستند و در مسیر تحویل سلاح به شبه‌نظامیان بودند.

******


سه سال پس از زلزله کرمانشاه هنوز مردم مناطق در کانکس زندگی می‌کنند. روزنامه حکومتی همدلی ۲۱آبان، سه سال پس از زلزله کرمانشاه در اعتراف به بی‌عملی و رفتار ضدانسانی رژیم نوشت: «سه سال از وقوع زلزله گذشته است، اما به‌رغم تمام وعده و وعیدها هنوز کانکس‌ها در شهر و روستاهای سرپل‌ذهاب خودنمایی می‌کند و بسیاری از مردم هنوز در کانکس زندگی می‌کنند و برخی نیز بعد از گذشت سه سال کانکس‌نشینی، کانکس خود را زیر سقف‌های نیمه‌کاره پناه برده‌اند تا خود را از دید مسئولان شهری مخفی نگه دارند که به هر بهانه‌یی برق یا آب آنان را قطع نکنند». این منبع افزود: «زلزله‌زده‌ها برای پرداخت وام تحت فشارند آن قدر برای پرداخت قسط وام به مردم فشار می‌آورند که حتی برخی از بانکها حساب یارانه خانوارهای مقروض به بانک را مسدود می‌کنند. این در حالی است که پول ناچیز یارانه تنها منبع درآمد برخی از خانوارهای اینجاست».

******


روز سه شنبه 20 آبان=10 نوامبر، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم اقدام به احضار و بازداشت حداقل ده تن از ساکنان روستای زردویی پاوه کردند. این اقدام در واکنش به درگیری هفته گذشته ساکنان این روستا با مأموران نیروی انتظامی صورت گرفت که درصدد توقیف و ضبط احشام ساکنان این روستا بودند. ساکنان روستای زردویی پاوه روز 15 آبان، با مأموران نیروی انتظامی درگیر شده و آنها را وادار به عقب‌نشینی کردند. 


در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۲۲آبان= 12 نوامبر، مأموران شهرداری به خانه یک پیر زن ۶۰ساله حمله ور شدند تا خانه را بر روی سرش خراب کنند. وی مادر موسی کمالی مبدع جهله نوازی است که فردی هنرمند می باشد.


******

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

******


نیمه شب سه شنبه ۱۹ آبان= 9 نوامبر، چند مأمور امنیتی بدون ارائه هیچ توضیحی زندانی سیاسی، زینب جلالیان را از زندان کرمانشاه به مکان نامعلومی منتقل کردند. انتقال ناگهانی زندانی سیاسی کرد زینب جلالیان در حالی صورت گرفت که وضعیت سلامتی او در این زندان در معرض خطر بود. او به کرونا مبتلا و ریه هایش دچار آسیب جدی شده است. در این مدت همچنین به دلیل التهاب چشم راست وضعیت بینایی وی نیز بار دیگر دچار مشکل شده است. زینب جلالیان که محکوم به حبس ابد است در حال گذراندن سیزدهمین سال از دوران محکومیت خود می باشد. وی در چهارمین انتقال طی شش ماه گذشته، به زندان یزد منتقل شده است. https://tinyurl.com/yxbddynr 

******


شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب رژیم در تهران فعال دانشجویی سها مرتضایی را به ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. اتهام وی «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» می باشد. سها مرتضایی در تاریخ ۲۶ آبان ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه در مقابل خوابگاه بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲-الف زندان اوین منتقل شده بود. خانم مرتضایی مدتی بعد در اعتراض به عدم توانایی مالی خود برای تامین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تعیین شده اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۱۰ دیماه ۹۸ در دهمین روز اعتصاب خود، به زندان قرچک ورامین منتقل شد. او نهایتا روز یکشنبه ۲۲ دیماه ۹۸ پس از بیست و دو روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. خانم مرتضایی در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قرچک ورامین آزاد شد. https://tinyurl.com/y5mzybuy

******


شعبه ۲۸ دیوان عالی رژیم درخواست اعاده دادرسی وکلای فعال مدنی صبا کردافشاری 22 ساله را رد کرد. به این ترتیب حکم ۲۴سال حبس برای صبا کردافشاری به خاطر اعتراض به حجاب اجباری ابقاء شد. وی در حال گذراندن ۹سال حبس تعزیری در اوین می باشد. با رد درخواست اعاده دادرسی وکلای او، دیوان عالی رژیم به ۲۴سال حبس برای صبا کردافشاری مهر تأیید زد. دیوان عالی رژیم هیچ دلیلی برای عدم پذیرش درخواست اعاده دادرسی ارائه نکرده  است. صبا در ۱۱ خرداد ۹۸ بازداشت و در روز ۲۸ مرداد همان سال در دادگاه انقلاب تهران به ۲۴سال حبس تعزیری محکوم شد. https://tinyurl.com/y5uxn4qx

******


روز دوشنبه ۱۹‌آبان = 9 نوامبر، زندانی سیاسی سکینه پروانه در زندان قوچان به دستور مسئولان این زندان به سلول انفرادی منتقل شد. این انتقال در حالی صورت گرفت که خانم پروانه از تاریخ ۱۰آبان در حالت اعتصاب غذاست. او در هشتمین روز از اعتصاب غذا لبهای خود را هم دوخت. دلیل اعتصاب غذای سکینه پروانه، احتمال انتقال مجدد وی به زندان اصفهان می باشد. سکینه پروانه درتاریخ ۵تیر ۹۹ جریان بازداشت و اذیت و آزارهایی که در دوران زندان تجربه کرده را با انتشار نامه ای شرح داده و از جمله گفته بود از اوایل پاییز ۹۸ که بازداشت شده بود به مدت ۱۰روز در بازداشتگاههای مریوان و سنندج محبوس بوده تا در نهایت به زندان اوین منتقل شده است. وی طی دوران بازداشت در بند دو الف ۲۰۹ اوین تحت سخت ترین شرایط بازجویی همراه با شکنجه های جسمی قرار داشت. https://tinyurl.com/y2okxqzu

******


به نقل از کانال تلگرام بگونه، به گزارش هه‌نگاو، زندانی سیاسی کرد، فاطمه دادوند، از بازداشت شدگان آبان ماه بوکان که دوران محکومیت خود را در زندان مرکزی ارومیه سپری می‌کند، از روز پنج‌شنبه ۲۲ آبان به نشانه اعتراض به تصمیم  کارگزاران زندان مبنی بر مخالفت با آزادی وی با پابند الکترونی دست به اعتصاب غذا زده است. این فعال کُرد ابتدا در تاریخ ١٧ بهمن ١٣٩٨ از سوی شعبە ١٠٣ دادگاه کیفری ٢ شهرستان بوکان محاکمە و بە اتهام "بر هم زدن نظم و آسایش عمومی" بە تحمل پنج ماه حبس و ٣٠ ضربە شلاق محکوم و در تاریخ ٢٣ اردیبهشت 99 نیز، از سوی شعبە یکم دادگاه انقلاب مهاباد بە ریاست قاضی شرع "جواد غلامی" محاکمە و بە اتهام "اقدام علیە امنیت ملی" بە اشد مجازات یعنی پنج سال حبس محکوم شدە بود که پس از تسلیم به رای قاضی این حکم به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش یافت. 

کانونهای شورشی؛

******


در اولین سالگرد قیام آبان، کانونهای شورشی، در تهران، اهواز، اردبیل،کرج، کرمانشاه، مشهد و تبریز یاد شهدای قیام آبان 98 را گرامی داشتند.
اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

 


در روز یکشنبه ۲۵ آبان، سهامداران بورس مقابل مجلس رژیم، نسبت به انفعال مدیران سازمان بورس و گروگان‌گیری بورس توسط دولت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در روز شنبه ۲۴آبان، اعتصاب کارکنان میدان نفتی آزادگان شمالی جز میادین غرب کارون نسبت به پایین بودن حقوق و اجرایی نشدن طبقه بندی مشاغل روز شنبه وارد سومین روز خود شد.

- در روز پنجشنبه 22 آبان، خبر تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت کارون نسبت به کاهش دستمزد و معوقات و درگیری مأموران سد معبر شهرداری گرگان با دستفرشان، و در هفته ای که گذشت، تجمع اعتراضی کارکنان میدان نفتی آزادگان شمالی در غرب کازرون، اعتصاب صاحبان کارخانه‌های ماسه‌شویی میانه در آذربایجان شرقی، برای افزایش قیمت، تجمع اعتراضی اهالی روستای خیرآباد قم نسبت به قطعی برق، تداوم تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی داراب در استان فارس، تجمع اعتراضی اهالی روستای بکه شهریار در استان تهران، نسبت به تملک اراضی‌شان، و اعتراض بازاریان بهبهان به تعطیلی اجباری مغازه هایشان از ساعت 18، بدون کمک برای حل مشکلات معیشتی و اخذ جریمه‌های سنگین ۵میلیون تومانی در صورت تمرد، به بهانه کرونا، روبرو بودیم.