صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۰۵، ۱۳۹۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته ۵ مرداد ۹۹= ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۰

کانادا؛
بنا به سایت سی تی وی کانادا، آمار ویروس کرونا یا کووید-19 تا روز یکشنبه 26 جولای= 29 تیر: از 110،863 مورد کیس کرونا،  99,344 بهبود یافته و 8,890 جان باخته اند. 
بر اساس آمار ارائه شده روز یکشنبه 5 مرداد= 26 جولای، توسط
سازمان مجاهدین خلق، جان‌باختگان کرونا در ۳۴۷شهر ایران به بیش از بیش از
۷۷هزارنفر افزایش داشته است. سخنگوی وزارت بهداشت رژیم، شمار قربانیان ۲۴ساعت گذشته را ۲۱۶نفر و شمار بیماران تحت مراقبت ویژه را ۳۶۹۵نفر اعلام کرد و گفت: «دو شهرستان استان اصفهان در وضعیت قرمز و ۱۱شهرستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند و آمار بستریهای کرونا در اصفهان به‌خصوص در شهرستانهای پر ازدحام روندی افزایشی دارد.در استان تهران ۹شهرستان در وضعیت هشدار قرار دارند و موارد روزانه بستری در این استان طی یک ماه گذشته به دو برابر افزایش یافته است. در شهرستانهای تهران، پاکدشت، دماوند و شهریار آمار بستریها شیب نسبتاً تندی را طی می‌کند؛ به‌طوری که در استان تهران نیمی از تخت‌های مراقبت‌های ویژه بزرگسالان در اشغال بیماران کرونایی است. مهمترین دغدغه ما ابتلا و خستگی کادر درمان است» (ایسنا۵مرداد). 
برگرفته از سایت مجاهدین خلق: "خامنه‌ای با پوش جهش تولید و بازگشایی مشاغل به صغیر و کبیر رحم نکرد. همه را به قربانگاه فرستاد. حریرچی ۳مرداد ۹۹: «در یک ماه گذشته ما افزایش ۳۰۰درصدی موارد بستری را داشتیم که بسیار خطرناک هست». دکتر عظیمی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور: «وضعیتی که ما الآن در نیشابور داریم متأسفانه از وضعیت اسفند و فروردین گذشته بیشتر شده». میدان مین کرونا را باز کردند، با عادی‌انگاری مردم گرسنه را فرستادند وسط تا همه بگیرند. چرا؟ تا نظام فاسدشان را حفظ کنند! رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا: «قدرت تکثیرش بیشتر شده بین ۳ تا ۹برابر در بدن انسان بیشتر از ویروس قبلی تکثیر می‌شود. به همین علت واقعاً ما نباید صبر کنیم تا همه بگیرند». جهانپور ۱مرداد ۹۹: «بخشی شاید از مسئولان حتی دچار عادی‌پنداری شدند و قاعدتاً اون بازگشایی هم که همزمان اتفاق افتاد».
قیمت این عادی‌پنداری و بازگشایی چه بود؟
شبکه خبر ۳مرداد ۹۹ ـ مجری: «مازندان، فارس، آذربایجان شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضع قرمز قرار دارند».
و حالا اشک تمساح حکومت یزیدی ولایت برای امام حسین
آخوند روحانی: «وضعیت قرمز هست زرد است هشدار است هر چی که هست همه جا باید عزاداری امام حسین را انجام بدهیم»!
شادمهر – مجلس ارتجاع ۱مرداد ۹۹: «مردم حتی توانایی خرید ماسک را هم ندارند، کمی به خود بیایند انگار قسم خورده‌اند که تمام مردم را بکشند»!
مسعود رجوی: «خامنه‌ای و روحانی هم‌چنان‌که نماینده مجلس آنها هم گفت قسم خورده‌اند که تمام مردم را بکشند. خط کار آنها، کلان‌تلفات و سپر انسانی در برابر خطر قیام و سرنگونی است. امام حسین پیشوای عقیده و جهاد، پرچمدار قیام و نبرد و شورشگر نخستین در برابر ولایت یزیدی یعنی استبداد و ستمگری است. هر که با اوست به جای گسترش کرونا، علیه ولایت منحوس شمشیر صیقل می‌دهد»."
 گفتنی است که هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور نظام آخوندها، اعتراف کرد که «تاکنون ۲۵میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و باید این احتمال را بدهیم که ۳۰ تا ۳۵میلیون نفر در معرض ابتلا به این ویروس خواهند بود...». در حالیکه کشورهای جهان در حال مهار ویروس مرگبار کرونا هستند، در ایران کادر پزشکی در تهران، می گویند که نگران پیک سوم کووید-19 در پاییز امسال هستند. مسعود مردانی فوق تخصص بیماریهای عفونی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفتگو با تلویزیون رژیم، اول مرداد گفت: «ما الآن آمارهایی که داریم در بیمارستانهای مختلف. مثلا می‌بینیم توی یک بخش آی.سی.یو از مثلا ۶۴تا پرسنلی که در شیفتهای مختلف می چرخند ۵۷-۵۸ تا از آنها بیماری کرونا گرفتند.

******
سایت ترو نورث کانادا پنجشنبه ۲مرداد نوشت، صدها قانونگذار از سراسر جهان چشمهای خود را به گردهمایی آخر هفته گذشته ایران دوختند که توسط گروه مخالف ایرانی برگزار شد. پیام آنها روشن بود: رژیم ایران باید برود. گردهمایی جهانی ایران آزاد توسط شورای ملی مقاومت ایران و مجاهدین خلق ایران در دفتر مرکزی سازمان مجاهدین در آلبانی برگزار شد. به‌دلیل محدودیتهای پاندمی ویروس کرونا شنوندگان به‌صورت آنلاین از آنچه سازمان دهندگان گفتند ۳۰هزار نقطه در سراسر جهان بود، اجرای آنرا مشاهده می‌کردند... علی صفوی یکی از مسئولان کمیته امور خارجی شورای ملی مقاومت ایران گفت، پایین کشیدن رژیم اولویت اول تلاشهای مقاومت است، به‌ویژه از زمان خیزش اخیر که در ماه نوامبر آغاز شد. صفوی گفت: «در داخل ایران، تمرکز اصلی فعالیتهای مقاومت ایران روی گسترش شبکه واحدهای مقاومت بعنوان کاراترین و مؤثرترین عامل در هدایت و الهام بخشیدن به اعتراضات و خیزشهاست. همانطور که به‌ویژه در دو سال گذشته آشکار بود. به‌رغم بسیاری از دستگیریها و اقدامات شدید امنیتی و سرکوبگرانه رژیم، افراد بیشتری به‌ویژه نسل جوان‌تر در حال پیوستن به واحدهای مقاومت هستند. صفوی همچنین از کشورهای سراسر جهان خواست تحریمهای اقتصادی را تقویت بخشند و سفارت خانه‌ها و مراکز دی‍پلوماتیک ایرانی را ببندند که وی آنها را لانه جاسوسی و تروریسم خواند». لازم به ذکر است که گردهمایی مقاومت ایران در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته گذشته نیز در جریان بود. عنوان کنفرانس روز دوشنبه مقاومت ایران، "تروریسم رژیم ایران؛ سفارتهای رژیم را ببندید و مأموران و مزدورانش را اخراج کنید" روز 30 تیر برگزار شد. در این کنفرانس دهها سخنران از جمله آقای کامل نورانی فرد، عضو دفتر سیاسی سازمان خه‌بات کردستان ایران، نمایندگان کنگره آمریکا از هر دو حزب این کشور، نخست وزیر سابق آلبانی، نمایندگان مجلس، وکلا و شخصیتها از آلبانی، انگلیس و شخصیتهایی از اپوزیسیون سوریه، شرکت کرده بودند. خانم رجوی در سخنان خود از جمله گفت: "... عوامل و مزدوران رژیم که تحت پوشش فعالیتهای تجاری، فرهنگی، مذهبی یا در لباس خبرنگار، یا با ماسک مخالف و پناهنده و سیتی‌زن عمل می‌کنند باید از کشورهای اروپایی اخراج شوند". وی افزود: "سیاست صحیح در قبال رژیم آخوندها در یک کلمه خلاصه می‌شود:‌ قاطعیت؛ یعنی بستن قاطعانه همه زمینه‌های فعالیت تروریستی رژیم و واکنش قاطعانه به‌هریک از طرحهای جنایت‌بارش." آقای نورانی فرد در سخنان خود از جمله گفت: "...کشتار روزانه کولبران مرزی، گسترش روزافزون مواد افیونی توسط وزارت بدنامه اطلاعات با هدف از بین بردن فکر آزادی شرایط اسفناکی را بر کردستان ایجاد کرده است... نکته مهمی که خواهر مریم هم به آن اشاره کرد این است که این رژیم فقط با تروریسم و سرکوب و کشتار می‌تواند به حیاتش ادامه دهد. در این شرایط، وجود شورای ملی مقاومت، جای بسی خرسندی است و گرد آمدن حول آن راهی مناسب برای رسیدن به پیروزی است." 

******
سایت مجاهدین خلق گزارش داد: اجلاس سه روزه شورای ملی مقاومت ایران که از پنجشنبه ۲مرداد آغاز شده بود و در۴۴ نقطه در ۱۱کشور فرانسه، آلمان، انگلستان، آمریکا، سوئد، نروژ، اطریش، هلند، بلژیک، ایتالیا و آلبانی جریان داشت، ساعت دو و نیم بامداد یکشنبه ۵مرداد به‌پایان رسید. ۵۰تن از اعضای شورا در این جلسات سخنرانی کردند. اجلاس شورا با حضور۸۲تن از ناظران و سخنرانی برخی از آنان برگزار شد. این منبع افزود: خانم مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت برای دوران انتقال حاکمیت به مردم ایران، در سخنرانی خود خاطرنشان کرد شورا در این ۴۰سال بالاترین و مؤثرترین نیروی مبارز ضدرژیم ولایت فقیه بوده و بالاترین رنج و رزم و خون و فدا را داشته و با تمام توان به‌سوی سرنگونی و حاکمیت جمهور مردم به جای حاکمیت آخوندی به پیش می‌رود. وی تأکید کرد شورا کماکان به‌دور از هر گونه تنگ‌نظری و پافشاری بر مواضع و برنامه و مصوبات خود به‌جبهه همبستگی ملی برای سرنگونی استبداد مذهبی فراخوان می‌دهد و آماده همکاری با همه نیروهای جمهوری‌خواهی است که با نفی کامل نظام ولایت فقیه برای استقرار یک نظام سیاسی دموکراتیک و مستقل و مبتنی بر جدایی دین از دولت، مبارزه می‌کنند."

******
برایان هوک نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا برای ایران 25 جولای= 4 مرداد در یک پیام ویدئویی به حکم اعدام سه جوان امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی اعتراض کرد و گفت: «دونالد ترامپ در کنار مردم ایران ایستاده و از مبارزه آنها برای عدالت حمایت می‌کند». وی افزود: «بی‌عدالتی رژیم حاکم بر ایران تنها در این سه حکم اعدام خلاصه نمی‌شود و هر روز علیه ایرانیان بی‌گناه صورت می‌گیرد». برایان هوک گفت: «خامنه‌ای فکر می‌کند که اگر اراذل و اوباش او فعالان را دستگیر کنند و معترضان را به‌قتل برسانند، رژیم از پاسخگویی در امان خواهد بود....این رژیم مشروعیت خود را کاملاً از دست داده». 

******
زندانی سیاسی مجید اسدی یکی از زندانیان دربند در زندان گوهردشت به‌خاطر امضای بیانیه زندانیان سیاسی در افشای مأمور نفوذی ایرج مصداقی، در روز اول مرداد از زندان گوهردشت به شکنجه‌گاه اوین در بند۲۰۹ منقتل شده و تحت بازجویی و فشار قرار دارد. کمیسیون امینت و ضد تروریسم شورای ملی مقاومت 3 مرداد= 24 جولای اعلام کرد: پرونده مجید اسدی طبق قوانین همین رژیم پس از ۴سال حبس و بعد از اینکه دو سوم محکومیت خود را کشیده بود بسته شده و باید از زندان آزاد می‌شد. اما وزارت اطلاعات درخواست تجدید محاکمه کرده و در دادسرای اوین پرونده جدید باز کرده است. کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ۸تیر، فشار و تهدید و آزار وزارت اطلاعات علیه زندانیان سیاسی و خانواده‌های آنها به‌خاطر امضاء بیانیه زندانیان سیاسی در افشای مأمور نفوذی ایرج مصداقی را گزارش کرده بود. به زندانیان دربند گفته شده بود اذیت و آزارهای جدیدی که علیه آنها جریان دارد به «دستور از بالا» بخاطر امضاء بیانیه زندانیان است و باید پس بگیرند. تجدید محاکمه زندانیان سیاسی محکوم‌ شده مانند مجید اسدی که دو سوم حبس خود را هم متحمل شده است شایسته محکومیت بین‌المللی و اعتراض ملل متحد و اعزام یک هیأت بین‌المللی برای بازدید از بند۲۰۹ اوین و دیدار با زندانیان در این شکنجه‌گاه است.

******
تلویزیون تاپ چنل آلبانی، ۲۲ژوئیه= ۱مرداد، گزارش داد که یک ایرانی دیگر به نام دانیال کسرایی 29 ساله و با ملیت ایرانی و تابعیت ایتالیا، به‌دلیل اقدام علیه مجاهدین، توسط مقامات این کشور، عنصر نامطلوب اعلام شده و و از آلبانی اخراج می شود. وی برای ۱۵سال آینده از ورود به آلبانی منع خواهد شد. به گفته این رسانه، کسرایی مظنون به فعالیتهای جاسوسی نفوذی از جانب وزارت اطلاعات رژیم ایران است. دانیال کسرایی بارها در اطراف کمپ مجاهدین ظاهر و از سوی رژیم ایران تلاش کرده است اعضای سابق مجاهدین خلق یا اعضای فعلی این سازمان را به خدمت بگیرد. این تلویزیون تاپ چنل آلبانی افزود: در سالهای اخیر دو دیپلمات رژیم ایرانی از آلبانی اخراج شدند، در سال۲۰۱۸ دیپلمات ارشد سفارت رژیم ایران از کشور ما اخراج شد. در همین حال، افراد دیگری تحت تحقیقات قرار می‌گیرند که ااحتمالاً با این فرد که نفوذی وزارت اطلاعات رژیم ایران است همکاری داشته‌اند.

******
به گفته تلویزیون رژیم 5 مرداد= 26 ژوئیه، سیل در شهرستان پلدختر استان لرستان منجر به وارد شدن خسارات و قطع راه ارتباطی هشت روستای این شهرستان گردید. رگبار باران تابستانی، آبگرفتگی برخی معابر در شهرهای جنوبی استان فارس را نیز به‌دنبال داشت. سیل در شهرستان مرزی راز و جرگلان در خراسان شمالی هم به بخش کشاورزی و هم راههای روستای این شهرستان آسیب رساند.

 کانونهای شورشی؛
******

کانونهای شورشی در اصفهان، تهران، زابل، گرگان، کیش (هرمزگان)، شیراز، کرج، همدان و سمنان با شعارنویسی و تراکت، به فعالیتهای انقلابی خود ادامه دادند. کانونهای شورشی همچنین در عسلویه، تهران، کرمان،رشت، تبریز، کرج، مشهد، یاسوج، اهواز، آبادان، بابل، بهبهان، قم، اردبیل و کرمانشاه، 32مین سالگرد عملیات فروغ جاویدان را گرامی داشتند. 

اعتراضات؛
******
روز یکشنبه 5 مرداد، کارگران اعتصابی هفت تپه در 42مین روز در مقابل فرمانداری شهرستان شوش با پلاکاردهایی چون: ریزه‌گرد ۶۰درصد، شرجی بالای ۷۰، دما بالای ۵۰درجه، بدی آب و هوا = صفر، با اعلام مطالبات خود یعنی، پرداخت فوری حقوقهای معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار فوری برای همکاران اخراج شده، بازداشت فوری اسد بیگی و مجازات حبس ابد برای اسدبیگی- رستمی، خلع ید فوری کارفرمای اختلاسگر و بخش خصوصی از هفت‌تپه، بازگرداندن فوری ثروتهای اختلاس شده به کارگران، و پایان کار مدیران بازنشسته، جمعی از نیروهای شرکتی شاغل در حوزه‌های بهداشت و درمان شامل نیروهای پرستاری، اتاق عمل، هوش بری، آزمایشگاهی، روانشناس، پزشک، تغذیه و... در حالیکه خواستار حذف شرکت‌های واسطه پیمانکاری و تبدیل وضعیت استخدامی خود به صورت پیمانی و رسمی بودند، در مقابل مجلس رژیم، کسبه بازار قشم نسبت به بسته بودن گمرک قشم و ترخیص نشدن کالاهایشان از گمرک، 
روز شنبه ۴ مرداد، کارکنان بیمارستان بهشتی شیراز وابسته به تأمین اجتماعی نسبت به افزایش نیافتن ۵۰درصدی حقوقهای خود به مانند وزارت بهداشت و سایر دستگاهها، در مقابل بیمارستان بهشتی و با شعار "مدیر بی لیاقت، استعفا استعفا"،
روز پنجشنبه 2 مرداد، کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه در سی و نهمین روز، کارگران شهرداری کوت‌عبدالله برای دومین روز، کشاورزان سرخس در استان خراسان رضوی نسبت به افزایش صددرصدی نرخ حق آبه، 
روز چهارشنبه اول مرداد مردم روستای گاوزرده معمولان در استان لرستان، نسبت به نبود آب برای روستا، با بستن جاده گاوزرده به معمولان، دست به تجمعات اعتراضی و راهپیمایی زدند. 

******
سایت هرانا 4 مرداد خبر داد که مأموران حکومتی از برگزاری مراسم بزرگداشت بیستمین سالگرد درگذشت زنده یاد احمد شاملو بر سر مزارش در امام‌زاده طاهر، جلوگیری کردند. این منبع افزود: شاعر بزرگ میهنمان شادروان احمد شاملو پس از عمری سرودن برای آزادی در برابر دو رژیم دیکتاتوری، در دوم مرداد سال۱۳۷۹ درگذشت و در امامزاده طاهر به خاک سپرده شد. عوامل رژیم، بارها مزار شاملو را تخریب کرده‌اند. 

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
******
در حالیکه بحران کرونا در ایران بیداد می کند، رژیم، زندانیان سیاسی مقاوم را مجدداً هدف پرونده سازیهای بی پایه خود قرار داده و پشت میله ها نگاه می دارد. از جمله این زندانیان می توان به مریم اکبری منفرد، فاطمه مثنی، آتنا دائمی، فرنگیس مظلومی، گلرخ ابراهیمی ایرایی، نرگس محمدی، زینب جلالیان، صدیقه مرادی، زهرا اکبر نژاد درچه، پرستو معینی، فروغ تقی پور و سکینه پروانه اشاره کرد. علاوه بر اینها طی ۵ماه اخیر، معصومه اکبری، سمیه راموز، اکرم رحیم پور، زهره اسدپور و رضوانه احمدخان بیگی با احکام جدید زندان مواجه شدند. سها مرتضایی، ناهید خداجو، مژگان کاوسی و شورا فکری، جهت تحمل دوران حبس خود به زندان احضار شدند. رژیم با سوءاستفاده از بحران کرونا، علیه زندانیانان  سیاسی زهرا محمدی، اشرف نفری احکام تازه ای صادر کرده است. در زندان سپیدار اهواز تا اواسط اردیبهشت سال جاری، بیش از 50 زندانی و در زندان زنجان 18 زن به ویروس کرونا مبتلا شده بودند. نجات انور حمیدی و نرگس محمدی از جمله این زندانیان هستند. 

******
زندانی سیاسی کرد زینب جلالیان با حکم حبس ابد تحت انواع فشارها و شکنجه های روحی و روانی به بیماری های زیادی مبتلا شده است. زینب جلالیان از روز ۳۱ خرداد ۹۹ در اعتصاب غذا به سر می برد. زینب روز ۱۰ اردیبهشت ۹۹ به صورت ناگهانی توسط مأموران امنیتی از زندان خوی خارج شد. مأموران زندان او را به مدت دو روز با دستبند و پابند از زندان خوی به ارومیه و کرمانشاه و از آنجا به دادسرای اوین و در نهایت به زندان قرچک منتقل کردند. پس از انتقال به زندان قرچک به کرونا مبتلا شد. وی در تاریخ ۵ تیر ۹۹ از بند قرنطینه زندان قرچک به مکان نامعلومی منتقل شد که بعدا مشخص شد به انفرادی زندان کرمان منتقل شده است.
زهرا محمدی زندانی سیاسی کرد در تاریخ ۲۲تیر ماه ۹۹ از طریق یک پیامک از سوی دادگاه انقلاب سنندج، به ده سال حبس محکوم شد. جرم زهرا آموزش زبان کردی است! زهرا محمدی ۲۰ روز وقت دارد به این حکم اعتراض کند. طی دورانی که زهرا در بازداشت بود، بازجویان بارها او را مجبور به همکاری با وزارت اطلاعات و امضای اعترافات از پیش تهیه شده کرده بودند. آنها او را تهدید کردند که اگر همکاری نکند اعضای خانواده اش را نیز بازداشت خواهند کرد. روز ۳۱ تیر ۹۹ کاربران فضای مجازی در یک توفان توییتری با هشتگ زهرا محمدی را آزاد کنید به ده سال حکم زندان برای او اعتراض کردند. دانش آموزان زهرا محمدی با انتشار یک تراکت اعلام کردند: «اگر آموزش و فراگیری زبان کردی جرم است ما همه با افتخار مجرم هستیم. زهرا محمدی تنها نیست. تمام کردستان زهرا محمدی است.»
سکینه پروانه یکی دیگر از زندانیان سیاسی کرد است. سکینه پروانه از تاریخ ۲۹ خرداد ۹۹ در اعتراض به آزار و اذیت خود طی دوران بازداشت و همچنین فشار بر روی خانواده اش دست به اعتصاب غذا زد. این زندانی سیاسی در اواسط تیر ماه سال ۹۹ پس از انتقال از زندان قرچک ورامین به زندان اوین به اعتصاب غذای خود پایان داد. سکینه پروانه در تاریخ ۱۸ بهمن ۹۸ توسط وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و ۱۰ روز در سلول انفرادی بود. وی در اوایل اسفند ۹۸ به بند زنان زندان اوین منتقل شد. سکینه پروانه به دلیل شعار نویسی در اوین به عنوان تنبیه به زندان قرچک منتقل شد. وی در این انتقال مورد ضرب و شتم قرار گرفت. ۴ روز با دستبند و پابند در سلول انفرادی بود و سپس به بیمارستان روان درمانی امین آباد در تهران منتقل شد. پس از ۲۵ روز به بند قرنطینه زندان قرچک برگردانده شد. این زندانی سیاسی نهایتاً با اتهام بر هم زدن امنیت کشور به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی در طول دوران بازداشت و بازجویی از داشتن حق وکیل محروم بود. سکینه پروانه متولد سال ۱۳۶۷ و از کردهای کرمانج اهل استان خراسان رضوی می باشد. فرانک جمشیدی از اعضای جمعیت سبز کردستان و فعال محیط زیست روز ۸ تیر ۹۹ توسط نیروهای وابسته به وزارت اطلاعات سنندج بازداشت شد. وی طی این مدت تا کنون تحت بازجویی قرار دارد. 
فرانک جمشیدی روزها در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج و شب ها به کانون اصلاح و تربیت (زندان زنان) سنندج بازگردانده می شود. اتهام این فعال محیط زیست «تبلیغ علیه نظام» و «اقدام علیه امنیت ملی» اعلام شده است. بر اساس آمار شبکه های حقوق بشر کردی طی تیر ماه امسال دست کم ۴۶ شهروند کرد در شهرهای مختلف کردستان بە اتهام فعالیت سیاسی، عقیدتی، کارگری و مدنی توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده اند. همچنین ١٩ شهروند کرد بە اتهام فعالیت سیاسی و مدنی از سوی دستگاه قضایی حکومت جمعا بە تحمل ٧١ سال و ۶ ماه حبس و٧۴ ضربە شلاق محبوس شدە و یک فعال مذهبی نیز بە اعدام محکوم شدە است. پیش از این پریسا سیفی هنرمند کرد، در تاریخ ۲۱ آبان ۹۸ بازداشت و به ۳ سال زندان محکوم شد. مژگان کاووسی، نویسنده و محقق کرد،  با اتهام انتشار تصاویر شهدای قیام آبان ۹۸ در شهر مریوان و جوانرود بازداشت و ابتدا به ۵ سال حبس محکوم شد حکم وی در دادگاه تجدید نظر به ۶ سال و ۳ماه افزایش پیدا کرد.

******
رادیو فرانسه روز شنبه 25 ژوئیه= 4 مرداد خبر داد: وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه در یادداشتی به شهروندان این کشور توصیه کرد «به‌دلیل موقعیت امنیتی کاملاً بی‌ثبات از سفر به ایران مطلقاً خودداری کنید. رفت و آمد در داخل ایران را محدود سازید، سفارت فرانسه در تهران را از حضور خود در این کشور آگاه کنید». در این یادداشت «فرانسویانی که قادر به ترک موقت کشور نیستند، به اتخاذ تدابیر لازم برای تأمین امنیت خود دعوت» شده‌اند.