صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۹، ۱۳۹۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 29 تیر 99= 19 جولای 2020

اخبار مربوط به ویروس کرونا در کانادا؛
بنا به سایت سی تی وی کانادا، آمار ویروس کرونا یا کووید-19 تا روز پنجشنبه 16 جولای= 26 تیر: از 109،264 مورد کیس کرونا،  8,827 جان باخته اند. 

سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر شنبه ۲۸تیر اعلام کرد،
آمار جانباختگان کرونا در۳۴۶شهر ایران بیش از ۷۲هزار و ۷۰۰نفر است. حسن روحانی گفت: «تاکنون ۲۵میلیون ایرانی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و باید این احتمال را بدهیم که ۳۰ تا ۳۵میلیون نفر در معرض ابتلا به این ویروس خواهند بود... تعداد بستریهایی که در آینده خواهیم داشت حدود ۲برابر تعدادی است که در ۱۵۰روز گذشته شاهد بودیم». وی باز هم مردم را مقصر معرفی کرد و گفت: «موج دوم به این دلیل است که عروسی‌های ما شکل، زمان و دعوت خاص خودش را دارد در عزاها و میهمانی‌ها هم به همین ‌صورت است، ایام تعطیلات تابستان با یک آداب و رسومی مواجه بوده و روابط اجتماعی ما نیز روابط خاصی است و توجه کافی هم به این بیماری نشده است... موج دوم، محصول این است که ترس ریخته شده و مردم به زندگی عادی برگشتند و آداب و رسومی که می‌بایست ترک می‌کردیم را نکردیم». در همین حال جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت رژیم درباره خیز برداشتن شمار قربانیان گفت: «با بازگشاییهای صنوف و اماکن تجاری این موضوع قابل پیش‌بینی بود. آن زمان بارها از سوی وزارت بهداشت هشدار داده شد که شرایط به هیچ‌وجه عادی نیست. ما اعلام کردیم که هیچ نقطه بی‌خطر یا سبزی در هیچ کجای کشور نیست... و این نتیجه قطعی بود و به اعتقاد ما پدیده غیرقابل انتظاری رخ نداده است»(ایران آنلاین ۲۸تیر). مینو محرز، عضو کمیته کرونا گفت: «تعداد مراجعه‌کنندگان درگیر با این بیماری به مراکز درمانی تهران به‌شدت افزایش یافته است. موج دوم خیلی خطرناک‌تر و به نسبت ماه‌های گذشته کشنده‌تر است... محرز با بیان این‌که افراد بدحال کرونایی در بیمارستانها خیلی زود فوت می‌کنند، گفت: «بیمارستانهای تهران و شهرستانها اکنون مملو از بیماران بسیار بدحال است ... پس از بازگشایی و رفع محدودیتها شیوع این بیماری در کشور گسترده‌تر شد»(وطن امروز ۲۸تیر).
گزارش دکتر حسین جهانسوز درباره ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا در دقیقه 3:26 بشنوید.

******
بدنبال اعتراضات گسترده اینترنتی ایرانیان با هشتگ میلیونی #اعدام_نکنید، قضاییه رژیم آخوندها، مجبور به عقب نشینی شد و توسط صدا و سیمایش اعلام گردید که اجرای حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه جوان قیام 98، متوقف شده است. هشتگ #اعدام_نکنید ایرانیان، با میلیونها بار توییت، به یک ترند جهانی تبدیل شده است.

******

روز جمعه ۲۷تیر= 17 ژوئیه، گردهمایی جهانی ایران آزاد، در یک کنفرانس اینترنتی و ارتباط زنده با ۳۰هزار نقطه، در ایران و ۱۰۰کشور جهان با مجاهدین در اشرف۳ برگزار شد. این گردهمایی جهانی، در آستانه ۳۰تیر، سالگرد قیام مردم ایران علیه شاه و شیخ، برای بازگرداندن دولت ملی و دمکراتیک دکتر محمد مصدق در سال ۱۳۳۱ و همچنین سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت تنها جایگزین مستقل و دمکراتیک در سال ۱۳۶۰برگزار شد. در این گردهمایی که در همبستگی با قیام مردم ایران و حمایت از کانونهای شورشی و ارتش آزادی برگزار شد، ۱۰۰۰شخصیت سیاسی از کشورهای مختلف شرکت داشتند و شماری از آنان  از جمله رودی جولیانی، جو لیبرمن، توریسلی، موکیزی، نخست وزیر پیشین کانادا عالیجناب استیون هارپر، جودی اسگرو نماینده لیبرال و جیمز بیزن از حزب محافظه کار در پارلمان فدرال کانادا، انگرید بتانکور نامزد ریاست جمهوری کلمبیا، و... به سخنرانی پرداختند. همچنین خبر آکسیون ایرانیان هوادار مقاومت ایران در واشینگتن، در آمریکا و دروازه براندنبورگ در آلمان با رعایت فاصله اجتماعی، توسط بخش تصویری خبرگزاریهای آسوشیتدپرس، رویتر، خبرگزاری فرانسه و گتی ایمج، انعکاس یافت. خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران برای دوران گذار، بعنوان سخنران اصلی این گردهمایی که در اشرف 3 در شهر تیرانای آلبانی حضور داشت، با درود به مردم بپاخاسته بهبهان از جمله گفت: لرزه‌های آبان آتشین، حکومت آخوندها را رها نکرده و نمی‌کند. به ‌همین دلیل قضاییه جلادان از ترس قیامهای کمین‌کرده، به صدور حکم اعدام برای دستگیر شدگان آبان رو آورده است. ولی ثابت شد که به ضد خودش نتیجه می‌دهد. وی افزود: این گردهمایی، صدای سرنگونی در قیامهای پیوسته از دی ۹۶ تا آبان و دی ۹۸ است. ‌خروش براندازی در پایان شعبده «اصلاح‌طلب-اصولگرا» برای حفظ همین رژیم است. صدای کانونهای شورشی و شهرهای شورشی است که تاریخ یأس و ناباوری و نتوانستن را ورق زده و پیام‌آور توانستن و بایستن است. گردهم‌آیی امروز، میهن اسیر را در سه ‌سیمای خجسته‌اش‌ نمایندگی می‌کند: ایران شورشگر و انقلابی، ایران همبسته و متحد، و ایران آزاد و دمکراتیک فردا. گفتنی است که بسیاری از خبرگزاریهای جهانی، عربی و منطقه ای، به این گردهمایی پوشش خبری دادند. 

******
خبرگزاری رویتر درباره تظاهرات روز پنجشنبه مردم و جوانان شهر بهبهان علیه سیاستهای رژیم نوشت: «نیروهای امنیتی رژیم ایران روز پنجشنبه ۲۶تیر= 16 جولای، برای پراکنده کردن تظاهرات کنندگان ضدحکومتی در شهر بهبهان، جنوب غرب ایران، گاز اشک‌آور شلیک کردند. فیلمهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی از داخل ایران نشان می‌دهد معترضان شعار می‌دهند، «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم». سایر فیلمها حضور پررنگ نیروهای امنیتی در تهران و اصفهان را نشان می‌داد. برخی از معترضان شعارهایی را علیه مقامات ارشد رژیم سر دادند. یورونیوز نیز نوشت: در واپسین ساعات شامگاه پنجشنبه ۲۶ تیر، گروهی از معترضان در بهبهان در استان خوزستان به خیابان آمده و شعار دادند. رسانه‌های ایران خبری از این تجمع اعتراضی منتشر نکرده‌اند، اما عکسها و ویدیوهایی از این رویداد در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است. در برخی ویدیوها شعارهایی همچون «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» و «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» شنیده می‌شود و برخی کاربران گفته‌اند که پلیس برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است. مردم با شعار «خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن» دست به‌تظاهرات زده و با مأموران حکومتی درگیر شدند. آنها همچنین شعار می‌دادند: «حکومت آخوندی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم‌بشه»، «نه‌غزه نه‌لبنان، جانم فدای ایران».
- در پی تشدید تظاهرات در بهبهان، که با شعار «خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن» همراه بود شرکت نت بلاکس گزارش داد اینترنت خوزستان به‌طور کامل قطع شده است. یکی از شاهدان گفت سرعت اینترنت تلفن همراه به‌شدت کاهش یافته و امکان فرستادن عکس هم وجود ندارد. وی گفت در چهار راه بانک ملی بهبهان درگیری شده و نیرویهای رژیم چند نفر را هم دستگیر کردند. افرادی که اقدام به ثبت تصویر کنند، گوشی‌هایشان را می‌گیرند. 
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران در خبری نوشت: "به‌دنبال خیزش مردم و جوانان شورشگر بهبهان در روز ۲۶تیر۹۹، با شعار خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن و حکومت آخوندی نمی‌خوایم نمی‌خوایم، رژیم در وحشت از گسترش قیام به دیگر شهرها و مناطق کشور به لشکرکشی و ضدتظاهرات نمایشی روی آورد و امت همیشه در صحنه بسیج و سپاه و ساندیس خواران نظام را برای شعار دادن علیه مجاهدین در ساندویچ شعار علیه اسراییل و آل سعود به صحنه آورد. در این نمایش رسوا که مشتی آخوند و بسیجی صحنه گردان آن بودند، پلاکاردهایی علیه رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت در پرچم آمریکا در دست برخی از آنها بود تا دق دل نظام را از گردهمایی جهانی ایران آزاد و سخنرانی خانم رجوی و بازتاب گسترده آن در داخل ایران، خالی کنند. این در حالی است که وزارت کشور رژیم رسماً اعلام کرد با تصویب کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی به‌خاطر شیوع مجدد کرونا برگزار کردن هر گونه همایش و گردهمایی در سطح کشور مطلقاً ممنوع است." در جریان تظاهرات مردم بهبهان، فرزانه انصاری‌فر،‌ خواهر فرزاد انصاری‌فر از جانباختگان قیام آبان ۹۸ دستگیر شده است. شمار دقیق دستگیرشدگان مشخص نیست.

******
تلویزیون رژیم ۲۵ تیر خبر داد: «هشتک #اعدام-نکنید به ترند فضای مجازی تبدیل‌شده. هشتگی که در اعتراض به حکم اعدام سه فرد مرتبط با حوادث آبان ماه ۹۸ اوج گرفت. در ترند شدن این هشتگ گرچه به‌نظر می‌رسد اکانتهایی با موقعیتهای جغرافیایی خاص و سؤال‌برانگیز مثل آلبانی و یا حتی عربستان سعودی نقش داشتند اما شاید بخش قابل توجهی از کسانی که در داخل کشور به این دلیل در صفحات خودشان هشتک زدند هم کم نباشند. از برخی از فعالان سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و رسانه‌یی و فعالان فضای مجازی گرفته تا تعداد قابل توجهی از چهره‌های شناخته شده حوزه هنر و ورزش. اما سوی دیگر نیز برخی انتقادها به اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع درباره این گونه خبررسانی به‌موقع و شفاف‌سازی را دارند تا با اقناع افکار عمومی پیش از آن که عده‌یی به‌دلیل آگاه نبودن از اصل ماجرا تحت تاثیر قرار بگیرند جلوی هر گونه سوء‌استفاده گرفته شود».
رئیس جمهور آمریکا نیز در توییتی به فارسی نوشت: سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به اعدام شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود. هشتگ #اعدام-نکنید. وزیر خارجه دانمارک و سوئد نیز  در تویتتهای خود، نگرانی شدید خود را از اعدام این سه جوان ابراز داشتند. 
محمد رجبی ۲۵ساله، سعید تمجیدی ۲۸ساله و امیرحسین مرادی ۲۵ساله سه زندانی قیام در زندان بزرگ تهران هستند که به جرم «مشارکت در تخریب و تحریق به قصد مقابله با نظام» به اعدام، ۳۸سال زندان و ۲۲۲ضربه شلاق محکوم شده اند.
سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه در جلسه بریفینگ این وزارتخانه در پاسخ به سؤالی در این باره گفت: فرانسه از این احکام عمیقاً شوکه شده است. وی افزود: فرانسه مجدداً بر تعهد خود به آزادی بیان و تظاهرات مسالمت‌آمیز و هم‌چنین مخالفت قاطع با حکم اعدام در هر جا و تحت هر شرایطی تأکید می‌کند. سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا نیز روز 17 جولای= ۲۷تیر بر لزوم حسابرسی از عاملان قتل‌عام سال۶۷ در ایران تأکید کرد و گفت: رئیس فعلی قضاییه رژیم ایران و وزیر دادگستری فعلی این رژیم هر دو به‌ عنوان اعضای سابق "کمیسیونهای مرگ" شناخته شده‌اند. همه مقامات رژیم ایران که مرتکب نقض حقوق‌بشر یا توهین می‌شوند باید مورد حسابرسی قرار بگیرند. آمریکا از جامعه جهانی می‌خواهد با تحقیقات مستقل برای نقض وحشتناک حقوق‌بشر توسط رژیم ایران، حسابرسی و عدالت را اجرا کنند. از سوی دیگر علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی ۲۸تیر طی مقاله‌یی در روزنامه "ایران" وابسته به دولت حسن روحانی نوشت: انبوه توئیت را می‌توان سراغ گرفت که تمایلی به تمام شدن ناآرامی‌های آبان ۹۸ نداشتند... در قامت دلسوزان قربانیان به میدان آمده‌اند... به‌عنوان مثال وقتی توئیتی با عنوان ایران را سراسر آبان می‌کنیم در فضای مجازی منتشر می‌شود به‌راحتی می‌توان دریافت که چنین گزاره در خفا، در اعماق کانونهای بدخواه طراحی شده. همجوارسازی منافقانه آن گزاره و این هشتگ به‌طور روشن در خدمت القای یک خط و شکل دادن یک واکنش است. وی افزود: آمریکا و اسرائیل، از صمیم قلب از اعدام آنها خرسند خواهند شد. من معتقد به درایت قوه قضاییه و رئیس آن هستم.

******
فیگارو نوشت: دادستانی فدرال بلژیک اعلام کرد دادگستری بلژیک چهارشنبه ۱۵ژوئیه =۲۵تیرماه چهار تن از جمله یک دیپلمات رژیم ایران را که متهم به دست داشتن در یک طرح سوءقصد علیه مخالفان رژیم تهران در ۲۰۱۸ در فرانسه بوده‌اند به دادگاه فرستاد. "اریک ون در" سخنگوی دادستانی فدرال گفت دادگاه آنها قرار است در پاییز در آنتورپ برگزار شود، جایی که پرونده مورد تحقیق قرار گرفته است. این تصمیم روز چهارشنبه توسط دادگاه شورای آنتورپ در پشت درهای بسته، در تبعیت از درخواست دادستان فدرال اتخاذ شد. به ‌گفته سخنگوی دادستان فدرال، چهار متهم به‌خاطر "تلاش برای قتل با ویژگی تروریستی" و "شرکت در فعالیتهای تشکل تروریستی" محاکمه می‌شوند. پرونده که در کمال رازداری توسط دادگستری بلژیک مورد تحقیق قرار گرفته موجب بروز تنشهای دیپلماتیک به‌ خصوص بین فرانسه و رژیم ایران شد. در اکتبر ۲۰۱۸، دولت فرانسه وزارت اطلاعات رژیم ایران را به تحریک این طرح تروریستی متهم کرد. از نظر مجاهدین خلق و حامیانشان، این "توطئه" در ویلپنت تصویری از "تروریسم دولتی" است که دولت روحانی اعمال می‌کند. حدود پانزده تن از شرکت‌کنندگان در گردهمایی ویلپنت بعنوان شاکی خصوصی وارد پرونده شده‌اند، که در میانشان، به‌گفته ریک ون راسل وکیل پرونده، اینگرید بتانکور ، نامزد ریاست جمهوری کلمبیا، به‌چشم می‌خورد. فیگارو افزود: اسدالله اسدی که توسط مخالفانی که هدف بودند بعنوان "فرمانده" این سوءقصد معرفی می‌شود، یک دیپلمات رژیم ایران است که در زمان وقوع جرم در سفارت رژیم ایران در وین به‌کار مشغول بود. وی که در آلمان دستگیر شد در ماه اکتبر ۲۰۱۸ تحویل دادگستری بلژیک شد. ون راسل می گوید: «اگر این اتهامات به اثبات برسد حداکثر مجازات ۲۰سال زندان خواهد بود و تمام متهمان با مجازات احتمالی ۲۰سال زندان روبه‌رو خواهند بود».

کانونهای شورشی؛
******
کانونهای شورشی در روزهای گذشته در قوچان با آتش زدن درب و تابلو کنار حوزه علمیه، در گرگان با آتش زدن درب حوزه علمیه این شهر، در تهران با آتش زدن نبر کنار درب بسیج و نصب تراکتهای حمایتی از مریم و مسعود رجوی و همچنین حمایت از گردهمایی مقاومت که روز جمعه 17 جولای بطورو آنلاین برگزار می شود، در تهران، کرج، بندرعباس، مشهد، شیراز، اصفهان،  مرند، ورامین، شاهرود، قزوین، رشت، کازرون، کاشان و لرستان فعالیتهای خود را ادامه دادند. 

اعتراضات؛
******
- اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه یکشنبه ۲۹تیر، در مقابل فرمانداری شوش، سی و پنجمین روز خود را پشت سر گذاشت. کارگران همچنان به‌رغم گرمای بالای ۵۰درجه خوزستان و وضعیت قرمز کرونا به تجمع خود در مقابل فرمانداری شوش ادامه دادند. کارگران اعلام کرده اند، تا رسیدن به مطالبات و از جمله خلع ید بخش خصوصی به اعتراض و اعتصاب خود ادامه خواهند داد. 
- روز یکشنبه ۲۹تیر، کارگران شرکت هپکو اراک نسبت به پرداخت نشدن ۲ماه حقوق معوقه خود دست به اعتصاب زدند و مقابل مدیریت شرکت تجمع اعتراضی برگزار کردند. پلاکاردهای کارگران: «داعشیان صنعت، مدیران بی‌کفایت»، «ما کارگران خواستار عزل مدیریت فعلی هستیم«، «دستگاه کار ندارد - دستگاه کار می‌خواهد»، «کرونا بهانه‌ست، تعطیلی هدف است»
- روز شنبه ۸ تیر، ساکنان فاز ۱۱شهر پردیس در اعتراض به قطعی مکرر برق، در اداره برق این منطقه تجمع کردند. مردم از قطعیهای مکرر برق این منطقه توسط اداره برق در گرمای تابستان که زندگی روزانه را بر آنها سخت کرده، صدای اعتراض خود را بلند کرده و خواستار حل مشکلات‌شان شدند. یکی از شهروندان این منطقه گفت: «ساکنان فاز ۱۱شهر پردیس هر روز چندین بار نوسان برق دارند و با سوختن وسایل برقی مواجه هستند. تحمل هوای گرم بدون کولر واقعاً مشکل است و نوسانات برق هم باعث ضرر و زیان مالی به ساکنان می‌شود. هم‌چنین از کار افتادن پمپ‌های مجتمع‌های مسکونی با توجه به قطعی مکرر برق مشکلات را هم برای اهالی به‌وجود آورده است».
متن صحبت‌های یکی از ساکنین: من به شما دارم عرض می‌کنم. دستور هم می‌دم من نماینده اینها هستم. اینها هم نماینده مدیرا هستند. هر بلوکی صد ... واحد داره. این را گوش کنید قشنگ. اگر یک دستوری بدهید بهشون ... هر بلوکی ۱۰نفر بیان. سی‌وپنج هزار واحده. چندنفر واحد می‌شه ... . مأمور اداره برق: چرا داد می‌زنی؟ شهروند معترض: داد می‌زنم چون زن و بچه‌ها در خطرند. https://tinyurl.com/yx8mx729

- به گزارش خبرگزاری سپاه پاسداران سرکرده بسیج اورامان و دو مامور دیگر کشته شدند. این خبرگزاری ۲۶تیر به‌نقل از روابط عمومی قرارگاه حمزه سپاه پاسداران و تحت عنوان «حمله ضدانقلاب به یک کاروان بسیج» در منطقه سروآباد کردستان، از کشته شدن جمال کریمی سرکرده بسیج اورامان و محمد کریمی عضو بسیج و یک مامور دیگر خبر داد.

- روز چهارشنبه ۲۵ تیر، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن شمال‌غرب(زنجان) نسبت به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق و ۱۱ماه حق بیمه، جمعی از آتش نشانان اصفهان برای دومین بار در هفته گذشته، نسبت به عدم پاسخگویی کارگزاران رژیم به مشکلاتشان، کارگران کارخانه بوتان گاز ساوه نسبت به وضعیت معیشت و پرداخت نشدن حقوق معوقه 

- روز یکشنبه 22 تیر، کارگران کارخانه سیمان تیس در شهر راسک (سیستان و بلوچستان) نسبت به پرداخت نشدن ۶ماه حقوق معوقه دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زدند. 

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
******
اسناد مجروحین قیام آبان ۹۸ طی ۷سری از خرداد ۹۹ تاکنون توسط کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت ایران منتشر شده است. در میان اسناد منتشر شده اخیر مدارک مربوط به ۵ زن مجروح شده در قیام آبان به چشم می خورد. قبلاً اسناد مربوط به ۶ زن مجروح در سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت گزارش شده بود. این اسناد نشان دهنده آمار بالای مجروحین در جریان قیام آبان ۹۸ است که در فاصله روزهای ۲۴ تا ۲۷ آبان ۱۳۹۸ توسط سازمان اورژانس کشور به بیمارستان منتقل شده اند، و بخش کوچکی از واقعیت جنایات رژیم در جریان قیام بزرگ مردم ایران در آبان ۹۸ می باشد. بنابر ارزیابی های مقاومت ایران،‌ حداقل ۱۵۰۰ نفر در این قیام توسط نیروهای سرکوبگر به قتل رسیدند که بعداً خبرگزاری رویتر از قول مقامات وزارت کشور رژیم اعلام کرد شامل حداقل ۴۰۰ زن می شدند. آمار دستگیرشدگان نیز به ۱۲۰۰۰ نفر تخمین زده می شود که بسیاری از آنها از روی تخت های بیمارستان و بدون مداوای کامل به زندان برده شدند. در میان اسناد مجروحین قیام آبان ۹۸ که اخیراً منتشر شده است، نامه ۵ زن به چشم می خورد که دو تن از آنها تنها ۱۸ سال دارند. ادامه این خبر را اینجا بخوانید: https://tinyurl.com/yxry8gsx

اخبار منطقه و جهان؛
******
جان لوئیس، از یاران دکتر مارتین لوترکینگ در جنبش حقوق مدنی و نماینده دموکرات کنگره آمریکا از ایالت جورجیا روز جمعه پس از نزدیک به یک سال مبارزه با سرطان در سن ۸۰سالگی درگذشت. تلویزیون فاکس نیوز گزارش داد: جان لوئیس از حمایت گسترده‌یی در کنگره برخوردار بود و در حقیقت هفت بار در انتخابات کنگره آمریکا با کسب حمایت صددرصد پیروز شد. یکی از افتخارات او نزدیکی وی با دکتر مارتین لوترکینگ است. جان لوئیس به‌خاطر اراده بالایی که در پیش بردن کارهایش داشت به‌عنوان یک چهره متحد کننده بین دو حزب از او یاد می‌شد. او نه تنها یک رهبر جامعه خود، بلکه یکی از رهبران حزب دموکرات و یک سرمایه ملی در آمریکا بود. او ۱۷دوره در مجلس نمایندگان و در چندین موضع ریاست و رهبری کمیته‌های مختلف کنگره قرار داشت. جان لوئیس از حامیان مردم و مقاومت ایران بود. وی در سال۲۰۱۷ در پیام خود خطاب به گردهمایی ایران آزاد گفته بود: «به تمامی دوستان ایرانی من در گردهمایی پاریس. ما اکنون بیش از هر زمان دیگر نیاز به یک ایران آزاد داریم». وی از مردم ایران خواست تا به تلاش و قیام خود ادامه دهند و برای احقاق حقوق خود بکوشند. او گفت: «تا زمانی که همه مردم ایران آزاد نشده‌اند، آسوده نخواهیم شد».

******
دولت ترکیه اعلام کرد که مرز هوایی ایران و ترکیه مجدداً بسته شد و پروازهای تهران - استانبول تا اطلاع ثانوی لغو شده است. این تصمیم به دستور وزارت حمل‌ و نقل و وزارت بهداشت ترکیه انجام شده و «در حال حاضر مجوز پروازهای ایرانی به ترکیه کلاً لغو شده است». گفتنی است که پروازهای تهران به مقصد استانبول از ۲۳ تیرماه برقرار شده بود. دولت ترکیه از هفته اول اسفندماه سال گذشته، پس از شیوع کرونا در ایران اقدام به یک طرفه کردن مرز هوایی خود کرد. با اوجگیری مجدد کرونا در ایران و افزایش نگران‌کننده مبتلایان در اثر بی‌کفایتی کارگزاران رژیم گزارشهای متعددی منتشر شده است که دولت ترکیه را مجبور به این تصمیم‌گیری مجدد کرده است.