صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، فروردین ۰۳، ۱۳۹۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 3 فروردین 99= 22 مارس 2020

به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، جمعه شب اول فروردین، زندانیان زندان مرکزی الیگودرز که در معرض مبتلا شدن به ویروس کرونا می باشند دست به شورش زدند و با خلع‌سلاح برخی از مأموران زندان درصدد فرار برآمدند. دامنه درگیری بین زندانیان و زندانبانان به بیرون زندان کشیده شد و واحدهای سپاه پاسداران برای سرکوب زندانیان وارد صحنه شده و درگیری چند ساعت ادامه یافت. شماری از زندانیان موفق به فرار شدند. تعدادی از زندانیان در اثر شلیک نیروهای سرکوبگر کشته و یا مجروح شدند. برخی از زندانبانان و پاسداران نیز مجروح شدند. همچنین روز پنجشنبه 29 اسفند 98، زندانیان زندان پارسیلون خرم‌آباد دست به شورش زده و با خلع‌سلاح نگهبانان از زندان فرار کردند. زندانبانان و نیروهای حکومتی، زندانیان در حال فرار را که گفته می‌شود تعداد آنها به ۲۵۰تن بالغ می‌شود از پشت به رگبار بستند و شماری از آنان را به‌ قتل رساندند. وضعیت در زندانهای ایران وخیم است. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران از چند هفته پیش بارها نسبت به‌وقوع یک فاجعه بزرگ در زندانهای ایران هشدار داده و خواستار مداخله جامعه جهانی و اقدام فوری برای آزادی زندانیان و جلوگیری از قربانی شدن هزاران زندانی شده است.

******
سازمان مجاهدین خلق ایران بعد از ظهر شنبه دوم فروردین اعلام
کرد آمار جانباختگان ویروس کرونا در ۲۰۱شهر از ۸۸۰۰نفر گذشته است. بر اساس گزارشهای متعدد از منابع بیمارستانی و مقامات محلی و گورستان اصلی قم، شمار قربانیان در این شهر قطعاً از ۱۳۰۰نفر بیشتر است. شمار جان‌ باختگان در گیلان به ۹۰۰نفر، در کردستان به ۱۸۰نفر، در گلستان به۴۲۰نفر، در خوزستان به ۳۱۰نفر، در مرکزی به ۲۰۰نفر و در کرمان به ۶۰نفر رسیده است که به آمار سایر استانها افزوده می‌شود. به گفته این منبع، در قم، روزانه ۶۰تا ۷۰نفر در اثر کرونا فوت می‌کنند و سردخانه‌ها و غسالخانه‌ها ظرفیت پذیرش ندارند. به‌نحوی که آخوندهای ذیربط در قم از گورستان بهشت زهرا در تهران درخواست کرده‌اند که برخی از درگذشتگان قم را در این گورستان دفن کنند اما بهشت زهرا به‌دلیل کثرت درگذشتگان در تهران قبول نکرده است.
حسن روحانی گفته است، «ضد انقلاب توطئه‌اش این است که در ایران کار و فعالیت اقتصادی تعطیل شود. ما نباید بگذاریم این هدف محقق شود، همه باید کار و فعالیت کنیم البته در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی». وی افزود: «این۱۰الی ۱۵روز در خانه بمانید، سفر نروید، مراعات کنید این برای دو ماه و سه ماه نیست انشاءالله تا ۱۳فروردین...اگر مراعات کنیم، شرایط ما خود به خود تغییر می‌کند». این درحالیست که معاون وزیر بهداشت روحانی گفت «تا آخر خرداد در صورت رعایت نکات بهداشتی از این بیماری خلاص خواهیم شد» و افزود «وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور ما به‌گونه‌یی نیست که بتوانیم شهری را قرنطینه کنیم».
واشنگتن‌پست درباره وضعیت هولناک کرونا در ایران خبر داد: بسیاری بر این عقیده‌اند که سوء‌مدیریت بحران کرونا توسط حکومت ایران، مقصر بودن این رژیم را مورد تأکید قرار می‌دهد. خودداری این رژیم از اعمال قرنطینه و شواهدی که نشان می‌دهد آمار دقیق کشته‌شدگان را منتشر نکرده است، اعتبار این رژیم را بیش ‌از ‌پیش تضعیف می‌کند. روزنامهٔ پاریزین فرانسه نیز نوشت: به‌رغم آمار کشته‌شدگان در ایران که هر روز و با نزدیک‌ شدن عید نوروز بی‌وقفه افزایش می‌یابد، رژیم ایران تاکنون حاضر نشده به‌ اقداماتی نظیر محصور کردن یا قرنطینه دست بزند.
سازمان جهانی بهداشت، هشدارهای ایمنی به جوانان در مورد خطر ابتلا به ویروس کرونا داد و این‌که خطر ابتلا را نادیده نگیرند. دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت، افراد جوان نیز می‌توانند به این ویروس مبتلا شده و جان خود را از دست دهند و آنها باید بدانند که "شکست‌ناپذیر" نیستند.
تدروس ادهانوم جبریسوس این اظهارنظر را پس از آن کرد که گزارشهای مختلفی منتشر شد که جوانان در شماری از کشورها به هشدارهای ایمنی در مورد ویروس کرونا بی‌اعتنایی کرده و به دستورالعمل‌ها در مورد مقابله با آن عمل نمی‌کنند. در ایران بدلیل نبود تغذیه سالم، جوانان در معرض خطر ابتلا به کرونا و حتی مرگ هستند.
جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا در مورد گسترش کرونا از ایران به ایتالیا هشدار داد و گفت:‌ با یک جستجو در اینترنت، در سایتهای رسمی که پرواز هواپیماها را ثبت می‌کند متوجه ثبت پرواز ایران‌ایر به فردوگاه ریمینی و پسکارا در ایتالیا شدم و دیدم حتی در روزهای چهارشنبه ۱۱و شنبه ۱۴مارس، رژیم ایران بدون هیچ محدودیتی در تردد بوده است. این امر از نظر اپیدمی ویروس کرونا تکان‌دهنده است.
روزنامه‌ایتالیایی اوپنیونه روز ۲۷اسفند که این اظهارات را درج کرده نوشت: اخباری که توسط مقام‌های حکومتی منتشر می‌شود روشن و شفاف نیست. بعضی تصاویر ماهواره‌ای که توسط سی.ان.ان در ۲۳اسفند منتشر شده نشان می‌دهد به‌سرعت مشغول گسترش یک قبرستان در شهر قم هستند. منطقه‌ای که بیشترین ضربه را به‌خاطر ویروس کرونا متحمل شده است. تصاویر دیگری که منتشر شده دهها جسد را نشان می‌دهد که در کیسه‌های سیاه روی زمین گذاشته شده با کارگرانی با لباسهای محافظت شده و ماسک
روزنامه‌ایتالیایی ایل فولیو روز ۲۷اسفند نوشت: با اعلام این‌که «ایران یکی از بدترین مراکز شیوع کروناست» نوشت:‌ از ابتدای شیوع گسترده این بیماری مسری، همه می‌دانستند ارقامی که رژیم ایران ارائه می‌کند، بسیار پایین‌تر از ارقام واقعی است. رژیم مسئولیت غیرقابل باور مخفی نگه‌داشتن شیوع ویروس در قم را به عهده‌ دارد چرا که به جای قرنطینه، رفت و آمد را در آن آزاد گذاشت.
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۲۹اسفند در گزارشی اعلام کرد آمار مرگ بر اثر کرونا در ایتالیا در حال نزدیک شدن به آمار تلفات چین است که این ویروس از آنجا شایعه شد.
ایتالیا با ۶۰میلیون جمعیت، بعد از ژاپن دومین کشوری است که بیشترین جمعیت سالمندان را دارد و ۸۷درصد کسانی که بر اثر این ویروس در ایتالیا جان باختند، بالای ۷۰سال سن داشتند.
دولت ایتالیا گفته که قرنطینه عمومی در این کشور برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا (کووید ۱۹) که قرار بود تا پایان هفته آینده به پایان برسد، تمدید می‌شود. جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا می گوید امکان ندارد فوراً به زندگی عادی همانند گذشته برگشت، حتی اگر این بحران خاتمه یابد. ایتالیا بیش از ده روز است که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا محدودیت‌هایی در سراسر کشور به اجرا گذاشته که بر اساس آن جمعیت ۶۰میلیونی این کشور برای تردد در شهرها باید مجوز داشته باشند.

******
سایت مجاهدین خلق: "گزارشهای تکمیلی از شورش و فرار شماری از زندانیان زندان پارسیلون خرم‌آباد حاکی است این اقدام یک طرح هماهنگ شده بیرون و درون زندان بوده است. نفراتی از کوهدشت با دو پژو در حالی که همه چفیه به‌سر و صورت بسته بودند به زندان تهاجم می‌کنند. در جریان این تهاجم ۲تا ۳زندانبان کشته می‌شوند. به‌دلیل حمله از بیرون و شورش از داخل زندان، زندانبانان به‌شدت وحشت کرده و کنترل را از دست می‌دهند. زندانیانی که موفق به فرار شدند زیر اعدام یا دارای حبسهای سنگین بودند. به‌دنبال شورش زندانیان خرم‌آباد و فرار موفقیت‌آمیز آنان، رژیم آخوندی اقدام به برقراری حکومت نظامی در شهر خرم‌آباد و دستگیری مردم کرده است. پاسداران در روستاهای اطراف نیز به خانه گردی پرداختند تا زندانیان فراری را دستگیر کنند. مردم خرم‌آباد در خانه‌هایشان را به روی زندانیان فراری گشودند و بسیاری از مردم با ماشین، زندانیان را از شهر خارج کردند تا دست پاسداران به آنها نرسد. روز پنجشنبه ۲۹ اسفند۹۸ و به‌دنبال شورش و فرار زندانیان خرم‌آباد، سخنگوی مجاهدین گفت: درود درود به زندانیان و دست مریزاد. رژیم یا باید خودش آزاد کند یا شورش جواب کار است. سخنگوی مجاهدین خطاب به زندانیان در زندانهای رژیم ضدبشری تأکید کرد: شورش، آزادی، شورش، آزادی. خبرگزاری سپاه پاسداران به‌نقل از جعفر طولابی فرماندار رژیم در خرم‌آباد گفت:‌ یک بند از زندانیان زندان پارسیلون اقدام به فرار کرده و در این میان یک نفر از زندانیان کشته و یک نفر دستگیر شده است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا آمار زندانیان متواری مشخص است، توضیح داد: خیر، هنوز آمار آن مشخص نیست اما این موضوع در حال بررسی است. وی با اذعان به بسیج گسترده و سراسیمه نیروهای رژیم گفت:‌ هم‌اکنون کلیه نیرویهای امنیتی و اطلاعاتی برای آگاهی از محل اختفا زندانیان متواری بسیج شده‌اند."

 ******
به‌دنبال ادعای رژیم مبنی بر آزادی شماری از زندانیان در بحبوحه شیوع کرونا در زندانها، عفو بین‌الملل خواستار آزادی بی‌قید و شرط همه زندانیان سیاسی در ایران شد. فیلیپ لوتر مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل گفت: «هیچ کس نباید یک روز را به‌خاطر انجام مسالمت‌آمیز حقوقش در زندان بگذراند. این شرم‌آور است که بسیاری زندانیان عقیدتی از جمله مدافعان حقوق‌بشر و بسیاری دیگر که در تظاهراتهای آبان و دی۹۸امسال شرکت داشته و بازداشت شده‌اند، ناعادلانه در زندان باقی مانده‌اند. عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار آزادی بی‌قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی در ایران است.

******
وزیر خارجه آمریکا روز ۲۸اسفند در بیانیه‌یی اعلام کرد: در پاسخ به تشدید تنشهای هسته‌یی غیرقابل قبول رژیم ایران، وزارت بازرگانی تحریم‌هایی بر پنج کارشناس اتمی رژیم ایران اعمال کرد. این پنج نفر پیش از سال ۲۰۰۴ دست‌اندرکار برنامه تسلیحات اتمی رژیم ایران به نام آماد بودند و تا به امروز توسط این رژیم به کار گرفته شده‌اند. بعد از این‌که کار روی طرح آماد متوقف شد، رژیم ایران به حفظ اسناد طرح آماد و کارشناسان تسلیحات هسته‌یی شامل این افراد ادامه داد. هنوز سؤالات بی‌پاسخ در فعالیتهای مخفی برنامه اتمی رژیم ایران باقی است از جمله فعالیتهای مربوط به ساخت کلاهک هسته‌ای برای موشک. لیست‌گذاری جدید وزارت بازرگانی، پاسخگویی کامل و صریح رژیم ایران در مورد فعالیت‌های مربوط به تسلیحات اتمی را ضروری می‌سازد.
پمپئو افزود: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آبان۱۳۹۸گزارش کرد آژانس در مورد کشف ذرات اورانیوم با مواد شیمیایی پردازش شده در یک مکان اعلام نشده در ایران تحقیق می‌کند. وجود ذرات هسته‌یی علامتی است از احتمال وجود مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده در ایران.
تشدید فعالیت‌های حساس هسته‌یی رژیم ایران چالشهای جدی برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند. اکنون زمان آن است که جامعه بین‌المللی علیه باج‌خواهی انمی رژیم ایران بایستد. جهان باید باید به این بیندیشد که اگر این رژیم به سلاح اتمی مجهز بود چگونه رفتار می‌کرد؟
وزارت‌خارجه آمریکا روز سه‌شنبه لیست ۵کارشناس اتمی تحریم شده رژیم درپروژه آماد را به این ترتیب اعلام کرد:
عارف بالی لاشک، محمد مهدی هادوی،کامران دانشجو که در پروژه موشک شهاب۳و نصب وسیله ا تمی بر روی آن کار کرده، مهدی تهرانچی مسئول آزمایش انفجارانمی و علی مهدی‌پور از گروه شبیه‌سازی که مسئول طراحی سلاحهای اتمی است.
گفتنی است پروژه آماد اولین بار توسط مقاومت ایران در اردیبهشت ۱۳۸۲ در سایت شیان لویزان افشا شد و رژیم این پروژه را به سایت لویزان ۲در سایت مژده منتقل کرد. اما این سایت جدید نیز در آبان ۱۳۸۳توسط مقاومت ایران افشا گردید. به‌دنبال این افشاگریها، رژیم پروژه آماد را تبدیل به سازمان پژوهشهای نوین دفاعی سپند کرد که سپند نیز توسط مقاومت ایران در سال ۱۳۹۰افشا شد.

******
دولت افغانستان دو دپپلومات رژیم ایران را به‌دلیل عضویت در نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران و جاسوسی اخراج کرد. خبرگزاری طلوع افغانستان ۲۹اسفند۹۸نوشت: بر پایه اطلاعات رسیده، یکی از این دیپلماتها به نام عبدالله‌آبادی رایزن فرهنگی سفارت رژیم به اتهام فعالیتهای اطلاعاتی و جاسوسی و یک دیپلمات دیگر به نام فتح‌آبادی به اتهام عضویت در سپاه قدس در افغانستان اخراج شده‌اند. به گزارش این خبرگزاری، حکومت ایران به تلافی اقدام افغانستان، دو تن از دیپلماتهای افغانستان را از ایران اخراج کرد.

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

******
نسرین ستوده وکیل مدافع حقوق بشر، از روز دوشنبه ۲۶اسفند ۹۸، در اعتراض به جلوگیری از آزادی زندانیان سیاسی طی نامه ای از اعتصاب غذای خود خبر داد. نسرین ستوده در نامه خود از جمله نوشت، «این یک ضرورت ملی است که بسیاری از بندهای زندانهای کشور از جمله بند زنان زندان اوین تعطیل شود و این یک ضرورت ملی است که حکومت از در آشتی با دنیا در آید تا از مزایای دانش و تکنولوژی برای مقابله با بیماری کرونا بهره مند گردد.» رضوانه احمدخان بیگی، فعال مدنی که او هم در بند زنان زندان اوین محبوس است، روز دوشنبه ۲۶اسفند ۹۸، در اعتراض به مخالفت مقامات زندان با مرخصی دست به اعتصاب غذا زد. صونا حق بیان نیز در اعتراض به ۸ماه بازداشتی و بلاتکلیف بودن در  بند مادران زندان قرچک ورامین از روز پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ دست به اعتصاب غذا زده است. صونا حق بیان متولد سال ۱۳۶۲ و مادر یک پسر ۹ساله مبتلا به بیماری «سندرم داون» است. او که پیشتر به کشور گرجستان مهاجرت کرده و در آنجا مشغول به کار تور لیدری بود برای دیدار خانوادگی به ایران سفر کرده بود. خانم حق بیان در روز ۹تیرماه ۹۸، به محض ورود به ایران توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت شد.
حکم حبس نویسنده و محقق، مژگان کاووسی در دادگاه تجدید نظر آخوندها از ۵سال و ۷ماه به ۶ سال و ۳ماه افزایش پیدا کرد. وی متهم به انتشار تصاویری از شهدای قیام آ‌بان ۹۸، در شهر مریوان و جوانرود در صفحه اینستاگرام خود می باشد. وی در این پست که در صفحه اینستاگرامش همراه با تصاویرشهدای مریوان و جوانرود منتشر کرده بود نوشت: «سکوت خیانت است.»

******
۷۰تن از پزشکان و اعضای جامعه پزشکی هوادار مقاومت ایران در اروپا و آمریکا طی ارسال نامه ای به مدیر کل سازمان بهداشت جهانی نوشتند، تا کنون ۱۰۰تن از پزشکان و پرستاران و اعضای جامعه درمانی در ایران جان خود را در تلاش برای مقابله با ویروس کرونا از دست داده اند. اسامی جدیدی از پرستاران و کادر پزشکی زن که بر اثر ابتلا به بیماری کرونا جان خود را از دست دادند، توسط کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت گردآوری شده است که به شرح زیر است:
خانم خوشگفتار کارمند دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مسئول دبیرخانه بیمارستان فومن و انوشه بیکیان مامای مرکز آموزشی درمانی الزهرا بر اثر ابتلا به ویروس مهلک کرونا جانشان را از دست دادند. (خبرگزاری رسمی ایرنا – ۲۶ اسفند ۱۳۹۸)
همچنین راضیه حسینی نژاد یک کارمند بازنشسته از کادر درمانی بابل بود که طی روزهای گذشته جان خود را در راه خدمت به هموطنانش در بحران ویروس کرونا از دست داد. (سایت حکومتی همشهری – ۲۵اسفند ۱۳۹۸)
در گزارشی دیگر هانیه عدالتی کارمند شاغل در واحد مدارک پزشکی بیمارستان شفاء در تاکستان پس از یک دوره خدمت به هموطنان به ویروس کرونا مبتلا شد و درگذشت.
همچنین سرپرستار اورژانس بیمارستان بهشتی در بندرانزلی، تهمینه ادیبی پس از یک دوره مراقبت و خدمت به بیماران بر اثر ویروس مهلک کرونا جان خود را از دست داد.
از دست رفتن جان کادر پزشکی در بیمارستانهای مختلف کشور در حالی است که آنها لحظه ای از خدمت به بیماران در این شرایط بحرانی کوتاهی نکرده اند اما دولت حسن روحانی در قبال پرداخت حق و حقوق آنها هیچ اقدامی نمی کند. به گفته سایت حکومتی سلامت نیوز 24 اسفند، معوقات و مطالبات پرستاران و کارکنان دانشگاههای علوم پزشکی با تأخیر ۸ الی ۱۴ماهه مواجه می باشد! 
یکی از کارشناسان حوزه سلامت در این رابطه گفت، «بیشترین آمار مبتلایان در بین کارکنان دولت مربوط به پزشکان و پرستاران می باشد و این خود نشانگر این است که گروه پزشکی و پرستاران جزو مشاغل پرخطر، سخت و زیان آور می باشد.» (سایت حکومتی سلامت نیوز- ۲۴اسفند ۱۳۹۸)