صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۳، ۱۳۹۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 13 بهمن 98= 2 فوریه 2020


اخباری از کانادا؛
پارلمان فدرال کانادا روز دوشنبه 27 ژانویه= ۷بهمن با حضور جاستین ترودو نخست این کشور به ‌اتفاق آرا از لایحه دولت در مورد فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن ۱۷۶مسافر آن با موشکهای سپاه پاسداران حمایت کرد. در این لایحه انجام یک بررسی و تحقیقات کامل و شفاف بین‌المللی برای اجرای عدالت و پاسخ به‌سؤالات قربانیان درخواست شده است. همچنین از رژیم ایران خواسته شده با این تحقیقات همکاری کرده و به‌خانواده‌های قربانیان غرامت بپردازد. بعد از تصویب این لایحه رهبران احزاب کانادا نسبت به‌ قربانیان ادای احترام کرده و خواستار تحقیقات در مورد این جنایت شدند. جاستین ترودو گفت: «من برای ادای احترام به‌ ۱۷۶نفری که بسیار زود از این جهان رفتند قیام می‌کنم».
اندرو شیر رهبر حزب محافظه‌کار کانادا نیز گفت: «ما باید به‌خواسته خود برای حسابرسی از مقامات رژیم ایران که مسئول سقوط هواپیما بودند ادامه دهیم. رژیم ایران و تنها رژیم ایران مسؤل این جنایت هولناک است». وی از دولت کانادا خواست سپاه پاسداران را نامگذاری تروریستی کند. در جلسه پارلمان کانادا وزیر حمل‌ و نقل این کشور، مارک گارنیو، گفت می‌خواهیم بدانیم چرا رژیم ایران فضای هوایی خود را در شبی که دو موشک علیه هواپیمای اوکراینی شلیک کرد، باز گذاشته بود. آیا این رژیم به‌طور عمدی هواپیماهای مسافربری را در پرواز نگه داشته بود تا از آنها به‌عنوان سپر انسانی استفاده کند؟

*****
روز گذشته شنبه 1 فوریه، ایرانیان آزادیخواه اتاوا بدعوت انجمن ایران دمکراتیک در برابر پارلمان کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، بار دیگر بر ضرورت نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران تاکید کرده و خواهان آزادی دستگیر شدگان قیام شدند. 

******
کنگره آمریکا در اجلاس رسمی خود در روز سه‌شنبه ۲۸ژانویه=۸بهمن، قطعنامه
۷۵۲ در محکومیت جنایات رژیم ایران و حمایت از اعتراضات و قیام مردم ایران را با اکثریت آرای نمایندگان کنگره تصویب کرد. این قطعنامه از دولت آمریکا می‌خواهد که "برای تشکیل اجلاس اضطراری شورای امنیت ملل ‌متحد و شورای حقوق‌بشر ملل ‌متحد اقدام کرده و نقض مستمر حقوق‌بشر در ایران را محکوم نماید و مکانیسمی برای نظارت شورای امنیت ملل ‌متحد بر نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران ایجاد کند." قطعنامه ۷۵۲ مجلس نمایندگان همچنین دولت آمریکا را موظف می‌کند که با اتخاذ اقدامات ضروری، اینترنت را برای تظاهرات کنندگان در ایران وصل نگهدارد. از کمپانیها می‌خواهد که درخواستهای این رژیم برای قطع کردن مردم ایران از رسانه‌های اجتماعی و سایر پلتفرمهای ارتباطاتی را رد کنند. خانم رجوی از این قطعنامه استقبال کرد. قطعنامه مجلس نمایندگان که از حمایت کلیه نمایندگان دموکرات و جمهوریخواه کمیته روابط خارجی برخوردار است، خواستار محکومیت توطئه تروریستی رژیم در مارس ۲۰۱۸ در آلبانی و در ژوئن ۲۰۱۸ علیه گردهمایی مقاومت ایران در پاریس و هم‌چنین "قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی شامل زنان باردار و افراد کمتر از ۱۸سال در سال ۱۳۶۷ به‌عنوان بخشی از تاریخچه طولانی سرکوب خشونت‌آمیز هرنوع صدای مخالف" در ایران شده است. مجلس نمایندگان آمریکا خواستار حمایت کامل از تلاش مردم ایران برای ترویج آزادیهای پایه‌یی به‌منظور ایجاد یک نظام سیاسی دموکراتیک است.

******
وزارت خارجه آمریکا در توییتر فارسی خود نوشت: از خبر درگذشت دو تن از معترضان، محمد ملکی و امیر (شاهپور) اوجانی، که بر اثر زخمهای ناشی از اصابت گلوله در جریان اعتراضات ایران جان باختند، غمگین هستیم. هزاران نفر هنوز در بازداشت هستند و خانواده های جان باختگان همچنان خواهان پاسخند. 
******

به‌ گزارش ان.بی.سی نیوز دادستانهای فدرال آمریکا در نیویورک جمعه ۱۱بهمن، بهرام کریمی ۵۳ساله دلال رژیم ایران و ساکن کانادا را به‌دلیل نقض تحریمهای آمریکا محکوم کردند. کریمی در پروژه‌یی که توسط رژیم ایران و ونزوئلا برای ساخت ۷۰۰۰ واحد ساختمانی سازماندهی و تأمین مالی شده بود شرکت داشته است. این دلال رژیم آخوندها متهم است که در ایجاد تسهیلات برای پرداخت پول از جانب کمپانی ونزوئلایی به‌ دو شرکت ایرانی کمک کرده است. دادستانها گفتند کانالیزه کردن پول به‌ کریمی اجازه داده است تا پرداخت غیرقانونی پول به‌ کمپانیهای ایرانی را لاپوشانی کند. در خبری دیگر دادستان نیویورک روز پنجشنبه 30 ژانویه= ۱۰ بهمن اعلام کرد: فردی به‌نام مهین مجتهدزاده را به ‌جرم نقض تحریم‌ها و قاچاق قطعات توربین گاز از ایالات متحده به ‌ایران به‌۴۴۳روز زندان و جریمه نقدی محکوم کرد. وی که رئیس یک کمپانی صادرات تأمین کننده قطعات یدکی ژنراتور است... در دادگاه قبول کرد که با کمپانی‌هایی در کانادا و آلمان برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه رژیم همکاری می‌کرده است...

******
به‌دنبال لیست‌گذاری و تحریم علی‌اکبر صالحی و سازمان انرژی اتمی رژیم روز
پنجشنبه 30 ژانویه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا و اظهارات استیون منوچین در روز ۱۰بهمن، وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو بیانیه دیگری درباره لیست‌گذاری و تحریم اشاعه دهندگان تسلیحات کشتار جمعی از سوی وزارت‌خارجه، صادر کرد.
در این بیانیه که روز 31 ژانویه=11 بهمن در سایت وزارت‌خارجه آمریکا منتشر شده آمده است: در واکنش به‌ سلسله‌ای از اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌یی رژیم ایران، وزارت‌خارجه آمریکا سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن علی‌اکبر صالحی را مطابق فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ لیست‌گذاری کرد. این فرمان اجرایی 
گسترش دهندگان تسلیحات کشتار جمعی و حامیان آنها را هدف قرار می‌دهد. مایک پمپئو یک روز پس از تحریم سازمان انرژی اتمی رژیم ایران و علی‌اکبر صالحی، در بیانیه‌ای گفت آمریکا متعهد است هر کاری که لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به‌سلاح هسته‌یی انجام دهد.
سازمان انرژی اتمی رژیم ایران و صالحی به‌خاطر کمک به‌ گسترش تسلیحات کشتار جمعی لیست‌گذاری شدند..
سازمان انرژی اتمی رژیم ایران نقش هدایت کننده در عدم انجام تعهدات کلیدی هسته‌یی این رژیم ایفا کرده است، مانند تجاوز از محدودیتهای ذخیره‌سازی اورانیوم و سطح غنی‌سازی.
علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم ایران، شخصاً نصب سانتریفوژهای جدید و پیشرفته را به‌عنوان بخشی از تلاش اخیر این رژیم برای گسترش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم افتتاح کرد و مدیریت مراسمی که در آن رژیم ایران تزریق گاز اورانیوم به‌ سانتریفوژهای آی آر ۶پیشرفته را آغاز کرد، به‌عهده داشت.
ایالات متحده چهار محدودیت هسته‌یی علیه ایران را نیز به‌مدت شصت روز تمدید کرد. ما به‌ نظارت تنگاتنگ همه تحولات در برنامه هسته‌یی رژیم ایران ادامه خواهیم داد و می‌توانیم این محدودیتها را در هر زمانی تنظیم کنیم.
تشدید و ادامه تنشهای هسته‌یی توسط رژیم ایران چالش جدی است که این رژیم برای صلح و امنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند. الآن زمان آن است که جامعه جهانی با باجگیری هسته‌یی رژیم ایران جمعی مقابله کند. اگر دنیا از رفتار کنونی رژیم ایران نگران است، باید تصور کند این رژیم با در اختیار داشتن سلاح اتمی چطور رفتار می‌کرد.
مایک پمپئو یک روز پس از تحریم سازمان انرژی اتمی رژیم ایران و علی‌اکبر صالحی، در بیانیه‌ای گفت آمریکا متعهد است هر کاری که لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به‌سلاح هسته‌یی انجام دهد.
وزیر خارجه ایالات آمریکا روز جمعه ۱۱ بهمن تأکید کرد سازمان انرژی اتمی رژیم نقش عمده‌یی در سرپیچی از تعهداتش در برجام را داشته و صالحی هم شخصاً نصب سانتریفوژهای پیشرفته جدید برای توسعه غنی‌سازی را افتتاح کرده و ریاست مراسم رسمی برای تزریق گاز به‌آنها را برعهده داشته است.
خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه ۱۰ بهمن‌ماه سازمان انرژی اتمی رژیم ایران را تحریم کرد و نام علی‌اکبر صالحی را نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا «اس‌دی‌ان» (فهرست ویژه اشخاص و نهادهای مشخص‌شده) قرار داد.
برایان هوک نماینده ویژه‌ وزارت‌خارجه آمریکا برای ایران، روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸ گفت: امروز ما سازمان انرژی اتمی ایران را تحریم می‌کنیم و هم‌چنین افسر ارشد آن علی‌اکبر صالحی را تحریم می‌کنیم. این تحریم‌ها متعاقب دستور اجرایی ۱۳۳۸۲ می باشد که تکثیرکنندگان تسلیحات کشتار جمعی و حامیانش را هدف قرار می‌دهد.
وی در ادامه گفت: سازمان انرژی اتمی ایران نقشی بزرگ در ایران ایفا کرده در این‌که تعهدات کلیدی اتمیش را نقض کند. رژیم ایران از محدودیتهای ذخیره اورانیوم و سطوح غنی‌سازی که باید می‌داشت عبور کرده و آنها را نقض کرده است.
برایان هوک اضافه کرد: رئیس این سازمان اتمی، شخصاً سایتهای جدید سانتریفیوژی را افتتاح کرده تا ظرفیت غنی‌سازی خود را افزایش بدهد. او هم‌چنین ریاست یک مراسم را برعهده داشت و این زمانی بود که ایران تزریق گاز به‌ سانتریفوژهای پیشرفته را شروع کرد.

******

یک فروند ایرباس ۳۱۹ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر که تهران را به‌مقصد کرمانشاه ترک کرده بود حوالی ساعت ۶و ۵دقیقه صبح شنبه ۱۲بهمن به‌هنگام فرود در فرودگاه کرمانشاه از باند خارج شد. این حادثه به‌علت شکستگی چرخ جلو هواپیما رخ داد و به‌گفته مقامات رژیم تلفات یا مصدومی نداشته است. این حادثه زمانی که خلبان قصد وارد شدن به‌ تاکسی وی را داشته اتفاق افتاد و بعد از فرود و طی کردن حدود نیمی از مسیر از باند فرودگاه منحرف شد.
پرواز شب جمعه فلای پرشیا شیراز به‌ مشهد نیز پس از پنج ساعت تأخیر با نقص فنی مواجه شد. پرواز فلای پرشیا که با مشکل باز شدن چرخ هواپیما مواجه شد و پس از چند بار دور زدن بر فراز فرودگاه هاشمی‌نژاد با تکانهای شدید موفق به‌فرود شد.
گفتنی است که طی ۳روز ۳حادثه هوایی در ایران رخ داد که اگر کنترل بالای خلبان نبود به‌فاجعه بزرگ انسانی تبدیل می‌شد.
 هواپیما ایرباس A ۳۰۰-۶۰۰ متعلق به‌ شرکت هواپیمایی ایران ایرتور ـ  تهران به استانبول
 ۶بهمن - هواپیمای متعلق به‌ شرکت قشم‌ایر از نوع فوکر ۱۰۰ با ۸۵مسافر ـ گرگان به تهران و  ۷بهمن هواپیمای مسافربری شرکت کاسپین ـ تهران به ماهشهر


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
******
پرونده ۵زن فعال مدنی خانمها ساناز اللهیاری، عسل محمدی، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری و ندا ناجی در ارتباط با اعتراضات هفت تپه و روز جهانی کارگر روز ۸بهمن ۱۳۹۸، بدون تشکیل دادگاه تجدید نظر، قطعی و به اجرای احکام منتقل شد. ساناز اللهیاری و عسل محمدی از متهمان پرونده اعتراضات هفت تپه، هرکدام به ۵ سال حبس قطعی محکوم شدند. عاطفه رنگریز و مرضیه امیری که از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر بودند نیز به ۵ سال حبس قطعی محکوم شدند. ندا ناجی یکی دیگر از این بازداشت شدگان بود که به ۵ سال و نیم حبس محکوم شد.
عاطفه رنگریز و مرضیه امیری در تاریخ ۴ آبان ۹۸، هرکدام با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی به صورت موقت آزاد شدند اما ندا ناجی همچنان در بازداشت موقت به سر می برد.

******
ساوین محمودیان راد دختر ۲۳ ساله اهل یکی از روستاهای سردشت که حدود دو ماه قبل به وسیله اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود، در تاریخ ۶بهمن، به زندان مرکزی مهاباد منتقل شد. ساوین محمودیان راد در طی این دو ماه در سلولهای انفرادی بازداشتگاه اطلاعات «سپاه المهدی» ارومیه نگهداری می شد.

****** 
نازنین طوسی یکی از زنان معترض در قیام آبان که در تاریخ ۲۸ آبان بازداشت شده بود، پس از یک ماه حبس در سلول انفرادی به بند زنان اوین منتقل شد. طوسی در شعبه ۲۴ دادگاه تهران به اتهام اجتماع و تبانی به دو سال حبس محکوم شد.
لازم به یادآوری است که رژیم ایران، پس از قیام های آبان و دی ۹۸، موجی از دستگیری های خودسرانه فعالان مدنی و همچنین پرونده سازی های جدید برای زندانیان سیاسی و فعالان مدنی را در پیش گرفته است.
در قیام آبان ۱۲۰۰۰تن بازداشت و ۱۵۰۰نفر کشته شدند که در میان آنها ۴۰۰زن و ۱۷نوجوان وجود داشتند. همچنین در جریان قیام دی ماه نیز ۳۰۰نفر دستگیر شدند که رژیم تنها به دستگیری ۳۰نفر از آنها اعتراف کرد.

******
یک دختر بچه گلفروش در حالی که ۷ سال بیشتر نداشت، شب ۸ بهمن ۱۳۹۸، در خیابان های شهر ری تهران، توسط گروهی از سگ های ولگرد مورد حمله قرار گرفت و به شدت مجروح شد. یک عکاس و فعال اجتماعی که عکس این دختر بچه را در رسانه ها منتشر کرده است در مورد این دختر بچه گلفروش گفت، «مطلع شدم که یک کودک کار شب گذشته در حال فروختن گل در یکی از معابر شهر ری تهران مورد حمله گروهی از سگ های خیابانی قرار گرفته و از ناحیه سر، گردن، کتف، کمر و پا دچار جراحت های شدید شد و در پی آن توسط مردم به بیمارستان منتقل شده است.» (خبرگزاری حکومتی تسنیم – ۹بهمن ۱۳۹۸)
این فعال اجتماعی در ادامه اظهار داشت، شهرداری ها و مسئولان شهر ری که موظف به جمع آوری و انتقال کودکان کار به پناهگاه های مجاز هستند، اکنون باید پاسخگو باشند.
بی توجهی وغفلت مقامات حکومتی در مورد معضل کودکان کار تا حدی پیش رفته که سوء استفاده از آنها و حضورشان در معابر دیگر به امری عادی بدل شده است.
این خبر توسط یک دکتر اورژانس در توییتر نیز انعکاس پیدا کرد. از خانواده این دختر بچه و اینکه چه چیزی او را مجبور به کار کردن در این ساعت شب شده اطلاعات بیشتری عنوان نشده است. اما پدیده بسیار روشن این است که وجود کودکان کار در ایران ناشی از فقر روزافزون خانواده ها می باشد. معظل کودکان کار در ایران تحت حاکمیت این رژیم، هیچ پاسخی نداشته و نخواهد داشت.
آخرین آمار اعلام شده در مورد کودکان کار در ایران به شمار دست کم ۷ میلیون می رسد.
یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس در این خصوص گفت، «بیشترین آسیب متوجه دخترانی است که به عنوان کودک کار در خیابان کار می کنند. ممکن است با طرح جمع آوری کودکان کار، حتی تعداد ازدواج های زیر ۱۵سال دختران به شکل تصاعدی بالا برود.» (خبرگزاری حکومتی تسنیم- ۵ مهر ۱۳۹۶)

******
روز سه شنبه ۸بهمن، مأموران زندان با ضرب و شتم سهیلا حجاب وکیل زندانی در زندان اوین را به بیرون از بند منتقل کردند. وی پس از این درگیری و ضرب و شتم از سوی مأموران زندان در اثر جراحت به بیمارستان طالقانی منتقل شد و بدون هیچ رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شد.
سهیلا حجاب وکیل زندانی هم اکنون در بهداری اوین بستری است. انگشتان دست خانم حجاب به شدت آسیب دیده و بنا به تشخیص پزشک باید تحت عمل جراحی روی انگشتان دست خود قرار می گرفت. مأموران زندان مانع این کار شدند و در حالی که یکی از شهروندان حاضر در بیمارستان قصد فیلمبرداری از این زندانی را داشت، اقدام به متفرق کردن افراد کردند و پزشک بیمارستان را تهدید کردند که عمل را به زمان دیگری موکول کند.
سهیلا حجاب، وکیل دادگستری، متولد سال ۱۳۶۹ در خرداد ۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی مدتی پس از بازداشت به یکی از خانه های امن اطلاعات سپاه منتقل و سپس به زندان اوین بازگردانده شد.
این زندانی سیاسی و وکیل دادگستری در تاریخ ۲۳ دی، خطاب به رژیم پس از وقایعی که در اعتراضات ماه های آبان و دی به وقوع پیوست نامه سرگشاده ای نوشته بود.
وی در این نامه با اشاره به جان باختن مردم ایران در این قیام ها نوشت، «به ایران فکر می کنم که مثل دردی در گلو مانده و کلام نمی آید. درد و آلام جان باختگان تظاهرات آبان ماه، واژگونی اتوبوس، سقوط هواپیما،‌ سیلاب سیستان و بلوچستان و هزاران فجایع جانکاهی که یکی پس از دیگری رخ می دهد و به مدد سیاست های حاکمان بی کفایت و عدم استفاده از اقدامات پیشگیرانه علمی نخبگان و عدم استفاده از تجهیزات پیشرفته، هموطنان نجیب و صبور را سوگی بزرگ و اندوهی سترگ می بلعد.»

******
جلسه رسیدگی به دو پرونده جدید علیه آتنا دائمی روز یکشنبه ۶ بهمن، در شعبه ۳دادسرای اوین، به ریاست بازپرس الله یاری برگزار شد. این دو پرونده جدید، یکی با شکایت سپاه و دیگری با شکایت مقامات زندان گشوده شد. آتنا دائمی به این دلایل به اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور متهم شده است: برپایی جشن و پایکوبی در ساعات خاموشی در تاریخ ۲۰‌آبان ۹۸ و در ماه محرم، انتشار بیانیه در تاریخ ۱۶مهر ماه ۹۸ در مخالفت با حکم اعدام، انتشار بیانیه به همراه ۱۷تن دیگر از همبندی ها در تاریخ ۱۷‌آبان۹۸ درباره دادخواهی مادران، تحصن چند ساعته مقابل دفتر زندان در تاریخ ۸ آبان ۹۸ در اعتراض به ممنوع شدن ملاقاتها و درخواست دانستن علت این ممنوعیت با حمایت ۲۱تن از همبندیان، فحاشی و توهین و تهمت به پاسیارهای زندان در خصوص ممنوعیت وی از ملاقات در تاریخ ۱۱آبانماه ۹۸، و در نهایت در تحصن ۸نفره در تاریخ ۳۰آذر ماه ۹۸، و مجبور کردن سایر همبندی هایش برای انتقال بیانیه ها به خارج از زندان.
در جلسه بازپرسی در روز ۶ بهمن ۹۸، بازپرس مکرراً به وی توهین کرده و او را به تبعید به زندان شهرستان تهدید کرده است. ۱۷تن از پرسنل بند زنان زندان اوین علاوه بر رئیس بند زنان، فضه عبدالحمیدی، علیه خانم دائمی شهادت داده اند.
دو پرونده جدید در حالی برای آتنا دائمی گشوده شد، که وی از زمان محکومیت در پرونده قبلی از حق ملاقات با وکیل محروم بوده است. همچنین دستور ممنوعیت وی از ملاقات از ۱۱ماه پیش تا کنون به صورت کتبی صادر نشده و تنها به صورت شفاهی به او ابلاغ شده است. حسین دائمی، پدر آتنا دائمی، در مورد دخترش گفت، «ملاقات حضوری ندادند و آتنا را از دادسرای اوین به ملاقات آوردند، شرایط جسمی دخترم خوب نیست، اما اراده قوی و روح سالمی دارد. تا وقتی زنده ام صدای دخترم هستم و ظالم را رسوا می کنم.»

چند خبر اعتراضی؛
******
روز یکشنبه 13 بهمن، اصناف و کسبه اعتصابی شهر صوفیان با بستن مغازه‌های خود نسبت به‌عدم رسیدگی به‌مشکلات اسناد مالکیت رسمی اراضی (مسکونی، زراعی و...) در مسجد بزرگ شهر، بازنشستگان«مخابرات راه دور شیراز» مقابل استانداری فارس نسبت به سوء مدیریت مدیران  شرکت مخابرات، کارگران شهرداری الوند در استان قزوین از پرداخت نشدن۲تا ۴ ماه طلب مزدی خود، جمعی از کارگران شرکت آب‌ و فاضلاب استان خوزستان، نسبت به‌ دستمزد کم و نامعلوم بودن وضعیت شغلی خود، کارگران اعتصابی پتروشیمی اروند در بندر ماهشهر نسبت به‌ تصمیم شرکت مبنی بر تغییر وضعیت قراردادی خود به‌ قرارداد حجمی، 
روز شنبه 12 بهمن، جمعی از کارگران شرکت خوش نوش، در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان، حدود۱۰۰ تن از مردم محله نجارکلا لواسان نسبت به‌ زمین‌خواری تپه سرخه توسط ایادی وابسته به‌رژیم در مقابل بخشداری و شهرداری رژیم در لواسان، مردم شهرستان لیکک بهمئی واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به‌دلیل محرومیت در چهل سال گذشته، کارگران اعتصابی پتروشیمی آپادانا در عسلویه که درصد بالایی از آنها را جوانان ایذه‌ای تشکیل می‌دهند، نسبت به‌ ۵ماه حقوق عقب افتاده،
روز پنجشنبه 10 بهمن، مردم کوی افسران شهر گرگان نسبت به‌ بی‌کفایتی و بی‌تدبیری کارگزاران رژیم در شهرداری این شهر در اجرای طرح خلیج گرگان با بستن جاده توسط لاستیک‌های ماشین، تجمعات اعتراضی برگزار کردند.
روز 9 بهمن، کانون شورشی 700 در تهران از کانونهای مجاهدین خلق در داخل کشور، درب ستاد اجرایی فرمان خمینی را منفجر کردند. آنها همچنین در هفته گذشته بنرهای قاسم سلیمانی و خامنه ای را در شهرهای مختلف آتش زدند.

******
روز شنبه 12 بهمن، مأموران نیروی انتظامی و بسیجی به‌ یک مهمانی خصوصی در یکی از روستاهای خشک‌بیجار از توابع رشت حمله کرده و ۶۰نفر را بازداشت کردند.******
شمار قربانیان ویروس مرگبار کرونا در چین به‌بیش از ۳۰۰تن رسید. به این ترتیب
شمار مبتلایان به‌ویروس کرونا در چین و حدود ۳۰کشور دیگر جهان به‌بیش از ۱۴هزار و ۵۰۰تن افزایش یافت. حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.
خبرگزاری رویتر روز یکشنبه ۱۳ بهمن (دوم فوریه) خبر از مرگ یک شهروند چینی در فیلیپین داد. این نخستین قربانی ویروس کرونا در خارج از مرزهای چین است. افزون بر آن، ابتلای دو نفر دیگر در فیلیپین به ویروس کرونا از سوی وزارت بهداشت این کشور تایید شده است.
۱۲۰ شهروند آلمانی از چین به فرانکفورت منتقل شدند. ۱۲۰ آلمانی بازگردانده شده از ووهان در ادامه به یک مرکز قرنطینه در ایالت راین‌لند فالتس منتقل می‌شوند و باید برای ۱۴ روز، تا زمان آشکار شدن علائم آلودگی ویروسی احتمالی در این مرکز تحت مراقبت باشند.
برخی کشورها کار انتقال شهروندان خود، از دست‌کم کانون این بحران در شهر ووهان را در دستور کار قرار داده‌اند.
در چین شماری از مبتلایان به ویروس کرونا که در بیمارستان بستری بودند پس از درمان ترخیص شدند. 
علایم آلودگی به‌این ویروس تب، سرفه و در موارد وخیم، نفس‌تنگی و ذات الریه است. این ویروس تاکنون به‌حدود ۲۰کشور جهان سرایت کرده اما محل اصلی انتشار ویروس شهر ووهان چین است. کارشناسان می‌گویند کرونا با توجه به‌سرعت تکثیر آن بسیار خطرناکتر از بیماری سارس است. یک روز پس از اعلام وضعیت اضطراری بهداشتی از سوی سازمان جهانی بهداشت، آمریکن ایرلانز و خطوط هوایی دلتای آمریکا تمامی پروازهای خود به‌چین یا از چین به ‌آمریکا را متوقف کردند. این درحالیست که توریستهای چینی به سوی شهرهای بزرگ ایران سرازیر شده اند.