صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۵، ۱۳۹۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 15 دی 98= 5 ژانویه 2020


روز جمعه، بدنبال حمله نیروهای تحت امر رژیم ایران، از جمله حشدالشعبی به
سفارت آمریکا در عراق و بدستور رئیس جمهور آمریکا، قاسم سلیمانی، سرکرده نیروی ترویستی قدس و ابومهدی مهندس از قاتلین ساکنین سابق اشرف و لیبرتی در عراق، و همراهانشان در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند. این خبر باعث شادی و پایکوبی مردم معترض عراق و سوریه شد و در داخل ایران هم مردم در خانه های خود، و تا جایی که می توانستند این خبر خوب را با پخش شیرینی جشن گرفتند. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت برای دوران گذار در اینباره گفت: قاسم سلیمانی یکی از بزرگترین جنایتکاران تاریخ ایران است که دست‌اندرکار قتل‌عام صدها هزار تن از مردم منطقه و آواره کردن دهها میلیون تن دیگر است. وی هم‌چنین طراح قتل‌عام مجاهدین در اشرف و بسیاری عملیات تروریستی دیگر در عراق و در داخل ایران و سایر کشورها علیه مقاومت ایران بوده است. با هلاکت او چرخهای سرنگونی رژیم آخوندها هرچه سریع‌تر به حرکت در می‌آید.
 هواداران سازمان مجاهدین در کشورهای مختلف جهان پس از پیام آقای مسعود رجوی با صدای خودش، که سه روز جشن و پایکوبی را اعلام کرد، چنین کردند. آنها از جمله در شهر یوتوبری سوئد، با شعار 2020 قاسم نیست، شادی خود را از کشته شدن وی ابراز داشتند. یک روز پس از حمله پهپادی نیروهای آمریکا مجید تخت‌روانچی نماینده رژیم در سازمان ملل، تهدید کرد که این اقدام "قطعا انتقام سختی" در پی خواهد داشت.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در یک رشته توئیت به رژیم ایران هشدار داد اگر به شهروندان یا سرمایه‌های آمریکا آسیب برساند، ۵۲سایت مهم آن را هدف حمله قرار می‌دهد. وی در این توئیتها نوشت:‌ «رژیم ایران خیلی گستاخانه در مورد هدف قرار دادن اماکن و داراییهای آمریکا حرف می‌زند، آن هم در انتقام برای از بین بردن سرکرده تروریستهای جهان که بتازگی یک آمریکایی را کشت و به‌طرز خیلی بدی تعداد بیشمار دیگری را مجروح کرد. بدون اینکه بخواهیم به کشتن آنهمه مردمی اشاره کنیم که او طی دوران زندگیش به‌قتل رسانده است، از جمله، صدها ایرانی معترض که بتازگی کشته است. او به سفارت ما حمله کرد و در حال آمادگی برای ضربه‌های دیگری به دیگر اماکن ما بود. رژیم ایران برای سالها چیزی جز مشکل نبوده است. بگذارید این را به‌ عنوان یک هشدار بگویم اگر این رژیم هر شهروند یا مکان و سرمایه آمریکا را هدف قرار دهد، ما ۵۲ محل در ایران را به‌عنوان سمبلی برای ۵۲ گروگان آمریکایی که سالها پیش به اسارت گرفته شدند، هدف قرار می‌دهیم. این اهداف که بعضاً دارای اهمیت بسیار بالایی برای رژیم ایران است به‌سرعت و بسیار سخت و شدید هدف قرار خواهند گرفت. ایالات متحده آمریکا دیگر تهدیدات را تحمل نمی‌کند».
از سوی دیگر و بنا به گزارش ای.بی.سی. نیوز روز شنبه 4 ژانویه= ۱۴دی پنتاگون حدود ۳۵۰۰ نیروی دیگر را به خاورمیانه اعزام می‌کند و سایر نیروها هم در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته‌اند. این اقدام به‌دنبال حمله‌یی صورت گرفت که در آن فرمانده ارشد پاسداران (رژیم) ایران به‌قتل رسید».
ای.بی.سی. نیوز اضافه کرد: «شب سه‌شنبه به‌دنبال (اقدامات علیه).... سفارت آمریکا در بغداد، ۷۵۰سرباز از همان تیپ که پنتاگون آن‌را نیروی واکنش سریع می‌نامد به کویت اعزام شدند... حدود ۱۰۰تفنگدار دریایی نیز برای تأمین امنیت، وارد سفارت (آمریکا در بغداد) شدند».
قاسم سلیمانی در کارنامه خود، علاوه بر سرکردگی نیروی تروریستی قدس از سال 1376 و دریافت درجه سرلشکری در 4 آبان 1389 
- به کشتن دادن جوانان کرمانی در جنگ ایران و عراق تحت نام تیپ ثارالله
- شرکت در سرکوب مردم کردستان
- کشتار مجاهدین در عملیات فروغ جاویدان
- نوشتن نامه به خاتمی بعد از ۱۸تیر ۱۳۷۸ و تأکید بر سرکوب معترضان
- نقش داشتن در طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا
- نقش در افغانستان و به آشوب کشاندن این کشور
- دخالت در یمن و سرکوب مردم این کشور
- همکاری با نیروهای امنیتی سوریه و سرکوب مخالفان بشار اسد
- نقش داشتن در دادن قدرت نظامی به حزب‌الله لبنان
-نقش در حمله به تأسیسات نفتی عربستان – آرامکو
- نقش در سرکوب اعتراضات مردم لبنان
- دخالت در امور عراق و قتل و کشتار خونین مردم و جوانان این کشور را نیز در کارنامه اش می توان دید. گفتنی است که در اسفند 1385 سازمان ملل در قطعنامه ای قاسم سلیمانی را در یک لیست مراقبتی از مقامات ایرانی که با برنامه هسته‌ای کشور مرتبط هستند قرار داد و وزارت خزانه‌داری آمریکا در مهر 1386 از نیروی تروریستی قدس به‌عنوان حامی طالبان، حزب‌الله، حماس و سایر سازمانهای تروریستی نام برد و  در سال 1390 نیز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا وی و نیروی قدس را بخاطر سرکوب معترضان سوری تحریم کرد. 
بنا به اطلاعیه کمیسیون امنیت و ضدتروریسم 14 دی شورای ملی مقاومت ایران، به‌دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی، خامنه‌ای، پاسدار اسماعیل قاآنی اکبرنژاد را که سالها جانشین سلیمانی در نیروی تروریستی قدس بود به‌عنوان فرمانده نیروی تروریستی قدس منصوب کرد. در این اطلاعیه آمده است: "پاسدار قاآنی در زمره جنایتکارترین فرماندهان سپاه به‌شمار می‌رود که در ۴۰سال گذشته همواره بیشترین نقش را در سرکوب مردم ایران و کشتار در سوریه و عراق و یمن و دیگر کشورهای منطقه داشته است."
۱. قاآنی (متولد ۱۳۳۶ در بجنورد) از اوایل حکومت آخوندها به عضویت سپاه پاسداران درآمد و از اواسط سال ۵۹ برای سرکوب مردم کردستان به این منطقه اعزام شد.
۲. او در سالهای بعد یکی از فرماندهان سپاه در جنگ ضدمیهنی بود و شمار زیادی از جوانان و نوجوانان و دانش‌آموزان را به قربانگاه فرستاد که خمینی برای استمرار حکومت ننگین خود به آن ادامه می‌داد.
۳. هم‌چنانکه در گزارش ستاد فرماندهی ارتش آزادیبخش ملی ایران از عملیات کبیر فروغ جاویدان آمده است، اسماعیل قاآنی به‌عنوان فرمانده لشکر۵ نصر به مقابله با رزمندگان آزادی پرداخت. بر اساس همین گزارش قاسم سلیمانی نیز به‌عنوان سرکرده لشکر۴۱ ضدثارالله در این عملیات شرکت داشت. (گزارش ستاد فرماندهی صفحه ۴۹). آنها بسیاری از مجروحان و اسیران مجاهد خلق را در صحنه به‌شهادت رساندند.
۴. بعد از اتمام جنگ، قاآنی مدتی فرمانده اطلاعات محور کردستان، ر‌ئیس اداره اطلاعات ستاد مشترک سپاه و فرمانده نیروی هوایی سپاه و مدتی نیز معاون اطلاعات ستاد مشترک سپاه بود.
۵. در اواسط سال ۱۳۶۸، قاآنی به‌عنوان فرمانده سپاه انصار منصوب شد که مسئول امور افغانستان و پاکستان بود و در این سمت عملیات‌های ویژه سپاه در افغانستان را سازماندهی و فرماندهی می‌کرد.
۶. در جریان قیام هزاران تن از مردم مشهد، در سال ۱۳۷۱ قاآنی نقش تعیین‌کننده‌ای در سرکوب این قیام ایفا کرد.
۷. در جریان قیام دانشجویان در تیرماه ۱۳۷۸، قاآنی یکی از ۲۴سرکرده سپاه بود که طی نامه‌یی به آخوند محمد خاتمی، خواستار سرکوب شدید دانشجویان شده بودند.
۸. قاآنی یکی از دست‌اندرکاران صدور جنگ‌افروزی و تروریسم به عراق است. از فروردین۱۳۹۳ قاآنی به‌منظور نظارت بر آموزش و سازماندهی شبه‌نظامیان به‌طور منظم به عراق سفر می‌کرد. پس از شروع جنگ از سوی مالکی علیه مردم انبار، پاسدار قاآنی در هیأت چهارنفره نیروی قدس در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۹۳ به عراق رفت. در ماههای بعد هم‌چنانکه در اطلاعیه ۵ دی ۱۳۹۳ دبیرخانه شورای ملی مقاومت آمده است فرماندهان نیروی قدس با فرماندهان ارتش و پلیس مالکی «یک اتاق عملیات مشترک در انبار راه‌اندازی» کردند. ایرج مسجدی و شمار دیگری از سرکردگان نیروی قدس در عراق مستقر شدند و «پاسدار قاآنی جانشین قاسم سلیمانی، نیز برای نظارت بر وضعیت به‌طور دوره‌یی به عراق سفر می‌کرد».
۹. کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ نوشت: «در روز ۲۱ تیر۹۳ سرتیپ پاسدار اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس، در جمع گروهی از فرماندهان این نیرو، دوره جدیدی از عملیات انصارالله را در یمن اعلام کرد. وی گفت ما با این عملیات عربستان سعودی را در وضعیت آسیبپذیری قرار می‌دهیم. وی هم‌چنین در مصاحبه‌یی با تلویزیون حکومتی در ۲ خرداد ۹۳ اعتراف کرد شبه‌نظامیان حوثی توسط رژیم آموزش دیده‌اند. وی گفت: «مدافعان یمن زیر پرچم جمهوری اسلامی‌ تربیت شده‌اند و دشمنان نیز نمی‌توانند با مبارزان یمنی مقابله کنند».
۱۰. اطلاعیه ۴ خرداد ۱۳۹۴ دبیرخانه شورای ملی مقاومت تصریح کرد مسئولیت جنگ یمن در نیروی قدس به عهده قاآنی است و جلساتی هم با فرماندهان حوثیها در تهران برگزار کرده است. به‌تازگی شمار زیادی از فرماندهان و مسئولان حوثی که در جنگ یمن مجروح شده‌اند در بیمارستان امام رضا در شهر مشهد بستری شده‌اند. شمار مجروحان به حدی است که بیمارستان امام رضای مشهد از بستری کردن بیماران شهر مشهد خودداری می‌کند. حوثیهای مجروح پس از درمان به هتل قصر طلایی در خیابان امام رضا که متعلق به سپاه پاسداران است منتقل می‌شوند. در اطلاعیه ۱۲ اردیبهشت نیز آمده بود که «در روز ۳ فروردین (۱۳۹۴)، نیروی قدس ۵۲تن از مجروحان انصارالله را از طریق هوایی به بیمارستان بقیهالله سپاه تهران منتقل کرد. پاسدار قاآنی شخصاً از آنها عیادت نمود».
۱۱. قاآنی نقش فعالی در دخالت‌های رژیم آخوندی در سوریه و شرکت در کشتار مردم این کشور ایفا نمود. کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورا در اطلاعیه ۹ آذر ۱۳۹۴ اعلام کرد بعد از کشته شدن پاسدار حسین همدانی در ۱۶ مهر ۱۳۹۴ پاسدار قاآنی جانشین قاسم سلیمانی فرماندهی سپاه در جنگ حلب را به عهده گرفت.
۱۲. قاآنی که از سوی دولت آمریکا در لیست تحریم‌ها قراردادهشده است، یک شبکه گسترده قاچاق را برای رساندن اسلحه و پول به گروه‌های مزدور تروریستی در کشورهای مختلف منطقه از جمله در افغانستان، لبنان، سوریه و عراق سازمان داده است.

بسیاری از ایرانیان در فضای مجازی از کشته شدن قاسم سلیمانی خوشحال بودند ولی هنرمندان حکومتی از جمله محمود دولت آبادی به همه نشان دادند که کجا ایستاده اند. او در متن سوگواری اش، قاسم سلیمانی را "فرزند شایسته ایران" نامید. برادر او حسین دولت آبادی در متنی در واکنش به رفتار و کردار برادرش در دو حکومت شاه و خمینی نوشت: "... آن «روشنفکری» که حقیقت را می‌داند و پا روی ‏حقیقت می‌گذارد و آن را به هر بهانه‌ای نادیده می‌گیرد، بی‌تردید خائن ‌است. آن نویسنده نامدار ‏ایرانی که کشتار هزار و پانصد جوان، مرد و زن ایرانی را نادیده می‌گیرد و برای جنایتکار، دل ‏می‌سوزاند و پستان به تنور می‌چسباند، پیرمرد ابله، بزدل حقیر و خرفتی‌است که سَرِ‌پیری از هول ‏و هراس، لجن به سر تا پای خودش می‌مالد و مجال و فرصت می‌دهد تا دیگران نیز او را لجن مال ‏کنند. او در زمان شاهنشاه، به بهانه این که «نویسنده است و فقط می‌خواهد بنویسد!!!»، دست به ‏دامن «شهبانو» شده بود و در این سال‌های اخیر، به ‌همین بهانه، از ترس و زبونی، زیر بالِ عبای ‏‏«آخوندهایِ معتدل» و «اصلاح طلب» پنهان شده‌است تا گزندی از روزگار نبیند..."
گفتگوی رادیو ایرآوا با آقای محمد قرایی را درباره کشته شدن سلیمانی اینجا بشنوید.
******
روز جمعه 3 ژانویه = 13 دی، وزارت‌خارجه آمریکا گروه شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران بهمراه قیس و لیث الخزعلی را در لیست تروریستی قرار داد. سایت وزارت‌خارجه آمریکا درباره درج این گروه در لیست تروریستی آمریکا نوشت: وزیر خارجه مایک پمپئو قصد خود برای لیست‌گذاری گروه شبه‌نظامی عصائب به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) بر اساس بخش ۲۱۹قانون مهاجرت و تابعیت را اعلام کرد. علاوه بر این مایک پمپئو گروه عصائب و دو سرکرده آن برادران قیس و لیث الخزعلی را مطابق بخش ۱ (A)(ii)(a) فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴و اصلاحات آن در فرمان اجرایی ۱۳۸۸۵در فهرست تروریستهای جهانی به‌طور ویژه نامگذاری شده درج کرد. وزیر خارجه آمریکا گفت، «عصائب و رهبران آن نیروهای نیابتی خشونت‌آمیز رژیم ایران هستند. آنها با اقدام به‌نمایندگی از اربابانشان در تهران از خشونت و ترور استفاده می‌کنند تا تلاشهای رژیم ایران برای تضعیف حق حاکمیت عراق را پیش ببرند.» گروه عصائب به‌صورت گسترده‌ای توسط نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تأمین مالی شده و آموزش داده می‌شود. نیروی قدس نهادی است که بخشی از لیست‌گذاری سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) در آوریل ۲۰۱۹بود.

******
به نقل از اطلاعیه دیگر شورای ملی مقاومت، بامداد 9 دی= 30 دسامبر 2019، کانونهای شورشی در چهلم شهدای قیام آبان، به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه پاسداران در تهران تهاجم کردند. قرارگاه خاتم الانبیاء یکی از بزرگترین مراکز جنایت و غارت سپاه پاسداران علیه مردم ایران است و در تقاطع خیابانهای زرافشان و شجریان قرار دارد. این تهاجم در حالی صورت گرفت که نیروهای حکومتی در وحشت از بالاگرفتن قیام مردم در آماده باش کامل بسر می برند.


******
سازمان مجاهدین خلق ایران اسامی ۵۹تن دیگر از شهدای قیام آبان که دست کم ۱۹۱شهر را در برگرفت منتشر کرد. به این ترتیب تاکنون اسامی ۷۰۴ کشته توسط رژیم آخوندها انتشار یافته است. گفتنی است پیکر شماری از این شهدا بعد از مدتها در رودخانه‌ها، سدها و مناطق متروکه پیدا شده‌اند. برخی جزء بازداشت شدگانی هستند که تحت شکنجه جان‌ باخته و برخی شهیدانی هستند که پیکرهایشان توسط پاسداران از صحنه ربوده شده و برای از بین بردن آثار جرم به آب انداخته شده‌اند. در یک نمونه پیکر هاشم مرادی که در جریان قیام مردم جوانرود روز ۲۶آبان مفقود شده بود در ۱۱دیماه در اطراف یکی از رودخانه‌های جوانرود پیدا شد.


اخبار قیام در عراق؛
******
در ناصریه مردم و جوانان قیام کننده خودروی ماموران رژیم ایران را که برای چرخاندن تابوتهای خالی پاسدار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس به میدان حبوبی آمده بودند، را آتش زدند. بامداد یکشنبه 5 ژانویه= ۱۵دی، قیام‌کنندگان عراقی به همراه دانشجویان در میدانهای شهرها و استانهای جنوبی از جمله ناصریه، بصره، دیوانیه و کربلا اعتصاب و اعتراض خود را علیه دولت نامشروع و مستعفی و ماموران رژیم ایران شروع کردند. ماموران خامنه‌ای در ناصریه به سمت مردم شلیک کردند، که در نتیجه یک جوان کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. در دیوانیه مردم مسیرها و اتوبانها را مسدود کرده و مانع تردد خودروها شدند.