صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۱۲، ۱۳۹۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 12 آبان 98= 3 نوامبر 2019

قیامهای مردم عراق و لبنان همچنان ادامه دارند. قیام مردم عراق با وجود صدها کشته و بیش از ۱۰هزار مجروح هر روز شعله‌ورتر می‌شود. روز یکشنبه ۱۲ آبان تظاهرات کنندگان عراقی عصیان مدنی را در سراسر کشور آغاز کردند. آنها خیابانهای بغداد را مسدود کردند. گزارشات از العماره بیانگر این است که مردم خیابانهای اصلی را مسدود کرده‌اند. وکلا، دانش آموزان، دانشجویان، طلاب حوزه های علمیه، نیروهای پلیس و ارتش هم به قیام کنندگان پیوستند. تظاهرکنندگان مسیرهای اکثر خیابانهای بغداد، پایتخت را بسته و خواستار نافرمانی مدنی سراسری شدند. همچنین تظاهرکنندگان جاده اصلی بین بغداد و ذی قار و نیز استان واسط را بستند. خبرگزاری رویتر در گزارشی از قیام مردم در شهرهای مختلف عراق نوشت:‌ هزاران اعتراض کننده روز شنبه تمامی مسیرها به بندر ام قصر را بستند. نیروهای امنیتی در پاسخ، به اعتراض کنندگان به گاز اشک‌آور متوسل‌ شدند و روی جمعیت آتش گشودند. روز شنبه ۱۱ آبان میدان تحریر بغداد و میادین و خیابانهای کربلا و بصره و ام القصر و سایر شهرها صحنه درگیریهای گسترده با مأموران امنیتی بود. تلویزیون العربیه گزارش داد:‌ در شهر کربلا تظاهرکنندگان دخالتهای‌ رژیم ایران را محکوم کردند. آنها شعار می‌دادند رژیم ایران اخراج، اخراج، بغداد آزاد، آزاد. معترضان بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود:‌ رژیم ایران مسبب فجایع و ویرانی زیربناهای عراق است. روی بنر دیگری این عبارت به چشم می‌خورد: قاسم سلیمانی خون‌ریز و جنایتکار با نیروهای امنیتی مزدور و خائن برای سرکوب سلسله تظاهراتها نشست می‌گذارد. این عبارت هم روی یکی دیگر از بنرها به چشم می‌خورد: ای استعمارگران از کشور ما خارج شوید ما اسلام فاجعه‌بار شما را نمی‌خواهیم. به ‌گفته یک کمیسر حقوق‌بشر عراق؛ یک زن بعد از این‌که مورد اصابت یک کپسول گاز اشک‌آور قرار گرفت کشته شد و حداقل ۱۵۵نفر در روز جمعه مجروح شدند. وی نور مروان نام داشت و  دانشجوی دانشکده پزشکی بغداد بود. گفتنی است که در قیام عراق برخی از زنان مشهور در کنار مردم در کلیه تظاهرات و اعتراضات مردمی شرکت داشته اند. از جمله آسیه کمال و اسماء صفاء از هنرمندان عراقی که در بغداد بر اثر شلیک گاز اشک آور مصدوم و یا دچار تنگی نفس شدند.

******
سایت حکومتی مشرق ۸آبان نوشت: «بیکاری دانشگاهیان ۲برابر بی‌سوادهاست. این مسأله‌ای است که برای کشور به یک بحران تبدیل شده است». معاون آموزشی سابق دانشگاه تهران ضمن اشاره به بحران بیکاری و تهدید بحرانهای سیاسی گفت: «برای این تعداد از فارغ‌التحصیل دکترا شغل تخصصی وجود ندارد و بیکاری از مقاطع قبل به مقطع دکترا سرایت می‌کند». (خبرگزاری حکومتی ایسنا ۱۰آبان ۹۸)

******
دولت ایتالیا تمام پروازها را از طریق خطوط هوایی ماهان ایر مستقر در ایران متوقف کرد. نشنال امارات با درج این خبر نوشت: ایتالیا پس از دیدار با مایک پمپئو، به‌دنبال فرانسه و آلمان پروازهای ماهان ایر را ممنوع کرده است. روزنامه‌ ایتالیایی لااستامپا گزارش داد توقف پروازهای هواپیمای ماهان ایر به ایتالیا در صدر دستور کار مایک پمپئو بوده است. این منبع افزود: ماهان ایر، که آمریکا گفته است ارتباط روشنی با سپاه پاسداران و نیروی قدس دارد، پروازهای منظم را هم به فرودگاه رم و هم میلان انجام داده بود.

******
روز چهارشنبه ۸ آبان، یک گردهمایی با حضور اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد. در این گردهمایی حکیم جفریز، عضو هیأت‌رئیسه حزب دموکرات در مجلس نمایندگان و شمار دیگری از اعضای کنگره به سخنرانی پرداختند و حمایت خود را از مقاومت مردم ایران برای تحقق یک ایران آزاد، دموکراتیک و غیراتمی اعلام کردند. نمایندگان اعلام کردند حامیان قطعنامه۳۷۴ کنگره در محکومیت تروریسم دولتی رژیم و حمایت از خواست مردم ایران برای برقراری یک جمهوری دموکراتیک و غیرمذهبی و غیراتمی، به ۱۱۰نماینده از هر دو حزب رسیده است. این قطعنامه، تروریسم رژیم ایران در اروپا و آمریکا به‌ ویژه علیه شورای ملی مقاومت ایران و مجاهدین خلق ایران در گردهمایی ایران آزاد در ویلپنت در پاریس، و توطئه تروریستی علیه مجاهدان اشرف در آلبانی محکوم کرد. قطعنامه ۳۷۴ همچنین به دولتها برای جلوگیری از فعالیت‌های مخرب هیاتهای دیپلماتیک و بستن سفارتهای رژیم از جمله در آلبانی فراخوان و از طرح ۱۰ماده‌ای خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران برای دوران گذار حمایت می کند.

******
وزارت‌خارجه آمریکا گزارش سالانه خود در مورد تروریسم را روز جمعه اول نوامبر= ۱۰ آبان منتشر کرد که بخشهایی از آن درباره تروریسم حکومت آخوندهاست. نیتان سیلز Nathan Sales هماهنگ‌کننده ضدتروریسم وزارت‌خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی درباره این گزارش گفت: در سال ۲۰۱۸ (رژیم ایران) موضع خود به‌عنوان بدترین حامی دولتی تروریسم در جهان را حفظ کرد، موضعی که از سال ۱۹۸۴ تاکنون هر سال حفظ کرده است. این رژیم، اغلب از طریق سپاه پاسداران خود، نزدیک به یک میلیارد دلار در سال خرج کرده است تا از گروههای تروریستی مانند حزب‌الله لبنان و جهاد اسلامی فلسطین و حماس حمایت کند که به‌عنوان نیروهای نیابتی‌اش عمل کرده و نفوذ بدخیم آن را در سراسر جهان گسترش دهند. اما تهدید رژیم ایران به خاورمیانه محدود نمی‌شود، بلکه به‌واقع تهدیدی جهانی است. این تهدید به‌شکل جدی در سال ۲۰۱۸ به اروپا رسید. در ژانویه، آلمان در مورد ۱۰تن از عاملان مظنون نیروی قدس سپاه پاسداران تحقیق کرد. در تابستان ۲۰۱۸، مقامات بلژیک، فرانسه و آلمان توطئه رژیم ایران برای بمب‌ گذاری در گردهمایی ایرانیان در نزدیکی پاریس را خنثی کردند. در ماه اکتبر یک عامل رژیم ایران به‌خاطر طراحی یک عمل تروریستی در دانمارک دستگیر شد و در ماه دسامبر آلبانی ۲مقام رژیم را به‌خاطر توطئه چینی برای حملات تروریستی در آنجا اخراج کرد. مقابله با رژیم ایران،  یک اولویت مقدم برای دولت آمریکا بوده و هست. در آوریل امسال، وزارت‌خارجه آمریکا سپاه پاسداران را به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی نامگذاری کرد.
- دولت آمریکا همچنین در راستای کارزار فشار حداکثری علیه رژیم ایران، تحریم‌های جدیدی را علیه بخشهای عمران و ساخت و ساز و تجارت که در قبضه سپاه پاسداران به ‌عنوان یک سازمان تروریستی لیست‌گذاری شده است، اعمال کرد. چهار ماده که مشمول تحریم شده و در ساخت تولیدات هسته‌ای، نظامی و موشک‌های بالستیک رژیم ایران استفاده می‌شوند، شامل انواع خاصی از لوله‌های ویژه فولادی و فویل‌های برنجی منگنز است. این مواد در برنامه‌های نظامی، هسته‌ای، و ساخت موشک‌های بالستیک استفاده می شوند.

******
به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا، چهارشنبه 8 آبان، تعدادی از شهروندان بهایی توسط اطلاعات سپاه پاسداران، در شیراز دستگیر شدند. بر اساس این گزارش، دلیل بازداشت آنان، "حرمت شکنی ایام عزاداری" یعنی برگزاری جشن تولد برای یکی از رهبران‌شان، همزمان با یکی از مناسبتهای عزاداری شیعیان ایران، عنوان شده است. اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد که بازداشت این افراد برای «جلوگیری از تحقق اهداف شوم آنان و بیگانگان حامی آنها» انجام شده است.


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
زنان منطقه سونگون در محله رضوانشهر تبریز روز چهارشنبه ۸آبان به چندین آخوند و کارگزاران رژیم در معدن مس سونگون که برای کلنگ زدن ساخت یک مسجد به این منطقه رفته بودند حمله کرده و آنها کتک زدند. زنان معترض گفتند سی سال است کارگزاران رژیم در معدن مس حق آنها را نمی‌دهند، پس چگونه با پول ساکنان سونگون و با وجود بیکاری و فقر جوانان اقدام به ساخت مسجد می‌کنند؟!» آنها می گفتند در حالی که تعداد قابل توجهی از خانواده‌ها در سونگونی مستأجرند، ساخت مسجد به ‌نام این مستأجرین یعنی چه؟».******
زنان وزنه بردار فقط در صورتی می توانند حقوق دریافت کنند که مدال کسب کرده
باشند. علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه برداری، گفت: «متأسفانه در بخش میزبانی المپیاد ایرانیان و مسابقات دیگر، هیچ گونه مبلغی به زنان پرداخت نشده است. با توجه به اینکه وزنه برداری زنان نوپا و به تازگی راه اندازی شده است هنوز هیچ پرداختی نسبت به حق الزحمه زنان نداریم، زیرا در این بخش تاکنون قهرمانی به دست نیامده است.» (خبرگزاری رسمی ایرنا – ۷ آبان ۱۳۹۸)
در گزارشی دیگر ژاله کاردان، یکی از زنان ملی پوش پرتاب دیسک زنان در ایران گفت: «دستمزد مردان دو میدانی حداقل سه برابر زنان است«. نسترن مقیمی یکی از اعضای تیم ملی فوتسال زنان گفت: «مردان فوتسالیست پنج برابر زنان فوتسالیست دستمزد دریافت می کنند.»

******
غلامعلی صادقی، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، اعلام کرد پلیس امنیت اخلاقی استان خراسان رضوی، روز پنجشنبه ۲ آبان، در یک اقدام ضربتی با حمله به یک میهمانی در حوالی شهر مشهد بیش از ۵۰ نفر را بازداشت کرد. وی افزود: «مأموران پلیس زن اقدام به دستگیری ۲۳ زن حاضر در این مهمانی کردند.» بازداشت این ۲۳ زن به بهانه پوشش نامناسب انجام شد. نیروهای پلیس امنیت اخلاقی سپس این محل را پلمب کرده و ۲۴ دستگاه خودروی شرکت کنندگان را نیز توقیف و به پارکینگ منتقل کردند. 

******
به‌ دنبال بارش باران و جاری شدن سیلاب در نوکنده (واقع در استان گلستان) کلیه مدارس این شهر در تمامی مقاطع تعطیل شد. خسارات زیادی به مزارع وارد شده و یک پل در این شهر تخریب شد. همچنین جاده گرگان به آق قَلا در این استان تا اطلاع ثانوی بسته شده است. در گلوگاه در استان مازندران نیز  بر اثر سیل یک شهروند زن مفقود و به سه روستا خسارت وارد شد.چند خبر اعتراضی؛
- روز یکشنبه 12 آبان، جمعی از معلمان حق‌التدریس و نهضت سوادآموزی، نسبت به عدم تبدیل وضعیت استخدامی و وضعیت معیشتی خود، در مقابل مجلس رژیم،بازنشستگان فولاد نسبت به پرداخت نشدن مطالبات عقب‌افتاده در مقابل وزارت تعاون رژیم، غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران، در مقابل مجلس رژیم، کارکنان شهرداری شهرستان شهریار نسبت به پاسخ نگرفتن در مورد مطالبات‌شان در مقابل ساختمان شهرداری این شهر، کارکنان سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری تبریز نسبت به پاسخ نگرفتن در مورد مطالبات‌شان،
- روز شنبه 11 آبان، جمعی از نانوایان شهرستان اشتهارد کرج، نسبت به تغییر قیمت نان، در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر و پرسنل شرکت شایگان مهر در محل کارگاه این شرکت، نسبت به عدم پرداخت مطالبات ۶ماهه خود از سوی پیمانکار، دست به تجمعات اعتراضی زدند.