صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۷، ۱۳۹۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 17 شهریور 98= 8 سپتامبر 2019

«مارگوت والستروم» وزیر خارجه سوئد روز جمعه اعلام کرد، به دلایل خانوادگی از سمت خود کناره گیری می کند. والستروم در جریان دعوت از جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم آخوندها که به وزیر آدمخوار معروف شده، و برخورد خشونت آمیز پلیس به معترضان ایرانی در ماه اوت 2019، مورد بازخواست مردمی و رسانه ای قرار گرفت و مجبور شد اعلام کند که دولت سوئد، ظریف را به این کشور دعوت نکرده است. مارگوت والستروم از سال ۲۰۱۴ وزارت خارجه سوئد را هدایت می کرد، و همچنین برای دو دوره نیز کمیسر اتحادیه اروپا بود.

******
در پی تظاهرات اعتراضی هواداران مقاومت ایران در برلین علیه حضور هیات اعزامی شهردار تهران به این شهر، ترتیبات ورود عوامل حکومت آخوندها به مقر شهرداری برلین بر هم خورد و آنها بناچار از درب پشت و از طریق گاراژ به محل شهرداری وارد شدند. صبح جمعه، مسئول دفتر نخست‌وزیر ایالت برلین گفت برای حناچی شهردار رژیم در تهران، فرش قرمز پهن نخواهد شد و او در کتاب طلایی برلین امضا نخواهد کرد. همچنین فراکسیونهای پارلمان ایالت برلین، میشائیل مولر و رئیس فراکسیون دموکرات مسیحیان در مجلس برلین این دعوت را تحمل ناپذیر خوانده و خواستار لغو آن شده بودند. تظاهرات هواداران مقاومت در برلین در تلویزیون خبری برلین، خبرگزاری د.پ.آ، روزنامه BZ، روزنامه دی ولت، سایت رسمی پایتخت آلمان، سایت تلویزیون برلین، پایگاه خبری هد تاپیکز و روزنامه برلینرمورگن پست، منعکس شد.

******

روز سه‌شنبه ۱۲شهریور، صدهاتن از مردم خرم بید(قادرآباد) در استان فارس در مقابل کلانتری این شهرستان در اعتراض به‌قتل یک جوان ۳۰ساله به نام جواد خسروانیان در زیر شکنجه، دست به تجمع زدند. خسروانیان روز جمعه ۸شهریور توسط ِ مأموران اداره آگاهی خرم بید، بازداشت شد. ماموران آگاهی، این جوان را تا سرحد مرگ شکنجه کرده و سپس جسد بی‌جانش را تحویل بیمارستان دادند. کلیپی از پیکر مقتول در فضای مجازی پخش شده که آثار شکنجه را روی سر و گردن و پاهای او نشان می‌دهد. مردم خرم بید، ضمن سردادن شعارهای ضدحکومتی، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «جلادان آگاهی شرمتان باد»، «خواستار پیگیری پرونده قتل جواد خسروانیان در اداره آگاهی هستیم».

******
ماموران سپاه پاسداران در مرز کلگان سراوان در استان سیستان و بلوچستان با شلیک گلوله به خودرو سوختبر، دو تن از شهروندان بلوچ را کشته و یک تن دیگر را مجروح کردند. یکی از کشته‌شدگان سالم فاضلی نام دارد. حال نفر مجروح که آریا رئیسی نام دارد وخیم گزارش شده است. گفته می شود اجساد کشته ‌شدگان توسط مردم جمع شده و پاسداران پس از دیدن کشته ‌شدگان محل را ترک کردند.******

رژیم صبح شنبه ۱۶شهریور گام سوم در نقض تعهدات برجام برای باجگیری هسته‌یی از غرب را آغاز کرد. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم گفت:‌ چهار اقدام امروز انجام شد یکی در ارتباط با بند ۳۹ و ماشینهای سانتریفوژ بود...این اقدام از دیروز انجام و امروز به آژانس اعلام شد و تولیدات تحقیقاتی ما به ذخایر ما افزوده می‌شوند. آی‌آر ۶ قرار بوده در سال ۱۱برجام گازدهی شود که گازدهی آن را شروع کردیم. راه‌اندازی زنجیره ماشین آی آر ۴بیست تایی هم الآن انجام شده است. ماشینهای آی آر ۶را به‌صورت زنجیره ۲۰تایی از دیروز گازدهی کرده‌ایم و زنجیره ۳۰تایی را در برنامه بعدی انجام می‌دهیم. در همین رابطه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نقض مجدد برجام توسط رژیم ایران را «غیرقابل قبول» خواند. وی روز جمعه گفت مقامات رژیم ایران همین دیروز اعلام کردند که تحقیقات و توسعه سیستمهای سلاح هسته‌یی را گسترش می‌دهند. این اقدامات غیرقابل قبول هستند.
از سوی دیگر خبرگزاری رویتر نوشت: آمریکا ضمن لیست‌گذاری شبکه کشتیرانی ”صادر کننده نفت برای تروریسم“، فشار روی سپاه پاسداران را افزایش داده است. رویتر افزود:‌ آمریکا روز چهارشنبه شبکه‌ای از شرکتها و کشتیها و اشخاص را که در صادرات «نفت برای تروریسم» به ارزش صدها میلون دلار دست داشته و توسط سپاه پاسداران برای حمایت از سوریه، تحریم‌های آمریکا را نقض می‌کرده لیست‌گذاری کرد.
مقامات آمریکا گفتند، نیروی قدس و حزب‌الله لبنان تحت حمایت رژیم ایران، در بهار امسال از فروش و صادرات نفت و تولیدات پتروشیمی ایران به سوریه، به تنهایی بیش از ۷۵۰میلیون دلار سود برده‌اند.
استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا در بیانیه‌یی گفت :آنهایی که نفت ایران را می‌خرند، مستقیماً از شبه‌نظامیان و بازوهای تروریستی رژیم ایران، نیروی قدس سپاه پاسداران حمایت می‌کنند.
وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌یی اعلام کرد، روز چهارشنبه ۱۰فرد شامل رستم قاسمی وزیر سابق نفت رژیم ایران، و پسرش، لیست‌گذاری شده‌اند.... همچنین زیر مجموعه‌های یک کمپانی هندی که دارای منافعی در نفتکش رژیم ایران به‌نام آدریان دریا که مظنون به حمل نفت به سوریه است را لیست‌گذاری کرده است. نفتکشی که در دریای مدیترانه از زمان آزادی‌اش توسط مقامات انگلیسی در جبل الطارق در تیرماه در سفر است....

******
دادگاه شرع رژیم در تهران هفت تن را به‌دلیل حمایت از حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه به ۱۱۰سال حبس و ۷۴ضربه شلاق محکوم کرد. این حکم توسط حاکم شرع، مقیسه صادر شده است و هر کدام از آنها از ۶سال تا ۱۸سال زندان محکوم شده‌اند.
******
مریم عباسی‌نژاد، از کارگزاران رژیم در وزارت بهداشت گفت، سال ۹۷حدود یکصدهزار خودکشی در کشور ثبت شده است. وی افزود: آمار مرگ ناشی از خودکشی در ۱۸استان ایران بالاتر از میانگین کشوری است. این ۱۸استان شامل ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، لرستان، گیلان، زنجان، همدان، فارس، قزوین، آذربایجان شرقی، اردبیل، خوزستان، مازندران، تهران، بوشهر، کردستان، مرکزی و چهارمحال بختیاری هستند. کارشناس وزارت بهداشت رژیم همچنین افزود: از سال ۹۴تا سال ۹۷میزان اقدام به خودکشی در کشور «با شیب ملایم» افزایش یافته و از ۹۴نفر در هر یکصدهزار نفر به ۱۲۵تن در هر یکصدهزار نفر رسید.

******
دادستان رژیم در دماوند ۲۲تن را در یک میهمانی بازداشت کرد. به گفته این مقام قضاییه رژیم خودروهای این افراد نیز توقیف و محل مهمانی را به‌عنوان مرکز فساد پلمپ کرده اند. مأموران انتظامی رژیم هفته گذشته نیز ۳۳تن را در یک میهمانی در قشم بازداشت کردند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز این خبر را با عنوان مقامات رژیم ایران به یک جشن هجوم بردند و ۲۲تن را بازداشت کردند، مخابره نمود.******
پوریا جلالی‌پور، ورزشکار ایرانی که برای شرکت در مسابقات تیروکمان به هلند اعزام شده بود، با پایان بازی‌ها از بازگشت به ایران خودداری کرد. رئیس فدراسیون تیروکمان رژیم با اعلام این خبر گفت: "پوریا جلالی‌پور، ورزشکار پارالمپیکی تیروکمان با وجود تلاش ما تمایلی برای بازگشت به ایران ندارد و رحیمی جایگزین او در بازیهای پارالمپیک ۲۰۲۰توکیوست".اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

روز شنبه ۱۶ شهریور،‌ عسل محمدی، ساناز اللهیاری و سپیده قلیان، سه فعال کارگری، در جلسه رسیدگی به پرونده فعالان شرکت کننده در اعتراضات هفت تپه، هر کدام به ۱۸سال و در مجموع به ۵۴سال حبس تعزیری محکوم شدند. سه فعال کارگری دیگر از جمله امیرحسین محمدی فرد، همسر ساناز اللهیاری، هر کدام به ۱۸سال زندان محکوم شدند. ******
احکام سه سال و ۷ ماه حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروهها و احزاب برای گلرخ ابراهیمی ایرایی و آتنا دائمی بدون تشکیل دادگاه در مرحله تجدید نظر تأیید شد. روز دادگاه انقلاب رژیم در تهران در تاریخ ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ زندانی سیاسی سابق گلرخ ایرایی و آتنا دائمی فعال مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین را به دلیل پرونده جدیدی که در دوران حبس بر علیه آنها تشکیل شده بود به دلیل اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام «توهین به رهبری» به ۲ سال و ۱ ماه حبس تعزیری محکوم نمود. روز ۱۴ شهریور ۹۸، امیر رئیسیان، وکیل خانم گلرخ ابراهیمی ایرایی، اعلام کرد این حکم در مرحله تجدید نظر و بدون تشکیل جلسه دادگاه عینا تائید شد. گلرخ ابراهیمی ایرایی در فروردین ماه از زندان آزاد شده بود. آتنا دائمی، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان، در ۲۹ مهر ماه سال ۱۳۹۳ بازداشت شد. در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ به دلیل فعالیت‌های مدنی مسالمت‌آمیز، به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی‌، توهین به خامنه ای، اختفای ادله جرم به ۱۴ سال زندان محکوم شد. آتنا دائمی پس از شانزده ماه بازداشت در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه ۹۴ از بند زنان زندان اوین آزاد شد. سپس حکم او به ۷ سال تقلیل یافت. روز۶ آذر ۹۵، او را با خشونت و تهدید برای تحمل ۷ سال حبس، بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. خانم گلرخ ابراهیمی ایرایی در ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۳ به همراه همسر و دو فعال دیگر از سوی اطلاعات سپاه بازداشت شدند. وی پس از تحمل حدود سه هفته بازداشت در بند دو الف سپاه، با تودیع ۸۰ میلیون تومان وثیقه به جرم فعالیت های فیسبوکی در ۵ مهرماه ۱۳۹۳ آزاد شد ولی متعاقباً به طور غیابی و به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به ۶سال حبس محکوم گردید. وی روز ۳ آبان ۹۵ در حمله به محل اقامتش بازداشت و به زندان برده شد ولی در ۱۴دیماه همان سال بعد از ۷۲روز اعتصاب غذای همسرش آرش صادقی، از زندان آزاد شد. سپس روز ۳ بهمن ۹۵ در مسیر رفتن به بیمارستان برای دیدار از همسرش مجدداً دستگیر و به زندان منتقل شد. زندانی سیاسی گلرخ ابراهیمی ایرایی پس از تحمل نیمی از دوران محکومیت خود روز ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

******
جانشین فرمانده انتظامی شهرستان بروجرد خبر داد، ۵۰ مغازه در بروجرد به دلیل بدحجابی و بدپوششی متصدیان آنها پلمب شده اند. محمدقاسم میری، جانشین فرمانده انتظامی رژیم، در بروجرد روز ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ اعلام کرد، «نیروی انتظامی همیشه و در هر حال آماده است و در صحنه حضور دارد.» «از اهرم قانونی که در اختیار داریم برای جلوگیری از هنجار شکنی ها استفاده می کنیم. طرح ناظر یک طرحی است که بر خودروها، افراد و مغازه ها نظارت دارد و اگر کوچکترین موردی ببینند وارد عمل می شوند که در طول سال ۹۸ و این چند ماه اخیر حدودا ۵۰ مغازه را به خاطر بدحجابی و بد پوششی متصدیان آن پلمب کردیم.» میری افزود: «روزانه گشت های امنیت اخلاقی و پلیس اطلاعات ما با کسانی که به صورت پلیس افتخاری در سطح شهر در حال انجام وظیفه و گشت زنی هستند به سراغ مغازه‌ها و تالارها می‌روند و خودروها را رصد کرده که سرنشینان آنها مبادرت به بد حجابی می‌کنند شماره آنها را برداشته و در سیستم ناجا وارد می‌کنند، بعد از این کار برای صاحب خودرو پیامکی مبنی براین که شما به عنوان مالک خودرو کشف حجاب کرده‌اید ارسال می‌شود و باید پاسخگو باشند… اگر دوباره مورد بدحجابی یا کشف حجاب در خودرو تکرار شود و شخص در محل نیروی انتظامی حاضر نشود خودروی این شخص توقیف می شود و دردسرهای زیادی در پی خواهد داشت.» میری همچنین در مورد سرکوب روز افزون نیروی انتظامی گفت، نیروی انتظامی در این رابطه کار خودش را شروع کرده و نظارتش را در این روزها و این ماه بیشتر خواهد کرد. اولویت امروز ما امر به معروف و نهی از منکر در مورد مسئله بدحجابی است که ما برای جلوگیری از این کار حمایت همه جانبه خود را اعلام می داریم. (خبرگزاری حکومتی تسنیم – ۱۴ شهریور ۱۳۹۸)

******
۱۰ دختر به همراه ۲۵ پسر طی شبهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ شهریور ۱۳۹۸ در ساری بازداشت شدند. بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی فارس دستگیری این ۱۰ دختر در جریان سه مهمانی در ساری انجام شده است. تعدادی از این شهروندان از اهالی شهرهای مجاور ساری بودند. (خبرگزاری حکومتی فارس – ۹ شهریور ۱۳۹۸) در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۸‌ نیز، ۵۲ نفر در یک مهمانی دیگر در ساری بازداشت شده بودند. از این تعداد ۲۳ نفر دختر و ۲۹ نفر پسر بودند. مأموران حکومتی آنها را به بهانه وضعیت ظاهری نامناسب بازداشت کردند. (سایت حکومتی عصر ایران – ۲ شهریور ۱۳۹۸) همچنین در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۸، ۱۰ تن از شهروندان در یک مراسم عروسی در جویبار بازداشت شدند و تالار برگزارکننده این مراسم نیز پلمب شد. (خبرگزاری حکومتی رکنا- ۲۵ مرداد ۱۳۹۸) سپاه پاسداران استان همدان تحت عنوان «انهدام شبکه دورهمی بانوان با هدف ترویج سبک زندگی غربی» روز ۸ مرداد ۱۳۹۸، بدون اشاره ای به جزئیات و زمان و چگونگی انهدام این گروه، فقط اعلام کرد، «۲۰ نفر از بازداشت شدگان مورد برخورد، توجیه و ارشاد قرار گرفتند.» علی اکبر کریم پور، مسئول روابط عمومی و تبلیغات سپاه انصار الحسین همدان،‌ برگزاری این میهمانی که فقط زنان در آن شرکت داشتند را اقدامی «شبکه‌ای» در جهت «اهداف ضدفرهنگی» خواند و گفت که مدیران این مهمانی‌ها با تبلیغات در فضای مجازی زنان را به حضور در مهمانی دعوت می‌کردند و از آنها می خواستند «ساعاتی از شوهر و فرزندان خود دور شده و فقط به خودشان فکر کنند و شاد باشند.» (خبرگزاری حکومتی ایسنا – ۸ مرداد ۱۳۹۸)
این دستگیری ها در راستای سیاست افزایش اختناق در جامعه به منظور مهار کردن خیزش های اجتماعی در بحبوحه بحران اقتصادی و گسترش نارضایتی عمومی صورت می گیرند.

چند خبر اعتراضی؛
روز شنبه 16 شهریور، جمعی از کارگران هپکوی اراک پس از اتمام ساعت کاری در محوطه این شرکت، کارگران رسمی شرکت نیشکر هفت‌تپه برای دومین روز، جمعی از زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کننده زندان مرکزی کرج نسبت به شرایط غیرانسانی حاکم بر این زندان، 

روزهای دوشنبه و سه شنبه 11 و 12 شهریور، جمعی از معلمان حق التدریسی وزارت آموزش و پرورش، شماری از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت، اهالی شهرک ثامن الائمه فردوسیه و غارت شدگان مؤسسه کاسپین مقابل قوه قضائیه رژیم، تجمعات اعتراضی برگزار کردند.


اخبار منطقه و جهان؛
رئیس دولت محلی هنگ کنگ روز چهارشنبه 4 سپتامبر = 13 شهریور، اعلام کرد لایحه استرداد متهمان به چین را پس می‌گیرد. مخالفان این لایحه طی ماههای گذشته به‌طور گسترده در خیابانهای این شهر تظاهرات کرده بودند. مخالفان دولت محلی هنگ کنگ علاوه بر لغو لایحه استرداد، خواستار تحقیق مستقل در مورد خشونت پلیس این شهر و موج بازداشت معترضان شده بودند. بنا‌ به آخرین آمار ۱۱۸۳تن در جریان اعتراضات ماههای اخیر در هنگ کنگ بازداشت شدند.