صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۲۶، ۱۳۹۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 26 خرداد 98= 16 ژوئن 2019


روز شنبه ۲۵خرداد۱۳۹۸(۱۵ژوئن ۲۰۱۹)، هزاران ایرانی در تظاهرات بزرگی که از سوی مقاومت  ایران برگزار شده بود، در بروکسل گرد آمدند تا نقض حقوق‌بشر در ایران، تروریسم و جنگ‌افروزی رژیم در منطقه را محکوم و از مقاومت ایران و رئیس‌جمهور برگزیده آن خانم مریم رجوی حمایت کنند. تظاهر کنندگان پشتیبانی خود را از سازمان مجاهدین خلق ایران و کانون‌های شورشی اعلام و در میدان شومان تجمع و سپس راهپیمایی کردند. مریم رجوی در پیام ویدیویی خود خطاب به تظاهران کنندگان از جمله گفت: «... رژیم پوسیده ولایت فقیه در محاصره یک جامعه به ‌شدت معترض و به‌ستوه آمده است. کار به آنجا رسیده که مانند اواخر رژیم شاه، نمایندگان مجلس ارتجاع، پشت سر هم در مجلس همین رژیم،، زنگ خطر،، را به صدا در می‌آورند و نسبت به فاجعه‌ای که در تقدیر رژیمشان است، هشدار می‌دهند.... آخوند روحانی و وزرایش هم می‌گویند که در چهل سال گذشته اوضاع رژیم هیچ‌گاه به‌ این وخامت نبوده است». وی افزود: مردم ایران «سرنگونی تمامیت رژیم را می‌خواهند و فریاد می‌کشند حال اگر کسی می‌تواند،‌ رفتار فاشیسم دینی و ولایت فقیه را تغییر بدهد، به شرط اینکه حقوق‌بشر و حق حاکمیت مردم ایران قربانی نشود، ما به‌غایت استقبال می‌کنیم و می‌گوییم هر اندازه که می‌توانید رفتار این رژیم را تغییر بدهید...». خانم رجوی اروپا را فراخواند تا رژیم ایران را مورد تحریمهای همه جانبه قرار داده و سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات را در لیست گروههای تروریستی قرار دهد. در این تظاهرات شخصیتهای سیاسی و حقوق بشری اروپا از جمله، جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا؛ اینگرید بتانکور گروگان سابق و کاندید انتخابات رئیس‌جمهوری کلمبیا، آلخو ویدال کوادراس، معاون پیشین پارلمان اروپا و رئیس بنیاد در جستجوی عدالت؛ استرون استیونسون هماهنگ‌کننده کارزار برای تغییر در ایران، مارک دمس ماکر نماینده پارلمان اروپا از بلژیک، فرانسواز اسکپمنز، پروفسور اریک داوید کارشناس حقوق بین الملل در بروکسل، و  پیر کالآنت عضو پیشین سنای بلژیک سخنرانی کردند. همچنین زینت میرهاشمی سردبیر نشریه نبرد خلق از سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، سروناز چیت ساز نماینده شورای ملی مقاومت در آمریکا، هیثم مالح از رهبران اپوزیسیون سوریه، کاک بابا شیخ حسینی دبیرکل سازمان خبات کردستان ایران، گیسو شاکری هنرمند و فعال سیاسی،  و محمد محدثین رئیس کمیسیون خارجی شورای ملی مقاومت سخنانی ایراد کردند. این تظاهرات از جمله در تلویزیون العربیه، آژانس خبری عکس اروپا، خبرگزاری عکس گتی ایمج، سایت لوسا آژانس خبرگزاری پرتغال، سایت سون(‌۷) دی نیوز، رادیو بین‌المللی فرانسه، عرب نیوز، رسانه مصری أسرار الأسبوع، سایت العین الاخباریه ابوظبی، الیمن العربی، و بروکسل تایمز، انعکاس یافت. لازم به ذکر است که تظاهرات مشابهی در روز جمعه 21 ژوئن در واشینگتن برگزار خواهد شد. گفتگوی رادیو ایرآوا در اینباره را اینجا بشنوید.

******
صبح چهارشنبه 12 ژوئن= ۲۲خرداد وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد یک مجرای مالی نیروی تروریستی قدس به نام شرکت «منابع ثروت جنوب»‌را که صدها میلیون دلار اسحله قاچاق به شبه‌نظامیان وابسته به سپاه تروریستی پاسداران می‌رساند را تحریم کرده است. به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا این شرکت به همراه ۲فرد وابسته به آن، که آنها هم مورد تحریم واقع شده‌اند به‌ طور پنهانی برای نیروی قدس امکان دستیابی به سیستم مالی عراق، برای دور زدن تحریم‌ها،  فراهم می‌کرده‌اند. وزارت خزانه داری آمریکا همچنین گفت این ترکیب کمک می‌کردند تا ابومهدی مهندس مشاور عراقی قاسم سلیمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس که پیش از این مورد تحریم قرار گرفته است ثروتمند شود. ابومهدی مهندس یک شبکه قاچاق سلاح را اداره می‌کند و در بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های غربی و انجام ترور در منطقه شرکت داشته است. آمریکا همچنین ۱۶نهاد و فرد وابسته به رژیم اسد از جمله عامل انتقال نفت ایران به سوریه را تحریم کرد.

******
بامداد چهارشنبه شبه‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران فرودگاه «ابها» در عربستان سعودی را هدف حمله موشکی قرار دادند. شبکه تلویزیونی «المصیره» متعلق به شبه‌نظامیان حوثی ضمن اعلام این خبر گفت موشک کروز پرتاب شده به هدف اصابت کرده است. سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی سرهنگ ترکی المالکی گفت بر اثر این حمله ۲۶شهروند غیرنظامی مجروح شدند که از تابعیتهای مختلف هستند. این اقدام تروریستی همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن به ایران با ماموریت کاهش تنش بین رژیم ایران و آمریکا، صورت گرفت.

******
دادگاه عالی اداری شهر لونبورگ آلمان در واکنش به اعتراض ماهان ایر، ممنوعیت پرواز هواپیماهای این شرکت متعلق به سپاه پاسداران به آلمان را تأیید کرد. اداره فدرال هوانوردی آلمان اول بهمن ۹۷ اعلام کرده بود که هواپیماهای ماهان ایر اجازه نشستن و برخاستن در آلمان را ندارند. این دادگاه حکم داد که با توجه به منافع سیاسی عمومی جمهوری فدرال آلمان لغو مجوز تردد هوایی هواپیماهای ماهان ایر بلامانع است و می‌تواند ادامه پیدا کند.

 ******
فرماندهی مرکزی آمریکا- سِنتکام پس از حمله رژیم ایران به دو نفتکش در دریای عمان یک ناو جدید به منطقه اعزام می‌کند. سنتکام طی بیانیه‌یی اعلام کرد: آمریکا علاقه‌یی به یک درگیری جدید در خاورمیانه ندارد، اما برای دفاع از منافع آمریکا، از جمله آزادی کشتی‌رانی، یک ناو جدید به منطقه اعزام می‌کند. بر اساس این بیانیه ناوشکن یواس‌اس میسون در حال حرکت به سوی دریای عمان است. این ناوشکن در دو سال اخیر به‌خاطر جنگ یمن،‌ در خلیج عدن حضور داشت. در همین رابطه آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل ‌متحد حمله به نفتکش‌ها را محکوم کرد. فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) فیلم های قایقهای سپاه پاسداران برای منتقل کردن مینها و پاک کردن آثار جرم و شواهد حمله به کشتی ها در دریای عمان را منتشر کرد و وزارت خارجه آمریکا آنرا در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد گذاشت. سی ان ان فیلم منتشر شده توسط وزارت دفاع آمریکا را نشان داد که قایق گشتی سپاه پاسداران در حال جداکردن مین منفجر نشده از بدنه نفتکش آتش گرفته کوکوکا در دریای عمان می باشد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز گفت رژیم ایران عامل انفجار نفتکشها در دریای عمان است.

******
با شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران به‌سمت گروهی از کولبران در منطقه زلی در بانه محمد حسین زاده به ‌قتل رسید و دو کولبر دیگر زخمی شدند.
  
******

اعضای مجلس رژیم در جلسات علنی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه حسن روحانی را به‌خاطر نامشخص بودن سرنوشت ۱۴میلیارد دلار یارانه کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰تومانی مورد حمله قرار دادند.


******
بعد ازظهر جمعه ۲۴خرداد مراسم یادبود علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی ۲۱ساله که به جرم توهین به سران رژیم و خامنه‌ای محکوم به 8 سال زندان شده بود و در زندان توسط ایادی رژیم کشته شد، برگزار شد. مراسم خاکسپاری زندانی سیاسی علیرضا شیرمحمدعلی در فضای امنیتی و با حضور نیروهای امنیتی و لباس شخصی در بهشت زهرای تهران برگزار شد. علیرضا روز دوشنبه ۲۰خرداد توسط محمدرضا خلیل زاده و حمیدرضا شجاع زاده به ‌قتل رسید. این دو که از عوامل و گماشتگان رژیم در زندان هستند با چاقو به شاهرگ و شکم علیرضا شیرمحمدعلی ضربه زدند و که منجر به پارگی شاهرگ و روده وی شد. این زندانی پیش از رسیدن به بیمارستان جان باخت. همبندی علیرضا به نام برزان محمدی نیز به شدت مجروح شده است. گفته می شود عوامل و کارگزاران زندان برای این‌که قتل  این دو زندانی به‌صورت موفقی اجرا شود و بتوانند آن را صحنه ساختگی درگیری زندانیان با یکدیگر جلوه دهند، از قبل تلفن این سالن را قطع کرده بودند و در زمان حمله به زندانیان سیاسی نیز، بر اساس طراحیهای قبلی هیچ ماموری در اتاق حضور نداشت. علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ساله و اهل محله نازی آباد تهران در تیرماه ۱۳۹۷بازداشت شد. این زندانی سیاسی به اتهام توهین به خمینی و خامنه‌ای و فعالیت تبلیغی علیه رژیم به ۸سال حبس تعزیری محکوم شده بود. علیرضا و برزان محمدی محبوس در زندان تهران بزرگ از ۲۳اسفند ۹۷تا ۲۷فروردین‌ ۹۸ در اعتراض به تفکیک نشدن زندانیان و شرایط وخیم بهداشتی و زیستی و نداشتن امنیت جانی در این زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.

اخبار سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
سه تن از فعالان کارگری به نامهای مرضیه امیری، ندا ناجی و عاطفه رنگریز که ۴۰ روز پیش در روز جهانی کارگر برابر با اول مه در تظاهراتی در مقابل مجلس رژیم به همراه 15 فعال دیگر بازداشت شده بودند همچنان در اسارت به سر می برند. خانواده های دستگیر شدگان تظاهرات روز جهانی کارگر از روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت بارها در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنها شدند.

******
مسئولین زندان اوین از انتقال ساناز الهیاری از اعضای نشریه گام که از 5 ماه پیش در بازداشت به سر می برد، به بیمارستان علیرغم وضعیت وخیم جسمی او ممانعت به عمل آوردند. وی در  دوره بازداشت به بیماری نامشخصی مبتلا شده و دچار ضعف جسمی، لرزش اندام ها، مشکلات گوارشی و درد شدید معده است. ساناز الهیاری ماه گذشته به بهداری زندان منتقل شد و استفاده از داروهایی که توسط بهداری برای او تجویز شد ضعف و لرزش بدنش را تشدید کرد. خانواده ساناز الهیاری اخیراً برای رسیدگی به وضعیت دخترشان همراه با نامه ای به مجلس رژیم مراجعه کردند اما مأمورین نه تنها از ورود آنها به ساختمان جلوگیری کردند بلکه نامه را نیز جهت بررسی در مجلس تحویل نگرفتند.

******
الهام سادات اصغری، رکوردار شنای ایران در جهان از سوی هیچ نهاد و دستگاهی در ایران حمایت و پشتیبانی نمی شود. این زن شناگر در حالی که رکورد جهان و ثبت در کتاب گینس را دارد بر اساس گفته های خودش از کوچکترین حمایتی از جانب حکومت برخوردار نیست. وی در این رابطه به خبرنگار رسمی ایرنا گفت، «امثال من که رکوردهای جهانی را جابجا می کنیم بدون داشتن مربی و حمایت های فدراسیون های مربوطه حتی هزینه مکانی برای اردوها را با جیب خود پرداخت می کنیم الهام سادات اصغری اولین بار سال ۲۰۱۷ رکورد شنای جهان را با دستان بسته در مسافت بیش از چهار هزار و ۲۰۰ متر به ثبت رساند و توانست رکورد «پائلو کارزری» از کشور ایتالیا را در سه هزار و ۵۰۰ متر با دستان بسته بشکند. این شناگر ۳۵ ساله در سال ۲۰۱۹ برای بار دوم توانست با ارتقای رکورد شنا از مسافت پنج هزار و ۵۰۰ متر با دستان بسته بگذرد و نامش را در گینس برای بار دوم به ثبت برساند.

******
برغم گذشت ۲۰ روز از بازداشت، زهرا محمدی فعال مدنی کرد، 28 ساله اهل روستای سرواله دهگلان، دارای مدرک کارشناسی ارشد ژئوپلیتیک از دانشگاه بیرجند، و مسئول انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین، همچنان در وضعیت نامعلومی به سر می برد. زهرا محمدی در ۲ خرداد ۱۳۹۸ در جریان حمله مأموران اداره اطلاعات سنندج به منزلش هم زمان با دو عضو دیگر این انجمن بازداشت شد. خانواده این فعال مدنی روز پنج شنبه ۹ خرداد ۹۸،‌  بعد از ۸ روز توانستند با وی ملاقات کنند و از ‌آن زمان تاکنون از وضعیت وی بی خبر هستند. زهرا محمدی به مدت ۱۰ سال در شهر سنندج و روستاهای اطراف آن مشغول تدریس زبان کردی بود و یکی از مؤسسین انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین می باشد که در سال ۱۳۹۲ تأسیس شد. انجمن نوژین یکی از انجمنهای فرهنگی و اجتماعی فعال در کردستان می باشد که در چندین شهر این استان از جمله سنندج، کامیاران، دهگلان،‌ سقز و بانه فعالیت دارد.

******
ایوب سلیمانی جانشین فرمانده نیروی انتظامی، بار دیگر اعلام کرد، کشف حجاب در خودرو جرم است و پلیس با جرم مشهود برخورد می کند. (رسانه های حکومتی – ۲۱ خرداد ۱۳۹۸)
سلیمانی در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید رانندگان آژانس ها و سامانه هوشمند حمل و نقل عنوان می کنند که مسافرانشان کشف حجاب کرده اند و چرا باید آنها پاسخگو باشند گفت، «مسئولیت قانونی خودرو با مالک خودرو است. همانطور که اگر مسافر از کمربند ایمنی استفاده نکند مالک خودرو جریمه می شود و باید در برابر قانون پاسخگو باشد، بنابراین لازم است که راننده ها متوجه و متعهد به مسئولیت قانونی خود بوده و اجازه عمل خلاف قانون از جمله جرم کشف حجاب به مسافرین خود ندهند. باید شرکتهای حمل و نقل هوشمند در قوانین خود بر رعایت حجاب و شئونات اسلامی تأکید کنند
سه روز پیش یکی از رانندگان اسنپ به یک خانم به بهانه حجاب اجباری تذکر داد و این خانم در توییتر خود عملکرد این راننده را با درج عکس و مشخصات وی منتشر کرد. (خبرگزاری حکومتی رکنا- ۲۰ خرداد ۱۳۹۸در گزارشی دیگر به تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۸، نیروی انتظامی مازندران با دستور دادستانی به سد لفور رفته و زنان و مردانی که با لباس شنا در حال قایقرانی بودند را دستگیر کردند. نیروی انتظامی مازندران از روی عکس های منتشر شده اقدام به شناسایی زنان و مردان داخل عکس ها کرد و احتمال دستگیری های دیگر هم هست.(خبرگزاری حکومتی رکنا- ۱۸ خرداد ۱۳۹۸)
همچنین، محمد رضا آمویی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه گفت، ۶۱۱ نفر در ماه رمضان به دلیل بی توجهی به تذکرات پلیس در کرمانشاه دستگیر شدند. از این تعداد دستگیری ۴۶ نفر زن بودندوی همچنین اعلام کرد که در طول ماه رمضان علاوه بر پلمب واحدهای صنفی متخلف، ۴۱۶۶ نفر از متظاهران به روزه خواری تذکر لازم را دریافت کردند. (خبرگزاری حکومتی فارس- ۱۹ خرداد۱۳۹۸)


اخبار اعتراضی؛


- روز چهارشبنه 22 خرداد، مالباختگان عظیم خودرو نسبت به کلاهبرداری و غارت دارایی هایشان مقابل قوه قضائیه رژیم در تهران   
- روز سه شنبه 21 خرداد، حدود ۴۰۰تن از کارگران شرکت نکاچوب در ساری نسبت به تمدید نشدن قرارداد و پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده، جمعی از غارت‌شدگان مؤسسه سکه ثامن در مقابل دادسرای عمومی رژیم در نزدیکی بازار بزرگ تهران، با شعار: یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه، جمعی از شهروندان و فعالان ترک از جمله زنان در حمایت از فعال ترک عباس لسانی که در زندان اردبیل می باشد،
- روز دوشنبه 20 خرداد، بازنشستگان کشوری نسبت به پاسخ نگرفتن در مورد مطالبات شان در مقابل  صندوق بازنشستگی در خیابان فاطمی تهران، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین و ثامن الحجج نسبت به برآورده نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان دادسرای رسیدگی به جرایم پولی و بانکی در تهران، جمعی از اهالی روستای طولیان در 7 کیلومتری شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه نسبت به قطعی مکرر آب و اعمال سیاستهای آب و فاضلاب روستایی کهگیولیه و نحوه آبرسانی به روستاهای بخش مرکزی، مقابل فرمانداری دهدشت،
و روز یکشنبه 19 خرداد، دانش آموزان اعتصابی مدرسه دخترانه زینبیه شهر کامیاران برای پرداخت هزینه برگه امتحانی، دست تجمعات اعتراضی و اعتصاب زدند.


 اخبار زندان؛

رژیم در بیله‌سوار مغان یک زندانی را به‌دلیل کشتن دو مأمور نیروی انتظامی به‌دار آویخت. ناصر عتباتی رئیس دادگستری رژیم در استان اردبیل روز چهارشنبه ۲۲خرداد با اعلام این خبر گفت: این فرد اخیراً با اسلحه گرم موجب کشته شدن ۲تن از مأموران نیروی انتظامی شده بود.