صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 14 بهمن 97= 3 فوریه 2019

به‌دنبال اعلام ساز و کار مالی جدید اروپا، مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی پالرمو یا کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی، را که قرار بود در جلسه روز شنبه ۱۳بهمن بررسی شود، به تعویق انداخت. آخوند مصباحی مقدم از اعضای این مجمع درباره دلیل تعویق این بررسی گفت: فضای جلسه مجمع تشخیص به نفع تصویب پالرمو نبود. در همین حال، جواد لاریجانی از معاونان دستگاه قضایی خامنه‌ای خواستار توقف بررسی لوایح مربوط به اف.ای.تی.اف شد و گفت: آنچه توسط سه کشور اروپایی به‌عنوان یک ترتیبات خاص مالی برای دور زدن تحریمها و به‌نحوی منفعت‌رسانی به ما از برجام با بوق و کرنای فراوان اعلام شده، دارای سه اشکال عمده است: اول این‌که بسیار دیر اعلام شده، دوم این‌که این کانال مالی بسیار محدود است. اگر بنا بود در رابطه با اقلام دارویی و غذایی حساس بحث کنیم که قطعنامه‌های سازمان ملل همه تحریمها در دنیا را از غذا و دارو استثنا کرده است. سوم این‌که تمام این موارد نسیه است.  وی افزود: اروپا اجرای این ساز و کار را به تصویب سریع لوایح مربوط به اف.ای.تی.اف منوط کرده است. دولت به هیچ‌وجه نباید به‌طور نسیه معامله کند. بررسی لایحه پالرمو و همه لوایح مربوط به FATF باید به تأخیر بیفتد و از هر گونه ذوق‌زدگی نامناسب اجتناب شود. در بیانیه سه کشور اروپایی که روز پنجشنبه انتشار یافت آمده است: ساز و کار جدید مطابق بالاترین استانداردهای بین‌المللی مقابله با پولشویی و تروریسم و تبعیت از تحریمهای اتحادیه اروپا و سازمان ملل عمل می‌کند. به شرط اینکه رژیم:
- با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل و به موقع به‌عمل بیاورد،
- یک نهاد متناظر مؤثر و شفاف ایجاد کند،
- و به سرعت همه عناصر برنامه اقدام اف.ای.تی.اف خود را به‌جا بیاورد و این تا زمانی است که رژیم ایران به تعهداتش در برجام به‌طور کامل عمل کند. سه کشور اروپایی مجددا تأکید می‌کنند که تلاشهایشان برای حفظ شروط اقتصادی برجام، مشروط به اقدام اجرای کامل تعهدات هسته‌یی ایران است.«اینستکس» که به‌جای SPV آمده طبق بیانیه وزرای خارجه این سه کشور از تجارت قانونی پشتیبانی می‌کند و قصد دارد که در طولانی‌مدت برای گردانندگان اقتصادی کشورهای ثالث که می‌خواهند با ایران تجارت کنند باز باشد.

******
کنفرانس ورشو در کشور لهستان با محوریت مسئله بین المللی رژیم ایران، در روزهای 13 و 14 فوریه= 24 و 25 بهمن سال جاری، برگزار خواهد شد. در این کنفرانس مواردی از قبیل: تروریسم و افراط گرائی، تولید موشک و گسترش آن، امنیت راههای تجاری دریائی و بررسی خطرهای ناشی از گروههای افراطی، که خط مشترک همه آنها رژیم ایران است برگزار خواهد شد. مصاحبه رادیو ایرآوا دراینباره را در اینجا بشنوید.

******
بدعوت مقاومت ایران، ایرانیان آزادیخواه از سراسر جهان در روز 19 بهمن= 8 فوریه در میدان دانفر روشروی پاریس در فرانسه برای اعتراض به نقض وخامت بار و گسترده حقوق بشر و تحرکات تروریستی رژیم ایران در خاک اروپا، و حمایت از مقاومت سازمانیافته علیه رژیم آخوندها گرد هم خواهند آمد.
******
سندیکاهای فرانسوی "ث.اف.‌د.‌ت" (CFDT نزدیک به سوسیالیست‌ها) و "ث.ژ.ت" (CGT کمونیست) که دو اتحادیه بزرگ و تاریخی فرانسه به شمار می آیند و همچنین "اف.اس.او" (FSU منحصر به کارمندان دولت) و چند سندیکای دیگر که به‌طور کلی به طیف چپ تعلق دارند، در بیانیه مشترکی اعلام کردند "بدتر شدن وضعیت کلی حقوق‌بگیران ایرانی آنان را از چند هفته قبل به اعتراض و طرح مطالبات واداشته است. آنان خواهان بهبود شرایط کار و زندگی خود هستند و از حقوق‌های ناچیز و تأخیرهای چند ماهه در پرداخت آن خسته شده‌اند".
این بیانیه می‌افزاید در مواردی چون نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز، بسیج کارگران و کارمندان شکلی جدی‌تر به خود گرفته و به اعتصاب منجر شده است. معلمان سراسر کشور نیز "برای حقوق و درآمد آبرومندانه مبارزه می‌کنند". اتحادیه‌های فرانسوی می‌افزایند تنها پاسخ رژیم ایران بازداشت و زندانی کردن بوده است. در این بیانیه از (محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان)، (محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران)، عابدی و مردانی (به‌عنوان چند تن از معلمان بازداشت شده نام برده شده استاین بیانیه در پایان از رژیم ایران می‌خواهد که کنوانسیونهای بین‌المللی را که خود امضا کرده است، محترم بشمارد. آنها اخطار می‌دهند که در غیر این صورت به نهادهای بین‌المللی و از جمله به سازمان بین‌المللی کار شکایت خواهند برد.

******
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بامداد جمعه اول فوریه= ۱۲بهمن با اشاره به توئیت حسن روحانی، رئیس جمهور آخوندها نوشت: حتی رئیس جمهورتان به ۴۰سال شکست رژیم ایران اعتراف می‌کند. وی افزود: «نیازی نبود این‌طور باشد، اما رژیم حاکم بر ایران همواره ایدئولوژی را بر منافع و رفاه مردم ایران ترجیح داده است». مایک پمپئو در انتهای این پیام از هشتگ #چهل_سال_شکست استفاده کرده استوزیر خارجه آمریکا در آبان ماه گذشته نیز همزمان با شروع مرحله دوم تحریمها، در پیامی گفت: «ایالات متحده با ایستادن در کنار مردم ایران با آنها ابراز همبستگی می‌کند. مردم ایران پس از گذشت تقریبا ۴٠سال بیشترین صدمه را از سوء مدیریت و فساد اقتصادی خورده‌اند.». لازم به ذکر است که آقای پمپئو از شهریور سال گذشته بارها اعلام کرده که دولت کشورش در کنار مردم ایران خواهد ایستاد و رژیم ایران را خطر بین المللی قلمداد کرده است.

******
هیل نشریه کنگره آمریکا نوشت: شرکت فیس‌بوک و توییتر روز پنجشنبه 31 ژانویه = 11 بهمن، اعلام کردند که هزاران حساب مرتبط با یک کمپین دروغپراکنی رژیم ایران در سراسر پلتفرمها را حذف کرده اند. فیس‌بوک در بیانیه‌یی اعلام کرد «۷۸۳صفحه، گروه و حساب کاربری که مرتبط با رفتار غیرحرفه‌یی ایران بوده، مسدود و معلق شده است.» ناتانیل گلیچر رئیس بخش امنیت سایبری فیس‌بوک در این بیانیه گفته است، این حساب‌ها در کشورهای مختلف و با سوء‌استفاده از شهروندان محلی، به گسترش اطلاعات در خدمت منافع رژیم ایران می‌پرداختند. توییتر هم اعلام کرد 2617 حساب که بر این باور است منشأ آنها ایران بوده، همراه با هزاران حساب دیگر از روسیه و ونزوئلا را پایین کشیده است... یکی از صفحاتی که شرکت فیس‌بوک آن‌را مسدود کرده حداقل دو میلیون مشترک داشته است. مجموعا کمتر از ٣٠هزار دلار برای تبلیغ محتوای این صفحات در فیس‌بوک هزینه شده بود. در تصاویری که فیس‌بوک از صفحات جعلی ادعایی منتشر کرده، مضامینی در انتقاد از عربستان و اسراییل و در حمایت از بشار اسد دیده می‌شود. شرکت فیس‌بوک همچنین روز ۵بهمن اعلام کرده بود حداقل ۶۵۰حساب مرتبط با روسیه و رژیم ایران را که تلاش داشتند نفوذ سیاسی روی فالوورهای خود اعمال کنند، حذف کرده.

******
جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارشی درباره تهدیدات جهانی در چهار بخش، از جمله تروریسم به توطئه تروریستی رژیم ایران علیه گردهمایی مقاومت در پاریس اشاره دارد. در این گزارش آمده است: رژیم ایران قریب به یقین به ساخت و حفظ قابلیتهای تروریستی بعنوان گزینه‌یی بازدارنده یا برای تلافی‌جویی علیه دشمنان مورد نظرش ادامه خواهد داد. این گزارش بر مبنای اطلاعات گردآوری شده تا ۱۷ ژانویه ۲۰۱۹ تهیه شده است. مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده می‌گوید ارزیابی ما کماکان این است که «(رژیم)ایران در حال حاضر فعالیتهای کلیدی ساخت جنگ‌افزار هسته‌یی که به باور ما برای تولید یک بمب هسته‌یی لازم است را دنبال نمی‌کند». دن کوتس تصریح می‌کند «با این وجود، مقامهای ایران به‌طور علنی تهدید کرده‌اند اگر ایران از مزایای محسوس تجاری و سرمایه‌گذاری که از توافق هسته‌یی انتظار می‌رفت برخوردار نشود، بعضی تعهداتشان بر مبنای برجام را معکوس کرده و فعالیتهای هسته‌یی که برجام محدود کرده بود را از سر می‌گیرند». برنامه موشک‌های بالستیک ایران که شامل بزرگترین زرادخانه موشک‌های بالستیک در منطقه است کماکان تهدیدی برای کشورها در سراسر خاورمیانه محسوب می‌شود. فعالیت ایران بر روی یک پرتابگر فضایی، از جمله «سیمرغ»، زمان‌بندی رسیدن به موشک بالستیک بین قاره‌ای را کوتاه‌تر می‌کند، زیرا پرتابگر فضایی و موشک بالستیک بین قاره‌ای از فناوری مشابه‌ای استفاده می‌کنندایالات متحده در سال ۲۰۱۸ به این نتیجه رسید که ایران تعهداتش بر مبنای «کنوانسیون جنگ‌افزارهای شیمیایی» را نقض کرده است و ما همچنان نگران هستیم که ایران مواد شیمیایی مورد استفاده برای مقاصد تهاجمی می‌سازد و هنگام تصویب «کنوانسیون جنگ‌افزارهای شیمیایی» تمام قابلیتهای قبلی‌اش در تولید جنگ‌افزار شیمیایی را اعلام نکرده بود.

******
دونالد ترامپ روز پنجشنبه 31 ژانویه= ۱۱ بهمن در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: فکر می‌کنم رژیم ایران رژیمی است که ما باید از نزدیک بسیار مراقب آن باشیم. رژیم ایران تهدید است. این رژیم یک تهدید بزرگ است و فکر می‌کنم زمانیکه آن توافق اتمی مسخره رژیم ایران را لغو کردم کار بزرگی کردم. آن یک توافق وحشتناک یک جانبه بود. فکر می‌کنم ایران کشوری است که ما باید از نزدیک بسیار مراقب آن باشیم. نمی‌خواهیم در موقعیتی باشیم که عقب بمانیم. ما دیگر از پشت رهبری نخواهیم کرددونالد ترامپ روز چهارشنبه 30 ژانویه نیز هشدار داد: آنها در حال آزمایش موشکها و چیزهای دیگری برای نزدیک شدن هر چه بیشتر به هدف شان هستند. تنها چیزی که آنها را عقب نگه داشته، از هم پاشیدن اقتصادشان است. در گزارش ۱۶نهاد اطلاعاتی آمریکا آمده است، فعالیتهای موشکی رژیم همچنان یک تهدید برای خاورمیانه است و این رژیم بر ارتقای موشکهای ماهواره‌بر تمرکز کرده تا به موشکهای قاره‌پیما دسترسی یابد.

******
دولت استرالیا از روز پنجشنبه، بخش صدور ویزای سفارت خود در ایران را پس از هشدار چند وکیل مهاجرت به‌دلیل سوء‌استفاده و وجود رابطه و فساد در گرفتن و صدور ویزا تعطیل کرده است. به گزارش اِی.بی.سی، این اتهامات در نامه‌یی برای سفارت در ژانویه ۲۰۱۷ ارسال شده است که بعد برای دیدبان ارشد مبارزه با فساد در استرالیا فرستاده شده بود و سپس نهادهای مرتبط در استرالیا به تحقیق درباره آن پرداختند. ای بی‌سی افزود: بازرسان که اعتقاد بر این است از کارگروه درستی ویزا ACLEI باشند، از چندین ایرانی در استرالیا در مورد شرایطی که در آن ویزاهایشان را گرفته‌اند سؤال کرده است. بر اساس این گزارش افرادی با ادعای این‌که در سفارت استرالیا در تهران کسانی را می‌شناسند، با دریافت «هزاران دلار» برای متقاضیان ویزا دریافت می‌کردند. این وب‌سایت نوشته است که تاکنون توانسته ۴۵۷مورد ویزا را که به همین ترتیب صادر شده، دنبال و پیگیری کنند. بخش صدور ویزای سفارت استرالیا در تهران به همین دلیل از تابستان تعطیل شده و درخواستهای ویزا در سفارتخانه‌های دیگر استرالیا در منطقه در حال بررسی است.

به چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران توجه بفرمایید؛

روز پنج شنبه ۱۱ بهمن  دادسرای فردیس کرج در نهایت سند وثیقه ۳۰۰ میلیونی که ساعت ۸ صبح آماده شده بود را نپذیرفتند و برای فعال کارگری پروین محمدی قرار بازداشت موقت یک ماه صادر شد و خانم محمدی به زندان کچویی کرج منتقل گردید. پرونده این فعال کارگری پس از دست به دست شدن در شعبه های دادگاه های مختلف در نهایت با قرار بازداشت یک ماهه مواجه شد. خانم پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران روز سه شنبه ۹ بهمن توسط مامورین نیروی انتظامی کلانتری ۱۱ فردیس کرج بازداشت شد. وی ساعاتی پس از بازداشت جعفر عظیم زاده دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شد. کلیه وسایل شخصی از جمله لپ تاب و گوشی همراه وی نیز توسط مامورین انتظامی ضبط شده است.


******
زندانیان سیاسی یاسمن آریانی و صبا کرد افشاری با ارسال یک نامه سرگشاده از زندان اوین به مطلب منتشر شده در روزنامه ایران که وضعیت زندانیان سیاسی را مناسب توصیف کرده بود واکنش نشان دادند. روزنامه رسمی ایران در تاریخ ۲۷ دی 97 ضمن درج مطلبی مدعی شده بود که «محکومین امنیتی (سیاسی) فاقد هر گونه مشکلات هستند و از لحاظ تماس تلفنی، ملاقات با خانواده و استفاده از امکانات پزشکی در بهترین وضعیت قرار دارند.»یاسمن آریانی و صبا کرد افشاری در نامه سرگشاده خود اعلام کردند که «تمام این ادعاها بی پایه و اساس بوده و کذب می باشد» . «بند زنان زندان اوین سالهای زیادی بود تلفن نداشت و تنها راه ارتباطی زندانیان با خانواده شان هفته ای ۲۰ دقیقه ملاقات بود... بعد از پیگیری های متوالی سرانجام تلفن به داخل بند آمد؛ کوشش ها شامل ۲۰ روز اعتصاب غذای بعضی از عزیزان می شود. با وجود تلاش هایی که کردیم، بی نتیجه ماند و به جای ۶۰ دقیقه تلفن در هفته هر نفر تنها ۳۰ دقیقه زمان دارد یعنی سه روز در هفته به مدت ۱۰ دقیقه.» آنها به ممنوع الملاقات بودن زوج زندانی سیاسی گلرخ ایرایی و آرش صادقی اشاره کردند که به مدت ۱۰ ماه از هم بی خبر بودند. یاسمن آریانی و صبا کرد افشاری همچنین به مواردی اشاره کردند که زندانیان سیاسی زن به خاطر دسترسی به خدمات دندانپزشکی بعد از یک سال پیگیری مجبور به اعتصاب غذا شدند. این دو زندانی سیاسی، در قسمتی از نامه خود با اشاره به زندانی سیاسی مریم اکبری منفرد نوشتند، «طبق قانون زندان ها به هر زندانی هر دو ماه یکبار به مدت ۳ الی ۵ روز مرخصی اعطا می شود، در حالی که ... در اینجا هستند کسانی که بعد از گذشت ۱۰ سال از حبس خود و داشتن شرایط مرخصی هنوز به مرخصی نرفتند آنها در پایان به کمبود جیره غذایی زندان اشاره کردند که چه آثار سوئی بر روی جسم و جان زندانیان سیاسی زن دارد.
یاسمن آریانی و صبا کرد افشاری در جریان اعتراضات مرداد ماه ۹۷ در تهران دستگیر شدند و به یک سال حبس محکوم شدند. آنها هم اکنون در بند زنان زندان اوین محبوس می باشند.

******
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 9 بهمن، سخنگوی اورژانس بم، مجتبی خالدی اعلام کرد روز سه شنبه ۹ بهمن ساعت ۱۰ صبح در دبستان دخترانه پیام هدایت شهر بم در استان کرمان، ۲۵ دختر دانش آموز به علت استنشاق گاز سمی مونو اکسید کربن دچار مسمویت شدند. از این ۲۵ دختر دانش آموز، ۱۶ نفر به صورت سرپایی درمان اما ۹ دختر دانش آموز برای درمان به بیمارستان منتقل شدند. بر اساس گزارشات، گاز گرفتگی این دختران دبستانی به دلیل نشت گاز بخاری کلاس درس آنها بوده است.

چند خبر اعتراضی؛

- روز پنجشنبه 11 بهمن، مردم شهر رفیع در استان خوزستان، بدنبال سیل در این شهر، با بیرون کردن فرمانده سپاه از شهرشان، که پس از سه روز در محل حضور یافته بود، شماری از کشاورزان شهرستان فلاورجان نسبت به باز نشدن دریچه های کانال و همچنین گرفتن حق آبه خود از زاینده رود در محل سد نکو آباد در اندیمشک، جمعی از مالباختگان پروژه کشوری اصفهان

- روز چهارشنبه 10 بهمن، جمعی از غارت‌شدگان موسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در کرمان،کارگران قطار شهری اهواز نسبت به پرداخت نشدن ۱۸ماه حقوق، جمعی از فعالان محیط ‌زیست در بهبهان، جمعی از پرسنل راه‌آهن شرکت تراورس در اندیمشک نسبت به پرداخت نشدن مطالبات مزدی ۴ماهه خود، جمعی از حواله‌داران دی و بهمن خودرو چانگان در تهران، و رانندگان تاکسی در بوکان تجمعات اعتراضی برپا کردند.
******
روزنامه الحیات 7 بهمن در گزارشی از کانونهای شورشی هوادار مجاهدین در داخل کشور نوشت: کانونهای شورشی هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران در شهرهای ایران پایگاه‌های بسیج و عکسهای خامنه‌ای را به آتش می‌کشند. این سلسله عملیات در شرایطی صورت می‌گیرد که رژیم در اطراف همه پایگاه‌های بسیج و عکسهای خامنه‌ای، دوربین مخفی کار گذاشته است و برای حفظ این پایگاهها همه اقدامات امنیتی لازم را انجام داده است با چنین وضعیتی به آتش کشیدن آنها توسط کانونهای شورشی و فیلمبرداری از این عملیات شجاعانه، نشان‌دهنده روحیه جنگاوری کانونهای شورشی، هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران است. این روزنامه سپس به برخی فعالیتهای کانونهای شورشی در خراسان رضوی، مشهد، اصفهان، تبریز، شهر طُرقبه و شهرکرد اشاره کرد.

 اخبار زندان؛
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 6 بهمن، مدیر کل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی، محمد نفریه، در مورد جدا کردن کودکان از مادران زندانی شان، اعلام کرد، «طی تفاهم نامه ای که بین ما و سازمان زندانها منعقد شده است، تمام کودکان بالای دو سال باید به سازمان بهزیستی تحویل داده شوند، چرا که فضای زندان اثر تربیتی و آموزشی بسیار بدی روی کودکان می گذارد.» نفریه گفت: «احداث مهد کودک در زندانها بر عهده ما نیست؛ شرایط زندان شرایط خاص امنیتی است و رفت و آمد همراه بچه به مهد کودک با مشکلاتی مواجه است. از همین رو امکان ایجاد مهد کودک در زندان میسر نیست.» وی افزود: «در حال حاضر ۱۸۰۰ کودک که مادرانشان زندانی هستند در مراکز بهزیستی حضور دارند و تا زمانی که مادر آزاد می شود و شرایط نگهداری از فرزندش را داشته باشد، این کودک در بهزیستی نگهداری خواهد شد.»

- یک زن زندانی که هویت او تنها با حروف اختصاری «م. الف» مشخص شده صبح چهارشنبه ۱۰بهمن در زندان نوشهر، واقع در استان مازندران، به دار آویخته شد. وی از ۶سال پیش که به اتهام قتل عمد حکم اعدام دریافت کرده بود در زندان به سر می برد. این ۸۷مین زنی است که در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی حلق آویز می شود. روز اول دیماه نیز، یک زن ۲۵ ساله به نام نوشین، و روز ۲۲ آبان یک زن ۲۷ساله به نام شراره الماسی حلق آویز شدند. هم اکنون حداقل ۱۱ زن در زندان قرچک به دلیل واکنش نشان دادن در مقابل خشونت و در دفاع از خود، زیر حکم اعدام قرار دارند. وضعیت مشابهی در زندانهای سراسر ایران وجود دارد و بسیاری از زنانی که متهم به قتل هستند در دفاع از خود در مقابل خشونت اقدام به این کار کرده اند. پیش از این در ۱۳مهر ۹۷، کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد میشل باشله با صدور بیانیه ای در محکومیت اعدام زینب سکانوند که ۸۴مین زن اعدامی در دوران روحانی بود، تأکید کرد که سازمان ملل متحد با استفاده از مجازات مرگ در هر شرایطی مخالف است زیرا هیچ سیستم قضایی در جهان عاری از خطا نیست.

اخبار منطقه و جهان؛
مخالفان نیکلاس مادورو، که مشروعیتش از سوی خوان گوایدو، رئیس پارلمان به چالش کشیده شده، روز پنجشنبه بار دیگر به خیابانها رفته و از ارتش کشور خواستند با آنها همراه شود.
راهپیمایان معترض با شعارهای «نه به دیکتاتوری»، «ارتشی عزتت را پس بگیر» و «گوایدو رئیس‌جمهور ماست» راهی خیابانها شده‌اند. از سوی دیگر و همزمان خوان گوایدو، رهبر مخالفان، نیز در پیامی خطاب به نیروهای مسلح کشورش گفته است «به مردمی که منفعت خواسته‌هایشان نصیب خانواده‌های شما هم خواهد شد، شلیک نکنید». مخالفان نیکلاس مادورو معتقدند که انتخابات ریاست‌جمهوری سال پیش با اصول و معیارهای دموکراتیک برگزار نشده بود و مخالفان اصلی اجازه حضور در آن را نداشتند. لازم به ذکر است که پارلمان که در دست مخالفان مادورو است، ریاست‌جمهوری مادورو را «غیرقانونی» نامیده است. خوان گوایدو از حمایت ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بسیاری از کشورهای منطقه و نیز شماری از دیگر کشورها از جمله در قاره اروپا و استرالیا برخوردار است. او خود را رئیس‌جمهوری موقت کشور اعلام کرده و خواستار برگزاری انتخابات دوباره می باشد. مادورو در سال ۲۰۱۳ و پس از مرگ هوگو چاوز، به قدرت رسید. ونزوئلا سالهاست با تنشهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روبه‌روست.

******

یک پناهنده کرد ایرانی به نام بهروز بوچانی که 5 سال است در بدترین شرایط در کمپ استرالیا در جزیره مانوس زندگی می کند، برنده معتبرترین جایزه ادبی استرالیا شد. آقای بوچانی با استفاده از موبایل خود، رمانی به نام "هیچ دوستی جز کوهستان"
و یا  No Friend but the Mountains 
را برشته تحریر در آورد. آقای بوچانی در این رمان، راوی سرنوشت خود و دیگر پناهجویان تبعیدی به جزیره مانوس است. گفتنی است که آقای بوچانی برای دریافت جایزه اش امکان خروج از جزیره را ندارد.