صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۱، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 1 بهمن 97= 10 فوریه 2019

گروه لیما که متشکل از ۱۳کشور آمریکای جنوبی و کاناداست روز دوشنبه  4 فوریه= ۱۵بهمن در پی حمایت شماری از کشورهای اروپایی از خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که خواهان برکناری مادورو است، خواهان فشار مضاعف تحریمها بر دولت مادورو گردید. کشورهای عضو لیما از ابتدا حمایت و پشتیبانی خود را از خوان گوایدو اعلام کرده بودند. همچنین قرار است که کنفرانسی برای کمک‌رسانی به مردم ونزوئلا برگزار شود زیرا کمبود و قحطی، مشکلات بسیاری برای مردم این کشور ایجاد کرده است. جاستن ترودو نخست وزیر کانادا، دراینباره گفتک مردم ونزوئلا به کمک ما و جامعه جهانی احتیاج دارند. برای همین کانادا، کنفرانس اضطراری شامل کشورهای عضو لیما را در حمایت از خوان گوایدو برگزار می کند و تعهد ما کمک به ونزوئلاییهاست تا دمکراسی را در کشورشان بازگردانند.

اخبار؛

روز جمعه بدنبال فراخوان مقاومت ایران، چندین هزار تن از ایرانیان آزادیخواه و هواداران مقاومت، در هوایی سرد و با تدابیر امنیتی، در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی 57، در میدان دانفر روشوی پاریس در فرانسه تجمع کرده و با راهپیمایی به سمت مجلس ملی فرانسه، اعدامها، نقض حقوق‌بشر، تروریسم و برنامه موشکی رژیم را محکوم کردند. آنها همچنین خواستار نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات رژیم، بسته شدن سفارتخانه های آخوندها در کشورهای اروپایی و اخراج دیپلوماتهای آخوندها از سازمان ملل و اعطای کرسی ایران به مقاومت ایران شدند. مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت برای دوره گذار، در سخنان خود از جمله گفت: "... با سرنگونی دیکتاتوری فاسد و شکنجه‌گر شاه، وارثان حقیقی او خمینی و خامنه‌ای سربرداشتند. وی افزود: "ملت ما دوران تازه‌‌یی را آغاز کرده است. دوران تازه‌یی از نبرد برای به‌زیر کشیدن استبداد مذهبی. از این رو انتظار دارد که جامعه جهانی این مبارزه را محترم بشمارد و هدف والایش را که رهایی ایران و تمام جهان از شر و شرارت فاشیسم دینی است به‌رسمیت بشناسد... پایان قطعی این بحران‌ها در این است که حق مقاومت مردم ایران برای سرنگونی فاشیسم دینی و دستیابی به آزادی به‌رسمیت شناخته شود. این قلب راه حل مساله ایران است... هدف مردم و مقاومت ایران سرنگونی تمامیت این رژیم است. هدف، آزادی، دمکراسی و حاکمیت جمهور مردم است..." پس از پیام خانم رجوی، شخصیتهای سیاسی ایرانی از جمله آقای مهدی سامع از سازمان چریکهای فدایی خلق ایران و شخصیتهای سیاسی و اجتماعی غیرایرانی در این تظاهرات سخنرانی کردند. گتی ایمیج، خبرگزاری فرانسه، العربیه، رویتر، تلویزیون کانال 3 فرانسه، اسکای نیوز، واشینگتن تایمز، نیویورک تایمز، واشینگتن پست، آسوشیتدپرس، رادیو بین‌المللی فرانسه، روزنامه السیاسه- کویت، روزنامه المستقبل لبنان، روزنامه المدینه عربستان سعودی، و خبرگزاری تصویری رویتر، از جمله اخبار این تظاهرات را انعکاس دادند.  پس از بخش خبر با میهمان ایرآوا به این موضوع خواهیم پرداخت.

******
روز پنجشنبه 18 بهمن، صدها تن از مردم اصفهان نسبت به سیاست‌های کارگزاران رژیم در کنار زاینده رود تجمع کردند. در این تجمع اقشار مختلف مردم از جمله معلمین حضور داشتند. بدنبال تجمع اقشار مختلف مردم اصفهان (بویژه معلمین) در کنار زاینده رود ماموران رژیم به منظور متفرق کردن تجمع کنندگان با گاز اشک آور و همچنین اسپری فلفل  به تجمع کنندگان حمله کردند. اما در مقابل مردم با شعارهای «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» و «همشهری به هوش باش معلمیم نه اوباش» مقاومت نمودند. تجمع‌کنندگان که اکثر آنها را زنان تشکیل می‌دادند شعار می‌دادند: این همه بی‌عدالتی هرگز ندیده ملتی، معلم می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد، دشمن ما همین جاست دروغ میگن آمریکاست، معلم زندانی آزاد باید گردد، فریاد فریاد از این  همه بیداد، و نترسید نترسید ما همه با هم هستیم.

******
ماموران زندان قرچک ورامین پنجشنبه شب ۱۸ بهمن= 7 فوریه، زنان زندانی در  بندهای 1 و ۲ این زندان را که خواستار رسیدگی به وضعیت یکی از زندانیان شده بودند، به جای پاسخگویی و رسیدگی، نیروهای گارد زندان با پرتاب گاز فلفل و اشک آور در محیط دربسته زندان به آنها حمله کردند. زندانیان بی پناه برای مقابله با شلیک گاز اشک آور مجبور شدند تخت ها و پتوهای خود را آتش بزنند. مسئولان زندان با استفاده از ماشین آتش نشانی در حالی که زنان همچنان در بندها محبوس بودند، آتش را خاموش کردند. خبرهای تکمیلی درباره حمله به زندانیان زن زندان قرچک ورامین، حاکی است که روز شنبه ۲۰ بهمن چهل تن از زنان زندان قرچک ورامین، در حالی که سرهایشان با گونی پوشانیده شده بود توسط مأموران زندان به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شدند. رئیس زندان، زنان زندانی را که تنها خواسته آنها رسیدگی به وضع بهداری و وضعیت درمان زندانیان است، شورشی خواند. محمدی رئیس زندان قرچک تکذیب کرد که علت درگیری اعتراض به وضعیت درمانی زندان بوده و گفت زندانیان به خاطر عفو شورش کردند!

******

بر اثر بارش شدید باران شهر بستان در استان خوزستان روز شنبه ۲۰بهمن در محاصره سیل قرار گرفت و مسیر آن به شهر سوسنگرد قطع شد. حاجی‌زاده مدیر کل مدیریت بحران رژیم در خوزستان روزهای گذشته درباره خطر زیرآب رفتن رفیع و بستان هشدار داده بود. خبرگزاری حکومتی فارس روز ۱۶بهمن به‌ نقل از حاجی‌زاده نوشت: ظرفیت ۲حوضه کرخه و دز در حال تکمیل است، اگر بخواهیم سیلاب را در شرایط فعلی مدیریت کنیم باید با برنامه آب را رهاسازی کنیم و راهی جز این وجود نداردوی گفت: طبق پیش‌بینی‌ها ۲۴بهمن تا سوم اسفند بارشهای شدیدی در پیش رو داریم لذا اطلاعیه و اخطاریه آن برای ۲حوضه دز و کرخه صادر شده و وضعیت آماده‌باش نیز هم‌چنان به قوت خود باقی است. وی افزود: سد دز نیز دارای ۳۰درصد رسوب است برای همین به تنهایی نمی‌تواند این میزان سیلاب را نگه دارد. رودخانه‌های خوزستان بیش از ۵۰دهه لایروبی نشده‌اند و در این برهه نیز لایروبی رودخانه‌ها از عهده سازمان آب و برق به تنهایی برنمی‌آید.

******
دونالد ترامپ در سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا به تشریح وضعیت عمومی این کشور و سیاست خارجی آن پرداخت. رئیس‌جمهور آمریکا رژیم ایران را یک دیکتاتوری فاسد و اولین حامی تروریسم در جهان معرفی کرد. وی گفت: دولت من اقدامی قاطعانه برای مقابله با حامی اول تروریسم در جهان یعنی رژیم افراطی ایران انجام داده است. این دیکتاتوری فاسد نباید به تسلیحات هسته‌یی دست پیدا کند. به همین دلیل من از توافق فاجعه‌بار هسته‌یی با رژیم ایران بیرون کشیدم. رئیس جمهور آمریکا افزود:‌ در پاییز گذشته من بیشترین و سخت‌ترین تحریمها را علیه رژیم ایران اعمال کردم. دونالد ترامپ تأکید کرد کشورش بر مبارزه با تروریسم، متمرکز است و افزود:‌ وقتی من روی کار آمدم داعش ۲۰هزار مایل مربع را در عراق و سوریه کنترل می‌کرد. حالا این سرزمینها آزاد شده است. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: دولت مشروع ونزوئلا و خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون را به‌رسمیت شناختیم. ما در کنار ملت ونزوئلا برای آزادی می‌ایستیم.

******
ژنرال جوزف ووتل فرمانده سنتکام در جلسه استماع سنای آمریکا از جمله گفت: ‌دولت عراق نگرانیهای ما حول ایران را می‌فهمد. فعالیت بی‌ثبات کننده رژیم ایران در این منطقه مشخص است. رژیم ایران موجب نگرانی من است و عامل عمده بی‌ثبات کننده در این منطقه است. تهدید اتمی یکی از تهدیداتش است ولی در سوریه و در عراق به فعالیتها و کنترل بر آبراه‌ها باید موجب نگرانی ما باشد. وی در رابطه با سوریه افزود: در سوریه ما در کنار شرکایمان باقی خواهیم ماند تا از شکست داعش اطمینان حاصل کنیم و یک فرصتی برای راه‌ حل سیاسی مذاکره شده برای جنگ سوریه و بحران انسان‌دوستانه مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴شورای امنیت ملل ‌متحد فراهم کنیم. ژنرال جوزف ووتل با اشاره به رژیم ایران تأکید می‌کند: ایران، که اصلی‌ترین کشوری حامی تروریسم جهان است، به نفوذ شرورانه خود ادامه می‌دهد و فعالیتها در سراسر منطقه را بی‌ثبات می‌کند. هیچ‌کدام از این فعالیتها کمک کننده به یا حمایت کننده از صلح و ثبات نیستند و همه آنها ریسک بزرگتری برای یک محیط هم ‌اکنون پیچیده و بی‌ثبات به‌وجود می‌آورند. من برای این هدف اخیرا توانستم زمانی که در سفر بودم با همه رؤسای ستاد ارتش شورای همکاری خلیج به‌ علاوه رؤسای ستاد ارتش از مصر و اردن دیدار کنم تا همکاری و هماهنگی افزایش یابنده خودمان در زمینه دفاع هوایی و موشکی یکپارچه، امنیت دریایی و مبارزه با تروریسم را مورد بحث و گفتگو قرار دهم. و ما همه متعهد شدیم که در این سه زمینه با هم پیش برویم.

******
خبرگزاری رویتر 4 فوریه= ۱۵بهمن خبر داد: یک ایرانی مخالف در برلین به پلیس آلمان گفت سه مرد نقابدار او را قبل از آن که کتک زده و زیر لگد بگیرند به اسم خوانده و تهدید کرده‌اند. رویترز افزود: اگر مهاجمان به مأموران دولت ایران مرتبط باشند این حمله می‌تواند روابط میان رژیم ایران و اتحادیه اروپا را تیره‌تر کند که ماه گذشته تحریم‌هایی را علیه یک واحد اطلاعاتی این رژیم اعمال کردند. فرانسه، دانمارک و هلند رژیم ایران را به توطئه قتل مخالفان در اروپا متهم کرده‌اند. به نقل از تلویزیون سیمای آزادی، فردی که در برلین مورد حمله سه مهاجم نقابدار قرار گرفت، کوروش شهنا نام دارد که متأهل و دارای یک دختر در ایران است. مهاجمان پس از ورود تصادفی یک خانم آلمانی به صحنه پا به فرار گذاشتند. در مصاحبه ای که آقای شهنا با سیمای آزادی داشت گفت که مهاجمان حین ضرب ‌و شتم، همراه با دشنامهای فراوان به او گفتند که باید کار خبر کردن ایرانیها برای ورشو در لهستان را کنار بگذارد و الا او را خواهند کشت. شکایت کوروش شهنا از عوامل رژیم به‌طور رسمی در مقر پلیس آلمان به ثبت رسیده است.

******
وزیر نفت دولت حسن روحانی روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن= 5 فوریه در یک کنفرانس خبری گفت: جنگ سنگینی که آمریکا با تحریک (مجاهدین) شروع کرده یکی از جبهه‌های اصلی آن و نوک پیکان آن در صنعت نفت ایران است. وی افزود: تحریمهای جاری آمریکا علیه ایران دشوارتر از جنگ هشت ساله با عراق است. زنگنه گفت: «در این مدتی که آمریکا از برجام خارج شده کشورهای اروپایی به جز ترکیه هیچ‌کدام از ایران نفت نخریده‌اند در حالی‌که دو کشور یونان و ایتالیا اجازه داشتند از ایران نفت خریداری کنند اما این کار را انجام ندادند. وزیر نفت رژیم گفت ما هم در تلاشیم که نفت خود را به شیوه‌های دیگری (بازار سیاه و دور زدن تحریم‌ها) صادر کنیم ولی نمی‌توانیم آن‌را بیان کنیم. «ما اطلاع داریم که صدها نفر در حال رصد ما هستند تا کوچکترین مسیرها را شناسایی و برای ضربه زدن از آن استفاده کنند. این‌که برخی می‌گویند ما تمایلی به کار با چین و روسیه نداریم ادعای درستی نیست؛ ما قرارداد فاز۱۱ را به گونه‌ای بستیم که چینیها ۳۰درصد این قرارداد را برعهده گرفتند و اکنون که توتال خارج شده بخش اصلی کار در دست چینیهاست. زنگنه همچنین گفت که پول حاصل از فروش نفت رژیم ایران هم‌اکنون به دست رژیم نمی‌رسد و این پول به حسابی در خارج ایران به‌صورت بلوکه شده واریز می‌شود.


چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
نیلوفر بیانی فعال محیط زیست، روز شنبه ۱۳بهمن، در دومین جلسه دادگاه خود اعلام کردکه طی یک سال اخیر که در بازداشتگاه سپاه در حبس به سر می برده، بارها توسط ماموران سپاه مورد ضرب و شتم، تهدید و شکنجه قرار گرفته و در ادامه این فشارها مجبور به اعتراف علیه خود شده است. شهروند بهایی افسانه امامی نیز روز شنبه ۱۳بهمن توسط نیروهای امنیتی که مشخص نبود از کدام نهاد هستند در خانه اش در تهران بازداشت شد. مریم غفارمنش نیز که بیش از ۴ ماه و نیم است در وضعیت بلاتکلیف در زندان اوین به سر می برد بخاطر اعتقادات بهایی خود در ۲۵ شهریور سال جاری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. فعال مدنی حکیمه احمدی اهل مرند که در ۲۶ مهر توسط نیروهای امنیتی به زندان این شهر منتقل شده بود، بعد از گذشت سه ماه همچنان در وضعیت بلاتکلیف به سر می برد. پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز که سه شنبه گذشته ۸ بهمن در یورش نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و با قرار موقت یکماه حبس روانه زندان کچویی شده بود، نیمه شب یکشنبه به طور ناگهانی به زندان اوین منتقل گردید.

******

یک دانش آموز دختر به نام لیلا عثمانی به همراه برادرش عباس عثمانی در تصادف مینی بوس حامل دانش آموزان با یک تریلی جان خود را از دست دادند.
لیلا عثمانی ۱۲ساله و عباس عثمانی ۱۳ساله همراه با تعداد دیگری دانش آموز دختر و پسر در یک مینی بوس مدرسه بودند. مینی بوس در جاده محور امیدیه به ماهشهر با یک تریلی تصادف کرددر این تصادف، 10 تن دیگر نیز مصدوم شدند. در بین مصدومان ۵ دانش آموز دختر به همراه یک زن ۳۲ ساله وجود دارد. ۴ دانش آموز دیگر نیز پسر هستند.


چند خبر اعتراضی؛
- روز یکشنبه 21 بهمن، غارت‌شدگان کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در رشت،
- روز پنجشنبه 18 بهمن، دستفروشان منتهی به خیابان امیری آبادان، نسبت به برچیده شدن بساطشان برای چهارمین روز متوالی، مردم روستای شاکریه شهرستان دشت آزادگان با فراری دادن ماموران رژیم که قصد باز کردن سیل بند به سمت شاکریه را داشتند،
- روز چهارشنبه 17 بهمن: خریداران سایپا مقابل وزارت صنعت،
- روز سه‌شنبه ۱۶بهمن غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین وابسته به سپاه پاسداران در کرمانشاه،
غارت‌شدگان مؤسسه کاسپین در ایلام،
- روز دوشنبه 15 بهمن، غارت شدگان سکه ثامن با پهن کردن سفره خالی و کوبیدن ظروف و قابلمه به درب دادستانی تهران، مالباختگان کاسپین در مقابل قوه قضاییه رژیم، غارت شدگان مؤسسه بدر توس مقابل استانداری رژیم، مالباختگان مؤسسه مالی کاسپین در رشت، جمعی از خریداران خودروهای ثبت نامی از شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذیکو)، نسبت به گرانی قیمت های اعلام شده، عدم تحویل خودرو و برآورده نشدن مطالبات خود، مقابل ساختمان وزارت صنعت معدن و تجارت در تهران، و مالباختگان ایران خودرو و سایپا مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت، تجمعات اعتراضی برپا کردند.

 اخبار زندان؛

دو تن از زندانیان سیاسی اهل سنت، در اعتراض به شکنجه زندانیان و انتقال به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زدند. این دو زندانی که سیدتوحید قریشی و حمزه درویش نام دارند با دست‌بند و پابند در سلولهای انفرادی نگهداری می‌شوند. پس از حمله روز ۱۸بهمن ماه، نیروهای گارد زندان گوهردشت به سالن محل نگهداری زندانیان اهل سنت سالن ۲۱زندان گوهردشت و مضروب کردن آنان، حداقل ۸تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند.