صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۶، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 16 دی 97= 6 ژانویه 2019

روز یکشنبه 16 دی، کشاورزان ورزنه در استان اصفهان برای چندمین روز در دروازه عباس این شهر تجمع و در خیابانهای شهر، در اعتراض به ندادن حقابه تظاهرات کردند. تظاهرات روز چهارشنبه 12 دی کشاورزان اصفهان نیز در حضور نیروی ضدشورش، لباس شخصیها و دیگر عوامل سرکوب رژیم و با استقرار ماشینهای آب پاش و زرهی، برگزار شد. در این تظاهرات، نیروهای حکومتی با تیراندازی هوایی و دستگیری چند تن از معترضین قصد متفرق کردن معترضین را داشتند. روز چهارشنبه 12 دی نیز بازنشستگان در مشهد و تهران تظاهرات بزرگی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود، برگزار کردند.

******
ایرانیان آزادیخواه و هواداران مقاومت ایران در گرامی‌داشت سالگرد قیام دیماه ۹۶ در آمستردام، پایتخت هلند تظاهرات و آکسیون برگزار کردند. در همین رابطه جمعی از زندانیان سیاسی زندانهای مرکزی ارومیه و گوهردشت، زندان مرکزی کرج و زندان تهران بزرگ، از جمله، ابوالقاسم فولادوند، مهدی فراحی شاندیز، مجید اسدی و سهیل عربی سالگرد قیام 96 را با ارسال پیامهایی گرامی داشتند.******
بدنبال هشدار روز 3 ژانویه مایک پمپئو به رژیم ایران نسبت به پرتاب موشک بالستیک و فضایی، وی سفر خود به خاورمیانه را آغاز می کند. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌یی به رژیم ایران هشدار داد تا برنامه‌های پرتاب موشکهای بالستیک و فضایی خود را کنار گذاشته و از پرتاب آنها خودداری کند. یک مقام وزارت‌خارجه آمریکا درباره سفر مایک پمپئو به خاورمیانه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: هدف وی مقابله با « داستانهای غلطی » است که آمریکا خاورمیانه را رها کرده است. این سفر برای تأکید بر این واقعیت است که رژیم ایران هم‌چنان یک تهدید است. این مقام گفت« ما جایی نمی‌رویم».... وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه 3 ژانویه= 13 دی گفته بود: ‌آمریکا قصد ندارد کنار ایستاده و نظاره‌گر این باشد که سیاست‌های مخرب رژیم ایران ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار دهد. پمپئو به رژیم ایران گفت همه فعالیت‌های مربوط به موشکهای بالستیک را متوقف کند تا بیش از این دچار انزوای عمیق اقتصادی و دیپلماتیک نشود و در پرتاب‌های موشکی تحریک‌آمیز خود تجدید نظر کنند. در جریان این سفر که از هشت ژانویه آغاز شده و پانزدهم همین ماه پایان می‌گیرد، پمپئو به اردن، مصر، بحرین، امارات عربی، قطر، عربستان سعودی، عمان و کویت سفر خواهد کرد. همچنین این امکان وجود دارد که وی توقفی هم در عراق داشته باشد.

- دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز ۱۲دی =دوم ژانویه پیش از شروع جلسه کابینه، در گفتگوی با رسانه‌های خبری، به تشدید تحریم‌ها علیه رِژیم ایران، مداخلات منطقه‌ای رژیم در خاورمیانه، خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه و پیامدهای خروج آمریکا از توافق اتمی پرداخت. وی گفت: با هواپیما از پنج کشور مختلف پول نقد آوردند. علت اینکه از پنج کشور پول نقد برای رژیم ایران بردند، این بود که در داخل آمریکا این میزان موجودی پول نقد وجود نداشت. اما ما توافق اتمی بد با رژیم ایران را از بین بردیم. اگر این کار را نمی‌کردیم تا هشت سال دیگر این رژیم می‌توانست به‌طور قانونی بمب اتمی بسازد. ترامپ افزود: اکنون این رژیم، در وضعیت سابق نیست، برای رژیم ایران موضوع بقا مطرح است و در وضعیتی قرارگرفته که نیروهایش را از سوریه و یمن خارج کند. قصد رژیم ایران این بود که بر خاورمیانه مسلط شود و از طریق توافق اتمی به سلاح اتمی دست یابد. اما اکنون وضعیتش متفاوت است. ما شاهدیم که هر هفته در شهرهای مختلف ایران شورش برپاست. ابعاد این شورش در هر شهری بیشتر و بزرگتر از قبل است. رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد: خبرهای بسیار بدی برای رژیم ایران در راه است. اقداماتی که ما درزمینه مالی انجام داده‌ایم، این رژیم را حسابی گرفتار کرده است. رژیم ایران به نسبت ۱۹ ماه پیش، وضعیت بسیار متفاوتی دارد. وی در مورد خروج نیروهای آمریکا از سوریه نیز گفت: ما به شکل هوشمندانه‌ای از سوریه خارج خواهیم شد. من هرگز نگفته‌ام که همین فردا خارج می‌شویم. ترامپ درباره فروش نفت توسط کردهای شمال سوریه به رژیم آخوندی گفت: «من از این واقعیت که آن‌ها مقداری کمی نفت به رژیم ایران می‌فروشند، خوشم نمی‌آید. ما از آن‌ها خواستیم که به این رژیم (نفت) نفروشند... اصلاً از این جریان خوشحال نیستم».
رئیس‌جمهور آمریکا افزود: بااین‌حال ما قصد حفاظت از کردها را داریم. ولی نمی‌خواهم برای همیشه در سوریه بمانم.

******
ماموران سپاه پاسداران دو کولبر را هدف شلیک مستقیم گلوله در مناطق مرزی در ارتفاعات مرزی بانه قرار دادند. بر اثر این تیراندازی یک کولبر 21 ساله مجروح شد. همچنین بر اثر یک تیراندازی دیگر در منطقه مرزی یک کولبر از اهالی نوسود مجروح گردید.
چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

-
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 5 دی، عزیزالله  ملکی فرمانده انتظامی استان هرمزگان اعلام کرد که 54 زن که به حرفه مدلینک در این استان، اشتغال داشتند، دستگیر شده اند. وی گفت: «مأموران پلیس امنیت عمومی استان در یک طرح عملیاتی و با بررسی های اطلاعاتی تعدادی از زنان مدل شده با همکاری برخی صنوف از جمله آرایشگاههای زنانه‌، مزون ها و آتلیه‌ها را شناسایی کردند. در این رابطه با هماهنگی مقام قضایی تعداد 54 زن و دختر مدلینگ شناسایی و برخوردهای قانونی لازم در این خصوص انجام شد.» وی با استناد به قانون ۲۱ جرائم رایانه ای و ماده ۶۳۸ مجازات اسلامی رژیم در رابطه با دستگیری این زنان جوان اعلام کرد که «با افراد متخلف با قاطعیت برخورد قانونی می شود.»

******
 14 زن کارگر که سرنشینان یک اتوبوس مربوط به حمل و نقل کارگران زن یک باغ مرکبات در مازندران بود، روز چهارشنبه ۵ دی واژگون شد و همه سرنشینان به همراه راننده اتوبوس مجروح شدند. این حادثه در جاده گلوگاه - نوکنده به وقوع پیوست.

به چند خبر اعتراضی توجه بفرمایید؛

- روز یکشنبه 16 دی، صدها تن از کارمندان صندوق بیمه کشاورزی از سراسر کشور در تهران نسبت به نداشتن امنیت شغلی، جمعی از معلولین در مقابل مجلس رژیم با حمل پلاکارد: قانون معلولان اجرا باید گردد،
- روز پنجشنبه 13 دی، کشاورزان اصفهان در دروازه عباس این شهر نسبت به ندادن حقابه، خانواده های کارگران زندانی شرکت فولاد اهواز برای چندمین روز، 
- روز چهارشنبه ۱۲دی بازنشستگان در تهران و مشهد و کشاورزان در اصفهان،
- روز سه شنبه 11 دی، جمعی از غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت و شرکت شیده در تهران، کارکنان و کارگران بیمارستان خمینی کرج،
- و روز دوشنبه 10 دی، کارکنان موسسه آرمان وحدت در اهواز نسبت به اخراج 1300 کارمند این موسسه توسط آخوند امین جوادی مدیر عامل این موسسه، دست به تجمعات اعتراضی و تظاهرات زدند.


 اخبار زندان؛

زندانی سیاسی زینب جلالیان، زندانی زن کرد محکوم به حبس ابد که در زندان خوی محبوس می باشد، هفته گذشته به دلیل درد شدید کلیه به بهداری زندان منتقل شد و پزشکان بهداری به دلیل کمبود امکانات پزشکی خواستار معالجه پزشکی زینب در خارج از زندان شدند اما با مخالفت مسئولین زندان خوی روبه رو شد. زینب جلالیان یک سال است که در اعتراض به عدم رسیدگی های پزشکی در زندان دست به اعتصاب دارویی زده است و در وضعیت وخیمی به سر می برد. زندانی سیاسی زینب جلالیان از روز سوم دی از ملاقات هفتگی با خانواده اش محروم شده است. لازم به ذکر است که عفو بین الملل در یک فراخوان اقدام فوری بتاریخ ۲۵ خرداد97  اعلام کرد زینب جلالیان از طریق محروم کردن از دسترسی به مراقبتهای پزشکی در معرض شکنجه قرار دارد.