صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۰۹، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته: 9 دی 97= 30 دسامبر 2018

دانشجویان علوم و تحقیقات در گرامیداشت دانشجویان جانباخته به‌دنبال فراخوان روز گذشته مادر یکی از جانباختگان، برای دومین بار روز یکشنبه ۹دی در میدان دانش دانشگاه علوم و تحقیقات تجمع کردند. دانشجویان برای تحقق مطالبات و خواسته‌هایشان در رسیدگی به سانحه جانگداز واژگونی اتوبوس، تجمع کرده‌اند. تهرانچی از ایادی رژیم بعنوان رئیس دانشگاه علوم و تحقیقات با اینکه دانشجویان مسیر او را بسته بودند، پا به فرار گذاشت و حاضر نشد در مقابل دانشجویان معترض ظاهر شود. روز شنبه 8 دی، دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات در تهران در اعتراض به جانباختن ۱۰تن در جریان سقوط اتوبوس، در میدان این دانشگاه تجمع کردند. رژیم در وحشت از گسترش اعتراضات دانشجویان، ماموران انتظامی و لباس شخصی خود را در مقابل این دانشگاه مستقر کرده بود. دانشجویان در مقابل محل ریاست دانشگاه خطاب به ماموران حکومتی شعار بی شرف بی شرف و قابل بیا بیرون، سر دادند. گفتنی است هیچیک از عوامل و کارگزاران رژیم در دانشگاه در این مراسم حاضر نشدند و عده ای را بعنوان نماینده به محل فرستادند. دانشجویان نیز به ماموران رژیم پشت کرده و شعار رو به میهن پشت به دشمن را سر دادند. روز سه شنبه 4 دیماه، اتوبوس متعلق به دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، که مشغول انتقال دانشجویان از دانشکده‌های بالا به سمت در ورودی بود، از مسیر خارج و واژگون شد که در جریان این سانحه ۱۰ تن از سرنشینان اتوبوس از جمله سه دختر دانشجو کشته و ۲۸ نفر مجروح و مصدوم شدند. روز شنبه 8 دی، دانشجویان طی بیانیه‌ای 9 خواسته‌ خود را از جمله استعفا و عذرخواهی سرپرست واحد علوم و تحقیقات و رئیس دانشگاه آزاد، علی اکبر ولایتی که مشاور خامنه ایست، عذرخواهی رسمی در تریبون رسمی توسط سرپرست واحد و رئیس دانشگاه، استقرار همیشگی اورژانس در محل دانشگاه، نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و ساخت حفاظ برای جلوگیری از ریزش کوه و نصب گاردریل در طول مسیر، را اعلام کردند. این خواسته ها توسط خبرگزاری حکومتی فارس منعکس شده است.


******
روز یکشنبه ۹دی، کارگران و خانواده‌های کارگران زندانی فولاد اهواز برای پنجمین روز مقابل استانداری رژیم تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواهان آزادی عزیزان دربند خود هستند. روز گذشته شنبه نیز خانواده‌های زندانیان کارگران فولاد در مقابل استانداری رژیم در اهواز تجمع کرده بودند. تجمع‌کنندگان پلاکاردهایی به همراه داشته که روی آن نوشته شده بود: کارگر زندانی آزاد باید گردد، جای کارگر زندان نیست، اقتصاد مقاومتی،کارگر زندانی. اتهام کارگران بازداشتی شرکت در تظاهرات کارگران گروه ملی صنعتی اهواز به‌خاطرات عدم پرداخت حقوق و پاسخگویی به‌ درخواستهای آنان می باشد.


******
کشاورزان ورزنه اصفهان روز یکشنبه ۹دی با شعار «حقآبه را اگر ندید تن به‌ شهادت می‌دهیم» به اعتراضات خود ادامه دادند. آنها شعار می دادند: می ایستیم می جنگیم-حقومنو پس می گیریم، می ایستیم می میریم ذلت نمی پذیریم، همشهری با غیرت اتحاد اتحاد، بازاری با غیرت اتحاد اتحاد. کشاورزان ورزنه روز جمعه ۷دی نیز به‌منظور گرفتن حقابه در خیابانهای این شهر با شعارهای ننگ ما دولت الدنگ ما، می ایستیم می‌جنگیم حقمونو می‌گیریم، دشمن ما همین‌جاست الگی میگن آمریکاست، ننگ ما صدا و سیمای ما، عزاست عزاست امروز روز عزاست امروز زندگی کشاورز روی هواست امروز، تظاهرات کردند.

******

معلمان و فرهنگیان اصفهان صبح پنجشنبه ۶دیماه، طبق فراخوان قبلی، در مقابل اداره آموزش و پرورش دست به تجمع زدند. رژیم به طرق مختلف معلمان را تهدید کرده بودند که در این تظاهرات شرکت نکنند والا با عواقب سرکوبگرانه مواجه خواهند شد. همزمان حراست اصفهان در یک پیامک به فرهنگیان اخطار کرد این مجاهدین هستند که شبکه‌های اجتماعی را مدیریت می‌کنند و لذا نباید به دشمنان نظام جمهوری اسلامی اجازه بهره‌برداری داد. با اینهمه، معلمان که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‌دادند، به خیابان دروازه دولت در مقابل شهرداری رفته و در پارک باغ بهشت تجمع کردند. نیروهای حکومتی با استفاده از باتون و گاز فلفل به فرهنگیان حمله کردند. تظاهرات و درگیری در خیابانهای دروازه دولت و هشت بهشت و پارک باغ بهشت جریان داشت و دهها تن از معترضان دستگیر شدند. یک زن که مشغول فیلمبرداری بود در حالیکه با یورش نیروهای حکومتی در معرض دستگیری قرار داشت، توسط مردم، از صحنه خارج شد.

******
رانندگان کامیون روز پنجشنبه ۶دی برای ششمین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه دادند. پنجمین دور اعتصاب کامیون‌داران سراسر کشور از صبح روز شنبه اول دی در اعتراض به گرانی و نبود قطعات و لاستیک و پایین بودن کرایه‌ها آغاز شد. اعتصاب رانندگان تاکنون در ۴۵شهر در ۲۵ استان از ۳۱ استان کشور گسترش یافته است.******
علم‌الهدی امام جمعه و نماینده خامنه‌ای در مشهد روز جمعه‌ ۷دی گفت: فتنه ۸۸ گذشت ۹سال هم از آن سپری شد اما آن که مهم هست برای ما فتنه ۹۸هست که در سال دهم فتنه ۸۸ هست مقام معظم رهبری در بعضی از فرمایشات‌شان اخیراً فرمودند که استکبار جهانی و دشمن در سال ۹۷ که الآن هست دارد که زمینه‌سازیها و زمینه چینی‌هایی می‌کنند برای فتنه سال ۹۸ یعنی دشمن درصدد هست در سال ۹۸ فتنه از نوع فتنه سال ۸۸ ایجاد کند از الآن هم مشغول زمینه‌سازی برای آن فتنه هست...در فتنه ۹۸ نقشه دشمن این هست مشکلات معیشتی مشکلات اقتصادی ناتوانی مردم استیصال قشر آسیب پذیر در عرصه زندگی اینها را و سیله کند که هیچ‌کدام اینها مربوط به رهبری نیست مربوط به سوء‌مدیریت مسئولان است مربوط به سوء تدبیر کسانی است که در دولت و مجلس یا طراح و برنامه‌ریزند یا مجریند اینها را به حساب رهبری گذاشتن از همین الآن هم مطلب را به حساب رهبری گذاشتند و در سال ۹۸ هم این را و سیله کنند برای حمله به رهبری و ولایت دو خصوصیت اول فتنه ۸۸ را دشمن در سال ۹۸ تکرار کند».
در همین روز در تهران، پاسدار صفار هرندی وزیر پیشین وزارت ارشاد نیز درباره نقش مجاهدین در عاشورای 88 گفت: «شعارهای انقلاب را مخدوش کردند به ساحتهای مقدس متعرض شدند پنجه به چهره نورانی امام و رهبری کشیدند هر رذالتی را متصور بود مرتکب شدند کما این‌که بعداً در شعارهای خودشان گفتند که این مسأله انتخابات و اینها بهانه است و اصل نظام مد نظر هست و آن را تبدیل به شعار هم کرده‌اند شما توی شرایط پس از نهم دیماه بود که تدریجاً با جلوه‌های عریان تری از حضور منافقانی که تا آن روز خودشان را پنهان پشت شعارهای ظاهر فریب کرده بودند آنجا بود که شما با باطن اینها بیشتر آشنا شدید شما کسانی را سراغ دارید در آن ایام آمدند شعار ضدیت با اصل انقلاب و امام و اسلام را سر دست گرفتند تظاهر به فسق و فجور کرده‌اند آن روز که آمدند تصاویر امام را پاره کردند آن روز که رسماً شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه را سردادند این‌که آقا فرمودند که شعار نبود واقعیت پیدا کرده بود امام شده بود جلاد از نگاه آنها و جریان نفاق و جریان توطئه‌گر و جریانی که یک عمری حداقل در کارنامه جریان نفاق است که ۱۷هزار شهید گرفته، اینها شدن در جایگاه مظلوم».
در عین حال، حسن خمینی نوه روح الله خمینی در سخنانی در حسینیه جماران نسبت به فروپاشی رژیم هشدار داد و گفت «هیچ تضمینی وجود ندارد که ما بمانیم و دیگران بروند. اگر قواعد را رعایت نکنید، عرصه را از شما می‌گیرند.» وی افزود:‌ «باید از روزی ترسید که جایگاهها به هم بریزد و نقش‌ها دگرگون شود.» فائزه هاشمی دختر رفسنجانی نیز روز پنجشنبه ۶ دی در مصاحبه با یک رسانه حکومتی گفت: ‌از دیدگاه من فروپاشی محتوایی اتفاق افتاده است و تنها فروپاشی ظاهری و فیزیکی اتفاق نیفتاده است و خیلی احتمال می‌دهم که این اتفاق بیافتد... با توجه به این فشار بالا و برخوردهایی که صورت می‌گیرد و وجود این نگرانی که اگر اینها بروند(زندان) بعد چه می‌شود، امکان فروپاشی فیزیکی کم است که عمدتاً از طریق ارعاب و... و وحشتهایی که ایجاد می‌کنند، پرونده‌هایی که تشکیل می‌شود، دادگاهها، محکومیتهای شدید مانند اخراج از کار، تحصیل و غیره. در حال حاضر هر قشری را که می‌بینید بالاخره یک عده از فعالان آن حوزه داخل زندان هستند. از کارگران گرفته تا معلمان، کامیون داران، فعالان حوزه زنان و محیط‌زیست، دانشجویان،... و فعالان اقتصادی و آدمهای مختلفی که یا داخل زندان هستند و یا حکم دارند که باید به زندان بروند. ولی از لحاظ محتوایی این فروپاشی اتفاق افتاده چرا که هر جا را می‌بینی فشل است! هر جا دست می‌گذاری خالی از مدیریت و تدبیر است! همه چیز رها است، فکری برای حل مشکلات نمی‌شود یا اگر می‌شود به جای بهتر شدن بدتر می‌شود، آثار بهبود دیده نمی‌شود، روزمرگی حاکم شده است، مشکلات اقتصادی و اجتماعی روزبه‌روز افزایش می‌یابد، برای دریافت حق اولیه بایستی کلی هزینه پرداخت کرد، تلاش، خشم، افسردگی، ناامیدی، بی‌تفاوتی و رها کردن، ظاهر پر زرق و برق و آباد و باطن توسعه نیافته و زیر جهان سوم داریم، اینها نشانه‌های خوبی نیست.


 ******
سایت دیلی وایر گزارش داد: شرکت آلمانی کرمپل، سازنده بوردهای الکترونیکی، روز پنجشنبه= 27 دسامبر= 6 دی اعلام کرد قطعات موشک به رژیم ایران نخواهد فروخت. به گفته این پایگاه خبر رسانی، محصولات این شرکت در موشکهای ساخت رژیم ایران به کار گرفته شده است. اینها همان موشکهایی هستند که نیروهای وفادار به بشار اسد برای حملات شیمیایی علیه شهروندان و کودکان سوری به کار گرفته‌اند. راینر وسترمان سخنگوی شرکت آلمانی کرمپل گفته است: «از چندین ماه پیش کرمپل دیگر کالا به ایران تحویل نمی‌دهد».  ریچارد گرندل سفیر آمریکا در آلمان نیز روز پنجشنبه گفت: «شرکتها تشخیص می‌دهند که تجارت با رژیم ایران به‌معنی سرمایه‌گذاری روی استراتژی تروریستی سپاه پاسداران است».

******
آسوشیتدپرس گزارش داد، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان سفر سرزده خود به عراق، در استان الانبار تأکید کرد، نیروهای نظامی آمریکا در عراق باقی خواهند ماند تا مانع داعش در سوریه و عراق باشند و فعالیت رژیم ایران را زیر نظر داشته باشند. دونالد ترامپ که جان بولتون او را همراهی می‌کرد، گفت: نیروهای آمریکا قدرتمندانه، بسیار سنجیده و بسیار منظم از سوریه خارج خواهند شد. وی تأکید کرد: نیروهای آمریکا از عراق خارج نخواهند شد. اگر نیاز باشد عملیاتی در سوریه انجام دهیم از پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق این عملیات انجام خواهد شد. آسوشیتدپرس همچنین نوشت:ترامپ سه ساعت را بهمراه نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی ایالات متحده در غرب عراق گذراند. او با هیچ‌کدام از رهبران عراقی ملاقات نکرد. از سوی دیگر، خبرگزاری رسمی رژیم (ایرنا) ۶دی نوشت: سفر سرزده ترامپ و همسرش روز چهارشنبه به پایگاه نظامی عین الاسد در استان الانبار در شمال عراق با موجی از انتقادات روبه‌رو شد. عراقیها این سفر را خارج از عرف دیپلماتیک و نقض آشکار حاکمیت ملی و استقلال این کشور دانسته و خواستار واکنش جدی دولت شده‌اند. در حالی که اعتراض عراقیها به سفر مخفیانه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به کشورشان همچنان ادامه دارد، کاخ سفید از سفر قریب‌الوقوع مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور به عراق خبر داد. گفتنی است که عراق، تحریمهای همه جانبه آمریکا علیه رژیم ایران را تایید کرده است.

******
به‌دنبال اعتراف پاسدار شمخانی به ارتباط ادامه‌دار حکومت آخوندها با طالبان، خبرگزاری رویترز نوشت: مقامات افغانستان در ماههای اخیر رژیم ایران را به دادن پول، تسلیحات و مواد منفجره به طالبان متهم کرده و آمریکا در ماه گذشته میلادی در حرکتی برای متوقف کردن دخالتهای رژیم در کشورهای همسایه، قطعاتی را به نمایش گذاشت که نشان می‌داد رژیم ایران تسلیحات در اختیار شبه‌نظامیان یمن و افغانستان قرار می‌دهد. رویترز افزود: آمریکا در ماه اکتبر ضمن متهم کردن رژیم ایران به دادن آموزش نظامی، مالی و تسلیحات به طالبان، تحریم‌هایی را علیه ۸فرد از جمله مسئول ارتباط با نیروی قدس سپاه پاسداران اعمال کرد.

******
به گزارش رسانه‌های حکومتی عصر جمعه 7 دیماه در کمپ ترک اعتیاد زنان در باقرآّباد قرچک ورامین ۱۲تن دچار آتش‌سوزی شدند که حال شش تن از آنها وخیم گزارش‌شده است. موقعیت این کمپ در منطقه پوئینک قرچک می‌باشد که دچار آتش‌سوزی شده است. قرچک با ۲۷۰هزار نفر جمعیت در ۳۰کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.


چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

کمیسیون قضایی مجلس رژیم، طرح افزایش حداقل سن ازدواج را رد کرد
به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس، اللهیار ملکشاهی، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس آخوندها در تشریح جزئیات جلسه عصر یکشنبه، 2 دی این کمیسیون، گفت، «در جلسه امروز طرح اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی در رابطه با افزایش سن ازدواج مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این طرح آمده بود که از سن ۱۳ سال به پایین اجازه ازدواج داده نشود و سنین۱۳ تا ۱۶ با اذن ولی و دادگاه این کار انجام شود و طراحان در این طرح دنبال افزایش سن ازدواج بودند... در نهایت کمیسیون در بررسی این طرح به این نتیجه رسید که این طرح امکان ادامه بررسی آن وجود ندارد و از جهات فقهی و هم اجتماعی دارای اشکالاتی است و تصمیم گرفته شد تا طرح دیگری بتواند برخی از مشکلات در این حوزه را حل کند توسط هیأتی متشکل از اعضای کمیسیون طراحی و جایگزین شود.»
بر اساس آمار رسمی رژیم سالانه ۱۸۰ هزار ازدواج زودهنگام دختربچه ها در ایران انجام می شود که ۲۴ درصد کل ازدواج ها می باشد. یک کارشناس اجتماعی فاش ساخت که «در حال حاضر ساليانه، 41هزار كودك زير 15سال در ايران ازدواج می كنند.» یک مددکار اجتماعی رژیم قبلاً با استناد به آمار سالیانه ثبت احوال کشور از وقوع ازدواج 179 دختربچه زیر10 سال و 36 هزار دختربچه 10 تا 14 ساله خبر داده بود.

******
افسانه رضایی دانشجوی کارشناس ارشد و دانشجوی نخبه برق مخابرات دانشگاه شیراز ، به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. وی پس از تجمع و اعتراض معلمان و فرهنگیان در مرداد ماه سال 97 با در دست داشتن یک بنر به بازداشت مادر معلمش توسط مأموران حکومتی به دلیل شرکت در این تجمعات، اعتراض کرد. افسانه رضایی، روز دوشنبه سوم دی برای تحمل حبس به مدت 6 ماه به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد.