صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۱۳، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


رانندگان کامیون روز یکشنبه ۱۳آبان، چهارمین روز اعتصاب خود را برگزار کردند. اعتصاب کامیون‌داران در چهارمین دور خود، طی سه روز گذشته به ۴۴شهر و۲۳ استان از ۳۱ استان کشور گسترش یافته است. این اعتصاب از سوی اقشار مختلف کشور مورد حمایت قرار گرفته است.******
روز جمعه ۱۲ آبان= ۲نوامبر، در یک کنفرانس مطبوعاتی در دفتر شورای ملی مقاومت ایران در واشینگتن، شبکه تروریستی و طرحهای توطئه‌های تروریستی رژیم در اروپا و آمریکا طی دو سال گذشته افشاء شد. در این کنفرانس که همزمان به‌صورت زنده بر روی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی نیز پخش می‌شد، علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی دفتر شورا در آمریکا لیستی از فعالیتهای تروریستی رژیم را که بیانگر افزایش تروریسم صادراتی رژیم در اروپا و آمریکا به‌ویژه علیه مجاهدین و مقاومت ایران است، ارائه داد و از جمله گفت که بعد از قیام سراسری مردم ایران در دیماه سال ۹۶ و از آغاز سال ۲۰۱۸میلادی رژیم ایران، طرحها و اقدامات تروریستی خود را به‌طور کیفی افزایش داد و به‌طور خاص وزارت اطلاعات با استفاده از همه تسهیلات دولتی و دیپلماتیک در طراحی و تدارک و اجرای این طرحهای تروریستی نقش محوری داشته است.  وی افزود: در جریان خنثی شدن توطئه ای که بعد از استقرار مصطفی رودکی، مسئول ایستگاه اطلاعاتی رژیم در آلبانی طراحی شده بود، دو مأمور رژیم در تیرانا دستگیر شدند.

******
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفت که در ماه مه اعلام کردم که ایالات متحده از توافقنامه وحشتناک، و یک طرفه هسته ای ایران خارج خواهد شد. این توافقنامه که در هدف بنیادین خود قرار بود بصورت دائمی همه مسیرها برای دستیابی ایران به بمب هسته ای را ببندد، شکست خورد و برای برخورد با اقدامات شرورانه این رژیم در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن هیچ کاری نکرد. ترامپ افزود که از زمانی که توافقنامه فاجعه بار هسته ای منعقد شد، بودجه نظامی ایران نزدیک به ۴۰درصد افزایش یافته است. ترامپ گفت روز دوشنبه پنجم نوامبر، پایان دادن به مشارکت ایالات متحده در توافقنامه هسته ای ایران تکمیل خواهد شد. آخرین مجموعه تحریمها که تحت توافقنامه هولناک هسته ای برداشته شده بودند از سر گرفته خواهند شد شامل تحریمهای قوی بر بخشهای انرژی، کشتیرانی و کشتی سازی ایران و تحریمهایی که تبادلات مالی با بانک مرکزی ایران و بانکهای تحریم شده ایران را هدف قرار می‌دهند. هدف ما این است که رژیم را به یک انتخاب روشن وادار کنیم، یا از رفتار مخرب خود دست بردارد یا به مسیر رو به سقوط و فاجعه اقتصادی ادامه بدهد. ترامپ تاکید کرد این اقدامات در کنار ۱۹دور لیست گذاریهای تحریمی از سال ۲۰۱۷سخت‌ترین تحریمهایی است که آمریکا تاکنون علیه ایران اعمال کرده است  و این تحریمها هم اکنون تأثیرات ویرانگری بر اقتصاد ایران دارند. در آخر می‌خواهم صریح بگویم که اقدامات آمریکا هدفش رژیم و رفتار تهدید آمیز آن است – نه مردم ایران که مدت طولانی درد و رنج می کشند. به همین دلیل ما امروز تاکید می‌کنیم که فروش مواد غذایی، دارو، اقلام پزشکی و امکانات کشاورزی به ایران مدت طولانی از تحریمها مستثنی بوده و مستثنی باقی می ماند. ما از رژیم می‌خواهیم تا از جاه طلبیهای هسته ای خود دست بردارد، رفتار مخرب خود را تغییر دهد، به حقوق مردم خود احترام بگذارد و با حسن نیت به میز مذاکره برگردد. ما در این تلاش در پی همکاری از جانب متحدان و شرکایمان هستیم.
گفتنی است که استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز روز دوشنبه بیش از ۷۰۰ نام را به لیست تحریمهای آمریکا اضافه خواهد کرد. وی گفت: وزارت خزانه‌داری از زمان آغاز دولت ترامپ متعهد بوده است که فعالیتهای بی‌ثبات کننده ایران در سراسر دنیا را متوقف کند. ما یک کارزار فشار اقتصادی شدید علیه ایران که همچنان اصلیترین کشور حامی تروریسم در دنیا است، را آغاز کردیم. تا این تاریخ ۱۹دور تحریم علیه ایران صادر کرده‌ایم و به‌ عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثر ۱۶۸سوژه را لیست‌گذاری کرده‌ایم. ما شبکه‌های مالی مورد استفاده رژیم ایران تا نیروهای نیابتی تروریست که حزب‌الله و حماس را تحریک می‌کند و حوثیها در یمن را تأمین مالی کند و از رژیم وحشی اسد در سوریه حمایت می‌کند را رهگیری کرده‌ایم. وزیر خزانه‌داری آمریکا در ارتباط با طرح محروم کردن رژیم ایران از سامانه بانک جهانی نیز گفت: ما به سوئیفت اطلاع داده‌ایم که باید هر مؤسسه مالی ایران که لیست‌گذاری می‌کنیم را در سریع‌ترین زمان از خدمات خود قطع کند تا در معرض تحریم‌های آمریکا قرار نگیرد.


*******
بدنبال خنثی شدن طرح تروریستی رژیم ایران در کشور دانمارک و دستگیری یک مامور وزارت اطلاعات، روز پنجشنبه 10 آبان، نروژ، حسن حبیب الله زاده سفیر رژیم ایران را به وزارت ‌خارجه این کشور احضار کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز اینه اریکسن سوریده Ine Eriksen Soereide وزیر خارجه نروژ در بیانیه‌یی گفت«در خلال ملاقات ما تأکید کردیم، این فعالیت که از طریق تحقیقات در دانمارک روشن شده است غیرقابل قبول است.» او افزود: «ما وضعیت ایجاد شده در دانمارک را بسیار جدی تلقی می‌کنیم که یک شهروند نروژی با اصلیت ایرانی مظنون در این پرونده است.» مامور وزارت اطلاعات که در دانمارک دستگیر شده بود پاسپورت نروژی داشته است. فرانسه، 5 کشور اسکاندیناوی و اتحادیه اروپا، طرح تروریستی در خاک دانمارک را محکوم کردند. از سوی دیگر خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت در حساب توییتری خود نوشت: اتحادیه اروپا بایستی بلادرنگ وزارت اطلاعات رژیم را در لیست تروریستی بگذارد. وی در توئیت خود افزود: حکومت آخوندی مرتکب صدها علمیات تروریستی در خارج مرزهای ایران شده است. «افسانه گروههای خودسر را باور نکنید». مردم ایران در قیام خود گفتند:‌ «اصلاح طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا».

******
رژیم امسال نیز در هراس از برگزاری تجمع ۷ آبان و گرامیداشت روز کوروش در شهرهای مختلف کشور، حضور نیروهای خود را در خیابانها افزایش داده است و در برخی از شهرها اقدام به بستن بناهای تاریخی کرد تا از تجمع مردم در این اماکن جلوگیری کند. با اینحال و بر اساس گزارشات رسیده به سایت مجاهدین خلق، مردم در خیابان فردوسی تهران به مناسبت روز کوروش تجمع کردند. در چهار راه ولیعصر تهران نیز جو ملتهب بود و خودروهای نیروهای انتظامی در این چهار راه  مستقر شده و چراغهای گردان خود را روشن کرده بودند و به طور متناوب صدای آژیر خودروهای انتظامی به گوش می رسید. تصاویر دریافتی از شیراز نیز نشان می‌دهد نیروهای رژیم در بلوار چمران مستقر شده و تقریبا در هر ۱۰۰متر یک گشت سواره مستقر کرده بودند. در میدان نمازی یگان ویژه انتظامی مستقر بودند و حدود ۲۰واحد موتوری با تجهیزات کامل در این میدان قرار گرفتند. همچنین در طول خیابان ملاصدرای شیراز و حد فاصل ستاد و چهار راه زند در تقاطع های خیام و انوری و چهار راه زند تعدادی از گشتهای انتظامی مستقر بودند. بر اساس یک گزارش از شهر کرد رژیم قلعه سردار اسعد بختیاری در این شهر را بسته بود تا مردم نتوانند برای گرامی‌داشت ۷آبان در این محل تجمع کنند.


******

رژیم امسال نیز دانش آموزان را به اجبار و بدون اجازه والدینشان برای مراسم 13 آبان، سالگرد حمله دانشجویان پیرو خط امام به سفارت آمریکا در سال 1358 و گروگانگیری کارکنان آن، به خیابان کشاند. در کلیپهایی که دانش‌ آموزان به سایتهای مقاومت ایران ارسال کرده اند شنیده می شود که می گویند: ما را به‌زور به این مراسم آورده‌اند. آنها شعار می دادند: مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر بسیجی. با این حال رژیم از ترس و وحشت، تک تیراندازان و نیروی گارد ضد شورش خود را در خیابانهای فردیس کرج مستقر کرده بود.  

******
یکی دیگر از اعضای مجاهدین خلق بنام آقای آرش پورغلامی گرگری پس از نزدیک به دو دهه  مبارزه، بر اثر ایست قلبی، در آلبانی درگذشت. آرش پورغلامی متولد ۱۳۵۵ در هادیشهر آذربایجان شرقی در خانواده‌یی کارگری و زحمتکش بود که در سال ۱۳۷۸ به سازمان مجاهدین خلق ایران وصل و در سال ۱۳۸۰ برای پیوستن به ارتش آزادیبخش ملی ایران راهی قرارگاه اشرف شد. آقای پورغلامی در حملات شش و هفت مرداد سال 1388 به اشرف، از ناحیه‌ دست مصدوم گردید و در حملات ۱۹فروردین۹۰ و تهاجم زرهی نیروهای عراقی به اشرف، در کنار از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود.


******
خبرگزاری حکومتی ایرنا 12 آبان خبر داد که طبق قانون اساسی، مهلت شورای نگهبان برای رد لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(سی اف تی) به پایان رسیده و در نتیجه این لایحه عملا به قانون تبدیل شده است. کارگروه اقدام مالی FATF که وظیفه آن نظارت بر مبادلات مالی کشورهاست تا مهر امسال (اکتبر) به رژیم برای پیوستن به دو کنوانسیون بین‌المللی و اصلاح دو قانون داخلی مهلت داده بود. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره رد این لایحه گفت: این لایحه "واجد ایرادات و ابهاماتی" است و این نظر "شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است."

چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

-
زنان زندانی در بند زنان زندان خوی که آمار آنها ۴۰ نفر گزارش شده به بهانه انجام تعمیرات به سالن ملاقات زندان منتقل شده و در شرایطی نامناسب و بدون دسترسی به کمترین امکانات  اولیه، به سر می برند. این زنان زندانی بدون داشتن تخت در این سالن به سر می برند و از حق هواخوری و داشتن ملاقات خانوادگی نیز محروم هستند. با توجه به شدت سرما، نگهداری زنان زندانی در کف سالن ملاقات زندان خوی، موجب بروز بیماریهای همچون کلیه درد و عفونت شدید در میان زنان زندانی شده است. همچنین عدم ملاقات زندانیان زن در زندان خوی با خانواده هایشان منجر به اعتراض شدید دیگر زندانیان شده است. زینب جلالیان زندانی سیاسی کرد نیز که از بیماری ناخنک چشم، تب برفکی و عفونت شدید رنج می برد، در این زندان محبوس است.

-
فعالین مدنی، حکیمه احمدی، نسیم صادقی، و لمیاء حمادی توسط ماموران وزارت اطلاعات در حین و بعد از بازداشت شکنجه شدند. خانم احمدی مادر دو کودک خردسال که روز 26 مهر دستگیر شده بود توسط ماموران وزارت اطلاعات، مورد شکنجه روحی و جسمی قرار گرفت بصورتی که انگشتان و دو دنده فقسه سینه او را شکستند. آنها از آقای غلامرضا قربانی همسر خانم احمدی که در بیمارستان ارتش تبریز بستری است، خواسته اند تا هزینه بیمارستان و درمان همسرش را بپردازد. خانم صادقی نیز طی تماسی با فرزندانش از شکنجه هایی که بر او اعمال شده خبر داد و گفت، مأموران امنیتی در زمان بازداشت او را بارها مورد ضرب و شتم قرار داده و تهدید کرده اند. خانم حمادی 20 ساله در زمان دستگیری بدلیل فعالیت در فضای مجازی، در مهرماه سال جاری، 7 ماهه باردار بوده و در حال حاضر در مکان نامعلومی در بازداشت بسر می برد.

-
طی ماه گذشته حداقل ۱۴ زن و دختر جوان دست به خودکشی زده و به زندگی خود پایان دادند. حداقل ۶ دختر نوجوان ۱۳ تا ۱۷ ساله در میان این قربانیان می باشند. بر اساس آمار سالنامه آماری پزشکی قانونی رژیم که در شهریور ۹۷ منتشر شد، آمار خودکشی زنان در ایران تنها در سال ۹۶ بیش از ۱۳۶۵ نفر، یعنی روزانه حداقل ۴ زن، بوده است.
چند خبر اعتراضی؛

-
روز شنبه 12 آبان، رانندگان اعتصابی کامیون در 25 شهر از 18 استان کشور، جمعی از داوطلبان رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه آزاد تهران، دانشجویات اعتصابی دانشگاه دریانوردی چاه بهار با چیدن سینی های غذا بر روی زمین، 
- روز جمعه 11 آبان، جوانان بهبهانی برای چندمین هفته متوالی در محل نمایش جمعه این شهر نسبت به استخدام نشدن خود در پالایشگاه بید بلند، و کشاورزان معترض قهدریجان برای بدست آوردن حقابه های خود، دست به اعتراض و تحصن زدند.
روز شنبه 5 آبان، دانشجویان دانشگاه آزاد تهران واحد تهران مرکز، در واکنش به دستیگری 4 دانشجو و ضبط تلفنهایشان، در مقابل گشت ارشاد سد بسته و مانع تردد آنها شدند. همچنین دختران دانشجو علوم پزشکی دانشگاه آزاد در همین روز برای چندمین بار در اعتراض به اشتباهات صورت گرفته در زمینه پذیرش کنکور سال ۹۷ در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند. جمعی از زنان بازنشسته بانکهای مختلف دولتی نیز روز شنبه ۵ آبان به تهران رفته و مقابل صندوق بازنشستگی بانکها تجمع اعتراضی برگزار کردند. همزمان جمعی از زنان و مردان مالباخته سایت طلای ثامن، مقابل دادسرای عمومی و انقلاب در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. و جمعی از فعالین جنبش زنان ۵ آبان به مناسبت چهارمین سالگرد اعدام ریحانه جباری در ۳ آبان ۹۳، بر سر آرامگاه او جمع شدند و یاد ریحانه را گرامی داشتند.