صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آبان ۰۶، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 6 آبان 97= 28 اکتبر 2018

دو خبر از کانادا؛


با تسلیت به خانواده و دوستان دکتر زری اصفهانی
خانم دکتر زری ایزدپناه معروف زری اصفهانی، پزشک، نقاش، شاعر و نویسنده ای توانا بود که بدنبال سالها مبارزه سخت با بیماری سرطان، شنبه 5 آبان 97= 27 اکتبر 2018، بدرود حیات گفت. دکتر زری اصفهانی سالها در فیس بوک و قبل از آن هم در سایتهای مختلف و همچنین در وبلاگ خودش، یادداشتهای زری اصفهانی، مطالب ادبی و سیاسی بسیاری نوشته و روشنگری می کرد. رادیو ایرآوا ضمن تسلیت به خانواده و دوستان این زن شجاع و نترس، برای خانواده دکتر زری اصفهانی، دوستان و به ویژه خانواده بزرگ مقاومت ایران، آرزوی صبر و بردباری دارد. ******
ایرانیان آزادیخواه اتاوا  در جریان آکسیون هفتگی خود با اجتماع در برابر پارلمان فدرال و دفتر نخست وزیر کانادا، به آزادی هاشم خواستار فراخوان دادند. آقای خواستار فعال مدنی و مسئول کانون صنفی معلمان مشهد، روز اول آبانماه 97 ربوده شد. پس از 14 ساعت از ناپدید شدن او، به خانم صدیقه مالکی همسر آقای خواستار اطلاع داده شد که وی به بیمارستان روانی ابن سینا در مشهد منتقل شده است. این اقدام بدنبال اعتصاب سراسری معلمین ایران صورت گرفت.


اخبار؛

******
آقای عبدالله جعفرزاده یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق با 50 سال تجربه مبارزاتی بدلیل بیماری سرطان در بیمارستانی در آلبانی درگذشت. 
******
خبرگزاری حکومتی ایلنا و چند نهاد خبری رسمی و اجتماعی، روز شنبه 5 آبان خبر از سومین اعتصاب سراسری کارگران و کارکنان قسمت خط و ابنیه فنی راه آهن ایران در نواحی ریلی برخی استانها از جمله هرمزگان، شاهرود، دامغان، سمنان، زاگرس و لرستان دادند. گفتنی است که کار این کارگران در شمار مشاغل سخت و گاه پرخطر محسوب می‌گردد. به نوشته خبرگزاری حکومتی  ایلنا، دور اول اعتصاب کارگران خط و ابنیه راه‌آهن از روز ۲۹تیر تا ۱۷مرداد سال جاری در چند ناحیه راه‌آهن کشور برگزار شد و دور دوم اعتصاب این کارگران نیز از روز ۳شهریور تا ۵شهریور امسال در برخی نواحی راه‌آهن برگزار گردید. آنها خواستار پرداخت حقوق چندین ماهه خود می باشند.


-
خبرگزاری رویتر بدنبال بسته شدن حسابهای فیس بوک افرادی که با رژیم ایران در ارتباط بودند، گزارش داد که فیس‌بوک گفته است مدیران این حسابها خودشان را به‌عنوان شهروندان آمریکا و در برخی موارد شهروندان انگلستان جا زده بودند و محتوای مورد منازعه سیاسی همچون روابط نژادی و مخالفت با دونالد ترامپ و مهاجرت را تبلیغ می‌کردند. یو اس ای تو دی نیز نوشت: فیس‌بوک دروغپردازی رژیم ایران را افشا کرد. آسوشیتدپرس هم گزارش داد: فیس‌بوک حسابهایی مرتبط با رژیم ایران را حذف می‌کند. ناتانیل گلیچر Nathaniel Gleicher رئیس امنیت سایبری فیس‌بوک در گزارشی درباره مسدود کردن ۸۲صفحه حسابها و گروههای مرتبط با رژیم ایران گفت:‌ در این مورد، اتاق جنگ شروع به ردیابی الگوهایی از « رفتارهای غیرمعتبر» در میان انبوهی از صفحات و حسابها و گروههایی کرد که خدمات خود را به‌ تازگی شروع کرده بودند. تمامی آنها به رژیم ایران مرتبط بودند. وی افزود:‌ «ما در کشف و پایین کشیدن «حساب‌هایی که در رفتار بد شرکت دارند» ارتقاء پیدا می‌کنیم»شرکت آتلانتیک کانسیل تحقیقاتی گفته برخلاف آن دسته از کاربران مرتبط با رژیم ایران که در ماه اوت گذشته شناسایی شدند و فیس‌بوک فعالیت آنها را متوقف کرد این کاربران بروی موضوعات متنوعی متمرکز شده بودند. فیس‌بوک گفته ۸۲صفحه و گروه را در دو شبکه اجتماعی خود یعنی اینستاگرام و فیس‌بوک پیدا کرده که قواعد فیس‌بوک را نقض کرده‌اند و به‌علت خاطی شناخته شدن فعالیت آنها متوقف شده است. فیس‌بوک اعلام کرد فعالیت این صفحات و گروهها در اواخر بهار سال ۲۰۱۶ آغاز شده اما عمده فعالیت آنها طی سال گذشته روی داده است. شرکت آتلانتیک کانسیل که بررسی محتوای این صفحات را برعهده داشته می‌گوید این کاربران بیشتر تلاش داشته‌اند خود را آمریکایی‌های لیبرال معرفی کنند. شرکت آتلانتیک کانسیل گفته رفتارهای این کاربران "نسبت به اشاعه مستقیم پروپاگاندای حامی دولت ایران، تکامل‌یافته‌تر به‌نظر می‌رسد و گویی آنها از برخوردهای قبلی تجربه آموخته‌اند". به گفته فیس‌بوک، کاربران این صفحات با هزینه‌ای کمتر از صد دلار برای تبلیغ در اینستاگرام و فیس‌بوک، پست‌های خود را به مخاطبان بیشتری ارائه می‌دادند.
گفتنی است حدود دو ماه قبل فیس‌بوک، توییتر و شرکت آلفابت صدها حساب مرتبط با دستگاه
تبلیغاتی رژیم ایران را مسدود کردند. اما ناتانیل گلیچر می‌گوید که عملیات اخیر از برخی جهات پیچیده‌تر بوده و شناسایی این حساب‌ها نیز دشوارتر انجام شده است. اگر چه بسیاری از این حسابهای کاربری و صفحات در فیس‌بوک تنها چند ماه قبل راه افتاده‌اند، اما به نسبت حسابهای کاربری که تابستان مسدود شد، توانسته‌اند مخاطبان بیشتری را جذب کنند. حسابهای کاربری را که در تابستان مسدود شدند حدود ۹۸۳هزار نفر دنبال می‌کردند.-
واشنگتن تایمز 21 اکتبر=  ۲۹مهر، مطلبی در رابطه با گزارش ۵۷صفحه‌ای شورای ملی مقاومت ایران در رابطه با شبکه‌های جاسوسی رژیم ایران تحت پوشش دیپلماسی از طریق سفارتهایش در کشورهای دیگر و همچنین دخالتهای خارجی این رژیم در عراق، سوریه، لبنان و یمن نوشت: یک گزارش از اپوزیسیون رژیم ایران نشان می‌دهد که چگونه رژیم سختسر جمهوری اسلامی، عاملان تروریست را در خارج از کشور تحت پوشش دیپلماتیک قرار می‌دهد. بر اساس گزارش شورای ملی مقاومت ایران، این ائتلاف که از جمله بخش فعال شناخته شده آن مجاهدین خلق است، شبکه‌های جاسوسی پراکنده در ایران را کنترل می‌کنند و همچنین از اتریش تا آلبانی تا عراق، رژیم ایران سفارتخانه‌ها را به سایتهای برنامه‌ریزی تروریسم برای دخالت در دولتهای میزبان و شکار مخالفان تبدیل کرده است.


- خبرگزاری آسوشیتدپرس ۲۲ اکتبر = ۳۰مهر با چاپ عکسهایی از تظاهرات هواداران مجاهدین در لندن نوشت: هواداران مجاهدین خلق ایران در وایت هال در نزدیکی ورودی داونینک استریت در لندن انگلستان تظاهرات کردند. ایرانیان در لاهه نیز طی تظاهراتی علیه اعدامها در ایران و همچنین قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ تظاهرات کردند. آنها همچنین بی‌عملی و سکوت اتحادیه اروپا و دولتهای اروپایی درباره تروریسم رژیم ایران علیه مقاومت ایران و نقض شدید حقوق‌بشر و سرکوب زنان در ایران، را محکوم کردند.- نشریه سان سنتینل، 24 اکتبر= ۲ آبان در مطلبی به قلم اریل کاهانا، پیرامون دخالتهای منطقه‌یی رژیم ایران و تامین مالی و تجهیز تسلیحاتی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته‌اش در عراق از جمله نوشت، منابع اطلاعاتی کشف کرده‌اند که رژیم ایران در حال ایجاد کارخانه تولید موشک در عراق است و این علاوه بر تلاشهای آن در سوریه و لبنان می‌باشد. این منبع افزود: بنا‌ به گزارشات رسیده، ایران پیشاپیش موشکها را به شبه‌نظامیان شیعی در عراق ارسال کرده و به عراق کمک کرده است تا کارخانه تولید آنها را در خاک عراق مستقر کند. گزارشات ماه گذشته فاش ساختند که سپاه پاسداران به شبه‌نظامیان حشدالشعبی موشکهای بالستیک با برد کوتاه داده است. تحولی که نشان می‌دهد عراق این پتانسیل را دارد که تهدیدات جدی نیابتی که از جانب رژیم ایران هدایت می‌شود را دنبال کند. گزارشات همچنین نشان دادند، به‌دنبال کشف یک توطئه سپاه پاسداران برای حمله به منافع آمریکا در عراق، آمریکا تصمیم گرفته است کنسولگریش را در بصره، سومین شهر بزرگ عراق ببندد. در خبری دیگر اما به نقل از خبرگزاری رویتر عراق از ماه نوامبر در راستای متابعت از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران انتقال نفت خام از میدان نفتی کرکوک شمالی به ایران را متوقف خواهد کرد.
اخبار اعتراضی؛


صبح شنبه 5 آبان، جمعی از بازنشستگان بانکها از شهرهای مختلف، نسبت به پایین بودن حقوق، مقابل صندوق بازنشستگی بانکها در تهران،
- روز سه شنبه 1 آبان، غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران، بدنبال فراخوان قبلی، کارگران اعتصابی فضای سبز شهرداری منطقه یک اهواز، اعضای تعاونی مسکن سنندج نسبت به گذشت 22 سال و روشن نبودن وضعیت مسکن اعضای این تعاونی، و دانشجویان دانشگاه علی آباد کتول در استان گلستان، دست به تحصن زدند.


 اخبار کارگری؛

-
رژیم برای ۱۵تن از کارگران معترض هپکو اراک که در خردادماه سال جاری در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود و نامشخص بودن وضعیت شرکت، دست به تظاهرات زده بودند، حکم حبس و شلاق صادر کرده است. دادگاه رژیم برای این کارگران، جمعا حکم ۲۴سال و ۶ماه حبس و ۱۱۱۰ضربه شلاق صادر کرد. اتهام این کارگران معترض اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تظاهرات عنوان شده است.