صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مهر ۲۲، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 22 مهر 97= 14 اکتبر 2018

خبری از کانادا؛

ایرانیان آزادیخواه اتاوا روز گذشته شنبه 21 مهر= 13 اکتبر، بار دیگر در مقابل پارلمان فدرال و دفتر نخست وزیر کانادا گرد آمدند و از قیام مردم ایران برای تغییر دمکراتیک، و اعتصاب رانندگان کامیون حمایت کرده و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی شدند.


اخبار؛


- رژیم در برابر یکی از خواستهای رانندگان اعتصابی کامیون عقب نشینی کرد. روز شنبه ۲۱مهر پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی رژیم اعلام کرد که کرایه حمل‌ و نقل جاده‌یی داخلی بار بر اساس تن-کیلومتر مورد تصویب قرار گرفته است. افزایش کرایه بار یکی از خواسته های اصلی رانندگان کامیون بود که تاکنون به مدت 21 روز در اعتصاب هستند. راننندگان کامیون در بیش از 320 شهر و 31 استان کشور از روز اول مهرماه، دست به اعتصاب سراسری زده اند. سندیکاهای رانندگان خودروهای سنگین در کانادا و آمریکا و همچنین سندیکای رانندگان دانمارک که 50 هزار عضو دارد با رانندگان اعتصابی کامیون در ایران اعلام همبستگی کردند. پس از بخش خبر با میهمان امروز رادیو ایرآوا در اینباره گفتگو خواهم داشت.

از سوی دیگر طبق فراخوان قبلی، معلمان و فرهنگیان ایران روز یکشنبه اعتصاب و تحصن دو روزه  خود را در بیش از 50 شهر و در اعتراض به فشارها و فضای امنیتی و بی عدالتی و زندانی شدن معلمین، آغاز کردند. این اعتصاب دو روزه حمایت دانش آموزان شهرهای مختلف را بدنبال داشته است. معلمان و فرهنگیان، در پل دختر، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویر احمد، جُلفا، شاهین شهر، مهاباد، خرم‌آباد، فیروز آباد، زرین شهر، بجنورد، جوانرود، ساری، کرج، ایوان غرب، تهران، اصفهان، همدان،کازرون، بابل، قزوین، اسلام‌آباد غرب، اسلام شهر، یزد،کرمانشاه، شیراز، مریوان، مشهد، ایلام، گناباد، تربت حیدریه، تبریز، آمل، گرمه، لامرد، سنندج، سقز، پاوه، روانسر، شهرک قدس تهران، زیوه، دیواندره، تاکستان، تربت جام، سروآباد، روشکان لرستان، یاسوج و شمار دیگری از شهرهای ایران در اعتصاب هستند.

-
روز یکشنبه 22 مهر، جمعی از دانشجویان هنگام سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه تهران در بیرون دانشگاه با شعار دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد و تورم، گرانی، جواب بده روحانی، دست به اعتراض زدند. دانشجویان اجازه نیافتند هنگام سخنرانی روحانی وارد دانشگاه شوند.


******
روزنامه لوموند ۱۰ اکتبر نوشت:  تحقیقات درباره سوءقصد خنثی‌ شده که قرار بود گردهمایی مجاهدین خلق را هدف قرار بدهد، روز چهارشنبه ۱۰ اکتبر این بار در خاک بلژیک شاهد یک تحول جدید بود. دادستانی فدرال بلژیک در بیانیه‌یی اعلام کرد که دیپلمات (رژیم) ایران اسدالله اسدی که مظنون به دست‌داشتن در سازماندهی این پروژهٔ سوءقصد است، بعد از استماع توسط قاضی تحقیق مسئول این پرونده در آنورس، «زندانی شد». اسدالله اسدی قبل از اینکه در شروع ماه ژوئیه کمی بعد از به شکست کشانده‌شدن پروژهٔ (سوءقصد) در آلمان بازداشت شود، در سفارت جمهوری اسلامی... در وین اتریش مستقر بود. یک زوج بلژیکی ایرانی‌الاصل در همان روز ۳۰ژوئن در منطقه بروکسل دستگیر شدند و یک مظنون چهارم در فرانسه دستگیر و به قضاییه بلژیک تحویل داده شد. لوموند افزود: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی در واکنش به استرداد مظنون (مذکور) از آلمان به بلژیک...، اعلام کرد که «ابعاد این توطئه...  یادآور آن است که (رژیم) ایران همچنان حکومت اصلی حامی تروریسم در جهان است». روز سوم اکتبر، مقامات فرانسوی وزارت اطلاعات (رژیم) ایران را متهم به طراحی این پروژه سوءقصد کردند، چیزی که (رژیم) ایران آن‌ را تکذیب کرده است. آنها همچنین اقدام به مسدود کردن دارایی‌های دو تبعه (رژیم) ایران از جمله اسدی کردند که به‌گفته یک منبع دیپلماتیک فرانسوی، «با قطعیت به‌ عنوان یک مأمور اطلاعاتی شناسایی شده است».


-
روز پنجشنبه 11 اکتبر= ۱۹ مهر، هدر نائرت سخنگو و نماینده وزارت خارجه آمریکا در مورد شروع تحریمهای نفتی رژیم ایران از روز 4 نوامبر= ۱۳ آبان، گفت با بسیاری از شرکا و متحدین آمریکا گفتگو شده و مجازاتهای ناشی از تحریمها اجرا خواهند شد. او افزود رئیس جمهور گفته است ما متعهدیم همه تحریمهایمان را مجددا اعمال کنیم. وی گفت: «معتقدیم مهم است که کشورها نفوذ شرورانه ای که (رژیم) ایران در سراسر جهان دارد را باز نشناسند. ما میدانیم که دولت ایران منافعی که از توافق اتمی دریافت کرد را برای مردم خودش، برای بهزیستی مردم خودش، برای خدمات درمانی، بیمارستانها و چیزهایی از این قبیل هزینه نکرد. به جای اینها از این سودها برای طرحهای بدخواهانه خود استفاده کردند». سایت وزارت‌خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه نوشت: برایان هوک نماینده ویژه برای ایران از ۱۰تا  ۱۷ اکتبر برای گفتگوهای بیشتر در مورد سیاست خارجی آمریکا نسبت به ایران به هندوستان و اروپا سفر می‌کند.
اهداف تهاجم در دور دوم تحریمهای اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران که قرار است از 4 نوامبر آغاز شود، عبارتند از: فعالیت‌های مربوط به بنادر ایران، بخش‌های مرتبط با حمل و نقل دریایی و کشتی‌سازی.  خرید و فروش نفت، فرآورده‌های نفتی و فرآورده‌های پتروشیمی از ایران. هر گونه تبادل مالی با بانک مرکزی رژیم و دیگر نهادهای مالی آن از طریق مؤسسات مالی خارجی. بخش انرژی رژیم ایران. خدمات بیمه‌ای و بیمه اتکایی برای تبادلات رژیم ایران.

-
دادسرای پاریس روز جمعه 12 اکتبر= ۲۰مهر، خواستار مصادره ۲۵۰میلیون یورو از دارایی‌های شرکت نفتی توتال در پرونده پرداخت رشوه به رژیم ایران شد. دادسرای پاریس همچنین خواستار جریمه ۷۵۰هزار یورویی علیه شرکت توتال شده است. توتال متهم است که در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴برای عقد قرارداد با رژیم ایران به میزان ۳۰میلیون دلار به مهدی هاشمی، پسر رفسنجانی، رشوه داده است. وی در آن زمان مدیر شرکتهای پیمانکار شرکت ملی نفت ایران بود. رشوه توتال منجر به عقد قرارداد دو میلیارد دلاری با رژیم ایران در ارتباط با توسعه میدان گازی پارس جنوبی در سال ۱۹۹۷میلادی شددر آن زمان، آمریکا شرکت توتال و دیگر شرکتهای خارجی طرف قرارداد با ایران را تهدید به تحریم کرده بود. چند سال پس از این ماجرا، تحقیقات قضایی در این زمینه آغاز شد و بالاخره روز پنجشنبه ١١اکتبر/١٩مهر، محاکمه شرکت نفتی توتال در پاریس آغاز شد. این محاکمه در روزهای آینده ادامه خواهد یافت. سرنوشت برخی افراد دخیل در این پرونده در هاله‌یی از ابهام است. گفته می‌شود برخی را در تصادفاًت و حوادث سربه نیست کرده‌اند. به گزارش رسانه‌های خبری هیچکس از سرنوشت دو تبعه ایرانی دخیل در پرونده اطلاعی ندارد. علاوه بر این، کریستف دومارژوری مدیرعامل سابق توتال نیز چهار سال پیش در سانحه‌ای در مسکو کشته شد.

-
 اداره نظارت بر جرایم مالی خزانه‌داری آمریکا توصیه‌نامه‌یی را در راستای کمک به نهادهای مالی برای شناسایی و گزارش‌دهی مبادلات غیرقانونی احتمالی مرتبط با رژیم ایران، منتشر کرده است. این اداره هدف دیگر توصیه‌نامه را کمک به نهادهای مالی خارجی اعلام کرده تا ضمن کسب درک بهتر از تعهدات نهادهای مالی متناظرشان در آمریکا، از قرار گرفتن در معرض تحریم‌های آمریکا جلوگیری کنند و خطراتی که فعالیت‌های رژیم ایران در زمینه "مبارزه با پولشویی/تامین مالی تروریسم" متوجه نظام مالی بین‌المللی می‌کند را مرتفع کنندخزانه‌داری آمریکا گفت که فعالیت‌های رژیم ایران نظام مالی بین‌المللی را با خطرات پولشویی و تأمین مالی تروریسم مواجه می‌کند و هدف دیگر این توصیه‌نامه را از بین بردن این «خطرات» اعلام کرد.

-
یک خبرنگار از قول پزشک قانونی سنندج فاش ساخت دختر دانش آموز ۷ساله ای که به ظاهر بر اثر ریزش دیوار در مدرسه ای فرسوده واقع در روستای گرماش در سنندج جان باخته بود، در واقع مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و سپس به قتل رسیده و ریزش دیوار تنها یک صحنه سازی برای مخفی کردن این جنایت بوده است. به نقل از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، رشید قربانی، مدیر کل آموزش و پرورش استان کردستان، اعلام کرده بود که روز دوشنبه ۱۶ مهر بر اثر ریزش دیوار حیاط مدرسه به علت قدیمی و فرسوده بودن این محل، دنیا ویسی دختر دانش آموز پایه اول دبستان ساکن روستای گرماش به شدت مجروح شد. این دختر دانش آموز بلافاصله توسط مدیر و آموزگار و پدرش به بیمارستان بعثت سنندج منتقل شد، اما به دلیل شدت جراحات، جان خود را از دست  داد. روز چهارشنبه ۱۸مهر بر اساس اخباری که از پزشکی قانونی درز شد فاش گردید که نتیجه معاینات مشخص کرده است که دنیا ویسی، دختر دانش آموز ۷ ساله ای که اولین روزهای ورود خود به مدرسه را در سال تحصیلی جدید تجربه می کرد، مورد تجاوز قرار گرفته و با ضربه مستقیم به جمجمه به قتل رسیده است.

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛
  
گلرخ ایرایی، آتنا دائمی و مریم اکبری منفرد سه زن زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین، روز سه شنبه ۱۰ مهر با دستور شفاهی رئیس بند زنان این زندان به مدت سه هفته از داشتن ملاقات خانوادگی محروم شدند. عوامل زندان دلیل این اقدام را درگیری لفظی و شعار دادن توسط این زندانیان در سالن ملاقات مطرح کرده اند. گلرخ، آتنا و مریم، در برابر این دستور، درخواست کردند حکم ابلاغ و اتهام عنوان شده را ببینند که رئیس بند زنان در پاسخ گفت که این حکم از طرف مدیریت زندان، چهار محالی، و دادستانی به طور شفاهی ابلاغ شده است. روز شنبه ۱۸ شهریور، پس از اعدام رامین حسین پناهی و لقمان و زانیار مرادی، سه تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، این سه زن زندانی سیاسی با بازرسی غیرقانونی در سالن ملاقات مواجه شدند که در مقابل آن مقاومت کردند.

-
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا، در یک تصادف اتوبوس حامل 40 تن از دانش آموزان دختر دوره دوم متوسطه در تبریز، دو دختر جان خود را از دست داده و تعدادی دیگر مصدوم شدند. این دانش آموزان دختر در یک سفر اجباری تحت عنوان اردوی راهیان نور، روز چهارشنبه ۱۸ مهر، در جاده تبریز تصادف کردند.
چند خبر اعتراضی؛

-
روز چهارشنبه ۱۸ مهر، خانواده دانش آموزان مدرسه دخترانه سماء در نمازخانه شبکه بهداشت تاکستان، نسبت به گرفتن خون بصورت غیرقانونی و غیراستاندارد از دانش آموزان که فردی ناشناس با پوش هلال احمر، که با استفاده از دو یا سه سرنگ از 40 دانش آموز خون گرفته بود، جمعی از کارمندان سهام عدالت (معلولان و زنان سرپرست خانوار) مقابل ساختمان وزارت  اقتصاد و دارایی تهران،
- روز سه شنبه 17 مهر، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین  و کارمندان سهام عدالت در تهران،  
- روز دوشنبه ۱۶ مهر، جمعی از مالباختگان مؤسسه کاسپین در رشت، و جمعی از دانشجویان دانشگاه خواجه‌نصیر تهران، دست به تحصن و تجمعات اعتراضی زدند.

 اخبار زندان؛

-
مسئولین زندان گوهردشت کرج بر شدت فشار بر زندانیان سیاسی در سالن۱۰ بند ۴ افزوده‌اند. آنها با از بین بردن پرونده پزشکی زندانیان و جلوگیری از انتقال آنها به بیمارستان و حتی بهداری زندان، به شکنجه روانی و فیزیکی زندانیان می‌پردازند. زندانی سیاسی مجید اسدی مبتلا به انواع بیماریها از جمله بیماری حاد گوارشی از دردی طاقت‌فرسا رنج می‌برد. آرش صادقی که پس از اعتصاب غذاهای طولانی در اعتراض به شرایط وخامت‌بار زندان و دستگیریهای خودسرانه، در وضعیت بسیار دشواری به ‌سر می‌برد پس از عمل جراحی بلافاصله به زندان برگردانده شده و از حداقل رسیدگیهای درمانی محروم است. حسن صادقی زندانی دیگر به‌خاطر ضرباتی که شکنجه‌گران به ‌سر و چشم او وارد کرده‌اند در معرض خطر پاره شدن رگهای چشم و نابینایی قرار دارد. محمد بنازاده امیرخیزی نیز بر اثر بیماری قلبی و سن بالا در شرایط وخیمی قرار دارد. بنا به اطلاعیه 20 مهر شورای ملی مقاومت، سالن۱۰ بند۴ زندان گوهردشت زندانی فوق امنیتی است که فاقد ابتدایی‌ترین امکانات است. زندانیان با رسیدن فصل سرما از وسایل گرمایش، آب گرم برای استحمام، فقدان دستگاه تهویه، سطح نازل تغذیه و بهداشت و...رنج می‌برند. در همین حال صدها زندانی در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به خودکشی یکی از زندانیان، وضعیت وخیم این زندان و اعمال مافیایی رئیس این زندان دست به اعتراض و اعتصاب غذا زدند. زندانیان معترض رئیس زندان و همه مأموران و وکیل بندها را از بند بیرون کردند.