صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۸، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 18 شهریور 97= 9 سپتامبر 2018

روز شنبه 17 شهریور،= 8 سپتامبر گروهی از ایرانیان و هواداران مجاهدین خلق در اتاوا در مراسم 53مین سالگرد تاسیس سازمان مجاهدین خلق ایران، این روز را گرامی داشتند. آنها همچنین به تازه ترین شهدای راه آزادی، رامین حسین پناهی، زانیار و پسر عمویش لقمان مرادی، با مراسم گل گذاری، ادای احترام نمودند. این سه زندانی سیاسی کرد، در چهلمین سالگرد جمعه سیاه، (کشتار 17 شهریور در میدان ژاله در زمان شاه) بدست رژیم آخوندها در حالیکه در اعتصاب غذای خشک بسر می بردند، اعدام شدند. لازم به ذکر است که ایرانیان در شهرهای مختلف جهان، سالگرد تاسیس سازمان مجاهدین را جشن گرفته و اعتراض خود را نسبت به اعدام سه زندانی سیاسی کرد، اعلام نمودند.

اخبار؛
- بامداد شنبه 17 شهریور در چهلمین سالگرد جمعه سیاه، (کشتار 17 شهریور 1357 در میدان ژاله تهران، در زمان شاه) رژیم آخوندها سه زندانی سیاسی کرد، زانیار مرادی 30 ساله، پسر عمویش لقمان مرادی 32 ساله  و رامین حسین پناهی 24 ساله که هر سه در  اعتصاب غذای خشک بسر می بردند و رامین حسین پناهی لبان خود را دوخته و یک دستش شکسته بود، را در زندان گوهردشت، با وجود فراخوانهای مکرر بین المللی و مقاومت ایران، اعدام کرد. زانیار و لقمان بیش از 9 سال پیش و رامین از 14 ماه پیش در زندان تحت شدیدترین فشارها قرار داشتند. برادر رامین، امجد حسین پناهی اعلام کرده است: «وزارت اطلاعات رسما اعضای خانواده‌ام را تهدید به بازداشت کردند. از طرفی دیگر اعلام کردند که پیکر رامین حسین پناهی تحویل خانواده داده نمی‌شود و خود رژیم پیکر رامین را در مکان نامعلومی دفن کرده است».  اعدام این سه زندانی کرد، همزمان بود با حمله موشکی به مقرهای حزب دمکرات کردستان ایران و حزب دمکرات کردستان در خاک عراق توسط رژیم ایران و کشته و زخمی شدن دهها تن از اعضا و پیشمرگان این دو حزب. خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، اعدام سه زندانی سیاسی  کرد و حملات موشکی به مقرهای حزب دموکرات کردستان ایران و حزب دموکرات کردستان  عراق توسط حکومت آخوندها را محکوم کرد و آنها را جنایت علیه بشریت خواند و خواستار رسیدگی شورای امنیت ملل‌متحد گردید. وی با فراخواندن مردم کردستان و سراسر ایران به اعتراض و قیام افزود: رژیم ضدبشری آخوندی می‌خواهد با سرکوب و اعدام و حملات موشکی، فضای رعب و اختناق ایجاد کند و قیام مردم ایران را خاموش سازد اما این آرزو را به گور خواهد برد. گفتنی است که سپاه پاسداران روز یکشنبه 18 شهریور، مسئولیت حملات به کردستان عراق را بعهده گرفت. اعدام سه زندانی سیاسی کرد، اما با محکومیت جهانی روبرو شده است. از جمله عفو بین الملل، آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل، احمد شهید، کارشناس آزادی مذهبی در سازمان ملل، دکتر ولید فارس، مشاور رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ، ضمن محکوم کردن اعدام این سه تن، خواهان حسابرسی از رژیم ایران شدند.   


- رویتر گزارش داد، مقامات عراقی روز شنبه 8 سپتامبر = 17 شهریور، پس از گذشت ۵روز تظاهرات در استان بصره، حکومت نظامی برقرار کردند. این خبرگزاری افزود: بصره به‌عنوان دومین استان پر اهمیت عراق شاهد تظاهرات و اعتراضات خشمگینانه مردم برای آب آشامیدنی و خدمات عمومی و نیز حسابرسی از مسؤلان دولتی است. در تظاهرات اخیر در بصره تعدادی از غیرنظامیان با گلوله نیروهای امنیتی کشته شدند. در جریان تظاهرات مردم بصره، تظاهرکنندگان، روز جمعه به کنسولگری رژیم ایران در این شهر، حمله کرده و آنرا آتش زدند. شبه‌‌نظامیان وابسته به رژیم آخوندها بروی تظاهر کنندگان آتش گشودند. مردم بصره همچنین به ساختمانهای دولتی حمله کرده و دفتر شبه نظامیان حشدالشعبی وابسته به رژیم آخوندها و دفتر جنبش بشائر که متعلق به نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق و وابسته به رژیم ایران است، را نیز آتش زدند. کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورای ملی مقاومت ایران پیش از این هشدار داده بود که رژیم ایران معاون نیروی قدس را به‌ عنوان سفیر عراق منصوب کرده و این اقدام رژیم برای ادامه و گسترش دخالتهایش در این کشور است. به نقل از آسوشیتدپرس، اعتراضات بصره جدی‌ترین تحولی است که طی سالهای گذشته در این منطقه نفت‌خیز رخ داده است. این خبرگزاری افزود: معترضان خواهان پایان دادن به اپیدمی فساد، بیکاری فزاینده و سطح نازل خدمات عمومی شدند و خشم خود را به سمت رژیم ایران نشانه رفتند. آنها دخالتهای رژیم ایران در امور سیاسی عراق را مسبب بدبختیهای خود می‌دانند. تظاهر کنندگان بصره شعار رژیم ایران اخراج اخراج می‌دادند و بعد کنسولگری این رژیم را مورد حمله قرار دادند و آن را به آتش کشیدند. آنها عکس علی خامنه‌ای ولی‌فقیه رژیم ایران را نیز لگدکوب کردند. از دوشنبه بیش از ۱۰نفر از تظاهر کنندگان در زدوخورد با نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. اسکای نیوز نیز در گزارش 16 شهریور خود خبر داد که در فیلم‌هایی که به‌دست آمده‌ هزاران تظاهرکننده عراقی دیده می‌شوند که کنسولگری رژیم ایران در بصره که شعله‌های آتش از آن زبانه می‌کشد را محاصره کرده‌اند. دود غلیظی ساختمان کنسولگری رژیم ایران را پوشانده بود. در تظاهراتی که در خارج کنسولگری رژیم برگزار شده بود، تظاهر کنندگان علیه رژیم ایران شعار می‌دادند«ایران اخراج اخراج». سپس صدها تن از آنها به داخل کنسولگری رفته ساختمان و وسایل داخل آن را به آتش کشیدند. در فیلمهای دیگری که از داخل کنسولگری رژیم ایران گرفته شده شعله‌های آتش با شعارهای «ایران اخراج اخراج و بصره آزاد باقی خواهد ماند» در هم آمیخته است.


- ایالات متحده و امارات متحده عربی مشترکا برای مختل کردن یک شبکه بزرگ تبدیل ارز که به‌طور غیرقانونی میلیون ها دلار پول را به سپاه پاسداران رژیم ایران منتقل می‌کرد، اقدام کردند. به‌گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، سپاه پاسداران از آن پولها برای تامین مالی "فعالیتهای مخرب و گروه‌های نیابتی منطقه‌ای اش" استفاده می‌کرد. آمریکا شرکت جهان ارس کیش، یک شرکت صوری متعلق به سپاه پاسداران که برای دریافت درآمدهای نفتی از حسابهای خارجی بانک مرکزی ایران فعالیت می‌کرد، را تحریم کرد. دو مقام این شرکت با یک مقام از سپاه پاسداران و دو صرافی همکاری می‌کردند. این سه نفر آخر با یک فرد ایرانی دیگر در انتقال پول به امارات متحده عربی و تبدیل آن پول به دلار آمریکا همکاری می‌کردند. مدیر عامل صرافی "راشد" با سپاه پاسداران همکاری می‌کرد تا مدارکی را که این معاملات غیرقانونی مالی را پنهان می‌نمود، جعل کند. استیون منوچن وزیر خزانه‌داری آمریکا، هنگام اعلام این تحریمها گفت: "وزارت خزانه‌داری از امارات متحده عربی به‌خاطر همکاری نزدیکش در این رابطه سپاسگزار است. کشورها در سراسر دنیا باید در برابر تلاشهای حکومت ایران برای سوءاستفاده از مؤسسات مالی‌شان به‌ منظور تبدیل ارز و تامین مالی کنشگران متخلفشان در نیروی قدس سپاه پاسداران و بزرگترین حکومت حامی تروریسم در دنیا مراقب باشند."

اخبار زنان؛
- خانم رضوانه محمدی، فعال حقوق زنان توسط ماموران امنیتی در ایران بازداشت شد. به گفته یکی از دوستان او، خانم محمدی، غروب دوشنبه هفته گذشته به دلایل نامعلومی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. هدی عمید، وکیل و نجمه واحدی فعال حقوق زنان نیز صبح 10 شهریور در منازلشان دستگیر شدند. عفو بین الملل با صدور اطلاعیه ای روز ۳ سپتامبر = 12 شهریور نسبت به دستگیری وکلا و فعالان حقوق زن در ایران هشدار داد و گفت این نشانه شدت گرفتن سرکوب جامعه مدنی است.


- روز چهارشنبه ۱۴شهریور زنان جوان دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در اعتراض به تبدیل خوابگاه شان به مکان اداری و در نتیجه آواره شدن دانشجویان در کوچه پس کوچه‌های شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. در این تجمع که تعداد زیادی از زنان جوان دانشجوی رشته های مختلف پزشکی حضور داشتند خواستار رسیدگی مسئولان و عدم جابجایی آنان به خوابگاه جدید دانشگاه شدند. زنان دانشجو معتقدند مکان مورد نظر فاقد امکانات لازم بوده و دسترسی راحت دانشجویان را با دشواری مواجه خواهد کرد. در روز ۱۰شهریور نیز گروهی از دانشجویان از جمله شماری از زنان جوان دانشجو، در اعتراض به حذف ارز دانشجویی و گرانی آزمون آیلتس IELTS(سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی) مقابل بانک مرکزی در خیابان میرداماد تهران تجمع کردند. دانشجویانی که تا به حال می‌توانستند از ارز با نرخ دولتی استفاده کنند، اینک با بحران ارزی و بخشنامه جدید باید برای هر یک دلار بیش از دو برابر نرخ ارز دولتی را بپردازند؛ از جمله این گروه‌ها دانشجویان ایرانی در خارج از ایران که تا به حال سهمیه ارز با نرخ مرجع داشتند، حالا با بخشنامه بانک مرکزی باید سراغ بازار آزاد بروند. سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ضمن درج این خبر افزود: تحت حاکمیت رژیم ایران، فعالیت در هر حوزه ای به عنوان تهدید امنیت ملی تلقی می شود. علیرغم این، زنان جوان دانشجو با حضور فعال خود جلودار صحنه های اعتراضات بوده اند. 


 اخبار زندان؛

- رژیم در روزهای ۱۲و ۱۴شهریور ۱۱زندانی را در زندانهای زاهدان و گوهردشت کرج اعدام کرد. سه تن از این زندانیان در سحرگاه سه‌شنبه ۱۲شهریور در زندان زاهدان به‌دار آویخته شدند. این سه زندانی ۲۱تا ۲۴ساله بودند. رژیم، تحویل اجساد این سه زندانی بلوچ به خانواده‌هایشان را مشروط به پرداخت پول خون و طنابهای دارشان کردند. در روز ۱۴شهریور نیز هشت زندانی در زندان گوهردشت به‌طور جمعی اعدام شدند.

اخبار منطقه و جهان؛

- 14 تبعه ایرانی به اتهام ورود غیرقانونی با گذرنامه‌های جعلی به بحرین دستگیر شدند. به گزارش العربیه سرتیپ عبدالعزیز معیوف الرمیحی، مدیر کل تحقیقات کیفری پادشاهی بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد، بحرین 14 تبعه ایرانی را که از طریق جعل گذرنامه‌های کشورهای آسیایی با نامهای غیر واقعی وارد خاک این کشور شده‌اند را دستگیر کرده و به دنبال آن کارفرمایانی که این افراد نزد آنها دستگیر شده‌اند را نیز فراخوانده است.