صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۱، ۱۳۹۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 11 شهریور 97= 2 سپتامبر 2018

روز گذشته شنبه اول سپتامبر= 10 شهریور ایرانیان آزادیخواه اتاوا در پنجمین سالگرد قتل عام
ساکنین اشرف بدست نیروهای عراقی، در سال 92، بر سر آرامگاه شهید ندا حسنی گرد آمده و با مراسم گل گذاری، به 52 شهید اشرف، ادای احترام نمودند. در بامداد 10 شهریور 92 برابر با اول سپتامبر 2013 نیروهای سوات متعلق به ارتش عراق تحت فرمان مالکی، نخست وزیر وقت عراق، به کمپ اشرف در این کشور حمله کرده و دهها تن را قتل عام کرده و 6 تن از زنان کمپ اشرف را به گروگان گرفتند. پس از انتقال 3000 تن از ساکنین اشرف به بازداشتگاه لیبرتی در خاک عراق، صد تن از ساکنین با توافق چهارجانبه دولت آمریکا، ملل متحد، دولت عراق و نمایندگان ساکنان برای حفاظت از اموالشان در اشرف باقی مانده بودند.
  

اخبار؛
- پس از انتشار گزارش اختصاصی خبرگزاری رویتر روز جمعه 9 شهریور مبنی بر ارسال موشکهای بالستیک رژیم ایران به عراق به نقل از چند منبع غربی، ایرانی و عراقی، وزیر خارجه آمریکا، مایک پمپئو انتقال موشک‌های بالستیک توسط رژیم ایران به عراق را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دانست. وی روز شنبه اول سپتامبر= ۱۰شهریور در توئیتر خود نوشت: «انتقال موشکهای ایران به عراق، اگر درست باشد، نقض فاحش حق حاکمیت عراق و قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت است. بغداد باید خودش درباره حق حاکمیت خود تصمیم بگیرد نه ایران.» همزمان، وزارت‌خارجه آمریکا از مذاکره مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با نخست‌وزیر عراق، خبر داد و گفت آمریکا از تشکیل یک دولت میانه‌رو و ملی در عراق حمایت می‌کند. لازم به ذکر است که مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن ۹شهریور سال جاری اعلام کرد رژیم ایران تحت عنوان برنامه فضایی، مشغول توسعه فناوری موشکهای دوربرد است. مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی، از جمله مراکز جهانی است که توانایی‌های موشکی ایران را ارزیابی می‌کند. این مرکز اعلام کرد که رژیم ایران بزرگترین و متنوع‌ترین انبار موشکها در خاورمیانه را داراست؛ از موشکهای بالستیک کوتاه و میان‌برد گرفته، تا موشکهای کروز که برد آنها تا جنوب شرقی اروپا می‌رسد.

- خبرگزاری رویتر  28 اوت خبر داد دولت فرانسه دیپلماتهایش را از سفر به ایران منع می کند. علت این تصمیم طرح بمب‌گذاری علیه اپوزیسیون ایران در پاریس بوده است. این منبع افزود: بنا‌به یک گزارش داخلی که رویتر آن را دیده است، فرانسه به دیپلماتها و مقامات وزارت‌خارجه‌اش گفته است تمامی سفرهای غیرضروری به ایران را تا مدت نامعلومی به تعویق بیاندازند و در این رابطه به خنثی شدن یک توطئه بمب‌گذاری و سرسخت‌تر شدن روابط تهران نسبت به فرانسه اشاره کرده است. فرانسه یکی از قوی‌ترین حامیان برجام بوده که دونالد ترامپ در ماه می‌از آن خارج شد. در این گزارش آمده است یک توطئه بمب‌گذاری علیه یک گردهمایی که توسط اپوزیسیون تبعیدی ایرانی در حومه پاریس برگزار شده بود و در آن رودی جولیانی وکیل ترامپ شرکت داشت، به‌عنوان علامتی از موضع خصمانه تهران نسبت به فرانسه تلقی شده است.

- به نوشته واشنگتن فری بیکن، آمریکا می‌گوید ۲۱میلیون دلار بسته کمک (اروپا) به رژیم ایران، برای انجام سوءقصدها و مسموم کردن روابط با آمریکا می‌باشد. سران رژیم ایران و همتایان اروپایی‌شان در تلاش برای نجات توافق مهم اتمی هستند در حالی که رژیم حاکم بر ایران در آستانه فروپاشی تلوتلومی‌خورد. این وضعیت رژیم ناشی از ضربه شدید مالی به‌خاطر تحریمهاست و از سوی دیگر بحران اقتصادی در ایران موجب شکل‌گیری تظاهراتهای مردمی در سراسر کشور شده است، مقامات متعدد آمریکایی به واشنگتن فری بیکن گفتند اروپا (با این کمک) روابط خود با دولت ترامپ را تیره می‌کند. این منبع اضافه کرد که اتحادیه اروپا به رژیم ایران یک بسته هدیه ۲۱میلیون دلاری مالی طی آخر هفته گذشته با هدف سرپا نگه داشتن رژیم تندرو حاکم بر ایران قبل از اعمال مجدد تحریمهای شدید آمریکا که دسترسی تهران را به بازارهای مالی بین المللی قطع خواهد کرد، تحویل داد.  

******
به نقل از سایت نیشن کنیا 26 اوت= 4 شهریور، احمد ابوالفتحی و منصور موسوی دو مامور رژیم ایران هستند که در مومباسا دستگیر و به ۱۵سال زندان محکوم شدند چرا که ۱۵کیلوگرم هگزوژن، همان ماده شیمیایی که در بمب گذاری قطار مومبای در سال 2006 استفاده شده بود و 186 کشته برجای گذاشت را حمل می‌کردند. منابع امنیتی کنیا می‌گویند این دو در حال طراحی برای بمب‌گذاری سفارت اسراییل بودند. این منبع افزود که اینترپل می‌گوید رژیم ایران تلاش کرده است به کنیاییها برای آزادی مامورانش رشوه بدهد. به گزارش رسانه‌های کنیا، گروهی از تروریستهای رژیم ایران برای فراری دادن ۲تروریست دستگیر و محکوم شده خود در این کشور، مخفیانه به شرق آفریقا نفوذ کرده‌اند و پس از کشف یک طرح فرار برای این دو نفر، به نیروهای امنیتی کنیا دستور آماده‌باش کامل داده شده است. احمد ابوالفتحی و منصور موسوی در سال ۲۰۱۲ در نایروبی دستگیر و به ۱۵سال حبس محکوم شدند.

اخبار زنان؛

- دو دختر جوان به نامهای نیلوفر همافر 20 ساله و یاسمین آریانی 23 ساله که در جریان اعتراضات ۱۱ مرداد سال جاری در تهران دستگیر شدند در زندان قرچک ورامین در وضعیت بلاتکلیف به سر می برند. این دو دختر جوان در خیابان ولی عصر تهران در جریان موج جدید اعتراضات بازداشت شدند.
- به نقل از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت، روز یکشنبه 4 شهریور، زنان مالباخته موسسه نهال البرز و موسسه هواپیمایی شیده، در تهران با شعار: سپرده ها دست یکی، این پاس میده به اون یکی، دست به اعتراض زدند. همچنین در روزهای 4 و 5 شهریور، پرسنل بیمارستان خمینی در کرج نسبت به عدم پرداخت حقوق عقب افتاده ماههای قبل، دست به تجمع اعتراضی زدند. روز ۵ شهریور نیز، بازنشستگان مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران تجمع کردند. آنها خواستار رسیدگی به وضعیت خود و پرداخت حق بازنشستگی از سوی مسئولان حکومتی شدند. کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت افزود: زنان ایران در فاصله ماههای مارس تا ژوئیه در حداقل ۳۲۰ اعتراض شرکت داشته اند که در مقایسه با میانگین اعتراضات ماهانه در سال قبل حاکی از رشد دوبرابری در مشارکت زنان در اعتراضات می باشد.


- سعید خلیلی وکیل مدافع پریسا رفیعی دانشجو و فعال صنفی خبر داد که این دانشجوی 21 ساله به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده است. پریسا رفیعی، دانشجوی رشته هنر دانشگاه تهران، به اتهام اجتماع و تبانی به قصد «ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی»، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس محکوم شد. در خبری دیگر پس از گذشت سه هفته از بازداشت نگیسا شهبازی، فعال مدنی و محیط زیست، وی را از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان مرکزی ایلام منتقل کردند. نگیسا شهبازی عضو فعال گروه کوهنوردی “کوور” ایلام بودە کە در خاموش کردن آتش سوزی های اخیر کبیر کوه نقش برجسته ای ایفا نمود و مدام از نهادهای حکومتی انتقاد کردە است.

- رویا صغیری دانشجوی 24 ساله دانشگاه تبریز روز ۳ شهریور جهت اجرای حکم ۲۳ ماه زندان، احضار و برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان تبریز منتقل شد. رویا صغیری دانشجوی تبریزی در صفحه اینستاگرام خود از احضار و حبس خود در زندان تبریز خبر داد. وی به همراه ۷ تن دیگر از شرکت کنندگان در اعتراضات دی ماه، در تاریخ ۱۰ دی در میدان ساعت تبریز دستگیر شد و به بند زنان زندان مرکزی تبریز منتقل شد. اتهامات وی از جمله «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» عنوان شده است. خانم صغیری همچنین متهم به «ظاهر شدن در انظار عمومی بدون حجاب شرعی از طریق برداشتن روسری خود در خیابان» می باشد.

به چند خبر اعتراضی توجه بفرمایید؛
- روز یکشنبه 11 شهریور، رانندگان اعتصابی کامیون در تهران، سرخس، زرین شهر، گرگان و مهران، سر پل ذهاب، سراوان
- روز جمعه ۹ شهریور مردم سنندج، نسبت به کشتار کولبران از سوی سپاه پاسداران
- روز سه‌شنبه۶ شهریور، غارت‌شدگان مؤسسات مالی کاسپین، آرمان و البرز ایرانیان با شعار: «نه قاضی، نه دولت، نیستن به فکر ملت»، کارگران اعتصابی گروه ملی فولاد اهواز در یازدهمین روز با شعار؛ ام الفساد اهواز همین‌جاست همین‌جاست،
- روز دوشنبه 5 شهریور، کارگران فولاد اهواز، با شعار می میریم می ایستیم، حقمونو می گیریم، کارگران تمامی بخشهای نیشکر هفت تپه خوزستان در شوش، کارکنان و کارگران پروژه آب در ارومیه نسبت به پرداخت نشدن 5 ماه حقوق و اضافه کاری، پرسنل بیمارستان خمینی در کرج برای چندمین بار، رانندگان تاکسی در خرم آباد، رانندگان تاکسی در قزوین، رانندگان سواری کرایه بین المللی مشهد-هرات، دست به اعتصاب و تجمع زدند.

 اخبار زندان؛

- رامین حسین پناهی زندانی سیاسی زیر اعدام در گوهردشت کرج در اعتراض به وضعیت خود از عصر یکشنبه ۴شهریور با دوختن لبهای خود، در اعتصاب غذا بسر می برد. خواسته‌های رامین حسین پناهی، درخواست اعاده دادرسی، درخواست تشکیل مجدد دادگاه، تفکیک جرایم بر اساس ماده ۷ آئین نامه تفکیک سازمان زندانها و برگردانیده شدن به زندان مرکزی سنندج است. رامین حسین پناهی ۲۵دی ۹۶ به اتهام بغی، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در گروه‌های کردی به اعدام محکوم گردید. حکم اعدام او روز سه‌شنبه ۲۱فروردین‌ سال جاری، در شعبه ۳۹دیوان عالی رژیم تایید شد. رامین حسین پناهی روز ۲۲مرداد، از زندان مرکزی سنندج به زندان گوهردشت کرج منتقل شد. وی از روز شنبه ۳شهریور از تماس تلفنی و ملاقات محروم شده است. گفتنی است مردم مریوان روز یکشنبه در جریان تشییع پیکرهای ۴تن که پس از بمباران سپاه پاسداران جان باختند، شعار می‌دادند: «رامین حسین پناهی آزاد باید گردد».