صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۰۵، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

خبری از کانادا؛
 روز گذشته شنبه 25 نوامبر همزمان با روز جهانی برای حذف خشونت علیه زنان، ایرانیان آزادیخواه اتاوا مانند هر هفته، در مقابل پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور گرد آمده و ضمن بزرگداشت این روز خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی و لغو شکنجه و مجازات در ایران توسط رژیم آخوندها شدند. آنها به فارسی و انگلیسی از جمله شعار می دادند: حکومت آخوندی ضدزن، سرنگون، حقوق زن همان حقوق بشر است، و خشونت سیستماتیک علیه زنان در ایران را متوقف کنید. این آکسیون مورد توجه رهگذران کانادایی قرار گرفت.
- اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عربی، روز سه شنبه 30 آبان = 21 نوامبر رژیم ایران را بخاطر دخالتهای مستمر در امور عربی که موجب تغذیه نزاعهای فرقه گرایانه و مذهبی می شود، حمایت از تروریسم و گروههای تروریستی در کشورهای عربی با سلاحهای پیشرفته و موشکهای بالیستیک، محکوم کرد. احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب گفت:‌ موشک بالستیکی که شبه‌نظامیان حوثی به ریاض شلیک کردند ساخت رژیم ایران بود و خطرناک‌ترین کار این رژیم در منطقه بود. وی افزود:‌ صدایمان را رو به جامعه جهانی بلند می‌کنیم و می‌گوییم:‌ تهدیدات رژیم ایران از حد گذشته و منطقه را در لبه پرتگاه قرار داده است. رفتارهای خصمانه ایران در تعارض با قطعنامه‌های بین‌المللی است. مقاومت ایران طی اطلاعیه ای از تصمیمات اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عرب استقبال نمود و آنرا یک قدم  ضروری برای مقابله با سیاست صدور بنیادگرایی و تروریسم آخوندهای حاکم بر ایران دانست که باید با یک رشته اقدامات عملی تکمیل شود. 

از سوی دیگر فاکس نیوز جمعه 24 نوامبر = 3 آذر، گزارش داد: در بحبوحه اصلاحات فرهنگی گسترده و پاکسازیهای سیستماتیک خانواده سلطنتی، ولیعهد عربستان در این هفته خامنه ای را هیتلر جدید خاورمیانه خواند. اظهاراتی که مطمئناً منازعه بین این دو قدرت مسلمان را افزایش می‌دهد... محمد بن سلمان به نیویورک تایمز گفت لازم است که با دخالتهای رو به افزایش رژیم ایران مقابله شود... وی در این مصاحبه جنگ قدرت میان رژیم ایران با عربستان در این منطقه را با جنگ جهانی دوم مقایسه کرد و گفت ما از اروپا یاد گرفته‌ایم که مماشات جواب ندارد و ما یک هیتلر جدید در ایران را برای تکرار آنچه در اروپا اتفاق افتاد نمی‌خواهیم...
گفتگوی رادیو ایرآوا با رضا شمس را اینجا بشنوید.

- به نقل از وال استریت ژورنال 20 نوامبر= 29 آبان، دولت ترامپ تحریمهایی را علیه چیزی که آنرا یک شبکه جعل اسناد گسترده رژیم ایران توصیف می کرد، اعمال نمود و گفت این شبکه توسط سپاه پاسداران اداره میشود و بطور بالقوه دارای ارزش میلیونها دلار است. این اقدام علیه شبکه وابسته به سپاه پاسداران که بخش بزرگی از اقتصاد رژیم ایران را در اختیار گرفته است بخشی از استراتژی وسیعتری توسط دولت ترامپ برای افزایش فشار تحریمها علیه تهران میباشد. این منبع افزود: دولت آمریکا در حال افزایش مجازات و اقدامات تنبیهی خارج از توافق اتمی علیه رژیم ایران است و بطور مشخص در حال هدف قرار دادن سپاه پاسداران در تلاشی برای کاهش کنترل قدرت این گروه در کشور میباشد و به متحدان اروپایی خود برای فشارهای مشابه علیه تهران فشار می آورد. 

******
بنیاد اروپایی آزادی عراق به ریاست آقای استرون استیونسون با انتشار گزارش جدیدی درباره نقش رژیم ایران، به اِعمال تحریم‌های گسترده علیه سپاه پاسداران به ‌عنوان عامل اصلی پیشبرد این سیاست، و اخراج همه عوامل تروریست رژیم از منطقه فراخوان داد. گزارش 24 صفحه ای بنیاد اروپایی آزادی عراق تاکید می کند که رژیم ایران برای پیشبرد سیاست‌هایش، تمایزی بین بنیادگرایان شیعی و سنی قائل نیست و همه جناحهای حکومت، در سیاست صدور بنیادگرایی با هم اتفاق‌نظر دارند. این گزارش جزییاتی از روابط رژیم و القاعده را که به‌تازگی در اسناد مربوط به بن‌لادن فاش شد ذکر کرده و می‌افزاید: اکنون ضرورت فوری‌تری وجود دارد تا روابط رژیم ایران با گروه‌های بنیادگرای سنی به‌طور عام و با القاعده و داعش به‌طور خاص، مورد بازبینی قرار گیرد و فهم شود. 
گزارش بنیاد اروپایی آزادی عراق در بخش دیگری خاطرنشان می‌کند که رژیم ایران در ماه مه سال 2003، به مقامات آمریکایی پیشنهاد تبادل سران القاعده با رهبران سازمان مجاهدین خلق در کمپ اشرف را داد، اما این پیشنهاد از سوی آمریکا رد شد. 
بنیاد اروپایی آزادی عراق توصیه می کند؛ قدرتهای جهانی که با بنیادگرایی و تروریسم (تحت نام) اسلام مقابله می‌کنند باید نقش ویژه رژیم ایران را در آن مورد تأکید قرار داده و بدون هیچ‌گونه ملاحظه سیاسی، به‌طور علنی اعلام و به آن بپردازند. باید تحریم‌های گسترده‌یی علیه سپاه پاسداران و حزب‌الله اعمال شود. ایالات متحده، اروپا و همه کشورهای متمدن باید در اتحاد با هم برای اخراج همه مأموران تروریست رژیم ایران از سرزمینشان کار کنند و سپاه پاسداران، حزب‌الله و سایر عوامل (رژیم) تهران، باید از کشورهای منطقه، به‌ویژه از سوریه، بیرون رانده شوند. 

کردستان؛
 روز دوشنبه ۲۹ آبان، در نتیجه شلیک نیروهای حکومتی در مرز پیرانشهر به سوی جمعی از کولبران، آقای حسن مرادی کشته و ٣ کولبر دیگر زخمی شدند. نام دو تن از زخمی شدگان عبارتند از: رحمان محمودنژاد و سمکو احمدی.


  زلزله؛
- بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، ارژنگ زرگوش روز پنجشنبه دوم آذر در روستای گاومیش چران از توابع شهرستان گیلان غرب، با حمله ماموران وزارت اطلاعات به منزلش، دستگیر و به نقطه نامعلومی منتقل شده است. بر اساس این گزارش، وی در مورد زلزله سرپل ‌ذهاب از سرنگونی رژیم صحبت کرده بود. لازم به  ذکر است که هزاران خانوار هفت شهرستان غربی استان کرمانشاه، علاوه بر سرما با مشکلات ناشی از بارندگیهای چند روز گذشته نیز درحالیکه که در چادر و یا کاکنس زندگی می کنند، در وضعیت اسفباری قرار گرفته اند. کارگزاران رژیم اما هیچ اقدام عملی برای برآورده کردن نیاز های حداقلی زلزله زدگان انجام نمی‌دهند. گزارش شده است که پس از وقوع زمین‌لرزه ۷.۳ریشتری یکشنبه 21آبان، تاکنون 808پس لرزه در نقاط مختلف استان به ثبت رسیده است. لازم به ذکر است که کاروانهای کمکهای مردمی به نقاط مختلف استان کرمانشاه همچنان ادامه دارد.  

در خبری دیگر پس از گذشت یک هفته از زمین‌لرزه، خامنه‌ای یکشنبه 28آبان مخفیانه
وارد مناطق زلزله‌زده کرمانشاه شد و طبق ادعای رسانه های حکومتی، شبانه از چادرهای محل اسکان زلزله زدگان بازدید کرد. وی در عکسهایی که منتشر شده همچنین برای جمعیت بزرگی از نظامیان و عمامه بسرها که مردم معرفی شدند، سخرانی کرد. پاسدار علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم نیز روز یکشنبه 28آبان به مناطق زلزله‌زده سفر کرد که با خشم مردم زلزله‌زده روبه‌رو شد. در فیلمهای منتشر شده در فضای مجازی، مردم خواهان گفتگو با لاریجانی بودند ولی او بسرعت از مردم فاصله می گرفت. 


******
 روز پنجشنبه 2آذر ماموران نیروی انتظامی در محله سوست از روستای لیسار شهرستان تالش در استان گیلان، یک زندانی را به اتهام دزدی در ملاء عام شلاق زدند. 
******
صادق خرازی، از عوامل جناح روحانی در گفتگو با تلویزیون رژیم اعتراف کرد: ما در مدیترانه تونستیم ظرفیت امنیت خودمون رو بالا ببریم در باب‌المندب تونستیم ظرفیت امنیت خودمون رو بالا ببریم اگر غیر از این عمل می‌کردیم مطمئن باشید ما در ظرفیت امنیتی داخل کشور دچار مشکل و دچار بحرانهای جدی بودیم... ایران به‌رغم میل باطنی اکثر قدرتهای بزرگ جهانی، دولت سوریه رو حفظ کرد، مقاومت رو حفظ کرد دولت عراق رو حفظ کرد تمامیت ارضی این مناطق رو حفظ کرد. وی افزود: تمامیت ارضی سوریه تمامیت ارضی عراق تمامیت ارضی لبنان یعنی تمامیت ارضی ما...
  
اخبار زنان؛

- دانشگاه کاشان طی مصوبه ای که به تاریخ ۱۸آبان سال جاری منتشر کرده، شرایط نوازندگی دختران دانشجو در برنامه های ماهانه موسیقی این دانشگاه را تشریح کرده است. برخی از شرایطی که در این مصوبه ابلاغ شده عبارتند از متأهل بودن نوازنده زن، نپوشیدن لباس تنگ، جیغ نبودن رنگ لباس، کوتاه یا آستین کوتاه، عدم انجام حرکات اضافه، و نشستن در حاشیه و پشت سر مردان. 
- به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس 2 آذر، علی هادی‌زادگان، رئیس سازمان پزشکی قانونی مشهد در نشست تخصصی جهان به سوی امنیت و عدالت برای زنان گفت: در بررسی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی که در ۲۸ استان کشور انجام شد، مشخص گردید، حدود 66 درصد خانواده‌هایی که به علت نزاع مراجعه کرده بودند حداقل یک بار در زندگی مشترک خشونت را تجربه کرده‌اند. وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که 52 درصد خشونت روانی و کلامی، 37.8 درصد خشونت فیزیکی و ۱۰.۲درصد خشونت جنسی بوده است. همچنین علت مراجعه 22 درصد از بانوان به پزشکی قانونی، همسرآزاری بوده است. وی با اشاره به اینکه همسرآزادی در زنان و مردن جوان و خانواده هایی با میزان تحصیلات و درآمد پایین، بیشتر دیده می شود گفت: عموم زنانی که مورد خشونت قرار می گیرند هرگز شکایت نمی کنند که باعث می شود آمار دولت با واقعیت منطبق نباشد. 

از سوی دیگر سیدحسن موسوی‌چَلَک در همایش سلامت اجتماعی 30 آبان گفت: «بیش از 38 سال است که در حوزه سلامت اجتماعی غفلت دیرینه کرده‌ایم». 
طبق آماری که قوه قضائیه اعلام کرده، 15 میلیون و 200 هزار پرونده قضایی در کشور 80 میلیون نفری ایران وجود دارد. هندوستان با جمعیت یک میلیاردی فقط یک میلیون و 200 هزار پرونده قضایی دارد و در ایران هر ساعت 49 نفر روانه زندان می‌شوند. این مقام رژیم همچنین نسبت به آمار نگران‌کننده مجرمان زیر 18 سال به ویژه دختران ابراز نگرانی نمود. 


- پرسنل بهداشتی شرکتی طرح تحول سلامت اصفهان روز شنبه ۴آذر در اعتراض به حقوق عقب‌افتاده چندین ماهه؛ کسر حقوق 
و نبود امنیت شغلی در مقابل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تجمع کردند. 
- روز پنجنشبه ‌2 آذر، جمع کثیری از اهالی منطقه ترمنیال جدید کرمان تجمع اعتراضی در مقابل استانداری این استان برپا کردند. 


- زلزله اخیر در استان کرمانشاه موجب داغدار شدن بسیاری از زنان و از دست رفتن کل سرمایه زندگی شمار بیشتری از آنها گردیده است. رسانه های رژیم اعلام کردند که در زلزله کرمانشاه نزدیک بر 100 زن با فوت همسر، سرپرست خانوار شدند. البته این آمار بر حسب تعداد 520 نفری است که رژیم اعلام کرده در جریان زلزله کشته شده اند.  
- بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا 29 آبان، مینو اصلانی، رئیس سازمان بسیج جامعه زنان، وابسته به سپاه پاسداران، گفت: سیاستگذاران غربی و رسانه های وابسته به آن با جوسازی ها درصدد القای این موضوع هستند که اشتغال زن را که حق آنها است به جای وظیفه جا بزنند. وی پیشتر ضمن تأیید ازدواج دختران زیر ۱۳سال که سن قانونی ازدواج در قوانین رژیم است گفته بود:‌ «کنوانسیون حقوق کودک معتقد است فرد تا ۱۸ سال کودک است و این موضوع کاملا ضد انسانی است. اگر این تعریف از سن کودک را بپذیریم توهین به انسان است.» - سایت شفاف، اتاق شیشه ای خبر- ۱۵ دی ۱۳۹۵


- سایت حکومتی رکنا 2 آذر گزارش داد: رئیس پلیس استان خراسان رضوی از دستگیری اعضاء یک شبکه مدلینگ لباس در پایتخت استان خبر داد. قادر کریمی تعداد دستگیر شدگان را ۸ نفر اعلام کرد و گفت متهمان برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شدند.

- بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا 3 آذر، تیم ملی فوتسال بانوان ایران که قهرمانی آسیا را در کارنامه خود دارد روزهای ۲ و ۳ آذر سال جاری میزبان تیم ملی ایتالیا شد اما هرگونه فیلم و عکس برداری از این بازی ممنوع بود. تنها در پایان بازی عکسی از تیمهای ایران و ایتالیا در یک استادیوم خالی گرفته شده که نشان می دهد بازیکنان ایتالیایی مجبور به پوشاندن سرشان با شالهای صورتی شده اند. این بازیها با حضور 600 تماشاچی زن در روز اول و 800 تماشاچی زن در روز دوم ولی بدون حضور خبرنگاران و هیچ انعکاس تصویری با نتیجه 3-1 و 1-2 به نفع ایران به پایان رسید. برخی تماشاگران زن گفتند با شرکت فعال در بازیهای بانوان قصد دارند راه حضور خودشان را در استادیوم های ورزشی باز کنند. 


اخبار اعتراضی؛


- روز یکشنبه 5 آذر غارت‌شدگان مؤسسات البرز ایرانیان و افضل توس از زیر مجموعه‌های مؤسسه‌های وابسته به سپاه پاسداران در اعتراض به غارت سرمایه هایشان مقابل مجلس رژیم با شعارهایی از قبیل ما همه با هم هستیم، خواهان عدالت هستیم، هواداران فوتبال در رشت در مقابل هیات فوتبال گیلان نسبت به وضعیت نامشخص باشگاه سپیدرود، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد با چیدن سینی های غذا در محوطه دانشگاه، غارت‌شدگان کاسپین همزمان با حضور ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی رژیم در جلسه غیرعلنی مجلس آخوندها نسبت به غارت داراییهای خود در مقابل مجلس رژیم، 
- روز شنبه 4 آذر، غارت شدگان موسسه مالی افضل توس در مقابل بنیاد شهید، کارکنان شهرداری ساوه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان نسبت به وضعیت بد غذا، کارکنان شرکتهای تعاونی سهام عدالت و رانندگان اسنپ در تهران، 
- روز چهارشنبه اول آذر، غارت شدگان مؤسسه آرمان وحدت اهواز مقابل مدرسه علمیه این شهر، 
- روز سه ‌شنبه۳۰ آبان، غارت شدگان افضل توس در مشهد، غارت شدگان موسسه البرز ایرانیان در مقابل ساختمان مرکزی بانک تجارت در تهران، نزدیک به 600 تن از دانشجویان دانشگاه خوارزمی تهران،   
- روز دوشنبه 29 آبان، غارت شدگان موسسات کاسپین، آرمان، افضل توس و البرز ایرانیان در مقابل دادستانی عمومی تهران با شعارهایی از قبیل لاریجانی حیا کن سپرده را رها کن، دستهای پشت پرده با پول ما چه کرده؟، کشور ما دزدخونه ست توی جهان نمونه ست، و سوریه را رها کن فکری به حال ما کن، کارگران بازنشسته کاشان، کارکنان شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج‌فارس در تهران، بازنشتگان فولاد از استانهای اصفهان، خوزستان، کرمان، گیلان، تهران و البرز در مقابل مجلس رژیم، جمعی از کارشناسان بیمه کشاورزی مقابل مجلس رژیم،  
 - و روز یکشنبه 28 آبان، مردم بوکان با شعار دادن علیه حضور قسیم عثمانی عضو مجلس رژیم هنگام دیدار وی از این شهر در قبرستان شهر بوکان، دست به تجمع و اعتراض زدند.  
در خبری دیگر کارگران بازنشسته کیان تایر در اعتراض به پرداخت نشدن سنوات بازنشستگی خود، به تجمع در روز سه‌شنبه 7آذر، ساعت 9 بامداد مقابل وزارت صنعت و معدن رژیم، در خیابان سمیه تهران فراخوان دادند. 

اخبار زندان؛

- بنا به خبری که در سایت مجاهدین خلق درج شده، مسئولین زندان اردبیل، بند۷ این زندان را که محل نگهداری زندانیان سیاسی است، با زدن حصار توری مانند از بالا، به قفس تبدیل کرده‌اند. سوراخهای این حصار مربعهای ۴سانتی بوده و کل محوطه بند را فراگرفته است. هدف از این کار محدود کردن و تشدید فشار بر زندانیان سیاسی است. این منبع می افزاید: این بند دارای یک حیاط با ابعاد ۶ در ۷ متر و بسیار کوچک است. بالای سر حیاط یک برجک دیدبانی بسیار بلند و وسیع به ارتفاع ۱۲متر ساخته شده که در شش متری ارتفاع برجک دیدبانی قرار داده شده است. این برجک استوانه‌ای شکل بقدری وسیع است که مانع رسیدن نور آفتاب به زندانیان در حیاط شده و نور خورشید که مورد نیاز زندانیان است به آنها نمی‌رسد. بند ۷زندان مرکزی اردبیل دارای یک اتاق پنج در پنج با ۲۱تخت است که ۱۴زندانی شامل ۷زندانی سیاسی تبعیدی و ۷زندانی عادی در آن محبوس می باشد. خانواده‌های زندانیان سیاسی به این وضعیت اعتراض دارند و آن را باعث تشدید فشار بر عزیزان خود می‌دانند. 
 - منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: دو تن از شهروندان بلوچ به نامهای مراد محمد ده بلوچ 45 ساله و عبدالماجد پایدار 27 ساله که حدود 7 ماه پیش دستگیر و به زندان زاهدان منتقل شده بودند، بشدت تحت شکنجه قرار گرفته بطوری که آقای محمد ده بلوچ تقریبا بینایی خود را از  دست داده است. این دو زندانی همچنین توسط مسئولین زندان لخت شده و بروی آنها آب جوش ریخته شده است، آنها را واژگون آویزان کرده اند، ناخن دستشان را کشیده اند، تا دو ماه اجازه حمام نداشته اند، فقط یک وعده غذا دریافت کرده اند و آنهم همراه با شلاق بوده است و روزی یکبار اجازه استفاده از سرویس بهداشتی را داشته اند.

- رژیم بامداد امروز یکشنبه 5آذر سه زندانی را در زندان تبریز بدار آویخت. یکی از این قربانیان طاهر امینی نام داشت و ۳۰ساله بود. رژیم صبح چهارشنبه اول آذر نیز سه زندانی را در زندان مرکزی تبریز اعدام کرد. دو تن از این زندانیان سعید عسگری و علی دلگشادی نام داشتند که به ترتیب ۵۵ و ۶۸سال سن داشتند. روز سه‌شنبه 30آبان یک زندانی محکوم به اعدام به نام حسن شهبازی جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان اردبیل منتقل شد و روز شنبه 27 آبان علیرضا صادقی در زندان مرکزی ایلام بدار آویخته شد. 


- زندانی سیاسی محمد نظری در زندان ارومیه توسط افسر نگهبان مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفت. محمد نظری که پس از انتقال از زندان گوهردشت به زندان ارومیه با مشکلات جسمی فراوان روبه‌رو بوده است روز چهار شنبه ٢٤آبان، در پی وخامت حالش به بهداری زندان منتقل شد و پزشک بهداری به او اعلام کرد که باید برای عمل جراحی سنگ کلیه به بیمارستان خارج از زندان منتقل شود. پس از یکساعت بستری بودن در بهداری؛ رئیس بهداری زندان او را به بند بازگردانید و در قبال اعتراض آقای نظری، افسر نگهبان حسین ملازاده وی را مورد ضرب و شتم قرار داد. به دنبال این امر روز پنجشنبه 25 آبان زندانی سیاسی محمد نظری به‌همراه یکی از زندانیان سیاسی دیگر بند 12 به دفتر مدیر داخلی مراجعه کرده و به این وضعیت اعتراض کردند. اما مهرعلی فرهنگ این دو زندانی را تهدید کرد که پیگیری این اعتراض پرونده‌سازی برایشان را به همراه خواهد داشت. آقای محمد نظری به مدت 23 سال یعنی از خرداد 1373 توسط نیروهای سپاه شهرستان بوکان دستگیر و از همان زمان در زندان بسر می برد. 

اخبار منطقه و جهان؛

******
روز جمعه 24 نوامبر = 3 آذر، رسانه های مصر خبر دادند که در پی حمله تروریستی به مسجد "الروضه" در شبه جزیره سینا، دست کنم 235 نفر کشته و بیش از 130 تن دیگر زخمی شده اند. قربانیان از مسلمانان صوفی بودند. منابع امنیتی مصر از حملات هوایی جنگنده‌های این کشور به مناطقی در صحرای سینا پس از حمله تروریستی خبر دادند. ******

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس، تسنیم، روز جمعه 3آذر  از کشته شدن یکی دیگر از پاسداران اعزامی به سوریه به نام علیرضا جیلان خبر داد. جسد او در گورستان پردیسان قم دفن شد.  
******
دادگاه بین المللی لاهه در هلند، رادکو ملادیچ را به 
اتهام اول نسل کشی، 
اتهام دوم نسل کشی، 
اتهام سوم زجر دادن و شکنجه کردن، جنایت علیه بشریت 
اتهام چهارم نابودکردن، جنایت علیه بشریت 
اتهام پنجم قتل، جنایت علیه بشریت 
اتهام ششم قتل، نقض قانون و نقض قوانین جنگی 
اتهام هفتم کوچ دادن اجباری، جنایت علیه بشریت 
اتهام هشتم اعمال ضدانسانی جابه‌جایی اجباری، جنایت علیه بشریت 
اتهام نهم ترور و نقض قوانین جنگی
اتهام دهم حملات غیرقانونی علیه شهروندان، نقض قانون و نقض قوانین جنگی 
اتهام یازدهم گروگانگیری، نقض قانون یا نقض قوانین جنگی، مقصر شناخت و او را به حبس ابد محکوم کرد.