صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۱۱، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز شنبه 10 تیر برابر با اول ژوئیه 2017 پاریس بار دیگر شاهد گردهمایی سالانه دهها هزار تن از ایرانیان آزادیخواه و صدها پارلمانتر و منتخبان مردم کشورهای مختلف بود. این گردهمایی که به مناسبت سرفصل تاریخی ۳۰ خرداد، سالروز تاسیس ارتش آزادیبخش ملی و سالگرد شکست کودتای ۱۷ ژوئن برگزار شد، با توجه به انتقال موفق و سازمانی ساکنان کمپ لیبرتی به آلبانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.  برخی رسانه ها که این گردهمایی را یا بصورت زنده و یا در چارچوب گزارش انعکاس دادند، از این قرارند: الاخباریه، ایلاف، روزنامه الوطن بحرین، العربیه، الوئام، روزنامه عاجل، مدیا اکسپرس، اسکای نیوز عربی، سایت دیپلوماتیک آبزرور، واشینگتن تایمز، تلویزیون العربیه الحدث، سی ان ان نیوز، العرب الیوم مصر، اورینت، نیوز بلیز، روزنامه السیاسیه، فوربز، العربیه انگلیسی، المدینه، الاقتصادی، روزنامه عکاظ عربستان، فاکس نیوز، آسوشیتدپرس، صدای آمریکا،
یوروریپورتر، بی بی سی، تلویزیون الجدید لبنان، الشرق الوسط بین المللی و اسکای نیوز. از کانادا، آقای جان برد، وزیر خارجه کانادا از سال 2011 تا 2015، در راس هیاتی از این کشور در این گردهمایی که همزمان بود با 150مین سالگرد تشکیل کانادا، شرکت و سخنانی ایراد نمود. این دومین باریست که جان برد در گردهمایی مقاومت ایران شرکت می کند. وی از جمله به بستن سفارت رژیم، اخراج دیپلوماتهای آخوندها از اتاوا و قطع رابطه با رژیم در سال 2012 اشاره کرد. کانادا رژیم ایران را کشور حامی تروریسم می داند. از سوی دیگر، محمد جواد ظریف وزیر خارجه رژیم
آخوندها، در واکنش نسبت به گردهمایی ایرانیان در پاریس، با ابراز تاسف، فعالیتهای مقاومت ایران را "یک نقطه ابهام در روابط" ایران و فرانسه نامید.

  سخنرانی مریم رجوی در گردهمایی ایرانیان در پاریس را اینجا بشنوید.

******
سنای آمریکا مصوبه قبلی خود در مورد تحریم رژیم ایران و روسیه را اصلاح و برای تصویب نهایی در کنگره به مجلس نمایندگان ارسال کرده است. سناتور «باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد اصلاحیه‌ای که به‌منظور رفع نگرانی اعضای مجلس نمایندگان آمریکا تدوین شده آماده تصویب به اتفاق آرا در مجلس سنا است. مجلس سنای آمریکا با 98 رأی موافق و 2 رأی مخالف طرح اس 722‌
را به تصویب رساند. این مصوبه برای تبدیل شدن به قانون بایستی به تصویب مجلس نمایندگان و سپس به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد. 

******
محمدباقر محمدی معاون امداد و نجات جمعیت هلال ‌احمر رژیم در لرستان جمعه 9تیر گفت: بر اثر ریزش تونل برفی شهرستان ازنا در حال حاضر دو نفر تلفات فوتی گزارش ‌شده است. 

 ******
خامنه‌ای روز دوشنبه 5تیر فرمان آتش به اختیار خود را پس گرفت و گفت: آتش‌به اختیار به‌ معنای کار خودجوش فرهنگی تمیز
است. آتش به اختیار به ‌معنای بی‌قانونی، فحاشی و مدیون کردن جریان انقلابی نیست. نیروهای انقلابی بیش از همه باید مراقب نظم کشور، مراقب آرامش کشور، مراقب عدم سوء استفاده‌ دشمنان از وضعیت کشور، مراقب حفظ قوانین باشند. ******
گزارش یکساله قاچاق انسان روز سه‌شنبه 6تیر همزمان با مراسمی در وزارت‌خارجه آمریکا با حضور رکس تیلرسون، از سوی این وزارتخانه منتشر شد. در این گزارش رژیم ایران همچنان در رده سوم در جهان قرار دارد. بر اساس این گزارش رده اول کشورهایی هستند که وجود مشکل قاچاق انسان را پذیرفته‌اند و برای رفع آن تلاش می‌کنند. رده دوم و سوم کشورهایی هستند که این مشکل را به‌رسمیت شناخته‌اند و تلاشی ندارند یا به ‌رسمیت نمی‌شناسند، که رژیم ایران در این سطح قرار دارد.
گزارش وزارت‌خارجه آمریکا در مورد رژیم ایران به اعزام پناهندگان غیر ایرانی و کودکان به سوریه برای جنگ در حمایت از دیکتاتور سوریه بشار اسد نیز اشاره کرده است. در این مراسم، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در سخنانی گفت: هزاران زن و کودک در سراسر جهان قاچاق می‌شوند و این نوعی بردگی مدرن است. 

******
رسانه‌های حکومتی روز دوشنبه 5تیر گفتند مهدی یزدی از مأموران حفاظت فرودگاه مهرآباد، در جریان تیراندازی در این فرودگاه کشته شده است. این رسانه‌ها صبح شنبه ۳تیر اعلام کرده بودند که در ترمینال چهار فرودگاه مهرآباد صدای تیراندازی شنیده شده است. معاون استاندار رژیم در تهران بعد از شنیده شدن صدای گلوله و وحشت برخی از مسافران اعلام کرده بود که «جای نگرانی نیست» و صدای گلوله مربوط به یک مانور بوده است. اما بعد از دو روز رسانه‌های حکومتی فاش ساختند مأمور حفاظت فرودگاه مهرآباد در جریان تیراندازی کشته شده است. اخبار زنان؛

- سیمون وی، سیاستمدار فرانسوی و بازمانده هولوکاست، که سقط جنین را در دهه ۱۹۷۰ در فرانسه قانونی کرد، روز جمعه در منزلش در پاریس در سن ۸۹ سالگی درگذشت. او از احترام و محبوبیت زیادی در محافل سیاسی برخوردار بود. سیمون وی در دوران ژیسکاردستن در سال ۱۹۷۴ وزیر بهداشت بود. وی که یک مدافع حقوق مدنی بود، در سال ۱۹۷۹ به عنوان رئیس پارلمان اروپا انتخاب شد. 
- از صبح پنجشنبه 8 تیر، گروههای مختلفی از مردم از جمله شمار قابل توجهی از زنانی که اموال شان غارت شده در شهرهای مشهد، زاهدان، سرخرود در مازندران، رشت، اهواز و نهاوند تجمعات اعتراضی برگزار کردند. آنها خواستار بازگرداندن سپرده‌های خود بودند. در مشهد زنان معترض در کف خیابان سجاد نشسته و راه را بستند. آنها شعار می‌دادند ایران شده دزدخانه.
- اكبری، از مديران دادگستری رژیم در استان فارس اعلام كرد، بازداشت شدگان به اتهام بدحجابی مجبور به شرکت در كلاس های آموزشی هشت ساعته خواهند بود. پيش از اين، دادستان مازندران نيز در مورد برخورد دستگاه قضایی با کشف حجاب در خودروها گفته بود، برای افرادی که مبادرت به کشف حجاب می‌کنند، پرونده قضایی تشکیل می‌شود. 
- به نقل از خبرگزاری حکومتی ایلنا 6 تیر، شماری از زنان كارگر در غسالخانه بهشت زهرا در تهران نسبت به حكم دادگاه كيفری تهران اعتراض كردند. زنان معترض گفتند، «شغل ما یک شغل شریف و نماد خدمت به مردم است؛ این قبیل برخوردها، شکستن اعتبار و حرمت شغلی ماست... 8 ساعت کار سخت و توانفرسا و مشکلات شغلی بیشمار و همچنین دردها و آسیب‌های مختلف را تحمل می‌کنیم ولی اینگونه برخوردها قابل تحمل نیست».  یادآوری می شود که دادگاه کیفری رژیم در تهران، در ارديبهشت ماه، يك زن جوان را به اتهام رابطه نامشروع با يك مرد غريبه، به 74ضربه شلاق و دو سال كار در غسالخانه محكوم كرده بود. 


- احمد علم الهدی نماينده خامنه ای در مشهد، گفت: «مردم و مسئولانی که در مقابل مساله بی حجابی و بدحجابی در جامعه بی تفاوت باشند در مبارزه با اهانت به رسول الله بی تفاوت هستند. تنها نباید توقع داشت که نیروی انتظامی با مساله بدحجابی برخورد کند... همه مردم، علما و مسئولان نسبت به مبارزه با بدحجابی مسئول هستند». در خبری دیگر نيروی انتظامی قصد دارد در محور كرج-چالوس، طرح مقابله با زنان به بهانه حجاب را به اجرا بگذارد. بخشعلی‌ کامرانی صالح، فرمانده نیروی انتظامی البرز در روز 4تير گفت که «هدف از اجرای این طرح کاهش آسیب‌ها و بدحجابی‌هایی است که در حال حاضر در این محور مشاهده می‌شود». پيش از اين، در اوایل خرداد امسال اعلام شده بود که «ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور» از تیرماه ۹۶ با بازرسی از نهادهای زیر مجموعه دولت بر «حجاب و عفاف» کارکنان نظارت خواهد کرد. 

- خبرگزاری حکومتی خراسان 4 تیر خبر داد که روزبه کُردونی مدیرکل دفتر امور آسیبهای اجتماعی وزات رفاه گفت: در حال حاضر، ايران با بیش از یک میلیون زن بیوه دارای بالاترین رتبه در میان 40 کشور قرار دارد. وی افزود: واقعیت آن است که در جوامع مختلف، زنان بیوه با چالش‌های متعددی مواجه هستند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که زندگی این زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به سبب آن خشونت‌های دیگر را علیه آنها روانه می‌کند، فقر آنهاست... نوع نگاه به زنان بیوه از سوی برخی مردان در بسیاری موارد حالت غیر اخلاقی دارد. متأسفانه برخوردهای این چنینی زندگی نگران‌کننده‌ای را برای آنان فراهم ساخته است...؛ به‌گونه‌ای که زنان بیوه در جامعه ایران در بسیاری موارد ناگزیرند مسئله بیوگی خود را پنهان کنند.


- به نقل از خبرگزاری حکومتی رکنا 3 تیر، يك دختربچه ۱۲ ساله پس از مورد تجاوز قرار گرفتن، با قرص خودکشی کرد و جان باخت. این قربانی، در شهر گرگان (شمال ايران) هدف حمله يك مرد 30ساله قرار گرفته بود. هويت متهم و قربانی اعلام نشده است. 


- وب سایت حکومتی مشرق نیوز از قول آریا حجازی، مدیرکل پزشکی قانونی خراسان رضوی نوشت: «در سال ۹۵ حدود ۷هزار و ۳۸۵ فقره همسرآزاری در پزشکی قانونی به ثبت رسیده که از این تعداد ۶ هزار و ۹۲۳ مورد، زن بوده اند. اين آمار نسبت به سال گذشته ۸۲۱ فقره افزایش نشان می دهد».

******
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل‌متحد تصریح کرد: مردم ایران شایسته حکومتی بهتر از این حکومت هستند. نیکی هیلی 29 ژوئن، در جلسه شورای امنیت برای بررسی برجام، رژیم ایران را به عقرب تشبیه کرد. وی با شمردن مواردی از سرپیچیهای رژیم ایران از قطعنامه های مختلف سازمان ملل و استمرار سرکوب مردم ایران، افزود: در یک رژه نظامی در سپتامبر گذشته دولت ایران موشکی را به نمایش گذاشت که هفته گذشته به سوریه شلیک کرد، موشکهای جدید حاوی بنرهایی بود که نوشته بود ”اگر رهبران رژیم صهیونیستی خطایی کنند در آن صورت جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد“، اینها سخنان رژیمی که دوست دار صلح باشد نیست. اینها سخنان یک عضو مسئول جامعه بین‌المللی نیست، اینها سخنان یک ”عقرب“ است. شورای امنیت باید این واقعیت را به ‌رسمیت بشناسد و به‌دنبال آن عمل کند. 

 ******
وکیل دولت آمریکا روز پنجشنبه 29 ژوئن، طی بیانیه‌یی اعلام کرد دادگاه در پرونده ساختمان بنیاد علوی در منهتن نیویورک، به نفع دولت آمریکا رأی داده است. جون اچ. کیم، وکیل دولت آمریکا در این بیانیه اعلام کرد بنا‌ به این حکم، ساختمان بنیاد علوی و دیگر سرمایه‌های مربوط به آن توسط دولت آمریکا قابل مصادره خواهند بود. وی افزود: «این برج ۳۶طبقه در منهتن (نیویورک) بیش از یک دهه به‌ صورتی پنهانی در خدمت رژیم ایران بوده و برخلاف تحریمها، از این طریق میلیونها دلار به رژیم ایران فرستاده است».
صاحبان این ساختمان، یک سکوی بسیار مهم در قلب منتهن در اختیار مقامات رژیم ایران قرار دادند تا این رژیم بتواند تحریمهای اقتصادی آمریکا را با موفقیت دور بزند. حکم هیأت منصفه این ساختمان را که بیش از پانصد میلیون دلار قیمت داشته، و همچنین ساختمانها و اموال دیگر را قابل مصادره اعلام کرده است. دادستانها گفتند که بنیاد علوی، مالک اولیه برج، به‌طور غیرقانونی میلیونها دلار پول را از طریق فعالیتهای خیریه به جیب رژیم ایران ریخته است. آنان ابراز امیدواری کردند که این غرامت بیش از ۵۰۰میلیون دلاری به قربانیان فعالیتهای تروریستی رژیم ایران تعلق گیرد. دولت آمریکا در صدد است از محل فروش این برج، بخش دیگری از غرامت خانواده قربانیان بمبگذاریها را بپردازد که شاکیان گفته‌اند با حمایت رژیم ایران صورت گرفته است.


اخبار اعتراضی؛

- روز یکشنبه 11 تیر، جمعی از مالباختگان موسسات حکومتی، در مشهد درمقابل دادسرای رژیم در خیابان کوهسنگی با درگیر شدن با نیروهای حکومتی و بستن خیابان، کارکنان شرکت مخابرات در شهرهای بروجرد، خرم آباد، الشتر، الیگودرز، مشهد، یاسوج، همدان و شهرهای استان خوزستان، مالباختگان بر اساس فراخوان قبلی در تهران در مقابل مجلس رژیم، کسبه پلاسکو برای چهارمین بار در مقابل ساختمان بنیاد مستضعفان رژیم در تهران،   
روز شنبه 10تیر، غارت شدگان موسسه کاسپین، در شهرهای مشهد، بیرجند و مغان، 
بیش از صدتن از صیادان قایق‌دار بندر دیر استان بوشهر نسبت به تخریب ادوات صید و صیادی خود توسط شناورها و کشتیهای صید ممنوعه ترال در صیدگاههای این منطقه، در مقابل فرمانداری این شهرستان،
جمعه 9 تیر، گروههای فعال محیط زیست در مقابل بیمارستان ولی عصر شهر کازرون در استان فارس، 
روز سه شنبه 6 تیر، ساکنان روستای بودجه سفلی اصلاندوز در استان اردبیل نسبت به نبود آب آشامیدنی با بستن جاده، بازیکنان و مربیان باشگان نفت تهران،  و روز دوشنبه 5 تیر غارت شدگان پدیده شاندیز در تهران، جمعی از غارت شدگان مؤسسه کاسپین متعلق به سپاه پاسداران در مقابل این مؤسسه در میدان آرژانتین تهران برای دومین روز، رانندگان تاکسیهای بیسیم شهر یاسوج برای هفتمین بار متوالی در پی افزایش غیرقانونی کمیسیونهای تاکسی بیسیم در مقابل استانداری رژیم در این شهر،  
نیروهای مخابراتی سه منطقه مشهد و در زاهدان کارگران سازمان پسماند شهرداری دست به اعتصاب و تجمعات اعتراضی زدند. 


******
بر اثر تیراندازی مستقیم پاسداران در روز شنبه 10تیر به سوی جمعی از کولبران در مرز شهرستان بانه آقای ”واحد قادری“ کشته و ”آرام ناصری“ از ناحیه سر به‌شدت مجروح شد که حال او  وخیم گزارش شده است. 


اخبار زندان؛

- رژیم، سحرگاه یکشنبه 11 تیر، امید دیناری در زندان مرکزی اصفهان حلق آویز کرد.  
روز شنبه مأموران زندان اصفهان سه زندانی محکوم به اعدام را به قرنطینه جهت اجرای حکم منتقل کردند بودند ولی اطلاعی از سایر زندانیان منتقل شده به قرنطینه منتشر نشده است. 

- یک زندانی به نام احمد ایرانی در زندان دیزل‌آباد در اعتراض به وضعیت زندان و فشارهای طاقت‌فرسا، با دوختن چشمها و لبهای خود، دست به اعتصاب زد. 


- بر اساس وب سایت حکومتی آفتاب نیوز 9 تیر، شعبه ششم دادگاه کیفری رژیم در تهران، یک زن را به همراه همسرش به اعدام محکوم کرد. اتهام آنها ترویج خرافات عنوان شده است. از هویت متهمین خبری منتشر نشده است.  

- روز چهارشنبه 7تیر 110جوان در منطقه شاهنامه مشهد در بولوار فردوسی در یک مهمانی توسط نیروهای حکومتی دستگیر شدند. 


اخبار منطقه؛

مقامات آمریکایی برای چندمین بار نسبت به استفاده سلاح شیمیایی، به رژیم اسد هشدار دادند که این اقدام بی پاسخ نخواهد ماند. لازم به ذکر است که در ماه آوریل 2017، در جریان حمله هوایی به منطقه خان شیخون در غرب سوریه، اسد از گاز سمی سارین علیه مردم غیرنظامی استفاده کرده بود. - محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر گفت کشورش فهرست درخواست‌ها و شروط عربستان و متحدانش را رد می‌کند. عربستان سعودی و چندین کشور عربی که همه روابط خود را با قطر قطع کرده بودند، با ارائه 13 شرط حاضر به برقراری روابط خود شدند. از جمله این 13 شرط، قطع روابط قطر با رژیم ایران ذکر شده است.    ******
آخرین فرمان مهاجرتی رئیس جمهور آمریکا، که از سوی دادگاههای محلی، مورد چالش قرار گرفته بود، روز جمعه 30 ژوئن = 9 تیر، با رای دیوان عالی آمریکا به اجرا در آمد. فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ شامل اعمال محدودیت های جدید بر صدور ویزا از شهروندان شش کشور لیبی، ایران، سومالی، سودان، سوریه، و یمن می شود. بنا به حکم دیوان عالی آمریکا، افراد متقاضی ویزا لازم است که یک رابطه خانوادگی نزدیک در آمریکا داشته باشند تا بتوانند به این کشور سفر کنند. 


******
در آخرین رتبه بندی سرعت اینترنت، پهنای باند و سرعت دانلود نشان می دهد که ایران تحت حاکمیت آخوندها از رتبه 147 در میان 200 کشور و جایگاه 98 از میان 114 کشور جهان از نظر سرعت دانلود اینترنت موبایل قرار دارد. هنگ کنگ بالاترین سرعت اینترنت را دارد و کشورهای بلژیک، سوئیس، بلغارستان، اسراییل و سنگاپور به ترتیب، رتبه‌ی ششم تا دهم را در این لیست به‌دست آورده‌اند. ******
مؤسسه نوماد در یک رده‌بندی در میان ۱۰کشوری که پاسپورت‌شان کمترین اعتبار را دارد، ایران تحت حاکمیت آخوندها را در رده نهم، بی‌اعتبارترین پاسپورت یعنی در رتبه ۱۹۱ رده‌بندی جهانی قرار داده است. گفتنی است پس از رژیم ایران کشورهای سودان، یمن، سوریه، لیبی، پاکستان، اریتره، عراق و افغانستان قرار دارند. اعتبار گذرنامه ‌ایرانی از رتبه ۸۶ در سال ۹۲ به رتبه ۱۹۱ در سال ۹۵ رسیده و این به‌ معنای سقوط آزاد ۱۰۵ پله‌ای پاسپورت ایرانی است.