صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۳۱، ۱۳۹۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز شنبه 30 اردیبهشت، بدنبال پهن شدن بساط نمایش انتخاباتی خامنه ای، با بیرون کشیدن نام روحانی از صندوقهای رای، چهارسال دیگر به اعدام و قتل و جنایت علیه مردم ایران، سوریه، عراق و یمن... اضافه می شود. به گفته آگاهان سیاسی، خامنه ای اینبار نمایش انتخابات را تک مرحله ای نمود تا از تکرار قیام مردم در سال 88 جلوگیری شود. رژیم همچنین دهها هزار بسیجی و پاسدار و یگانهای ویژه را در شهرهای بزرگ ایران به حالت آماده باش در آورده بود. 
در حالیکه بنا به گزارشهای ویدیویی مقاومت ایران از داخل کشور، حوزه های انتخاباتی در ساعات مختلف در شهرهای مختلف، خلوت بودند اما رژیم در ساعت 7 و 17 دقیقه، در حالیکه از ساعت ۸ صبح تا ۵ و نیم عصر یعنی به مدت ۹ساعت و نیم، جمعیت آماری مورد ادعای وزارت کشور رژیم حدود ۲۰ میلیون نفر گزارش شد در ساعت ۱۹ و ۴۵ دقیقه یعنی ۲ساعت و یکربع بعد خبرگزاری حکومتی تسنیم نوشت: «تا ساعت ۱۹:۴۵ جمعه 29اردیبهشت حدود 30 میلیون نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کردند».
 به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه شمار دستگیرشدگان به اتهام تقلب در نمایش انتخابات به 301نفر افزایش یافت. بنا‌ به این گزارش اسدالله جعفری، دادستان رژیم در مازندران اعلام کرد: تعدادی از افراد به‌دلیل تخلفات انتخاباتی و خرید و فروش رای دستگیر و برای 51نفر از جمله برخی روسای ستادهای انتخاباتی در استان و شهرستان و چهار تن از مدیران اجرایی، پرونده قضایی تشکیل شده است. غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران، رئیس سابق زندانها نیز، از دستگیری 120تن از عوامل روحانی تنها در شهرهای مختلف استان تهران در ارتباط با تخلفات انتخاباتی از جمله خرید و فروش آرا خبر داد. 

در خبری دیگر هواداران و حامیان مقاومت ایران روز جمعه و همزمان با نمایش انتخابات در ایران، آکسیونهای تحریم انتخابات را در شهرهای کشورهای مختلف برگزار کردند. از جمله در کانادا در شهرهای اتاوا، تورنتو، مونترال و ونکوور ایرانیان آزاده با شعار نه شیاد نه جلاد، رای ما سرنگونی، خیمه شب بازی انتخابات را تحریم کردند. 
از سوی دیگر هر چند رژیم، به زندانیان سیاسی فشار می آورد تا آنها را وادار به شرکت در نمایش انتخابات کند، اما بسیاری از زندانیان سیاسی، عدم شرکت خود در این خیمه شب بازی را اعلام کردند. از جمله می توان به گلرخ ایرایی همسر آرش صادقی، آتنا دائمی که بیش از 40 روز از اعتصاب غذایش می گذرد، مریم اکبری منفرد و برادرش، اشاره کرد. از سوی دیگر خانواده سعید زینالی، خانم شهین مهین فر مادر امیرارشد تاجمیر از شهدای قیام 88، و خانم شعله پاکروان مادر ریحانه جباری عدم شرکت خود در نمایش انتخابات را اعلام کرده بودند.  
 براد شرمن و دانا روهرا باکر، از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در پیامی در توئیتر خود به وزارت‌خارجه نامه نوشتند و از وزیر خارجه آمریکا خواستند انتخابات رژیم را به‌رسمیت نشناسد. در این پیام آمده است:‌ ما این نامه را می‌نویسیم تا از شما بخواهیم که از هر موضعگیری خودداری کنید و بی‌جهت به انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم ایران مشروعیت نبخشید. انتخابات ریاست‌جمهوری سالهای 2009 و 2013 ایران دموکراتیک نبودند؛ مردم ایران با اقدامات سرکوبگرانه مواجه بودند و هیچ علائمی وجود ندارد که رژیم تهران مسیر خود را در این انتخابات تغییر دهد.


******
دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت تحریمهای جدید اقتصادی را علیه فعالیتهای موشکی رژیم ایران اعمال کرد. به نقل از رویتر در فهرست جدید تحریمی در رابطه با برنامه موشکی رژیم ایران، نام مرتضی فراست‌پور و رحیم احمدی از مقامات وزارت دفاع و یک تبعه چینی به چشم می‌خورند. وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین نام سه موسسه چینی را همراه با یک شرکت رژیم به نام «متین صنعت نیک اندیشان» در فهرست خود قرار داده است. 

 به نقل از وب سایت سفارت مجازی آمریکا در ایران: وزارت امور خارجه روز 17 مه، گزارش نیم سالانه خود را به کنگره در مورد جزئیات تحریمهای اعمال شده علیه افراد دخیل در موارد نقض حقوق بشر در ایران صادر کرد. این گزارش به تحریمهای اخیر علیه سازمان زندانهای تهران و سهراب سلیمانی، رئیس سابق سازمانهای تهران، چنان که توسط قانون جامع مسوولیت تحریمها و سلب سرمایه گذاری ایران سال ۲۰۱۰، متمم شده توسط قانون کاهش تهدیدهای ایران و حقوق بشر سوریه سال ۲۰۱۲ ملزم شده است، اشاره می کند. دستیار موقت وزیر امور خارجه در امور خاور میانه، سفیر استوارت جونز، گفت: در حالی که ما به بررسی دقیق تعهد ایران به برجام و ایجاد یک سیاست جامع در مورد ایران ادامه می دهیم، با اقدامات جدید به مسوول نگاه داشتن ایران در قبال موارد نقض حقوق بشر آن ادامه می دهیم. ما شرکایمان را در سراسر جهان تشویق می کنیم تا در معرفی افراد و نهادهایی که ناقض تحریمهای جهانی ای هستند که موارد نقض حقوق بشر ایران را هدف قرار می دهند، به ما بپیوندند.
چه از طریق زندان کردن خود سرانه مردم، سوءاستفاده فیزیکی و شکنجه، یا اعدام بزهکاران نوجوان، رژیم ایران برای دهه هاست که موارد نقض حقوق بشر فاحشی را علیه مردم خود و شهروندان بیگانه اعمال کرده است و این شیوه رفتار باید به پایان برسد. ایالات متحده و شرکایش به اعمال فشار بر ایران برای حمایت از حقوق بشر و آزادیهای اساسی همه در ایران ادامه می دهد. این در برگیرنده شهروندان آمریکایی که در ایران به ناحق محبوس و یا ناپدید شده اند نیز می شود، و ما از ایران می خواهیم که فورا آنها را به خانواده هایشان بازگرداند. 

 روزنامه ملیت چاپ ترکیه روز پنجشنبه 28 اردیبهشت فاش ساخت قاتلان مدیر شبکه تلویزیونی جم تی وی، وابسته به نهادهای اطلاعاتی رژیم ایران بوده‌اند که دستگیر شده‌اند. به نوشته این روزنامه آنها در حال فرار به کشور مونته‌نگرو با گذرنامه‌های جعلی بودند که بازداشت شده‌اند. آنها قصد داشتند از یک کشور اروپایی به ایران بازگردند. ملیت افزود پلیس ترکیه و پلیس صربستان در بازداشت قاتلان سعید کریمیان همکاری کرده‌اند. روزنامه ملیت همچنین گزارش داده که پلیس صربستان در حین بازجویی از متهمان متوجه شده که آنها با نهادهای اطلاعاتی در ایران در ارتباط بوده‌اند. شامگاه شنبه 9 اردیبهشت 96 مدیر 45ساله شبکه جم، سعید کریمیان، که به ‌تازگی با حکم غیابی شعبه 28 دادگاه رژیم به 6ماه حبس محکوم شده بود و بنا به گفته بستگانش، توسط افرادی از ایران، در ماههای اخیر تهدید شده بود، در استانبول مورد سوءقصد قرار گرفت و کشته شد. به گفته منابع خبری مقاومت ایران، رسانه‌های اطلاعات و سپاه از مدتها پیش با پخش اخبار و زندگینامه‌های دروغین در مورد سعید کریمیان برای ترور و انتساب آن به مجاهدین زمینه‌سازی می‌کردند. پس از ترور نیز خبرگزاریهای سپاه پاسداران و نیروی تروریستی قدس (فارس و تسنیم) و سایتهای اطلاعات آخوندها، بلادرنگ و به‌صورت کاملاً برنامه‌ریزی شده، به بازپخش همین جعلیات مبادرت کردند. سپاه پاسداران و اطلاعات آخوندها با دروغهای زنجیره‌یی و جعل عکس و فیلم ادعا می‌کردند که سعید کریمیان که با مجاهدین همکاری تلویزیونی داشته، از کودکی در قرارگاه اشرف بزرگ شده و پدرش از شهیدان عملیات فروغ جاویدان است که همه اعضای خانواده‌اش را مخفیانه به اشرف برده بود. هیچ‌ یک از این مطالب صحت ندارد و کذب محض است و توسط سعید کریمیان از جمله در 29نوامبر 2012 تکذیب شده بود.


اخبار زنان؛به نقل از خبرگزاری حکومتی آنا 26 اردیبهشت، مادر يك جوان كه به اتهام قتل سه بار پای چوبه دار برده شده بود، براثر فشار جان خود را از دست داد. اين جوان در این رابطه توضیح داد: «وقتی بار اول پای چوبه دار رفتم، مادرم همان لحظه سکته کرد. بار دوم كه برای اعدام برده شدم، وضعیت مادرم بدتر شد و بار سوم كه پای چوبه دار رفتم، مادرم جانش را از دست داد. اولیاء دم وقتی متوجه شدند که مرد جوان مادرش را از دست داده است با پرداخت دیه موافقت کرده و او از اعدام نجات پیدا کرد.خبرگزاری تسنیم وابسته به نیروی تروریستی قدس، 29 اردیبهشت خبر داد:  35دختر و 28 پسر، در یک ميهمانی خصوصی در مشهد بازداشت شدند. حسن حیدری، معاون دادستان مشهد با اشاره به اینکه در این زمینه 10 اکیپ اعزام شده 
بودند گفت: «ماموران به علت فرار چند تن مجبور به استفاده از تیراندازی هوایی شدند». 
به گفته خبرگزاری حکومتی ایسنا 27 اردیبهشت، فرشته حسینی، از ورزشکاران تيم ملی کانوپولوی ایران که چندماه قبل به آلمان سفر کرده‌ بود در این کشور اعلام پناهندگی کرده است. وی در شبكه اجتماعی اعلام كرده است كه تصميمی به بازگشت به ايران ندارد. حسینی با تیم ملی ایران عنوان دار قهرمانی و نایب قهرمانی آسیا بوده است. هجده تن از زنان زندانی در زندان اوین، روز دوشنبه 25 اردیبهشت در نامه‌یی به دادستان رژیم در تهران با ابراز نگرانی از اوضاع جسمانی آتنا دائمی، خواستار رسیدگی فوری به وضعیت او شدند. آتنا دائمی از ۱۹ فروردین در اعتصاب‌غذا به‌سر می‌برد. پیش از این نیز سازمان عفو بین‌الملل نگرانی خود را از وضعیت این زندانی ابراز داشته بود. مادر آتنا دائمی نیز ۱۲ روز بعد از شروع اعتصاب‌غذای او نامه‌یی به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل‌متحد در امور حقوق‌بشر ایران نوشت و تصریح کرد دخترش از ناحیه کلیه و دستگاه گوارش دچار عفونت و مبتلا به آریتمی قلبی شده است. آتنا دائمی در نامه سرگشاده خود در رابطه با اعتصاب غذا نوشته بود، «تا آخرین ذره وجودم از حق بر حق خواهرانم دفاع خواهم کرد و اجازه نمی دهم دستگاه های امنیتی علاوه بر زیر پا گذاشتن قانون خود نوشته شان، از خانواده هایمان به عنوان ابزار شکنجه روانی و ایجاد فضای خفقان در جامعه استفاده کنند. 


اعترافات صافی صادقی، فعال سياسي که در حفاظت اطلاعات سپاه و بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ارومیه مورد شکنجه قرار گرفته، ملاک صدور حکم در مورد او شده است. یک منبع نزدیک‌ به خانواده‌ی صادقی در این رابطه گفته است كه وی پیشتر در عضویت یکی از احزاب کُردی بوده، اما هیچگاه فعالیت مسلحانه‌ای نداشته و لغو عضويت خود را نيز اعلام كرده بود. با این وجود، اتهام محاربه برای وی در دادسرای انقلاب مطرح شده است. صافی صادقی در اواخر سال ۱۳۹۵در ارومیه بازداشت و تحت شکنجه‌های روحی و جسمی از سوی دو‌ نهاد امنیتی، مجبور به اعتراف شده بود. مسئولین قضایی علیرغم دریافت وثیقه 200 میلیون تومانی معصومه ضیاء از آزادی او خودداری می کنند. معصومه ضیاء روز جمعه ۱۷ دی‌ ۹۵، هنگام بازگشت از یک دیدار خانوادگی در خارج کشور در فرودگاه توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. 

مهناز جانثار و مارال راستی دو شهروند بهایی که در استان هرمزگان بازداشت شده بودند، پس از پایان مراحل بازجوئی، روز دوشنبه 25ارديبهشت، به زندان مرکزی بندر عباس منتقل شدند. علاوه بر اين دو تن، نسیم قنواتیان نیز در بندرعباس بازداشت شده که کماکان تحت بازداشت اداره اطلاعات این شهر به سر می برد.

شماری از فعالين كارگری زن، روز يكشنبه 24ارديبهشت در منزل اسماعيل عبدی، دبيركل كانون صنفی معلمان تجمع كرده و با اين زندانی اعتصابی، اعلام همبستگی نمودند. اسماعیل عبدی از تاریخ ۱۰ اردیبهشت در اعتراض به عدم استقلال قوه قضاییه دست به اعتصاب غذا زده است.

به نقل از روزنامه حکومتی ایران 23 اردیبهشت، در یک اقدام تکاندهنده از سوی قضائیه رژیم، يك زن 35 ساله به نام مینا، به اتهام ارتباط با يك مرد غريبه، به 74ضربه شلاق و دو سال مرده شویی در قسالخانه، محكوم شد. محكوميت او از سوی دادگاه كيفری رژیم در تهران، به ثبت رسيده است. 


ناهید بابازاده، بهارک آذرنیا، زهرا شفیعی و ملیکا کاوندی، از فعالين مدنی زن به اتهام مشاركت در يك تجمع در حمايت از محمدعلی طاهری، هر يك به 91روز حبس و 30ضربه شلاق محكوم شدند. دادگاه آنها در 13ارديبهشت برگزار شد. گفته می شود اکثر افرادی که در این تجمع دستگیر شدند، هنگام بازداشت به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. دادگاه رژیم، «با توجه به جوان بودنشان و عدم وجود سابقه کیفری» اجرای حکم آنها را سه سال به تعویق انداخته است. 


اخبار کارگری؛

شرکت آهاب، 525 کارگر خود را در حالی که سه ماه حقوق و مزایا را دریافت نکرده بودند، اخراج کرد. این کارگران روز ۳۰اردیبهشت اخراج شدند. در 18اسفند 95 نیز این شرکت 30 کارگر این مجموعه را بدون تسویه‌حساب با آنان اخراج نمود.
شرکت آهاب یک شرکت پیمانکاری است که در سال ۱۳۶۶ تأسیس شد و متشکل از چند کارگاه است که در هر یک از آنها ۲۵۰ تا ۳۰۰ کارگر دارند و در زمینه پروژه‌های ساختمانی و طرح‌های عمرانی، احداث تونل، راهسازی و حمل و نقل فعال است. این شرکت در ساخت و ساز تونل‌های متروی تهران نیز مشارکت دارد.
کارفرمای شرکت با سوء‌استفاده از شرایط موجود کارگران، آنان را مجبور به امضای قرارداد سفید و تسویه نموده است از همین رو مزایای جانبی حقوق را به آنها نمی‌پردازد و با سهل‌انگاری در تجهیز ایمنی محل کار باعث حوادث ناگوار برای چندین نفر از کارگران شده است. 


صبح یکشنبه 31اردیبهشت کارخانه ایران خودرو تبریز دچار آتش‌سوزی شد، این آتش‌سوزی از انبار مواد شیمیایی آغاز شد و به انبارهای قطعات و لاستیک گسترش پیدا کرده است. به‌طوری‌که دود سیاه ناشی از آتش‌سوزی آن محدوده را در بر گرفته است.
اخبار اعتراضی؛

یکشنبه 31 اردیبهشت، بیش از 200تن از کارگران کارخانه روغن نباتی قو، شنبه 30 اردیبهشت، مردم و جوانان تبریز در منطقه آبرسان با درگیری با مأموران نیروی انتظامی، مردم شیراز در خیابان ستارخان با درگیری با ماموران یگان ویژه که از گاز اشک آور استفاده کردند، جمعی از مردم در پارک دانشجوی تهران با شعار: سبز و بنفش نداره، جنبش ادامه داره، غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران، مشهد، زاهدان، رشت، اردبیل و کرمان، سه شنبه 26 اردیبهشت، مردم اهواز با آب گل آلود و ماسک در اعتراض به حضور حسن روحانی، مردم اراک با درگیری با ماموران نیروی انتظامی، و کارگران کارخانه آذر آب اراک، اعتراض کردند. همچنین ظهر شنبه 30 اردیبهشت، بر اثر یک هجوم مسلحانه به نیروهای حراست شرکت نیشکر هفت تپه، دو نفر از آنان کشته شدند.اخبار زندان؛


 صبح شنبه 30 اردیبهشت یعنی در اولین روز از ریاست دوباره روحانی، یک زندانی به نام امیرحسین نوروزی که از 4 سال پیش در زندان بسر می برد را جهت اجرای حکم به سلولهای انفرادی زندان اصفهان منتقل کرد.
عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ اقدام فوری اعلام کرد که وضعیت جسمی زندانی سیاسی اسماعیل عبدی به‌دنبال اعتصاب غذای وی رو به وخامت گذاشته است. اسماعیل عبدی در 10 اردیبهشت اعتصاب‌غذای خود را شروع کرده است. او زندانی عقیدتی است که در حال سپری کردن حکم 6سال زندان در زندان اوین می‌باشد.
******
شرکت فیس‌بوک روز گذشته 26اردیبهشت 96 در فرانسه محکوم به پرداخت 150هزار یورو جریمه نقدی شد. کمیسیون ملی حفاظت از داده‌های شخصی و آزادی‌های مدنی در حوزه جهان مجازی، فیس‌بوک را به علت سوء‌استفاده از داده‌های شخصی میلیونها کاربر این شرکت برای اهداف تبلیغاتی متهم کرد. در حکم این کمیسیون درباره اتهام فیس‌بوک آمده است ”فیس‌بوک برخلاف قانون حاکم بر فعالیت‌های مجازی و آزادی‌های مدنی عمل کرده و اجازه استفاده از داده‌های شخصی کاربران را کسب نکرده است“.

******
 وزارت خارجه آمریکا روز گذشته 30اردیبهشت بیانیه‌یی در مورد توافقهای گسترده عربستان سعودی و آمریکا صادر کرد و گفت: توافقهای طولانی‌مدت دفاعی از عربستان سعودی و منطقه خلیج‌فارس را در مقابل تهدیدهای رژیم ایران پشتیبانی می‌کند. توافقنامه‌های امضاء شده بین واشینگتن و ریاض شامل تقویت امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم می‌باشد. این توافقها شامل همکاری امنیت اینترنتی و ارتباطات نیز می‌شود. این توافقها همچنین به سیستم دفاع موشکی عربستان کمک می‌کند و باعث تقویت توانمندی دریایی و نیروی هوایی آن است. توافقهای به‌عمل آمده میان ریاض و واشینگتن توانایی سعودی برای شرکت در جنگ علیه تروریسم در کل منطقه را افزایش می‌دهد.