صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۴، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بنا‌ به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران به علت کسادی نمایش حکومتی 22بهمن در تهران و شهرها، رژیم دست به ترفندهای مختلف زده است. 
- در کرمانشاه تا ساعت 1030 صبح جمعه 22بهمن جمعیت حاضر برای راهپیمایی فرمایشی در کرمانشاه به حدی کم بود که کارگزاران رژیم چندین بار تاکسیهای عمومی شهر را به‌حالت رژه دور میدان آزادی این شهر گرداندند. 
- در ایرانشهر عموم مردم راهپیمایی رژیم را تحریم کرده و در آن شرکت نکردند. فقط دانش‌آموزان را وادار به آمدن به این راهپیمایی کرده‌ بودند.
- در تهران در محدوده میدان آزادی تا میدان جمهوری اقدامات شدید امنیتی از طرف نیروهای رژیم صورت گرفته بود. همچنین
برق برخی مناطق تهران قطع شده بود. رژیم برای کشاندن مردم به این مراسم از انواع ترفندها از جمله آرایشگری مجانی استفاده کرده بود. وزارت ارشاد رژیم از طریق توئیتر به کارکنان خود اعلام کرد برای شرکت در نمایش 22بهمن ساعت 10 و 45دقیقه مقابل درب ورودی ساختمان تجمع کنند. اداره کل پشتیبانی و خدمات رفاهی این وزارتخانه همچنین در این توئیت اعلام کرد که مبلغ 5 میلیون ریال به حساب بن کارت رفاهی شما واریز گردید. 
روز جمعه 22بهمن کارگری به نام غلام گرشاسبی، در روانسر که هنگام برگزاری نمایش 22بهمن فریاد زده بود "سپاه تروریستی پاسداران، عامل فقر و بدبختی مردم" توسط عناصر سپاه پاسداران بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و به مکان نامعلومی منتقل شد. روز جمعه 22بهمن یک هموطن عرب به نام حسن آلبوغبیش با شلیک مستقیم مأموران انتظامی در شادگان به قتل رسید. مأموران حکومتی در تعقیب دو موتورسوار به‌علت نداشتن گواهینامه در ”بازار خرما“ این شهر به سوی آنان تیراندازی کردند در حالی که بازار مملو از جمعیت بود. یکی از هموطنان که برای خرید به بازار رفته بود از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و در دم جان باخت. دو موتورسوار که سیدعلی موسوی و سیدمصطفی موسوی معرفی شده اند، نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شدند. مردم بازار نیز با شعار، با ماموران نیروی انتظامی درگیر شدند. همچنین روز جمعه 22بهمن بلافاصله پس از اتمام نمایش حکومتی 22بهمن در تهران، در
میدان فتح سی متری جی واقع در جنوب میدان آزادی، 10 خودرو از مأموران شهرداری به دستفروشان حمله کرده و آنها را مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند که با مقاومت مردم و دستفروشان روبرو شدند. 

 ******
 به گزارش خبرگزاری رويتر، شركت نفتی توتال فرانسه اجرای قرارداد با رژيم ایران برای فاز ۱۱پارس جنوبی را به تمديد لغو تحريم‌ها توسط آمريكا مشروط كرد. رويتر خاطرنشان كرد، بعد از توافق اتمی، توتال از اولين شركت‌های انرژی غربی بود كه قرارداد عمده‌ای را با رژيم ايران به امضا رساند. به گزارش رسانه‌های حکومتی۲۲بهمن، شرکت ایر ایندیا اکسپرس در حال بازنگری در طرح های خود برای برقراری پروازهای مستقیم به مقصد تهران است. شرکت گو ایر هند نیز که در حال برنامه‌ریزی برای گنجاندن تهران به‌ عنوان یکی از اولین مقاصد پروازهای بین‌المللی‌اش بود، فعلاً این طرحها را متوقف کرده است. شرکت جت ایرویز سال گذشته طرح‌هایی را برای پرواز به تهران اعلام کرده بود، اما به گفته منابع آگاه به‌دلیل تنشهای اخیر در روابط رژیم ایران و آمریکا فعلاً این طرحها را متوقف ساخته است.

******
به نقل از سایت فوروم ایرانیان، ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا، سرهنگ دارک هاروی را بعنوان مسئول ارشد امور خاورمیانه و سرهنگ جول ریبورن را به سمت معاون وی و مسئول پرونده ایران، عراق، سوریه و لبنان در شورای امنیت ملی منصوب کرده است. این دو تجربه ای طولانی در مقابله با گروههای نظامی وابسته با سپاه قدس در عراق داشته و درک بسیار درستی از رژیم ایران دارند. آنان، سیاست های هژمونی طلبانه رژیم ایران را یک تهدید جدی علیه صلح و امنیت در خاورمیانه و منافع دراز مدت آمریکا می دانند و خواهان مقابله جدی با آن هستند. فوروم ایرانیان می افزاید: این انتصاب، میتواند نشانی از یک چرخش بنیادین در سیاستهای آمریکا در منطقه و دوری از مماشات با رژیم ایران باشد.

******
به گزارش روزنامه واشینگتن ‌پست، اعضای سنای آمریکا در حال گفتگو با دولت ترامپ برای اعمال تحریمهای جدید و شدیدتر علیه رژیم ایران می باشند. سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در این زمینه، گفت: «من خواهان اتفاقات بسیار بیشتری هستم...» واشینگتن‌پست با اشاره به استقبال نمایندگان سنای آمریکا از تحریم‌های جدید دولت ترامپ علیه رژیم، اضافه کرد: «با این حال، قانون‌گذاران (آمریکایی) خواهان رویکرد همه‌جانبه‌تری هستند که (رژیم) تهران را با تحریمهای الزام‌آور هدف قرار بدهد و نه تنها برنامه موشکی، بلکه همچنین تهدیدات سایبری، جاسوسی و فعالیت‌های سپاه پاسداران را نشانه برود. در همین رابطه خبرگزاری رویتر 20 بهمن گزارش داد، رئیس جمهور دونالد ترامپ پیشنهادی را بررسی می کند که به طور بالقوه سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی نامگذاری می کند. مقامات آمریکا که این موضوع را اعلام کرده اند، گفتند آژانسهای مختلف دولتی آمریکا در این زمینه مورد مشورت قرار گرفتند. تلویزیون الجزیره نیز ۲۱بهمن خبر داد: جناح قدرتمند در کاخ سفید به‌ریاست مایکل فلین مشاور امنیت ملی خواهان نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران ه ستند. از سوی دیگر جان بولتون طی سخنانی در جلسه "اتحاد علیه ایران هسته‌ای" در واشینگتن گفت: «باید اعلام شود سیاست آمریکا تغییر رژیم در تهران است، زیرا این تنها راهی است که این رژیم را وادار خواهد کرد از فکر تولید سلاح هسته‌یی درآید». وی افزود: «رژیم ایران از زمان انقلاب به منزله بانک خصوصی تروریسم در جهان عمل کرده و همین بخودی خود دلیل کافی برای تغییر رژیم است. اگر واشینگتن به‌طور جدی، تهدید نظامی کند، رژیم ایران عقب‌نشینی خواهد کرد». کارشناسان در این جلسه معتقدند باید آمریکا سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های تروریستی بگنجاند.

******
در اجلاس زمستانی شورای اروپا که با شرکت نمایندگان ۴۷ کشور از اروپا و آسیای مرکزی در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد بسیاری از نمایندگان شرکت کننده، ضمن محکوم کردن نقض حقوق بشر در ایران و به ویژه افزایش اعدامها و بویژه اعدام زنان و جوانان، حمایت خود را از طرح ده ماده ای خانم مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت در باره ایران آینده، اعلام کردند و خواهان گسترش همکاری خود با مقاومت ایران شدند. برخی از نمایندگان کشورها با انجام مصاحبه هایی با تلویزیون شورای اروپا مواضع خود علیه رژیم ایران و حمایت خود از مقاومت ایران را اعلام کردند.


******
کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت طی اطلاعیه ای 20 بهمن، عموم مراجع بین المللی حقوق بشر و ارگانهای مدافع حقوق زنان و فعالان حقوق زنان و کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و گزارشگر دستگیریهای خود سرانه را به اقدامی سریع و مؤثر برای آزادی خانم شهناز اکملی، از مادران شهدای قیام ۸۸، فراخواند. در این اطلاعیه از جمله آمده است: ماموران وزارت اطلاعات خانم شهناز اکملی - مادر مصطفی کریم بیگی 26 ساله که در روز 6 دی 88 در تهران بر اثر شلیک مستقیم گلوله پاسداران به شهادت رسید، را در روز ۶ بهمن (۲۵ ژانویه) در منزل شخصی اش بازداشت و به سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.   
گفتنی است که ماموران وزارت اطلاعات دختر خانم اکملی- مریم- نیز را تهدید کرده اند که خانه شان را آتش خواهند زد. 

******
 بنا به خبر روز شنبه 23 بهمن سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران، آقای محمدعلی جابرزاده اهل اصفهان، مشاور دفتر سیاسی و مسئول تبلیغات سازمان مجاهدین خلق و مسئول کمیسیون مطالعات سیاسی شورای ملی مقاومت در سن 68 سالگی در پاریس بدلیل بیماری سرطان فوت کرد. وی بارها توسط ساواک شاه دستگیر و زندانی شده بود. همسرش ثریا سنماری در 19 بهمن 1360 به همراه برادر کوچکترش عباسعلی جابرزاده بدست ماموران خمینی شهید شدند و تنها فرزند خردسالشان زنده ماند. وی در ده سال گذشته بارها مورد عمل جراحی ریه، کبد و ستون فقرات قرار گرفته بود. 

******
فرماندار رژیم در جیرفت یخ زدن دو کارگر را بدلیل سرما و برف تأیید کرد و گفت: «ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز یکشنبه طی تماسی با بخشداری اطلاع داده شد که تعدادی از کارگران خط پست برق ۴۰۰ کیلو وات جیرفت به بم در برف گرفتار شدند که سه نفر از این افراد در کارگاه مانده و سه نفر دیگر راهی جاده شده بودند». 

اخبار زنان؛

- به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس، 19 بهمن، فرمانده سپاه در بروجرد، خواستار افزایش فعالیت گشتهای ارشاد در بروجرد جهت سرکوب هرچه بیشتر زنان شد. مجيد سوری، 19بهمن گفت: از آمران به معروف و ناهیان از منکر می‌خواهیم تا در قالب ارشاد محلات در جهت کاهش آمار بدحجابی قدم بردارند. وی تاكيد كرد كه، با فعال کردن ارشاد محلات در بروجرد، در ابتدا معضلات اجتماعی در هر محله شناسایی می‌شود و در مرحله بعدی شورا تعیین می‌کند که چه فردی برای تذکر وارد عمل شود. - خبرگزاری حکومتی مهر 18 بهمن خبر داد:  غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در مراسمی روز 18بهمن اعلام كرد:
«هنوز در خوزستان کودکان بازمانده از تحصیل داریم. بیشترین آمار مربوط به زنان بازمانده از تحصیل در این استان است». پيشتر از این، در شهريورماه 95، فاضل خمیسی رئیس اداره آموزش‌ و پرورش ناحیه چهار اهواز گفته بود، «در بخشی از مناطق اهواز، از بین هر چهار دختر تنها یک دختر موفق به رسیدن به دیپلم می‌شود». ليلی نظرپور، كارشناس و مسئول امور زنان در اداره آموزش و پرورش نيز تصريح كرده بود، «آمار دختران بازمانده از تحصيل، به دو برابر پسران می رسد». 

- مونا معافی، فعال اجتماعی و كارمند سازمان روانشناسی از 6بهمن در محل كار خود از سوی ماموران اطلاعات بازداشت شده و خانواده اش در بی خبری به سر می برند.
يكی از نزديكان اين فعال اجتماعی گفت: «به پدر مونا گفته اند كه دخترشان تنها برای پاسخ به چند سوال، به پليس امنيت منتقل می شود و شما می توانيد با گذاشتن قرار كفالت، نسبت به آزادی دخترتان اقدام كنيد اما بعد از گذشت 11روز از بازداشت مونا معافی، هيچ مرجعی پاسخگوی وضعيت او نيست».


- دستگاه قضایی 20 بهمن، قرار بازداشت معصومه ضیاء که از ۱۷ دی ماه در انفرادی ۲۰۹ زندان اوین به سر می برد، را
برای یک ماه دیگر تمدید کرد. روز جمعه ۱۷ دی‌ماه، معصومه ضیاء هنگام بازگشت از سفر خارج کشور در فرودگاه توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت شد.


-شیما بابایی، فعال مدنی، به‌صورت تلفنی برای ارائه آخرین دفاعیات به شعبه سوم دادسرای اوین احضار شد. وی تاکنون چندین بار از سوی دفتر وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است. اتهام شيما بابايی، تبليغ عليه نظام و اجتماع و تبانی عليه امنيت ملی عنوان شده است. اين دانشجوی مهندسی عمران در تجمعات صلح‌آمیز لاستیک دنا و زندان اوین شرکت کرده بود. اخبار اعتراضی؛

روز یکشنبه 24 بهمن، 200 تن از مرغداران استانهای گلستان و مازندران، 150 تن از مال باختگان پدیده شاندیز در تهران و مشهد، بیش از 200 تن از کارگران گروه صنعتی فولاد ایران، در خوزستان، جمعی از سپرده گذاران موسسه کاسپین در کرمان، 
روز شنبه 23 بهمن، کارگران پروژه های غیر همسطح در گرگان، کارگران اخراج شده کارخانه روغن نباتی جهان در زنجان، مردم اصفهان در اعتراض به احتمال بسته شدن آب اصفهان، 
روز پنجشنبه 21 بهمن، کارگران شهرداری پارس آباد، کارکنان موسسه مالی ثامن الحجج اردبیل   
روز چهارشنبه 20 بهمن، بیش از 100 تن از رانندگان تاکسی در تهران، جمعی از غارت شدگان موسسه ثامن الحجج در تهران،  
روز سه شنبه 19 بهمن، کارگران شرکت هپکو اراک برای چندمین بار،  
روز دوشنبه 18 بهمن، کارگران سیمان مسجد سلیمان، و نزدیک به 500 کارگر معدن زغال سنگ طرزه، تجمعات اعتراضی برپا کردند.

******
خبرگزاری آناتولی ترکیه روز شنبه 23بهمن گزارش داد: «مرزبانان گذرگاه مرزی گوربولاک در ترکیه از یک دستگاه تریلی وارد شده از ایران صد و پنجاه و نیم کیلوگرم هروئین کشف کردند». در پی بازرسی پلیس مرزی و واکنش سریع سگهای ردیاب، مواد مخدر مذکور در تریلی کشف شد. این تریلی همچنان در محوطه گمرکی این گذرگاه مرزی توقیف است.اخبار زندان؛

- رژیم صبح شنبه 23بهمن یک زندانی را در زندان جیرفت بدار آویخت. وی (م. ش) معرفی شده است. رژیم همچنین صبح شنبه 4 زندانی را در زندان گوهردشت کرج برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل کرد. اسامی این زندانیان عبارتند از: میرمحمد موسوی، محمد عبدی، فرزاد نقوی و یوسف محمدی. رژیم روز چهارشنبه 13 بهمن، نیز یک زندانی به نام طاهر سعیدی 38 ساله را در زندان ماکو به دار آویخت. 

- سخنگوی کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد طی بیانیه‌یی از خطر اعدام نوجوان زندانی حمید احمدی ابراز نگرانی کرد و از رژیم ایران خواست فوراً حکم اعدام را لغو و فرصتی برای محاکمه این زندانی در نظر بگیرد. 
در این بیانیه آمده است: ”ما خواستمان را از رژیم ایران برای توقف استفاده از مجازات اعدام در مورد جرم کودکان را دوباره تکرار می‌کنیم". سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه 22بهمن 95 با صدور بیانیه‌یی از اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام حمید احمدی در روز شنبه ابراز نگرانی کرده است.

- زندانبانان زندان اردبیل یک زندانی به نام عباس علیپور را با زنجیر کردن او به میله آهنی پرچم برای دو روز تحت شکنجه قرار دادند.  پیش از این نیز زندانی سیاسی بلوچ محمد صابر ملک‌ رئیسی به مدت ۱۴ ساعت در هوای سرد با دست‌بند و پابند در حیاط این زندان به میله بسته شده بود. زندانی سیاسی ارژنگ داودی طی یادداشتی درباره این شکنجه قرون‌وسطایی رژیم نوشت: در زندان زابل شکلی از شکنجه را با چشمان خود مشاهده کردم که در نوع خود بی‌نظیر است. در این نوع شکنجه پس از کتک کاری و فحاشی، به قصد تحقیر سر زندانی بخت برگشته را از ته می‌تراشند و بعد دست و پای او را محکم با زنجیر به‌ دور ستونی می‌بندند که در معرض دید همه زندانیان، زندانبان و نیز مسؤلان و سایر پرسنل آنجا باشند سپس او را چند روز به همین وضعیت نگه می‌دارند به‌ طوری‌ که زندانی طی این مدت در اثر درد و رنج ناشی از انقباض عضلات از حال می‌رود، در این میان بعضاً خود را خیس و... می‌کنند. شخصا هرگز بیاد ندارم دیده باشم حیوان وحشی و درنده‌یی را که در قفس انداخته باشند به غل و زنجیر بسته باشند اما در زندان زابل که کمتر از قفس نیست چنین رفتاری را که مادون شأن حیوانات است را بر انسان روا می‌دارند.

******
 دولت بحرین روز پنجشنبه 21بهمن اعلام کرد سه تروریست را که قصد فرار به ایران را داشتند کشته است. به گزارش پلیس بحرین در پی حمله کماندوها به یک قایق که عازم ایران بود، علاوه بر کشته شدن این سه نفر، هفت نفر دیگر نیز دستگیر شدند که دو نفر آنان مجروح شده‌اند. طارق حسن، رئیس پلیس بحرین گفت: دستگیر ‌شدگان به فعالیتهای مسلحانه و قتل مأموران پلیس متهم هستند. او در یک کنفرانس خبری گفت قایق متهمان بعد از ترک یکی از بنادر بحرین به اخطار مأموران امنیتی بی‌اعتنایی کرد که درگیری شروع شد. آنها، اقدام به تیراندازی شدید کردند و نیروهای ما پس از درگیری کنترل قایق را به دست گرفتند. وی افزود: "متهمان با عناصر تروریستی در ایران تماس داشتند که در خارج از آبهای مرزی بحرین منتظر بودند تا آنها را به ایران منتقل کنند". طارق حسن گفت شماری از این افراد در حمله اخیر به زندان 'جو' در جنوب منامه، پایتخت بحرین، شرکت داشتند. در پی آن حمله، تعدادی از زندانیان متهم به اقدامات 'تروریستی' فرار کردند. این تروریستها که وابسته به رژیم ایران هستند متهم به بمبگذاری و آدمکشی در بحرین می‌باشند. 

******
 به گزارش نیویورک‌ تایمز محققان آمریکایی یک نرم‌افزار جاسوسی را روی 700 میلیون گوشی اندروید در جهان پیدا کرده‌اند که هر 72ساعت اطلاعات کاربران را به سروری در چین ارسال می‌کند. گوشی‌های هوآوی Huawei وZTE به‌صورت پیش‌فرض این نرم‌افزار جاسوسی که «بک دور» نامیده می‌شود را در خود جای ‌داده است. این گوشی‌ها در 150 کشور دنیا فروخته شده است. شرکت هوآوی در ایران حضور گسترده‌یی دارد. طی گزارش اخیر پژوهشگران می‌گویند بدون اطلاع کاربر تمام پیامک‌ها، فهرست شماره‌های تلفنهای ورودی و خروجی، فهرست کاربران، ارسال مکان کاربر و اپ‌های استفاده‌شده به سرور یک کمپانی در شهر شانگهای چین به نام AdUps Technology 
فرستاده می‌شود. نکته قابل تأمل این است که علاوه بر ارسال اطلاعات کاربران هر 72ساعت به سرور چینی، این نرم‌افزار جاسوسی قادر به نصب هر نوع اپلیکیشن به‌ صورت راه دور روی گوشی‌هایی است که این نرم‌افزار جاسوسی روی آن نصب‌ شده است. مؤسسه امنیتی «کرایپتو وایر» اولین بار این بک دور را روی گوشی موسوم به Blu R1 HD که در فلوریدا به فروش می‌رسد کشف کرد. به‌طوری که نه قابل‌ حذف است و نه غیرفعال می‌شود. گوگل اعلام کرده در حال ایجاد یک بسته ویژه امنیتی برای محو این بک دور است.