صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۰۶، ۱۳۹۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دادگاه انتاریو، حکم مصادره دو ساختمان متعلق به رژیم ایران را در اتاوا و تورنتو 
صادر کرد
بر اساس قوانین فدرال کانادا، قربانیان حملات تروریستی می‌توانند از دادگاههای این کشور برای مصادره اموال متعلق به رژیم ایران درخواست کنند. دعوی حقوقی در مورد ساختمان شماره 290 خیابان شپرد غربی در شهر تورنتو و شماره 2 خیابان رابینسون در اتاوا، از دو سال پیش آغاز شد. ساختمان نورث یورک در سال 2005 به‌مبلغ 827هزار دلار توسط بنیاد فرهنگیان وابسته به رژیم ایران خریداری شد که مدیریت آن به‌عهده فاضل لاریجانی، رایزن فرهنگی وقت سفارت رژیم ایران در کانادا بود. ساختمان اتاوا نیز در سال 1998 توسط مرکز فرهنگی فاطمه به‌قیمت یک میلیون و 600هزار دلار خریداری شد و در سال 2001 به بنیاد مبین انتقال یافت که سید عادلی، سفیر وقت رژیم در کانادا مدیر این بنیاد بود. این دو ساختمان به ترتیب یک میلیون و 300 هزار دلار و 3 میلیون دلار ارزش دارند. بر اساس اظهارات قاضی براون، رژیم ایران همچنین دارای دو حساب بانکی غیر دیپلوماتیک می باشد که یکی در اسکوتیو بانک یک میلیون و 651هزار و 942 دلار و حساب دیگر در بانک آر.بی.سی، 333هزار و 445 یورو موجودی دارند.
 
 
روز شنبه 6 ژوئن، ایرانیان آزادیخواه اتاوا در برابر پارلمان فدرال کانادا و روبروی دفتر نخست وزیر این کشور، آکسیون هفتگی خود را برگزار کردند. آنها احکام اعدام و سرکوب مردم را محکوم کردند و خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی بخصوص زندانی سیاسی جعفر عظیم زاده که نزدیک به 60 روز از اعتصاب غذایش می گذرد، شدند. لازم به ذکر است که این آکسیون درحالی برگزار شد که روسای جمهور آمریکا و مکزیک برای دیدار با جاستون ترودو نخست وزیر کانادا وارد این کشور شده بودند. 

******
ششمین کنفرانس جهانی علیه مجازات اعدام، طی سه روز با شرکت بیش از نود کشور، در اسلو پایتخت نروژ  روز سه شنبه اول تیر، برگزار شد. هیات شورای ملی مقاومت نیز به این نشست دعوت شده بود. آقای پرویز خزایی نماینده شورای ملی مقاومت در کشورهای نوردیک پیرامون اعدامهای فزاینده در حاکمیت آخوندها به‌ویژه اعدام نوجوانان در ایران سخنرانی و تاکید نمود از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، به‌رغم تبلیغات توخالی پیرامون اعتدال و میانه‌روی، وضعیت حقوق‌بشر به‌ویژه اعدامها در ایران بمراتب بدتر از گذشته شده و هم‌اکنون این رژیم رکوردار اعدام در جهان است. آقای خزایی همچنین به  ضرورت حمايت از مقاومت ايران در كارزار جهانی لغو مجازات اعدام و مقابله با تروريسم و بنيادگرايی تاکید کرد. گفتنی است که مقاومت ایران لغو مجازات اعدام را در مصوبه های خود به تصویب رسانیده است. در آخرین روز این کنفرانس یعنی روز پنجشنبه 3 تیر، یک تظاهرات بزرگ در خیابانهای شهر اسلو در مخالفت با مجازات اعدام متشکل از میهمانان این کنفرانس و شخصیتهای شرکت کننده و مردم شهر اسلو باضافه هیات شورای ملی مقاومت و ایرانیان آزادیخواه برگزار شد. 


******
شماری از نمایندگان دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا با هدف پی‌گیری طرح کنترل اسلحه در این مجلس تحصن کردند. خبرگزاری رویتر گفت، نمایندگان دمکرات با شعار «تا ارائه طرح، تنفس نه» تحصن خود را در صحن مجلس نمایندگان آغاز کردند. بحث بر سر قوانین خریداری، مالکیت و حمل اسلحه در آمریکا پس از حادثه تیراندازی در باشگاه همجنس‌گرایان اورلاندو که ۴۹ کشته برجای گذاشت، بار دیگر داغ شده است. بنا بر قانون اساسی آمریکا، شهروندان این کشور حق مالکیت بر اسلحه را دارند. روز دوشنبه سنای آمریکا به چهار طرح که برای کنترل و محدودیت خرید اسلحه پیشنهاد شده بود رای منفی داد.


******
 در پی ابطال تابعیت یک آخوند بحرینی وابسته به رژیم ایران، به نام عیسی احمد قاسم، توسط دولت بحرین، حزب‌الله لبنان برای اولین بار، با مداخله در امور داخلی بحرین، طی بیانیه‌یی خواستار آشوب در این کشور شد. به گزارش العربیه 31 خرداد، «در بیانیه حزب‌الله لبنان که از سوی رژیم ایران حمایت می‌شود، آمده است: تصمیم دولت بحرین مردم این کشور را به روی آوردن به گزینه‌های دشوار وامی‌دارد که عواقب وخیمی برای نظام بحرین خواهد داشت. این حزب لبنانی از مردم بحرین خواست خشم خود را نشان بدهند. دولت بحرین پیش‌تر او را متهم به نقش داشتن در کودتا و همکاری با حزب‌الله بحرین محکوم کرد. گفته می‌شود که او به ولایت فقیه و تأسیس نظامی شبیه جمهوری اسلامی در ایران اعتقاد دارد».
خبرگزاری فارس سپاه پاسداران نیز روز دوشنبه 31 خرداد درباره سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، آخوند بحرینی نوشت: "... جسارتی که دولت بحرین طی دوره اخیر در سرکوب مخالفان از خود نشان داده، در پنج سال گذشته، بی‌سابقه است".


اخبار زندان؛
زندانیان سیاسی زن در زندان اوین از بسیاری از امکاناتی که در اختیار زندانیان عادی قرار دارد، محروم هستند. از جمله امکان تماس تلفنی، رفتن به مرخصی و ملاقات‌های منظم با اعضای خانواده. همچنین زنانی که کودک خردسال دارند با محدودیت ملاقات همراه هستند و گاهی مواقع رژیم به‌عنوان یک اقدام تنبیهی، آنها را از ملاقات با فرزندان خود محروم می‌کند.
بهداری زندان اوین 'کثیف و فاقد تجهیزات و متخصصان پزشکی است و گاها داروهای اشتباهی یا غیرمؤثر به زندانیان داده می‌شود.
زندانیان سیاسی زن به اتهام اعتراض به مجازات اعدام، دفاع از حقوق زنان، انتقاد از سیاستهای رژیم در شبکه‌های اجتماعی، به یک تا 20سال زندان محکوم شده‌اند.
 
زندانیان سیاسی بند 7 زندان اوین و خانواده‌هایشان روز دوشنبه 29خرداد به قطع تلفن سالن، هنگام صحبت اعتراض کردند. مسئولین زندان اوین در این روز هنگام ملاقات زندانیان وارد سالن شده و به بهانه‌های واهی، تلفنهای سالن ملاقات را قطع کرده و زندانیان را بیرون بردند. زندانیان سیاسی بند 7 در داخل زندان و خانواده های زندانیان با مواجهه با این صحنه در خارج از زندان دست به اعتراض زدند. به‌دنبال تحصن و اعتراض زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان؛ مسئولین زندان مجبور شدند رئیس سالن ملاقات را برکنار کرده و فرد دیگری را بگمارند.
 
وضعیت جسمی زندانی سیاسی جعفر عظیم‌زاده که روز جمعه 29 خرداد به بیمارستان سینا منتقل شده بود، رو به وخامت گذاشته و فشار خون او روز شنبه ۵تیر به ۷ روی ۵ رسید. دادستان رژیم در تهران دولت‌آبادی برای عظیم‌زاده پیام فرستاده است که من تا پای مرگ تو ایستاده‌ام و ما حاضریم هزینه این را هم که تو بر اثر اعتصاب‌غذا بمیری بدهیم. این زندانی سیاسی با وجود  58 روز اعتصاب‌غذا و فشارهای ضدانسانی در پاسخ به دادستان رژیم گفته است: من عقب‌نشینی نمی‌کنم و تا آخرش هستم. یا خودم را با اعتصاب‌غذا می‌کشم و یا به خواسته‌هایم می‌رسم. وظیفه فعالان مدنی و سیاسی است که تا با بلند کردن فریادشان اجازه ندهند که ستمگران بر ستمدیدگان غلبه کنند چرا که ما همه در صف ستمدیدگانیم. گفتنی است روز شنبه 5تیر پزشکی قانونی از طرف دادستانی رژیم برای معاینه عظیم‌زاده به بیمارستان سینا رفته و اعلام کرده است که روند ضعف جسمی این زندانی اعتصابی در صورتی که هر چه سریعتر اعتصابش را نشکند به نقطه غیرقابل بازگشت خواهد رسید.
 
 
ماموران حکومتی زندانی سیاسی میثم چندانی شهروند بلوچ 25 ساله از اهالی سراوان را، به سلولهای انفرادی بند قرنطینه زندان مرکزی زاهدان، معروف به شکنجه‌گاه زندان زاهدان منتقل کردند.
به نقل از سایت مجاهدین خلق که این خبر را درج کرده، پاسدار مصطفی شیخی، هنگام استحمام این زندانی سیاسی درب حمام را باز کرده که به اعتراض میثم چندانی و درگیری منجر می شود، سپس بر اساس یک گزارش کذب از او، این زندانی سیاسی را به سلول انفرادی منتقل می‌کنند. زندانی سیاسی میثم چندانی در سال 92، به همراه جمع دیگری از زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان، طی بیانیه‌یی حمله موشکی به اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در کمپ لیبرتی را محکوم کرده بودند و شهادت چند تن از اعضای مجاهدین خلق ایران، در این کمپ را تسلیت گفته بودند. وی در سال 92 دستگیر و 3 ماه را در سلولهای انفرادی سپاه پاسداران تحت شکنجه بسر برد. پدر 65 ساله این زندانی سیاسی را نیز به منظور آوردن فشار بر میثم، مدتی بازداشت و در سلول انفرادی قرار داده بودند.

******
دادستان انقلاب رژیم در شهرستان پردیس از دستگیری ۱۵ پسر و دختر در یک مهمانی در باغ‌ویلایی در پردیس خبر داد. حیدر فتاحی گفت: ”این دستگیری صحت دارد؛ متأسفانه روز گذشته و در آستانه شب‌های قدر تعدادی پسر و دختر بدون داشتن نسبت خانوادگی در باغ‌ویلایی، به برگزاری مراسم جشن اقدام کردند". وی افزود: ”۱۵ متهم با میانگین سنی ۲۵ تا ۳۵ سال دستگیر شدند". پاسدار حیدر فتاحی افزود: ”متهمان در بحث مصرف مشروبات الکلی با مجازات حد مواجه می‌شوند؛ اما در صورت اثبات در مورد روابط نامشروع، شلاق، زندان و… را در پیش رو دارند".


اخبار اعتراضی؛
کارگران معدن کوهبنان کرمان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، 2 و 3 تیرماه، عده ای از رفتگران اهوازی روز پنجشنبه 2 تیر، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشت روز جمعه 3 تیر، کارگران کارخانه مواد شوینده پاکسان در تهران روز شنبه 5 تیر، جمعی از تجار بازار در مقابل گمرک تهران روز 3 تیر، گروهی از کارگران شرکت لوله سازی غرب اسلام آباد 3 تیر،  جمعی از کارکنان شرکت غرب شیمی در شهرستان بیستون 5 تیر، گروهی از پرسنل پارس تحریر در شهرک صنعتی فرمان کرمانشاه 5 تیر، جمعی از اهالی شهرک ظفر در کرمانشاه 5 تیر، جمعی از والدین دانش آموزان مدرسه طه در شهرک کارمندان کرمانشاه 5 تیر، جمعی از کارگران و مسولان حمل و نقل شرکت تولیدی رنگ پگاه در جاده کرمانشاه-سنندج 3تیر، گروهی از پرستاران بیمارستان چمران در کنگاور 3 تیر، و جمعی از پرسنل قراردادی شهرداری هرسین کرمانشاه دست به اعتراض زدند.        

******
گروهی از مردم تهران، روز پنجشنبه 3 تیرماه، علیه نیروی انتظامی در جریان اهانت و گرداندن برخی معتادان در میدان امام حسین این شهر علیه نیروی انتظامی اعتراض کردند. مامورن حکومتی با ضرب و شتم و گرداندن معتادان در میدان و اعلام خلافکار بودن آنها در بلندگو، فضای رعب و سرکوب ایجاد کرده بودند. کسبه میدان هم نسبت به تاثیرات منفی این کار با مأموران به جدل پرداختند.

******
اورینت نیوز وابسته به اپوزیسیون سوریه روز شنبه 5تیر گزارش داد: خالد عیسی فعال مطبوعاتی جمعه شب در یکی از بیمارستانهای ترکیه جان باخت. خالد عیسی به همراه یک فعال دیگر مطبوعاتی هادی العبدالله توسط بسته انفجاری در حلب مجروح و هشت روز در حالت کما به‌سر می‌برد.
خالد عیسی حوادث میدانی بسیاری، از مناطق خطرناک سوریه به‌خصوص در استانهای "ادلب و حلب" را پوشش می‌داد. خالد عیسی و هادی العبدالله گزارشهای زیادی از صحنه‌های جنایت رژیم اسد در حلب، برای سیمای آزادی ارسال می‌کردند. خالد العیسی 24 سال سن داشت.

******
کمیساریای عالی پناهندگان ملل‌متحد روز دوشنبه اعلام کرد جنگ در کشورهایی چون سوریه و افغانستان، باعث رشد کم سابقه میزان پناهجویان و آوارگان در داخل کشورها شده است. فیلیپو گراندی، کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: «متأسفانه آمار در سال گذشته ده درصد افزایش یافته است و هم‌اکنون به مرز ۶۵ میلیون نفر رسیده است. دو سوم این جمعیت را آوارگان داخلی تشکیل می‌دهند که دسترسی به آنها (جهت ارسال کمکها) بسیار مشکل است. یک سوم این جمعیت را پناهجویان تشکیل می‌دهند. ۹۰ درصد آنها از کشورهایی با درآمد متوسط یا کشورهای فقیر می‌آیند و ۵۰ درصد این جمعیت، کودکان هستند». گراندی افزود: «موانع در همه جا در حال افزایش است. فقط در مورد دیوارها صحبت نمی‌کنم. منظورم موارد قانونی هم هست که در حال اجرا هستند. حتی در کشورهای صنعتی که برای مدت طولانی سنگر حمایت از اصولی چون دفاع از حقوق اساسی مانند پناهندگی بوده‌اند».
پس از آن که کشورهای حوزه بالکان مرزهای خود را به روی پناهجویان بستند، کشورهای اروپایی و ترکیه برای محدود کردن ورود پناهجویان از مرزهای ترکیه به اروپا قراردادی را در ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی (سال گذشته) امضا کردند تا از هجوم بی‌سابقه پناهجویان به اروپا جلوگیری کنند. کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل معتقد است که گرچه موج ورود پناهجویان متوقف شده است اما این بدان معنی نیست که عوامل و مشکلاتی که باعث به‌وجود آمدن آن شده بود، حل شده است.


******
وزارت کشور افغانستان اعلام کرد در جریان یک حمله انتحاری که بامداد دوشنبه 31خرداد در کابل رخ داد ۱۴ تن کشته و ۹ تن مجروح شدند. هدف حمله انتحاری یک مینی‌بوس حامل کارمندان یک شرکت خارجی بود. بنا‌ به اعلام وزارت کشور افغانستان ۱۴ نفر کشته شده تبعه نپال هستند و ۵ تن از زخمی‌ها نیز شهروند کشور نپال و ۴ نفر دیگر شهروند غیرنظامی افغانستان می باشند. طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته که محافظان خارجی هدف این حمله بوده‌ اند.

در خبری دیگر در حمله تروریستی روز شنبه 5تیر شبه‌نظامیان الشباب به هتلی در مرکز موگادیشو، پایتخت سومالی 15تن کشته و 20تن دیگر مجروح شدند. کشته شدگان شامل مهاجمان، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان می‌شود. روز چهارشنبه 12خرداد نیز شبه‌نظامیان الشباب به هتل امبسدور د‌ر موگادیشو پایتخت سومالی حمله کرده بودند. در این حمله 10نفر کشته و بیش از 50نفر مجروح شدند. دو تن از نمایندگان پارلمان این کشور نیز در میان کشته شدگان بودند.

******
روز پنجشنبه 23 ژوئن، 52 درصد از واجدان رای‌ در بریتانیا به نفع خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند. نخست وزیر این کشور نیز استعفا می دهد تا در ماه اکتبر با انتخابات جدید، نخست وزیر این کشور معرفی شود. تنها دو روز پس از این رفراندوم بیش از 2 میلیون تن از مردم انگلیس که مخالف جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا می باشند طوماری را امضا کرده و خواهان یک رفراندوم جدید شده اند. در بخش مصاحبه امروز در همین رابطه گفتگویی خواهم داشت با آقای رضا شمس.******
دانشمندان اخترشناس ناسا موفق به کشف سیاره کوچکی در کنار زمین شدند که در حدود یک قرن است زمین را دور می‌زند. 
نام این سیارک جدید
 HO۳ ۲۰۱۶
و نام مستعار آن «مینی قمر» است و به گفته اخترشناسان ناسا به نظر می‌رسد همان‌طور که این سیارک جدید به دور خورشید حرکت می‌کرده در مدار زمین نیز گردش داشته است.
اندازه سیارک جدید در حدود ۳۶۶۰ سانتیمتر در ۹۱۵۰ سانتیمتر اعلام شده است.
این سیارک با زمین فاصله زیادی دارد و مسافت آن با زمین به اندازه ۳۸ برابر فاصله ماه تا زمین بیشتر است ضمن این‌که جاذبه زمین باعث می‌شود که از آن فاصله زیادی نگیرد و به نقطه دورتری سفر نکند.
ستاره شناسان معتقدند که این سیارک هیچ تهدیدی برای زمین محسوب نمی‌شود و حرکت آن به دور مدار زمین به شکل جهش قورباغه است.
در یک خبر علمی دیگر، دانشمندان اخیراً در اثر تحقیقات، به جزئیات بیشتری از نحوه انقراض دایناسورها و پستانداران ماقبل تاریخ دست یافتند. این پژوهش‌ها حاکی از آن است که انقراض دایناسورها بسیار سخت‌تر از آن چیزی بوده که تا به‌حال تصور می‌کردیم و شهاب آسمانی ماقبل تاریخ تمامی پستانداران و همچنین دایناسورها را نابود کرده است. تحقیقات نشان می‌دهد که هر گونه از پستانداران روی زمین توسط یک شهاب‌سنگ ماقبل تاریخی از روی زمین محو شده‌اند. در این تحقیقات آمده است که حدود 93 درصد از انواع گونه‌های مختلف پستانداران که در دوره کرتاسه میزیسته‌اند بیش از 66 میلیون سال قبل منقرض شده‌اند. دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که با توجه به عدم وجود مواد غذایی ناشی از تخریب گسترده پوشش گیاهی و حیوانات، تصور محققان این است که بزرگترین حیوان زنده در طول دوره پس از برخورد به اندازه یک گربه بوده است. ولی از سوی دیگر تحلیل این دانشمندان نشان می‌دهد که گونه‌هایی هم‌چون مارمولک‌ها، لاک‌پشتها و تمساح‌ها بسیار سخت‌تر از پستانداران از این برخورد تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.