صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۲۹، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

بر اساس گزارش نشنال آبزرور 18 دسامبر، وزیر خارجه کانادا، استفان دیان به فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل، برای بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران به قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر که در مجمع عمومی به تصویب رسید، پیوست. آقای دیان گفت: کانادا و جامعه بین الملل هنوز عمیقا در مورد نقض حقوق بشر در ایران نگران است. ما دولت ایران را به اجرای تعهدات حقوق بشری خود برای اطمینان از برخورداری کامل از حقوق بشر برای همه مردم ایران، فرا می خوانیم. لازم به ذکر است که تحت حاکمیت دولت استیون هارپر از حزب محافظه کار، اتاوا، روابط دیپلوماتیک خود را با رژیم ایران در سال 2012 قطع کرد و رژیم ایران را حامی تروریسم اعلام نمود. این سیاست در در حالیکه آمریکا و اروپا برای حل بحران اتمی با رژیم ایران در حال مذاکره بودند، در جریان بود. 
روز پنجشنبه 26 آذر، کمیته سوم مجمع عمومی ملل‌متحد قطعنامه محکومیت نقض حقوق‌بشر در ایران را تصویب کرد. 
این قطعنامه که 62مین قطعنامه محکومیت رژیم در ارگانهای سازمان ملل‌متحد است، با 76 رأى مثبت به تصویب رسید. در قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی ملل‌متحد موج اعدام و استمرار شکنجه در ایران محکوم شده است. پیشنویس این قطعنامه توسط کانادا به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه داده شده بود.

در خبری دیگر شورای امنیت ملل‌متحد 27آذر باتفاق آرا قطعنامه‌یی را برای قطع منابع مالی داعش تصویب کرد. این جلسه توسط وزرای خزانه‌داری کشورهای عضو شورای امنیت برگزار شد. در این قطعنامه کشورها ملزم شدند هر گونه تجارت و معامله با داعش را ممنوع کنند و کسانی را که طرف معامله این گروه هستند، به‌عنوان مجرمان جنایی تحت پیگرد قرار دهند. 


******
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا با امضای لایحه بودجه سال آینده این کشور،
محدودیتهای تازه‌ برای ورود به این کشور را هم به‌عنوان بخشی از قانون بودجه تأیید کرد. بر اساس این قانون اگر شهروندان ۳۸ کشور در پنج سال گذشته به ایران، سوریه و عراق سفر کرده باشند، نمی‌توانند مانند گذشته بدون ویزا وارد آمریکا شوند. به‌علاوه کسانی که تابعیت دوگانه این کشورها را هم دارند، از جمله ایرانی‌هایی که شهروند کشورهای معاف از ویزا مانند انگلستان، استرالیا، کانادا یا فرانسه هستند، باید با اجرای قانون تازه برای سفر به آمریکا درخواست ویزا کنند. موافقان این طرح تصویب این قانون را تصمیمی برای جلوگیری از ورود تروریستها به آمریکا می‌دانند. رژیم از تصویب این طرح برآشفته شده است بطوریکه علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم، طرح جدید آمریکا را ضدایرانی و مغایر با بندهای مختلف برجام دانست.


******
مجلس سنای آمریکا روز شنبه 28آذر طی قطعنامه‌یی آزار و اذیت شهروندان بهایی ایران توسط رژیم را به‌شدت محکوم کرد. این قطعنامه با حمایت 39سناتور از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه به تصویب رسید و طی آن از باراک اوباما خواسته شد با استفاده از اختیارات خود تحریمهایی را علیه ناقضان حقوق‌بشر در ایران اعمال کند. مجلس سنای آمریکا همچنین خواستار آزادی شهروندان بهایی که در زندانهای رژیم ایران محبوس هستند، شد.
در خبری دیگر، مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه 25آذر به اتفاق آرا تحریمهای
تازه‌یی را علیه بانکهایی که با حزب‌الله لبنان مراودات مالی دارند، تصویب کرد. در مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا علاوه بر بانکها و مؤسسات مالی طرف قرارداد با حزب‌الله لبنان، شرکتهایی که به تلویزیون المنار متعلق به این گروه خدمات ماهواره‌یی یا اینترنتی ارائه می‌دهند نیز مشمول تحریم شدند.


******
تلویزیون سی.ان.ان شنبه 28آذر گزارش داد که رژیم ایران حدود 9تن از اورانیوم غنی شده خود را در روزهای آینده به روسیه خواهد فرستاد. رژیم ایران بر اساس توافق اتمی با قدرتهای جهانی در ماه ژوئیه برنامه اتمی خود را محدود می‌کند. در همین رابطه رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم گفت: در چارچوب اجرای برجام از مجموع 20هزار سانتریفوژ، 14هزار عدد آن باید جمع‌آوری شود. در همین رابطه علی اکبر صالحی شنبه 28 آذر به خبرگزاری حکومتی ایرنا گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌یی در روز دوشنبه هفته جاری مقدمات خروج مخزن رآکتور آب سنگین اراک آغاز می‌شود. حدود 9تن اورانیوم غنی شده ایران به روسیه صادر می‌شود. … کارها خوب پیش می‌رود و یک سری اقدامات موازی وجود دارد که ما باید انجام دهیم.

******
یک مددکار اجتماعی روز پنجشنبه 26 آذر اعلام کرد که دختر کارتن خوابی به‌نام شمیم ٢٢ ساله، که مدت سه‌سال است با مادرش در خیابانها کارتن‌خوابی می‌کند، به‌دلیل این‌که نتوانسته هزینه‌های بستری خود در بیمارستان  خمینی را بپردازد اجازه خروج از بیمارستان ندارد. وی دچار آنفلوآنزای شدید بوده و به تشخیص پزشک مرکز، به بیمارستان خمینی منتقل شد تا در بخش عفونی این بیمارستان بستری شود. شمیم در ٢۴ آذرماه در بیمارستان بستری شد. شمیم و مادرش قادر به پرداخت هزینه 550 هزار تومانی داروخانه و هزار تومان هزینه بستری و مبلغ 179 هزارتومانی را نیستند. هفته گذشته نیز در خبرها آمده بود که بخیه های پسربچه ای که خانواده اش توان پرداخت هزینه بیمارستان را نداشتند، کشیده شد.  


******
آلودگی هوای تهران به وضعیت بحرانی رسیده است. به گفته مقامات شهرداری رژیم در تهران، هوای پایتخت ایران برای تمامی گروه‌های جامعه ناسالم است. پدیده وارونگی هوا و افزایش رطوبت از جمله مهمترین دلایل بالا رفتن شاخصهای آلایندگی در این کلان شهر است. بنا‌ به اعلام منابع رسمی و به ‌دلیل همین وضعیت تمام مدارس شهر تهران در تمام پایه‌های تحصیلی روز یکشنبه 29آذر و دوشنبه 30آذر به‌دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شده اند.

******
دولت عربستان روز سه شنبه 24 آذر در بیانیه ای اعلام کرد: 35 کشور اسلامی در ائتلافی نظامی به رهبری عربستان سعودی برای مبارزه با تروریسم متحد شدند تا هماهنگی و حمایت لازم را از عملیات نظامی علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی به‌عمل آورند. در این بیانیه به کشورهای عربی مصر، قطر، امارات متحده عربی و نیز کشورهای اسلامی ترکیه، مالزی، پاکستان و برخی کشورهای آفریقایی اشاره شده است. محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی گفت: هدف تنها نابودی داعش نیست. بلکه با هر سازمان تروریستی که علیه این ائتلاف عمل کند، مبارزه خواهد شد. 


اخبار اعتراضی؛

 روز یکشنبه 29آذر جمعی از زنان معلم پیش دبستانی در مقابل مجلس رژیم در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. زنان معلم که از خرم‌آباد به تهران آمدند خواستار تعیین وضعیت شغلی و استخدام رسمی شدند. 

- روز یکشنبه 29آذر حدود 300تن از مالباختگان شرکت آریا خودرو در مقابل دادگاه تجدیدنظر رژیم در خیابان خیام تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان بازپس‌گیری پولهای خود از این شرکت شدند. این شرکت از 5میلیون تا 25میلیون تومان از مردم گرفته اما نه به آنها خودرو داده و نه پولشان را پس می‌دهد. 

- تجمعات در سنندج در روز شنبه 28 آذر، توسط کارکنان قراردادی شرکت برق، و پرستاران درمانگاه حمزه سیدالشهدا و رانندگان شرکت اتوبوسرانی در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مطالباتشان برگزار شد. تجمعات اعتراضی مشابهی در کرمانشاه، مرند و کنگان برگزار شد. ساکنان روستای شهرویی نیز روز سه شنبه در اعتراض به خودداری رژیم از استخدام آنها در پالایشگاه گاز بیدبلند 2، تظاهرات کردند. آنها مسیر بهبهان به رامهرمز را بسته و با مأموران انتظامی درگیر شدند. مأموران انتظامی به سوی تظاهر کنندگان شلیک کردند که یک نفر کشته، دو نفر زخمی و چندین تن دیگر نیز دستگیر شدند.

- روز پنجشنبه 26 آذر، مالباختگان موسسه پدیده که از تجمع اعتراضی خود نتیجه ای نگرفتند، رستوان پدیده را در شاندیز مشهد تسخیر کردند. 
اوایل هفته گذشته، نیز مالباختگان پدیده، رستوران اریکه متعلق به موسسه مذکور 
 را در تهران تسخیر کرده و در محل بست نشسته بودند. 


******
 مأموران شهرداری و نیروی انتظامی روز سه‌شنبه در اهواز، به دستفروشان خیابان نادری حمله کردند که تعدادی از کسبه و رهگذران مجروح شدند. تعدادی از دست فروشان نیز به نشانه اعتراض، یکی از مهمترین مراکز خرید و هتل و پانسیون بهبهانی را آتش زدند. این پانسیون محل نیروهای حفاظت و اطلاعات سپاه می باشد. روز 23آذرماه جاری نیز نیروی انتظامی و شهرداری به دستفروشان این منطقه
 حمله کرده بودند.  


اخبار زندان؛

 ظهر شنبه 28آذر، 150 نفر از ماموران گارد ویژه در زندان گوهردشت کرج به سالن 10 این زندان که ویژه زندانیان اهل سنت می باشد یورش برده و با گاز اشک آور و باتون زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. در جریان این یورش 42نفر از زندانیان به بند هفت موسوم به بند متادون منتقل شدند. از سوی دیگر چهل و دو تن از زندانیان اهل سنت زندان گوهردشت کرج که مورد یورش گارد ویژه به بند هفت این زندان منتقل شدند، دست به اعتراض زدند. دلیل این جابجایی عنوان نشده است اما بر اساس گزارشات منتشر شده بند هفت گوهردشت کرج فاقد امکانات اولیه، وسایل گرمایش مناسب و نور کافی است و دریچه سلولها نیز با وجود سردی هوا باز و فاقد شیشه است. گفتنی است اغلب زندانیانی که در سالن 10 مانده‌اند زندانیان اهل سنت محکوم به اعدام هستند.

- رژیم بامداد 28آذر زندانی سیاسی غنی ریگی، 29 ساله که نزدیک به ۸ سال در اسارت بسر می برد را به همراه دو زندانی سیاسی دیگر بدار آویخت. 
از هویت دو زندانی دیگر اطلاعی در دست نیست حال آنکه از سلول‌های انفرادی سپاه برای اعدام برده شدند. مسئولین زندان زاهدان، زندانی سیاسی غنی ریگی را روز پنجشنبه ۲۶ آذر ماه به بهانه این‌که ابلاغیه‌ای برای او آمده است از بند ۵ زندان زاهدان خارج و مستقیماً به سلولهای انفرادی بند قرنطینه منتقل کردند تا این‌که صبح شنبه 28آذر او را بدار آویختند. به نظر می رسد وزارت اطلاعات، غنی ریگی را به تلافی کشته شدن تعدادی از ماموران حکومتی در نقاط مرزی کشور، اعدام کرده باشد. این خبر که در سایت مجاهدین خلق درج شده می افزاید: به گفته زندانیان حدود ۲ ماه قبل غنی ریگی به دادگاه رژیم در زاهدان شعبه ۱۰۲ برده شده بود و فردی به نام سرگل زهی به وی و خانواده‌اش گفته بود که حکم وی شکسته شده است و از نظر من تو آزاد هستی.
 غنی ریگی از زندانیان فعالی بود که اخبار جنایات مسئولین زندان را از زندان زاهدان و زندانهای استان جمع‌آوری و منتشر می‌کرد. او همچنین با امضای بیانیه‌های جمعی جنایات آخوندها را در داخل و خارج ایران محکوم کرده بود.

- زندانی سیاسی اهل سنت بهمن رحیمی؛ بیش از یکماه است که در انفرادی و محرومیت از رسیدگی پزشکی به‌سر می‌برد. 
این زندانی سیاسی به همراه شش تن از زندانیان اهل سنت حیدر رشیدی، ﻃﺎﻟﺐ ﻣﻠﮑﯽ، ﭘﻮﺭﯾﺎ ﻣﺤﻤﺪﯼ، ﮐﺎﻭﻩ ﻭﯾﺴﯽ، ﮐﺎﻭﻩ ﺷﺮﯾﻔﯽ و ﻣﺤﻤﺪﯾﺎﻭﺭ در دهم آبان ماه به انفرادیهای بند سپاه منتقل شد.
بهمن رحیمی که در بهمن سال 88 دستگیر شده است، به اتهام محاربه در دادگاه رژیم به اعدام محکوم شده است. برادر او نیز در زندان گوهردشت محبوس می باشد.
گفتنی است این هفت زندانی طی دوران انفرادی از ملاقات با خانواده محروم شده‌اند.
سالن ده زندان گوهردشت (موسوم به اندرزگاه ۴) وِیژه نگهداری زندانیان اهل سنت می باشد.

******
در جلسه استماع کمیته خارجی سنای آمریکا که توافق اتمی با رژیم و آزمایش موشک بالستیک مورد بررسی قرار گرفت، سناتور کورکر رئیس این کمیته گفت، باید در برابر اقدامات غیرقانونی رژیم ایران باید قاطع بود. این رژیم دو بار نقض قطعنامه و آزمایش موشکی کرده است که عواقب آن باید بررسی شود. فقدان اعمال مجازات نسبت به این اقدامات، زمینه خطرناکی را برای ما ایجاد می‌کند. سناتور کاردین رئیس دموکراتها نیز گفت: باید برای رژیم ایران روشن کنیم که نقض قوانین بین‌المللی را نمی‌توانیم تحمل کنیم. استفن مال هماهنگ‌کننده اصلی در اجرای برنامه اتمی رژیم ایران از وزارت‌خارجه آمریکا که در این جلسه شرکت داشت، گفت: باید مطمئن شویم که برجام به‌طور کامل اجرا می‌شود و ما نظارت سختی را اعمال می‌کنیم. استفن مال تصریح کرد: برجام یک تعهد سیاسی است و هر گونه نقض آن، عواقبی خواهد داشت. 150 بازرس به برنامه اتمی رژیم ایران دسترسی 24ساعته دارند و هر گونه مانع‌تراشی این رژیم، برای آن عواقب سختی خواهد داشت. ما برنامه تحریمها و مجموعه‌یی از دستورات اجرایی داریم که اگر برجام نقض شود، اینها را اعمال کنیم.

******

به‌طور متوسط روزانه ١١ نفر در ایران بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند
 روز چهارشنبه 25 آذر، در استان خراسان شمالی در روستای کهنه جلگه از توابع شهرستان مانه و سملقان دانش آموز 15ساله‌ای که از مدرسه اخراج شده بود، خودکشی کرد. همچنین در کنگاور دو جوان با کمتر از ٣٠ سال سن، به‌دلیل فقر مالی به زندگی خود پایان دادند. فرماندار رژیم در کنگاور اذعان داشت که بیکاری در کنگاور بیش از نرخ استانی و کشوری بوده و به یک معضل اجتماعی مبدل گشته است. 
ماه گذشته خبر خودکشی یک کودک 11ساله اهل اشنویه رسانه‌یی شد و در خبرها این‌گونه آمد که او خود را از لوله گاز به علت پرداخت نشدن کمکهای مردمی به مدرسه از طرف خانواده‌اش حلق آویز کرد و جان سپرد. 
به فاصله چند هفته پسر بچه دبستانی دیگری (که 10ساله و دانش‌آموز کلاس پنجم دبستان بود) با حلق آویز کردن خود با روسری از میل بارفیکس، دست به خودکشی زد.
عصر هفدهم آبان 94، مهرشاد دانش‌آموز کلاس نهم رستم‌کلای مازندران، خود را حلق آویز کرد. روز سوم آذر94 مرد جوانی خود را به قصد خودکشی در مسیر قطار پرت کرد و جان سپرد. در هفته گذشته نیز یک دختر جوان 17 ساله مریوانی اقدام به خودسوزی نمود و در بیمارستان جان خود را از دست داد.   
آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که از میان ١٠٠ هزار زن و مرد ایرانی، ٣ زن و یک مرد دست به خودکشی می‌زنند.


******
خبرگزاری حکومتی مهر 26 آذر، به‌نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی دزفول از مرگ یک نفر در استان خوزستان بر اثر ابتلا به آنفلوانزای خوکی خبر داد. 
وی گفت: نسبت به تشخیص و اقدام به {دستور} پزشک دیر عمل کرده و همین موجب فوت وی شده است. 
منابع حکومتی کماکان از علت اصلی شیوع آنفلوآنزای خوکی که واردات گوشتهای آلوده از پاکستان توسط ایادی رژیم می باشد و وزارت بهداشت دولت حسن روحانی هم بر آن چشم بسته است سخنی نمی‌گویند.