صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، خرداد ۱۱، ۱۳۹۴

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

امروز(یکشنبه 31 مه 2015) در شهر تورنتو ایرانیان و آزادیخواهان علیه مراسم سالمرگ خمینی در این شهر اعتراض می کنند. طبق برنامه از قبل اعلام شده امروز یکشنبه 31 مه، مرکز اسلامی منطقه یورک در شهر تورنتوی کانادا مراسمی برای بزرگداشت خمینی برگزار میکند که اعتراضات بسیاری را در پی داشته است. این برنامه با اعتراض شدید وزرا، نمایندگان پارلمان انتاریو و گروهها و انجمنهای ایرانی روبرو شده است. دکتر رضا مریدی وزیر در پارلمان انتاریو برای اعتراض به این مراسم، از عموم برای شرکت در تظاهرات علیه این مراسم دعوت به عمل آورد. همچنین آقای جیسون کنی وزیر دفاع کانادا روز جمعه، از برگزاری مراسم یادبود خمینی در تورنتو اظهار نگرانی کرد و در صفحه فیس بوک خود نوشت: "ناراحت کننده است که ببینیم کسی در کانادا دیکتاتوری قساوت بار و تباه کننده خمینی را جشن بگیرد. این اظهارات در سایتهای مختلف نیز منتشر شده است. ساعت مراسم یادبود برای خمینی ساعت 5 در
1380 Stouffville Rd 
برگزار می شود اما تجمع از ساعت 3 آغاز خواهد شد.
گفتگوی انگلیسی رادیو ایرآوا با یکی از معترضین ایرانی در محل برگزاری مراسم بزرگداشت خمینی در تورنتو.

******
رسانه ها و خبرگزاریهای غربی و عربی از افشاگری جدید مقاومت ایران در مورد
همکاری اتمی و موشکی رژیم ایران و کره شمالی گزارشاتی را انتشار دادند.
تلویزیون اسکای نیوز 8خرداد 94گفت: اپوزیسیون ایران اعلام کرد رژیم تهران در زمینه تسلیحات اتمی با کره شمالی همکاری دارد. شورای ملی مقاومت ایران در گزارشی اعلام کرد رژیم تهران همکاری خود را در زمینه کلاهکهای اتمی و موشکهای بالستیکی با پیونگ یانگ ادامه می‌دهد. در اواخر آوریل گذشته هیأتی از کارشناسان اتمی کره شمالی یک هفته در یک سایت امنیتی وابسته به وزارت دفاع رژیم ایران حضور داشتند. گفتنی است که در ماه آوریل رژیم در حال مذاکره اتمی با 5+1 بود.
واشینگتن تایمز نیز روز جمعه 29 مه گزارش داد: ایالات متحده درباره اتهامات که ایران و کره شمالی در پژوهش هسته ای و موشکی مرتبط هستند، بررسی خواهد کرد.
خبرگزاري فرانسه گزارش داد: اپوزيسيون درتبعيد ايران روز پنجشنبه اعلام كرد رژيم ايران «همكاري گسترده ای» با كره شمالی در زمينه سلاحهای هسته ای دارد.
اين اپوزيسيون اطمينان ميدهد كه رژيم ايران قصدي براي دست برداشتن از تلاش براي بدست آوردن سلاح اتمي ندارد. شوراي ملي مقاومت ايران بر اساس گزارشي كه تكيه برمنابع مختلف در داخل رژيم ايران دارد اطمينان ميدهد: «رژيم ايران به كار با كره شمالي در رابطه با كلاهك هاي هسته اي و موشكهاي بالستيك ادامه ميدهد».
سیدنی مورنینگ هرالد استرالیا - 8خرداد نیز نوشت: مخالفان (ایرانی) گفتند: متخصصان هسته‌یی و موشکی کره شمالی، از ایران بازدید کرده‌اند...
همچنین جف راتکی سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در این مورد به خبرنگاران، گفت: «ما این اتهامات را جدی می‌گیریم. پیش از این گزارش‌های تأیید نشده‌یی از همکاری میان (رژیم ایران و کره شمالی) بر سر موشکهای بالستیک وجود داشته است، اما تا کنون چیز مشخصی در زمینه هسته‌یی وجود نداشته است.
... سیدنی مورنینگ هرالد استرالیا افزود: شورای ملی مقاومت ایران گفت که هیأت کره شمالی به‌طور مخفیانه به مجتمع خمینی، سایتی در شرق تهران تحت کنترل وزارت دفاع، برده شد
در همین رابطه رژیم در واکنش به این افشاگری، آنرا اخبار دروغ نامید.

******
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 7 خرداد، رژیم شمار زیادی از بازداشت‌شدگان قیام مهاباد را پس از سه هفته شکنجه و اذیت و آزار برای محاکمه در دادگاههای خود به زندان ارومیه منتقل کرده است. برخی از زندانیان فقط 15سال سن دارند و شماری از آنها اعضای یک خانواده مانند پدر و پسر می باشند.
دو هفته پیش وزارت اطلاعات گروهی از شکنجه گران خود را برای بازجویی از بازداشت‌شدگان خیزش مهاباد از تهران به زندانهای استان کردستان و آذربایجان غربی اعزام کرده بود.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 9 خرداد، اعلام کرد؛ طی روزهای دوم تا هشتم خرداد ماه شهرهای کرج، تبریز، کرمان
گچساران، مشهد و اردبیل شاهد اعدام 31زندانی بوده است،
سه تن از آنان از جمله دو جوان 27ساله در روز چهارشنبه 6خرداد در شهر مشهد در ملأعام حلق‌آویز شدند.
در روزهای سوم و چهارم خرداد 22زندانی در زندان قزلحصار بدار آویخته شدند. شماری از آنها بلوچ بودند. یک زندانی نیز در روز 4خرداد در زندان گوهردشت اعدام شد.
دادگستری استان خراسان رضوی در روز 2خرداد از «برخورد قاطع با مجرمین» خبر داد و نوشت: «در راستای اجرای عدالت و اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی 3فقره حکم شلاق در ملأعام در شهرستان جغتای به مرحله اجرا درآمد... تا تذکری جدی برای تمام متعرضان به حدود الله... باشد».
در روز 29اردیبهشت حکم شلاق زدن یک زندانی در منطقه شاهین ویلا در شهر کرج به اجرا درآمد. در روز پیش از آن نیز در شیراز، یک زندانی را قبل از اجرای حکم اعدام در ملأعام 111ضربه شلاق زدند.

- به گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت ایران از داخل کشور، از روز شنبه 9خرداد، 1500تن از زندانیان قزلحصار کرج از سالنهای 1، 2، و  3 واحد دو این زندان، در اعتراض به موج اعدامهای اخیر دست به اعتصاب غذا زده اند. شمار زیادی از این زندانیان زیر حکم اعدام هستند و با خطر اعدام قریب‌الوقوع روبه‌رو می‌باشند. این اعتصاب ‌غذای گسترده امروز یکشنبه 10خرداد نیز ادامه داشت.


اخبار اعتراضی؛

- صبح یکشنبه 10خرداد 94 جمعی از کارگران مجموعه تفریحی ـ ورزشی محبی در منطقه 19 تهران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق تجمع کردند.  کارگران شیشه‌های این مجتمع را شکستند.
- روز یکشنبه در ملایر، کارگران کارخانه «زرین بتن» در مقابل کارخانه تجمع و به پرداخت نشدن حقوقها اعتراض کردند.
 در همین روز، کارگران کارخانه پنبه ریزه ارومیه در اعتراض به 4ماه حقوق عقب‌افتاده تجمع کردند.

- روز یکشنبه 10خرداد جمعی از کارگران برج تجاری بین‌المللی آموت کرج در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق عقب‌افتاده در برابر دفتر این مجتمع تجاری تجمع کردند.

- روز یکشنبه 10خرداد 94جمعی از کارگران لبنیاتی تبریز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده تجمع کردند.

- در اردبیل در همین روز کارگران کارخانه بشارت مقابل کارخانه تجمع کردند و به پرداخت نشدن دو ماه حقوق عقب‌افتاده اعتراض نمودند.

- در رشت نیز روز یکشنبه 10خرداد کارگران کارخانه آرامیس در محوطه کارخانه تجمع و به پرداخت نشدن 5ماه حقوق عقب‌افتاده اعتراض کردند.


******
مقامات قضایی سوییس اعلام کردند که هفت تن از مسئولان ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال( فیفا) سحرگاه چهارشنبه توسط
پلیس زوریخ در هتل محل اقامتشان بازداشت شدند. دستگیری این افراد بدنبال درخواست دادگستری آمریکا صورت گرفته و آنها احتمالاً برای رسیدگی به جرایم نسبت داده شده به آمریکا مسترد خواهند شد. پلیس آمریکا سالهاست در مورد فساد در فدراسیون بین المللی فوتبال تحقیق می کند.

تعداد کل افراد بازداشت شده به چهارده نفر می رسد. این افراد مظنون به فساد مالی و جرایمی در ارتباط با برنامه ریزی و تبلیغات و فروش غیر قانونی بلیط در ارتباط با مسابقات جام جهانی در بیست سال گذشته هستند.
سپ بلاتر که از سال ۱۹۹۸ ریاست فیفا را به عهده دارد امسال در رقابت سختی با پرنس علی، شاهزاده اردنی قرار دارد. مسابقات جام جهانی فوتبال زنان که امسال در کانادا برگزار می شود، زیر سایه اتهام به مسئولین ارشد فیفا در 6 ژوئن امسال در 5 شهر کانادا یعنی اتاوا، ونکوور، ادمنتن، وینیپگ، مونترال و مانکتن برگزار می شود. مقامات شهری و استانی کانادا اعلام کرده اند که مسابقات جام جهانی فوتبال زنان در کانادا بدون وقفه برگزار خواهد شد. 
روز جمعه 29 مه آقای پیتر مک کی وزیر دادگستری کانادا  اعلام کرد که از سمت خود کناره می گیرد. آقای مک کی همسر نازنین افشین جم  میس کانادا می باشد. آقای مک کی در حالیکه برخی از نمایندگان پارلمان از جمله آقای استیون هارپر نخست وزیر کانادا حضور داشت، بطور رسمی کناره گیری خود از سیاست فدرال کانادا را به اطلاع رساند.