صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۷، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

در پي پخش يك فيلم توهين آميز نسبت به هموطنان بختياري، از صدا و سیمای رژیم، موج اعتراض در 5 استان و در دهها شهر به ويژه در مناطق جنوب و غرب كشور، از جمله دزفول، مسجد سليمان، فارسان، اليگودرز، دورود، ايذه، ازنا و لالي در روزهاي پنجشنبه و جمعه (24 و 25 بهمن) برپا شد. هزاران تن از مردم با شعارهایی نظیر "مرگ بر ضرغامي"، "بختياري مي ميرد ذلت نمي پذيرد" و "نگذاريد تفنگهايمان را دربياوريم" دست به تظاهرات زدند. پخش یک سریال تلویزیونی به نام  "سرزمین کهن" که به بررسی تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران از سال 1320 تا پیروزی انقلاب ضد سلطنتی در بستر زندگی یک پسربچه می پردازد با الفاظ رکیک، خارج از نزاکت و تندی به کاراکتر خانواده ای به نام بختیاری نسبت داده می شود و نام خانوادگی بختیاری جای خود را به "بختیاری" و "بختیاری‌ها" به عنوان یک جمعیت می دهد که این توهین، جرقه های اعتراضات را زد. اين اعتراضات در دزفول به درگيري جوانان با نيروهاي حکومتی و جنگ و گريز در نقاط مختلف شهر منجر شد. در اين درگيريها جوانان، شيشه هاي بيش از 30خودرو نيروهاي امنيتي را شکستند. آنها همچنين با ماموران گارد ويژه موسوم به نوپو (نيروهاي ويژه پيرو ولايت فقيه) كه خيابانها را با گذاشتن مانع مسدود كرده و به تظاهركنندگان حمله مي‌كردند، درگير شده و موانع را تخريب نمودند. مردم نیز به دفاع از خود بسوی نیروهای حکومتی سنگ
پرت می کردند که در جریان آن یکی از فرماندهان نیروی انتظامی مجروح گردید و از صحنه گریخت. در این تظاهرات علاوه بر نيروي انتظامي و يگان ويژه، عوامل اطلاعاتي و لباس شخصي ها نيز با باتون و گاز اشك آور به تظاهر كنندگان يورش بردند. خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، از عموم مردم خواست تا با پیوستن به قیام، از هموطنان بختیاری حمایت کنند. قیام هموطنان بختیاری در روزهای جمعه و شنبه، به 5 استان ایران کشیده شد. منطقه لرنشین اصفهان نیز روز شنبه به حرکت اعتراضی مردم بختیاری پیوست و مردم این منطقه مقابل مرکز راديو و تلويزيون رژيم در اين شهر دست به تظاهرات زدند.  
تظاهر کنندگان با پوشيدن لباسهای محلی در مقابل راديو و تلويزيون رژيم تجمع کرده و شعار می دادند "وای اگر من دست به برنو زنم".
تظاهر کنندگان با سنگ و روشن کردن آتش به مقابله با مأموران نيروی انتظامی پرداختند. مردم در سرپل خواجو سه موتـور مأموران نيروی انتظامی را به آتش کشيده و خواستار برکناری عوامل اهانت به مردم بختیاری در صدا و سیما شدند.
در اهواز نیز جوانان با ماموران اطلاعاتی و لباس شخصی در مقابل فرمانداری درگیر شدند. تظاهرکنندگان در اندیمشک، چند بانک دولتی را به آتش کشیدند. مردم ایذه به فرمانداری رژیم در این شهر حمله کرده و خواستار برکناری پاسدار ضرغامی شدند. اعتراضات هزاران تن دیگر در چهارمحال و بختیاری، ایلام، الیگودرز، مسجد سلیمان و لالی نیز جریان داشت.  
بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت شماره 4، نيروهاي حکومتی در بسياري از مناطق دزفول از جمله كوي مدرس به روي مردم آتش گشودند و مردم نيز از روي پشت بامها به مقابله پرداخته و با آنها درگير شده اند. رژيم همچنين شماري از ماموران خود را با چاقو و قمه به ميان مردم معترض فرستاده تا به اين ترتيب آنها را پراكنده سازد. بر اساس این گزارش، شمار بازداشت شدگان صدها تن ارزيابي مي‌شود. وزارت اطلاعات با ارسال گسترده پیامک تلفنی، از مردم خواسته است که در تظاهرات ضدحکومتی شرکت نکنند. بر اساس گزارش دیگری از منابع خبری مقاومت ایران، روز شنبه 26 بهمن، مردم دزفول در برابر تهاجمات نیروهای حکومتی، به دفاع مسلحانه از خود برخاسته و تعدادی از کوچه ها و خیابانها را سنگر بندی کرده بودند.
در خبری دیگر، مردم شهرهای مختلف خوزستان، اصفهان و گچساران روز شنبه 26بهمن در اعتراض به توهين رژيم به هموطنان بختياری در مقابل راديو و تلويزيون حکومتی تجمع كردند. همچنين عشاير بختياری روز شنبه 26بهمن را به عنوان "روز خشم" در شهرهای اهواز، شهرکرد، اصفهان و گچساران اعلام کردند.
هموطنان لر بختياری در تهران نیز در اعتراض به پخش سريال تلويزيون رژيم برای تجمع اعتراضی در مقابل اين ارگان حکومتی برای تظاهرات در روز دوشنبه 28 بهمن فراخوان دادند. مردم در مسجد سليمان که خود را به محل نمايش جمعه رسانده بودند با دادن شعارهای اعتراضی، نمايش جمعه اين شهر را به تشنج کشاندند. همين صحنه در نمايش جمعه رژيم در دزفول هم تکرار شد و با شعارها و اقدامات اعتراضی به تشنج کشاندند. اين اعتراض تا بعد از نمايش جمعه در دزفول ادامه داشت و در آن معترضان با مأموران نيروی انتظامی درگير شدند. رئیس صدا و سیمای رژیم، پاسدار ضرغامی، در نامه ای که از تلویزیون رژیم قرائت شد، بجای معذرت خواهی از قوم بختیاری، از سریالی که باعث قیام مردم شده، تعریف و تمجید کرد. وی سریال مزبور را «مجموعه ای تأثيرگذار برای روشنگری و برای به تصوير کشاندن تاريخ انقلاب اسلامي… و حقانيت و اصالت انقلاب و ارزشهای آن» توصيف نمود.
براساس برخی گزارشات، مردم سنندج به حمايت از هموطنان بختياری و اعتراض عليه
بی حرمتی رژيم به مليتها فراخوان دادند. اين فراخوان از طريق اينترنت و پيامک به طور وسيعی در بين شهروندان سنندج و مريوان پخش شده است. بر اساس گزارشات انعکاس یافته در رسانه های امروز رژیم-27 بهمن- مردم اهواز امروز در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کرده و خواهان استعفای رئیس صدا و سیمای رژیم شدند. در پی اعتراضات گسترده، تلویزیون رژیم پخش سریال تلوزیونی "سرزمین کهن" را متوقف می کند.

ایرانیان در خارج کشور نیز در آکسیونهایی که از سوی مقاومت ایران برگزار شده بود، از قیام کنندگان در شهرهای ایران، حمایت کردند. از جمله در اتاوا در برابر سفارت آمریکا در این شهر، ایرانیان با شعارهایی از قبیل مرگ بر روحانی، مرگ بر خامنه ای، بختیاری، ایرانی، حمایتت می کنیم، توهین به بختیاری، توهین به هر ایرانی، فریاد هر ایرانی، آزادی آزادی، حمایت خود را از قیام کنندگان ابراز نمودند. آنان همچنین از باراک اوباما خواستند تا به مالکی نخست وزیر عراق فشار آورد تا گروگانهای اشرف را که در جریان حمله اول سپتامبر به این کمپ ربوده اند، آزاد سازد و حفاظت افراد حفاظت شده کنوانسیون چهارم ژنو در کمپ لیبرتی را تضمین نماید.

******
دادگاه رژیم، یک زندانی مسن به نام ابوالقاسم (جواد) فولادوند در بند 350 اوین را در پی پاسخ منفی او به مصاحبه تلویزیونی، به 15 سال حبس و در مورد دوم یعنی توهین به خامنه ای از طریق تماس با سیمای آزادی، به دو سال حبس و همچنین در مورد سوم کیفرخواست یعنی اخلال در نظم عمومی به یکسال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم کرد. به گزارش فعالان درتبعید او که اکنون در زندان اوین دوران محکومیت خود را می گذراند، از بيماريهاى قلبى، ديسک کمر و فتق رنج مى برد اما طى مدت بازداشت، از رسيدگى هاى پزشکى و درمانى محروم بوده است. آقای فولادوند خرداد ماه سال جاری به همراه فرزند 17 ساله خود توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد.

******
خبرگزاری رسمی رژيم، ایرنا، خبر داد که امام جمعه موقت رژيم در شهر بَزمان در جنوب سيستان و بلوچستان، آخوندی به نام جهانگیری مورد تهاجم مسلحانه قرار گرفت اما جان سالم بدر برد. اين خبرگزاری افزود: «چند گلوله به در، پنجره و ديوارهای خانه وی اصابت کرد اما آسيبی به نامبرده وارد نشد». بخش بَزمان به مرکزيت شهر بَزمان از توابع ايرانشهر در فاصله 100 کيلومتری مرکز اين شهرستان، در 430 کيلومتری جنوب زاهدان قرار دارد. خبرگزاری رژيم افزود: «جهانگيری هفته گذشته در اجتماع راهپيمايان 22بهمن بَزمان خطاب به اشرار مسلح، خواستار تقويت وحدت به منظور امنيت پايدار در منطقه شده بود».

******
کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک در اطلاعیه ای بتاریخ 14 فوریه، دفن مخفیانه پیکر 52 شهید اشرف را محکوم کرد. این اطلاعیه اعلام داشت: اين عمل شنيع شبيه قتل عام 30000 زنداني سياسي در تابستان سال 1988 توسط خميني و دفن جمعي شبانه قربانيان بدون اطلاع خانواده هاي آنان بود.
نخست وزير عراق، مالکي تلاش مي كند تا تمام مدارک مربوط به جرم و جنايت عليه بشريت را با دفن جمعي قربانيان از بين ببرد. در حالي که يک اجماع بين المللی در هر دو طرف اقيانوس اطلس در مسئول شناختن دولت عراق در اين جنايت بوجود آمده و دادگاه اسپانيا در تحقيقات خود گفته است، فالح فياض، مشاور امنيتي مالكي، مسئول نقض گسترده حقوق بشر در اشرف و ليبرتي از جمله قتل عام ساکنان، حملات موشکي، پيشگيري از مراقبت هاي پزشکي و جلوگيري از ورود مواد غذايي است. لازم به ذکر است که در روز اول سپتامبر 2013 برابر با ده شهریور 92، 52 تن از ساکنین بی سلاح کمپ اشرف توسط نیروهای ویژه مالکی نخست وزیر عراق،  با دست بسته اعدام شدند. این نیروها 7 تن را به گروگان گرفته و با خود برده اند که از سلامتی و مکان نگهداری آنان خبری در دست نیست.
 

دو تن در شیراز در ملاء عام حلق آویز شدند
این دو قربانی که با نامهای اختصاری "ر-الف" و "م-د" 36 و 37 ساله معرفی شده اند، در محل میدان کوزه گری شیراز حلق آویز شدند.
******
دو دانش آموز، بر اثر تنبيه معلم بسيجي خود انگشتان پايشان را از دست دادند. به نقل از اطلاعیه كميسيون آموزش و پرورش شوراي ملي مقاومت 24 بهمن، روز پنجشنبه17 بهمن(6فوريه) دوکودک 12 ساله اهل شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختياري از استانهاي غرب ايران بر اثر تنبيه توسط يك مامور بسيجي به خاطر سرمازدگي، انگشتان پاهاي خود را ازدست دادند. این بسيجي كه به عنوان معلم در اين روستا به كار گماشته شده، به مناسبت سالگرد به قدرت رسيدن آخوندها، از شاگردان خواسته بود انشايي در اين باره بنويسند و حمايت خود را از اين رژيم بيان كنند.
دوکودک از شاگردان اين كلاس صرفاً به خاطر اينكه نخواسته يا نتوانسته بودند اين انشا را بنويسند، توسط معلم خود تنبيه شدند. آنها وادار شدند درحاليکه کفشهايي پاره به پا داشتند، برفهاي حياط مدرسه را پارو کنند. اين كار كه سه ساعت به طول انجاميد، موجب شد كه هر دو كودك تعدادي از انگشتان خود را بر اثر سرمازدگي از دست بدهند. بسيجي مزبور همچنين براي تنبيه تعداد ديگري از دانش آموزان آنها را به صورت برهنه در هواي سرد و زير ريزش برف نگه داشت تا عبرتي براي ديگر دانش آموزان شوند.