صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۰۶، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


پس از حمله موشکی به ساکنین کمپ لیبرتی یک هیات آمریکایی برای دیدار با خانم رجوی به فرانسه سفر کرد و کنفرانسی با حضور وی در مجلس ملی فرانسه برگزار شد
تلویزیون التغییر در گزارش خود از جلسه دیدار یک هیات آمریکایی با خانم مریم رجوی در روز 17 فوریه، گفت، این نمایندگان آمریکایی، اوباما را دعوت به گفتگو با مجاهدين خلق به جای گفتگو با (رژيم) ايران کردند. خبر دیدار این هیات دو حزبی آمریکایی  شامل دینا روهراباکر، رئیس زیر کمیته ی اروپا در کنگره آمریکا، قاضی تدپو-جمهوریخواه- رئیس زیرکمیته تروریسم منع تکثیر و تجارت، برایان هگنز-دمکرات- عضو کمیته خارجی کنگره و عضو عالیرتبه زیرکمیته ضد تروریسم و اطلاعات و کمیته امنیت داخلی و پال کوک-جمهوریخواه- نماینده کنگره، واکنشهای شدیدی را از سوی رژیم ایران بدنبال داشت. این هیات ضمن محکوم کردن حمله موشکی به ساکنین کمپ لیبرتی، اعلام داشتند که شورای ملی مقاومت باید به عنوان الترناتیو مشروع رژیم حاکم بر ایران شناخته شود. این هیئت همچنین خواهان تغییر سیاست امریکا در مقابل رژیم  ایران شد و به دولت امریکا توصیه کردند بجای دنبال کردن گفتگوهای بی نتیج با رژیم ایران با شورای ملی مقاومت به گفتگو بنشینند.
در خبری دیگر، مجلس ملی فرانسه روز چهارشنبه دوم اسفند 91= 20 فوریه 2013 میزبان خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت بود. این کنفرانس تحت عنوان "فرانسه و چشم انداز خاورمیانه و ایران در سال 2013" که متشکل از نمایندگان مجلس ملی و منتخبان و شخصیتهای فرانسوی بود، وضعیت بحرانی و اقدامات تروریستی رژیم و دخالتهایش در کشورهای منطقه، اصرار آن بر دستیابی به سلاح اتمی و نارضایتی انفجاری جامعه ایران مورد بررسی قرار گرفت. در این کنفرانس همچنین به شناسایی شورای ملی مقاومت بعنوان جایگزین دمکراتیک رژیم آخوندها فراخوان داده شد. کنفرانس مزبور همچنین طی محکوم کردن حمله موشکی به کمپ لیبرتی، بر ضرورت مبرم بازگرداندن بلادرنگ ساکنین ایرانی لیبرتی به اشرف برای تامین امنیت و حفاظت آنها تاکید کرد.
مجروحان حمله موشکی به کمپ لیبرتی همچنان با مشکل روبرو هستند. به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 2 اسفند = 20 فوریه، کمیته سرکوب تحت امر نخست وزیری عراق، از همراهی مترجمان با بیماران در مراجعه به پزشک عراقی در کلینیک لیبرتی جلوگیری می کند. مراجعه به نمایندگان و ناظران یونامی نیز اقدام جدی بدنبال نداشته است. برخی از مجروحان به زبان عربی یا انگلیسی مسلط نیستند.  بر اساس این اطلاعیه از سال 2009 که حفاظت اشرف به دولت عراق محول شد، ممانعت از دسترسی آزادنه به خدمات پزشکی باعث فوت شماری از ساکنین شده است. روز 3 دی آقای بهروز رحیمیان، یک ماه پس از جلوگیری استخبارات عراق از بستری شدن در بیمارستان، دچار ایست قلبی شد و درگذشت. این اطلاعیه گردانندگان کمیته سرکوب در نخست وزیری عراق، ماموران استخبارات و نوری مالکی نخست وزیر عراق، یونامی و مارتین کوبلر نماینده دبیرکل ملل متحد در عراق را به خاطر سکوت در مقابل این محاصره و ضایعات ناشی از آن پاسخگو دانست و خواهان تعقیب و محاکمه قرار گرفتن آنان شد و خواهان دخالت فوری کمیسر عالی پناهندگان و دبیرکل ملل متحد و دولت آمریکا شد.
در همین رابطه ایرانیان در کشورهای مختلف در هفته گذشته در انعکاس خواسته ساکنین لیبرتی جهت بازگشت آنها به کمپ اشرف، در مقابل سفارتخانه ها و کنسولگریهای آمریکا تجمعات اعتراضی برپا کردند. روز دوشنبه 18 فوریه جمعی از ایرانیان در اعتراض به بی عملی دولت آمریکا نسبت به رسیدگی به وضعیت ساکنین لیبرتی بار دیگر در مقابل سفارت آمریکا در شهر اتاوا آکسیون اعتراضی برپا کردند. در آن روز بسیار سرد، آنان بر خواسته ساکنین لیبرتی مبنی بر بازگشت به کمپ اشرف پافشاری کرده و تعهدات دولت آمریکا که مسئول اصلی حفاظت از ساکنین اشرف و لیبرتی است، را متذکر شدند.


يک زندانی سياسی در زندان اروميه لبهای خود را دوخت
زندانی سياسی کرد جعفر افشاری در زندان اروميه، در اعتراض به عدم انتقالش به زندان مهاباد روز 29 بهمن لبهای خود را دوخته و دست به اعتصاب غذا زد که مسئولین زندان وی را به قرنطينه زندان مرکزی اروميه منتقل کردند.


تنها ظرف 5 روز 45 تن در ایران اعدام شدند
بنا به اطلاعیه 4 اسفند برابر با 22 فوریه  دبیرخانه شورای ملی مقاومت، رژیم حاکم بر ایران ظرف 5 روز 45 تن را اعدام کرد و رکوردی جدید در کشتار مردم ایران از خود به جای گذاشت. در کرج، در روز اول اسفند، در دو اعدام جمعی 20زندانی، یعنی 11 تن در زندان قزل حصار و 9 تن در زندان گوهردشت حلق آویز شدند.
در شيراز، در روز 29بهمن 11زندانی بدار آويخته شدند. هشت تن از آنان در زندان عادل آباد شيراز و سه زندانی ديگر در ملأعام اعدام شدند. دو روز پيش از آن نيز يک زندانی در ملأعام بدار آويخته شده بود.
در اراک در روز 2اسفند يک زندانی در ملأعام اعدام شد. سه روز پيش از آن سه تن ديگر در زندان مرکزی اين شهر اعدام شده بودند.
در کرمانشاه در روز 2اسفند سه زندانی بدار آويخته شدند. در روز 29بهمن نيز حکم اعدام 9زندانی در زندان ديزل آباد اين شهر به آنها ابلاغ شد. ملکی دادستان کرمانشاه تهديد به اعدامهای بيشتر کرد و گفت: با «مجرمان به شدت برخورد می کند و اغماضی نخواهد داشت».
در زاهدان، در روز 28بهمن، چهار زندانی در زندان مرکزی اين شهر و در سنندج و بوشهر نيز در روزهای 28 و 30بهمن دو زندانی اعدام شدند.
 

اعدام دو زن زندانی در اهواز، اعتراض مردم و خانواده های قربانيان را بدنبال داشت
رژیم، روز يکشنبه 29بهمن دو زن زندانی را بدار آويخت. اين زندانيان از زندان سپيدار اهواز به زندان کارون منتقل شده بودند. مردم و خانواده های زندانيان در اعتراض نسبت به این عمل، در مقابل زندان دست به تجمع زدند.
 

شماری از دراويش گنابادی مقابل زندان اوين در تهران، بازداشت شدند
بنا به اطلاعیه چهارم اسفند شورای ملی مقاومت، صبح روز پنجشنبه، 3 اسفند، عوامل اطلاعاتی رژيم شماری از دراويش گنابادی را که در اعتراض به بازداشت وکلای دراويش در مقابل زندان اوين تجمع کرده بودند، دستگير کردند. عوامل اطلاعاتی رژيم و ماموران  لباس شخصی برای جلوگيری از برگزاری اين تجمع که از پيش اعلام شده بود، کليه مسيرهای رفت و آمد به زندان اوين را از شب قبل تحت کنترل خود داشتند. نيروهای گارد ضدشورش نيز از اوايل صبح در مقابل زندان اوين مستقر شده بودند. دراويش گنابادی در اعتراض به بازداشت وکلای خود و ديگر درويشان زندانی که بيش از پنج هفته است در سلولهای انفرادی بند 209اوين زندانی هستند، دست به تجمع زدند. ممنوعيت برگزاری مجالس مذهبی و درويشی، يورش به خانقاهها، حسينيه ها و سالنهای اجتماعات دراويش در شهرهای مختلف از جمله تهران، بروجرد، شيراز، اصفهان، قم، شهرکرد و جزيره کيش، حمله به صفوف نمازگزاران و ضرب و شتم و دستگيری آنان، شکنجه و تحقير و توهين درويشان به اتهام «اغتشاش در امنيت ملی»، تبعيد، ممنوع الملاقات کردن و محروم کردن از رسيدگيهای پزشکی و... از جمله اقدامهای رژیم  عليه دراويش است. اميد بهروزی، وکيل دراويش، که يک سال و نيم پيش به هنگام دستگيری به شدت مورد ضرب و جرح عوامل ماموران وزارت اطلاعات  قرار گرفت، به خاطر محروميت از رسيدگيهای پزشکی دچار ناشنوايی در گوش چپ شده است. صالح الدين مرادی، از دراويش گنابادی در زندان عادل آباد شيراز نيز از درد کليه و خونريزی داخلی رنج می برد و به خاطر برخوردار نبودن از حداقل رسيدگيهای پزشکی در شرايط وخيمی به سر می برد.

قيام مردم عراق با عنوان ”جمعهٴ يا عراق يا مالکی ” وارد سومين ماه خود شد
 
تظاهرات صدها هزار نفری مردم عراق در روز جمعه 22 فوریه در شرايطی صورت گرفت که موج دستگيری و ترور در عراق بيش از هفته های ديگر بود. به نقل از خبرگزاری فرانسه  در طوزخورماتو، برای ايجاد فضای رعب و وحشت 7تن از نيروهای بيداری در محل سکونتشان توسط شبه نظاميان مالکی اعدام شدند. نيروهای بيداری به عنوان مخالف دخالتهای رژيم ايران در عراق شناخته می شوند. اما به رغم این اعمال، سيل عظيم مردم در شهرهای مختلف به قيام عليه دولت مالکی و رژيم ايران برخاستند. تظاهرکنندگان در سامرا، رمادی، موصل، فلوجه و بغداد شعار می دادند: مالکی، برو قبل از اینکه بیرونت کنند. متحصنان سامرا نیز حمله موشکی به ساکنین لیبرتی را محکوم کردند. هياتهای مختلفی از ساير شهرهای عراق به جمع تظاهر کنندگان پيوسته و با خواستهای آنها که سرنگونی دولت مالکی است اعلام همبستگی کردند.
 

******
بنا به گزارش خبرگزاری همبستگی ملی، کارگران کارخانه های مختلف تهران در مقابل اداره کار رژيم در خيابان آزادی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. در اين تجمع اعتراضی که روز دوشنبه سی ام بهمن ماه برگزار شد، کارگران خواستار افزايش دستمزدها شدند. ماموران حراست در وحشت از ادامه و گسترش اين حرکت اعتراضی به تهديد کارگران پرداختند.
در خبری دیگر، جمعيت زيادی از مردم در فولاد شهر اصفهان تظاهرات کردند و خيابان اصلی و ورودی شهر را بستند. اعتراض کنندگان هر کدام 25ميليون تومان بابت خريد خانه پرداخت کرده اند اما، اين خانه ها فاقد خدمات آب، برق و گاز هستند.
همچنین 1300 تن از  کارگران لوله سازی صفا در ساوه از روز اول اسفند ماه اعتصاب کردند. کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن 6ماه حقوق عقب افتاده دست از کار کشيدند.
 

با نزدیک شدن به جشن ملی چهارشنبه سوری، سرکردگان سپاه وحشت دوباره خود را به معرض نمایش می گذارند
پاسدار حسين نيکفرد سرکرده نيروی انتظامی شهرستان تالش از کشف 197هزار عدد مواد محترقه در اين شهرستان خبر داد. به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، وی از عموم شهروندان خواست در راستای ارتقای امنيت، هر گونه ناهنجاری را به مرکز فوريتهای پليسی 110 اطلاع دهند.

مذاکرات هسته ای 5+1 با رژیم ایران در قزاقستان برگزار می شود
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: روز دوشنبه 25 فوریه، مذاکرات هسته يي 1+5 با رژيم ايران در قزاقستان برگزار می شود. شاشانگ جوشی کارشناس می گويد: احتمال ندارد رژيم ايران توافقی را بپذيرد که مستلزم توقف غنی سازی اورانيوم باشد. هفته گذشته در خبرها آمده بود که غرب بسته های تشویقی بهتری به رژیم ایران پیشنهاد کرده است. اما اینکه این بسته ها بتوانند حکومت ایران را به سوی توقف غنی سازی اورانیوم صوق دهد، بعید به نظر می رسد.

دبير دوم سفارت رژيم ايران در نروژ درخواست پناهندگی کرد
روزنامه «داگ بلادت» در شماره روز جمعه خود فاش ساخت محمدرضا زارع، دبير دوم و مسئول امور مالی سفارت رژيم ايران در نروژ، از اين کشور درخواست پناهندگی کرده است. به نوشته اين منبع اين ديپلومات رژيم ايران چندين سال در سفارت رژيم ايران مشغول به کار بود و در حال حاضر در محلی ناشناس همراه با خانواده اش زندگی می کند.

 

رئیس سازمان سنجش به ستاره دار شدن دانشجویان اعتراف کرد

به نقل از گزارش هرانا سوم اسفند ماه، ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش رژیم گفت که از تعداد 11 هزار پذیرفته شده دوره دکترای 91، حدود 32 تن بعنوان دانشجوی ستاره دار معرفی شدند. وی که افزایش تعداد دانشجویان ستاره دار را رد می کرد نسبت به وجود دانشجوی ستاره دار گفت: از بعد از انقلاب اسلامی در کلیه دوران استعلام برای پذیرفته‌شدگان دوره‌های تحصیلات تکمیلی وجود داشته است. وی افزود: : استعلام از وضعیت دانشجویان،  قانون مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ربطی به دولت‌ها ندارد.آب آشاميدنی در يزد جيره بندی می شود
آب آشاميدنی از روز يکشنبه ششم اسفند در يزد جيره بندی می شود. اين اقدام به دنبال اعتراض کشاورزان اصفهان و قطع لوله آب اصفهان - يزد صورت می گيرد. مديرعامل شرکت آب منطقه يی يزد گفت: روز جمعه چهارم اسفندماه عده يی از مردم به مسير خط انتقالی آب تعرض کردند و در کيلومتر 203 و 250، خط و تجهيزات حوضچه پمپاژ آب را شکستند. وی افزود: برخی معترضان به سمت ايستگاه پمپاژ4 حرکت کردند و سيستم های کنترل خط و پمپاژ آب را آتش زدند و تجهيزات را تخريب کردند.