صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۰۲، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مردم از مقاومت دراويش شهركرد، استقبال کردند

بدنبال حضور نیروهای حکومتی در شهر کرد جهت تخریب منزل آقای انصاریان و حسینیه دراویش نعمت اللهی، دراویش مقاومت کرده که نظر عده بیشتری از مردم شهرکرد نسبت به آنها جلب شده است. طبق خبرهای منتشر شده، دراویش گفته اند اگر نیروهای سرکوب رژیم بخواهند منزل و محل حسینیه را تخریب کنند، ایستادگی خواهند کرد و مانع خواهند شد. به گفته برخی ناظرین، شهر کرد ملتهب است و به طور پراکنده تاکنون 50 تن از دراویش و مردمی که از آنها حمایت کرده اند، از جمله منصور صفاریان، مهدی داوری، علی حسین زاده، محسن مرادنیان و علیرضا رجب زاده دستگیر شده اند.

کارگران بازنشسته شرکت پتروشیمی آبادان تجمع  کردند
روز شنبه دهها کارگر بازنشسته شرکت پتروشیمی آبادان در مقابل ساختمان شرکت نفت تجمع کرده و خواستار پرداخت "حق معیشت" خود شدند. مشاور رئیس هیئت مدیره صندوق‌های بازنشستگی وزارت نفت گفت: مستمری بازنشستگان شرکت پتروشیمی آبادان را صندوق بازنشستگی وزارت نفت پرداخت می‌کند ولی حق معیشت آنان را نمی‌توانیم قانونا پرداخت کنیم زیرا کارفرمای آن‌ها این مبلغ را به ما پرداخت نکرده است.

 چهار زندانی سیاسی در اوین، شیراز و مشکین شهر دست به اعتصاب غذا زده اند

در مشکین شهر، شیر احمد شیرانی زندانی بلوچ اعتصاب غذای خشک خود را شروع کرده است. وی از سال 88 به اتهام عضویت در گروه جندالله، زندانی می باشد. در زندان اوین، دکتر اسماعیل برزگری، از روز دوشنبه،25  دی، اعتصاب غذای خشک را آغاز کرده است. وی در بند ۳۵۰ در اسارت است. اسماعیل برزگری، دندانپزشک، در 18 اردیبهشت 90 در شهر تبریز دستگیر شد و به اتهام« اقدام علیه امنیت ملی» به هفت سال و شش ماه زندان محکوم گردیده است. اعتصاب او در اعتراض به ممانعتهای به عمل آمده در درمان بیماری اش صورت گرفته است.
در عادل آباد شیراز، دو زندانی سیاسی صالح مرادی و کسری نوری، که از دراویش گنابادی هستند، در اعتراض به انتقال وکلای دراویش به سلول های انفرادی اعتصاب غذا کرده
اند. این دو زندانی سیاسی به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی، عضویت در گروه مجذوبان و همچنین مصاحبه با رسانه‌های بیگانه، توهین به رهبری و اقدام علیه نظام ، در زندان عادل آباد شیراز زندانی اند و پرونده آنها در دادگاه انقلاب شیراز پس از 16 ماه، همچنان در حال رسیدگی است.

******
گزارشات متعدد در مورد حمله ماموران زندان به زندانیان بند 350 اوین حاکی است که این حمله  در صبح روز پنج شنبه 28 دیماه روی داده و تعداد زیادی از ماموران یگان حفاظت زندان اوین با همراهی نیروهای گارد ضد شورش به بند 350 زندان اوین حمله بردند. در این حمله ضمن ضرب و شتم و توهین زندانیان، ماموران دست به بازرسی کلیه بند، تفتیش بدنی و رفتار توهین آمیز با زندانیان پرداختند. گزارشات این اقدام در بند 350 را “بی سابقه” توصیف کرده و اضافه کردند که درگیری زندانیان سیاسی با ماموران مهاجم را در پی داشته است. در این تهاجم و تفتیش، کلیه دفاتر و یادداشت های زندانیان جمع آوری شد. زندانیان بند 350  با مقاومت در برابر خشونت یگان حفاظت و گارد، سرود ای ایران و یار دبستانی را همخوانی کرده و شعار “مرگ بر دیکتاتور”، “مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر” و … سر دادند. اقدام حفاظت و گارد که با هماهنگی ماموران قضایی رژیم و همراهی سردمداران زندان اوین صورت گرفت، در چارچوب افزایش فشارهای اخیر بر زندانیان سیاسی به حساب می آید.

رژیم دو تن امروز صبح در تهران در ملاء عام اعدام کرد

امروز اول بهمن بوقت محلی دو زندانی به نامهای «علیرضا مافیها» و «محمد‌علی سروری» که بعنوان زورگیر معرفی و بعنوان محارب به اعدام محکوم شده بودند، در ضلع شمالی پارک هنرمندان و در خیابان بهشهر به وسیله جرثقیل به دار آویخته شدند. هرانا در خبری دیگر گزارش داد که یک زندانی متهم به قتل روز گذشته در شهر ارومیه و در ملاء عام به دار آویخته شد. وی حامد پیوسته نام داشت.  هرانا همچنین خبر داد که روز گذشته شنبه 30 دی ماه سه نفر دیگر به اتهام قاچاق مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند. منابع خبری مقاومت ایران نیز گزارش دادند که دو زندانی در سمنان بدار آويخته شدند و دو تن ديگر در شهر مشهد اعدام گردیدند.
همچنين دو زندانی در شهر ايوانکی استان سمنان در ملأعام شلاق زده شد. گزارشها حاکی است اوايل ديماه امسال نيز يک جوان 20ساله اهوازی به نام داوود وحيدی در تهران اعدام شده است. حکم اعدام اين جوان توسط قاضی صلواتی داده شده و سريعاً اجرا گرديده است.
روز چهارشنبه 27 دی، پس از اعدام یک نفر در ورزشگاه شهر سبزوار ,حکم شلاق دو نفر دیگر نيز در این شهر به اجرا درآمد .

******
عفو بين الملل در اطلاعیه خود از اعدام قريب الوقوع زندانیان سياسی زانيار و لقمان مرادی و يونس آقايان ابراز نگرانی کرد. زانيار و لقمان مرادی اهل مريوان کردستان به محاربه محکوم شده اند. يونس آقايان که از پيروان اهل حق است چند سال پيش پس از درگيری بين اهل حق و مأموران امنيتی در استان آذربايجان غربی بازداشت و به محاربه محکوم شده بود.


نسرین ستوده برای مرخصی به خارج از زندان اعزام شد

هرانا دراینباره خبر داد که  نسرین ستوده وکیل زندانی و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر با قرار وثیقه 300 میلیون تومانی برای 3 روز به مرخصی اعزام شد. مسئولین قضایی ابتدا از وی تقاضای وثیقه یک میلیارد تومانی کرده بودند. نسرین ستوده که از 13 شهریور 89 به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" در ایران، در بازداشت بسر می‌برد. همسر خانم ستوده روز دوشنبه در صفحه فیس بوک خود نوشت که نسرین ستوده به زندان بازگشته است.
تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه نوری مالکی برگزار شد
روز جمعه تظاهرات مردم عراق از جمله در ميدان تحرير و مناطق الدوره، الجامعه، عامريه در مسجد حسنين، مسجد مکه مکرمه، اعظميه در مسجد ابو حنفيه، صليخ و زيونه از بغداد و در شهرهای رمادی، فلوجه، قائم (از استان الانبار)، کرکوک و حويجه (از استان تأميم)، موصل، حمام العليل (از استان نينوا)، سامرا، شرقاط، طوز، تکريت، سليمان بک، ضلوعيه، اسحاقی و بيجی (از استان صلاح الدين) و بعقوبه، جلولا و منصوريه (از استان ديالی) برگزار شد. بنا به گزارش تلویزیون بغداد تعداد تظاهرکنندگان بیش از دو میلیون تن بود.  تظاهر کنندگان که توسط کميته های تشکيل شده در هر محل هماهنگ شده بودند، از مذاکره با نمايندگان و هيأتهايی که نوری مالکی فرستاده بود، خودداری کردند و خواستار اجرای بی چون و چرای خواسته های خود شدند. در این تظاهرات مردم خواهان سرنگونی رژیم مالکی در کشورشان شدند و نسبت به دخالتهای رژیم ایران در عراق شعار: ایران اخراج اخراج سر دادند. در پلاکاردهايی که در دست تظاهر کنندگان بود از جمله اين جملات ديده می شد: «پيام به سازمانهای بين المللی: ما دارو و غذا نمی خواهيم ما زندگی شرافتمندانه می خواهيم»، «10سال فريب کافی است»، «نه به آمريکا نه به رژيم ايران»، «نه به طايفه گری، نه به تجزيه»، «مالکی برو گمشو»، «مبارک گفت اينها بچه خيابانی هستند تو هم گفتی حباب هستند»، «مبارک و مالکی دو روی يک سکه اند»، «اوباما اگر صدای ما را نمی شنوی آيا نمی توانی تصوير ما را ببينی؟».


******
مراسم خاکسپاری سه زن از رهبران و اعضای حزب کارگران کردستان ترکيه که هفته پيش در پاريس ترور شدند، با حضور دهها هزار نفر در شهر دياربکر در شرق ترکيه برگزار شد. برخی از رسانه های ترکيه رژيم ايران را به دست داشتن در ترور اين سه زن متهم کرده اند.


******
سازمان خبرنگاران بدون مرز اعلام کرد منصوره بهکيش از مادران معترض ايرانی با خطر شش ماه زندان روبه روست. به گفته اين سازمان منصوره بهکيش سالها تحت تعقيب بوده و به وی گفته شده که در روز 29 ژانويه برای شروع حکم 6 ماه زندان به اوين مراجعه کند. سازمان خبرنگاران بدون مرز خواهان لغو حکم زندان خانم بهکیش می باشد. لازم به ذکر است که در دهه 60 خواهر، شوهر خواهر و 4 برادر خانم بهکیش اعدام و یا کشته شدند. وی که از فعالان مادران خاوران و از حامیان مادران پارک لاله می باشد، به جرم حضور بر سر مزار عزیزان خود در 22 خرداد 90 در خیابان دستگیر شد. وی در 15 فرودین ماه امسال به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به 4 سال و نیم حبس تعزیری محکوم گردیده است.

5 هزار پناهجوی ایرانی و عراقی از ترکیه به کانادا اسکان داده می شوند


وزیر مهاجرت کانادا آقای جیسون کنی اعلام کرد: حدود 5 هزار پناهجو، را که اکثرا ایرانی و عراقی می باشند و هم اکنون در ترکیه بسر می برند، به کانادا می پذیرد. آقای کنی در بیانیه ای گفت که با افزایش خشونت در منطقه، افراد بیشتری در جستجوی امنیت به ترکیه می روند و کانادا می خواهد با پذیرفتن پناهجویان بیشتری، از فشار بر ترکیه کاسته شود. این اقدام دولت کانادا مربوط به تعهد سالهای 2009 و 2010 خود می باشد که خود را ملتزم به اسکان 20000 پناهنده عراقی کرده بود. 
******
همایون خرم، نوازنده ویلون و موسیقیدان ایرانی در 28 دیماه 1391 در بیمارستان بر اثر بیماری سرطان روده درگذشت. خرم متولد 30 تیر 1309 شمسی بوشهر، از شاگردان استاد صبا بود و در سن 14 سالگی بعنوان نوازنده جوان به تنهایی در رادیو به اجرا می پرداخت. وی بعدها در بسیاری از برنامه‌های موسیقی رادیو، خصوصاً در برنامه گلها، به عنوان آهنگ‌ساز، سولیست ویولن و رهبر ارکستر آثاری ارزشمند ارائه داد.