صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

چهارشنبه، دی ۱۳، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

 
کشیش یوسف ندرخانی مجددا دستگیر شد
به نقل از رادیو آلمان، جامعه بین المللی حقوق بشر در فرانکفورت اعلام کرد که یوسف ندرخانی کشیش ایرانی، بار دیگر در ایام کریسمس بازداشت شده است. ندرخانی در سال 87 دستگیر شده بود و به اتهام ارتداد در معرض اعدام قرار گرفته بود. وی در شهریور سال جاری و پس از اعتراض اتحادیه اروپا، دولتهای آلمان و آمریکا و نهادهای حقوق بشری از زندان لاکان رشت آزاد شد. به گفته ماکس کلینگبرگ از جامعه بین المللی حقوق بشر دستگاه قضایی رژیم ایران، علت دستگیری دوباره ندرخانی را باقی ماندن 40 روز از حبس وی عنوان کرده است. 
 
 
رژيم،  6 زندانی را بدار آويخت
 چهار تن از اين زندانيان در يزد و دو تن نيز در اروميه اعدام شدند. بنا به گزارشهای دريافتی مقاومت ایران، طی چهار روز یعنی از 5 دی تا 9 دی، رژيم، بيش از 30زندانی را در زندان مرکزی کرج و قزلحصار اعدام کرده است. بر اساس همین گزارشها در اين ايام حدودا 40 تن  از زندانيان محکوم به اعدام را برای اجرای حکم از بندهای خود به محل ديگری منتقل کرده اند. اعدامهای برنامه ريزی شده ديگری توسط رژيم آخوندها در ساير شهرهای بزرگ مانند اهواز، زندانهای وکيل آباد مشهد و خرم آباد، در دست اقدام می باشد. در خبری دیگر بهروز آلخانی زندانی سیاسی کرد، در آستانه اعدام قرار دارد. آقای آلخانی هفتم بهمن 88 در شهر سلماس دستگیر شد و پس از چند ماه با اتهام مشارکت در قتل دادستان رژیم در خوی روبرو گردید و به اعدام محکوم شد. وی بیش از یکسال و نیم را در بازداشت وزارت اطلاعات ارومیه سپری کرد و تقریبا تمام این مدت را در سلول انفرادی و  زیر شکنجه قرار داشت. گفته می شود این شکنجه ها شامل سوراخ شدن مچ پایش توسط دریل و وصل کردن شوک الکتریکی به سرش می باشد. حکم اعدام بهروز آلخانی مورد تایید دادگاه تجدید نظر آخوندها قرار گرفته است.
 
 
 
چهار جوان در بندرعباس به قتل رسيدند
سایت مجاهدین خلق 8 دیماه خبر داد که  4 جوان در يکی از اردوگاههای ترک اعتياد در بندرعباس به دست ماموران در اين کمپ به قتل رسيدند. نام يکی از کشته شدگان ابراهيم مرادی است. مسئوليت اين اردوگاه مرگ به عهده يکی از ماموران رژيم به نام عليرضا جهرمی می باشد
 
 
 
 
 
******
به نقل از خبرگزاری هرانا 4 دی، غلامرضا خسروی سوادجانی زندانی محکوم به اعدام با مردود اعلام شدن اعاده دادرسی، در آستانه اجرای حکم اعدام قرار گرفت. غلامرضا خسروی سوادجانی در سال 60 هنگامی که 16 ساله بود، بازداشت و در سال 65 پس از اتمام محکومیتش آزاد شد. وی به دلیل کمک مالی به شبکه ماهواره ای سیمای آزادی، مجددا در 5 اسفند ماه سال 86 بازداشت شد. غلامرضا خسروی پس از طی مراحل بازجویی در شرایط سخت بازداشتگاه‌های مختلف تا کنون بیش از 40 ماه حبس انفرادی تحمل نموده است
 
 
 
ساکنین ليبرتی در نامه ای به دبيرکل ملل متحد خواستار انتقال به کمپ اشرف شدند
بدنبال بارندگیهای شدید در 25 دسامبر سطح وسیعی از کمپ لیبتری را آب و فاضلاب گرفته است و ساکنین این کمپ را با مشکلات مضاعفی روبرو کرده است. در نامه ساکنین لیبرتی به بان کی مون مدیرکل ملل متحد از جمله آمده است: همان طور که اطلاع داريد ليبرتی فاقد زيرساختهای اوليه بر اساس استانداردهای اوليه انسانی است  و اين را ما بارها با کوبلر در ميان گذاشتيم ولی هيچ يک از قولهای مکتوب و شفاهی وی عملی نشده است. تی والهای بلندی که به منظور زندان سازی توسط دولت عراق و تأييد کوبلر دور تا دور کمپ ليبرتی کشيده شده نيز باعث جمع شدن آب در درون کمپ می شود. 11ماه پيش کوبلر در بيانيه 31ژانويه 2012 خود اعلام کرده بود، ليبرتی با استانداردهای انسان دوستانه انطباق دارد و زيرساختهای آن برای استقرار ساکنان اشرف کفايت می کند. در حال حاضر ممانعت دولت عراق از انتقال خودروهای خدماتی مان از اشرف، امکان جمع آروی آب از سطح کمپ را غيرممکن ساخته و ممانعت از انتقال خودروهای سواری از اشرف امکان تردد در کمپ را از بين برده و عملاً امور داخل کمپ مختل شده است. در پایان این نامه خطاب به بان کی مون، ذکر شده است: ما به اين وضعيت ناهنجار و بی خانمان سازی اجباری مان قوياً معترضيم و با توجه به اشکالات اساسی در زيرساختهای کمپ ليبرتی که آن را غيرقابل سکونت می کند، خواستار بازگشت به اشرف هستيم. ما از شما می خواهيم برای جلوگيری از قرار گرفتن ما در معرض عفونت و بيماريهای گوناگون و در جهت بهبود ساکنان ليبرتی که اخيراً نيز در بيانيه 13دسامبر 2012 کميساريای عالی پناهندگان مورد تأکيد قرار گرفته است برای انتقال ما به اشرف اقدام عاجل به عمل آوريد.
 
  
 
******
تلويزيون الحره 9 دیماه درباره تظاهرات اخیر مردم عراق عليه نوری مالکی گزارش داد در عراق دهها هزار تن از مردم اهل تسنن بعد از نماز جمعه تظاهرات کردند. تظاهر کنندگان پرچم رژيم ايران را به آتش کشيدند و شعارهايی عليه تهران سر دادند و نوری المالکی را به دريافت دستور از رژيم ايران متهم کردند.
 
 
 
 
 
 
 
 
******
به گزارش کميته های انقلاب سوريه روز شنبه حدود 400تن در سراسر سوريه کشته شدند که گفته می شود خونين ترين روز در 21ماه قيام مردم سوريه می باشد. اخبار مختلفی از نحوه کشته شدن اين نفرات گزارش شده است، به گفته مخالفان سوری 220نفر در تهاجم و بمباران اين منطقه کشته شده اند ولی يک سرباز رژيم سوريه که به اسارت درآمده است گفت ارتش سوريه 201نفر را به اسارت گرفت و بعد همه آنها را اعدام کرد. هواپيماهای بشار اسد در ادامه اقدامات انتقامی، مناطق آزاد شده در دمشق و حومه آن و حومه حلب را به شدت بمباران کردند.