صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۱۹، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


نسرین ستوده پس از 49 روز مبارزه و پس از کسب پیروزی به اعتصاب غذای خود پایان داد

نسرین ستوده، وکیل زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین که بدلیل محدودیت‌ها بر روی خانواده‌اش و بطور خاص ممنوع الخروج شدن دخترش مهراوه 12 ساله دست به اعتصاب غذا زده بود؛ روز سه شنبه با لغو محدودیت قضایی از  دخترش پس از 49 روز به اعتصاب غذای خود پایان داد. رضا خندان در صفحه فیس بوک خود با اعلام این خبر نوشت: "در ملاقات استثنایی عصر امروز، نسرین با توجه به برداشتن محدویت قضایی مهراوه به اعتصاب خود پایان داد." تلاشهای فعالین حقوق بشر در وارد آوردن فشارهای بین المللی به رژیم ایران سهمی بسزا در لغو محدودیتهای قضایی علیه دختر بچه 13 ساله داشت. در همین روز در سنای کانادا خبر پایان اعتصاب غذای خانم ستوده و لغو محدودیت علیه مهراوه خندان اعلام شد اما سناتورهای کانادایی نسبت به وضعیت جسمی خانم ستوده ابراز نگرانی کردند. سنای کانادا به اتفاق آرا خواستار آزادی فوری و بی قیدوشرط نسرین ستوده شد.

مقاومت ایران خواستار برسمیت شناخته شدن از سوی اتحادیه اروپاست
 خبرگزاری فرانسه 5 دسامبر گزارش داد که  رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران روز چهارشنبه با حضور در مجلس ملی فرانسه از این کشور و اتحادیه اروپا خواست «مقاومت ایران» را نظیر آنچه در مورد سوریه عمل شده برای تغییر رژیم در تهران «به رسمیت بشناسند». مریم رجوی طی سخنانی در مجلس ملی در پاریس گفت: «بزرگ ترین اشتباه سیاسی غرب نادیده گرفتن جنبش کلیدی تغییر در ایران بوده است. مقاومتی با ریشه های عمیق در جامعه ایران با ائتلافی دموکراتیک از گروههای مختلف اپوزیسیون که 50 درصد آنان را زنان تشکیل می دهند». او تأکید کرد: «تحریم های بین المللی اقدامات مثبتی هستند. اما تنها هنگامی مؤثر خواهند بود که غرب سیاست خود در قبال مقاومت را تغییر دهد. تنها راه حل بحران ایران، تغییر رژیم به دست مردم ایران و مقاومت آن خواهد بود».  این خبرگزاری افزود که خانم رجوی با تأکید بر اینکه «دولت فرانسه یک نقش پیشگام در شناسائی مقاومت سوریه ایفا کرده و باید ابتکار عمل یک سیاست جدید در اتحادیه اروپا را به دست گیرد»، از پاریس و اتحادیه اروپا خواست «مقاومت ایران برای تغییر رژیم را به رسمیت بشناسند». خبرگزاری فرانسه افزود وی از پشتیبانی حدود ده پارلمانتر فرانسوی از کلیه گروهها نیز که بیانیه ای با درخواست «به رسمیت شناختن مقاومت ایران برای استقرار دموکراسی در ایران» به امضا رساندند، برخوردار شد. خانم رجوی ضمن محکوم کردن سیاست تهران در «دامن زدن به شعله های جنگ در سراسر خاورمیانه» از طریق حمایتش از رژیم بشار اسد در سوریه، ارسال اسلحه به حماس در غزه و حزب الله لبنان و ادامه برنامه اتمی گفت: «اما وحشتناک ترین جنگ ملایان جنگی است که علیه مردم ایران پیش می برند. در ماه نوامبر بیش از یکصد نفر اعدام شده اند» و یادآور شد که مجمع عمومی ملل متحد روز ۲۷ نوامبر قطعنامه ای در محکومیت «نقض فاحش و مستمر حقوق بشر» در ایران به تصویب رسانیده است.
 

******
سایت مجاهدین خلق گزارش داد که کارگران شرکتهای پيمانکاری فازهای 15 و 16 پارس جنوبی در عسلويه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ماههای اخیر و عیدی سال گذشته دست به اعتصاب زدند. کارگران همچنين روز جمعه در اعتراض به عدم رسيدگی به خواسته هايشان توسط شرکت آريا نفت شهاب، به دفاتر کارفرما حمله کرده و خسارت زيادی به آن وارد کردند. کارفرمای مجری طرح شرکت آريا نفت شهاب، متعلق به سپاه پاسداران می باشد.

 

******
رژيم بامداد روز گذشته 18 آذر، سه زندانی را در زاهدان بدار آويخت. بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق، اسامی دو تن از اين زندانيان عبارتند بودند ايرج محمدی 46 ساله، و محمود براهويی 35 ساله. این منبع افزود هفته گذشته ايرج محمدی طی نامه يی به مجامع بين المللی به عنوان زندانی سياسی به افشای شکنجه ها عليه خود پرداخته بود. در خبری دیگر و به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر 13 آذر، رژیم چهار زندانی را در کرمانشاه به دار آویخت. سه تن از آنان ازجمله یک زن در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شدند و یکی از آنها نیز در ملأعام به دار آویخته شد. به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 14 آذر از دو زندانی بند 4 زندان قزل حصار عبدالله مکوندی و عبدالله سالم پور که از اواخر تابستان از بند 4 این زندان به نقطه نامعلومی منتقل شده اند، خبری در دست نیست و مسئولین زندان در پاسخ به خانواده های این زندانیان که طی سه ماه گذشته جویای وضعیت آنها بوده و خواستار ملاقاتشان هستند، می‌گویند که این افراد ممنوع الملاقات هستند. گفته می شود این دو زندانی نیز به طور مخفیانه اعدام شده یا در زیر شکنجه به قتل رسیده اند. بنا به گزارشهای دریافتی منابع خبری مقاومت ایران در زندان قزلحصار کرج تعداد زندانيان زير اعدام روز به روز در حال افزايش است. بنا به اين گزارش هم اکنون در يک بند اين زندان 3200 زندانی جمع شده اند. نزديک به هزار نفر از اين زندانيان زير اعدام قرار دارند که حقوقشان از طرف مسئولین زندان رعایت نمی شود.

یک شهروند کرد تحت عنوان قاچاقچی بدست نیروهای حکومتی به قتل رسید

براساس گزارشها روز دوشنبه 13 آذر ابراهیم جهان آرا 45 ساله، به ضرب گلوله ماموران نیروی انتظامی کشته شد. ابراهیم جهان آرا، یک کسبه خرده پا، در حالی هدف شلیک گلوله ماموران حکومتی قرار گرفت که با ماشین خود که حامل آهن آلات اسقاطی بود از پیرانشهر به سمت مهاباد در حال حرکت بود.
 
 
 

دو زندان ديگر در تهران ساخته می شود
نایب رئیس کمیسیون بودجه مجلس رژیم اعلام کرد که صد در صد بودجه سازمان زندانها امسال به این سازمان تعلق می گیرد و تلاش خود را می کنیم تا بودجه لازم برای ساخت دو زندان 10 هزار نفره در جنوب تهران تامین شود. وی افزود: اعضای کميسيون بودجه… سازمان زندانها را کمک می کنند تا در جنوب شهر تهران دو زندان 10 هزار نفره خود را تکميل کند که يکی از اين زندانها جايگزين زندان اوين خواهد شد. (ما) نهايت تلاش خود را در اين مورد انجام می دهيم.

 

******
53زندانی سياسی بند 350 اوين طی بيانيه يی ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعيت وخيم زندانيان بيمار، خودداری از اعزام آنان به بيمارستان و توقف معالجات و اجبار زندانيان به پوشيدن لباس زندان و ديگر فشارها و تدابير توهين آميز را محکوم نموده و خواستار اعزام سريعتر بيماران به بيمارستان و عدم اجبار پوشيدن لباس زندان شده اند و مسئوليت هر گونه پيشآمد و آسيب جسمانی را به عهده رژيم و قضاييه آن دانستند. مسئولین زندان اوین به منظور تشديد فشار و تحقير زندانيان سياسی، بيماران را مجبور می کنند به هنگام انتقال به بيمارستان لباس فرم زندان به تن کنند. اين لباسها فوق العاده آلوده و مملو از حشرات موذی است که موجب بروز انواع بيماريهای پوستی در بين زندانيان شده است. شماری از زندانيان سياسی که از این امر سرباز زده اند، از رسيدگيهای درمانی و اجرای قرارهای پزشکی خود محروم شده اند.

 


وضعیت جسمی دو کودک شیرخوار در زندان سمنان وخامت بار است


به نقل از هرانا 17 آذر، وضعیت دو زن بهائی و کودکان شیرخوارشان در زندان سمنان وخیم‌تر شده و کودکان نیازمند مراجعه به پزشک هستند. این خبرگزاری افزود، ترانه ترابی(احسانی) 30 ماه محکومیت دارد که در حال گذراندن دوران محکومیت خود به همراه پسرش بارمان احسانی است که 5 ماهه می باشد. بارمان احسانی بدلیل هجوم ماموران حکومتی به منزل مادرش، هفت ماهه بدنیا آمد که در حال حاضر این بچه 5 ماهه بسیار ضعیف و نیازمند رسیدگی پزشکی زیاد است. پدر بارمان نیز مشغول گذران حکم یکساله خود در زندان می باشد. هرانا گزارش می دهد که زهره نیک آئین نیز 23 ماه محکومیت دارد که به همراه پسر 11 ماهه خود رسام تبیانیان در حبس اند. روح الله اسماعیلیان قاضی ناظر بر زندان و ریاست دادستانی استان سمنان حیدر آسیایی با مرخصی صادره از سوی دادستان قبلی سمنان موافقت نمی کنند. هرانا افزود با توجه به اینکه هر دو کودک بیمارند و نیاز به رسیدگی و چکآپ ماهانه دارند و کودک زهره (رسام) گوشش چرک کرده نیاز است که سریعا به وضع این شهروندان رسیدگی شود.

 

******

فرزاد و شبنم مددزاده، خواهر و برادر زندانی بیش از یک سال است هیچگونه ملاقاتی با یکدیگر نداشته‌اند و یکی در زندان رجایی شهر کرج و دیگری در بند زنان زندان اوین نگهداری می‌شوند. بر اساس قوانین سازمان زندانهای رژیم، خانواده هایی که در بند بسر می برند ماهی یکبار حق ملاقات با یکدیگر را دارند.
 
 

******

به نقل از خبرگزاری هرانا 18 آذر عباس بادفر 29 ساله، شهروند بلوچ و یکی از اعضای جدا شده سازمان مجاهدین خلق با وجودی که تحت نظارت کمیساریای عالی پناهندگان قرار داشت از سوی دولت عراق به ایران استرداد شد و در دادگاه انقلاب به 10 سال حبس تعزیری توام با تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم گردید. وی هم اکنون در بند 12 زندان رجایی شهر کرج بسر می برد. او در اواخر پاییز سال 1387 از کمپ اشرف خارج شد و خود را تحویل نیروهای آمریکایی داد. در نهایت نیروهای امنیت ملی عراق پس از مصاحبه وی با کمیساریای عالی پناهندگان و علیرغم اینکه تحت حمایت آن سازمان قرار داشت وی را در تاریخ 6 اردیبهشت ماه سال 1388 به ایران مسترد کردند. به محض ورود به ایران، عباس بادفر بازداشت و به بند 2- الف در زندان اوین منتقل شد و مدت 3 ماه را در سلول انفرادی سپری کرد. زمانیکه آقای بادفر از مصاحبه تلویزیونی علیه سازمان مجاهدین سرباز زد، قاضی مقیسه وی را به 10 سال حبس تعزیری به همراه تبعید به یکی از زندانهای کرج محکوم نمود که این حکم در شعبه 36 تجدید نظر به تایید رسید. این درحالیست که پیش‌تر مقامات امنیتی و مسئولین قضایی در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرده بودند: "اگر اعضای جدا شده این سازمان به دامان نظام جمهوری اسلامی ایران بازگردند برنامه‌ای برای پذیرش آنها وجود دارد و عطوفت اسلامی شامل حال آنها می‌شود." عباس بادفر در بهار و تابستان سال 90 نیز به مدت 5 ماه به سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین منتقل شد و برای مصاحبه تلویزیونی تحت فشار قرار گرفت.

 

******
روز چهارشنبه به علت نشت نفت از بخاری کلاس چهارم مدرسه دخترانه روستای شین آباد شهرستان پیرانشهر در آذربایجان غربی و انفجار آن 37 دانش آموز از ناحیه سر و صورت دچار سوختگی شدید شدند. دختران صدمه دیده توسط مردم به بیمارستان و مراکز خدماتی درمانی نقده و ارومیه منتقل شدند که حال 8 نفر از آنان به شدت وخیم اعلام شد. رسول خضری، نماینده مجلس رژیم از سردشت و پیرانشهر گفت: "سوختگی 8 دانش آموز در حد 40 تا 50 درصد است، اما چون سر و صورتشان سوخته، خیلی شدید است به طوری که جلوی تنفس آنها گرفته شده است. سوختگی دیگر دانش آموزان مصدوم نیز در حد 20 درصد، 25 درصد و تا 30 درصد است." به گفته رسول خضری این مدرسه دارای انشعاب گاز بوده است. از سوی دیگر رژیم خانواده ها را تهدید کرده است که حق ندارند اطلاعاتی از این موضوع به کسی داده و یا با خبرگزاریها مصاحبه کنند. به نقل از هرانا طی دو هفته گذشته دو حادثه دیگر جان دانش آموزان را به خطر انداخته است. 12 دانش آموز تبریزی که در حال آموزش دیدن در یکی از استخرهای آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی بودند به علت قطع برق استخر، با نشت گاز کلر مواجه شده و مسموم شدند. در حادثه دیگر، روز پنج‌شنبه حوالی ساعت 6 بعد از ظهر مدرسه ابتدایی "اتحاد" واقع در بخش ملحم از توابع سلماس واقع در آذربایجان غربی به علت اتصال سیم کشی برق دچار آتش سوزی گردید. در ساعت حادثه کلاس خالی بود.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 16 آذر خود از اقدام نیروی قدس رژیم و نیروهای عراقی در تخریب مزار مروارید در شهر اشرف خبر داد و اعلام نمود که خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در یک گزارش از اشرف که توسط نیروی قدس تهیه شده عکسهایی از صحنه تخریب سنگ قبر مزار شهدا و متوفیان اشرف را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش و عکسها، سنگ قبرها شکسته یا برداشته شده اند و بسیاری از قبرها را تخریب کرده اند. خبرگزاری حکومتی فارس علت این کار را جاسازی سلاح در قبور مجاهدین توجیه کرده است. این درحالیست که ده سال از اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی می گذرد.


 

زلزله خراسان جنوبی را لرزاند
زلزله ای به قدرت 5 و 5 دهم ريشتر روز 15 آذر مناطقی از استان خراسان جنوبی را تکان داد.
در اين زمين لرزه که ساعت 20 و 38دقيقه شهرستانهای زيرکوه و درميان، در استان خراسان جنوبی را لرزاند، بنا به اخبار تکمیلی 15 تن کشته و 30 تن مجروح شدند. وضعیت 10 تن از مجروحان همچنان وخیم می باشد. بدلیل سردی هوا چادر نمی تواند مساله سرما را حل کند. روستای زهان 100 خانه دارد که بين 60 تا 100درصد تخريب شده و بيش از 35 خانه با خاک يکسان شده است. بنا به اين گزارش در روستای شاد نيز بر اثر زلزله 6تن کشته و 20تن زخمی شدند. 5 نفری که کشته شدند از اعضای يک خانواده بودند.

 

رئيس جمهور مصر، مجبور به عقب نشینی شد
عصر روز گذشته محمد مرسی، در پايان جلسه گفتگوی ملی با احزاب و نيروهای سياسی طی يک عقب نشينی آشکار بيانيه قانون اساسی جدل برانگيز خود را پس گرفت و يک بيانيه جديد صادر کرد. بر اساس اين بيانيه اولاً بيانيه قبلی و همه پيامدهايش ملغی اعلام شده است. ثانياً تأکيد شده است که اگر مردم به پيشنويس کنونی قانون اساسی جديد در روز 15دسامبر رأی مثبت ندادند، با فرمان رئيس جمهور يک مجلس مؤسسان جديد با 100عضو طی 3ماه مستقيماً توسط مردم انتخاب می شوند. منتخبان طی 6ماه پيشنويس جديد قانون اساسی را تنظيم و طی 3ماه آن را برای ارائه به آرای عمومی آماده خواهند کرد. محمد مرسی در روز 2 آذرماه طی فرمانی به اختیارات خود افزود و دستگاه قضایی را محدود کرد.

 

بشار اسد از بمب شیمیایی استفاده کرد

سایت همبستگی ملی به نقل از العربیه فارسی 19 آذر خبر داد که مخالفان بشار اسد روز یکشنبه تصاویر شماری از زنان و کودکان را منتشر کردند که بنا به گفته آنها بر اثر بکارگیری اسلحه شیمیایی توسط رژیم سوریه، چهره هایشان سوخته است. این درحالیست که جامعه جهانی نسبت به احتمال بکارگیری سلاح شیمیایی توسط رژیم اسد ابراز نگرانی کرده بود. العربیه فارسی افزود براساس این گزارش ارتش آزاد شماری از نیروهای اسد را به اسارت گرفته است و در نزد آنها اسلحه شمیایی آماده استفاده مشاهده شده است.


چند تن از دلالان رژیم ایران در آمریکا دستگیر شدند
بر اساس گزارش نیویورک تایمز چهار تن در نیویورک به توطئه برای ارسال تسلیحات یا مواد مورد استفاده در غنی سازی اورانیوم به ایران و چین متهم شدند. سه نفر از این 4 نفر دستگیر شده اند. طبق گفته دادستانهای نیویورک آنها قوانین تحریم رژیم ایران و صادرات نفت را نقض کرده اند. دو تن از آنها متهم به ارسال یک محموله الیاف کربن به ایران هستند. مقامات گفتند که الیاف کربن در سانترفیوژها برای غنی سازی اورانیوم و در هواپیماهای نظامی و موشکهای استراتژیک به کار گرفته می شود.