صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۱، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دبیرکل سازمان ملل از یادداشت تفاهمبین دولت عراق و سازمان ملل در مورد جابجایی داوطلبانه ساکنان کمپ اشرف استقبال نمود
آقای بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از امضای یادداشت تفاهم بین دولت عراق  و سازمان ملل با احترام به حق حاکمیت و تعهدات بشردوستانه و تعهدات انساندوستانه بین المللی عراق و از تصمیم دولت عراق برای تمدید ضرب الاجل استقبال کرد. بر اساس این تفاهمنامه، دولت عراق دارای مسئولیت واضح و منحصر به فرد برای ایمنی و امنیت ساکنین کمپ میباشد. دبیرکل متذکر می شود هرگونه خشونت یا راه حل اجباری علیه ساکنین اشرف غیرقابل قبول است. سخنگوی دبیرکل سازمان ملل ۶دی طی اطلاعیه ای از توافقنامه بین سازمان ملل و دولت عراق در مورد جابجایی انتقال کمپ اشرف استقبال نمود.******
سفیر دانیل فرید مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در رابطه با موضوع کمپ اشرف در 29 دسامبر 2011 اعلام کرد: ایالات متحده  آمریکا به دنبال یک راه حل امن، انسانی و بی خطر برای بحران کمپ اشرف است. توجه ما ناشی از جنبه های انسانی و فارغ از دیدگاههای ما درمورد گذشته مجاهدین خلق است. با تشکر از تلاشهای فشرده سفیر مارتین کوبلر، رئیس یونامی، یک راه کار برای جابجایی بی خطر و امن ساکنان کمپ اشرف به لیبرتی در دستور است. ما از ابراز آمادگی مجاهدین برای همکاری با توافق استقبال میکنیم به خصوص این اعلام آنها که آماده هستند اولین ۴۰۰ نفر را به کمپ لیبرتی منتقل کنند. ما از آمادگی رهبری آنها در پاریس برای شرکت در این پروسه قوت قلب گرفتهایم. مجاهدین از دخالت و توجه کامل سفیر جفری درسفارت آمریکا در بغداد وعلاقه قوی وزیر کلینتون و افراد مهم دیگری در دولت ایالات متحده برخوردار بودند. دانیل فرید مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد که ساکنان کمپ اشرف از کمپ اشرف به کمپ لیبرتی که قبلا تاسیسات ارتش ایالات متحده آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد بود منتقل میشوند. کمیساریای عالی پناهندگان – به قید فوریت- پروسه بررسی استاتوی پناهندگی آنها را شروع میکند. سازمان ملل ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته کمپ لیبرتی رامانیتور میکند. علاوه برآن، سفارت آمریکا در بغداد نیز بازدید های نوبه ای انجام می دهد تا به طور حضوری نظارت کند. دولت عراق در یادداشت همکاری توافق کرده است که امنیت و حفاظت ساکنان درکمپ لیبرتی را تامین کند و از بازگرداندن اجباری ساکنان کمپ اشرف/ و کمپ لیبرتی خودداری کند.

باراک اوباما قانون تحریم علیه رژیم ایران را امضاء کرد
خبرگزاری فرانسه ۳۱دسامبر گزارش داد: باراک اوباما رئیسجمهور آمریکا روز شنبه تحریمهای جدید شدید را با هدف بانک مرکزی ایران و بخش مالی در اقدامی که احتمالاً خشونت بین واشنگتن و تهران را تعمیق خواهد نمود، امضا کرد. این مصوبات که بهمنظور فشار آوردن به جمهوری اسلامی بهخاطر برنامه هستهیی آن میباشد، شامل بودجه دفاعی ۶۶۲میلیارد دلاری میباشد که مقامات گفتند اوباما با وجود ملاحظاتی که در مورد تأثیرات آن بر سیاست ایران و بازداشت مظنونان تروریستی داشت، امضا نمود. در همین رابطه دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای به تاریخ 31 دسامبر = 10 دیماه از تشدید تحریمها علیه رژیم ایران و بویژه بانک مرکزی و فراخوان به تحریم نفتی استقبال کرد و افزود: تحریمها در مورد این رژیم ضروری است اما جواب بمب اتمی نیست. تنها راه تضمین صلح و امنیت بین المللی، سرنگونی این رژیم و استقرار یک ایران دموکراتیک و غیر اتمی است.

استان کبک کانادا قصد اعمال جدیدترین تحریمها را علیه رژیم ایران دارد
به گزارش خبرگزاری فرانسه ۶دی، درنوامبر گذشته، کانادا، سومین دور از تحریم های خود را علیه رژیم ایران اعمال نمود. این تحریم ها تمامی معاملات با رژیم ایران را هدف قرار میدهند. بنابه اظهار نظر یک وکیل از مونترال، قانون مزبور بهطور موثری، حتی ایرانیانی که در پی مهاجرت به کانادا هستند را از ارسال وجه به اینکشور منع کرده و اجازه نمیدهد که آنها حساب بانکی در کانادا باز کنند. 

برغم تهديد به بستن تنگه هرمز، اتحاديه اروپا تحريمها عليه رژیم ايران را پيش خواهد برد
خبرگزاری فرانسه، 28دسامبر گزارش داد: روز چهارشنبه، بعد از اين که تهران در واکنش به اقدامات غرب، تهديد به بستن يک کانال حياتی حمل ونقل نفت کرد، ميشل من، سخنگوی کاترين اشتون گفت، ”اتحاديه اروپا در حال بررسی دور جديدی از تحريمها عليه ايران است و ما به اين کار ادامه می دهيم“. او با اشاره به جلسه بعدی وزرای خارجه اتحاديه اروپا در بروکسل گفت، ”ما انتظار داريم که اين تصميم در 30ژانويه، توسط شورای روابط خارجی اتخاذ شود“. خبرگزاری فرانسه افزود: محمدرضا رحيمی، معاون رئيس جمهور ايران روز سه شنبه هشدار داده بود که اگر غرب تحريمهای خود عليه ايران بر سر برنامه اتميش را گسترش دهد، ”يک قطره نفت هم از تنگه هرمز عبور نخواهد کرد“. آمريکا و 27 کشور اتحاديه اروپا در حال بررسی تحريمهای جديدی هستند که بخشهای نفت و مالی ايران را هدف قرار می دهند. در همین رابطه و بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، يک فرمانده سپاه پاسداران طی اظهاراتی که به نظر می رسد عقب نشينی از تهديدات قبلی است گفت، صحبت از بستن تنگه هرمز، بحثی مربوط به گذشته است. ايران استراتژيهای کلی ديگری برای واکنش به هر تهاجم غرب دارد.

نوجوانی از اعدام نجات یافت ولی حکم اعدام یک نوجوان دیگر صادر شد
خبرگزاری هرانا گزارش داد،  یک نوجوان که هنگام بازی، دوست خود را به قتل رسانده بود از اعدام نجات یافت. این نوجوان که فرشید. ش نام دارد ۱۸ ماه پیش به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شده بود. با گذشت اولیایی دم از قصاص وی، فرشید پس از ۱۸ ماه حبس از اعدام نجات یافت. از سوی دیگر یک نوجوان شیرازی به نام رضا بنیادی که در سن ۱۶ سالگی مرتکب قتل عمد شده است از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده است. رضا بنیادی متهم به قتل عمد هم اکنون در انتظار اجرای حکم اعدام در زندان شیراز بسر می برد. 

زندانی سیاسی بهروز جاوید تهرانی آزاد شد
بهروز جاوید تهرانی زندانی سیاسی سر انجام پس از هفت سال حبس از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. بهروز جاوید تهرانی که سابقه بازداشتدر اعتراضات دانشجویی ۱۸ تیر سال ۷۸، و تجمع مقابل سازمان ملل در سال ۸۳ در دفاع از زندانیان سیاسی را دارد آخرین بار در سال ۱۳۸۴ به اتهام ارتباط با گروههای معاند نظام بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی حداد (حسن زارع دهنوی) بدون داشتن وکیل محاکمه و در مجموع به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. وی در ‌‌نهایت و در آخرین پرونده خود از سوی دادگاه تجدید نظر به چهار سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که حکم شلاق در مورد این زندانی سال گذشته به اجرا درآمد. بهروز جاوید تهرانی که از سن ۱۹ سالگی همواره در بازداشتگاههای مختلف کشور حضور داشته است در مجموع ۱۱ سال از عمر خود را در زندانهای رژیم بدون مرخصی سپری کرده بود. دستگاه امنیتی در آخرین اقدام خود سعی داشت وی را مجددا به دلیل انتشار فیلمی ازمحسن دکمه چی زندانی سیاسی مبتلا به سرطان به حبس تعزیری محکوم کند، اما جاوید تهرانی از اتهامات وارده تبرئه و مصادف با روز تولد خود از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

حضور منشي زن در ادارات، ممنوع  شد


آژانس ايران خبر گزارش داد: دولت احمدي  نژاد در يك  طرح جديد ديگر در مقابل زنان، به دستگاههاي اجرايي ابلاغ كرده است كه از اين پس، ادارات دولتي و خصوصي حق داشتن منشي زن را ندارند. این منبع افزود: بهانه اجراي چنين طرحي از سوي دولت، پاسداشت عفت و حجاب عمومی عنوان شده است! گفته می شود این طرح پس از اجرای آزمایشی در ادارات دولتی و حکومتی، در شرکت ها و ادارات خصوصی نیز باید اجرا گردد. قرار است در نیروی انتظامی برای سرکشی به شرکت ها و ادارات خصوصی، بخشی برای سرکشی و بازدید از شرکتها راه اندازی شود و هرشرکت و اداره ای که منشی زن استخدام کرده باشد با آن برخورد كنند. در ادارات دولتی نیز مسئولان حراست وظیفه رسیدگی به این کار را برعهده دارند.