صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۸، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


دولت عراق در برابر راه حل مسالمت آمیز انتقال ساکنین اشرف به کمپ لیبرتی، کارشکنی می کند
بر اساس گزارش سایت همبستگی ملی، لرد کوربت رئیس کمیته پارلمانی بریتانیایی برای آزادی ایران درنامه یی خطاب  به مارتین کوبلر نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد و رئیس یونامی درعراق، ضمن ابراز نگرانی از برخی تحولات مربوط به نقض حقوق ساکنان اشرف، نوشت:بیش از ۱۵۰ عضو از هردو مجلس بریتانیا عضو کمیته ما هستند. بنابراین، بخش بزرگی از پارلمان بریتانیا از تحولات اخیر عمیقا نگران است. وی افزود: خانم مریم رجوی اخیرا با صدور بیانیه ای اعلام کرد ۴۰۰ تن از ساکنان کمپ اشرف آماده اند با اموال شان به کمپ لیبرتی بروند. ولی ما اخیر با حیرت بسیار مطلع شدیم درحالیکه ما به حل بحران نزدیک هستیم، دولت عراق کارشکنی میکند و اجازه نمیدهد ساکنان اشرف اموالشان را با خود ببرند. لرد کوربت اضافه کرد: ضروری است که سازمان ملل متحد بر روی این موضوع متمرکز شود که دولت عراق به این شهروندان اجازه بدهد اموالشان را باخودشان به کمپ لیبرتی ببرند. زیرا بسیار شرم آور است که دولت عراق دراولین قدم، این پروسه را مختل کند. ما تحولات را روزانه زیر نظر داریم و اجازه نمی دهیم دولت عراق در این پروسه کارشکنی کند. ساکنان اشرف از حمایت کامل ما برخوردارند. از سوی دیگر کميته بين المللی حقوقدانان در دفاع از اشرف نسبت به بازی تلخ دولت عراق با يونامی برای زندانی کردن ساکنان اشرف هشدار داد و خواهان دیدار از محل جدید شد و از آمریکا، ملل متحد و اتحادیه اروپا و بویژه از گروه کار بازداشتهای خودسرانه خواست قبل از انتقال ساکنین اشرف به لیبرتی، محل را بازدید و چک کنند. کمیته بین المللی حقوقدانان به موکلان خود در اشرف همچنین خاطرنشان کرد که بدون بازديد قبلی وکلا از محل و بدون دريافت تأييديه انطباق آن با نرمهای ملل متحد، نبايد به محل جديد بروند. دولت عراق در دادن اجازه بازدید از کمپ لیبرتی قبل از ورود 400 تن از ساکنین اشرف کارشکنی می کند.  

اتحادیه اروپا اعدام ها در ایران را محکوم کرد
سایت همبستگی ملی خبر داد: کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی با صدور بیانیه ای ۱۵دی، اعلام کرد: من عمیقاً نسبت به‌شمار اعدامها در ایران در سال ۲۰۱۱ نگران هستم. این  روند، بر خلاف مسیر جهانشمول موجود در جهت حذف مجازات اعدام است. بنا بر گزارشها، شمار اعدامهای سال گذشته در ایران، بالاترین تعداد در تاریخ معاصر می‌باشد. در سال ۲۰۱۱، صدها نفر، بعد از محاکمات بسیار ناعادلانه اعدام شدند. اعدام آنها بدون حق فرجام‌خواهی و به‌ خاطر جرایمی صورت گرفت که طبق قوانین بین‌المللی نباید منجر به اعدام آنها می‌شد. اتحادیه اروپا، از رژیم ایران، می‌خواهد اعدام آنهایی را که در صف مجازات اعدام هستند متوقف کند.   

22 زندانی قزل حصار در زندان اوین بطور مخفیانه اعدام شدند
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران روز سه شنبه 13 دیماه خبر از کشتار دست جمعی 22 تن از زندانیان واحد 2 زندان قزل حصار کرج که به سلولهای انفرادی زندان اوین منتقل شده بودند، داد. این منبع اسامی 13 تن از آنان را در اطلاعیه خود اعلام نموده است که بر اساس این اطلاعیه یکی از قربانیان به نام غلامرضا فاروغ بابل زهی از شهروندان افغانستان و 28 ساله بوده است. همچنین به تازگی چندین تن به اتهام قاچاق مواد مخدر در کرمان، کرمانشاه، زنجان، ورامین و سمنان اعدام شدند. 


فاطمه خردمند، روزنامه نگار بازداشت و عسل اسماعیل زاده به 4 ماه حبس تعزیری و 8 ماه حبس تعلیقی محکوم شد
خانه حقوق بشر ایران اعلام نمود که فاطمه خردمند، روزنامهنگار و همسر مسعود لواسانی روزنامه‌‌نگاری که به تازگی پس از دوران محکومیت 2 ساله خود از زندان آزاد شده، شب گذشته و با ورود ماموران امنیتی که خود را ماموران دادستانی معرفی کرده بودند، فاطمه خردمند را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند و وسائل شخصی و کامپوتر وی را نیز ضبط کردند. فاطمه خردمند روزنامهنگار و دانش آموخته رشته روزنامهنگاری دانشگاه آزاد تهران مرکز است. بنا به گزارش هرانا صبح روز گذشته دستگاه قضایی "عسل اسماعیلزاده"، فعال سیاسی را به یک سال حبس محکوم کرد. بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از تهران، روز  ۱۷ دی ماه شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران عسل اسماعیلزاده را به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی" به تحمل چهار ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم نموده است. وی چندی پیش به همراه پیمان عارف و شررکنور تبریزی در بهشت زهرا و به جرم فاتحه خوانی بر مزار ندا آقا سلطان دستگیر شده بود. خانم اسماعیلزاده همچنین ۱۱ اردیبهشتماه سال جاری در حین بازگشت به منزل توسط نیروهای موسوم به لباس شخصی بازداشت شده بود و مدت ۳۱ روز در سلول انفرادی بند ۲۰۹ به سر برد و یازدهم خرداد ماه با قرار وثیقه یکصد میلیون تومانی به طور موقت آزاد شده بود.
  
کارگران ذوب آهن ملایر، اقدام به یک اعتصاب 24 ساعته کردند
بنا به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، جمعي از كارگران ذوب فولاد ملاير به دليل عدم پرداخت شش ماه از حقوقشان دست به اعتصابي 24 ساعته زدند. این منبع حکومتی افزود: درحالیکه منابع ایلنا در همدان از اعتصاب این کارگران خبر می دهند، مدیر این کارخانه اعتصاب کارگران را تکذیب کرد و گفت: مشکل کوچکی بود که با صحبت با کارگران حل شد و قرار شد حقوق معوقع آنان به صورت هفتگی پرداخت شود.

کارگران کارخانه کاشی گیلانا و کشت و صنعت شمال دست به اعتراض و اعتصاب زدند
تعداد زیادی از کارگران کشت و صنعت شمال که بیش از 7 ماه است حقوق دریافت نکرده اند با تجمع در فرمانداری میاندرود، خواستار رسیدگی به وضعیت تعطیلی این کارخانه شدند. به گزارش هرانا۱۴دی، کارخانه کشت و صنعت شمال بهعنوان بزرگترین واحد تولیدکننده روغن مایع و نباتی خاورمیانه که در مازندران واقع است، هفتههاست که بهدلیل پرونده مالی سرمایهگذار اصلی آن با تعطیلی مواجه شده است که بر اثر آن کارگران بیکار و همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند. در خبری دیگر عصر روز چهارشنبه ۱۴ دی تعداد بسیاری از فعالان ارزی در بازار بزرگ تهران در اعتراض به  عملکرد دولت و بانک مرکزی در مورد نرخ ارز و خرید و فروش ارز، دست به تجمع اعتراضی زدند. طی هفته جاری و پس از تحریم بانک مرکزی از سوی دولت آمریکا، بازار ارز ایران به ویژه دلار با نوسان بسیار همراه بود. بانک مرکزی و دولت، بازار خرید و فروش ارز را در بازار محدود کرده است بنحوی که میزان خرید ارز مسافرتی را حدود ۱۰۰۰ دلار کاهش داد. نوسان بازار ارز موجب شد تا روز چهارشنبه قیمت دلار به مرز ۱۴۰۰ تومان سقوط کند. به همین دلیل فعالان بازار ارز و دلار با گرد هم آمدن و تجمع اعتراضی در بازار بزرگ تهران نسبت به این قدام دولت وبانک مرکزی واکنش نشان دهند. از سوی دیگر همزمان با بحران سقوط ارزش ریال و افزایش افسارگسیخته قیمت ارز، بهمنی رئیس کل بانک مرکزی رژیم تهدید به استعفا کرد.

ایادی رژيم به دستفروشان در صادقيه حمله کردند
سایت مجاهدین خلق نوشت که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته مأموران شهرداری صادقيه در تهران به دستفروشان حمله کردند. با مقاومت دستفروشان مأموران نيروی انتظامی وارد شدند و به ضرب وشتم آنان پرداختند. این منبع گفت که بنا به گزارشهای دريافتی 3 تن از دستفروشان دستگير شده و به پاسگاه صادقيه منتقل گرديدند. مأموران حکومتی اجناس دستفروشان را نیز با خود بردند.


بازار پارچه فروشان تعطیل شد
بر اساس اخبار منتشر شده بيش از 40 درصد از مغازه های پارچه فروشی در بازار تهران، به دليل کسادی کسب و کار بسته، و به سراغ کارهای ديگر رفته اند. يکی از بازاريان می گوید خريد و فروشی وجود ندارد. مخصوصاً که دلار تا قيمت 1800 تومان بالارفته و کسی قدرت خريد ندارد.
رژيم به روی آوردن پزشکان به شغل آزاد در اثر فشار يارانه ها اعتراف کرد
بر اساس گزارش رسانه های حکومتی ايرج خسرونيا، رئيس جامعه پزشکان متخصص اعتراف کرد که بر اثر اجرای هدفمندی يارانه ها، تعدادی از پزشکان به سراغ ساختمان سازی، موبايل فروشی و گاهی اوقات مسافرکشی می روند. ... زيرا هزينه بخش سلامت، افزايش يافته به طوريکه برخی از پزشکان توانايی تأمين هزينه های مطب شان را ندارند. ... بریتانیا به رژیم ایران نسبت به سد کردن تنگه هرمز اخطار داد
ديلی تلگراف چاپ لندن نوشت: بريتانيا يک اخطار قوی به رژيم ايران داد و گفت با هرگونه تلاشی برای سد کردن تنگه هرمز با نيروی نظامی برخورد خواهد شد. فيليپ هاموند وزير دفاع انگلستان اعلام کرد ما بخشی جدائی ناپذير از نيروی دريايی مستقر در خليج فارس هستيم و يکی از ماموريتهای اين نيروی رزمی، اطمينان حاصل کردن از باز ماندن مسير کشتيرانی است. هرگونه تلاشی برای بستن تنگه هرمز غيرقانونی خواهد بود و لازم است ما يک پيام بسيار روشن برای رژيم ايران بفرستيم که ما مصمم به باز نگه داشتن تنگه هستيم. وی که از واشنگتن ديدار می کرد، گفت ما در گذشته نيز از اين نوع تهديدات از جانب رژيم ايران شنيده بوديم، اما رژيم ايران نبايد هيچ گونه اشتباه محاسبه ای درباره اهميت آن داشته باشد که جامعه بين المللی برای باز نگه داشتن تنگه هرمز متحد است.