صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۲۲، ۱۳۹۰

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

۱۰نفر در تظاهرات جمعی از مردم در میدان ولی‌عصر تهران، دستگیر شدند

سایت مجاهدین خلق گزارش داد: به گزارش دریافتی از تهران جمعی از مردم در میدان ولی‌عصر تظاهرات کردند. این منبع گفت: مأموران رژیم در وحشت از گسترش این تظاهرات به مردم یورش بردند و 10 نفر را دستگیر کردند. از سوی دیگر و به گزارش فعالین حقوق بشر و دموکراسی در ایران، ۲۱خرداد۱۳۹۰، از حوالی ساعت ۲۲ مردم در مناطق مختلف تهران بر روی پشت‌ بامها، بالکنها و در مواردی در خیابانها اقدام به‌سر دادن ندای الله اکبر و شعارهایی مانند؛ مرگ بر دیکتاتور و خامنه‌ای بدونه به ‌زودی سرنگونه نمودند. اعتراضات شبانه در نقاط مختلف تهران از جمله نقاط مرکزی تهران، سعادت آباد، فرح زاد، فلکه‌ی اول تهران پارس و حکیمیه را می‌توان نام برد. مردم تهران در فلکه‌ اول تهران پارس و حکیمیه به خیابانها آمدند و با تشکیل دسته‌های مختلف اقدام به‌سر دادن شعارهایی مانند "خامنه‌ای بدونه به‌زودی سرنگونه" و "مرگ بر دیکتاتور" نمودند. شدت شعارها در این منطقه نسبت به نقاط دیگر تهران بیشتر بود. نیروهای موتورسوار در خیابانهای تهران گشت می‌زدند و سعی در ایجاد رعب و وحشت داشتند ولی در هر نقطه‌ای که نیروهای سرکوبگر حاضر می‌شدند شدت شعارها بالا می‌گرفت. در فرح زاد نیروهای موتوری در نقاط مختلف آن حضور داشتند.

سه تن از زندانیان سیاسی کرد زندان گوهردشت کرج همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه می دهند

آنها در اعتراض به انتقال خود به بند زندانیان خطرناک دست به اعتصاب غذا زده‌اند و تهدید کرده‌اند در صورت عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان به اعتصاب‌غذای نامحدود دست خواهند زد. مسئولین زندان تاکنون نسبت به این اعتصاب غذا بی‌اعتنایی کرده اند.

رضا هدی صابر در پی اعتصاب غذا در زندان، به شهادت رسید

به گزارش خبرگزاری فرانسه ۲۲ خرداد، رضا هدی صابر روز جمعه به دلیل عارضه قلبی از زندان اوین به بیمارستان مدرس منتقل شد و دیروز رگهای مسدود شده قلبش توسط پزشکان گشوده شده، اما سنگینی آسیب‌های قلبی ناشی از اعتصاب غذا چنان بود که وی نتوانست ادامه حیات دهد. خواهر هدی صابر، جسد وی را شناسایی کرده و خبر فوت را تایید کرد. دوستان و نزدیکان هدی صابر به محض شنیدن خبر شهادت وی، خود را بیمارستان رسانده و در اطراف بیمارستان تجمع کرده اند. لازم به ذکر است که رضا هدی صابر، از روزنامه نگاران ملی-مذهبی بود که در بند 350 زندان اوین بسر می برد. وی در اعتراض به قتل هاله سحابی همراه با شش تن دیگر از زندانیان سیاسی بند 350 زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده بودند. آنها خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی این جنایت شدند.

یکی دیگر از مجروحان اردوگاه اشرف، بدلیل ممانعتهای پزشکی به شهادت رسید

سایت همبستگی ملی 22 خرداد خبر داد: منصور حاجیان از مجروحان حمله نیروهای مالکی به اشرف در ۱۹فروردین، پس از دو ماه، بدلیل ممانعتها از معالجات ضروری پزشکی و کارشکنیهای کمیته سرکوب اشرف در نخست‌وزیری عراق، صبح روز ۲۱خرداد، در بیمارستانی در بغداد به شهادت رسید. خانم رجوی در پیامی بر این نکته تاکید کرد که چنانچه محاصره پزشکی از سوی کمیته سرکوب اشرف و بی‌اعتنایی به تمامی هشدارها برای دسترسی مجروحان به معالجات ضروری در کار نبود، جان وی نجات می‌یافت و این حقیقت را تحقیقات مستقل بین‌المللی بیشتر روشن خواهد کرد. بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 21 خرداد، منصور حاجیان سی و ششمین فردی است که در جریان حمله 19 فروردین نیروهای عراقی به ساکنین غیر مسلح اشرف، جان خود را از دست می دهد. وی 52 ساله بود. از سوی دیگر هیات عالیرتبه کنگره آمریکا طی کنفرانسی دربغداد ممانعت مالکی از دیدار نمایندگان از اشرف را افشا کرد. تلویزیون الحره دراینباره گفت: دولت عراق از دیدار یک هیأت از کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا از قرارگاه اشرف به منظور کشف حقایق در مورد کشته شدن دهها تن از افراد این قرارگاه و مجروح شدن بسیاری دیگر، جلوگیری به عمل آورد.

جوانان در جریان مسابقه فوتبال در بندرانزلی، دست به یک حرکت اعتراض زدند

بر اساس فیلمی که از اعتراض جوانان معترض در جریان مسابقه فوتبال بین پرسپولیس و ملوان در بندرانزلی، در روز جمعه بر روی اینترنت گذاشته شده، جوانان معترض در جریان این مسابقه صندلیهای ورزشگاه را شکسته و آنها را به درون زمین فوتبال پرتاب می کردند. جوانان همچنین نارنجک دستی پرتاب می کردند.

در اعتراض به عدم پرداخت ۲۰ماه حقوق، کارگران مخابرات راه دور شیراز اقدام به تجمع اعتراضی نمودند

روز شنبه حدود 400تن از کارگران مخابرات راه دور در خیابان بریجستون شیراز تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن 20ماه حقوق عقب‌افتاده خود تجمع کردند. معترضان پلاکاردی با خود حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود ”حق کارگران مخابرات راه دور را بدهید".

کشاورزان روستاهای حاشیه زاینده‌رود در مقابل استانداری رژیم در اصفهان، تجمع اعتراضی برپا کردند

این اعتراض به‌دنبال ساختن یک تونل بر روی رودخانه زاینده‌رود توسط رژیم و انتقال آب آن برای مصارف سایتهای اتمی صورت گرفت، امری که باعث بی ‌آبی کشاورزان شده است.

کارگران شهرداری شاهین شهر اصفهان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان تجمع اعتراضی برگزار کردند

کارگران شهرداری شاهین شهر اصفهان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان تجمع اعتراضی برگزار کردند و علیه کارگزاران رژیم شعار دادند. این تجمع در مقابل ساختمان شهرداری شاهین شهر صورت گرفت.

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌یی وضعیت حقوق‌بشر در ایران را رقت‌بار خواند

در آستانه سالگرد قیام سراسری مردم ایران، سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ یی اعلام داشت با گذشت دو سال از انتخابات مخدوش دوازده ژوئن 2009… وضعیت حقوق‌بشر در ایران همچنان رقت‌بار است. اعتراضات مسالمت‌آمیز کماکان به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به خشونت کشیده شده و دستگیریها در مقیاس هزاران نفر ادامه دارد. بسیاری از زندانیان یا زیر شکنجه قرار دارند، یا با آنها بدرفتاری می‌شود. جو زندانها خشونت‌آمیز است و صدها نفر در دادگاههای ناعادلانه جمهوری اسلامی یا به زندان محکوم شده، یا به دست جوخه‌های اعدام سپرده می‌شوند.

سرکرده پلیس آگاهی قم از یورش به منازل و دستگیری ۱۵۰نفر خبر داد

به گزارش خبرگزاری وابسته به وزارت اطلاعات رژیم، پاسدار جعفر حسینی سرکرده پلیس آگاهی قم این اقدام را بخشی از «اجرای طرح ضربتی ارتقای امنیت اجتماعی» ذکر کرد و گفت: «این طرح در بخشهای امنیت اجتماعی و اخلاقی، مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از جرایم اجرا شد که در نتیجه آن ۱۵۰ نفر از متهمان دستگیر شدند. وی افزود: «در بین دستگیر‌شدگان تعداد زیادی از اراذل و اوباش که تحت تعقیب بودند نیز وجود دارد. اما در میان بازداشت‌شدگان حضور یک زن مسن گزارش شده است.

بیش از ۴۰ نفر از جناح احمدی نژاد ـ مشایی دستگیر شده اند

سایت همبستگی ملی در خبری نوشت: "بنا به گزارشهاي محرمانه از وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران، درگيري باند خامنه اي و باند پاسدار احمدي نژاد ادامه دارد. تعدادي از طرفداران پاسدار احمدي نژاد و حلقه نزديك او دستگير شدند. اختلافها به صفوف سپاه هم كشيده شده است." همبستگی ملی افزود: در قسمتی از گزارشی که از طرف وزارت اطلاعات به دفتر خامنه ای ارسال شده آمده است: ....همه اعضای جریان انحرافی در بخش اقتصاد و رسانه یی شناسائی شده اند». در گزارش وزارت اطلاعات به دفتر خامنه ای همینطور گفته شده: مشائی طی چند سال گذشته بیش از ۱۲۰ سفر خارجی داشته است که در بیش از ۹۰ سفر آن، نماینده وزارت خارجه حضور نداشته است و از جزئیات این سفرها هیچ خبری در دست نیست. حتی نهادهای امنیتی نیز گزارشی از این سفرها ندارند....». بعد از دستگیری اطرافیان احمدی نژاد ـ مشایی، اختلاف احمدی نژاد با جعفری سرکرده سپاه پاسداران بالا گرفته است، طوری که جعفری حتی در رژه روز ارتش هم شرکت نکرد. متعاقباً پاسدار احمدی نژاد در خواست دیدار با جعفری فرمانده سپاه کرده که جعفری این درخواست را رد می کند احمدی نژاد موضوع را با دفتر خامنه ای درمیان می گذارد که با وساطت دفتر خامنه ای، پاسدار جعفری با احمدی نژاد ملاقات می کند. احمدی نژاد از فرمانده سپاه آزادی زندانیان باند خود از جمله عباس غفاری را که توسط اطلاعات سپاه دستگیر شده، درخواست میکند ولی جعفری با این درخواست احمدی نژاد مخالف میکند. پاسدار جعفری فیلم بازجویی های برخی از رمالان و جن گیرهای مرتبط با احمدی نژاد را به دفتر خامنه ای ارسال می کند. دفتر خامنه ای پس از دیدن فیلم ها به وزارت اطلاعات و سپاه اعلام می کند: «....مصالح کلی نظام این است که احمدی نژاد را حفظ کنیم موضوع احمدی نژاد را از این پرونده ها حذف کنید و در رسانه ها هم مطرح نشود». یکی از رمالان بازداشت شده آخوندی به نام عباس غفاری می باشد که در قسمتی از فیلم بازجویی درباره سحر وجادوی خود گفته است که :.... قلاده ای به گردن احمدی نژاد انداخته است که فقط عباس غفاری و یکی از نفرات وی به نام محققی م یتوانند این قلاده را بردارند به شرطی که خامنه ای مستقیما این کار را درخواست بکند». در مقابل دستگیریها و بازجوییها توسط وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران، باند احمدی نژاد ـ مشایی تحرکات خود را در وزارت اطلاعات تشدید کرده و قصد دارند پروندهای دزدی وغارت باند مصلحی را افشا کنند.

******

روز شنبه 11 ژوئن مراسم یادبودی در شهر تورنتوی کانادا به یاد محمد و عبدالله فتحی که روز 27 اردیبهشت در زندان دستگرد اصفهان اعدام شدند، برگزار گردید. در این مراسم پدر و مادر برادران فتحی نیز بصورت تلفنی در جمع حضور یافتند و همچنین خانم مهوش علاسوندی مادر محمد و عبدالله، پیامی برای حاضران فرستاد. وی در فراخوانی از روز 30 خرداد تا 7 تیر را به هفته "نه به اعدام" نام نهاد و از حضار خواست تا در این روز به فعالیت و روشنگری در این زمینه بپردازند. رادیو ایرآوا روز یکشنبه با ایشان گفتگویی زنده داشت که در قسمت مصاحبه به محض اینکه آماده شد، می توانید به آن گوش دهید.