صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۲۸، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

مردم در روز عاشورا با ماموران حکومتی درگیر شدند

بنا‌به گزارشهای منتشر شده بیش از صد و پنجاه نفر از مردم در مراسم عاشورا در خیابان جنت آباد تهران با ماموران نیروی انتظامی درگیر شدند. در میدان امام حسین تهران مردم به دستگیری سه تن توسط مأموران حکومتی اعتراض کردند. در ساعت ۲۱ شب عاشورا در میدان انقلاب مردم با ماموران انتظامی که ۴ دختر ۲۰ تا ۲۵ ساله را به بهانه بدحجابی دستگیر کرده بودند، به مقابله برخاسته و شعار "انتظامی برو گمشو" سر دادند. در ساعت ۱۹۳۰ شب عاشورا در میدان ونک، مردم و جوانان ماموران انتظامی ای را که اطلاعیه‌های پخش شده توسط یک مینی‌بوس را جمع‌آوری می‌کردند هو کرده و شعار انتظامی برو گمشو سر دادند. دراین اطلاعیه‌ها که از طرف کمیته دانشجویان دانشگاه تهران بود، به تظاهرات عاشورا از میدان امام حسین در ساعت ۹۳۰ فراخوان داده شده بود. در تهران 25 آذر، در خیابان اسکندری جنوبی بین مأموران انتظامی و مردم معترض درگیری روی داد که در این درگیری مأموران پا به فرار گذاشتند و یک موتور سیکلت آنها به دست مردم افتاد. درگیری مردم با نیروهای حکومتی فقط به تهران ختم نشد و بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران این درگیریها به شهرهای دیگر هم کشیده شدند.

در اصفهان، مراسم عزاداری مردم اصفهان در شب عاشورا مورد حمله ماموران بسیجی قرار گرفت، مردم متقابلا با شعارهای «مرگ بر دیکتاتور»، «ابوالفضل علمدار خامنه‌ای را بردار» به مقابله برخاستند. بلافاصله چندین ماشین نیروی انتظامی وارد صحنه شد و دست‌کم ده نفر از مردم دستگیر شدند. یک دختر۲۳ ساله که به‌شدت مضروب شده به بیمارستان منتقل شد.

در ورامین، مردم، چلچراغی را که عکس خامنه‌ای و خمینی بر آن نصب شده بود، شکستند و عکسهای آنان را پاره کردند. در ساعت ۲۱ نیز دسته‌یی از ماموران که به خیابان آمده بودند، توسط مردم کتک خوردند.

در رشت، به هنگام شب، مردم در خیابان طالقانی با ماموران اطلاعات رژیم که به بهانه بدحجابی مزاحم چندتن از زنان شده بودند، با شعار «مرگ بر دیکتاتور» درگیر شدند. سه تن از مردم زخمی‌شدند. یک مامور توسط مردم کتک خورد.

در شهرکرد، هیأت عزاداری دراویش که عکسهایی از بزرگان خود را در دست داشتند مورد حمله نیروی انتظامی قرار گرفتند.

ویروس آنفولانزای خوکی در زندان گوهردشت، شیوع پیدا کرده است

بر اثر شیوع ویروس آنفولانزای خوکی در زندان گوهردشت کرج تعداد زیادی از زندانیان به این ویروس مبتلا شدند. گفته می شود بر تعداد بیماران مبتلا به این ویروس هر روز افزوده می‌شود، اما رژیم تا به‌حال اقدامات لازم را برای جلوگیری از شیوع این ویروس انجام نداده است.

نسرین ستوده در اعتصاب غذای خشک بسر می برد

بر اساس گزارش تایمز به قلم مارتین فلچر، نسرین ستوده ۱۰۵روز را در زندان انفرادی به‌سر برده و به‌دلیل اعتصاب‌غذا آنقدر ضعیف است که به سختی می‌تواند محکومیتش را به پایان برساند. با این وجود، این وکیل ایرانی برجسته حقوق‌بشر، یک بیانیه مقاومت از سلول خود منتشر کرده است. او در پیامی که از طریق همسر وی، رضا خندان، از زندان بدنام اوین در تهران ارسال شده بود به تایمز گفت، ”اگر قرار است به جهنم بروید، مثل یک مرد بروید. بگذار به من محکومیت سختی بدهند، زیرا این باعث افتخار است. “ آقای خندان، که به‌خاطر صحبت با یک خبرنگار خارجی احتمال دارد مورد انتقام جویی قرار گیرد، گفت که او به همسرش افتخار می‌کند و از موضع وی حمایت می‌کند، و قیمتش هر چه می‌خواهد باشد. او گفت، ”من شدیداً نگران جان او هستم، ولی نمی‌دانم برای نجات جانش چه کاری از دستم بر می‌آید. “ … نسرین ستوده تقریباً از هرگونه رابطه با وکیل و خانواده‌اش منع شده، و حتی اجازه نیافت در مراسم خاکسپاری پدرش حضور یابد… خانم ستوده در یک تماس نادر تلفنی، این پیام به تایمز را، به همسر خود داد. او گفت، ”صدای او میلرزید و شدیداً ضعیف بود. او باید برای به اتمام رساندن جملاتش تمام انرژی اش را به‌کار می‌گرفت. “

حکم مجدد سنگسار برای یک زن و مرد، صادر شد
خبرگزاری هرانا گزارش داد: حکم سنگسار دو متهم يک پرونده به اتهام زنای محصنه پس از اعلام نقص از سوی دیوان عالی کشور در شعبه هم ارز مجددا به سنگسار محکوم شدند. این منبع ادامه داد: "ولی جانفشانی" و"ساریه عبادی" پيشتر از سوی دادسرای عمومی شهر اروميه به اتهام زنای محصنه به سنگسار محکوم شده و این حکم از سوی شعبه 12 دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی تائید شده بود که پس از ارجاع به دیوان عالی کشور ابتدا مورد تائید و سپس با نقض پرونده به شعبه هم ارز ارجاع شده بود. هر دو متهم این پرونده از سال 87 در زندان مرکزی اروميه به سر می برند،علاوه بر پروسه مبهم قضايی اين حکم در حالی مجددا صادر می شود که متهمان فاقد وکيل مدافع منتخب و امکان دفاع از خود را در هیچ یک از مراحل قضایی نداشته اند. هرانا اضافه کرد: صدور احکام سنگسار در ايران يکی از موارد برجسته اعتراضی مدافعان حقوق بشر محسوب می شود که علاوه بر موضوع سلب حيات بسياری آن را نوعی شکنجه مرگ آور می خوانند.

۴ کمپانی بین‌المللی به معاملات خود با رژیم ایران پایان دادند

استیو پویزنر کمیسر بیمه ایالتی کالیفرنیا اعلام کرد: ۴ کمپانی بین‌المللی که در زمینه نفت فعالیت می‌کنند، به معاملات خود با رژیم ایران پایان دادند. عدم سرمایه‌گذاری این کمپانی‌ها در کالیفرنیا، خود گواه بر این است که فشارهای اقتصادی روی رژیم ایران تأثیرگذار بوده است. ۴ کمپانی عبارتند از: رویال داچ شل و اینترنشنال فاینانس از هلند، توتال از فرانسه و رپسول از اسپانیا.

شورای امنیت محدودیتهای عراق را کاهش داد

شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد در جلسه روز چهارشنبه خود به اتفاق آراء ممنوعیت فعالیتهای اتمی مسالمیت آمیز عراق و برنامه نفت در مقابل غذا در عراق را لغو کرد. شورای امنیت هم‌چنین مصونیت عراق در رابطه با غرامت جنگی مربوط به جنگ کویت را تا ژوئیه آینده تمدید کرد.

حذف یارانه‌ها از یکشنبه اجرا می‌شود

پس از ماهها، سرانجام روز شنبه ۲۷ آذر، احمدی‌نژاد از تلویزیون رژیم اعلام کرد که «قانون هدفمند‌کردن یارانه‌ها» از فردا یعنی یکشنبه اجرا می‌شود. احمدی‌نژاد مدعی شد که رفاه در ایران معادل متوسط رفاه در جهان است و گفت مردم ایران در مصرف انرژی اسراف می‌کنند. پاسدار احمدی‌نژاد همچنین گفت درآمد ناشی صرفه‌جویی سوخت به جیب مردم بر می‌گردد! وی گفت: «اولین خواهش من از مردم این است که ما باید با هم باشیم، نسبت به هم دلسوز باشیم و با محبت رفتار کنیم. ما اعضای یک خانواده هستیم. باید با رحمت نسبت به هم برخورد کنیم تا رحمت خدا هم نازل شود. اگر مردم مراعات همدیگر را کنند خدا هم مراعات آنها را خواهد کرد. خیلی بد است که کسی به فکر خود باشد و بدتر آن که کسی از خلاءها و تحولات سوءاستفاده کند. زیبایی زندگی به انباشتن نیست، به درست استفاده کردن است». اخبار منتشر شده حاکی است که در همین رابطه و همزمان با اعلام حذف یارانه ها، اقدامات امنیتی وسیعی توسط ارگانهای امنیتی به اجرا گذاشته شده است. در محلهایی مثل زیر پل سیدخندان، خیابان انقلاب، بلوار کشاورز، هاشمی، مزدوران انتظامی به‌صورت گروه به گروه مستقر شده‌اند. در پمپ بنزینها نیروهایی مستقر هستند که لباسشان، لباس معمول انتظامی نیست و رنگی شبیه به‌صورتی دارد که با موتور هستند. شاهدان می‌گویند این رنگ جدید است. این نیروها از جمله در پمپ بنزینهای روزولت، مصدق ـ پزشکپور (بالاتر از میدان ولیعصر)، بهارستان، شهرآرا، قلعه مرغی، چهار راه گمرک، اتوبان کاشانی، اتوبان محمدعلی جناح، خیابان دماوند، خیابان مصدق نرسیده به شرکت سایپا، و جنت آباد اتوبان آبشناسان، مستقر شده‌اند. شایعات در مورد قیمت بنزین زیاد و مختلف است ولی گفته می‌شود که قرار است قیمت بنزین لیتری ۷۰۰ تومان بشود. به‌هم ریختگی در بازار سایر اقلام هم زیاد است و قیمت گوجه فرنگی ۳۷۰۰تومان شده است. همچنین به گزارش آژانس ایران خبر با اعلام حذف یارانه ها از سوی رژیم، قیمت گاز طبیعی در هر متر مکعب به 300 تومان رسید که تقریبا 6 برابر افزایش یافته است. از سوی دیگر، فریبرز رئیس دانا پس از اعتراض به طرح حذف یارانه ها، دستگیر شده است. خبرگزاری هرانا گفت: فريبرز رئيس دانا، اقتصاددان و پژوهشگر اقتصادی در تهران، نيمه شب شنبه، توسط چند مامور امنيتی در منزل خود بازداشت شد. آزاده فرقانی، همسر رئيس دانا، در گفت و گو با « راديو فردا»، شمار ماموران امنيتی را حداقل هشت نفر ذکر کرد و گفت که آنان حکمی را برای بازداشت رئيس دانا ارائه نکردند. بر اساس اين گزارش، دليل بازداشت وی نيز اعلام نشده است و ماموران تنها گفته اند که او را برای گفت و گو با خود می برند.

قیمت آرد نان 40 برابر شد
روزنامه حکومتی آفتاب نوشت: حمید علیخانی در واكنش به این سؤال كه قیمت آرد چقدر تعیین شده است اظهار داشت: هر كیلوگرم آرد در كل كشور بین 280 تا 300 تومان خواهد بود و در واقع از امروز دیگر آرد 400 تومانی، 450 تومانی و یا 75 ریالی وجود نخواهد داشت. وی با بیان اینكه قیمت نان را اُستانداریها بر اساس ملاحظات استانی تعیین می‌كنند، اظهار داشت: درخصوص قیمت نان استان تهران نیز با استانداری تهران توافقاتی صورت گرفته است. معاون وزیر بازرگانی اظهار داشت: با توجه به سهمیه‌ای كه هنوز در اختیار نانوایی‌ها هست تا اطلاع ثانوی قیمت نان تغییر نمی‌كند و پس از اطلاعیه استانداری‌ها درخصوص قیمت نان همه واحدها با آرد تک‌نرخی و قیمت مشخص اقدام به فعالیت می‌كنند.

28 پناهجوی ایرانی و عراقی در سواحل استرالیا کشته شدند

بر اثر برخورد یک کشتی با صخره در سواحل جزیزه کریسمس استرالیا در اقیانونس هند 28پناهجوی ایرانی و عراقی کشته شدند و دهها تن دیگر مجروح گردیدند. نخست‌وزیر استرالیا تأیید کرد که تعدادی پناهجو در یک کشتی، جان خود را از دست دادند.

سه ايراني در آمريكا به جرم پولشويي در چارچوب فعاليتهاي خيريه متهم شدند

دادستاني فدرال آمريكا سه ايراني را متهم كرده است كه از طريق يك سازمان خيريه، ميليونها دلار به ايران پول فرستاده اند. بر اساس كيفرخواست ارائه شده، نجمه وحيد و همسرش دكتر حسين لاهيجي، مقيم ايالت تگزاس، با نقض قوانين آمريكا در مورد تحريم مالي رژیم ایران، مبالغي بيش از ۱ ميليون و ۸۰۰ هزار دلار را از طريق بنگاه خيريه بنياد كودك، مستقر در ايالت پورتلند، به ايران انتقال داده اند. گيرنده اين مبلغ موسسه خيريه رفاه كودك در ايران بوده و خانم وحيد و آقاي لاهيجي به سوء استفاده از معافيت هاي مالياتي مربوط به كمك به موسسات خيريه نيز متهم هستند. احمد ايرانشاهي، رئيس موسسه خيريه رفاه كودك در ايران متهم سوم اين پرونده می باشد. در بيانيه اي كه از سوي دادستاني انتشار يافته، اين سه نفر به سودجويي فردي از طريق نقض قوانين مالياتي ايالات متحده راجع به معافيت مالياتي كمك به نهادهاي خيريه، همراه با تخطي از قوانين مربوط به انتقال پول به ايران متهم شده اند. در ايالات متحده، مانند بسياري ديگر از كشورها، مبالغي كه افراد و موسسات به امور خيريه اختصاص مي دهند از پرداخت ماليات معاف است. علاوه بر اين، بخشي از قوانين ايالات متحده در مورد تحريم ايران، انتقال پول به اين كشور را منع كرده است. در كيفرخواست عليه این سه ايراني آمده است كه نجمه وحيد، حسين لاهيجي و احمد ايرانشاهي با توسل به ترفندهاي پيچيده، مبالغي را به ايران انتقال مي دادند و در حاليكه تظاهر مي كردند كه اين مبالغ براي مصارف خيريه به خارج منتقل شده، عملا اين پول را همچنان در اختيار خود داشته اند. مقام هاي فدرال آمريكا مي گويند متهمان اين پرونده مقادير زيادي پول نقد از طريق حساب هاي بانكي در سوئيس به ايران منتقل كرده اند و همچنين، براي اين منظور، به ارسال محموله هاي مواد غذايي و ساير اقلام به ايران مبادرت ورزيده اند. به گفته مقامات آمريكايي، بنياد كودك، از زمان تاسيس در سال 1999 بخش اعظم عوايد خود را صرفا به موسسه خيريه رفاه كودك در ايران منتقل كرده است. بر اساس كيفرخواست دادستاني، آقاي ايرانشاهي مدارك تقلبي درباره پولهاي دريافت ارسال شده به ايران به بازرسان مالي در آمريكا ارائه كرده است. آقاي لاهيجي و خانم وحيد هفته آينده در دادگاهي در سن آنتونيو در تگزاس حاضر خواهند شد، اما آقاي ايرانشاهي كه در ايران زندگي مي كند "فراري" محسوب مي شود. بنياد كودك با هدف ارسال كمك هاي غذايي، دارويي و آموزشي به كودكان نيازمند در شماري از كشورها تاسيس شده است.