صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۲۱، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

حداقل ۶۰ نفر در انفجار لوله گاز سرخس کشته شده اند

رسانه دانشجو نیوز به نقل از یکی از منابع دانشجویی در مشهد، از کشته شدن حداقل ۶۰ نفر از پرسنل شرکت پیمانکار شرکت ملی گاز و مجروح شدن تعدادی دیگر خبر داد. این درحالیست که خبرگزاری حکومتی مهر، خبر داد که در اثر انفجار لوله گاز در سرخس 9 نفر کشته و 16 تن زخمی شدند. خبرگزاری حکومتی مهر به نقل از سرپرست جمعیت هلال احمر خراسان رضوی نوشت: تا پایان شامگاه گذشته ۹ نفر در حادثه انفجار خط لوله گاز سرخس - مشهد کشته شدند. علی اصغر حسن زاده گفت: مصدومان حادثه که ۱۶ نفر بودند به همراه جنازه ۹ نفر از فوت شدگان سریعاً به مشهد منتقل شدند. علت مرگ فوت شدگان، شدت انفجار و سوختگی بود و مصدومان حادثه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد سوختگی داشتند. وی افزود: انفجار خط لوله در ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز جمعه ۱۹ شهریور ماه رخ داد که در محل حادثه تعدادی از پرسنل شرکت پیمانکار شرکت ملی گاز در حال انجام عملیات مهندسی بودند. وی ادامه داد: به دلیل ریزش خاک زیر سطحی و لغزش جرثقال بر روی خط لوله حادثه به وقوع پیوست و وسعت محل انفجار بدلیل ناهمواریهای زمین به ابعاد یک زمین فوتبال آثار تخریبی برجای گذاشت. محل حادثه در ۵ کیلومتری شمال شهر مزداوند سرخس و در ۹۰ کیلومتری شهر مشهد قرار دارد.

اتحاديه اروپا و پارلمان اروپا به نقض حقوقبشر در ايران، اعتراض کردند

وزير خارجه بلژيک که کشورش رياست دورهاى اتحاديه اروپا را برعهده دارد گفت آنچه که در ايران مىگذرد با معيارهاى حقوقبشر مطابقتى ندارد. پارلمان اروپا در جلسه رسمی روز چهارشنبه با صدور قطعنامه ای نقض افزایش یابنده حقوق بشر، دستگیریها و زندانی کردن فعالین سیاسی و مدنی، تداوم گسترش اعدام و اجرای حکم سنگسار در ایران را محکوم کرد و خواستار لغو حکم اعدام به هر شیوه، پیگرد و محاکمه عاملان و عامران نقض حقوق بشر و ممنوعیت سفر آنها به اروپا شد. در قطعنامه پارلمان اروپا که در اجلاس رسمی آن به رأی گذاشته شد، از جمله آمده است: حکم سنگسار نقض آشکار تعهدات بین المللی بر اساس پیمان بین المللی برای حقوق مدنی و سیاسی می باشد در حالی که اخیرا رژیم ایران، در اجلاس دوره یی شورای حقوق بشر، پذیرفت که به حداقل استانداردها و قوانین مربوط به مجازات مرگ احترام بگذارد. پارلمان اروپا همچنین در قطعنامه خود «خواسته است که لیست افراد و سازمانهایی که سفر آنها به اتحادیه اروپا منع شده را ارائه کنند و خواستار تمدید مسدود کردن داراییهای کسانی که در نقض حقوق بشر، سرکوب و آزادی در کشور مشارکت دارند، می باشد. پارلمان اروپا از کمیسیون و شورای اروپا میخواهد که اقدامات بیشتری در زمینه ابزارهای دمکراسی و سیاست مهاجرت و حقوق بشر اتحادیه اروپا اتخاذ نماید تا بتواند بطور فعالانه از مدافعین حقوق بشر در ایران حفاظت نماید. از رئیس می خواهد که این قعطنامه را به نماینده عالی، معاون رییس کمیسیون، پارلمانهای کشورهای عضو، دبیر کل سازمان ملل متحد، شورای حقوق بشر ملل متحد و دولت و مجلس رژیم ایران ارسال نماید.

اتحادیه اروپا کلیه ملاقاتها در سطح وزیران را با رژیم ایران لغو می کند

سایت حکومتی خبر آنلاین که سایت روزنامه حکومتی جمهوری اسلامی است، نوشت فرانکو فراتینی وزیر امورخارجه ایتالیا خبر داد که اروپا تصمیم گرفته است کلیه ملاقاتها در سطح وزیران را با ایران لغو کند. این رسانه حکومتی، نوشت: فرانکو فراتینی وزیر امورخارجه ایتالیا طی روزهای اخیر بارها در امور داخلی ایران مداخله و از یک مجرم حمایت کرده بود. سایت حکومتی آنلاین در ادامه می نویسد: «سکینه م“ به سنگسار محکوم شده بود و اکنون پرونده وی در دادگاه درحال بررسی مجدد است.

لبنان و کره جنوبی به صف تحریم کنندگان رژیم ایران پیوستند

سایت عصر ایران ۱۷شهریور نوشت: به گزارش بلومبرگ "ریاض سلامه" رییس بانک مرکزی لبنان در سخنانی در بیروت با اشاره به تحریمهای اعمالی شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: "بانک های لبنانی باید تحریمهای سخت تر شورای امنیت، ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران را به مورد اجرا بگذارند. این مقام اقتصادی لبنانی گفت: "بانکهای لبنانی باید بر در چارچوب منافع خود عمل کرده و مطمئن باشند که عملیاتهای بانکی آنها قوانین بین المللی را نقض نمی کند." وی افزود: " قطعنامه اخیر تحریم ایران بسیار روشن است و ما به آن احترام خواهیم گذاشت و از اجرای کامل آن اطمینان حاصل خواهیم کرد. ریاض سلامه خاطر نشان کرد: "بانکهای لبنانی از لیست افراد و موسسات تحریم شده ایران آگاهی دارند و وظیفه دارند که در چارچوب قوانین بین المللی تحریمهای ایران را به مورد اجرا بگذارند. لبنان که یکی از اعضای غیر دایم شورای امنیت ملل متحد است به قطعنامه تحریمی اخیر این شورا علیه رژیم ایران، قطعنامه ۱۹۲۹ رای ممتنع داده بود. همچنین کره جنوبى روز چهارشنبه، ۱۰۲ شرکت و موسسه ایرانى از جمله شعبه بانک ملت در سئول را همراه با ۲۴ نفر از افراد درگیر در پرونده هسته اى رژیم در فهرست تحریمهاى جدید خود قرار داد.

مهندسين و کارگران فنى چند شرکت ساختمانى خصوصى در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند

بر اساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران، مهندسين و کارگران فنى چند شرکت ساختمانى خصوصى در تهران در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و هزينههاى چند پروژه ساختمانى دولتى در خيابان توحيد دست به تجمع اعتراضى زدند. این خبرگزاری افزود: معترضين گفتند که با وجود گذشت چندين سال از شروع پروژهها، رژيم هيچگونه هزينه ايى براى اين پروژهها پرداخت نکرده و باعث شده کار اين ساختمانها در مرحله اسکلت سازى متوقف شود.

رژيم ايران داراى تأسيسات مخفى اتمى جديد در آبيک است

راديو فرانسه گزارش داد: سازمان مجاهدين خلق ايران در يک کنفرانس مطبوعاتى در واشنگتن اعلام کرد رژيم ايران داراى تأسيسات مخفى اتمى جديد در آبيک است. سازمان مجاهدين خلق ايران گفته است که اين اطلاعات را در اختيار آژانس بينالمللى انرژى اتمىقرار داده است. در همین رابطه سایت همبستگی ملی گزارش داد: در کنفرانس مطبوعاتى مقاومت ايران براى افشاى سايت اتمى رژيم، تصاوير ماهوارهاى با اطلاعات دقيق در اختيار خبرنگاران قرار گرفت. اين کنفرانس مطبوعاتى بازتاب گستردهاى توسط رسانههاى خبرى بينالمللى بهدنبال داشت. خبرگزارى فرانسه اعلام کرد: سخنگويان اپوزيسيون گفتند اطلاعات کسب شده توسط منابع سازمان مجاهدين خلق ايران فاش کرد که رژيم ايران ساختن سايتى در آبيک، حدود ۱۲۰ کيلومترى (۷۰ مايلى) شمال غرب تهران را از سال ۲۰۰۵ شروع کرده بود.

بانک جهانى دادن وام ۳۰۰ميليون دلارى به رژيم ایران را رد کرد

ثمره هاشمى، مديرعامل رژيم در آب و فاضلاب که اظهاراتش در رسانههاى حکومتى منتشر شده، در اين باره گفت: فشار سياسى باعث شده تا برخى اعضاى بانک جهانى با پرداخت اين وام مخالفت کنند. وى با بيان اينکه رژيم براى دريافت اين وام و وامهاى ديگر با بانک توسعه اسلامى در دو ماه گذشته مذاکراتى داشته است، افزود: مسأله اين است که بانک توسعه اسلامى بى‌تأثير از بانک جهانى و مسائل سياسى که در دنيا و تحريم‌ها وجود دارد نيست، قطعاً روى آنها هم تأثير مى‌گذارد و ممکن است براى ايران هم موانعى ايجاد کنند.

از ۳۳هزار کلاس درس در تهران، ۲۲هزار کلاس، اجارهيى و تخريبى می باشد

خبرگزارى حکومتى موج گزارش داد: ۲۲هزار کلاس درس شهر تهران اجاره‌يى يا تخريبى است. وزير آموزش و پرورش گفت: از ۳۳هزار کلاس درس در شهر تهران، ۲۲هزار کلاس اجاره‌يى و تخريبى بوده يا نيازمند مقاوم‌سازى است. به گزارش موج، حميدرضا حاجى‌بابايى اظهار داشت: … شهرستان رى بهرغم داشتن قدمت تاريخى و نزديک‌بودن به پايتخت، وضعيت خوبى در حوزه نيروى انسانى در کشور ندارد. وى نسبت دانش‌آموزان به معلمان را در کشور ۱۰ به يک اعلام کرد و ادامه داد: اين رقم در شهرستان استان تهران ۲۲ است، بنابراين در آزمون استخدامى ۴۰هزار نفرى، بيشترين پذيرش را براى شهرستانهاى استان تهران با حدود ۵هزار نفر اختصاص داديم. حاجى‌بابايى افزود: شهرستانهاى استان تهران نسبت به شهر تهران، در رابطه با مدرسه‌سازى وضعيت بهترى دارند.

دو دختر در یک روز در استان ایلام، اقدام به خودسوزی نمودند

خبرگزاری هرانا گزارش داد: در اوایل هفته ی جاری سه دختر در یک روز، در استان ایلام دست به خودکشی زدند که دو تن از آنها از طریق ریختن نفت به روی بدنشان و خودسوزی قصد پایان بخشیدن به زندگی خود را داشتند. هرانا افزود: به گزارش آخرین نیوز، در پی این حادثه 3 دختر 17 و 18 ساله اقدام به خودکشی کردند که یک نفر جان خود را از دست داده و دو نفر دیگر در شرایط وخیم به سر می برند. بر اساس اطلاعات واصله دو دختر 17 و 18 ساله ايواني و ایلامی با ريختن نفت بر روي خودشان و دختر17 ساله دره شهري هم با خوردن پودر حشره کش اقدام به خودکشی کردند کـه دختر مصدوم ایوانی پس از انتقال به بيمارستان جان خود را از دست داد. هرانا خاطرنشان کرد: گفتنی است استان ایلام بیشترین آمار خودکشی بویژه خودسوزی زنان را در کشور به خود اختصاص داده است. به گفته معاون اجتماعي فرماندهي انتظامي استان ايلام معضل خودکشي هم اکنون بعنوان يکي از معضلات مهم استان به شمار مي رود.

یورش به زندانیان با هدف حذف فیزیکی آنان صورت می گیرد

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 19 شهریور در اطلاعیه ای اعلام کرد: روز یکشنبه ۱۴شهریور، عوامل باندهای مافیایی رژیم آخوندی در زندان گوهردشت با حمله به آقای صالح کهندل از زندانیان سیاسی بند۴، قصد خفه کردن وی را داشتند اما با کمک چند تن از زندانیان از مرگ حتمی نجات یافت. این اطلاعیه افزود: روز دوشنبه ۱۵شهریور نیز، در یک درگیری خونین که توسط زندانیان خطرناک اجیرشده توسط رژیم، در بند یک زندان گوهردشت رخ داد، دست کم هفت تن از زندانیان به شدت زخمی و چهار نفر از مجروحان بدلیل شدت جراحتهایشان به بیمارستانهای خارج از زندان منتقل شدند. چشم یکی از زندانیان به نام جواد زارع بر اثر ضربات شمشیر به شدت آسیب دید و در بهداری زندان یکی از چشمهای این زندانی را از حدقه در آوردند. روز سه شنبه ۱۶شهریور ماه نیز عباس توکلی برازجانی، از زندانیان بند۶ زندان گوهردشت در حمله چاقوکشان اجیرشده رژیم از ناحیه قرنیه چشم چپ و دست چپ به شدت زخمی شد. این اطلاعیه می گوید: علت حمله به عباس توکلی، حمایت وی از زندانیان سیاسی و هم صحبتی با آنهاست. وی که در سال ۱۳۸۷ به همراه تمامی اعضای خانواده اش دستگیر شد به اتهام درگیری با نیروی انتظامی به اعدام محکوم شده است. حسین برادر ۳۳ ساله او نیز پس از دستگیری زیر شکنجه جان خود را از دست داد. ماموران رژیم مادر خانواده را مجبور به امضای رضایت نامه یی کردند که در آن قید شده بود حسین توکلی بر اثر ناراحتی ریه فوت کرده و او از کسی شکایتی ندارد. اطلاعیه شورا افزود: نگهداشتن زندانیان سیاسی در میان زندانیان خطرناک و یورش به آنها به منظور حذف فیزیکی آنان از شیوه های رایج زندانبانان در زندانهای رژیم است. این حمله ها تمامأ توسط کارگزاران رژیم طراحی و هدایت می شود. علی حاج کاظم، رئیس زندان گوهردشت کرج و معاون وی پاسدار علی محمدی، پاسدار کرمانی رئیس حفاظت و اطلاعات زندان و فرجی معاون وی ازجمله مسئولین زندان هستند. به هنگام این حملات پاسداران درهای بند را می بندند تا باندهای مافیایی با دست باز بتوانند زندانیان را به قصد کشتن مورد ضرب و جرح قرار دهند. در پایان پاسداران، مجروحان را خارج می کنند. در هیچیک از موارد مهاجمان مورد بازخواست قرار نمی گیرند.

يک ديپلومات دیگر رژیم استعفا داد

حسن عليزاده، رايزن سوم سفارت ايران در فنلاند، از سمت خود استعفا داده است. خبرگزارى آسوشيتدپرس بهنقل از عليزاده نوشته است: من ديگر خود را ديپلوماتى نمىدانم که در کنار رژيم ستمگر ايران ايستاده است. پيش از اين نيز محمدرضا حيدرى، سرکنسول رژيم ايران در نروژ، از سمت خود استعفا داده و به اين کشور پناهنده شده بود. محمدرضا حيدرى از ديپلوماتهاى ايرانى در کشورهاى مختلف خواسته است همکارى خود را با رژيم ايران متوقف کرده و به جنبش آزادىخواهانه مردم ايران بپيوندند.

سازمان عفو بین‌الملل خواستار آزادی نسرین ستوده شد

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر از زندان شد. ستوده که وکالت تعدادی از فعالان حقوق زنان و زندانیان سیاسى را نیز برعهده داشت از تاریخ ۱۳ شهریورماه در بازداشت به سر می‌برد. سازمان عفو بین‌الملل با ابراز نگرانی از امکان بد رفتاری با ستوده یا شکنجه او در زندان، از فعالین حقوق بشر خواسته است که برای آزادی فوری و بی قید و شرط این وکیل دادگستری فعالیت کنند. همچنین سازمان گزارشگران بدون مرز نیز سه روز پیش بازداشت نسرین ستوده را محکوم کرده و خواستار آزادی او شده بود.

فرح واضحان در پی ناراحتی قلبی به بیمارستان مدرس منتقل شد

فرح واضحان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام که دو روز بعد از حوادث روز عاشورای سال گذشته در منزل خود بازداشت شده بود، در پی ناراحتی قلبی ابتدا به بهداری زندان اوین و سپس به بیمارستان مدرس منتقل شده است. به گزارش رهانا، واضحان که در پی دردهای ناشی از بیماری قلبی به بهداری زندان اوین منتقل شده بود، با برخورد بد پرسنل بهداری زندان اوین مواجه شده به طوری‌که پرسنل بهداری از او می‌پرسیدند که برای چه امروز مریض شده‌ای؟ در این میان پزشک بهداری پس از معاینه‌، وی را به بیمارستان مدرس تهران منتقل می‌کند تا معاینات و مداوای بیشتری بر روی وی صورت بگیرد. فرح واضحان از بازداشت شدگان حوادث بعد از عاشورا است که به اعدام محکوم شده است. وی دو روز بعد از حوادث روز عاشورا در تاریخ ۱۰ دی ماه در منزل بازداشت شده بود. حکم اعدام واضحان از سوی قاضی صلواتی در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب صادر شده و حکم دادگاه بدوی است. لازم به ذکر است که فرح واضحان، از زندانیان سیاسی سابق و با یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، وابستگی فامیلی دارد.

محاکمه آشتیانی به اتهام زنا متوقف است؛ به اتهام قتل محاکمه می‌شود

به نقل از خبرگزاری هرانا، مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم ایران در گفت‌وگو با پرس تی‌وی، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان رژیم ایران، دلیل توقف محاکمه محمدی‌ آشتیانی به اتهام زنا را "بررسی مجدد پرونده " اعلام کرد و افزود که محاکمه او به اتهام قتل در حال اجرا است. مهمان‌پرست افزود: ‌"کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا از این پرونده بهره‌برداری سیاسی کرده و آن را به یک بازی سیاسی تبدیل کنند". به گفته مهمان‌پرست کسانی که نگران وضعیت سکینه محمدی آشتیانی هستند، بهتر است نگران شرایط بازماندگان مقتول نیز باشند چرا که آنها فردی را از دست داده‌اند. سکینه محمدی آشتیانی از سوی دادگاهی در ایران به اتهام رابطه نامشروع به سنگسار متهم شده‌ است. حکم سنگسار وی چندی پیش در پی فشارهای بین‌المللی و اعتراض مدافعان حقوق بشر تعلیق شد. اما او همچنین به دست داشتن در قتل همسرش نیز متهم شده است. منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران چند روز قبل در گفت‌وگو با هفته نامه آلمانی اشپیگل، اعتراضات جهانی نسبت به حکم محمدی ‌آشتیانی را «بازی متقلبانه» سياستمداران و رسانه‌های اروپايی دانست. لولا داسیلوا، رئیس‌جمهور برزیل 10 مردادماه گذشته از محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران خواست تا اجازه دهد که کشورش به سکینه محمدی آشتیانی “پناهندگی” دهد. اما رژیم ایران این پیشنهاد را نپذیرفت و آن را توطئه غرب برای دخالت در روابط کشورها توصیف کرد.

 "برخی خانمها در قم هنگام رانندگی، كلاس بدحجابی می گذارند"

بی ریا، مشاور احمدی نژاد در امور روحانيت چهارشنبه شب در جمع فرماندهان پايگاههاي بسيج ادارات استان قم گفت: ابتداي فتنه ها اين است كه عده اي در صدد دستيابي به هواي نفساني و منافع خود هستند اما اگر مانعي بر سر راه خود ديدند دنبال اين هستند كه راي جديدي را در جامعه به نام نوآوري درست و آن را ترويج كنند. وی افزود: آنها قصد دارند بگونه اي تلقين كنند كه انجام اين كارها (دستيابي به هواي نفس و منافع خود) اشكالي ندارد و بعد از آن شاهد انحراف عملي در جامعه هستيم. بي ريا گفت: در گذشته مبارزه منفي براي نهي از منكر كافي بود و امروز نيز اگر نگاه جامعه به افراد بدحجاب و بي حجاب تغيير كند آنها جرات حضور درجامعه با وضع نامطلوب را ندارند. وي گفت: امروز در قم برخي خانمها در كوچه و خيابان مقيدند ولي وقتي در خودروها رانندگي مي كنند گويا وظيفه اي ندارند و براي خود كلاس بدحجابي خاصي مي گذارند. وی افزود:هيچكس حق ندارد حدود الهي را بشكند و همه بايد در برابر منكرات حساس باشيم و در قم نيز بايد اين حساسيتها بيشتر باشد.