صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، خرداد ۰۳، ۱۳۸۹

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

شماري از زنان و دختران در کرج به جرم بدحجابي، دستگیر شدند

آژانس ايران خبر دوم خرداد گزارش داد: گشت موسوم به امنیت اخلاقی از روزشنبه اول خرداد در شهر کرج به صورت گسترده فعالیت خود را شروع كرده است. این گشت ها که روز اول خرداد به طور محسوس در خیابان های گوهر دشت، درختی و جهانشهر حضور داشتند اقدام به تذکر به دختران و زنان و دستگیری تعدادی از آنان که حاضر به پذیرفتن خواسته های آنان نشدند كردند. این مامورین که به همراه آنها نيز چند مامور زن نيز وجود داشت سعي درايجاد فضاي رعب و وحشت داشتند. ماموران حکومتی با كلمات زشت و ركيك

و با برخوردهاي زننده به آزار واذيت زنان در خيابانهاي كرج پرداختند.


رژيم براى اجراى طرح "حجاب کامل اسلامى" در مؤسسات آموزش عالى اقدام مى‌کند

به گفته پاسدار مصطفى خسروى، مديرکل حراست دانشگاه تهران: «ماموران انتظامات به افرادى که داراى پوشش نامناسب هستند تذکر مى‌دهند و بعضا افرادى که وضعيت پوشش خيلى نامناسبى دارند را برمى‌گردانند». وی درباره شيوه اجراى اين طرح به خبرگزارى مهر گفت: «تا سه بار به دانشجوى بدحجاب تذکر داده مى‌شود و در صورتى که پس از سه بار رعايت نکنند از ورودشان به دانشگاه جلوگيرى مى‌شود». مدير کل نهاد سركوب موسوم به حراست دانشگاه تهران، مى‌گويد: «جلوگيرى از ورود افراد بدحجاب به دانشگاه تهران آغاز شده و بستر فرهنگى اين کار نيز در حال فراهم شدن است». پاسدار مصطفی خسروی تاکيد کرد که برخورد با پوشش ”غيراسلامى“ تنها به دختران دانشجو محدود نمى‌شود، بلکه «از ورود دانشجويان پسرى که پوشش مناسب ندارند نيز به دانشگاه جلوگيرى بهعمل مى‌آيد». وی گفت: بيشتر دانشجويان در رعايت حجاب متعهد هستند، اما ”آدمهاى مغرضى که بهعنوان مبارزه، بدحجابى و استفاده از پوشش‌هاى نامناسب را در پيش گرفته‌اند، به کميته انضباطى احضار مى‌شوند“. وی افزود: پوشيدن مانتو و مقنعه براى همه دختران دانشجو اجبارى است، و دانشجويان غيرايرانى نيز ملزم به رعايت آن هستند.

در چند ماه گذشته و به ويژه پس از قيام سراسرى، برخى از کارگزاران رژيم و ائمه جمعه و نمايندگان خامنهاى و آخوندهاى حکومتى در این رابطه زنان و دختران را به شدت مورد حمله قرار دادند. جنتى، دبير شوراى نگهبان رژيم روز جمعه ۳۱ ارديبهشت (۲۱ مه) در نماز جمعه تهران به وزارت علوم توصيه کرد که از حربه ”نمره“ براى واداشتن دختران به حجاب کامل استفاده کند. جنتى گفت: «دانشگاه و دانشجو در اختيار شماست، با اين شرايط دانشجو را در دانشگاه بپذيريد و دانشجو نمره مى‌خواهد و بنابراين ناچار است که به قانون عمل کند». از سوی دیگر مجوز تأسيس سه دانشگاه تک جنسيتي در تهران صادر شده است. غلامعلی نادری، مدير کل دفتر آموزشهاي آزاد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري غلامعلي نادري در گفتگو با خبرگزاری حکومتی مهر گفت: «در حال حاضر سه درخواست تأسيس موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي تک جنسيتي از تهران، يک درخواست از شيراز، يک درخواست از قم و يک درخواست از مشهد در حال بررسي است.» وي اظهار داشت: «سه موسسه آموزش عالي غيرانتفاعي تک جنسيتي تهران موفق شدند مجوز اصولي تأسيس را کسب کنند. در مرحله بعدي بايد از اين موسسات بازديد به عمل آورد که در صورت تأييد نهايي مي‌توانند از سوي شوراي گسترش، مجوز قطعي را نيز دريافت کنند.» مدير کل دفتر آموزشهاي آزاد با بيان اينکه موسسات غيرانتفاعي تهران دخترانه هستند گفت: «با دريافت مجوز قطعي مي‌توان براي سال 89 پذيرش دانشجو در اين موسسات را آغاز کرد.» وي اظهار داشت: «ساير موسسات نيز در حال بررسي هستند و درخواست همه آنها به جز قم تأسيس دانشگاه غيرانتفاعي دخترانه است.» در حال حاضر دو دانشگاه دولتى، يعنى دانشگاه دخترانه الزهرا و دانشگاه پسرانه الصادق، تک جنسيتى هستند؛ هرچند دانشگاه اخير، در برخى رشته‌ها دانشجوى دختر نيز مى‌پذيرد. به عقیده آگاهان سیاسی در آستانه سالگرد قیام مردم، دولت قصد دارد با ايجاد فشارهاى روانى و اعمال کنترل بيشتر، دانشجويان را از فعاليتها و اکسيون‌هاى اعتراضى باز دارد.


دانشجويان دانشگاه آزاد واحد تهران، اقدام به برپایی تظاهرات کردند

سايتهاى دانشجويى گزارش دادهاند که در پى فراخوان دانشجويان مبنى بر برگزارى تجمعى در اعتراض به بازداشت، اخراج و احکام محروميت از تحصيل دانشجويان، چند صد نفر از دانشجويان دانشکده فنى دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز دست به تجمع زدند. گزارشها حاکى از آن است که از صبح روز شنبه فضاى اين دانشگاه به شدت امنيتى شده بود و نيروهاى وزارت اطلاعات و انصار حزبالله در داخل دانشگاه حضور چشمگير داشتند. از سوی دیگر و به دنبال تجمع اعتراضى دانشجويان دانشگاه آزاد واحد مرکز تهران در روز شنبه اول خرداد، نيروهاى امنيتى و بسيجى به اين تجمع حمله و «تعدادى از دانشجويان را مجروح» کردند.

دبیرکل ملل متحد بر حق ساکنان اشرف برای حفاظت در برابر جابجایی خودسرانه و بازگرداندن اجباری به ایران تاکید کرد

سایت همبستگی ملی، اول خرداد خبر داد: دبیرکل ملل متحد در گزارش نوبه ای سه ماهه خود به شورای امنیت که به وقایع ماههای اسفند ۱۳۸۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۹ اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: یونامی به نظارت وضعیت کمپ اشرف ادامه می دهد. هر چند در این دوره خشونت قابل توجهی علیه ساکنان اشرف بالا نگرفته، اما بی اعتمادی و تنش بین طرفین باقیست و تلاشهای ناچیزی برای تسهیل دسترسی ساکنان اشرف به تدارکات و خدمات مورد نیاز صورت گرفته است. هیئت ملل متحد در عراق با یادآوری حق حاکمیت این دولت و التزام ساکنان اشرف به قوانین این کشور به دفاع از حق ساکنان به داشتن دسترسی آزادانه به نیازمندیها و خدمات انسانی ادامه داده و مصمم به کمک کردن به دو طرف برای یافتن یک راه حل قابل قبول برای حل مشکل می باشد.


******

خبرگزارى يوروپرس اسپانيا گزارش داد: سازمان مجاهدين خلق ايران به يك اقدام بين‌المللى براى توقف اعدام شش تن از هوادرانش توسط رژيم ایران فراخوان داد. اين خبرگزارى افزود: رئيس جمهور منتخب شوراى ملى مقاومت ايران كه خواهان نفى"ديكتاتورى آخوندى ايران" است اين موضوع را توهينى براى انسانيت در قرن 21 خواند. مريم رجوى در يك اطلاعيه اعلام كرد كه: "رابطه اقتصادى با اين رژيم تنها زمانى مىتواند ادامه يابد كه وضعيت اعدامها پايان گيرد و وضعيت حقوقبشر در اين كشور تضمين گردد." يوروپرس نوشت: همراه با على صارمى كه 23سال از زندگىاش را در زندان گذرانده، محسن مقدم دانشپور و پسرش احمد، عبدالرضا قنبرى، جعفر كاظمى و محمد على حاج آقائى نيز محكوم شدهاند. آنها رابطه معمول خود را با خانوادهشان در كمپ اشرف در عراق حفظ كردند، جائى كه 3500تن از اعضاى سازمان مجاهدين خلق ايران در آن ساكن هستند.

در خبری دیگر و بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت، قضاييه رژیم، حميد حائرى از زندانيان باسابقه سياسى را كه بهخاطر ديدار با فرزندش در اشرف و هوادارى از مجاهدين خلق زندانى است، به اتهام «محاربه» مورد محاكمه قرار داد. گزارشها حاكيست كه وزارت اطلاعات پس از پروندهسازى و بازجوييهاى مستمر عليه حميد حائرى، وى را به شعبه 28 دادگاه به رياست قاضی مقيسهيى تحويل داد و روز چهارشنبه 29 ارديبهشت تحت محاكمه نمايشى قرار گرفت. حميد حائرى از زندانيان سياسى دهه 60، در 15آذر ماه 1387 در حاليكه بهخاطر جراحت ناشى از تصادف سنگين دربستر بيمارى بود، با يورش مأموران وزارت اطلاعات دستگير و به بند مخوف 209 زندان اوين منتقل شد. گفته می شود ماموران وزارت اطلاعات بارها حمید حائری 60 ساله را تهديد كردهاند كه همسر و دختر جوانش را دستگير و در اردوگاه مرگ كهريزك تحت شكنجه قرار خواهند داد. حميد حائرى در دادگاه رژیم از جمله به محاربه، ديدار با فرزندش در اشرف، هوادارى از سازمان مجاهدين، فعاليت مستمر سياسى و تبليغ عليه نظام متهم شده است.


یکی از زنان زندانی سیاسی روز عاشورا در معرض خطر صدور حکم سنگین است

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران در اطلاعیه ای گفتند: بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" خانم زهرا بهرامی که از دستگیر شدگان روز عاشورا است همچنان در بند 209 زندان اوین و تحت فشارهای طاقت فرسا برای اعتراف به اتهامات دروغین نسبت داده شده در دادگاه انقلاب است. به نقل از این منبع، زهرا بهرامی(سحرا) 45 ساله، دارای ملیت ایرانی – هلندی است. وی که در لندن زندگی و کار می کرد پس از سفر به ایران جهت دیدار با فرزندش در جریان اعتراضات گسترده مردم تهران در روز عاشورا با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل شد و برای گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت شدیدترین شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفت. بهرامی در بند 209 زندان اوین محبوس است و از زمان دستگیری تا به حال از داشتن ملاقت حضوری با خانواده و وکیل محروم بوده است. این منبع گفت که زهرا بهرامی در اثر شکنجه های جسمی و روحی دچار افسردگی شدید شده است. این اطلاعیه می افزاید: بازجویان وزارت اطلاعات با شکنجه های جسمی وروحی و با دادن وعده آزادی او را وادار به اعترافات تلویزیونی نمودند. در اعترافات تلویزیونی بازجویان وزارت اطلاعات او را سارا می نامند و با لحن توهین آمیزی به او رقاصه اطلاق می کردند. خانم بهرامی در این اعترافات تلویزیونی وادار شد که بگوید با انجمن پادشاهی و سازمان مجاهدین خلق در ارتباط بوده است و اتهامات دروغین متعدد دیگر را در مقابل دوربین تلویزیون بیان کند. بازجویان وزارت اطلاعات در این اعترافات تلویزیونی تعدادی از جوانان دستگیر شده را وادار به اعتراف علیه او کردند. بازجویان وزارت اطلاعات در حال حاضر او را تحت شکنجه های روحی و جسمی قرار داده اند که اتهامات دروغین نسبت داده شده را باید در دادگاه انقلاب به آن اعتراف کند. بازجویان قصد دارند بر مبنای اتهام محاربه او را محاکمه کنند و بارها به وی گفته اند که حکم اعدام به تو خواهیم داد و به سرعت آن را به اجرا در خواهیم آورد. فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران یادآوری کردند: خانم بهرامی در جریان اعتراضات گسترده روز عاشورا دستگیر و به بند 209 زندان اوین منتقل شد. پس از مدتی او را به بند سپاه در زندان گوهردشت کرج منتقل کردند. در سلولهای انفرادی بند سپاه چند هفته تحت شکنجه های جسمی و روحی برای گرفتن اعترافات تلویزیونی قرار داشت. سپس مجددا از سلولهای انفرادی بند سپاه به سلولهای انفرادی بند 209 زندان اوین منتقل شد. بازجویان وزارت اطلاعات شدت شکنجه های جسمی و روحی بخصوص در اتاقهای شکنجه زیر زمین بند 209 که بسیار مخوف است علیه او بکار بردند تا او را وادار به اعترافات تلویزیونی کردند.


190 نفر درشهرستان شهريار توسط ماموران انتظامي، دستگیر شدند

به نقل از آژانس ایران خبر دوم خرداد، ماموران انتظامي در شهرستان شهريار با يورش به مناطق مسكونى 190نفر را به بهانه مواد مخدر دستگير كردند. عليرضا اكبرشاهى فرمانده نيروى انتظامى استان تهران گفت: در راستاى انجام طرحهاى امنيت اجتماعى، از ابتداى صبح روز پنجشنبه در 5 منطقه و 105 نقطه و به كارگيرى 60 تيم عملياتى اجرا و طى آن عمليات پاك سازى انجام شد.


شرکت ”شمسا ساوه” سی نفر از کارگران خود را اخراج کرد

بنا به گزارشات منتشر شده، کارفرمای این شرکت دو ماه از دستمزد این کارگران را نیز پرداخت نکرده است و در موردی اقدام به جعل قرارداد یکی از کارگران اخراجی نموده است. بنا بر اظهار کارگران این کارخانه، این کارگر که کارفرما اقدام به جعل قرارداد وی کرده است پس از اتمام قرارداد سه ماهه خود، شش ماه بدون قرارداد مشغول بکار بوده است که این امر میتوانست به منزله دائمی بودن این کارگر به لحاظ قانونی تلقی بشود. به همین دلیل کارفرما با ترفند، این کارگر را وادار به امضای قراردادی کرده است که تا پایان اسفند ماه سال گذشته معتبر بوده و پس از پایان اسفند ماه از پذیرش وی بر سر کار سرباز زده است.


يك شبكه قاچاق رژيم در آلمان کشف گردید

منابع ديپلوماتيک سازمان مللمتحد فاش كردند چند دلال آلمانى در رابطه با برنامه هسته‌اى رژيم ايران دستگير شده‌اند. اين افراد در حال قاچاق تجهيزاتى براى رژيم ايران بودند كه در برنامه هستهيى اين رژيم كاربرد دارد. درباره نوع معامله و محتواى آن هنوز اطلاعات كاملى منتشر نشده اما گفته مى‌شود تجهيزات قاچاق شده داراى ”کاربرد دوگانه“ هستند. مقصد ارسال اين تجهيزات نيروگاه توليد آب سبک در بوشهر بوده است. اين افراد تجهيزات مورد نياز را از شرکتهاى روسى خريدارى کرده‌اند. آنها در فرودگاهى در آلمان توسط مأموران امنيتى بازداشت شدند. يکى از ديپلوماتهاى غربى كه خواست نامش فاش نشود، به خبرگزارى رويتر گفت: دستگير شدگان، همکاران يك شركت آلمانى هستند. رژيم از آلمان بهعنوان يكى از مراكز قاچاق تجهيزات هستهيى استفاده مىكند. ماه گذشته دادستانهاى فدرال آلمان اعلام كردند دو قاچاقچى به نامهاى محسن الف 52ساله و بهزاد س 49ساله تجهيزاتى را به ايران صادر كردند كه در موشكهاى دوربرد با توانايى حمل كلاهك اتمى مورد استفاده قرار مىگيرند. دادستانهاى فدارل آلمان تأكيد كردند كه رژيم ايران از اواخر دهه 1990 در حال توسعه موشكهاى دوربرد با توان حمل كلاهكهاى تسليحات كشتار جمعى است.


جلسه محاکمه یک ایرانی در رابطه با برنامه هسته ای رژیم ایران در تورنتو آغاز شد

به نقل از یونایتدپرس بین الملل، برای اولین بار جلسه ای جهت محاکمه یک کانادایی که متهم است قصد ارسال یک دستگاه به ایران را که می تواند در ساختن سلاح اتمی مورد استفاده قرار گیرد، در تورنتو آغاز شده است. یونایتدپرس از قول گزارش روز چهارشنبه روزنامه تورنتو استار گزارش داد: محمود یادگاری که در آوریل 2009 دستگیر گردید اولین فردی است که در کانادا تحت اعلامیه سازمان ملل برای فرستادن دستگاهی به ایران که می تواند در ساختن سلاح اتمی بکار رود، محاکمه می شود. وی همچنین با 9 اتهام دیگر از قبیل نقض تصویب نامه های جنایی، گمرک، اجازه واردات و صادرات و تصویب نامه کنترل و حفظ اتمی کانادا روبروست. دادستان، تاجر ایرانی الاصل را متهم می کند که کمپانی خود در ایران را برای صادر کردن 2 عدد از 10 دستگاه فشار ترانسفورماتور از طریق دوبی به امارات عربی مورد استفاده قرار داده است. به گفته مقامات این ابزار که اندازه گیری فشار را به علایم الکترونیک در وسایل الکترونیکی تبدیل می کنند، استفاده های غیرنظامی دارند اما می توانند در غنی سازی اورانیوم برای سلاح اتمی بکار گرفته شوند. دادستان از قاضی خواسته است تا دادگاه گفته های یادگاری به پلیس در زمان دستگیریش را بعنوان سند بپذیرد. فرنک آداریو، وکیل یادگاری روز چهارشنبه به قاضی کتی موکا، گفته است که یادگاری شهادت خواهد داد که این بصورت داوطلبانه نبوده و وی مجبور به اقرار شده است. از سوی دیگر گروهبان کلی هلوکا، از پلیس فدرال کانادا شهادت داد که یادگاری در زمان بازجویی اعتراف نکرد بلکه بعدا در جریان چک شبانه، یادگاری به افسران پلیس گفت که در مقابل هر فروش، چند صد دلار پول دریافت کرده است. هلوکا اضافه کرد: در میان چیزهای دیگر، یادگاری به افسران گفت که به او آموزش داده شده بود تا مقصد نهایی وسایل را که ایران بوده پنهان نگاه دارد. یونایتدپرس بین الملل در ادامه گزارش خود گفت: این پرونده توجهات بین المللی را به خود جلب کرده است از جمله پیشنهاد رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد، که خواسته است محمود یادگاری و چند ایرانی دیگر که در زندانهای آمریکا هستند در مقابل 3 کوهنورد آمریکایی که در ایران زندانی می باشند، مبادله شوند.


وزيرخارجه برزيل نگرانى جهان نسبت به اتمى رژيم ايران را «مشروع» توصيف كرد

آسوشيتد پرس گزارش داد: وزير خارجه برزيل اعتراف كرد نگرانى جامعه بينالمللى از ادامه غنىسازى اورانيوم توسط رژيم ايران يك نگرانى جدى و مشروع است. خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش خود در این رابطه گفت: رئيس مجلس رژیم ایران روز شنبه، اول خرداد گفت، در صورتيکه قدرتهاى جهان معامله سوخت هستهيى را در کليتش نپذيرند، ايران ممکن است از معامله سوخت هستهيى که مىگويد حق ايران براى غنىسازى اورانيوم را بهرسميت مىشناسد، صرفنظر کند. خبرگزارى حکومتی ايرنا نیز به نقل از لاريجانى گفت: ”مجلس از بيانيه تهران (در مورد قرارداد مبادله سوخت) در کليتش حمايت مىکند. در صورتى که آنها در پى اين باشند که بخشى از آنرا در نظر بگيرند، اين مجلس آنرا نمىپذيرد“. … در همین رابطه پاسدار رضايى دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: جمهورى اسلامى تحميل در مبادله سوخت را هرگز نمى‌پذيرد و از رفتن به سمت مواضع ماجراجويانه در اين رابطه جلوگيرى مى‌كند.


قاتل شاپور بختيار آزاد شد و به ايران رفت

على وکيلى راد، قاتل شاپور بختيار، روز سهشنبه، دو روز بعد از آزادى کلوتيلد ريس آزاد شد. به نوشته روزنامه ليبراسيون رئيس دادگاه جنايى، قبل از قرائت گزارش پزشکى قانونى در مورد نحوه قتل شاپور بختيار، از فرزندان نخستوزير سابق، که بالغ هم بودند، خواست از دادگاه خارج شوند. زيرا بهگفته وکيل مدافع شاکى خصوصى، گزارش مذکور ”شرح يک قصابى کامل بود“. از سه قاتل، تنها على وکيلىراد در اوت ۱۹۹۱ دستگير شد، و سه سال بعد به حبس ابد محکوم گردید که بايد هجده سال حداقل در زندان مىماند. بعد از انقضاى اين مدت، على وکيلى راد، روز سهشنبه به تهران بازگشت. روز دوشنبه بريس ارتفو وزير کشور فرانسه، حکم اخراج قاتل چاقوکش را صادر کرد، امرى که به دادگاه اجازه داد او را آزاد کند. ليبراسيون با سوتيتر کنايه آميز «دليل دولتى»، سخنان دومينيک پايه، وزير کشور را در مورد اين که معاملهاى در کار نبوده است، رد کرده و آزادى على وکيلىراد را با آّزادى قاتلان دکتر کاظم رجوى مقايسه نمود و نوشت: «دومينيک پايه ظاهرا فراموش مىکند که پاريس در وزارت خارجههاى غربى به شکلى ناهنجار بهخاطر آزاد کردن تروريستهاى محکوم شده، بر اساس صرفا منافع دولتى، مشهور است. برجستهترين مورد نيز رها کردن دو قاتل ايرانى کاظم رجوى، مخالف ايرانى در شب سال نو است. آنها در نوامبر ۱۹۹۲ در پاريس دستگير شده بودند و سوئيس، کشورى که سوءقصد در آن رخ داده بود خواهان استردادشان بود. شارل پاسکوا که در آن زمان وزير کشور بود هيچ توضيحى نداد و بدين ترتيب خشم و سرزنش مسئولان سوئيسى را بر انگيخت. قبل از آن نيز ميتران، انيس نقاش، تروريست پرو ايرانى لبنانى، فرمانده اکيپ کماندويى ۵ نفرهاى را عفو کرده بود که در ژوئيه ۱۹۸۰ تلاش کرده بود شاپور بختيار را به قتل برساند. دو فرانسوى در اين سوءقصد کشته شده بودند.


رژيم ایران با بمباران مناطق كردستان عراق، اهالى روستاها را كوچ داده است

به گزارش تلويزيون العراقيه، ساكنان سه روستاى مرزى از استان سليمانيه پس از اين كه توپخانه رژيم ايران روستاها و مزارع آنان را در منطقه بمباران كرد از روستايشان كوچ كردند. مدير بخش ژاراوه گفت كه توپخانه رژيم ايران از يك هفته قبل مستمراً نواحى مرزى را بمباران مىكرد كه اهالى اين سه روستا را مجبور به ترك خانهها و مزارعشان و كوچ كردن به مناطق ديگر كرده است.