صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۲۷، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

تجمع هفتگی مادران شهدا و دستگیرشدگان سراسری با سیل ماموران حکومتی روبرو شد
روز شنبه مأموران نيروى انتظامى در وحشت از تجمع هفتگى مادران شهدا و دستگير شدگان قيام سراسرى در پارك لاله تهران، به‌طور گسترده در اين پارك مستقر شده بودند تا مانع اين تجمع شوند. بر اساس گزارشها، 5 خودروى ون نيروى انتظامى به همراه بيش از 100 مأمور اين نيرو در محل مستقر شده بودند. آنها از ساعت 3 و30 دقيقه با حضور در پارک لاله هرگونه تحرک را زير نظر داشتند و به بهانه های مختلف با كسانى كه در پارك حضور داشتند برخورد، يا آنها را دستگير مىكردند. گزارشها حاکی است که مادران شهدا و دستگيرشدگان قيام سراسرى به شکل گروههاى چند نفره در کوچه ها و خيابانهاى منتهى به پارك لاله منتظر بودند تا در يک فرصت مناسب دور هم جمع شوند اما مأموران حکومتی حاضر در محل، از ساعت 16 و 30 دقيقه به سمت آنها رفته و نسبت به تجمع در پارك لاله به آنها هشدار دادند و مانع تجمع آنها گرديد. لازم به ذکر است که رژیم هفته گذشته و در جریان تجمع هفتگی مادران به آنها حمله كرده و 30تن از آنها را بازداشت و به زندان اوين منتقل نمود. اما مادران پس از 72ساعت مقاومت، مسئولین زندان را وادار به آزادی آنها نمودند.

هویت و چگونگی شهادت یکی دیگر از شهدای روز عاشورا آشکار گردید
آژانس ایران خبر امروز گزارش داد: مصطفي کريم‌بيگي، جوان 27 ساله در روز عاشورا، در حوالي خيابان نوفل‌لوشاتو از ناحيه پيشاني مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. این خبرگزاری افزود: خانواده وي پس از دو هفته بي‌خبري مطلق و درحالي که تصور مي‌کردند او در روز عاشورا دستگير شده است، در روز دوشنبه 21 دي‌ماه عکس و پيکر او را در پزشک قانوني کهريزک شناسايي نمودند. در مدت بي‌خبري خانواده، تماس‌هاي تلفني مشکوک و تهديدآميزي از تلفن شخصي مصطفي با خانواده وي برقرار مي‌شد که بر نگراني آنان مي‌افزود. ایران خبر ادامه داد: به گزارش کميته گزارشگران حقوق بشر، ماموران امنيتي پس از شناسايي جسد، توسط خانواده، از تحويل آن به بستگان خودداري نمودند و اظهار نمودند تنها در صورتي جسد را تحويل مي‌دهند که مراسم وي در خارج از تهران انجام شود و خانواده کريم‌بيگي مجبور به پذيرفتن اين شرط شدند در حالي که منزل آنها در محله اميريه تهران مي‌باشد. در غروب سه‌شنبه 22 دي‌ماه به شکلي ناگهاني به خانواده مصطفي اطلاع دادند که تنها پدر، مادر و خواهر مصطفی براي مراسم خاکسپاري اجازه حضور خواهند داشت و پيکر مصطفي کريم‌بيگي در غروب اين روز به خاک سپرده شد. در نهايت، در روز جمعه 25 دي‌ماه در يکي از شهرک‌هاي شهريار به نام وحيديه (جوقين) مراسم ختمي برگزار گرديد. گزارش‌ها حاکي از وضعيت بسيار نامساعد مادر و خواهر مصطفي است. آنان در اين مراسم از همگان درخواست مي‌نمودند که نگذارند خون مصطفي پايمال گردد.

خانوادههاى زندانيان سياسى محكوم به اعدام در كردستان، خواستار آزادى فرزندان خود شدند
خانوادهاى زندانيان سياسى محكوم به اعدام روز پنجشنبه 24 ديماه در دومين تجمع خود در سنندج ناعادلانه بودن و غيرقانونى بودن روند دادگاهها و صدور حکم اعدام براى فرزندان خود را مورد اشاره قرار دادند و نگرانى خود را از استمرار اعدام زندانيان سياسى در کردستان که با اعدام دو زندانى طى هفتههاى اخير، ادامه پيدا كرده است، ابراز کردند. خانوادهها در حاليكه تصاوير فرزندان خود و ساير زندانيان محكوم به اعدام و تصاوير شهداى قيام اخير مردم ايران را با خود داشتند، با خانوادههاى شهداى قيام و زندانيان سياسى اعلام همبستگى كردند. مادران زندانيان محكوم به اعدام در اين تجمع بر گسترش فعاليتهاى خود براى پيگيرى وضعيت فرزندانشان و ساير زندانيان محكوم به اعدام تأكيد كردند. بر اساس اخبار انتشار یافته از سوی منابع خبری مقاومت ایران بيش از چهل زندانى سياسى محکوم به اعدام در حال حاضر در زندانهاى سراسر ايران وجود دارند. عفو بينالملل با صدور اطلاعيهيى خواستار توقف اعدامها به ويژه اعدام 17 مبارز كرد و زندانى سياسى على صارمى شده است.

يك زند‌انى سياسى در زندان ديزل آباد كـرمانشاه دست به اعتصاب غذاى خشك زد
جواد عليزاده كه 26 ديماه سال گذشته، بهخاطر شركت و سخنرانى در مراسم سالگرد شهادت ابراهيم لطف الهى دستگير و به يكسال زندان محكوم شده و از زندان سنندج به ديزل آباد كرمانشاه تبعيد شده است، مىبايست ظرف روزهاى آينده با پايان يافتن محكوميتش از زندان آزاد شود. اما ماموران وزارت اطلاعات رژيم، مدت بازداشت وى را محاسبه نكرده و مىخواهند او را اواخر بهمن ماه از زندان آزاد كنند. اين دانشجوی محروم از تحصيل از 23 ديماه دست به اعتصاب غذا زده است.

از سرنوشت زندانى سياسى عليرضا نبوى هيچ اطلاعى در دست نيست
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران در سایت خود نوشت: بنابه گزارشهاى دريافتى از وضعيت زندانى سياسى عليرضا نبوى كه به اتهام وابستگى خانوادگى به مجاهدان اشرف دستگير شده است، هيچ اطلاعى در دست نيست. این منبع افزود: خانواده اين زندانى از زمان دستگيرى وى بارها به زندان و دادگاه رژيم مراجعه کردهاند تا از شرايط و وضعيت اين زندانى سياسى مطلع شوند ولى آنها از پاسخگويى امتناع مىورزند. عليرضا نبوى همسر زندانى سياسى عاطفه نبوى 3 هفته پيش با يورش مامورين وزارت اطلاعات دستگير و به سلولهاى انفرادى زندان اطلاعات سمنان منتقل شده است. در حال حاضر به غير از عليرضا نبوى، چند عضو ديگر اين خانواده از جمله عاطفه نبوى، طيبه نبوى، سيد ظهور نبوى و سيد ضياء نبوى در زندان بهسر مىبرند. اتهام همه اين زندانيان وابستگى خانوادگى به ساکنین اشرف است.

شیرین علم هولی به اعدام محکوم شد
شیرین علم هولی به اتهام محاربه از طریق همکاری با «پژاک» با استناد به ماده 186 و 187 و 190 (بند 2) قانون مجازات اسلامی رژیم، به اعدام و به اتهام خروج غیرقانونی از مرز به استناد ماده 34 قانون گذرنامه به تحمل دو سال حبس تعزیری محکوم شد. سایت آژانس ایران خبر امروز با درج این خبر افزود: دادگاه وی در تاریخ 28 آذر ماه در شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار و حکم در 13 دی ماه به وکیل وی، شامی، ابلاغ شده است. شیرین علم هولی متولد 1360 و از اهالی روستای دیم قشلاق در حوالی ماکو است. وی از تاریخ 6 خرداد 1387 در بازداشت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده و پس از تحمل 21 روز در بازداشتگاه سپاه که مکان آن بر وی معلوم نبوده، به بند 209 زندان اوین و پس از تحمل 5 ماه، به بند عمومی نسوان منتقل شده است. به گفته وکیل وی، شامی، انتظار چنین حکم سنگینی برای وی نمی رفته است.

شيخ قريشي دستگير شد
هرانا خبر داد: شيخ قريشي، مدير مدرسه ديني و خطيب مسجد جامع محمديه اهل سنت تالش صبح روز يکشنبه بيستم ديماه توسط نيروهاي نظامي و دستگاه اطلاعات دستگير و به اطلاعات استان منتقل گرديد. این منبع افزود: به گزارش سني نيوز نيروهاي نظامي پس از يورش به خانه شيخ قريشي به جمع آوري کتب و وسايل و دستگاه کامپيوتر ايشان پرداخته و حتي سيم کارتهاي وي را نيز با خود بردند. شيخ قريشي پس از شش روز دستگيري هنوز هم در زندان اطلاعات بسرميبرند . هرانا گفت: قابل ذکر است که شيخ قريشي قبلا نيز چندين سال پيش يک سال در زندان هاي ايران همراه با علمايي چون علامه برقعي (رحمه الله تعالي) بسر برده اند. بر اساس گزارش هرانا، شيخ قريشي مسلماني داعي و در بازيهاي سياسي دخالت نکرده است، اما دليل دستگير و نگهداري ايشان در اطلاعات مرکزي استان گيلان نامعلوم است.

دانشجويان دانشگاه يزد، عليه درخواست شهريه، دست به یک حرکت اعتراضی زدند
ستاد اجتماعی مجاهدین در داخل کشور اطلاع داد: دانشجويان دانشگاه يزد به تصميم رئيس دانشگاه كه خواستار دريافت شهريه از دانشجويان در خوابگاههاى دانشجويى در ايام تعطيلات ميان دو ترم شدهاند، اعتراض كردند.
دانشجويان خواستار لغو اين تصميم از طرف ميبدى، رئيس اين دانشگاه شدند. این منبع خاطرنشان کرد، وى به مديريت خوابگاهها دستور داده است از دانشجويانى که قصد دارند در ايام تعطيلات ميان دو ترم در خوابگاه سکونت داشته باشند مابازاى هر شبانه روز مبلغ 8هزار تومان از آنها دريافت كنند. اين در حالى است که اکثر دانشجويان ترم آخر مجبور هستند بهمنظورآماده کردن خود براى امتحان ارشد که اوايل اسفند برگزار مىشود در خوابگاه بمانند و پرداخت اين هزينه سنگين فشار زيادى بر آنها وارد مىکند.

دو تن از دانشجويان دانشگاه زنجان مفقود شدهاند
بنا به گزارشات منتشر شده، دو تن از دانشجويان دانشگاه زنجان از 16روز پيش بهطرز مشكوكى مفقود شده و اطلاعى از آنها در دست نيست. سورنا هاشمى و عليرضا فيروزى كه توسط ماموران حکومتی در مسير مسافرت آنها به تبريز دستگير شدهاند، از دانشجويان فعال دانشگاه زنجان می باشند كه سال گذشته در جريان هتك حرمت معاون دانشجويى دانشگاه به يكى از دختران دانشجو، فعال بوده و وی را در تحصن بزرگ دانشجويان افشا كردند. اما ماموران رژيم در دانشگاه زنجان اين دو دانشجو را متهم به اشاعه فحشا، اقدام عليه امنيت ملى!، و تشويش اذهان عمومى كردند و آنها را از تحصيل محروم كردند.

قصاب‌هاي شوشتر دست به اعتصاب زدند
آژانس ایران خبر در گزارشی گفت: قصاب‌هاي شهرستان شوشتر بيش از سه روز است كه در اعتصاب به سر مي‌برند و هيچ دامي كشتار نكرده‌اند. به دليل تعطيل شدن كشتارگاه غيربهداشتي و عدم رفع مشكلات كشتارگاه نيمه صنعتي شهرستان شوشتر كه اخيرا افتتاح شده، قصاب‌هاي شوشتر در اعتصاب به سر مي‌برند.
عضو شوراي شهر شوشتر در گفتگو با خبرنگار فارس در اين شهرستان درباره دليل اين اعتصاب گفت: قصاب‌هاي شوشتري به دليل اينكه هنوز مشكلات كشتارگاه نيمه صنعتي شوشتر برطرف نشده و كشتارگاه قديمي اين شهرستان نيز در اقدامي غير منتظره تعطيل شده است، اعتصاب كرده و سه روز است كه كشتار نكرده‌اند.
غلام سلطانيان با اشاره به مشكلات كشتارگاه نيمه صنعتي شهرستان شوشتر گفت: اين كشتارگاه مشكلاتي مانند آب، امنيت، اصطبل نگهداري دام و سيستم پيچيده كار دارد كه اين همه باعث شده است تا قصاب‌هاي شوشتر اعتصاب كنند و اين امر عواقبي نامطلوب براي شهرستان شوشتر را در پي‌خواهد داشت.

پاسدار رجب زاده، توسط يك زن گوشمالى داده شده است
رسانههاى رژيم فاش ساختند پاسدار رجبزاده سركرده نيروى انتظامى تهران در قيام روز عاشورا توسط يك زن رزمىكار گوشمالى داد شد و روانه بيمارستان گرديد. سايت جهان نيوز وابسته به جناح خامنه ای نوشت: آزادى عمل اغتشاشگران در روز عاشورا تا حدى بود که علاوه بر تخريب اموال نيروى انتظامى و حمله وحشيانه به پرسنل آن، يک زن رزمى کار به فرمانده نيروى انتظامى تهران بزرگ حمله نموده و به شدت وى را از ناحيه صورت زخمى کرده است. ظاهرا نيروى انتظامى اين کماندوى زن! را بازداشت نکرده است». لازم به ذکر است که پيش از اين، پاسدار رادان، جانشين سركرده نيروى انتظامى رژيم اعلام كرده بود، پاسدار رجبزاده بر اثر برخورد يك شى بهصورتش مجروح شده و در بيمارستان بسترى شده است. اين رسانه خبرى رژيم نوشت: «برخورد ضعيف نيروى انتظامى با اغتشاشگران روز عاشورا باعث صدمه ديدن بسيارى از سربازان و پرسنل پليس در اين روز شد».
«بنابراين کم کارى نيروى انتظامى در اين زمينه قابل توجيه نيست». اين رسانه حکومتی دامه داد: «با اين حال اظهارات سردار احمدىمقدم پس از حرمت شکنيهاى روز عاشورا، نشان از عزم جدى پليس براى برخورد با اغتشاشگران و اراذل و اوباش دارد». سايت تابناك، متعلق به پاسدار رضايى، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز گزارش مشابهى در ارگان خود به چاپ رسانده است.

رژیم، اقدام به راهاندازى كلانترى مخصوص زنان می کند
منابع خبری مقاومت ایران گفتند: رژيم به منظور تشديد سركوب زنان، قصد دارد سه كلانترى مخصوص زنان راهاندازى كند. پاسدار بيگى از سركردگان انتظامى تهران گفت: تا پايان امسال سه كلانترى مخصوص زنان راهاندازى مىشود كه در حال حاضر در تمام كلانتريهاى پايتخت، شعب خدمات قضايى از سال گذشته راهاندازى شده كه پليس زن در اين شعب نيز حضور دارند.

يكى از مسئولین زندان گوهردشت استعفا داد
بر اساس گزارشها، يكى از شكنجهگران زندان گوهردشت كرج از کار خود كنارهگيرى كرد. وى كه صفتر مرادى نام دارد، افسر جانشين زندان گوهردشت كرج بوده است. مرادى در توضیح این کار گفت که در اعتراض به ضرب و شتم و شكنجه سيستماتيك زندانيان در زندان گوهردشت كرج از تمامى مسئوليتهاى خود استعفا داده است. خاطر نشان مىشود شكنجهگاه گوهر دشت كرج از بدنامترين زندانهاى رژیم مىباشد و سالانه دهها زندانى در پى شكنجههاى قرون وسطايى جان خود را از دست مىدهند يا دچار نقض عضو مىشوند.

دادگاه پاريس در مورد استراداد يك دلال در ارتباط با رژیم ایران به آمريكا، تصميم خواهد گرفت
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: دادگاه پاريس در مورد استرداد يك مأمور رژيم ایران به آمريكا كه براى خريد دستگاهها و تجهيزات ممنوعه فعاليت مىكرد، در روز 17فوريه تصميمگيرى خواهد كرد. این خبرگزارى نوشت: «يك دادگاه پاريس ماه آينده در مورد درخواست آمريكا براى استرداد مجيد كاكاوند 37ساله، كه اجزاء الكتريكى و دستگاههاى اندازه گيرى خريدارى شده در آمريكا را از طريق شركتى در مالزى براى رژيم ايران فرستاده است تصميمگيرى خواهد كرد.
خبرگزارى فرانسه افزود: «كاكاوند در مارس 2009 در فرودگاه شارل دو گل پاريس دستگير شد و دادگاه استيناف در پايتخت فرانسه در 17فوريه در مورد درخواست استرداد وى به آمريكا تصميم خواهد گرفت. اين خبرگزارى افزود: «از اين فرد در پرونده كلوتيد ريس، محقق فرانسوى كه در ايران بهخاطر شركت در اعتراضهاى ضد دولتى مورد محاكمه قرار گرفت نام برده شده است، گرچه سفير رژيم ايران در پاريس انتظار مبادله اين 2 را تكذيب كرد». از سوی دیگر وکیل کلوتید ریس روز شنبه، خشنود از روند دادگاه وی در ایران، احتمال آزادی وی را داد.

******
يك سايت حکومتی طى گزارشى از مراسم تشييع عليمحمدى، استاد دانشگاه که هفته گذشته ترور شد، با عنوان: ”تابوت مسروقهاى“ نوشت: خانواده عليمحمدى از سوى مسئولان دولتى به شدت تحت فشار بودند تا مراسم تشييع همزمان با نماز جمعه تهران برگزار بشود؛ اما خانواده وى به اين امر رضايت ندادند. اين سايت در ادامه مىنويسد. برادران حزبالله از صبح بسيج شده بودند و يک لحظه دور جنازه را رها نکردند. آنها به شدت اطراف تابوت را در کنترل داشتند و اجازه نمىدادند از فاميل و آشنايان کسى زير تابوت برود. معمولاً در تشييع جنازهها در ايران رسم است که شعارهاى عام مذهبى از قبيل لا اله الا الله و محمدا رسولالله مىدهند. شعارهاى غالب اما در اين برنامه شعارهايى از قبيل مرگ بر اسرائيل، مرگ بر منافق، اين گل پرپر شده هديه به رهبر شده، و امثال اينها بود… دقايقى بعد از شروع تشييع، جمع چند صد نفرهاى از دانشجويان، عکسى از دکتر عليمحمدى را در جلو گرفته بودند و با سکوت به دنبال آن حرکت مىکردند. به تدريج بين خودشان با گروه تشييع کنندگان حکومتى فاصله ايجاد کردند و صف خودشان را از برنامه از پيش تعيين شده جدا کردند. آقايان در آن جلو يکدفعه دورشان را خلوت ديدند. خودشان بودند و خودشان. يکى دو نفرشان با خشونت آمدند تا پوسترى را که در جلوى صف دانشجويان در دست آنان بود از آنان بگيرند که با مقاومت جمع مواجه شدند. به تدريج شعارهاى لا اله الا الله و محمد رسولالله از بين جمعيت بالا گرفت و فضاى خيابان را پر کرد، آنچنان که حتى صداى بلندگوهاى بسيار قوى برادران ديگر شنيده نمىشد. به قول نقاشان، کنتراست جالبى ايجاد شده بود. در اين سو اشک بود و لا اله الا الله. در آن سو بانگ مهيب بلندگوها بود و مرگ بر منافق و مرگ بر ضد ولايتفقيه. شمار نفرات ضدشورش را دوستان بالاى هزار مأمور برآورد مىکردند. طى مسير در يک ورزشگاه جمع کثير چند صد نفرهاى از آنان بهحالت آمادهباش بودند. لازم به ذکر است که مسعود علیمحمدی، استاد دانشگاه تهران در اثر انفجار یک بمب که با کنترل از راه دور منفجر شد، کشته شد. تلویزیون سی ان ان درگزارشی از مراسم تشییع جنازه علیمحمدی، به درگیری کوتاهی اشاره کرد.

سه ميليون كودك ایرانی، بدلیل فقر مالی، ترک تحصیل کرده اند
به نوشته مطبوعات رژيم، طى چهار سال گذشته سه ميليون كودك ايرانى ترك تحصيل كردهاند. يك سايت حكومتى نوشت: فقدان ثبت‌نام و اعزام يك ميليون دانش آموز به مدرسه از سوى خانوادهها در فاصله يك سال گذشته اين شائبه را دامن زد كه يك ميليون دانش آموز اقدام به ترك تحصيل كردهاند. معاون آموزشى موسسه آموزش از راه دور رژيم در مصاحبه با رسانههاى حكومتى اعلام كرد كه طبق آخرين آمار مستند به دست آمده، دو ميليون و 400هزار لازم التعليم از تحصيل در سال تحصيلى گذشته بازمانده و متاسفانه در يكى از مقاطع تحصيلى از ابتدايى تا پايان متوسطه ترك تحصيل كردهاند. رسانههاى رژيم علت عمده ترك تحصيل كودكان و نوجوانان را فقر مالى و پايين بودن درآمد خانوادهها ذكر كردهاند.

پاسدار ذوالقدر، به سمت مشاور قوه قضائيه رژیم منصوب شد
منابع خبری مقاومت ایران گفتند: صادق لاريجانى رئیس قوهقضائيه رژیم طى حكمى خطاب به پاسدار ذوالقدر اعلام كرد: «نظر به سوابق درخشان و تجربيات ارزنده جنابعالى، به موجب اين ابلاغ به سمت مشاور رئيس قوهقضائيه منصوب مى‌شويد». خاطرنشان مىشود از جمله سمتهاى پاسدار محمد باقر ذوالقدر، معاون رئيس ستاد كل نيروهاى مسلح رژيم در امور بسيج خلقى رژیم بوده است. اين پاسدار مدتى نيز قائممقام وزارت كشور رژيم بوده است.

نهضت آزادى تصميم به خوددارى از ادامه فعاليت سياسى گرفته است
راديو فردا گفت: امير خرم، تحليلگر سياسى در تهران، که تا زمان تصميم نهضت آزادى ايران به خوددارى از ادامه فعاليتش، از اعضاى رهبرى آن به شمار مىرفت، دو روز پيش از بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات، درباره دليل تصميم اين تشکل سياسى گفت: مقامهاى وزارت اطلاعات در پى احضار پنج تن از اعضاى رهبرى نهضت، خواستار توقف فعاليت ما شدند و گفتند در صورت عدم توقف فعاليت نهضت آزادى ايران، با آن برخورد خواهند کرد. وى افزود: باتوجه به مجموعه فشارهايى که در حال حاضر بر روى نهضت آزادى وارد مىشود…، شوراى مرکزى نهضت تشخيص داد که در حال حاضر از ادامه کار حزبى خوددارى کند. اميرخرم به راديو فردا گفت: مقامهاى وزارت اطلاعات به دوستان نهضتى گفتند «به نفع شما نيست که از خواست ما سرپيچى کنيد». مجموعه دوستان ما هم با توجه به برآيند و بررسى تمام شرايط موجود، ديدند که در شرايط فعلى به صلاح نيست ما بخواهيم با اين نيروها بهطورمستقيم سر شاخ بشويم و در آن صورت نيز چيزى عايدمان نخواهد شد.

گروه 5+1 به سمت اعمال تحريمهاى جديد عليه رژيم ایران نزديك مىشوند
روزنامه نيويورك تايمز در گزارشى از اجلاس 5عضو دائمى شوراى امنيت و آلمان در نيويورك نوشت: شش كشور قدرتمند به سمت اعمال تحريمهاى جديد عليه رژيم ايران نزديكتر مىشوند. اين روزنامه افزود: روز شنبه 6 قدرت جهان توافق كردند كه پاسخ رژيم ايران به پيشنهاد تغيير برنامه توسعه هستهيىاش ناكافى بوده و اين امر، در نظر گرفتن اقدامات بيشتر شوراى امنيت سازمان ملل را مجاز مىشمارد. به نوشته نيويورك تايمز پنج كشور عضو دائم شوراى امنيت همراه با آلمان يك سياست ”دوجانبه“ را دنبال مىكردند، ولى تلاش مزبور با بنبست مواجه شد، بنابراين تحريمهاى بيشترى اعمال خواهد شد. نيويورك تايمز نوشت: يك ديپلمات غربى كه در مذاكرات شركت داشت گفت، ”تهديد مادى براى اعمال فشارهاى بيشتر روى رژيم ايران مىتواند اهرمى به منظور مقابله با اين رژيم باشد“. ديپلماتهاى ارشد به توافق رسيدند تا قبل از برداشتن گام بعد در آخر ماه دوباره تلفنى حول اين موضوع مشورت كنند. نيويورك تايمز افزود: ملاقات شنبه در دفتر اتحاديه اروپا در نيويورك برگزار شد كه نمايندگانش اظهار داشتند حداقل ”اجماع نظر“ ميان 6 كشور براى تمركز روى گام بعدى وجود دارد. روسيه از اين بابت ناراحت بود كه پيشنهادش براى غنىسازى بيشتر در تأسيساتش رد شده است و اين كه رژيم ايران در وارد شدن مذاكرات، جدى به نظر نمىآيند. … نيويورك تايمز در پايان نوشت: نگرانى از اين است كه رژيم ايران بتواند در زمينه غنىسازى اورانيوم، توانمندى خود را در خلال مذاكرات، به سطحى كه مورد نياز ساختن سلاح است، برساند. اين مسأله يك احساس فوريت در اين رابطه را بوجود مىآورد. علاوه بر آن پيمان منع گسترش هستهاى قرار است در كنفرانسى در ماه مه مورد بررسى قرار گيرد. به همين دليل قدرتهاى غربى مىخواهند تحريمهاى جديد عليه رژيم ايران قبل از اين اجلاس اعمال
شود تا اين كه اين تحريمها روى گفتگوهاى منع تكثير سلاح اتمى سايه نيفكند
زمين لرزه 7 ريشترى هائيتى، صدها هزار کشته، زخمی و بی خانمان برجای گذاشت
روز جمعه 15ژانويه رئيسجمهور هاييتى رنه گارسيا پريوال خسارت وارده ناشى از زمين لرزه عظيم در اين كشور را با پرواز بر مناطق زلزلهزده بررسى كرد. گفته مىشود زمين لرزه 7 ريشترى هائيتى بر روى يك سوم جمعيت 9 ميليونى اين كشور تاثير گذاشته است. بسيارى از مردم پايتخت به آب، غذا، چادر و الكتريسيته دسترسى ندارند. كشورهاى مختلف جهان از جمله امريكا، کانادا، اسپانيا، ژاپن، چين، برزيل، فرانسه، كلمبيا، آرژانتين، كوبا و بسيارى كشورهاى آمريكاى جنوبى با ارسال مواد غذايى، دارو و پول و برپا كردن بيمارستانهاى صحرانى و اعزام پزشك به يارى زلزلهزدگان شتافتهاند. اين زلزله روز سه شنبه در فاصله 15 كيلومترى پايتخت هائيتى رخ داد و حداقل 24 پس لرزه به قدرت بيشتر از چهار و نيم ريشتر اين كشور را لرزانده است. اين قويترين زلزله طى دو قرن گذشته در هائيتى به شمار می رود. كاخ رياست جمهورى، يك بيمارستان، دفتر سازمان مللمتحد و هزاران ساختمان ديگر تخريب شدند و خطوط ارتباطى و برق قسمت عمده پايتخت قطع شده است. شاهدان گفتند كليه ساختمانها در سراسر پايتخت تخريب شده يا خساراتى ديده است. صليب سرخ بينالمللى اعلام كرده است سه ميليون نفر، يعنى يك سوم جمعيت پايتخت، در اين زلزله آسيب ديدهاند. آمريكا و فرانسه و ساير كشورها براى كمك فورى به آسيب ديدگان فراخوان دادند.