صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۲۵، ۱۳۸۸

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یکی دیگر از مجروحان اشرف بدست نیروهای عراقی، جان سپرد
آى. ريپورت سى.ان.ان در اینباره و با اشاره به شهادت شعبان سوری، نوشت: اين ساكن كمپ اشرف بر اثر جراحتى كه از سوى نيروهاى عراقی بر او وارد شده بود، جان خود را از دست داد. سازمان مجاهدین خلق ایران اعلام کرد: که شعبان سورى- 44ساله، در جريان حمله نيروهاى عراقى به كمپ اشرف در سال 21 و 30دقيقه به وقت محلى هنگامى كه در حين انتقال به بيمارستان بلد نيروهاى آمريكايى بود، جان سپرد. او 20سال از عمر خود را صرف مبارزه براى آزادى مردم ايران از رژيم مذهبى كرده بود. او به شدت بوسيله باتون مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود.

مسئول کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت، وجود اجساد کویتیها در اشرف را قویا رد کرد
روزنامه اردنى العرب اليوم نوشت: محمد محدثين مسئول كميسيون خارجه شوراى ملى مقاومت ايران در پاريس ”شايعات“ مبنى بر وجود اجساد كويتيها در قرارگاه اشرف را رد كرد. این روزنامه نوشت: محدثين در يك گفتگوى مطبوعاتى در پاريس گفت اين دعاوى فرار به جلو است. رژيم ايران بعد از 30سال ارتكاب جرم در حق فرزندان ايران و عليه همه خلقها و دولتهاى عربى و اسلامى و همينطور فرزندان ايران در شهر اشرف به چنين دعاوى متوسل مىشود. در بطلان اين ادعا همين بس كه لبيد عباوى معاون وزير خارجه عراق گفت وزارت خارجه عراق پيدا شدن اجساد مفقودين كويتى در قرارگاه اشرف را رد مىكند. روزنامه العرب الیوم افزود: محدثين از مسئولين و پارلمانترها و وسائل ارتباط جمعى كويت و مسئولين اتحاديه عرب دعوت كرد از شهر اشرف بازديد كنند تا اطلاع بيشتری از دروغهاى فاشيسم دينى حاكم بر ايران و پسرخواندههايش در عراق كسب كنند، محدثين از آنها خواست كه بدون هيچ محدوديتى اقدام به تحقيقات كامل بكنند و نتايج تحقيقات را براى اطلاع عموم منتشر كنند. وى دول عرب برادر را به‌طور عام و كويت را به‌طور خاص به تقويت روابط بين مردم ايران و خلقهاى عرب فراخواند.

******
بعد از ظهر دیروز 24 مرداد، ایرانیان آزاده، هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت ایران در محوطه پارلمان کانادا در شهر اتاوا در مراسمی که "همبستگی با 1000 زن قهرمان در اشرف و زنان در ایران" نامگذاری شده بود، شرکت کردند. در ابتدای مراسم، حضار به مدت یک دقیقه برای زنان در ایران و در اشرف، کف زدند. خانم فلورالاو کتز، هنرمند کانادایی، پس از اجرای سرود ملی کانادا به زبانهای انگلیسی و فرانسوی، ترانه " گلها کجا رفته اند" را به زیبایی اجرا کرد. خانم ریموند فولکو، نماینده پارلمان کانادا از حزب لیبرال سخنان خود را با احترام به اعتصاب غذا کنندگان آغاز کرد و عمل آنان را ستود. خانم فولکو در سخنرانی خود از جمله گفت: این مبارزه سیاسی و حقوقی را همراه با سایر نمایندگان کانادا ادامه خواهد داد. هنرمند در تبعید خانم هما علیزاده با اجرای ترانه "از خون جوانان وطن لاله دمیده" جمعیت حاضر در محوطه پارلمان را مبهوت صدای خود کرده و آنان را منقلب ساخت. خبرنگار ایپاک تایمز که برای تهیه گزارش به محل آمده بود گفت: هر چند که زبان این خانم را نمی فهمم اما اشکهایم سرازیر شد و بسیار منقلب شدم. سپس پیام سناتور موبینا جعفر توسط مجری برنامه در دفاع از زنان اشرف و محکومیت حمله نیروهای عراقی به اشرف، قرائت شد. سخنران بعدی خانم مینو همیلی از فعالان حقوق بشر و پناهندگی، حمله به اشرف را محکوم نمود و تاکید کرد که وظیفه انسانی جهانیان است تا از زنان اشرف حمایت کنند. وی که خود بخشی از عمرش خود را در زندانهای مخوف رژیم سپری کرده با اشاره به آن دوران، از همبندان قهرمان خود که اعدام شدند، یاد کرد. آقای دیوید کیلگور، چهره محبوب حقوق بشری کانادا و رئیس مشترک کمیته کانادایی دوستان ایران دمکراتیک بعنوان آخرین سخنران این مراسم، اعلام کرد که به خاطر عدم صلاحیت دولت عراق در حفاظت از ساکنین اشرف، نیروهای آمریکایی باید حفاظت اشرف را بعهده بگیرند، نیروهای عراقی باید از اشرف فورا خارج شوند، وکلای ساکنین اشرف بتوانند آزادانه به اشرف بروند و عاملین و آمرین این جنایت مجازات شوند. خانم سارا حسنی، مجری مراسم "همبستگی با 1000 زن قهرمان در اشرف و زنان در ایران" دسته گلهایی را به سخنرانان و هنرمندان زن در این برنامه اهدا کرد. اما خانم همیلی، گلها را به اعتصاب غذاکنندگان که هجدهمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشتند، تقدیم کرد. در پایان مراسم، زنان حاضر در این مراسم، شاخه گلهایی را بطور سمبلیک نثار شهدای قیام اخیر ایران و شهدای اشرف نمودند که سن این مراسم با عکسهای آنها به زیبایی تزئین شده بود. گفتنی است که ایرانیان همه روزه در مقابل سفارت آمریکا در اتاوا به تحصن و اعتصاب غذای خود ادامه می دهند. امروز نوزدهمین روز اعتصاب غذای ایرانیان و بیستمین روز تحصن آنان در مقابل سفارت آمریکاست. آنان خواهان بعهده گرفتن حفاظت موقت کمپ اشرف از سوی آمریکا و خواهان آزادی 36 نفر از ساکنین کمپ اشرف که توسط نیروهای عراقی به گروگان گرفته شده اند، می باشند.
امروز در اورسوراواز خانم رجوی، رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، در گردهمایی ویژه ای در همبستگی با زنان اشرف و زنان ایران، که در محل اقامت ایشان برگزار شد، در سخنان خود بر چند خواسته تاکید کرد: وی خواهان آزادی 36 تن از ساکنین اشرف که توسط نیروهای عراقی به گروگان گرفته شده اند، شد. خانم رجوی از آمریکا خواست تا بطور موقت، حفاظت از اشرف را بعهده بگیرد. او خواهان خروج بلادرنگ نیروهای عراقی از اشرف شد و اعلام داشت، بعنوان راه حل درازمدت، یک نیروی بین المللی تحت نظر ملل متحد، حفاظت از اشرف را بعهده بگیرد.

نیروهای عراقی، تاکنون 2 میلیون و 537 هزار دلار، خسارت به ساکنین اشرف وارد کرده است
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه شماره 83 خود از زمان حمله نیروهای عراقی به ساکنین اشرف، بتاریخ 24 مرداد 1388 اعلام کرد: در جريان حمله جنايتكارانه نيروهاى عراقى به اشرف جمع اموال مسروقه، غارت شده و تصرف شده ساكنان اشرف دست‌كم به دومیلیون و 537 هزار دلار، معادل 2ميليارد و 963 ميليون دينار عراقى بالغ مىشود. خسارتهاى وارده بر خودروها، خيابانها و تاسيسات عمومى اشرف در اقلام مسروقه و تصرف شده منظور نشده و متعاقباً محاسبه و اعلام مىشود. شورای ملی مقاومت ایران، اقلام مسروقه و تحت تصرف نیروهای مهاجم عراقی را شامل انواع خودروها، اقلام تدارکاتی و مصرفی و تاسیساتی و همچنین بنگالها و کاروانهای متحرک و انواع انبارها و مسقفات و مکانهایی دانست که اعلام شده است در عمل با هزینه ساکنان اشرف ساخته شده. این اطلاعیه اضافه کرد: این لیست کامل نیست زیرا بخشهایی از قرارگاه همچنان تحت اشغال نیروهای سرکوبگر است و هنوز لیست برداری کامل از همه اجناس ربوده شده، امکان پذیر نیست.

اتحادیه اروپا خود را برای تحریم بیشتر رژیم ایران آماده می کند
هفته‌نامه اشپيگل نوشت: آمادگى دولت آلمان و ديگر اعضاى اتحاديه اروپا براى اعمال تحريم‌هاى بيشتر و سخت‌تر عليه رژيم ايران بخاطر برنامه‌ اتمى‌اش افزايش يافته است. اشپيگل فاش ساخت رايزنيهايى در مورد توقف صادرات بنزين به ايران صورت گرفته است و اعمال محدوديت‌هايى در استفاده از راه‌هاى آبى و هوايى نيز مد نظر هستند.این هفته نامه افزود: يکى از ابزارهاى ايجاد چنين محدوديت‌هائى ندادن اجازه ورود کشتى‌هاى رژيم ايران به بنادر اتحاديه اروپا و فرود هواپيماهاى ايرانى در فرودگاههاى کشورهاى عضو اين اتحاديه است. دولت آلمان ابتدا تلاش مىكند در چارچوب شوراى امنيت ملل متحد و با مشارکت قدرت‌هاى صاحب حق وتو همچون روسيه و چين تحريم‌هاى جديد را وضع کند. از‌نظر ديپلمات‌هاى آلمانى در صورت لزوم، آمريکا و اتحاديه اروپا مى‌توانند تحريم‌هاى سخت‌ترى را عليه رژيم ايران اعمال کنند. به گزارش اشپيگل در صورتى كه احمدىنژاد به پيشنهاد‌هاى غرب پاسخ مثبت ندهد، اين تحريم‌ها مى‌توانند به هنگام اجلاس عمومى سازمان ملل متحد در اواخر ماه سپتامبر آتى به اجرا گذاشته شوند. هم‌چنين پيشنهاد شده در اين اجلاس سران کشورهاى 5به علاوه يك يک نشست مشترکى داشته باشند.

******
ستاد اجتماعى مجاهدين در داخل كشور گزارش داد: روز گذشته جمعى از مادران شهداى قيام سراسرى در ميدان اصلى پارك لاله تهران تجمع كردند و خشم و انزجار خود را از حكومت آخوندى ابراز كردند و افزود: در ساعت 19 و 20دقيقه تجمع كنندگان كه توسط شمارى از مردم همراهى مىشدند دست به راهپيمايى زدند. مزدوران سركوبگر رژيم آخوندى كه درميان آنها آدمكشان لباس شخصى نيز به چشم مىخوردند به مادران شهدا حمله كردند. مادران و مردمى كه در صحنه بودند مقاومت كرده و به اعتراض خود ادامه مىدادند. مزدوران رژيم به مادران اهانت كرده و از آنها فيلمبردارى مىكردند. آنها هم‌چنين تعدادى از موبايلها را كه از اين صحنه فيلم برداشته بودند توقيف نمودند. در ميان تجمع كنندگان مادران ندا و سهراب اعرابى به چشم مىخوردند.

مردم تهران، بسیجیان را هو کردند
بنا به گزارشهایی از ایران، مردم تهران روز گذشته ماموران بسيجى را كه به سمت كريمخان راهپيمايى مىكردند، هو كردند. بنابه این گزارشها ساعت 19 و 15 دقيقه روز شنبه حدود 25تن از ماموران بسيجى از سمت ميدان رضائيهاى شهيد موسوم به هفت تير به سوى کريمخان راهپيمايى كردند. آنها در حالى كه پرچمهايى در دست داشتند، شعارهايى مانند يا "حيدر يا حيدر" و "خونى که در رگ ماست فداى رهبر ماست" سر مىدادند. عده زيادى از مردم كه در پياده روهاى خيابان کريمخان در حال حركت بودند ماموران بسيجى را هو كردند. مأموران نيروى انتظامى در وحشت از مردم از ماموران بسيجى حفاظت مىكردند. به گفته شاهدان مأموران لباس شخصى سه نفر از مردم را در حوالى ميدان رضاييهاى شهيد دستگير كردند.

بازگشایی دانشگاهها در ایران به بعد موکول شده است
تلويزيون العربيه گفت: در ايران شروع فصل تحصيلى دانشگاهها بدليل بحران كنونى درايران، به بعد موكول شده است. العربيه افزود: فعالان دانشجويى از سازمانهاى حقوقبشرى بينالمللى خواستار دخالت براى آزادى زندانيان شدهاند. تلويزيون العربيه در خبری دیگر گفت: زندانيان زندان اوين دست به اعتصاب غذا زده اند. این رسانه از تعداد اعتصاب غذاکنندگان خبری نداد.

******
خبرگزارى رويتر خبر داد: دولت آمريكا بهطور مخفيانه در حال آزمايش نوعى تكنولوژى در ايران و چين مىباشد كه به ساكنان اين كشورها اين امكان را مىدهد كه از محدوديتى كه دولت برايشان ايجاد كرده، عبور كنند و به اخبار بر روى اينترنت دسترسى پيدا كنند. كن برمن كه رييس بخش دستگاه اطلاعاتى (آى. تى) در هيأت رييسه دولت آمريكا مىباشد و در حال آزمايش اين سيستم است، گفت اين سيستم، اخبار و اطلاعات و تكنولوژى را در اختيار مردم قرار مىدهد. خبرها از طريق ايميلها و سايت گوگل و ياهو ارسال مىشوند. برمن گفت، ما افرادى را داريم كه اين سيستم را در ايران و چين آزمايش مىكنند. او جزييات اندكى از سيستم جديد را ارائه داد. سيستمى كه هنوز در اولين مراحل چك خود قرار دارد. برمن گفت امنيت اين سيستم، مهم است و بايد بتوان از رديابى آن از سوى دولت، ممانعت كرد.