صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اسفند ۰۵، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

صدها تن از دانشجویان پلی تکنیک تهران، دست به تحصن زدند
صدها تن از دانشجویان دانشگاه پلیتكنیك تهران روز 3 اسفند با شعار مرگ بر دیكتاتور علیه دفن بقایای كشتههای جنگ ایران و عراق در دانشگاهها تحصن كردند. براساس گزارشهای دریافتی مقاومت ایران از داخل کشور، دانشجویان پلاكاردهایی با خود حمل میكردند كه بر روی آنها از جمله نوشته شده بود: "اوین دانشگاه مىشود، دانشگاه قبرستان" و "ما مخالف بودیم و هستیم". این حركت اعتراضی در شرایطی صورت گرفت كه ماموران بسیجی چندین خیمه در صحن دانشگاه برپا كرده و به پخش چای و نذری و گذاشتن مداحی از چندین بلندگو پرداختند. دانشجویان با خواندن سرود یاردبستانی به حركت اعتراضی خود ادامه دادند و خواستار توقف دفن اجساد كشته شدگان شدند.

دانشجویان دانشکده خبر دست به تجمع اعتراضی زدند
دانشجویان دانشكده خبر روز گذشته در اعتراض به اقدامهاى سركوبگرانه رژیم در این دانشكده تجمع كردند. آنان در حالی كه پلاكاردهایی با مضامین "محرومیت دانشجو مدال افتخار است و دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد" حمل میكردند، شعار میدادند: رئیس دانشكده خجالت خجالت. این حركت دانشجویان همچنین در اعتراض به محرومیت دو تن از دانشجویان از تحصیل صورت گرفت. رئیس دانشگاه در وحشت از اوجگیری این حركت اعتراضی وعده داد كه به خواستهای دانشجویان رسیدگی كند.

جمعی از زندانیان گوهردشت برای اعدام به اوین منتقل شدند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران باصدور اطلاعیهیی درباره انتقال 16زندانی از زندان گوهردشت به زندان اوین براى اعدام جمعی اعلام کرد: بنا بر گزارشهای دریافتی، دژخیمان رژیم آخوندها در روز شنبه 3 اسفندماه، 16تن از زندانیان را از زندان گوهر دشت كرج براى اجرای حكم شقاوتبار اعدام جمعی، به زندان مخوف اوین منتقل كردهاند. هانی خواندار، حمید محمدی و عزیز محسنی درمیان این قربانیان دیده شدهاند. هانی خواندار، در تابستان 86، بعد از اعتراضات گسترده مردم در رابطه با افزایش قیمت بنزین دستگیر و روانه زندان شد. وی مدتها در بند مخوف 209 اوین زیر شكنجه بوده و سپس به شكنجهگاه كهریزك منتقل شد. دژخیمان با كشیدن ناخنهای این زندانی سیاسی و با اجرای صحنه اعدام مصنوعی قصد درهم شكستن وی را داشتند. حمید محمدی و عزیز محسنی نیز در طرحهای سركوبگرانه موسوم به «ارتقا امنیت اجتماعی» بازداشت شده و تحت بازجویی و شكنجه قرار گرفتهاند. این اطلاعیه افزود: شایان ذكر است كه رژیم آخوندها در اولین روزهای هر ماه شمسی، با ایجاد صحنههای تكاندهنده اعدام جمعی در صدد است كه بر فضای رعب و وحشت درون زندانها و شكنجهگاههای قرون وسطایی خود بیفزاید. مقاومت ایران عموم سازمانها ومراجع بینالمللى مدافع حقوقبشر بویژه كمیسر عالی حقوقبشر ملل متحد را به محكوم كردن این مجازاتهای وحشیانه و تلاش براى توقف آنها فرامیخواند و تأكید میكند كه ارجاع پرونده نقض حقوقبشر در ایران به شورای امنیت ملل متحد براى اتخاذ تصمیمات فوری و لازم الاجرا و تعیین گزارشگر ویژه حقوقبشر براى رسیدگی به نقض وحشتناك حقوقبشر در ایران، بیش از هرزمان دیگری ضروری میباشد.

دراویش معترض در مقابل مجلس رژیم دستگیر شدند
دراویش گنابادی روز گذشته در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برگزار كردند اما با یورش مأموران نیروی انتظامی روبرو شدند و تعدادی از آنان دستگیر گردیدند. رژیم در وحشت از این تجمع ارگانهای سركوبگر خود را به‌طور گسترده در اطراف مجلس مستقر ساخته بود. رسانههای حكومتی نوشتند: از ساعتهاى اولیه صبح شنبه نیروهای انتظامی و یگانهای ویژه در مقابل مجلس و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستقر شده بودند.

دو فعال زن به اتهام شرکت در تظاهرات کارگری در سنندج شلاق خوردند
خبرنامه امیرکبیر اول اسفند نوشت: احکام ۷۰ ضربه و ۱۵ ضربه شلاق برای سوسن رازانی و شیوا خیرآبادی دو فعال زن کارگری، که در روز ۱۱ ‏خرداد۸۷، در مراسم بزرگداشت روز جهانی کارگر در شهر سنندج دستگیر شده بودند، روز ۳۰ بهمن ۸۷ در شهر ‏سنندج به اجرا درآمد. ‏شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی سنندج سوسن رازانی را به تحمل ۹ ماه زندان تعلیقی به مدت سه سال و ۷۰ ضربه شلاق و شیوا ‏خیرآبادی را به تحمل چهارماه زندان تعلیقی به مدت سه سال و ۴۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود که حکم سوسن رازانی ‏بعد از تجدیدنظرخواهی تغییری نکرد و حکم شلاق شیوا خیرآبادی ، پس از تجدید نظرخواهی به۱۵ ضربه رسید، و نهایتا ‏هر دو حکم روز ۲۷ بهمن ماه به آنها ابلاغ و در زندان سنندج به اجرا درآمد. ‏این خبرنامه افزود: همچنین دو فعال کارگری مرد این پرونده به نامهای عبدالله خانی و سید غالب حسینی به ترتیب به نود و یک روز زندان ‏تعزیری و تحمل چهل ضربه شلاق و همچنین شش ماه حبس تعزیری و تحمل چهل ضربه شلاق محکوم شده اند.‏ به گفته یکی از فعالان مدنی سنندج در حالی که این دو زن در زندان سنندج شلاق می خوردند، عده ای دیگر از فعالان ‏کارگری و اجتماعی در بیرون از زندان با گل و شیرینی در انتظار آنها به سر می بردند.

پاسدار احمدی نژاد از طرح "امنیت اجتماعی" حمایت کرد
قائم مقام نیروی انتظامی فاش كرد احمدینژاد با صدور بخشنامهیی از طرح سركوبگرانه امنیت اجتماعی حمایت كرده و بر اجرای هرچه گسترده تر آن تأكید كرده است. پاسدار رادان گفت: دولت نهم و نیروی انتظامی در زمینه طرح برخورد با بانوان «بدحجاب» و «بدپوشش» هیچ گونه اختلافی ندارند. احمدی‌نژاد براى یاری‌رسانی به طرح ارتقای امنیت اجتماعی بخشنامهیی در این زمینه صادر كرده است. این پاسدار افزود: پلیس و دولت هیچگونه اختلافی با یكدیگر ندارند و دغدغه ما در آغاز اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی همت تمام مسئولان براى یاری‌رسانی بود كه خوشبختانه چندی پیش بخشنامه‌ای از سوی رئیسجمهور بر این اساس صادر شد. رسانههای حكومتی امروز نوشتند: اعلام خبر بخشنامه احمدی‌نژاد در حمایت از طرح ارتقای امنیت اجتماعی در حالی است که با نزدیک شدن به ایام انتخابات ریاست ‌جمهوری، تعدادی از رسانه‌های حامی دولت با توجه به بازتاب‌های منفی طرح برخورد با جوانان و بانوان می‌کوشند شخص احمدی‌نژاد را مخالف این طرح نشان دهند. به رغم این تاکتیک تبلیغاتی؛ احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی، علیرضا افشار معاون اجتماعی وزیر كشور و مرتضی تمدن استاندار تهران تاکید کرده‌اند که نیروی انتظامی و دولت نهم هیچ اختلافی در زمینه طرح ارتقای امنیت اجتماعی ندارند.

رژیم، "قرارگاه نوروزی" را برای مقابله با جشن چهارشنبه سوری راه اندازی کرده است
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران امروز گفت: رژیم در وحشت از اعتراضات جوانان در چهارشنبه سوری اعلام كرد قرارگاه جدیدی در نیروی انتظامی به نام قرارگاه نوروزی تشكیل داده و با متخلفان بهشدت برخورد میكند. پاسدار ساجدی نیا معاون عملیاتی نیروی انتظامیگفت: قرارگاه نوروزی از اوایل بهمن ماه امسال در نیروی انتظامی ایجاد شده و بناست از نیمه اسفند ماه تا نیمه فروردین ماه فعالیت خود را به صورت منسجم شروع كند. این پاسدار افزود: نیروی انتظامی طی چند روز آتی، با افرادی كه اقدام به فروش مواد محترقه غیرمجاز كنند، بهشدت برخورد خواهد كرد، واحدهای صنفی متخلف پلمپ و صاحبان آنها به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. تاكنون حدود یك میلیون انواع مواد محترقه غیرمجاز در سراسر كشور توسط پلیس كشف و با افرادی كه اقدام به توزیع این اقلام كرده بودند، نیز برخورد شده است. در همین رابطه و در واکنش هیستریک آخوندها نسبت به جشن باستانی چهارشنبه سوری، آخوند اكرمی امام جمعه رژیم در آستارا گفت: "باید با ترقه بازی در روزهای پایانی سال بهعنوان یک پدیده مخل امنیت و آسایش و نظم اجتماعی برخورد شود". وی افزود: "متاسفانه در هفتههای پایانی سال عدهیی براى سودجویی به ترویج این منکر اجتماعی دست میزنند و میخواهند به آن رنگ آداب و رسوم بدهند".

قبرستان بهائیان در سمنان توسط رژیم تخریب شد
منابع خبری مقاومت ایران امروز گفتند: بنا به گزارشهای دریافتی رژیم، قبرستان بهائیان در سمنان را تخریب كرد. این اقدام روز یكشنبه 27بهمن صورت گرفت. عوامل رژیم با شكستن 45سنگ قبر و تخریب ساختمانی در این محل، اقدام به شعار نویسی علیه بهائیان كردند.

مقاومت ایران دبیركل و كمیسر عالی حقوقبشر ملل متحد را به اقدام فوری براى توقف دستگیری خانوادههای مجاهدین و ساكنان اشرف در تهران فراخواند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران باصدور اطلاعیهیی اعلام كرد: سحرگاه روز جمعه 2اسفندماه جاری، وزارت اطلاعات رژیم بهطور همزمان به منازل شمار زیادی از خانوادههای ساكنان شهر اشرف، اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در نقاط مختلف تهران، یورش بردند. این اطلاعیه افزود: نیروهای سركوبگر پس از شكستن در و با ایجاد رعب و وحشت وارد این خانهها شده و اهالی آنها را در حالیكه استراحت میكردند به‌طور وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار دادند، گروهی از آنان را دستگیر كرده و بدون آن كه حتی اجازه لباس پوشیدن به آنها بدهند، به زندان اوین منتقل كردند. وسایل شخصی این خانوادهها، اعم از سی دی، كتاب، آلبوم عكسهای خانوادگی و ریسیور ماهواره را تخریب كرده یا با خود بردند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران اسامی شماری از دستگیرشدگان را نیز اعلام کرد. پیش از این نیز در روز 27 دی ماه امسال دهها تن از خانوادههای مجاهدان شهر اشرف، كه اكثر آنها مادران 60 تا 80ساله بودند، در حالی كه قصد داشتند براى دیدار فرزندان خود به بغداد سفر كنند، در فرودگاه تهران دستگیر شدند.

رژیم اجازه تحقیق در مورد فعالیتهای اتمی اش را نداد و گزارش البرادعی را مورد حمله قرار داد
خبرگزاری رویتر گزارش داد؛ آژانس بینالمللى انرژی اتمی اعلام كرد: رژیم ایران از دادن اجازه به بازرسان آژانس براى بازدید از سایت آب سنگین اراك سرباز زده است. این گزارش در ابعاد گسترده تر گفته است كه این رژیم كماكان فعالیت بازرسان آژانس را منع كرده و اجازه تحقیق در مورد فعالیتهای مخفی گذشتهاش در راستای بمب اتمی را نداده است. براساس گزارش آژانس، رژیم، نه تنها فعالیت سانتریفوژها را متوقف نكرده است بلكه 164سانتریفوژ را نیز اضافه كرده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گفت: آژانس بینالمللى انرژی اتمی طی گزارشی اعلام كرد تهران فعالیت غنیسازی اورانیوم خود را گسترش داده است. شورای امنیت سازمان ملل، تحریمهایی را بر روی این رژیم جهت متوقفساختن برنامه غنیسازی اورانیومش، اعمال نموده است. فعالیتی كه میتواند هم در تولید سوخت و هم در هسته كلاهك اتمی بهكار رود. در همین رابطه آخوندهای حکومتی گزارش محمد البرادعی را مورد حمله قرار دادند. روزنامه حكومتی كیهان، در یادداشت سیاسی روز خود، نوشت: گزارش البرادعی که باید آن را گزارش «الوداع» او خواند- تکرار خسته کننده گزارشهای قبلی مدیرکل از اواسط سال 2007 به این سو میباشد. : "آژانس و گزارشهای آن، «برگ حداقلی» در دست آمریکاست که قاعدتاً به سادگی از آن صرف نظر نخواهد کرد". رئیس آژانس بینالمللى انرژی اتمی 29 بهمن، در یك كنفرانس مطبوعاتی در پاریس گفت: رژیم ایران هم‌چنان از همكاری با آژانس خودداری میكند. این رژیم در حال حاضر در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی خود، هیچگونه امكان دسترسی یا رفع ابهامی را فراهم نكرده است. محمد البرادعی افزود: رژیم ایران مطابق خواسته شورای امنیت ملل ‌متحد كه خواهان روشن ساختن این موضوع شده، عمل نكرده است. بدنبال گزارش البرادعی مبنی بر عدم التزام رژیم، پاسدار كوثری، نایب رئیس كمیسیون امنیت مجلس رژیم گفت: "ما با صراحت گفتهایم که تعلیق را به هیچ وجه نمی پذیریم و مصرانه روی این سخن ایستادهایم". وی كه با خبرگزاری رسمی رژیم مصاحبه میكرد، افزود: "ما به خواسته به ناحق آمریکاییها و چند کشور دیگر عمل نمیکنیم". کرمیراد، عضو دیگر كمیسیون امنیت مجلس رژیم نیز گفت: "جمهوری اسلامی ایران نباید ذرهای از حق مسلمی که درباره فعالیتهای هستهای دارد، کوتاه بیاید".

نیروهای رژیم در ازاء موافقت غرب با برنامه اتمی اش، پیشنهاد توقف حمله به نیروهای ائتلاف در عراق را داده بودند
جان ساورز، سفیر انگلستان در سازمان ملل متحد فاش كرد: رژیم ایران پیشنهاد كرده بود در صورتیكه غرب از مخالفت خود با برنامه اتمی آن دستبردارد، حملهها به نیروها در عراق را متوقف میكند. تلویزیون جهانی بی.بی.سی در برنامه مستندی در این باره گفت: جرج بوش در دوران تصدی خود، همواره در حملههاى لفظی و دیپلوماتیك علیه رژیم ایران صریح بود و این رژیم را آنطور كه مشهور شده، تحت عنوان یكی از اعضای محور شر مینامید. اكنون روشن شده كه این تمام داستان نبوده است. تحقیقات بی.بی.سی نشان میدهد در زمانی كه بوش در كاخ سفید بود، سطح قابل توجهی از همكاری نیز میان رژیم تهران و واشینگتن وجود داشته است. خبرنگار بی.بی.سی گفت: روابط رژیم ایران با غرب، از زمان انقلاب در 30سال گذشته تا كنون، روابطی دردسر آفرین بوده است. اما در نقاطی طی سالهای گذشته در پشت صحنه، دو طرف به نظر میرسید كه در آستانه یك بنبست شكنی بودهاند. یكی از این موارد افغانستان بود. با وجودیكه رژیم ایران و آمریكا روابط دیپلوماتیك نداشتند، اما ملاقاتهای سری برگزار میكردند. رژیم ایران آماده بود اطلاعات حساسی را در اختیار قرار دهد. یكی از نمایندگان رژیم ایران حتی روی میز زد و مشتاق بود كه آمریكاییان را متقاعد كند كه دست به بمباران طالبان بزنند. هیلاری من، نماینده آمریكا در گروه 2+6 گفت: او نقشه را برداشت و روی میز باز كرد و با انگشت اهدافی را نشان میداد كه آمریكا باید بر روی آنها، به‌طور خاص در شمال، متمركز میشد. ما نقشه را برداشتیم تا براى فرماندهی مركزی آمریكا بفرستیم… بی.بی.سی افزود: تمایل رژیم ایران در آن‌جا متوقف نشد. یك سال بعد، خاتمیبراى خلاصی از دست رئیسجمهور عراق به آمریكا پیشنهاد كمك كرد. اما بوش پیشنهاد خاتمی را نپذیرفت. او رژیم ایران را بخشی از محور شر نامید و به رغم اینكه این رژیم انكار میكرد و میگفت كه خواستار تسلیحات هستهیى نیست، نسبت به ارتباطات آن با گروههای شبهنظامی و برنامه اتمی آن مظنون بود. هنگامی كه احمدینژاد، در سال 2005 بر سر كارآمد، روابط بهسردی گرایید. بهگفته یك مقام بلندپایه بریتانیایی، اكنون پیشنهاد كمك بر سر عراق، جای خود را به تهدیدات داده است. جان ساورز، مذاكره كننده هستهیى از بریتانیا گفت: مقامهای مختلف ایرانی به لندن میآمدند و پیشنهاداتی در مورد ترور میدادند. ایرانیان نتوانستند به معاملهای دست یابند كه در آن، آنها دست از كشتن نیروهای ما در عراق بردارند و در مقابل، به آنها اجازه داده شود كه برنامه هستهیى خود را دنبال كنند. بی.بی.سی گفت: در حالی كه مذاكرات بجایی نمیرسید، آمریكا بر تهدیدات خود مبنی بر حملههاى نظامی علیه رژیم ایران، بهعنوان آخرین راهحل، تاكید كرد. اما ما متوجه شدهایم كه جك استراو، از بریتانیا، قاطعانه با این كار مخالف بود و آن را طی یك پیام محرمانه به كاندولیزا رایس ابراز كرد… تلویزیون بی.بی.سی در ادامه برنامه خود اظهارات پاسدار احمدینژاد را پخش میكند كه بر ادامه برنامه اتمی اصرای می ورزد و سپس میافزاید: حتی كسانی مانند خاتمی هم شعار جمعیت را تكرار میكنند كه ایران حق داشتن یك برنامه هستهیى را دارد و غرب نمیتواند آن را بازدارد. تلویزیون بی.بی.سی در پایان گفت: با سانتریفوژهایی كه رژیم ایران براى غنیسازی اورانیوم نیاز دارد كه شمار آنها اكنون به هزاران میرسد، گفتن آن دشوار است كه چگونه دیپلماسی میتواند زمان را به عقب برگرداند. خبرگزاری فرانسه نیز طی گزارشی گفت: جان ساورز (Sir John Sawers)، سفیر كنونی انگلستان در سازمان ملل متحد گفت: مقامهاى رژیم ایران به‌طور خصوصی نقش خود در حملههاى بمبهای كنار جادهیی علیه نیروهای انگستان و آمریكا را پذیرفتند. در هتلهای لندن و در جلساتی سری بین مقامهای اروپایی و رژیم ایران پیشنهاد شد. مقامهای رژیم ایران میخواستند قادر به اجرای معاملهیی باشند كه طبق آن مابه ازاء متوقف كردن كشتن نیروهای ما در عراق، اجازه ادامه برنامه اتمی خود را داشته باشند ”. او عبارت پیشنهاد معامله را اینطور تفسیر كرد:“ ما كشتن شما در عراق را متوقف میكنیم، تضعیف روند سیاسی در آن‌جا را متوقف میكنیم، شما به ما اجازه ادامه دادن به برنامه اتمی خود را بدون مانع بدهید ”. مقامهای مختلفی از ایران به لندن آمدند و به ما پیشنهاد چای در این یا آن هتل را دادند“ . ”آنها همین كار را در پاریس و برلین انجام میدهند و صحبتهای بین سه تای ما را مقایسه میكنند“. خبرگزاری فرانسه گفت: این افشاگری، یكی از چندین مورد افشاگری درباره گفتگوهای پشت پرده بین غرب و رژیم ایران از سال 2001 میباشد. …

******
بحرین بهعنوان اعتراض، یك هیأت اقتصادی نفت و گاز را كه براى مذاكره حول واردات گاز به ایران رفته بودند از تهران فراخواند. تلویزیون الجزیره با پخش این خبر افزود: از نظر ناظران این یك پیام به رژیم ایران است كه بحرین عملاً از تكرار اظهارنظرهای مداخله جویانه خشمگین است. وزیر خارجه بحرین نیز روز پنجشنبه قطع مذاکرات گاز با رژیم ایران را مورد تأیید قرار داد و اظهارات مداخله جویانه رژیم ایران را "نقض حاکمیت ملی بحرین" عنوان كرد. رئیس كمیسیون خارجه مجلس نمایندگان بحرین نیز رژیم ایران را محكوم كرد.

اوباما در اولین سفر بین المللی خود وارد کانادا شد
باراك اوباما رئیسجمهور آمریكا در اولین سفر خارجی خود روز پنجشنبه وارد كانادا شد و با مقامات این كشور ملاقات و گفتگو نمود. اوباما در یك كنفرانس مطبوعاتی مشترك با نخست وزیر كانادا گفت گفتگوها روی موضوعاتی چون افغانستان و كاهش تولید گازهای گلخانهای متمركز بوده است. اوباما اقدام به افزایش نیروهای آمریكایی در افغانستان كرد ولی كانادا قصد خروج نیروهایش از آن کشور را دارد.

جک استراو با رژیم ایران ابراز همدردی کرد
سایت سازمان مجاهدین خلق ایران امروز 4 اسفند در خبری اعلام کرد: حكومت آخوندی كه قریب یك ماه است بهخاطرحذف نام مجاهدین از لیست تروریستی سربه سنگ میكوبد، براى تسلی خاطر خود به جك استراو در انگلیس متوسل شد و روز اول اسفند در خبرگزاری رسمی رژیم از قول وی نوشت: «من خودم وقتی كه وزیر كشور بودم نام مجاهدین را در لیست تروریستی قرار دادم اما در حال حاضر مشكل اینجاست که دستگاه قضایی انگلستان که به‌طور مستقل و بر اساس قوانین میتواند تصمیم بگیرد، معتقد است شواهد موجود، موضع دولت را در مورد مجاهدین مورد تایید قرار نمیدهد و به همین دلیل نام مجاهدین از فهرست خارج شد». این سایت افزود: خبرگزاری آخوندها ازقول جك استرا افزود: «ما از این موضوع متاسف هستیم. دولت انگلیس در قبال سازمان مجاهدین در موضع مشابهی با دولت ایران قرار دارد». خبرگزاری رژیم در همین گزارش خاطرنشان كرد كه جك استرا را «در حاشیه نمایشگاه فرهنگ و هنر صفویه در لندن» گیرآورده و از وی درباره آخرین وضعیت نصرت الله تاجیک که پس از بازداشت در انگلیس به استرداد به آمریکا محکوم شده» نیز سؤال كرده است. جك استرا درپاسخ گفته است: «پرونده تاجیک در حال حاضر توسط وزیر کشور در دست بررسی است و من به عنوان وزیر دادگستری به ‌طور مستقیم با این پرونده درگیر نیستم». خبرگزاری رژیم افزود: نصرت الله تاجیک سفیر اسبق ایران در اردن به اتهام واهی تلاش براى خرید دوربینهای دید در شب براى ایران در انگلیس دستگیر شد و دادگاه انگلیس حکم به استرداد وی به آمریکا داد». خبرگزاری رسمی رژیم ادامه داد: «در این ماجرا ماموران اطلاعاتی آمریکایی در خاک انگلیس براى نصرت الله تاجیک تله میگذراند و به وی پیشنهاد فروش این دوربینها را میدهند و از محل گفتگوها فیلمبرداری میکنند».