صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۱۷، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


پارلمان اروپا، قطعنامه مهمي را درباره اعدامها در ايران و در مورد ضرورت حفاظت ساكنان اشرف طبق كنوانسيون چهارم ژنو تصويب كرد
روز جمعه در جريان تصويب اين قطعنامه،كميسيونر اروپا گفت: ما معتقديم در مورد قرارگاه اشرف بايستي كنوانسيون ژنو اعمال شود. در قطعنامه پارلمان اروپا كه توسط همه گروهبنديهاي سياسي پارلمان به تصويب رسيد، در مورد حفاظت اشرف تصريح شده است:
از آنجا كه دليلي براي نگراني وجود دارد كه اعضا و وابستگان اپوزيسيون ايران كه در كمپ اشرف درشمال عراق جمع شده اند و بر اساس ماده 27 كنوانسيون چهارم ژنو تحت حفاظت نيروهاي چند مليتي به فرماندهي آمريكا قرار دارند، مورد تهديد اخراج و يا بازگشت اجباري به ايران قرار بگيرند ودر آنجا با آزار و حتي اعدام مواجه شوند؛پارلمان اروپا ،دولتهاي عراق و آمريكا را فرا مي خواند كه هيچ پناهنده ايراني وهيچ متقاضي پناهندگي را كه در معرض آزار و خطر جدي قرار دارد، به ايران نفرستند و بايستي بطورمشخص با كميسارياي عالي پناهندگان و ديگر ارگانهاي بين المللي كار كنند تا يك راه حل درازمدت و رضايتبخش براي وضعيت ساكنان اشرف پيدا شود.اين قطعنامه كه روز 4 سپتامبر 2008 به تصويب رسيد، پارلمان اروپا-با توجه به قطعنامه هاي قبلي خود در مورد ايران خصوصاَ قطعنامه مربوط به اعدام خردسالان ،-با توجه به بيانيه هاي رياست اتحاديه در باره احكام اعدام در ايران و به ويژه اعدام 29 نفر در زندان اوين،-با توجه به قطعنامه هاي مجمع عمومي سازمان ملل، و بطور خاص، قطعنامه 18 دسامبر 2007 در مورد تعيين يك مهلت زماني پاياني براي بكارگيري حكم اعدام،-وبا توجه به ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي،اعدامهاي روز مره در ايران و مخصوصا اعدام نو جوانان را قوياً محكوم مي كند.پارلمان اروپا رژيم ايران را ركورددار جهاني اعدام بعد از چين كه جمعيت آن 18برابر ايران است اعلام نموده و اعدام افراد خرد سال مانند اعدام محمد حسن زاده،16ساله براي جرمي كه در 14سالگي مرتكب شده بود، اعدام رضا حجازي 19ساله بخاطر جرمي كه در 15 سالگي مرتكب شده بود، اعدام بهنام زارع 19ساله بخاطر جرمي كه در 15سالگي مرتكب شده بود و همچنين اعدام حسن مظفري و رحمان شهيدي را به شدت مورد اعتراض قرار داد و اعلام كرد هم اكنون حداقل 130كودك و مجرم خردسال در ايران در معرض اعدام قرار دارند. يك زنداني ديگر به نام صغري نجف پور 19 سال است به خاطر جرمي كه در 13سالگي انجام داده در انتظار اجراي حكم اعدام به سر مي برد. اعترافات در ايران در اغلب اوقات از طريق شكنجه و بدون دسترسي به وكيل صورت مي گيرد و احكام دادگاههاي رژيم ايران از حداقل استانداردهاي يك دادگاه عادلانه برخوردار نيست.از اين رو پارلمان اروپا اعدامهاي روز افزون را به شدت محكوم مي كند و مقامات ايراني را به مشخص كردن يك مهلت زمان پاياني براي احكام اعدام فرامي خواند، با اين ديد كه همانگونه كه در قطعنامة مصوبه مجمع عمومي سازمان ملل در 18 دسامبر 2007 آمده است، حكم اعدام وهم چنين احكام سنگسار لغو شود. پارلمان اروپا هم چنين آزار و شكنجه و زنداني كردن شهروندان ايراني كه به دفاع از حقوق بشر هستند و عليه حكم اعدام فعاليت مي كنند و خيلي اوقات به اتهامات به اصطلاح فعاليت عليه امنيت ملي متهم مي شوند را به شدت محكوم مي كند. پارلمان اروپا رئيس خود را موظف كرده است كه اين قطعنامه را به دولت و مجلس جمهوري اسلامي ايران، شوراي وزيران و كميسيون اتحاديه اروپا، نماينده عالي سياست خارجي و امنيت مشترك اتحاديه اروپا، به دولتها و پارلمانهاي كشورهاي عضو اتحاديه اروپا، دبير كل سازمان ملل، كميسيون حقوق بشر سازمان ملل، و كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل، وهم چنين براي دولت آمريكا و دولت عراق ارسال كند.

******
روز 15 شهریور همزمان با سالگرد تأسیس سازمان مجاهدین خلق ایران، ایرانیان در ژنو، دوازدهمین روز تحصن خود را پشت سر گذاشتند. در این روز کری پولارد، نماینده سابق مجلس عوام انگلستان، در سخنان خود ضمن محكوم كردن توطئه های رژیم در مورد شهر اشرف، گفت رژیم ایران به دنبال توسعه طلبی در عراق است و مجاهدین را در این مسیر مانع خود می داند. برای همین مرتبا علیه ساكنان شهر اشرف توطئه میكند. به خصوص كه مجاهدین ازحمایت سه میلیون شیعه و پنج میلیون ودویست هزار عراقی برخوردارند. از سوی دیگر نیروهای مجاهدین تحت حمایت كنوانسیون 4ژنو هستند و این خیلی نگران كننده و غیر قانونی است كه نیروهای آمریكا مساله حفاظت را به دولت عراق منتقل كنند. این نقض قانون است و این كار به قتل عام مجاهدین منجر خواهد شد. هم چنان كه می دانید اخیرا عفو بین الملل در نامه یی به وزیر خارجه آمریكا خاطر نشان كرده كه ساكنان اشرف بر اساس قوانین انساندوستانه باید موردحفاظت قرار بگیرند. هنریك یارل نماینده سابق پارلمان سوئد و از اعضای كمیته دوستان ایران آزاد دراین كشور نیز در این تحصن شركت داشت و گفت: امروز من و همكارم با هیأت نمایندگی آمریكا در سازمان ملل، مقر ژنو و هم چنین هیأت نمایندگی سوئد در سازمان ملل در مورد ضرورت ادامه حفاظت اشرف، ملاقات داشتیم و ما هم چنان این موضوع را پیگیری میكنیم تا همه چیز طبق قانون بین المللی پیش برود. آقای اریك والبرگ وكیل و عضو كمیته دوستان ایران آزاد در سوئد نیز طی سخنانی گفت به خاطر ریسكهایی كه وجود دارد افراد اشرف باید تحت حفاظت آمریكا باقی بمانند. پیش از این هم رژیم ایران حملات زیادی به اشرف كرده است. بنابراین نیروهای آمریكایی و ائتلاف موظف هستند كه حفاظت از آنها را انجام دهند. در این روز همچنین شماری از اعضای شورای ملی مقاومت از جمله آقایان اصغر ادیبی و محسن عضدانلو برای متحصنین سخنانی ایراد کردند. در قسمتی از این برنامه، اطلاعیه سازمان فرانسوی مراپ و پیام حمایت پژوهشگران و دانشگاهیان شهر مون پولیه در فرانسه، قرائت شد. در این پیام از جمله آمده است: اشرف پیوسته هدف اصلی عملیات تروریستی رژیم بوده و نیروهای ائتلاف باید به مسئولیتها و وظایف خود درحفاظت از اشرف عمل كنند. در جریان تحصن هیاتی از شخصیتهای سیاسی شركت كننده و هیأتهایی از خانوادههای متحصنان به كمیساریای عالی پناهندگان، دفتر كمیسر عالی حقوق بشر و هیات نمایندگی آمریكا در دفتر ملل متحد در ژنو مراجعه كرده و خواستهای متحصنان را به اطلاع آنها رساندند.

کارگران اخراج شده شرکت نساجی کردستان در سنندج تجمع کردند
در این تجمع كه در مقابل شركت مذكور صورت گرفت، تجمع كنندگان خواستار پرداخت حقوق های عقب افتاده گردیدند. لازم هب ذکر است که رژیم به بهانه تعدیل نیرو بیش از 500تن از كارگران این شركت را اخراج كرده است.

کارکنان بیمارستان مصطفی خمینی در ایلام دست به تحصن زدند
این تحصن در اعتراض به پرداخت نشدن 5 ماه حقوق و مزایا صورت گرفت. متحصنین تهدید كردند درصورت پرداخت نشدن حقوقشان اعتراض خود را به خیابانها خواهند كشید.

اهالی منطقه صالح آباد رباط کریم اقدام به تجمع اعتراضی کردند
اهالی منطقه صالح آباد رباط كریم، دیروز در اعتراض به قطعی آب در مقابل اداره آبرسانی این شهر تجمع اعتراضی برگزار كردند. پناهی رئیس شورای رژیم در صالح آباد اذعان كرد: معضل آب به حدی رسیده كه مردم چند روزی است كه از آب آشامیدنی محروم می باشند و با تانكرهای سیار آب خود را تأمین می كنند. این نوع توزیع نیز قطعا در این فصل گرما مشكلاتی را برای مردم درپی دارد. در خبری دیگر، اخوند محمد گله گیر، نماینده ولی فقیه رژیم در بوشهر، در وحشت از اعتراضات مردمی در رابطه با قطعی مستمر برق گفت: مسئولین با اینهمه قطعی برق برای استان گرمسیر بوشهر و جنوب كشور چه برنامه و تدبیری اندیشیده اند،گرمای بیش از 50 درجه بدون برق قابل تحمل نیست. چرا در بخشهایی از استان بوشهر از مناطق دیلم تا عسلویه اینهمه گاز هدر می رود و می سوزد اما فكری برای احداث نیروگاههای گازی برای تولید برق نكرده ایم. همچنین مردم جهرم چهارشنبه شب در اعتراض به قطع مكرر برق در این شهر دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات كه بعد از افطار شروع شده بود، حوالی 2 بامداد با یورش مأموران نیروی انتظامی به تجمع كنندگان پایان یافت. بر اساس گزارشها مردم جهرم دقایقی پس از مراسم افطار، در مقابل اداره برق رژیم تجمع اعتراضی برگزار كردند، ولی پس از این كه پاسخی از طرف كارگزاران رژیم دریافت نكردند، حوالی ساعت 23 دست به تظاهرات زده و در مقابل فرمانداری رژیم تجمع اعتراضی برگزار كردند. روز گذشته 16 شهریور، مردم شهرك خمینی درگرگان در اعتراض به قطعی مكرر برق تجمع كردند. معترضان كه در برابر اداره برق گرگان جمع شده بودند گفتند: وسایل برقی منازلشان به علت قطع بی موقع و مكرر برق سوخته است و این اداره باید خسارات آنها را بپردازد.

مردم روستاهای سعادت آباد در سیرجان، تجمع اعتراضی برپا کردند
مردم روستاهای سعادت آباد و قهستان سیرجان در استان كرمان در اعتراض به حكم دستگاه قضاییه رژیم برای فروش چاه آب شیرین این روستاها اعتراض كردند. تجمع كنندگان كه بیش از 300نفر بودند گفتند: باحكم قوه قضاییه مالکان پسته منطقه زید آباد سیرجان درصدد انتقال آب شیرین از دو روستای ما هستند و این امر هست و نیست ما را برباد می دهد. مردم این روستاها، طی سه ماه گذشته با انواع شیوهها خشم و انزجار خود را از این تصمیم دستگاه قضاییه رژیم با آتش زدن لوله های انتقال آب، تخریب موتور آب و درگیری با ماموران انتظامی اعتراض خود را ابراز كردند.

بیش از 200 تن از دانشجویان دانشگاه پیام نور زنجان دست به تحصن زدند
متحصنین پلاكاردهایی با خود حمل می كردند كه بر روی آن نوشته شده بود، تخریب دیوار دانشگاه، تجاوز به حریم دانشجو و دانشگاه است. دانشجویان در جریان تحصن امروز خود گفتند: سازمان آموزش و پرورش استان زنجان این دیوار را برای دسترسی به بزرگراه 22 بهمن تخریب می كند درحالی كه قرار بود در زمینی كه میان این دیوار دانشگاه تا بزرگراه وجود دارد، سالن ورزشی برای دانشجویان احداث شود.

جمعی از داوطلبان کنکور سراسری در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند
منابع خبری مقاومت ایران امروز خبر دادند: جمعی از داوطلبان كنكور سراسری همراه خانواده‌های خود در مقابل ساختمان سازمان سنجش رژیم تجمع اعتراضی برگزار كردند و با شكستن شیشههای این ساختمان با نیروهای حراست درگیر شدند. تجمع كنندگان علت اعتراض خود را نتایج اعلام شده كنكور با توجه به نمره کسب شده خود عنوان كردند.

ماموران نیروی انتظامی، دو جوان را در تهران به قتل رساندند
روزنامه حكومتی اعتمادملی در شماره روز شنبه 16 شهریور خود به نقل از یكی از ماموران نیروی انتظامی نوشت: در یكی از محله‌های مركزی در حال گشت‌زنی بودیم كه به یك موتورسوار و ترك‌نشین او مظنون شدیم. یكی از آنها هدف گلوله ماموران قرار گرفت و قبل از رسیدن به بیمارستان جان سپرد. این منبع حكومتی افزود: دهم شهریور نیز جسدی در انتهای اتوبان اشرفی‌اصفهانی كشف شد كه احتمال هدف قرار گرفتن او از سوی ماموران پلیس در فرضیات وجود دارد. با آغاز تحقیقات معلوم شد قربانی حادثه جوانی 27 ساله به نام توحید است كه بر اثر اصابت گلوله به ناحیه حساس در سفیدرانش دچار خونریزی شدید شده و جان سپرده است.

دستگیر شدگان مراسم بزرگداشت شهدای قتل عام 67 در بند 209 اوین نگهداری می شوند
منابع خبری مقاومت ایران امروز خبر داد: براساس گزارشهایی كه به تازگی به دستمان رسیده است دوتن از كسانی كه در مراسم بزرگداشت شهدای قتل عام سال 1367در گلزار خاوران دستگیر شدند، امیر امیرقلی و سولماز ایگدر نام دارند كه در حال حاضر به بند 209 زندان اوین منتقل شده اند. این دو نفر به همراه شمار دیگری از اعضا و بستگان خانواده شهدا، توسط مأموران وزارت اطلاعات رژیم بازداشت شدند. 3 نفر دیگر که هنوز اسامی آنها در دست نیست جز بازداشتیها بودند و هیچ خبری از آنها نیست. این زندانیان ممنوع الملاقات می باشند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز خواستار توقف سركوب روزنامه نگاران در ایران شد
سازمان خبرنگاران بدون مرز با صدور اطلاعیه یی خواهان توقف صدور حكم زندان، احضار، بازجوییهای مكرر و سختگیری ناموجه روزنامه نگاران و وب نگاران در ایران شد. در این اطلاعیه با اشاره به محكومیت زندان برای 4زن وب نگار آمده است: "تنها جرم این چهار نفر انتشار مقالات و نظرات خود بر روی اینترنت است، نشریات آنها نیز پیش از این توقیف شده بود."

******
دستگاه قضائیه رژیم حكم اعدام یك زن و مرد جوان را در استان خراسان رضوی صادر كرد. این دو نفر طاهره و مجتبی نام دارند.
درخبری دیگر، امروز رژیم یک زندانی را در ملاء عام شلاق زد. این اقدام ضدانسانی در میدان خمینی شهر طبس صورت گرفت و با انزجار مردم روبرو گردید.

در جریان بازرسی نیروی انتظامی رژیم از آتلیه های عکاسی زاهدان، 8 کیس کامپیوتر جمع آوری شدند
منبع خبری شهاب نیوز امروز یکشنبه گزارش داد: رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی سیستان و بلوچستان از اجرای طرح کنترل و نظارت بر آتلیه های عکاسی در زاهدان خبر داد. پاسدار مسعود حیدری معاونت اجتماعی و ارشاد انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: در این طرح که به صورت ناگهانی توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی به اجرا در آمد، آتلیه‌های عکاسی در سطح شهرستان زاهدان مورد بازرسی و نظارت قرار گرفت که از هشت واحد آتلیه عکاسی تعداد هشت کیس کامپیوتر برای بررسی بیشتر جمع‌آوری شد. وی گفت: ماموران پس از بررسی اطلاعات کیس‌های جمع‌آوری شده، موفق شدند تعداد ۸۴۵ قطعه عکس مجالس عروسی، تصاویر مبتذل و اسناد سفید دولتی مشکوک به جعل را کشف کنند. وی افزود: در این طرح تعداد سه واحد صنفی متخلف پلمپ و پرونده آنها پس از تشکیل به مراجع قانونی تحویل شد.

با صدور بخشنامه ای در کرمان، رنگ سفید ممنوع اعلام شدروزنامه حکومتی آفتاب 13 شهریور نوشت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان رنگ سفید و زرد را تند و زننده اعلام کرد. این اداره در اطلاعیه و دستورالعملی، محدودیتهایی را برای ورود خانمها به ادارات تابعه این اداره اعمال کرده است. این روزنامه حکومتی افزود: عجیب ترین نکته این دستورالعمل این است که به خانمهای مراجعه کننده و کارمندان این اداره اعلام شده است که " در رنگ البسه نباید از رنگهای تند و زننده مانند قرمز، زرد و سفید (!) استفاده گردد". بدین ترتیب حتی رنگ سفید که در اسلام هم بر استفاده از آن در لباس تاکیداتی شده به عنوان رنگ تند و زننده معرفی شده است و خانمها برای ورود به ادارات تابعه ارشاد حق استفاده از آن را ندارند.

نگاه کردن به هنرپیشه و گوینده زیباروی تلویزیون، موجب ابطال روزه است
آخوند محی الدین حائری شیرازی امام جمعه رژیم در شیراز در نمایش جمعه در این شهر گفت: نگاه کردن به هنرپیشه و گوینده زیباروی تلویزیون یکی از موارد ابطال روزه است. به گفته امام جمعه شیراز، همانگونه که خوردن غذا و آب روزه‌ را باطل می‌کند، بیان الفاظ ناشایست حین عصبانیت و خشم، عدم کنترل عصبانیت، نبخشیدن دیگران که حتی به روزه‌دار در زمانی ظلم روا داشته‌اند، نگاه کردن به هنرپیشه‌ و گوینده زیباروی تلویزیون، موجب ابطال روزه خواهد شد. حائری شیرازی همچنین در بخش دیگری از خطبه‌های نمایش جمعه این هفته شیراز، مسخره کردن و متلک گفتن به زنان و دخترانی که چادر به‌سر می‌کنند را تلاش افراد برای دور کردن جامعه از حجاب برتر دانست.

وقوع زلزله در تهران، یک میلیون تلفات خواهد داشت
علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت مجلس رژیم روز یکشنبه اذعان كرد: در صورت وقوع زلزله در تهران آمار تلفات به یک میلیون نفر خواهد رسید و به طور قطع تلفاتش از جنگ تمام عیار بیشتر خواهد بود.

******
سجادیان عضو مجلس رژیم، به وضعیت وخیم اقتصادی اعتراف كرد و گفت: 7 ماه است كه بانكهای منطقه یك ریال وام به مردم نداده‌اند. آمار بیكاری 24 درصد بالا رفته است. چنانچه دولت به فكر اشتغال مردم نباشد، مردم دچار بحران شدیدتری می‌شوند.