صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۰۳، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


500تن از کارگران لوله سازی اهواز تجمع اعتراضی برگزار كردند
منابع خبری مقاومت ایران 3 شهریور خبر دادند: بیش از 500نفر از کارگران کارخانه لوله سازی در اهواز روز دوم شهریور در اعتراض به تعطیلی خط تولید کارخانه و پرداخت نشدن 4ماه حقوق خود در مقابل دفتر این شرکت در اهواز تجمع کردند. مأموران نیروی انتظامی در وحشت از گسترش این حركت اعتراضی به كارگران حمله كرده و مانع از ادامه تجمع آنها شدند. كارگران معترض پس از این اقدام در نقطه دیگری از شهر اهواز تجمع اعتراضی خود را ادامه دادند. این منابع افزودند: خاطرنشان می شود در تیر ماه سال جاری نیز کارگران شرکت لوله سازی خوزستان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود دست به اعتراض زدند.

کارگران در شیراز، سنندج علیه سیاستهای ضد کارگری رژیم اعتراض کردند
در شیراز كارگران شركت صنایع شیمیایی فارس صبح روز شنبه دوم شهریور در مقابل اداره كار استان فارس تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران در اعتراض به اخراج خود و پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده تجمع كردند. در سنندج كارگران كارخانه نساجی روز شنبه تجمع اعتراضی برگزار كردند. كارگران كه بیش از 170نفر بودند در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود تجمع كردند.

رانندگان شرکت اتوبوسرانی زنجان دست به اعتصاب زدند
رانندگان شركت اتوبوسرانی زنجان و حومه روز شنبه دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقهای عقب افتاده سالهای 84 و 85 صورت گرفت. در آذربایجان غربی روستائیان حاشیه جاده ملكان به میاندواب در یك حركت اعتراضی این جاده را بستند. معترضان وضعیت وخامتبار این جاده كه باعث تصادفات متعدد همراه با تلفات می شود را علت اعتراض خود ذكر كردند. و در همدان روستاییان "سرای جوق " از توابع شهرستان كبودرآهنگ در مقابل استانداری رژیم در همدان تجمع اعتراضی برگزار كردند. در این حركت اعتراضی شمار زیادی از زنان و كودكان نیزشركت داشتند.


کارگران شرکت صنابع اراک، علیه سیاستهای ضد کارگری پاسدار احمدی نژاد به اعتراض پرداختند
در جریان سفر پاسدار احمدی نژاد به اراك كارگران شركت صنایع این شهر خشم و انزجار خود را علیه سیاستهای ضدكارگری رژیم ابراز كردند. آنان پلاكاردیی با خود حمل می كردند كه علیه واگذاری شركت صنایع اراك به جناجهای رژیم تحت عنوان خصوصی سازی بود. كارگران تجمع كننده با سردادن شعارهایی نظیر: «خریدار کارخانه قصد تعطیلی کارخانه را دارد »، « زیر خط فقر هستیم»، و «خصوصی سازی برنامه یی برای نابودی کارگران زجر كشیده» به پاسدار احمدی نژاد اعتراض كردند. در محل سخنرانی پاسدار احمدی نژاد کارگران شرکت هپکو اراک نیز پلاكاردی با این مضمون حمل می كردند: مصوبه ورود ماشین آلات سنگین دست دوم، مساوی است با بیکاری کارگران شاغل در صنعت راهسازی و ضربه به تولید داخلی و پولدار شدن عده ای خاص.

حکم اعدام یک جوان توسط دیوان عالی رژیم، تایید شد
دیوان عالی رژیم، حكم اعدام یك زندانی جوان را در اصفهان تایید كرد. این جوان بهمن سلیمانی نام دارد و هنگام جرم انتسابی 15 سال سن داشته است. دستگاه قضائیه رژیم حكم اعدام یك جوان را در تهران صادر كرد. وی محمد نام دارد و 30 ساله می باشد. خبرگزاری فرانسه نیز از اعدام یك زندانی به نام علی در بجنورد خبر داد و گفت: با این اعدام، تعداد اعدامها در سال جاری در ایران به 173 نفر رسید.

ماموران نیروی انتظامی، 24 جوان را در تهران دستگیر کردند
مأموران نیروی انتظامی در تهران در راستای طرح موسوم به ارتقاء امنیت اجتماعی، 24جوان را در استان تهران دستگیر كردند. سركاری یكی از سركردگان نیروی انتظامی رژیم در استان تهران، با اعلام این خبر، در حالیكه جوانان را اراذل و اوباش می نامید، گفت: طرح برخورد با اراذل و اوباش، با اهدافی همچون افزایش ضریب امنیت اجتماعی، ناامن كردن محیط برای فعالیت اراذل و اوباش و هرگونه هنجارشكنی و توسعه امنیت اخلاقی در نیمه دوم مرداد ماه سال جاری در شهرهای كرج، ورامین، پاكدشت، رباط كریم، ‌اسلامشهر و فیروزكوه به اجرا درآمد، در راستای این طرح، علاوه بر افراد دستگیر شده، 34 نفر كه دارای پرونده در كلانتری‌های سطح استان هستند، احضار شدند.


******
کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه ای، با عنوان "تظاهرات اعتراضی 2000 تن از مردم مریوان علیه قوانین زن ستیزانه رژیم آخوندی"، اول شهریور اعلام کرد: روز گذشته 31 مرداد، طي يك سلسله تظاهرات ضد حكومتي هزاران تن از مردم مريوان دست به تظاهرات زده و از جمله در مقابل دادگستري مريوان تجمع كردند و با سردادن شعار عليه رژيم و قوانين زن ستيزانه آن اعتراض كردند. اطلاعیه شورا افزود: اين تظاهرات اعتراضي بدنبال قتل فجيع يك دختر 18 ساله بنام فرشته نجاتي بدست پدرش شروع شد. اين قتل فجيع و موارد مشابه آن به اتكاء قوانين زن ستيزانه و تشويق آخوندهاي حاكم بر ايران بنحو روز افزون انجام ميگيرد و مرتكبين آن رسماً و قانوناً از هرگونه پيگيرد و مجازات مصونيت دارند. در ادامه این اطلاعیه آمده است: رژيم آخوندي نيروهاي سركوبگر خود را به مقابله با تظاهرات اعتراضي مردم مريوان فرستاد، مزدوران رژيم تظاهركنندگان را مورد حمله قرار داده و تعدادي را دستگير نمودند. خانم سروناز چيت ساز، مسئول كميسيون زنان شوراي ملي مقاومت ايران، تجمع اعتراضي مردم مريوان عليه قوانين زن ستيزانه را ستود و از سازمانها و مدافعين حقوق زنان و حقوق بشر خواستار اقدامات براي آزادي دستگيرشدگان گرديد.

پاسدار احمدی مقدم سركرده نیروی انتظامی رژیم به وحشت ایادی رژیم از خشم مردم در قبال اجرای طرح موسوم به” ارتقاء امنیت اجتماعی” اعتراف كرد
وی گفت: متأسفانه در ‏مورد این طرح، دوستان زیادی از ‏نیروی انتظامی انتقاد کرده و معتقد بودند این موضوع نیازمند کار فرهنگی است و نیروی ‏انتظامی نباید ‏در آن مداخله کند.‏ وی كه در جمع آخوندهای قم سخنرانی می كرد به اقدامات جنایتكارانه اذعان كرد و افزود: ما هم قبول داریم کاستی‌هایی در کار‌مان مشاهده، می‌شود اما اجرای این ‏طرح‌ها ‏حداقل بسیاری از مشکلات ظاهری ما را حل کرده است.‏ سركرده نیروی انتظامی رژیم همچنین گفت: در این راستا تنها ‏‏نهاد‌هایی همچون قوه قضائیه، صدا و سیما و روحانیون حمایتهای لازم را از طرح ارتقاء ‏امنیت اجتماعی داشته‌اند و سایر دستگاههای ‏دولتی کمکی که نکرده‌اند هیچ، در برخی ‏مواقع پشت‌پایی به نیروی انتظامی نیز زده‌اند.‏


قیمت کالاها طی ماه رمضان هیچ کاهشی نخواهد یافت
رییس اتحادیه خواربارفروشان رژیم، 3 شهریور اعلام كرد هیچ امیدی به كاهش قیمتها در ماه رمضان نیست و پیش بینی می شود روند افزایش همچنان ادامه داشته باشد. علی اكبر نیكوكار افزود، قیمت گذاری كالاها هیچگونه ارتباطی با اصناف كشور ندارد و تنها وزارت بازرگانی مسئول این كار است. وی با اشاره به رشد سرسام آور قیمت كالاها از جمله گفت: با وجودی كه پودر شوینده هم اكنون در بازار به میزان كافی است اما قیمت این كالا طی چند روز گذشته 200 تومان افزایش یافته است.

ایرانیان در مقابل دفتر کمیساریای عالی پناهندگی ملل متحد در خیابان آلبرت در شهر اتاوای کانادا گرد آمده و خواستار تضمین حفاظت ساکنان اشرف بر اساس کنوانسیون چهارم ژنو را شدند
خبرگزاری همبستگی ملی خبر داد: ايرانيان آزاده و حاميان مقاومت در شهر اتاواي کانادا طي تظاهراتي درمقابل دفتر کميسارياي عالي پناهندگي ملل متحد خواستار مقابله با توطئه هاي رژيم آخوندي و تضمين حفاظت ساكنان اشرف براساس كنوانسيون چهارم ژنو شدند. این خبرگزاری افزود: دراين تظاهرات كه روز چهارشنبه 30مرداد برگزارشد، خانواده هاي مجاهدان شهراشرف و حاميان مقاومت، از سازمان ملل متحد و كميته بين المللي صليب سرخ خواستار موضعگيري در مورد رعايت قوانين بين المللي و تضمين حفاظت ساكنان اشرف توسط آمريكا و نيروي چند مليتي شدند. آقاي احمد حسني، طي سخناني از سوي خانواده هاي مجاهدان اشرف گفت: رژيم جنايتكار و روبه‌زوال آخوندي، بر توطئه هاي خود عليه سازمان مجاهدين خلق ايران و قهرمانان شهر اشرف افزوده است. ما در اينجا گرد هم آمده ايم تا تأكيد كنيم كه ساكنان اشرف طبق قوانين بين المللي افراد حفاظت شده تحت كنوانسيون چهارم ژنو هستند. ما از ملل متحد و صليب سرخ مي خواهيم كه بر تعهدات نيروي چند مليتي و آمريكا براي حفاظت از اشرف تأكيد كنند. آنگاه خانم ريموند فولکو، نماينده پارلمان فدرال کانادا به موقعيت حقوقي افراد اشرف به عنوان افراد حفاظت شده بر طبق کنوانسيون چهارم ژنو اشاره کرد و گفت اين حفاظت معني مشخصي دارد و همگان مي دانند که ساکنان اشرف مسلح نيستند و در مقابل حملات رژيم ايران بايد حفاظت شوند . رژيم ايران تاكنون بارها آنها را هدف حملات موشكي و عمليات تروريستي خود قرار داده است . بنابراين سازمان ملل، صليب سرخ جهاني، نيروهاي ائتلاف و نيروهاي آمريكا بايد به تعهدات خود عمل کنند و از آنجا که حفاظت اشرف به نوعي به همه آنها مربوط مي شود با صداي بلند مخالفت خود با انتقال حفاظت اشرف را اعلام کنند. پس از سخنرانيها، هياتي از سوي تظاهركنندگان به دفتر کميسارياي عالي پناهندگي مراجعه کردند و در ملاقات با مقامات ذيربط شرايط اشرف و موقعيت و نگرانيهاي کنوني را توضيح دادند. مسئولان دفتر کميساريا اطمينان دادند كه مراتب نگراني ايرانيان و خانواده هاي مجاهدان اشرف را براي مقامات کميساريا در ژنو ارسال خواهند كرد.

تورج نگهبان،ترانه سرا و هنرمند ارزنده مردمي، درگذشت
هنرمندان شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای به مناسبت درگذشت تورج نگهبان، ترانه سرا و هنرمند ارزنده مردمی اعلام کردند: "شوربختانه، جامعه هنري ايران يکي از ارزنده ترين هنرمندان نامي و متعهد خود را از کف داد. زنده ياد تورج نگهبان ترانه سراي مردمي و معترض به علت بيماري ريوي در 76 سالگي از عمر پربار خويش، در آمريکا چشم از جهان فروبست و جامعه هنري ايران و دوستداران هنر درخشان خود را در سوگي عميق نشاند. اين هنرمند مردمي و مبتکر ساليان دراز ترانه هايش با آثار برجسته ترين موسيقيدانان ايران و با صداي بزرگان و نام‌ يافتگان هنر آواز ايران از جمله بنان، مرضيه، دلکش، پوران، پروين و بسياري ديگر از نامداران آميخته و عجين گشته است. از آغاز دهه سي با ظهور تورچ که در دانشگاه تهران در رشته جامعه شناسي تحصيل ميکرد ترانه سرايي حال و هواي تازه يافت و تصنيفهاي ساخته و پرداخته او با سبک و روش تازه يي که تورج با استفاده از قريحه سرشار و بينش اجتماعيش مي آفريد در تحول و ارتقاي هنر ترانه سرايي مدرن ايران نقشي ممتاز ايفا کرد. نوآوري و خلق ابتکارات خاص با نگاهي تازه به انسان و جامعه در قالب ترانه هايي با مضامين انساني و اجتماعي با اشکالي کاملا بکر و تازه از برجسته ترين ويژگيهاي کار ترانه سرايي او به شمار ميايد. تسلط چشمگير او در تلفيق کلام و موسيقي و نيز برخورداري از جوهر والاي انساني و تعهد اجتماعي آثارش را کمال مي‌بخشيد. از اين رو موسيقي سالم ايران در اين پهنه نوين قويا وامدار اوست. اطلاعیه هنرمندان شورای ملی مقاومت ایران می افزاید: اين هنرمند مردمي و متعهد با بالا گرفتن اختناق حکومت سرکوبگر و هنرکش آخوندي به نشانه اعتراض راه هجرت و غربت را برگزيد و تا به آخر به عنوان يک پناهنده معترض يه تعهد خويش در قبال اين نظام هنرستيز و فرهنگ کش وفادار ماند و تحت هيج شرايطي به آرمان خود مبني بر مبارزه با حکومت جبار ولايت فقيه پشت نکرد و به سهم خود در اين عرصه با آفرينش ترانه هاي مبارزاتي و ملي و مردمي به عنوان يک هنرمند متعهد به وظيفه خود قيام نمود و از هيچ تلاش و کوششي در اين زمينه فرو گذار نکرد. به همين مناسبت مراودات و همکاري هنري تورج نگهبان با هنرمندان مقاومت و ياري رساندن او در اين کارزار در زمره آخرين تلاشهاي ماندگار اين هنرمند است که از وي بيش از 700 اثر باقي مانده است. هنرمندان مقاومت ايران همصدا با ديگر اعضا و هواداران مقاومت فقدان دردناک و اسفبار هنرمند ارزشمند ميهنمان شادروان تورج نگهبان را به عموم مردم ايران بخصوص به هنرمندان مردمي و متعهد و خانواده ايشان صميمانه تسليت ميگويد و ياد اين انسان شريف و ارزنده مردمي را که " نيمه شبان تنهاي نتها در دل صحراي زندگي بدنبال گمشده و معبود خويش بود " گرامي ميدارد. باشد تا در فرداي دميدن بهاران آزادي در ميهن خونبارمان خاطره تابناک او را که نگاهبان ارزشهاي انساني و شور و عشق و آزادي بود هر چه با شکوهتر گرامي بداريم."
لازم به یادآوریست که تورج نگهبان، ترانه سرای بسیاری از تصنیفهای مشهور ایرانی، روز چهارشنبه 20 اوت در بیمارستانی در لس آنجلس درگذشت.