صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، خرداد ۲۱، ۱۳۸۷

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: مردم خشگین منطقه کمهر سپیدان در استان فارس به پاسگاه انتظامی این منطقه حمله كرده و با
مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. اهالی خشمگین منطقه كمهر ضمن گوشمالی مأموران نیروی انتظامی ، خساراتی به ساختمان و خودروهای این نیروی سركوبگر وارد كردند. پاسدار علی مؤیدی سركرده نیروی انتظامی فارس با تأیید این خبر مدعی شد: هم اکنون آرامش در منطقه کمهر شهرستان سپیدان حاکم شده و اوضاع در اختیار نیروی انتظامی است. این درگیری به دلیل اقدام به مصادره اجباری زمینهای مردم توسط رژیم و با روانه كردن نیروی انتظامی در برابر مخالفت مردم صورت گرفت. پاسدار مویدی در این رابطه گفت: به منظور آزادسازی بخشی از اراضی منطقه کمهر، مأموران نیروی انتظامی به منطقه عازم شدند که برخی شهروندان با اجرای حکم مخالفت كرده و مأموران نیروی انتظامی را مورد ضرب و شتم قرار دادند و به خودروی پلیس و پاسگاه انتظامی منطقه خساراتی وارد کردند. پاسدار مؤیدی مدعی شد: تعدادی از عوامل آشوب شناسایی و دستگیر شده‌اند و هم اکنون در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته‌اند.» ارگان پاسدار محسن رضایی موسوم به تابناك با عنوان بازداشت عوامل ناآرامی در سپیدان درگیری در این منطقه را مورد تأیید قرار داد.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران امروز 18 خرداد، اعلام کرد: شب گذشته بيش از 2000دانشجوي معترض دانشگاه تربيت معلم نهمين روز تحصن خود را برگزار كردند. دانشجويان با سر دادن شعارهاي: «گر تير و فتنه بارد، جنبش ادامه دارد» و «دانشجو مي ميرد ذلت نمي پذيرد» در صحن دانشگاه حضور يافتند. این اطلاعیه افزود: بيش از 120 دانشجوي اين دانشگاه نيز هفت روز است كه در اعتصاب غذا بسر مي برند كه حال 13 تن از آنان وخيم است. در بين اعتصاب غذا كنندگان 45 دانشجوي دختر مي باشند. اطلاعیه شورا اضافه کرد: ماموران وزارت اطلاعات از روز گذشته در اطراف دانشگاه مستقر شده اند. يكي از ماموران وزارت اطلاعات بنام مبشري به سازماندهي نيروي حراست، بسيج دانشجويي و ساير ارگانهاي امنيتي رژيم عليه دانشجويان معترض مشغول است. ماموران رژيم با ايزوله كردن دانشجويان اعتصابي و تهديد خانواده هايشان به عدم پخش خبر اعتصاب فرزندانشان، تلاش دارد تا مانع گسترش اين خبر در بين دانشجويان ديگر دانشگاهها شود اما با اين همه حمايت دانشجويان دانشگاههاي مختلف از دانشجويان تربيت معلم کرج رو به افزايش است. شورای ملی مقاومت ايران طی این اطلاعیه از كليه سازمانها و مجامع مدافع حقوق بشر و سنديكاها و اتحاديه هاي دانشجويي خواستار محكوم كردن اعمال سركوبگرانه رژيم عليه دانشجويان گرديد.

فرهنگیان بازنشسته كرمانشاه اعلام كردند روز دوشنبه 20خرداد در اعتراض به پرداخت نشدن پایان خدمت خود، تجمع خواهند كرد
فرهنگیان بازنشسته كرمانشاه روز سه شنبه چهاردهم خرداد نیز با شعارهای: "وعده های دروغین دیگر اثر ندارد" و "وزیر بی كفایت اخراج باید گردد"، تجمع اعتراضی برگزار كرده و خواهان مطالبات خود شدند. آنها گفتند: تا رسیدن به خواستههایشان به اعتراض ادامه خواهیم داد.


بیش از دو هزار تن از رانندگان تاكسی در مراغه دست به اعتصاب زدند
آنها در اعتراض به پایین بودن نرخ كرایه های تاكسی دست به این حركت اعتراضی زدند. همچنین عده‌ای از تاكسیرانان در كرمانشاه در اعتراض به عدم پاسخگویی كارگزاران رژیم در سازمان تاكسیرانی دست به تجمع زدند.

جمعی از مردم در شهرك آناهیتای كرمانشاه تجمع اعتراضی برگزار كردند
معترضین در مقابل یكی از مراكز توزیع شیر تجمع كرده و خواستار افزایش توزیع شیر در این شهرك شدند. آنها همچنین به كیفیت پایین شیر اعتراض كردند.

******
پاسدار لاریجانی، رئیس مجلس رژیم رودروی آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام كرد: "گزارش آژانس دو پهلو است. آنها به دنبال دیپلماسی هزار و یك شب هستند و مرتبا زمان می گیرند." وی كه در فرودگاه رشت در جمع خبرنگاران حكومتی سخن می گفت، با لحن تهدید آمیزی افزود: اگر آنها می خواهند مسئله هسته ای را دچار پیچش كنند مشكل ایجاد می شود. مجلس از ظرفیت خوبی برای كمك به دولت و مسئولان در این زمینه برخوردار است و می تواند حمایت كننده باشد.

روستاهای مرزی استان سلیمانیه صبح روز جمعه نیز مورد تهاجم توپخانه سنگین رژیم ایران قرار گرفت
جبار یاور سخنگوی نیروهای گارد منطقه كردستان عراق 18 خرداد گفت دو روستای كوكز و خندور كه در دامنه كوه های قندیل در شمال شرقی سلیمانیه قرار دارند توسط توپخانه سنگین رژیم ایران توپ باران شدند.


******
خبرنامه امیر کبیر 18 خرداد با انتشار نامه ای از یک نوجوان که در آستانه اعدام قرار دارد نوشت: محمد فدايي نوجواني كه در سن 16سالگي به جرمي كه مرتكب نشده، دستگير و زنداني شد و قرار است چند روز ديگر اعدام شود، طي نامه سرگشاده يي اعلام كرد كه در زير شكنجه هاي وحشيانه مجبور به اعتراف به قتل شده است. وي در اين نامه نوشت: از روزي که پايم به آگاهي بازشد يا بهتر بگويم، رفتم که بگويم من هم شاهد دعوا بوده ام روزگار من به گونه اي ديگر ورق خورد و هزاران در پشت سرم بسته شد. مدتي را که در آگاهي به سر برده ام از تلخ ترين روزهاي زندگي ام بود، روزهاي تلخي که هر شب به مانند کابوسي به سراغم مي آيد. آنقدر شلاق و کتک خوردم، آنقدر از سقف آويزانم کردند که ديگر اميدي به زنده ماندن نداشتم. هر که از راه مي رسيد من را ميزد، همراه با سارق و قاتل شکنجه شدم تا يکي از آن شبها ي غير قابل تحمل به ناچار گفتم هر چه بنويسيد و هرچه بگوئيد امضا مي کنم، نيم ساعت بعد کاغذي را جلويم گذاشتند. بدون آنکه بدانم درون آن چيست و چه چيزي نوشته شده بود مجبورم کردند آن را انگشت بزنم، خدا را شاهد مي گيرم نه کلمه اي نوشتم و نه ميدانم در آن کاغذ چه نوشته شده بود. روز بازپرسي نيز گفتند که من به قتل اعتراف کرده ام. در قسمت ديگري از نامه اين جوان زنداني آمده است: اکنون بارديگر در انتظار اجراي حکم هستم، ديگر از مرگ نمي ترسم، سالهاست که با آن زندگي کرده ام، سالهاست که قبل از خودم رؤياهايم را دار زدند… هنوز نمي توانم باور کنم که تا چند روز ديگر بايد بميرم .


نام پاسداری كه قادر صديقي را در تبريز به قتل رساند، فاش شد
منابع خبری مقاومت ایران خبر دادند: پاسدار جنايتكاري كه جواني بنام قادر صديقي را در تبريز به قتل رساند، سرهنگ شفيعي نام دارد. اين پاسدار جاني رئيس کلانتری18 راه آهن تبريز است و شماره پلاک خودروي عملياتی وي 28486 می باشد. این منابع افزودند: لازم به ذكر است كه اوايل خرداد ماه جاري قادر صديقي به همراه دو تن از دوستانش سوار بر موتورسيكلتي در جاده سنتوي تبريز حركت مي كردند كه توسط پاسدار شفيعي به گلوله بسته شدند. در جريان اين تيراندازي قادر صديقي جان باخت و دو جوان ديگر به شدت مجروح شدند. اين جنايت باعث خشم و انزجار مردم تبريز از پاسداران آدمكش شده است.

عفو بين الملل نگرانی خود نسبت به سرنوشت يك دانشجوي 21‌ساله را ابراز کرد
سازمان عفو بين الملل، در روز 17خرداد87 با صدور اطلاعيه يي، نگراني خود را نسبت به سرنوشت يك دختر دانشجوي ۲۱ ساله به نام «ناهيد كلهر» كه توسط مأموران وزارت اطلاعات رژيم در قم دستگير شده، ابراز كرد. در اطلاعيه اين سازمان آمده است: «اين دانشجو در معرض خطر بدرفتاري و شکنجه قرار دارد. محل نگهداري او مشخص نيست و تماسي با خانوادة خود و يا يک وکيل مدافع ندارد». عفو بين الملل از اعضاي خود و ديگر فعالين حقوق بشر در سراسر جهان خواسته است براي نجات جان اين دختر دانشجو تلاش كنند.

11 زندانی بزودی اعدام خواهند شد
روزنامه حكومتی اعتماد در شماره 20 خرداد خود خبر داد: 11 زندانی كه احكام اعدام آنها از سوی دیوان عالی کشور تایید شده به پای جوبه دار می روند. این منبع حكومتی نوشت: 10 تن از این افراد که اسامی و جنسیت آنها از سوی مقامات دادسرای امور جنایی تهران اعلام نشده است به اعدام محکوم شده و احکام آنها مراحل قانونی تایید در دیوان عالی کشور را طی کرده است. جوان محکوم دیگری که قرار است بامداد چهارشنبه پای چوبه دار برود بهنود شجاعی نام دارد. او در 17 سالگی مرتکب جرم شده است و یک بار نیز تا آستانه اجرای حکم پیش رفت. قرار است بهنود نیز همراه 10 محکوم دیگر برای اجرای حکم به محوطه زندان اوین انتقال یابد.