صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۱۴، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


كارگران و رانندگان در تهران، قزوين، شيراز، يزد، طبس، دامغان و بندر دير با اعتصاب، تحصن و تجمعات متعدد نسبت به سياستهاي حكومت ملاها اعتراض كردند. در اسلامشهر تهران بيش از 600تن از کارگران كيان تاير ـ لاستيک البرزسابق ـ باشعارهاي ضدحكومتي با مأموران نيروي انتظامي درگير شدند. كارگران كه براي سومين روز دست به اعتراض زدند، در حالي كه کفن پوشيده بودند، پلاكاردهايي در دست داشتند كه بر روي آنها نوشته شده بود؛ حکومت عدل علي اين همه بي عدالتي» و «مسئول بي لياقت اين آخرين پيام است، جنبش کارگري آماده قيام است”. كارگران كه بيش از 4ماه است حقوق و دستمزدشان پرداخت نشده و در وضعيت معيشتي سختي به سر مي برند، همچنين شعار مي دادند: ” ”كارگر گرسنه، مجلس نمي شناسد” و ” آيا نابودي كارگران عدالت است”. بر اساس گزارشها مأموران نيروي انتظامي براي سركوب تظاهرات كارگران سراسيمه خود را به محل رساندند و كارگران معترض را مورد حمله قرار دادند. براثر درگيري كه ميان مأموران حکومتی و كارگران رخ داد، مسير تهران ـ ساوه براي ساعاتي بسته شد. در قزوين كارگران كارخانه پوشينه بافت شهر صنعتي البرزِ در مقابل فرمانداري رژيم در اين شهر تجمع اعتراضي برگزار كردند. علت اين اعتراض پرداخت نشدن سه ماه حقوق كارگران بود. در شيراز كارگران شركت صنايع مخابراتي راه دور دراعتراض به پرداخت نشدن 8 ماه حقوق و مزاياي خود دست از كار كشيدند. بيش از يكهزار و 400 نفر در اين شركت مشغول به كار هستند كه در وضعيت معيشتي سختي به سر مي برند. در يزد كارگران كارخانه درخشان در مقابل استانداري رژيم تجمع كردند و نسبت به پرداخت نشدن چند ماه حقوق اعتراض كردند. اين حركت اعتراضي از اوايل اين هفته آغاز شده و تا دريافت اين خبر ادامه داشته است. در طبس كارگران تصفيه خانة آب اين شهر اعتصاب كردند. كارگران اعتصابي گفتند 4ماه است حقوق دريافت نكرده اند. رژيم در واكنش به اعتراضات كارگران، 18تن از آنان را اخراج كرد. اين اقدام رژيم خشم كارگران را از آخوندهاي حاكم بيش از پيش دامن زده است. در دامغان بيش از صد تن از رانندگان تاكسي به همراه خودروهاي خود در مقابل فرمانداري رژيم در اين شهر تجمع اعتراضي برگزار كردند. رانندگان در اعتراض به نبود گاز و تعطيلي جايگاههاي سوخت دست به اين تجمع زدند. ملوانان بندر دَيِّر در استان بوشهر با تجمع در مقابل فرمانداري رژيم نسبت به حذف ته لنجي در سفرهاي دريايي اعتراض كردند. ملوانان همچنين در مقابل دفتر تعاوني لنجداران بندر بوشهر تجمع كرده و خواستار رسيدگي به مشكلات معيشتي خود گرديدند. در اين تجمعهاي اعتراضي، صاحبان شناورهاي باري در بندر دير گفتند بيش از سه ماه است مقامهاي دولتي در استان بوشهر براي چگونگي و ميزان حمل كالاي همراه ملواني، ما را بلاتكليف نگه داشته اند. ملوانان زحمتكش بندر دير براي رسيدگي به خواسته هاي خود تاكنون هفت بار در مقابل فرمانداري، دفتر تعاوني و شوراي قلابي شهر تجمع اعتراضي برگزار كردند اما رژيم نسبت به اين اعتراضات اعتنايي نكرده است. روز دوشنبه8 بهمن، 1400 تن از كارگران صنايع مخابرات ايران، دست به اعتصاب زدند. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه حقوق عقب مانده خو د، دست از كار كشيدند. شماری از فرهنگیان شهرستان نهاوند نسبت به پرداخت نشدن حقوقشان اعتراض كردند. معترضان گفتند تاكنون بارها به شعب بانکها مراجعه كردند تا حقوق ماهانهاشان را دریافت كنند اما موفق به دریافت آن نشدند.

******
دستگاه قضائية رژیم حكم اعدام يك جوان را در اصفهان صادر كرد. اين جوان مهدي نام دارد و 27 ساله مي باشد حكم وي توسط ديوان عالي آخوندها تاييد شده و به زودي به دار آويخته مي شود. همچنین رژيم حكم سنگسار دو زن جوان را دركرج صادر كرد.اين دو نفر كه مادر هستند و هر كدام يك فرزند دارند، زهره كبيري 27 ساله و آذركبيري 28 ساله نام دارند. حكم اين دو زن جوان نیز توسط ديوان عالي رژیم تاييد شده است.
******
دستگاه قضاییه رژیم حكم اعدام 5 نفر را در استان فارس و تهران صادر كرد. این 5 تن رضا، محمد، فیروز، محمدكریم و حسین نام دارند. رژیم همجنین روز دوشنبه، دو نفر را در ملاءعام در اراك به دار آویخت. خبرگزاری حكومتی فارس با اعلام این خبر افزود: ابوطالب محمدی نسب به 9 بار اعدام و یزدان كریمی به 5 بار اعدام محكوم شدند كه حكم صادره پس از تایید دیوان عالی كشور صبح امروز در ملاءعام به اجرا درآمد.


آخوند شاهرودي انتشار عكسها و تصاوير اعدام را ممنوع كرد
به دنبال محكوميت جهاني موج اعدامها در ايران، رئیس قوه قضاييه رژیم طي بخشنامه يي به ارگانهاي دست اندركار دستور داد در اجراي احكام اعدام در ملاءعام ملاحظات لازم را به عمل بياورند و از انتشار عكس و تصاوير مربوط به اعدامها ممانعت كنند.خبرگزاري رسمي رژيم خبر داد:”شاهرودي رئيس قوه قضاييه در بخشنامه يي دستور داد، تا "از اين پس هيچ يك از موارد اجراي حكم اعدام نبايد در ملا عام صورت گيرد. اجراي احكام اعدام به صورت علني فقط با موافقت رئيس قوه قضاييه و بنا به ضرورت‌هاي اجتماعي امكان‌پذير است“. اين منبع حكومتي افزود:”اين بخشنامه صراحت دارد كه انتشار عكس و تصاوير مربوط به اعدام در رسانه‌ها ممنوع است و دادستان‌هاي عمومي و انقلابِ هر حوزه قضايي، مامور نظارت بر حسن اجراي بخشنامه هستند“.

******
به دنبال اعدامهاي اخير در اصفهان، اراك، خرم آباد و شاهين شهر و صدور حكم اعدام يك نوجوان، مقاومت ایران، دبيركل و كميسر عالي حقوق بشر ملل متحد و كليه سازمانها و مجامع مدافع حقوق بشر و حقوق كودكان را به محكوم كردن اعدامهاي فزاينده بويژه اعدام نوجوانان و ارجاع پرونده نقض حقوق بشر رژيم به شوراي امنيت ملل متحد فرا خواند. دبيرخانه شوراي ملي مقاومت طي اطلاعيه يي در اين باره، به اعدام 5 نفر در اين شهرها و صدور حكم اعدام براي يك نوجوان بنام محمد لطيف كه هنگام ارتكاب جرم انتسابي فقط 14سال داشته اشاره كرد.
******
ماموران نيروي انتظامي براي ايجاد رعٌب و وحشت تنها طي هفتة گذشته به 852 نقطه در سراسر كشور يورش برده و تعداد زيادي از جوانان را تحت عنوان آخوندساختة اراذل و اوباش دستگير كردند. پاسدار اسكندر مومني از سركردگان نيروي انتظامي ضمن اعلام اين خبر گفت: طى هفته گذشته پليس، ۸۵۲ نقطه كشور را از وجود اراذل و اوباش و ساير موارد پاكسازى كرد و بيش از حدود ۱۵۰ هزار عمليات از سوى يگانهاى مختلف انتظامى در سطح كشور انجام شد.

******
ماموران رژيم در زندان اوين تعدادي از دانشجويان را زير شكنجه قرار دادند تا آنان را وادار به شركت در مصاحبه هاي تلويزيوني و ابراز ندامت كنند. برخي از زندانيان آزاد شده ضمن افشاي اين موضوع اعلام كرده اند وزارت اطلاعات كه مسئول اجراي اين پروژه است، مي خواهد دانشجويان شكنجه شده اعتراف كنند كه از بيرون مرزها تحريك شده اند و اعتراضات آنها نشأت گرفته از آن است. دانشجويان دربند تاكنون در مقابل اين فشارها ايستادگي كرده اند.

رژیم به تظاهرات ضدحكومتی دانشجویان دانشگاه تهران، اعتراف کرد
خبرگزاری همبستگی ملی 8 بهمن گزارش داد: رژیم كه تلاش می كرد تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران را اعتراضات صنفی جلوه دهد، پس از سه روز ناگزیر شد به تظاهرات ضدحكومتی دانشجویان و خشم و تنفر آنان از رژیم آخوندی اعتراف كند. این خبرگزاری افزود: قمصری از معاونانِ رژیم در دانشگاه تهران در مصاحبه با خبرگزاری حكومتی ایسنا گفت: این تجمع یك تجمع صنفیِ صرف نبود و هرچند بهانه‌اش صنفی بود، اما اهداف خاص دیگری در آن وجود داشت“. وی افزود: دانشجویان شعارهای پراكنده‌یی می‌دادند كه خیلی صلاح نیست بگوییم چه می‌گفتند و در این میان شعارهای سیاسی نیز از سوی آنها داده می‌شد“. قمصری همچنین به بی اعتنایی دانشجویان به وعده های پوشالی كارگزاران رژیم اذعان كرد و گفت: زمانی كه قصد صحبت با دانشجویان را داشتم مانع شدند“. وی سپس به تهدید دانشجویان پرداخت و گفت“: در رابطه با این تجمعها اگر گزارشاتی از مراجع ذیصلاح به كمیته انضباطی برسد، به طور طبیعی اگر تخلف محرز شود، طبق قانون با افراد متخلف برخورد می‌شود“. خبرگزاری حكومتی ایسنا نیز گفت: تعدادی از دانشجویان ساكن كوی دانشگاه تهران ( یكشنبه شب) اقدام به برگزاری تجمع كردند. این دانشجویان ابتدا با سردادن شعارهایی، خواسته‌های صنفی خود را مطرح كرده و خواستار استعفای برخی از مسئولانِ دانشگاه تهران شدند، اما در ادامه، برخی از دانشجویان اقدام به سردادن شعارهایی با محتوای سیاسی كردند. با افزایش میزان شعارهای سیاسیِ تجمع‌كنندگان و نزدیك شدنِ آنها به خروجی‌های كوی، حضور نیروی انتظامی در اطراف كوی دانشگاه پررنگ‌تر شد و تجمع‌كنندگان نیز در ادامه درحالی‌كه آتش روشن كرده بودند، شعارهایی علیه نیروی انتظامی سر دادند“. همچنین خبرگزاری رسمی رژیم به وحشت حکومت آخوندها از گسترش تظاهرات دانشجویان و سركوب آنان اذعان كرد و نوشت : تعدادی از دانشجویان ساكن كوی دانشگاه تهران یكشنبه شب در این كوی تجمع كردند. نیروهای انتظامی لحظاتی پس از شروع تجمع دانشجویان، در محل حاضر شدند و اوضاع را تحت كنترل گرفتند“.

ماموران رژیم بیش از 48 هزار تن از مردم را به بهانه بدحجابی تحت بازجویی خیابانی قرار دادند
رژیم در راستای اقدامات سركوبگرانه خود، در استان خراسان شمالی، طی 10 ماه گذشته، بیش از 48 هزار نفر را به بهانه آخوند ساخته بدحجابی مورد بازجویی خیابانی قرار داد. پاسدار ‌بزرگمهر سركرده نیروی انتظامی رژیم در خراسان شمالی در جمع خبرنگاران حكومتی ضمن اعلام این خبر گفت: از تعدادی از این افراد تعهد گرفته شده و تعدادی نیز به مراجع قضایی معرفی شدهاند. وى همچنین افزود: به 6 هزار و 679 مورد از اماكن عمومى تذكر داده شده و 561 واحد صنفى پلمپ شده است.


******
صدها تن از مردم استان دياليِ عراق با شعار « سرنگون باد فرقه گرايان وابسته به رژيم ايران» عليه آدمربايي و جنايات اين رژيم و عوامل آن در ديالي تظاهرات كردند. تلويزيون الشرقيه روز شنبه ضمن اعلام اين خبر افزود: تظاهر كنندگان تهديد كردند در صورتي كه غانم القريشي فرمانده پليس از منصب خود بركنار نشود، دست به اعتصاب عمومي در سطح مؤسساتِ رسميِ استان خواهند زد. تظاهر كنندگان اعلام كردند كه رئيس پليس اين استان در شكنجة زندانيان شركت دارد. تظاهر كنندگان معترض همچنين، نيروهاي پليسِ وابسته به رژيم ايران را به ربودن زنان در سطح شهر متهم كردند. الشرقيه به نقل از يك مقام امنيتيِ در استان ديالي گفت يك زن به همراه پسرش توسط افراد مسلح در جنوب بعقوبه ربوده شده است. طي سه روز گذشته، سه زن در شهر بعقوبة عراق ربوده شده اند. تظاهر كنندگان خشم و تنفر خود را از رژيم حاکم بر ایران و آدمكشان وابسته به آن با اين شعارها ابراز كردند: سرنگون باد فرقه گرايانِ وابسته به ايران، سرنگون باد قريشي ظالم، غانم قريشي قصاب ديالي، غانم قريشي جنايتكار جنگي و حرمت شكن ناموس مردم را محاكمه كنيد.


دلال قاچاق تسليحات به رژيم ايران دستگير شد
خبرگزاری فرانسه با عنوان " یک فرد مقيم سنگاپور به اتهام فروش هواپيماي غير قانوني به ايران به دادگاه احضار شد" گزارش داد: دولت آمريكا يك دلال تسليحاتي را به دليل قاچاق قطعات هواپيماي نظامي به ايران دستگير كرد. وي كه لورا وانگ وود فورد (Laura Wang-Woodford) نام دارد، مدير شركت هواپيمايي مونارك Pte ) در سنگاپور مي باشد كه در روز 23 دسامبر سال 2007 هنگام ورود به آمريكا در فرودگاه بين المللي سان فرانسيسكو دستگير شد. این خبرگزاری افزود: بر اساس مدارك دادگاه، لورا وانگ وود فورد بطور غير قانوني يك مجموعه كامل از چندين قطعه توربين و چرخ دنده هايي كه براي هلي كوپترهاي نظامي شينوك طراحي شده را به ايران صادر كرده است”. وي همچنين با نقض قوانين آمريكا بطور غير قانوني قطعات هواپيماي تجاري را به يك شركت در تهران فروخته است. بر اساس مدارك دادگاه، فورد هنگام دستگيري دو كاتالوگ تجاري از شركتهاي چيني به همراه داشت كه خزانه داري آمريكا اين شركتها را بعنوان تكثير كننده تسليحات كشتار جمعي در ليست قرار داده است. در اين سند آمده است، اقلامي كه در كاتالوكهاي شركت وارداتي و صادراتي چيني تبليغ شده شامل سيستم موشك زمين به هوا و پرتاب كننده راكت مي باشد. شبكه تلويزيوني ABC به نقل از مقامات دولت آمريكا گفت: فورد به مدت 16 سال به رژيم ايران ”مهمات” مي فروخته است.:” اتهامات وارده در اين كيفرخواست بسيار جدي هستند و شامل مواردي است كه مي تواند به امنيت ملي آمريكا ضربه برند” و قاضي را ترغيب مي كند كه فورد را پشت ميله هاي زندان نگاه دارد.