صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۲۴، ۱۳۸۶

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهخبرگزاری همبستگی ملی دیروز گزارش داد: بيش از 300تن از مردم قائمشهر روز جمعه براي چندمين روز متوالي در مقابل فرمانداري رژيم تجمع كرده و خشم و اعتراض خود را عليه حكومت آخوندي ابراز كردند. این خبرگزاری افزود: معترضين اعلام كردند 13روز است كه گاز قائمشهر قطع است اما كارگزاران رژيم هيچ اقدامي در اين رابطه انجام نداده و وضعيت زندگي ما به كلي فلج شده است. روز پنجشنبه نيز مردم قائمشهر به ساختمان فرمانداري رژيم حمله كرده و در حالي كه شعارهاي ضدحكومتي مي دادند، آن را به آتش كشيدند. در همین رابطه خانم مريم رجوي، رئيس جمهور برگزيده شورای مقاومت ايران به مردم قائم شهر كه به اعتراضهاي خشمگينانه عليه رژيم برخاسته‌اند، درود فرستاد و گفت: "نارضايتي عميق مردم شهرهاي مختلف ايران كه روز پنجشنبه در قائم شهر شدت گرفت، تمايل عمومي مردم ايران براي تغيير اوضاع و به زير كشيدن رژيم ولايت فقيه را بيان مي‌كند." روز پنجشنبه مردم گرگان در مقابل شركت گاز اين شهر تجمع كردند و نسبت به ادامة قطعي گاز اعتراض نمودند. مردم معترض گفتند: قطعي گاز همزمان با سرماي شديد اين روزهاي گرگان كه در 39 سال گذشته بي سابقه مي باشد زندگي را طاقت فرسا كرده است. معترضان همچنين گفتند كشور ما روي گاز و نفت خوابيده اما در اين سرماي بي سابقه مردم استان گلستان و شهرستان گرگان با مشكل افت و قطع گاز مواجه هستيم. خانواده هاي ما در اين سرما با مشكلات زيادي روبرو شده اند . هيچ كس جوابگو نيست و حتي درهاي ورودي شركت گاز نيز بسته است. همچنین دیروز، جمعي از مردم اروميه، كه در صف نفت و گاز ايستاده بودند با مأموران نيروي انتظامي كه آنان را مورد اذيت و آزار قرار مي دادند درگير شدند. در جريان اين درگيري يكي از مأموران توسط مردم به شدت مضروب شد. رسانه هاي حكومتي به گوشه يي از اين درگيري اعتراف كرده و نوشتند: مردم ناگزيرند براي دريافت يک سيلندر گاز از صبح تا غروب و گاه از شب تا صبح در صف بايستند كه در يکي از همين صفها در ميدان آزادگان اروميه بين مردم و مامور نيروي انتظامي درگيري شديدي رخ داد. مردم براي دريافت سيلندر گاز،‌کپسولهاي خود را در صف قرار مي دهند و تا آمدن خودروي گاز درون خودروهاي خود منتظر مي مانند ولي يک مامور نيروي انتظامي به جريمه خودروها مشغول مي شود که سرانجام مردم خشمگين و خسته با او درگير مي شوند و در نهايت اين مامور با دهان و صورت خوني از آنجا دور مي شود. همچنین دانشجویان دانشگاه ارومیه با تحصن در مقابل استانداری رژیم در این شهر، نسبت به بحران سوخت و بی اعتنایی رژیم در این زمینه اعتراض كردند. این تحصن پس از آن صورت گرفت كه كارگزاران رژیم در آذربایجان غربی، باوجود سرمای طاقت فرسای ارومیه وضعیت در این شهر را عادی اعلام كردند. دانشجویان متحصن نسبت به قطع گاز، نبود نفت و گازوئیل و قطعی برق خوابگاه های خود اعتراض كرده و خواستار تعطیلی دانشگاه های ارومیه تا رفع این مشكلات گردیدند.

******
بر اساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران، بي اعتنايي رژيم به قطعي گاز و تأمين سوخت مورد نياز در سرماي طاقت فرسا، مردم شهرهاي مختلفِ ميهنمان را در شرايط سختي قرار داده است. قطعي گاز در استان گيلان باعث سرمازدگي 400 نفر گرديد و در اردبيل بر اثر سرماي شديد دونفر جان باختند. در حال حاضر گاز شهرهاي خلخال، مشكين شهر، نمين، بيله سوار، پارس آباد، گرمي و كوثر بين 70 تا 100 درصد قطع است.

******
800تن از كارگران پتروشیمی پلی اتیلن سنگین هرسین در استان كرمانشاه روز جمعه در اعتراض به ادامه كار در سرمای شدید دست از کار کشیده و در سالن غذا خوری این كارخانه تجمع كردند. كارگزاران رژیم از كارگران خواسته بودند به رغم وجود برف و كولاك و سرمای شدید، كارخانه را تعطیل نكنند. اما کارگران در مقابل این خواسته مقاومت کرده و یکپارچه دست از کار کشیدند. كارگران همچنین روز شنبه نیز به رغم فشار بر آنها بر سر كار حاضر نشدند.

******
رانندگان تاكسی های دوگانه سوز خلخال امروز در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع كردند و اعتراض خود را نسبت به كاهش سهمیه بنزین و نبود جایگاه سوخت سی.ان.جی ابراز نمودند. تجمع كنندگان گفتند: سهمیه بنزین خودرو ما از اول دی ماه 50 درصد كاهش یافته و به دلیل نبودن جایگاه سوخت سی ان جی در شهر با مشكل تامین سوخت رو به رو هستیم..

خانواده های دانشجویان زندانی از مجامع حقوق بشری، درخواست کمک کردند
خانواده هاي دانشجويان دستگير شده در زندان مخوف اوين، طي نامه يي از سازمانهاي حقوق بشري خواستار اقدام عاجل براي نجات جان فرزندان دربندشان شدند. در قسمتي از اين نامه آمده است: امروز فرزندان غيور اين سرزمين به جرم برپا داشتن روز16 آذر، روز دانشجو دستگير شده و در بند مي باشند. كارگزاران رژيم از ملاقات دانشجويان با خانوادهاي خود امتناع مي ورزند. اينک ما از بان كي مون، دبير کل سازمان ملل متحد، لوئيز آربور كميسر عالي حقوق بشر سازمان ملل متحد، سازمان عفو بين الملل و تمامي سازمانهاي حقوق بشري جهان و نهادها و جمعيتهاي انسان دوست براي رهائي فرزندانمان استمداد مي طلبيم.


******
رژيم 5 زنداني را در بيرجند و تنكابن به دار آويخت. رژيم همچنین حكم اعدام يك جوان را در تهران صادر كرد.دو نفري كه در تنكابن به دار آويخته شدند، محمدرضا صادقي راد و علي كُرد رودگرمي نام داشتند. جواني كه در تهران به اعدام محكوم شده شايان نام دارد و 21 ساله مي باشد. حكم وي به زودي اجرا مي شود.


******
روزنامه آسو مورخ 18ديماه، تصويري از صحنه حلق آويز وحشيانه يك عضو پژاك توسط رژيم حاکم بر ایران را منتشر كرد. در اين صحنه تكان دهنده، «حكمت دمير» كه به اسارت سپاه پاسداران رژيم در آمده و روي برانكار مخصوص حمل مجروحان است، در حال حلق آویزشدن نشان می دهد. در این تصویر وی زخمی است، پایش قطع شده و خون از بدنش جاری استروزنامه آونيره ـ ارگان اسقفهاي ايتاليا، اعلام كرد رژيم ايران با اعدام 23 نفر در آغاز سال جاري ميلادي از هم اكنون ركوردار اعدام در جهان است. اين روزنامه نوشت: طي روزهاي پنجشنبه و جمعه 7نفر در ايران اعدام شدند و به اين ترتيب شمار اعدامها در ابتداي سال جاري ميلادي به 23 نفر رسيد. برخي از اين اعدامها در ملأ عام صورت گرفت. آونيره افزود: درسال 2007 ميلادي مقامهاي رژيم ايران با افزايش اقدامات امنيتي شمار اعدامها را به 298 مورد رساندند كه نسبت به سال قبل از آن تقريبا دو برابر شد . به نوشته ارگان اسقفهاي ايتاليا، رژيم ايران اگر چه به لحاظ تعداد اعدامها بعد از چين قرار دارد اما به نسبت جمعيت، ركوردار اعدام در جهان است.


******
روزنامه نیویورك تایمز باعنوان موج اعدام و قطع عضو در ایران نوشت: مقام های قضایی رژیم ایران هفته گذشته دستان راست و پاهای چپ پنج متهم را قطع كردند و دولت آن را اعلام كرد. علاوه بر این موج اعدام ها در ایران ادامه دارد. روز پنجشنبه هفت نفر در چندین شهر ایران اعدام شدند. تنها در ده روز اول ماه ژانویه 23 نفر به دار آویخته شدند كه تعدادی از آنها در ملا عام بوده است. نیویورك تایمز افزود: در بین افرادی كه در اول ژانویه اعدام شدند یك زن بیست و هفت ساله به چشم می خورد كه مادر دو كودك بود.******
روز جمعه آخوند حائري شيرازي امام جمعة رژيم در شيراز، از اقدام رژيم در قطع دست متهمين دفاع كرد و گفت: ” شرايط جامعه هم‌اكنون طوري است كه هرگاه اقدامي مي‌كنيم، دردنيا هوچي‌گري راه مي‌اندازند، مثلا براساس مجازات اسلامي دست قطع مي‌كنيم و آنان جلوي اسلام و محبت اسلام را در جامعة خود مي‌گيرند“. وي افزود:”جامعه بايد به امر به معروف و نهي از منكر عادت كند“. لازم به یادآوریست که رژيم روز يكشنبه، 16 دي، دست راست و پاي چپ 5 نفر را در زاهدان قطع كرد.

******
رژيم قصد دارد اقدامات سركوبگرانة طرح امنيت اجتماعي را در استان مركزي شدت بخشد. پاسدار نبي الله حيدري سركرده نيروي انتظامي استان مركزي از بكارگيري 70 درصد از مأموران اين نيرو به منظور گسترش اين طرح خبر داد. وي گفت: نيروي انتظامي در هفته امر به معروف و نهي از منكر طرح‌هاي بسياري ‌در بحث پوشش مردان و زنان، مبارزه با اراذل و اوباش و مبارزه با مزاحمان خياباني و موتورسواران اجرا خواهد كرد. پاسدار احمدي‌مقدم، سركردة نيروي انتظامي نیز بار ديگر بر ادامة سركوب مردم تأكيد كرد. وي طي سخناني در اردكان گفت: ”طرح "ارتقاء امنيت اجتماعي" اولويت‌دارترين طرح نيروي انتظامي است“.

******
اداره امنيت ملي افغانستان اعلام كرد چندين حلقه مين ساخت رژيم ايران را در مناطق شرقي افغانستان كشف كرده است.يكي از مقامات اداره امنيت ملي اين كشور طي مصاحبه يي گفت: مين ها از نوع بسيار پيشرفته بوده و در مسير كابل ـ جلال آباد جاسازي شده بودند كه از سوي نيروهاي امنيتي افغانستان كشف شدند. این گزارش که توسط خبرگزاری همبستگی ملی انعکاس یافته خاطرنشان می کند: خرداد سال گذشته نيز مقامات محلي در شهر هرات افغانستان، از كشف مين خبر دادند و گفتند اين مينها ساخت رژيم ايران بوده است.

مدیریت دانشگاه کلمبیا خبر سفر هیاتی از این دانشگاه به ایران را دروغ دانست
مديريت دانشگاه كلمبيا در آمريكا، ادعاي رژيم ایران را درمورد اعزام هيأتي از سوي اين دانشگاه براي عذرخواهي از پاسدار احمدي نژاد تكذيب كرد و آن را دروغ دانست. ديويد استون سخنگوي دانشگاه کلمبيا گفت دانشگاه ما هيچ اطلاعي از عزيمت اساتيد دانشگاه براي عذرخواهي ندارد. روزنامه نيويورک تايمز با عنوان « دانشگاه کلمبيا ميگويد از هيچ سفري به ايران اطلاعي ندارد....»، نوشت: مقامات دانشگاه کلمبيا از شنيدن خبر خبرگزاري مهر که يک شبکه خبري دولتي است غافلگير شدند. مهر گزارش داده بود هياتي از اساتيد دانشگاه کلمبيا براي سفر به تهران برنامه ريزي کرده اند تا از رفتار رئيس دانشگاه کلمبيا هنگام ديدار رئيس جمهور رژيم ايران از نيويورک در سپتامبر گذشته عذر خواهي کنند. ديويد استون سخنگوي دانشگاه کلمبيا در يک بيانيه گفت دانشگاه هيچ اطلاع و آگاهي دررابطه باخبري که توسط رسانه هاي رژيم ايران ادعا شده است ندارد.