صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

شنبه، اسفند ۲۶، ۱۳۸۵

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

همزمان با جشن ملي چهارشنبه سوري جوانان تهران وديگر شهرهاي ايران به مقابله با نيروهاي حکومتی برخاستند. منابع خبری مقاومت ایران گزارش دادند: در ميدان ولي عصر, مردم و جوانان شعار «مرگ بر ديكتاتور» سر دادند و در خيابان كارگر به بانكهاي دولتي حمله كردند.از هفت حوض نارمك صداي شليك به گوش مي رسيد, جوانان حمله مإموران رژیم را به خودشان برگردانده و شعار مي دادند «حكومت زور نمي خوايم, پليس مزدور نمي خوايم»در نازي آباد, جواديه و اسلامشهر و در قزوين و لوشان و سمنان جوانان، نيروي انتظامي را وادار به فرار كردنددر اراك, مردم موتور نيروي انتظامي را به آتش كشيدند و در انديمشك, به رغم حكومت نظامي روزهاي گذشته چند كيوسك نيروي انتظامي به آتش كشيده شد
بر اساس این گزارشها، مردم و جوانان به رغم تهديدات و تمهيدات رژيم براي مقابله با جشنها و آئين ملي چهارشنبه سوري, در نقاط مختلف ميهن به مقابله با ماموران نظامي و امنيتي و انتظامي رژيم برخاستند.فرماندهي نيروي انتظامي با كليه سلسله مراتب خود در تهران و نمايندگان شهرستانها در پايتخت، ستاد بحران تشكيل داده بود اما مردم و جوانان با شعارهاي ضد حكومتي جشن ملي چهارشنبه سوري را برگزار كردند. هزاران تن از مردم و جوانان تهران در شهرك غرب, آرياشهر, پارك چيتگر, سعادت آباد, قيطريه, اكباتان, خاني آباد, نازي آباد, جواديه, خيابان پيروزي, ميدان كرج, تهران پارس, هفت حوض نارمك, ميدان محسني, افسريه, خيابان اسكندري, خيابان شريعتي, بهارشمالي, بهار جنوبي, جواد كارگر, كوچه طبا, اسلامشهر, ايرانشهر و شهرك ژاندارمري با برپا كردن آتشهاي بزرگ، مراسم چهارشنبه سوري را با شور و نشاط هرچه بيشتر جشن گرفتند.در ميدان ولي عصر مردم و جواناني كه شعار مي دادند «مرگ بر ديكتاتور» با حمله نيروي انتظامي به مقابله برخاستند. خبرگزاري حکومتی ايسنا اعتراف كرد كه جوانان تهران به بانك رفاه كارگران واقع در خيابان كارگر جنوبي حمله كرده و آنرا به آتش كشيدند. ايسنا همچنين گزارش كرد كه براي مقابله با اعتراضات جوانان, نيروهاي يگان ويژه به ميدان «تسليحات» تهران اعزام شدند.خبرگزاري حكومتي مهر 22 اسفند خبر داد: در تهران پارس از فلكه اول به بالا حوالي خيابان 160 و در خيابان هاي160 و 162 در هفت حوض نارمك ماموران بسيجي به ضرب و شتم جوانان مبادرت كردند و نيروي انتظامي به سوي جوانان شليك مي كرد.
پليس ضدشورش براي مدتي با ماسك در تهران پارس مستقر بود. ولي جوانان حمله آنها را به خودشان برگردانده و از ساعت 6عصر تا 12 شب صداي ترقه و انفجار مربوط به مراسم چهارشنبه سوري از اين محله ها به گوش مي رسيد. آنها شعار مي دادند «حكومت زور نمي خوايم, پليس مزدور نمي خوايم».در مناطق نازي آباد, خاني آباد و جواديه ماموران انتظامي و پليس و 110 از ترس مردم صحنه را ترك كردند.در ميرداماد بين جوانان و نيروي انتظامي درگيري در گرفت و دود همه محل را فراگرفته بود. درخيابان شريعتي و اطراف آن نيز به رغم ممانعت نيروي انتظامي جمعيت زيادي گرد آمدند. درخيابان بهار شمالي و بهار جنوبي و جواد كارگر و در كوچه طبا و درگيريهاي زيادي به وقوع پيوست و تعداد زيادي از جوانان دستگير شدند.يك سروان ارتش از اسلام شهر گفت از هر طرف صداي نارنجك به گوش مي رسيد و كنترلي وجود نداشت. در جريان درگيري مردم با نيروهاي سركوبگر حكومتي حداقل يك سرباز زخمي و به بيمارستان منتقل شد.
در قزوين 20هزار تن از مردم و جوانان اين شهر در پارك شقايق گرد آمدند. مردم به زير پاي نيروي انتظامي مواد منفجره پرتاب مي كردند, ولي آنها از ترس واكنش مردم, جرإت حمله به اجتماعات آنها را نداشتند. در اراك مردم آتش هاي بزرگ و زيادي روشن كردند. حداقل يك موتور نيروي انتظامي به آتش كشيده شد و مإمور مربوطه پا به فرار گذاشت. بيشتر مردم در مناطق مركزي اراك, ميدان محسني و باغ ملي تجمع كردند. در لوشان در منطقه بازار درگيري پيش آمد و مردم زير ماشين انتظامي ترقه هاي بزرگ مي انداختند. در اين درگيريها حداقل دو بسيجي مجروح و بستري شدند. در اهواز حكومت نظامي اعلام نشده برقرار بود و مإموران حکومتی در همه جا مستقر بودند. نيروهاي امنيتي به شدت مردم را كتك مي زدند و براي متفرق كردن آنها حمله مي كردند. ولي ازدحام مردم در منطقه كيان پارس, زيتون, آخر آسفالت عامري و كوشك خيلي زياد بود و صداي ترقه از همه جا شنيده مي شد. در رشت حكومت نظامي اعلام شد ولي مردم در كوچه ها و خيابانهاي فرعي مراسم را برگزار كردند و وقتي ماشينهاي انتظامي در خيابانها و محلات دور مي زدند, جوانها روي سر آنها ترقه پرتاب مي كردند. تعداد زيادي از جوانان رشت در درگيري با نيروهاي سركوبگر دستگير شدند. در اصفهان به رغم آماده باش كامل نيروي انتظامي هزاران تن از جوانان و مردم اين شهر در مناطق 33 پل, چهارراه نظر, كوي خوابگاهها تجمع كرده و در چهارباغ درگيري شديدي بين جوانان و نيروهاي سركوبگر رخ داد. گزارشهاي تكميلي از تبريز حاكي است كه نيروي انتظامي گروه گروه در خيابانهاي اصلي شهر به دستگيري مردم و دستفروشها مبادرت كردند و به طور وحشيانه اي دختران و پسران جوان را دستگير و مورد ضرب و شتم قرار مي دادند. ولي دهها هزار تن از مردم و جوانان اين شهر از همه جا در ميدان ولي عصر گرد آمده و آتش چهارشنبه سوري را برافروختند. گزارشها حاكي از دستگيري دهها تن از جوانان مي باشد. جوانان سمنان با مإموران جهاد كه مردم را مي زدند, به مقابله پرداختند و توپهاي بزرگ و دستي راكه در محل جهاديه قرار داشت, به ماشينهاي يگان ويژه زدند و آنها را وادار به فرار كردند.


چاپ اسكناس با تصوير اتم اقدامي جهت تحريك جامعه جهاني است

تلويزيون فرانسه 24 اعلام كرد چاپ اسكناسهاي جديد با تصويري از اتم توسط رژيم ايران اقدامي به منظور تحريك جامعة بين المللي است. اين تلويزيون گفت: شش ميليون اسكناس جديد كه روي آن نماد اتم مشاهده مي شود در ايران وارد بازار شد. اسكناس ها براي كشورهاي مختلف جهان معمولا فرصتي براي نشان دادن افتخارات ملي آنهاست. اشاره به برنامه هسته اي نيز ممكن است نشان از افتخار ملي داشته باشد اما در مورد رژيم ايران اين افتخار نيست بلكه تحريك جامعته بين المللي است. هرچند رقم اين اسكناس كه پنجاه هزار ريالي است نشان از تورم فزاينده دارد اما مسئله اصلي مشاهده تصويري از اتم در پشت اسكناس است كه الكترونها اطراف آن مي چرخند اين اشاره اي مستقيم به برنامه هسته اي ايران است. برخي ها اين اقدام را تحريكي جديد از جانب رژيم ايران در مسابقه اش براي دستيابي به سلاح هسته اي مي دانند.

اعتراضات گسترده مردم خاتم يزد، احمدي نژاد را فراري داد
به دنبال اعتراضات گستردة مردم شهرستان خاتم در استان يزد و حمله به فرمانداري رژيم، پاسدار احمدي نژاد سفر خود را به اين شهر لغو كرد.در جريان حملة مردم شهرستان خاتم، خساراتي به فرمانداري رژيم در اين شهر وارد شد.مأموران نيروي انتظامي در وحشت از گسترش اين حركت اعتراضي كه با آتش زدن لاستيك و بستن خيابان ادامه يافت، به مردم معترض حمله كرده و عده يي را دستگير نمودند.خبرگزاري حكومتي فارس روز پنجشنبه در گزارش متناقضي با عنوان ”ناآرامي هاي پراكنده شهر خاتم پايان يافت” مدعي شد اين اعتراضها به خاطر لغو سفر احمدي نژاد صورت گرفته است.

حکم اعدام دو جوان در تهران صادر شد
این دو تن كه مجید كاووسیفر و حسین كاووسی فر می باشند, اتهامشان کشتن حسن مقدس، معاون دادستان رژیم در تهران عنوان شده است. رژیم همچنین یك نفر را در پارك لاله زاهدان در ملاءعام به دار آویخت.این قربانی احمد سریز نام داشت.

*****
سازمان عفو بین الملل خواهان اقدام فوری برای جلوگیری از اعدام یك جوان در ایران شد.به گفته این سازمان, فرد قربانی كه رضا علینژاد نام دارد, اهل شیراز بوده و به هنگام ارتكاب جرم انتسابی 17سال سن داشته است. عفو بین الملل هشدار داد كه رضا علینژاد از زمان دستگیری در زندان عادل آباد شیراز تحت بازداشت بوده و حكم اعدام وی ممكن است هر زمان به اجرا درآید.عفو بین الملل خاطر نشان كرد: رژیم ایران به اجرای احكام اعدام علیه كودكان مجرم ادامه مى دهد. در سال 2006 چهار نوجوان ازجمله یك پسر كه به هنگام اجرای حكم زیر 18سال سن داشت, اعدام گردیدند .

******
تلویزیون صدای آمریكا گزارش داد: مقامات آمریكا می گویند, برای تغییر سیاست حمایتی خود از سازمان مجاهدین كه منبع اطلاعاتی در زمینه برنامه های هسته ای ایران بوده است, شتابی به خرج نمیدهند تلویزیون صدای آمریكا ضمن اعلام این مطلب مصاحبهیی با علیرضا جعفرزاده انجام داد.وی درباره توطئه رژیم علیه مجاهدین از طریق عواملش در دادستانی ویژه عراق گفت: تلاش رژیم تهران این است كه مجاهدین را از عراق اخراج كند تا بتواند كنترل بیشتری بر اوضاع این كشور داشته باشد.جعفرزاده در پاسخ به این سؤال كه چرا دولت عراق تصمیم به تشدید فعالیتهای خود برای اخراج مجاهدین گرفته است گفت: در حال حاضر رژیم تهران نفوذ زیادی در عراق دارد و در ارگان های مختلف این كشور با ارسال پول, سلاح, مهمات, تسلیحات و مأمورین اطلاعاتی نفوذ كرده و سعی می كند كه كنترل عراق را در همه زمینه ها به دست بگیرد. در حال حاضر به دلیل اینكه مجاهدین خلق, بنابه گفته بسیاری از سیاستمداران عراقی, طی این مدت, مانع نفوذ رژیم ایران در عراق و بلعیدن این كشور شده اند، هدف قرار گرفته اند. ابتدا قوه مجریه, حكم اخراج مجاهدین را داده بود. بعد كه موفق نشدند, توسط قوه مقننه, یعنی پارلمان, تلاش كردند كه لایحه یی بگذرانند و چون آن هم حمایتی به دست نیاورد, در حال حاضر از طریق عوامل نزدیك به تهران در قوه قضاییه عراق, دست به این اقدام زدند. وی افزود: در همین رابطه خانم مریم رجوی طی اطلاعیه یی گفتند حاضرند در یك دادگاه بین المللی بیطرف شركت كرده و از آن دفاع كنند. ولی واقعیت این حكم این است كه رژیم ایران در حال حاضر تلاش می كند سازمان مجاهدین را از عراق اخراج كند تا بتواند كنترل بیشتری بر اوضاع این كشور داشته باشد.جعفرزاده همچنین در پاسخ به این سؤال كه اگر مجاهدین از عراق اخراج شوند به كجا خواهند رفت؟ گفت: تحت كنوانسیون چهارم ژنو, هیچ كشوری حق ندارد افراد یا نیروهایی را كه تحت حفاظت كنوانسیون چهارم ژنو هستند, بر خلاف خواسته خودشان از كشوری اخراج كند. بنابراین این، موضوع, موضوع جدی نیست، موضوعی كه وجود دارد این است كه رژیم ایران تلاش می كند سلطه خود را بر عراق حفظ كند.