صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۰۶، ۱۴۰۳

 کانادا؛

دادگاه مهاجرت کانادا، روز چهارشنبه 20 مارس= اول فروردین حکم اخراج قائم‌مقام سابق وزیر کشور رژیم ایران را صادر کرد. بر اساس حکم دادگاه سلمان سامانی، دومین مقام رژیم آخوندهاست که تحت تحریمهای تصویب شده در سال ۲۰۲۲ از کانادا اخراج می‌شود. مجید ایرانمنش روز 13 بهمن، توسط اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا، اخراج شده بود. سلمان سامانی، که با ویزای توریستی که در آنکارا برای وی صادر شده بود و به کانادا آمده، در جلسه استماع دادگاه به دروغ مدعی شد که از دست داشتن حکومت آخوندی در دستگیری، شکنجه و قتل خودسرانه اطلاعی نداشته و گفت «نمی‌داند رئیسش، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، به پلیس دستور داده است تا معترضان را در سال ۲۰۱۹ بکشد». این در حالی است که مقامات اداره مهاجرت کانادا استدلال کردند که او بعنوان سخنگوی وزارت کشور، در دفاع از حکومت ایران در کشتار آبان ۹۸ که بر اساس آمار خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر توسط نیروهای امنیتی کشته ‌شدند، نقش داشته است. کرک دیکنسون، عضو اداره مهاجرت و پناهندگی، روز چهارشنبه اعلام کرد که سلمان سامانی در دولت ایران نفوذ پررنگی داشته و این مسأله برای دولت کانادا غیرقابل قبول است.

اخبار؛

******

شورای ملی مقاومت ایران در اطلاعیه ای اول فروردین= 20 مارس، ریاست رژیم آخوندها بر کنفرانس خلع‌سلاح ملل متحد را محکوم کرد. اطلاعیه این ائتلاف دیرپای افزود: تصدی چنین پستی توسط سرمار جنگ‌افروزی و پدرخوانده تروریسم بین‌المللی و درست همزمان با گزارش هیأت حقیقت‌یاب به شورای حقوق‌بشر ملل متحد که جنایات این رژیم را مصداق جنایت علیه بشریت شناخته است، ارزشها و اهدافی که فلسفه وجودی ملل متحد را تشکیل می‌دهد، به سخره می‌گیرد. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت برای دوران گذار نیز گفت: رژیمی که دشمن اصلی صلح است، به جای ریاست کنفرانس خلع‌سلاح، باید از ملل متحد اخراج شود. 

******

روز سه شنبه در آستانه نوروز و سال جدید، هشتمین هفته اعتصاب غذای سه شنبه ها علیه اعدام، در زندانهای قزل حصار، اوین، کرج، مشهد و خرم آباد ادامه داشت. زندانیان سیاسی اعتصابی گفتند: ما اطمینان داریم دور نیست آن روزی که با تحقق حاکمیت مردم ایران بر سرنوشت خویش هیچ شهروندی به‌خاطر عقیده و اندیشه‌اش اسیر سرکوب و بیداد استبداد نشود. اما تا آن روز، ما از درون زندانهای جمهوری اسلامی رسالت اخلاقی خود می‌دانیم که در سال پیش‌رو نیز از درون زندان به اعتراض خود علیه اعدام ادامه دهیم، و از همه وجدانهای بیدار و انسانهای آزاده می‌خواهیم در این راه ما را یاری دهند.

******

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس 22 مارس= ۳ فروردین‌، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است در مورد قطعنامه‌ای مورد حمایت ایالات متحده رأی‌گیری کند که در آن اعلام می‌کند که یک آتش‌بس فوری و پایدار در جنگ اسراییل و حماس در غزه برای محافظت از غیرنظامیان و فعال کردن آن برای ارسال کمکهای بشردوستانه به بیش از ۲ میلیون فلسطینی گرسنه حیاتی است. لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده گفت که خوشبین است که پیش‌نویس قطعنامه جدید و قویتر شده روز جمعه توسط شورای امنیت ۱۵ عضوی تصویب خواهد شد... پیش‌نویسی که به رأی گذاشته می‌شود، «ضرورت آتش‌بس فوری و پایدار»، بدون ارتباط مستقیم با آزادی گروگانهایی که در حمله حماس در ۷ اکتبر به اسراییل گرفته شده بودند را «مشخص می‌کند» که در پیش‌نویس قبلی [آزادی گروگانها] بود. اما بی‌تردید از تلاش‌های دیپلماتیک «برای تأمین چنین آتش‌بسی در رابطه با آزادی همه گروگانهای باقی مانده» حمایت می‌کند.

روز پنجشنبه 21 مارس= 2 فروردین، وزرای عرب با یک مقام فلسطینی در قاهره گفتگو کرده بودند تا درباره تلاشها برای پایان دادن به جنگ اسرائیل و حماس در غزه گفتگو کنند. https://tinyurl.com/ye27u27d


اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

******

ابوالقاسم طالبی، عضو شورای عالی نظام پزشکی، گفت مهاجرت پرستاران در ایران «دیگر یک مشکل نیست، بلکه به مرز بحران رسیده است.» وی در مصاحبه با رادیو سلامت گفت در حالی که میانگین جهانی «سه پرستار به ازای هر تخت است»، این میانگین در ایران کمتر از یک سوم استاندارد جهانی است. هم‌اکنون حدود ۲۴۰ هزار پرستار در کل کشور وجود دارد. طالبی گفت حتی اگر به تعداد کل پرستاران فعال در کشور هم پرستار استخدام شود، باز هم از استاندارد جهانی «خیلی عقب هستیم.» وی گفت هر سال نزدیک به سه‌هزار پرستار از ایران مهاجرت می‌کنند. در عین حال و به نقل از خبرگزاری حکومتی تسنیم 13 اسفند، رئیس کل سازمان نظام پرستاری ضمن تأیید رقمی مشابه از پرستارانی که سالیانه از ایران مهاجرت می‌کنند گفته بود که سالانه شش‌هزار پرستار نیز بازنشسته می‌شوند. https://tinyurl.com/mry9e4de

******

بیش از ۶۰ تن از زندانیان سیاسی فعلی و سابق و فعالان زن، طی بیانیه‌ای درحمایت از مریم اکبری منفرد با تاکید بر این که این زندانی سیاسی ۵۱۰۷ روز را بدون برخورداری از حق مرخصی در بند است، نوشتند: «او یکی از قدیمی‌ترین زنان زندانی سیاسی ایران و یادگار و بازمانده‌ی خانواده‌ای است که به عنوان کوچکترین عضو آن از سنین کودکی شاهد زندان، شکنجه و اعدام اعضای خانواده خود بوده است. یک خواهر و سه برادر او بی اینکه به مرگ محکوم شده باشند، تحت شکنجه کشته و یا اعدام شدند. او همچنین شاهد حبس و جوانمرگ شدن مادر داغدارش نیز بوده است و در تمامی این سال‌ها همواره با اعمال انواع فشارها و محدودیت‌ها مواجه بوده؛ همانند محرومیت از حتی یک روز مرخصی! تعدادی از ما امضا کنندگان این نامه، سالها و یا ماههایی را با او هم بند بوده‌ایم و تنها بخش کوچکی از رنج و ستمی که دهه ها به مریم و خانواده اش تحمیل شده را شاهد بودیم. مریم مادر سه فرزند است که سالیان طولانی است از زیستن در کنار آنها محروم مانده اما با همه اینها همچنان استوار ایستاده و تسلیم عادت و فرسایش زندان نیز نشده است.» در ادامه بيانيه آمده است: "ما هم بندیان سابق و نیز فعالان زنان که امضا کننده این نامه هستیم، خواهان آزادی بدون قید و شرط مریم اکبری منفرد و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم". https://tinyurl.com/7mfcyb47

******

بعد از ظهر دوشنبه 18 مارس= ۲۸ اسفند در اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو، در پی گزارش کمیته حقیقت یاب بین‌المللی و سخنرانی اعضای کمیته، نمایندگان دولتها و سازمانهای غیردولتی به سخنرانی و اظهار نظر پیرامون گزارش پرداختند. گزارشی که برای نخستین بار جنایتهای رژیم آخوندها را «جنایت علیه بشریت» شناخته است. آخرین سخنران، زندانی سابق سیاسی شبنم مددزاده بود که ۵ سال را در زندانهای اوین، گوهردشت و قرچک ورامین گذرانده است. وی خواهر مهدیه و اکبر مددزاده است که در ۱۹فروردین ۱۳۹۰ در اشرف 1، در حمله زرهی نیروهای  مالکی و قاسم سلیمانی به شهادت رسیدند. در هنگام سخنرانی شبنم مددزاده به نمایندگی از «انجمن بین‌المللی حقوق زنان»، نماینده رژیم در شورای حقوق بشر، طی ۹۰ ثانیه ۳ بار سخنان او را قطع کرد. نماینده رژیم اعدام و قتل‌عام از عنوان «جنایت علیه بشریت» و مخصوصاً به‌کار بردن کلمه «رژیم » و احتراز از لفظ «جمهوری اسلامی» توسط این زندانی سیاسی پیشین به شدت گزیده شده بود. اما هر سه بار رئیس جلسه (نایب رئیس شورای حقوق بشر) ضمن تذکر مقررات جلسات شورای حقوق بشر، مجدداً نوبت را به شبنم مددزاده داد. وی با قدردانی از عنوان دقیق «جنایت علیه بشریت» در مورد وحشی‌گریهای رژیم، خاطرنشان کرد که گزارش کمیته حقیقت‌یاب "تنها به بخش کوچکی از جنایات رژیم می‌پردازد و هزاران جوان نتوانسته اند شهادت دهند". https://tinyurl.com/mveshjyf

******

نیروهای امنیتی اصفهان روز پنجشنبه ۲۴ اسفند مریم خلیلی معروف به مرضیه خلیلی 24 ساله را دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل کردند. مریم خلیلی بارها از سوی مراجع قضایی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود. او با اتهامات تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبر و توهین به مقدسات مواجه می باشد. محاکمه وی در اردیبهشت ماه در یکی از شعبه های دادگاه انقلاب اصفهان برگزار خواهد شد اما تاکنون از محل بازداشت و دلایل بازداشت وی اطلاعی در دست نیست. 

همچنین ساناز جهان تیغ 30 ساله و اهل قائم شهر، از زمان بازداشت به مدت 6 ماه بدون محاکمه در بازداشت به سر می برد و مقامات درخواست خانواده وی برای آزادی موقت او را به قید وثیقه رد کرده اند. ساناز در ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ در ساری پایتخت استان مازندران دستگیر و پس از آن به زندان قائم شهر منتقل و سرانجام در تاریخ ۱۱ آبان ۱۴۰۱ با قرار وثیقه آزاد شد. وی برای دومین بار در اوائل دی ماه ۱۴۰۱ به دلیل دست داشتن در اعتراضات سراسری در ساری بازداشت شد و در زندان قائم شهر زندانی و پس از مدتی آزاد گردید. اتهام او تبلیغ علیه نظام و تحریک دیگران برای برهم زدن امنیت ملی عنوان شده است. https://tinyurl.com/yubwakvp

کانونهای شورشی؛

******

کانونهای شورشی در روز 2 فروردین از جمله در کرمان، لاهیجان، کرج، شیراز، تهران، رشت، ساری، قزوین، محلات، بابل، سنندج، گنبد کاووس، و زاهدان، با بنرها و دست نوشته های زن، مقاومت، آزادی، کارزار نوروزی برپا کردند.   

 اخبار علمی؛

******

رویتر 22 مارس= 3 فروردین 1403 خبر داد که مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه به‌اتفاق آرا اولین قطعنامه جهانی در مورد هوش مصنوعی را تصویب کرد که کشورها را تشویق می‌کند از حقوق‌بشر، حفاظت از داده‌های شخصی و نظارت بر هوش مصنوعی از خطرات محافظت کنند.

- این قطعنامه غیرالزام‌آور پیشنهادی توسط ایالات متحده و حمایت مشترک چین و بیش از ۱۲۰ کشور دیگر، هم‌چنین از تقویت سیاست‌های حفظ حریم خصوصی حمایت می‌کند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفت: «امروز، همه ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل یک صدا صحبت کرده‌اند و با هم، به جای اینکه اجازه دهند هوش مصنوعی بر ما حکومت کند، مدیریت هوش مصنوعی را انتخاب کردند».

- جیک‌سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز گفت که مذاکره بر سر این قطعنامه نزدیک به ۴ ماه طول کشید، اما این قطعنامه به جهان، مجموعه‌ای اساسی از اصول را برای هدایت گامهای بعدی در توسعه و استفاده از هوش مصنوعی ارائه می‌کند. 

مقامات ارشد دولت در روز چهارشنبه در پاسخ به این سؤال که آیا مذاکره‌کنندگان با مقاومت روسیه یا چین مواجه شده‌اند، گفتند که «گفت و گوهای تند زیادی» صورت گرفته است، اما دولت به‌طور فعال با کشورهایی که دیدگاههای متفاوتی با آنها دارد، تعامل داشته است.