صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۲، ۱۴۰۲

 

روز 10 فوریه = 21 بهمن، ایرانیان هوادار شورای ملی مقاومت ایران و آزادیخواهانی که برای یک جمهوری دمکراتیک، فعالیت می کنند، در شهرهای اروپایی، آمریکایی، استرالیا و کانادا، تظاهراتی در 45مین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی 57 برگزار کردند. این تظاهرات، "نه شاه، نه شیخ، پیش به‌سوی جمهوری دموکراتیک" نام گرفت و با شعار مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر، شهرهای کشورهای مختلف را قرق کرد. سیتی نیوز ونکوور در گزارش خود از تظاهرات ایرانیان در این شهر نوشت: جامعه ایرانی در ونکوور 45مین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی را گرامی داشتند. 

خبرگزاری فرانسه با انتشار عکسهای متعدد از تظاهرات ایرانیان در مقابل دروازه براندنبورگ نوشت: معترضان در تظاهرات حامیان شورای ملی مقاومت در برلین آلمان پرچمهای ایران و مجاهدین خلق ایران را به اهتزار درآوردند.

آسوشیتدپرس نیز در گزارشی از تظاهرات ایرانیان نوشت: پرچمها به اهتزاز درآمد. تظاهر کنندگان پوسترهای مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت را در راهپیمایی علیه رژیم ایران به‌مناسبت چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی در مقابل دروازه براندنبورگ در دست داشتند.

خبرگزاری عکس گتی ایمیج ضمن انتشار تصویر این تظاهرات بزرگ نوشت: در تظاهراتی که به‌مناسبت 45مین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی در مقابل دروازه براندنبورگ برلین برگزار شد، شمار زیادی از مردم که پلاکاردهایی با تصویر مریم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران در دست داشتند، به سخنرانی مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران گوش فرا دادند.

تاگس اشپیگل نیز گزارش داد: بسیاری سخنرانی مریم رجوی را در راهپیمایی به‌مناسبت چهل و پنجمین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی علیه رژیم ایران در برابر دروازه براندنبورگ تماشا کردند. این تظاهرات نه تنها رژیم ایران، بلکه اتحادیه اروپا را نیز هدف قرار داده است. شرکت‌کنندگان خواستار سیاست شفاف‌تر و قاطع‌تر در قبال رژیم ایران شدند. تظاهر کنندگان خواستار گنجاندن نام سپاه پاسداران به فهرست تروریستی اتحادیه اروپا شدند. دلیل آن نقش رژیم ایران در جنگ غزه و صدها حکم اعدام در پی اعتراضات گسترده در این کشور از سال۲۰۲۲ است.

******

شرکت متا روز پنجشنبه 9 فوریه = 19 بهمن، صفحات خامنه ای را در اینستاگرام و فیس بوک مسدود کرد. صفحه خامنه ای بیش از 5 میلیون دنبال کننده داشت. وب سایت خبری میدل ایست آی، به نقل از سخنگوی شرکت متا، دراینباره نوشت: "این حساب‌ها به‌دلیل نقض مکرر خط مشی سازمانها و افراد خطرناک" حذف شده است. گفته می‌شود انتشار محتواهایی علیه اسراییل علت اصلی بسته شدن این حساب‌ها بوده است. لازم به ذکر است که خامنه ای در حالی از اینستاگرام و فیس بوک استفاده می کردکه این دو شبکه و ایکس و تلگرام در ایران برای مردم، فیلتر هستند.

******

به نقل از سایت مجاهدین خلق، پارلمان اروپا در اجلاس روزهای 7 و 8 فوریه(18 و 19 بهمن) در بروکسل با تصویب قطعنامه مشترک گروههای مختلف پارلمان اروپا، اعدامهای فزاینده در ایران به‌ویژه اعدام محمد قبادلو را محکوم کرد و خواستار تحقیقات جنایی در مورد مقامات مسئول نقض جدی حقوق‌بشر در ایران تحت صلاحیت جهانی و لیست‌گذاری تروریستی سپاه پاسداران شد. این قطعنامه همچنین خواستار آزادی بی‌قید و شرط و فوری همه افراد محکوم به اعدام و همه زندانیان عقیدتی، از جمله اتباع اتحادیه اروپا، به‌ویژه احمدرضا جلالی و یوهان فلودروس و همچنین خواستار یک استراتژی جدید و جسورانه اتحادیه اروپا در قبال رژیم ایران، از جمله مقابله با دیپلماسی گروگانگیری آن شده است. http://tinyurl.com/39dnfmxy

******

تلویزیون کانال یک آلمان در سایت برنامه تاگسشاو در گزارشی بر اساس اسناد افشاگرانه‌ای که توسط سازمان مجاهدین خلق در اختیار شبکه تلویزیونی غرب آلمان – WDR - و روزنامه زوددویچه سایتونگ قرار گرفته پرده از فعالیتهای شرکتهای پوششی سپاه پاسداران وابسته به هلدینگ غدیر برای دور زدن تحریمهای رژیم آخوندی برداشته است. در این گزارش تحت عنوان تجارت با مأموریت از جانب رژیم ایران آمده است: یک شرکت تجاری که در شهر دوسلدورف فعالیت می‌کند به‌نظر می‌رسد که متعلق به یک شرکت ایرانی (هلدینگ غدیر وابسته به سپاه پاسداران) است که توسط آمریکا تحریم شده است. اسنادی که از درون این شرکت به‌دست آمده در اختیار شبکه تلویزیونی غرب آلمان WDR و روزنامه زود دویچه سایتونگ قرار گرفته و این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا سپاه پاسداران از معاملات این شرکت سود می‌برد یا خیر؟ مرکز تجارت بین‌المللی مستقیماً در خروجی اتوبان A۵۲، در یک منطقه صنعتی در غرب دوسلدورف واقع شده است. به‌نوشته سایت مرکز تجارت بین‌المللی، این شرکت دارای ۳۰سال تجربه در تجارت بین‌المللی است و شرکای تجاری در اروپا، خاورمیانه و آسیا دارد. http://tinyurl.com/342av35u

******

رادیو سوئد روز سه شنبه 6 فوریه= 17 بهمن، خبر داد که این کشور یک زوج پناهنده به نامهای مهدی رمضانی و فرشته صانعی فرید که در آوریل 2021 به دلیل توطئه برای اقدام تروریستی در خاک سوئد بازداشت شده بودند، اخراج کرده است. این دو برای به قتل رساندن سه یهودی با سپاه پاسداران همکاری می کردند. آنها سال 2015 وارد اروپا شده بودند و خود را تبعه افغانستان معرفی کرده بودند. http://tinyurl.com/38mmnmp8

******

اخباری از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران؛

نسرین حسنی، مدیر مسئول هفته نامه سیاحت شرق، تنها سرپرست پسر 13 ساله خود، روز یکشنبه 15 بهمن، جهت تحمل حبس هفت ماهه خود احضار شد. در آذرماه، خانم حسنی به اتهام نشر اکاذیب، به 7 ماه حبس و بخاطر عدم رعایت حجاب اجباری در ملاءعام، یک میلیون تومان جریمه محکوم شده بود. وی در یک پیام ویدیویی به عموم مردم گفت: "هفت ماه زندان در برابر هزینه‌هایی که مردم در سال ۱۴۰۱ و سالهای گذشته داده‌اند، چیزی نیست. امیدوارم که ثمره‌ تمام خونها، زندانها، بازداشتها و احضارها را همه‌ی ملت با هم ببینیم." http://tinyurl.com/3n57p26c

کانونهای شورشی؛

******

کانونهای شورشی در 45مین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی 57، با تصویرنگاری در تصویرنگاری از رهبری مقاومت ایران در تهران، مشهد، شیراز، رشت، کرمانشاه، کرج، البرز، بندر انزلی و گچساران با شعارهای درود بر رجوی، مرگ بر خامنه‌ای، شاه سلطان ولایت مرگت فرا رسیده و تنها ره رهایی سلاح و سرنگونی، این روز را گرامی داشتند. 

کانونهای شورشی روز 19 بهمن، حماسه عاشورای مجاهدین، یعنی سالگرد شهادت اشرف رجوی و موسی خیابانی و همرزمانشان در سال 60، را در شهرهای مختلف از جمله، تهران، مشهد، شیراز، کرمانشاه و شهرکرد، با تصویرنگاری بر روی ساختمانها و همچنین پخش تراکت، گرامی داشتند.


اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

روز سه شنبه 17 بهمن، بازنشستگان در کرمانشاه، اهواز و یزد و مالباختگان در قزوین و مردم اراک نسبت به آلودگی هوا، تجمعات اعتراضی برپا کردند. 
******

خبرگزاری نیروی تروریستی قدس - تسنیم روز یکشنبه ۲۲بهمن نوشت: تیراندازی به یک مأمور کلانتری ۱۵ زنجان سبب شد که مأمور برای مداوا به بیمارستان منتقل شود و از سوی دیگر عامل تیرانداز از دست پلیس فرار کرده و فعلاً دستگیر نشده است. خبرگزاری سپاه پاسداران فارس نیز روز یکشنبه ۲۲بهمن خبر داد که رسول شهریاری، کارمند آرامستان بهشت معصومه و رئیس کانون مداحان شاهین شهر در خیابان پرستار شاهین شهر به ضرب سه گلوله افراد ناشناس به‌قتل رسید. این حادثه شب گذشته (شنبه شب) در خودروی وی اتفاق افتاده است. خبرگزاری سپاه پاسداران افزود این موضوع توسط پلیس آگاهی و بازپرس ویژه قتل در دست بررسی است.

همچنین صبح یکشنبه ۲۲بهمن، دو بسیجی در مسیر زاهدان - بم در سیستان و بلوچستان توسط جوانان بلوچ کشته شدند. خبرگزاری تسنیم به‌نقل از قرارگاه نیروی تروریستی قدس سپاه خبر داد که صبح امروز افراد مسلح به یک پست نگهبانی در مسیر ریلی راه‌آهن زاهدان - بم اقدام به تیراندازی کردند که در این تیراندازی ۲نفر از بسیجیان بومی منطقه بنام‌های «محمد انور گمشادزهی» و «عبدالحسین بلوچ‌» کشته شدند.

یکی از سرکردگان سپاه به‌نام مرتضی حسینی در منطقه مرزی سراوان به هلاکت رسید. خبرگزاری نیروی تروریستی قدس نوشت: سرهنگ پاسدار «سیدمرتضی حسینی» امروز حین انجام مأموریت در منطقه مرزی سراوان کشته شد. وی از سرکردگان تیپ موسوم به جوادالائمه خراسان شمالی است.