صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، دی ۱۲، ۱۴۰۰

 

سازمان مجاهدین خلق ایران روز یکشنبه 12 دی= 2 ژانویه 2022، اعلام کرد که آمار جانباختگان کرونا در 547 شهر ایران از 494،400 تن گذشته است.  دانشگاه پزشکی قم در همین روز اعلام کرد که به دلیل قدرت بسیار بالای ویروس امیکرون، نمی توانند یک هفته آینده را پیش بینی کنند. پاسدار سلامی گفت: «دشمنان ما در مقابل کرونا در مرحله تسلیم شدن هستند و می‌بینید در صدر میزان کشته‌ها قرار دارند و ما به برکت اسلام و رهبری و حکمت و ایمان توانستیم با آن مبارزه کنیم» (ایسنا ۱۲دی ۱۴۰۰). هاشمی، سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت رژیم با اشاره به شناسایی امیکرون در ۱۶استان کشور گفت: «موارد مثبت شناسایی شده در کشور تا امروز ۱۱دیماه ۱۵۹مورد: تهران ۲۸، بوشهر ۳، هرمزگان ۴۵، مشهد ۳۵، مازندران ۹، بابل ۴، اصفهان ۹، زاهدان ۶، یزد ۸، تبریز ۳، شیراز ۲، قم ۳، اراک ۱، البرز ۱، ارومیه ۱، شهرکرد ۱مورد» (ایسنا ۱۲دی ۱۴۰۰). مینو محرز، متخصص عفونی گفت: «آمار مرگ و میرها در پیک پنجم بسیار بالا بود. شخصاً طی ۴۵سال کار طبابت آن‌قدر جواز فوت صادر نکرده بودم که در آن ایام انجام دادم، بدترین تجربه بود و متأسفانه فوتی‌های زیادی داشتیم» (همشهری ۱۱دی ۱۴۰۰). https://tinyurl.com/ys2rbp8s

به نقل از سایت سی تی وی نیوز، تا روز یکشنبه 2 ژانویه، از 2،253،988 کیس مثبت کرونا در کانادا، 1،888،342 تن بهبود یافته و 30،352 تن دیگر فوت کرده اند. آمار مبتلایان به ویروس کرونا و وریانتهای آن در کانادا، رو به افزایش است. به نقل از توییت روز یکشنبه 2 ژانویه خانم کریستین الیوت وزیر بهداشت انتاریو، 16،714 تن به این ویروس مبتلا شده اند. ایالت کبک نیز 15،854 مبتلا و 13 فوتی، داشته است. مسئولان بهداشتی ایالتی و فدرال، از مردم می خواهند که واریانتهای ویروس کرونا را جدی بگیرند، ماسک و واکسن بزنند، و همچنین فاصله اجتماعی را رعایت کنند. 

تدروس آدهانوم گبریسوس؛ رئیس سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۸دی = 29 دسامبر در یک کنفرانس خبری گفت: «من بسیار نگرانم که سویه امیکرون که مسری‌تر است همزمان با سویه دلتا باعث سونامی موارد ابتلائهای روزانه شود. این موضوع فشار زیادی بر سیستم‌های درمانی در جهان وارد می‌کند و آنها را به مرز فروپاشی می‌کشاند».

******

آلبانی از ابتدای سال۲۰۲۲ برای یک دوره دوساله به عضویت شورای امنیت ملل متحد در آمد. پس از این‌که مجمع عمومی ملل متحد در ۱۱ ژوئن ۲۰۲۱ با ۱۷۵ رأی مثبت، عضویت آلبانی را در شورای امنیت را تصویب کرد، ادی راما نخست‌وزیر این کشور در مراسمی به این مناسبت گفت: در کمیسیون امنیت، آلبانی فقط یک صندلی را اشغال نخواهد کرد، بلکه با یک اولویت در برنامه پیش خواهد رفت تا ارزش‌ها را غنی کند. این موضوع در درجه اول روی موضوعات برابری جنسیتی متمرکز خواهد شد. آلبانی در میان ۱۰کشور برتر جهان از نظر برابری جنسیتی در دولت، قرار دارد. ما متقاعد شده‌ایم که زنان و دختران، یکی از سرمایه‌گذاریهای طولانی‌مدت برای صلح پایدار در جوامع ما است. (تاپ چنل ۶ ژوئیه ۲۰۲۱) https://tinyurl.com/y7r62awm

خبرگزاری فرانسه نیز روز شنبه 1ژانویه= 11 دی نوشت: فرانسه روز شنبه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده می‌گیرد و به امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور این فرصت را می‌دهد تا در آستانه انتخابات ملی در آوریل به‌عنوان رهبر بالفعل اتحادیه اروپا معرفی شود... با بازنشستگی فعلی مرکل و اهدای به موقع ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا از اول ژانویه، ماکرون دستور کار بلندپروازانه‌ای را برای این بلوک ۲۷عضوی اعلام کرده است که می‌تواند در خدمت مبارزات داخلی او برای انتخاب مجدد نیز باشد... .

******

به گزارش رصد بلوچستان،۱۱دی، شماری از رزمندگان بلوچ پس از حمله نیروهای نظامی رژیم به روستای شورو، به پایگاه سپاه و پاسگاه انتظامی در خیابان بخشداری بخش کورین سرجنگل حمله کرده که منجر به زخمی شدن دو نیروی نظامی شد. رزمندگان بلوچ پس از خبر به‌شهادت رسیدن "غلام شه بخش" به پایگاه سپاه و پاسگاه انتظامی حمله کردند. بر اساس گزارشهای دریافتی مقاومت ایران، روز ۱۱ دی، دهها خودروی نظامی به منطقه «شورو» در حومه زاهدان یورش برده و اقدام به تیراندازی به سمت هموطنان بلوچ کرده‌اند. بر اساس این گزارشات درگیری سنگینی در روستای سعیدآباد گلوگاه بخش کورین رخ داده است. حداقل دو زن و یک کودک در زیر توپ باران دو روستا در سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند و دهها تن مجروح شدند. پاسداران پس از یورش به منطقه کورین و درگیری با شهروندان بلوچ، از زاهدان درخواست نیروی کمکی و پشتیبانی کرده‌اند. آقای مسعود رجوی- ۱۱دی طی پیامی گفت: با درود به هموطنان و دلاوران بلوچ که در جنوب زاهدان در منطقه کورین به‌ویژه شورو زیر ضرب توپخانهٔ دشمن ضدبشر ایستاده‌اند. اکنون زمان برخاستن و کمک و حمایت شورشگران و جوانان و مردم غیرتمند در تمام سیستان و بلوچستان و مناطق و استانهای اطراف است. به کمک مجروحان و خانواده‌های دردمند و داغدار بشتابید. به دشمن باید درسی جانانه داد.

پادا بلوچ - برپا ایران!

آتش قیام را باید در همه جا گسترش داد.

بدنبال حملات نیروهای رژیم به زاهدان و بلوچستان، کمیته ایتالیایی پارلمانترها برای ایران آزاد، رم، ۲ژانویه ۲۰۲۲ - ۱۲دی۱۴۰۰در بیانیه ای اعلام کرد: گزارشهای دریافتی از منابع سازمان مجاهدین خلق و مقاومت مردم ایران حاکی است که در روزهای اخیر نیروی قدس پاسداران و دهها خودروی نظامی به منطقه «شورو» در حومه زاهدان و بلوچستان یورش برده و اقدام به تیراندازی به سمت مردم معترض کرده‌اند. پاسداران پس از یورش به منطقه کورین و درگیری با شهروندان بلوچ، از زاهدان درخواست نیروی کمکی و پشتیبانی کرده‌اند. بنا بر گزارشهای دریافتی، سپاه پاسداران با استفاده از آتش توپخانه و سلاحهای سبک و سنگین، روستای گلوگاه را زیر آتش سنگین گرفتند که بر اثر آن بسیاری از زنان و کودکان بی‌پناه منطقه، زخمی و حداقل یک زن و یک کودک کشته شده‌اند. رژیم ملاها هم‌چنین به روش معمول، برای ممانعت از انتشار اخبار این درگیریها، اینترنت شهرستان زاهدان را مختل کرده است. گزارشها حاکیست که مردم منطقه کورین از همه مردم بلوچ به‌ویژه ساکنان روستاهای منطقه کورین و شورو برای مقاومت در برابر پاسداران، درخواست کمک کرده‌اند. کمیته ایتالیایی پارلمانترها برای ایران آزاد توپ‌باران و گلوله‌باران مناطق مسکونی و تهاجمات به مردم بی‌دفاع بلوچستان را قویاً محکوم کرده و آنرا نقض قوانین بین‌المللی و معادل جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت می‌داند. ما از خواسته‌های شورای ملی مقاومت ایران و فراخوان خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور مقاومت مردم ایران، برای ارجاع پرونده جنایات رژیم آخوندی به شورای امنیت سازمان ملل برای اتخاذ اقدامات فوری و الزام‌آور حمایت می‌کنیم. شورای امنیت سازمان ملل باید سکوت و بی‌عملی در مقابل استمرار جنایات این رژیم که هم دشمن مردم ایران و هم یک تهدید اصلی برای صلح و امنیت و ثبات جامعه بین‌المللی است را سریعاً کنار گذاشته و با قاطعیت اقدامات لازم را برای محدود کردن این رژیم و حسابرسی از عاملان و آمران آن اتخاذ کند. https://tinyurl.com/mr27vh9w

******

زندانی سیاسی عادل کیانپور پس از یک هفته اعتصاب غذا در زندان شیبان اهواز در اثر عدم رسیدگی عوامل رژیم در زندان جان خود را از دست داد. عادل کیانپور در مهرماه امسال به کرونا مبتلا شده بود اما هیچگونه اقدامی برای رسیدگیهای پزشکی از سوی عوامل و دژخیمان رژیم برای مداوای وی صورت نگرفت. کیانپور در اعتراض به ظلم و ستم رژیم حاکم بر ایران از روز شنبه ۴دیماه۱۴۰۰ اعلام کرد تصمیم به اعتصاب غذا گرفته است. بنا بر گزارشها وی در مرداد۱۳۹۹ از مرز زمینی اقلیم کردستان به ایران برگشته اما در جا دستگیر و به اطلاعات پیرانشهر منتقل و به اتهام عضویت در جمعیتهای معارض نظام بازجویی اما بعداً تبرئه و آزاد شده بود. در مرحله بعد عادل کیانپور در اهواز دستگیر و ۲ماه برای اعترافات اجباری زیر شکنجه و ۵ماه ممنوع‌الملاقات بوده است. اتهامات او «تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به سود گروه‌های مخالف، تشویش اذهان عمومی به قصد برهم زدن امنیت ملی و حمل و نگهداری ۲قبضه سلاح جنگی» بود و سرانجام پس از بازجوییها به ۳سال حبس محکوم و به زندان شیبان اهواز منتقل شد. عادل کیانپور در یک کلیپ صوتی که از زندان داده گفت: »آقای اژه‌ای گفتید هر کس خارج کشور است برگردد ما کمک می‌کنیم به زندگی بازگردد. منظورتان از زندگی، زندگی در زندان بود؟ این‌گونه رفتارها را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم». عادل در یک فایل صوتی دیگر درباره اعتصاب‌غذای خود گفته بود: «من عادل کیانپور زندانی سیاسی در راستای اهداف منشور حقوق‌بشر، در برابر ظلم حاکم بر ما، به ‌نام کشور و ملت و در راه عدالت، اعتصاب‌غذای خود را به‌صورت رسمی در تاریخ ۴دی شروع کرده و به تمام مردم و سازمانهای حقوق‌بشری اعلام می‌نمایم». 

******

خبرگزاری رسمی رژیم پنجشنبه 9 دی=30 دسامبر گزارش داد: روابط عمومی سپاه روح‌الله استان مرکزی، اعلام کرد: پاسدار «ابراهیم فراهانی» از رزمندگان تیپ ۷۱ سپاه روح‌الله استان مرکزی در حین مأموریت در مناطق غرب کشور در استان کرمانشاه کشته شد.


******

به نقل از سایت حکومتی قطره 8 دی= 29 دسامبر، درپی آلودگی شدید هوای تهران و سایر کلان‌ شهرهای ایران که به‌ دلیل استفاده از سوخت غیرمجاز مازوت در نیروگاههاست، اسماعیل کهرم کارشناس حکومتی محیط زیست در این رابطه گفت: «این سوخت را قبلاً به امارات می‌فروختیم که بعد از این‌که امارات متوجه شد گوگرد موجود در آن 7برابر استاندارد جهانی است از ما خرید نکرد و در نهایت مال بد ماند بیخ ریش صاحبش. ریشه اصلی آلودگی هر سال تهران، بی‌خیالی مسئولان است. در 10ماه گذشته هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است».

******

دولت لبنان روز چهارشنبه 8دی= 29 دسامبراز کشف و ضبط محموله‌ای حاوی 9میلیون قرص کاپتاگون که نوعی ماده مخدر روانگردان است در بار میوه پرتغال، به مقصد خلیج‌فارس خبر داد. گمرک لبنان به‌نقل از بسام مولوی وزیر کشور اعلام کرد، قاچاق قرص کاپتاگون از این کشور به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در بحبوحه شکاف دیپلماتیک با این کشورها آنرا توطئه‌ای که خنثی شده است، توصیف کرد. در خبری دیگر، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز پنجشنبه ۹دی اعلام کرد، یک لنج حامل محموله 385 کیلوگرم هروئین را در دریای عرب توقیف کرده، در این لنج ماهیگیری که محموله قاچاق در آن کشف شد دارای 9 خدمه بوده که خود را شهروندان ایران معرفی کردند.

******

یک آخوند توییتری به نام حسین ابراهیمی در واکنش نسبت به اقدام خانمی که در برابر مزاحمت یک آخوند با او درگیر شد و عمامه وی را لگد کرده بود نوشت: «برای اون عمامه‌ای که روی زمین داره پا می‌خوره باید خودمون رو ملامت کنیم، حاصل عملکرد خود ماست، چه بسا اگر این تصویر و هشدار رو جدی نگیریم و باز خودمون رو گول بزنیم چند وقت دیگه شاهد مراحل بعد خواهیم بود." آخوند عمامه از دست رفته، با عصا قصد مزاحمت برای آن خانم شجاع را داشت. 

چند خبر از سایت کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت؛

******

روز چهارشنبه 9 دی، جمعی از مادران جانباختگان تظاهرات در جریان قیام آبان ۹۸ در منزل خانواده زارع زاده گرد هم آمدند تا دومین سالگرد شهادت فرزندشان امیرحسین زارع زاده را گرامی بدارند. مادران جانباختگان تظاهرات اعلام کردند که تا پیروزی و سرنگونی رژیم ملایان بی وقفه به عدالتخواهی ادامه خواهند داد. https://tinyurl.com/2nptz2be

******
بازنشستگان فرهنگی در یک حرکت سراسری، در تاریخ ۷ دی = 28 دسامبر، حداقل در 20 شهر ایران به اعتراض پرداختند. بازنشستگان فرهنگی در تهران مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. به گفته خبرگزاری حکومتی ایلنا 7 دی، آنها خواستار توجه به وضع معیشتی خود و تصویب هر چه سریعتر لایحه دائمی شدن همسان سازی شدند. در برخی استان ها بازنشستگان مقابل دفتر صندوق بازنشستگی در استان، حاضر شدند. بازنشستگان فرهنگی خواستار اجرای طرح رتبه بندی، اجرای کامل قانون خدمات مدیریت کشوری و افزایش مستمری ها به اندازه هزینه زندگی و تورم واقعی هستند. https://tinyurl.com/2p9xvmw7

******

بنا به گزارشات جدید از داخل ایران،‌ روز چهارشنبه اول دی، بدستور امین وزیری، سرپرست زندانیان سیاسی در زندان اوین، معلم بازنشسته معصومه عسگری بطور ناگهانی به زندان کچوئی کرج منتقل شده است. آنها حتی به او اجازه ندادند که وسائل شخصی خود یا حتی داروهایش را با خود ببرد. معصومه عسگری بسیار بیمار است و دچار بیماریهای مختلف از جمله دیابت، ناراحتی کلیوی و کبد، و بیماری اعصاب و روان می باشد. یک منبع نزدیک به خانواده او گفت که روزانه ۲۰ نوع قرص مختلف مصرف می کند اما به مدت دو روز به داروهای خود دسترسی نداشت. وی به مدت سه روز نیز از تماس تلفنی محروم بود. خانم عسگری همراه با زندانیان جرائم عادی در یک محل نگهداری می شود که ناقض اصل تفکیک جرائم است. خانم عسگری اولین بار در تظاهرات خیابانی در تهران در ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ بازداشت و روانه زندان قرچک شد. وی چند روز بعد به قید وثیقه آزاد شده بود. https://tinyurl.com/4ksnerft

کانونهای شورشی؛

کانونهای شورشی از جمله در سیستان و بلوچستان، مشهد، همدان، شیراز، زاهدان، تهران، مهرستان، لَشت نِشاء، تبریز، اصفهان، تهران، و قصرقند، پایگاههای سرکوب مردم را در پاسخ به قتل سوختبران، آتش زدند. ******

بر اساس ویدیویی که به‌تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گفته می‌شود بخشی از فلفل‌های دلمه‌ای بازگشت‌خورده از روسیه قرار است در جنوب غرب تهران توزیع شود. گفته می‌شود این محصولات به‌دلیل سم زیاد غیرقابل استفاده و سرطان‌زا هستند که رژیم در حال توزیع آنها بین مردم است. سرکردگان رژیم سمی بودن فلفل‌های دلمه‌ای را رد می‌کنند و می‌گویند مشکل در تفاوت نوع سموم تأیید شده در هر کشور است. با این حال رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود می‌گوید که بیش از یک‌پنجم سموم وارداتی ایران پرخطر است، و می‌تواند در صورت استفاده نامناسب سلامتی محصول را تحت تأثیر قرار دهد. کشاورزان می‌گویند که مسئولان از نوع سموم مورد تأیید در روسیه مطلع بوده اما اطلاع‌رسانی نکرده‌اند. حسین شریعتمداری در کیهان در واکنش به انتشار این خبر می گوید اینها همه آثار غربزدگی است! چرا در زمان دولت اصلاحات چنین اخباری منتشر نمی شد؟! پاک فطرت یکی از نمایندگان مجلس هم در واکنش به انتشار خبر برگشت خوردن محصولات کشاورزی کشور به دلیل استفاده از سموم خطرناک در تولیدات کشاورزی گفت: چرا باید از کشورهای همسایه مطلع شویم که تولیداتمان استاندارد نیست؟ در این میان اظهارات رئیس انجمن واردکننده سم و کود کشاورزی حکایت از آن دارد که ۲۳ درصد سموم مورد استفاده در صنعت کشاورزی کشور پرخطر است. این کارشناس واردکننده سم و کود شیمیایی به کشور می گوید: سهم سموم نسل جدید از بازار کشورمان ۵ تا ۷ درصد است؛ این سهم باید ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد تا محصولات کشاورزی برگشت نخورد.(خبرگزاری حکومتی ایمنا ۶دی)


اخبار اعتراضی و اعتصاب؛

******

- روز یکشنبه ۱۲دی کارگران رنگین نخ سمنان، که پیش از این ۱۴بار تجمعات مشابهی را مقابل ساختمان نهادهای دولتی در استان انجام داده‌اند، با تجمع در مقابل ساختمان استانداری، جمعی از کارگران سد شفارود نسبت به پرداخت نشدن حقوق ۷ماهه خود جلوی کارگاه این سد، کارکنان پتروشیمی رجال برای هفتمین روز به‌منظور پیگیری مطالبات خود، بازنشستگان معدن سنگرود نسبت به‌عدم رسیدگی به وضعیت بازنشستگی خود، کارگران شرکت روی بندرعباس نسبت به کاهش مدت قراردادهایشان مقابل استانداری هرمزگان، کارگران معدن مزرعه اهر، نسبت به مطالبات مطرح شده ولی عملی نشده خود، جمعی از بازنشستگان در رشت با شعار "اسماعیل گرامی آزاد باید گردد" و "خواسته ما همینه، همسان سازی بهینه"، جمعی از بازنشستگان فولاد در اصفهان، خوزستان و تهران، 

- روز شنبه ۱۱دی، جمعی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی، مقابل شورای شهر و شهرداری تهران، پیمانکاران شهرداری مشهد نسبت به عدم پرداخت حقوق ۱۱ماه خود، مقابل ساختمان شهرداری، اهالی شهرک یاغچیان تبریز نسبت به تبدیل یک قطعه زمین در شهرک یاغچیان به پمپ بنزین، معلمین خرید خدمات در شهرهای مشهد، اصفهان، گلستان و قزوین روبه‌روی دفتر نمایندگان، تجمعات اعتراضی برپا کردند.  

******

به گزارش رسانه‌های عربی و خبرگزاری فلسطینی وفا روز شنبه ۱۱دی، هزاران تن از هواداران جنبش فتح در شهرهای رام‌الله و غزه پنجاه و هفتمین سالگرد شروع انقلاب فلسطین و تأسیس جنبش فتح را گرامی داشتند. محمود عباس رئیس دولت فلسطین در پیامی به این مناسبت گفت: ما پنجاه و هفتمین سالگرد شروع انقلاب معاصر فلسطین را با یاد رهبر شهید ابوعمار (یاسر عرفات) و سایر رهبران شهید و بنیانگذار و همه شهدایی که در دفاع از خاک و مردم فلسطین و آرمان ملی آن به خاک افتادند گرامی می‌داریم. ما تداوم اشغال سرزمین‌مان را هر چه قدر هم فداکاری و قربانی نیاز داشته باشد نمی‌پذیریم. در عین‌حال، ما دستمان را برای برقراری یک صلح عادلانه و فراگیر در چارچوب تشکیل یک کنفرانس بین‌المللی بر اساس قطعنامه‌های بین‌المللی تحت سرپرستی کمیته چهار جانبه بین‌المللی با هدف پایان دادن به اشغال سرزمینهای دولت فلسطین به پایتختی قدس دراز می‌کنیم.

******

قاسم جومارت توقایف رئیس‌جمهوری قزاقستان روز چهارشنبه ۸دی= 29 دسامبر، مصوبه پارلمان برای لغو کامل اعدام را امضاء و آنرا به‌طور کامل از قوانین کیفری این کشور حذف کرد. پارلمان قزاقستان هفته گذشته لایحه لغو حکم اعدام از قوانین کیفری را در راستای الحاق این کشور به میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل تصویب کرده بود. یکی از پروتکل‌های اختیاری این میثاق، لغو حکم اعدام است. گفتنی است که دادگاههای قزاقستان از سال ۲۰۰۴ صدور حکم اعدام را متوقف کرده بودند و تنها یک نفر در سال ۲۰۱۶ به اتهام تیراندازی و کشتار جمعی در شهر آلماتی به اعدام محکوم شده بود. هم‌اکنون ۱۰۸کشور در جهان حکم اعدام را کلاً لغو کرده و ۲۸کشور نیز اجرای آن را لغو کرده‌اند. سازمان عفو بین الملل اعلام کرد، رژیم ایران سال گذشته دست‌کم ۲۴۶نفر را اعدام کرده است. این رقم در سال۲۰۱۹ دست‌کم ۲۵۱نفر بود.